Najlepšie obedáre: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie obedáre

Pravidelne si so sebou nosíte jedlo? Ak áno, potom dávame do pozornosti nasledujúce tipy na najlepšie obedáre, ktoré vám ponúknu zaujímavé prednosti súvisiace s prenosom a uskladnením hotového jedla. Obedár, alebo inak jedlonosič, si môžete so sebou zobrať do práce, do školy, do prírody na piknik, na turistiku, aj na dlhú cestu autom. Mať po ruke dobré domáce jedlo totiž padne vhod v mnohých situáciách.

Obedáre majú v súčasnosti rozmanité podoby. Už to nie je iba “obyčajný” hliníkový ešus. K dispozícii sú obedáre delené do priehradiek, poschodové obedáre, obedáre s možnosťou ohrevu alebo termoobedáre a termomisky, ktoré udržujú jedlo niekoľko hodín teplé. Líšia sa veľkosťou, materiálom, kvalitou spracovania aj náročnosťou na čistenie. Hoci pri výbere nemusíte zohľadňovať komplikované technické parametre, predsa je dobré mať po ruke základný prehľad, aby ste sa zamerali na také prevedenie, ktoré bude plne vyhovovať vašim potrebám.

Našu pozornosť zaujali obedáre, ktorých pomer cena/kvalita je z hľadiska využitia viac ako ideálny. V rebríčku nájdete kvalitný obedár do práce, do školy, aj na piknik do prírody. Pripravili sme sprievodcu, v ktorom sa dozviete, z akých druhov obedárov vyberať a na ktoré parametre najviac prihliadať. Ak potrebujete mať istotu, vezmite si na pomoc testy a recenzie obedárov. V súčasnosti patria k užívateľsky obľúbeným obedáre od značiek Tescoma, Orion, Banquet, Klarstein, Clatronic.

Najlepšie obedáre podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Obedár FRESHBOX, s 3 dózami 1.5 l

S termotaškou
✔️ Praktické spracovanie
✔️ Dózy vhodné do umývačky, mrazničky aj mikrovlnky
✔️ Spoľahlivý vzduchotesný a vodotesný uzáver
✔️ Kvalitná termotaška
📌 od 32 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Orion Nerezový obedár 3 poschodia

Nerezový obedár
✔️ Pomer cena / kvalita
✔️ Trvácne spracovanie
✔️ Jednoduchá údržba
✔️ Primeraná veľkosť
📌 od 16 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3BANQUET Culinaria Store Line A03148

4 poschodia
✔️ Pevné uzavretie misiek
✔️ Kvalitná nehrdzavejúca oceľ
✔️ Bezpečné ucho na prenášanie
✔️ Dobrá cena
📌 od 11 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4CLATRONIC LB 3719

Elektrický obedár
✔️ Ideálny na ohrev pokrmov do práce, do školy alebo na cesty
✔️ Dvojdielna miska s objemom 1,7 l
✔️ Vo vrchnáku zabudované vidlička, nôž a lyžička
✔️ Ohrev na 75 °C
📌 od 19 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Klarstein schmatzfatz junior

Pre deti
✔️ Prepracované tesnenie
✔️ Atraktívny dizajn
✔️ Odolné materiály bez BPA
✔️ Bezpečné a silné uzávery
📌 od 33 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Orion Plastový obedár Almi

Obľúbený plastový
✔️ Dobrá cena
✔️ Každá miska má svoje vlastné viečko
✔️ Využiteľné v domácnosti aj ako samostatné misky
✔️ Vhodné do umývačky, chladničky aj mrazničky
📌 od 8 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať obedár

Nosiť si so sebou jedlo, ak sú všade k dispozícii rýchle donášky jedla? Samozrejme, vyhnete sa tak mnohým komplikáciám. Nad doma pripraveným jedlom máte plnú kontrolu. Viete, čo jete a aké suroviny ste použili. Neprekvapia vás zhorené pečené zemiaky, nedovarené mäso, ani skryté alergény. V takej situácii sa obedár zíde všetkými desiatimi. A nielen vtedy. Jeho prítomnosť oceníte pri dlhom cestovaní v aute, odnesie chutné dobroty na piknik, urobí vám spoločnosť na dlhej túre. Alebo do neho môžete dokonca nabaliť teplý obed pre člena rodiny či kamaráta, ktorého práve trápia zdravotné ťažkosti a na varenie ani nepomyslí. Skrátka a jasne, takáto výbava sa v každej domácnosti zíde a za času na čas je naplno využívaná.

Takže – ako vybrať obedár, s ktorým budete po všetkých stránkach spokojní? Zaujímavé informácie rady a tipy nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Obedár – jeho využitie a vlastnosti

Možno to poznáte aj vy – misiek a dóz je plná skrinka, no ani jednej neveríte, že by spoľahlivo odniesla teplú omáčku bez vytečenia. Vtedy na scénu prichádza kvalitný obedár, ktorý je navrhnutý tak, aby si poradil s teplými a studenými pokrmami. Prečo je dobré mať doma aspoň jeden kvalitný obedár? Nasledujúci zoznam vám priblíži jeho prednosti.

 • Obedár udržuje jedlá / porcie izolovane: Ak sa rozhodnete pre obedár s priehradkami alebo poschodiami, môžete mať zvlášť ryžu, mäso aj polievku. Pokrmy sa medzi sebou nemiešajú a tak si bez námahy v práci naservírujete chutný tanier s obľúbeným jedlom, ktorý vyzerá pekne esteticky.
 • Kvalitný obedár netečie: Jeho súčasťou sú tesnenia, spony a klipsne, ktoré majú uchovať obsah misiek tak, ako ste zamýšľali. Je však pravdou, že lacné obedáre nemusia náročné výzvy zvládnuť. Ak už nechcete vylievať omáčku z kabelky, vyberajte produkty, v ktorých prospech hovoria pozitívne recenzie.
 • Obedár by mal byť vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov: Najčastejšie ide o nerez, plast BPA free a sklo – teda materiály, ktoré pri kvalitnom spracovaní nereagujú s potravinami (ani kyslými, ani horúcimi). Kvalita pokrmu je zachovaná (bez chemickej reakcie a pachuti), kvalita stien obedára je tiež bezo zmeny.
 • Obedár sa dá ľahko čistiť: Obedáre sú navrhované ako praktická výbava aj z pohľadu údržby. Plastové sú napríklad vo väčšine vhodné do umývačky riadu. Ak máte doma obedár, pri ktorom bojujete so zatečeným tesnením, vymeňte ho za lepší.
 • Používaním obedára ste šetrnejší k životnému prostrediu: Nemusíte používať jednorazové riady a misky (typické pre donášku).

ako vybrať obedár

Základné druhy obedárov

Toľko tvarov, veľkostí a prevedení! Ponuka jedlonosičov je obsiahla a na prvý pohľad môže vaše jednoznačné rozhodnutie zneistiť. Základom je vybrať taký obedár, ktorý vám bude vyhovovať veľkostne, svojimi “funkciami” a vaše stravovanie zjednoduší.

Jednoduchý obedár s priehradkami

Pod jednoduchým obedárom si môžete predstaviť jednoúrovňový box (desiatový, obedový box), ktorý je vo vnútri predelený na niekoľko priehradiek.

Aby box fungoval ako má, pre každú priehradku by malo byť prítomné zvlášť separátne tesnenie. Tesnenie býva napríklad súčasťou veka, je špeciálne tvarované, aby po zatiahnutí hlavných spon, každá časť tesnenia pevne dosadla na danú priehradku. K dostaniu sú aj boxy, ktoré majú v sebe menšie samostatne uzatvárateľné nádobky.

Tento typ obedára je menej vhodný na tekuté jedlá. Ak však chcete zvýšiť konzumáciu ovocia a zeleniny cez deň, jeho efektívne členený priestor určite oceníte.

Poschodový obedár

Poschodové obedáre patria medzi najpredávanejšie. Môžu mať dve, tri či štyri poschodia. Ich konštrukcia umožňuje preniesť toľko misiek, koľko práve potrebujete. Bočné spony sa totiž zvyčajne medzi sebou prepínajú, čo znamená, že poschodie sa dá ľahko pridať alebo odobrať, netreba nosiť celý obedár, ak v daný deň vystačíte s polovicou objemu.

V jednom poschodí môže byť polievka, v druhom príloha, v treťom omáčka s mäsom. V závislosti od objemu jednotlivých misiek (0,6 – 1,5 l) zvládne poschodový obedár odniesť obed pre viacerých ľudí naraz.

Obedár s termotaškou

Ako už napovedá samotný názov, tento druh obedára si dáva úlohu naviac. Udržať potraviny teplé alebo chladné – tak, ako práve potrebujete. Skladá sa z niekoľkých nádob, ktoré sú opatrené vodotesným a vzduchotesným uzáverom. Nádoby sa po naplnení ukladajú do termotašky, do ktorej so svojimi rozmermi presne zapadnú. Termotaška je vybavená hliníkovou fóliou a často aj popruhom na prenášanie.

Ide o riešenie, ktoré je veľmi obľúbené pri dlhšom cestovaní autom, vlakom, pri turistike a v zamestnaniach, ktoré majú “vonkajší” charakter (stavbári, lesníci, cestári, …).

Termoobedár / Termoska na jedlo

Hľadáte spoľahlivejšie termoizolačné vlastnosti? Potom sa zamerajte na tzv. termoobedáre, ktoré udržia teplotu pokrmov dlhé hodiny po naložení. V princípe ide o termosky na jedlo. Fungujú na rovnakom princípe ako termosky na nápoje, no sú prispôsobené na prenášanie jedál (širšia základňa = jednoduchšie naberanie, ak z nich chcete priamo jesť). Kvalitné termoobedáre majú dvojplášťovú konštrukciu, precízne tesnenie vo veku a nechýba ani ventil na únik pary.

Termohrniec / Termomisa

Síce nejde o obedáre, ktoré by ste so sebou nosili do práce, predsa sa v nich prenášajú obedy. Čo to je? Sú to termohrnce alebo termomisy, ktoré majú priemerne objem 2 – 4 litre. Ide teda o väčšiu nádobu, ktorá má dvojitú konštrukciu (napríklad zvonka plast, zvnútra nerezová misa), doplnenú o izoláciu istej hrúbky. Súčasťou termohrnca / termomisy je veko s tesnením a uchá na prenášanie.

Táto termo kuchynská výbava sa používa na prenášanie niekoľkých porcií polievky, omáčky, guláša (ak chcete potešiť dcéru, syna, …). Azda najčastejšie v nej objavíte príjemne teplé rezne!

Elektrický obedár / Prenosný ohrievač jedla

Ak vás už nebaví čakať, kým sa uvoľní kuchynka v práci, dajte ohrev obeda za úlohu elektrickému obedáru. Ide obedár, ktorý je vybavený funkciou ohrevu – je to teda nenápadný elektrický spotrebič. Po zapojení do siete začne zohrievať jedlo. Má prednastavenú teplotu ohrievania, najčastejšie 50 – 80 °C. Dĺžka ohrevu závisí od konzistencie jedla. Na obednú prestávku sa pripravte s predstihom a približne 20 – 40 minút pred jej začiatkom, uveďte elektrický ohrev do chodu.

Niektoré elektrické obedáre umožňujú napájanie do 12V autozásuvky, čím sa stávajú šikovným pomocníkom na dlhých cestách.

jedlo kempovanie

Materiál: Je lepší plastový alebo nerezový obedár?

Kedysi bol k zakúpeniu len jeden druh obedára – hliníkový ešus. Hliník sa však aj napriek snahe o zlepšenie mena (škodlivosť hliníkových riadov v minulosti) nedostal naspäť na prvú pozíciu a jeho miesto zabrala konkurencia – nerez a plast. Oba materiály majú v segmente obedárov veľký potenciál ukázať svoje kvality.

 • Plastové obedáre – Ich prednosťami sú nízka hmotnosť, páčivý dizajn (rôzne farby a dekory), možnosť zohrievať jednotlivé misky v mikrovlnke a umývať v umývačke riadu. Vždy však skontrolujte odporúčania výrobcu – nie je to pravidlo, skôr výsada kvalitnejších modelov. Plast, ktorý je v kontakte s potravinami, musí byť zdravotne nezávadný a v ideálnom prípade BPA free. Medzi nedostatky lacných plastových obedárov patrí najmä zafarbenie plastu potravinami, preberanie pachov a vyššia náchylnosť na poškodenie pri páde.
 • Nerezové obedáre – Sú síce ťažšie, no pôsobia elegantne, nadčasovo a ich odolnosť voči poškodeniu je vyššia. Pri dobrom výbere získate pomocníka na dlhé roky. Nie sú náchylné na preberanie pachov a kvalitnú nerezovú oceľ neohrozia ani kyslé potraviny. Je však viac ako isté, že nerezový obedár nesmiete vložiť do mikrovlnky. Misky z nerezového obedára zvyčajne môžete vložiť do umývačky riadu.
 • Plastovo-nerezové obedáre – Spájajú z oboch materiálov to najlepšie. Plast zvonku a nerez zvnútra v spojení s vrstvou izolácie sa dokážu postarať o lepšie teplotné podmienky pre vložené pokrmy. Ak do nádoby nalejete horúcu polievku, obedár nebude na povrchu horúci.

Na čo prihliadať pri výbere obedára?

Veľkosť / Objem

Ak hľadáte obedár s objemom 0,6 litra, nájdete ho! Rovnako tak sa vám podarí kúpiť aj 4-poschodový obedár, kde má každá miska solídny objem 1,5 litra. K dispozícii je množstvo rozličných objemov. Pri výbere vhodnej veľkosti obedára vychádzajte zo svojich stravovacích návykov a zároveň zohľadnite, koľko porcií, chcete so sebou zobrať. S rastúcim objemom je obedár prirodzene náročnejší na prenášanie a skladnosť.

Počet priehradok / poschodí

Ďalší parameter, ktorý si môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií. Najobľúbenejšie sú obedáre s minimálne 2 – 3 priehradkami. Ak je reč o poschodových, potom odporúčame obedáre, ktoré umožňujú zobrať so sebou toľko poschodí, ktoré v daný deň potrebujete.

Uzatváranie a tesnenie

Na tesnení a kvalitnom uzatváraní stojí celá vaša spokojnosť s používaním obedáru. Ideálne je, ak je uzatváranie čo najviac premyslené, aby sa obedár náhodne neotvoril v taške pri prvom zavadení o prekážku. Cenné informácie vám sprostredkujú užívateľské recenzie obedárov.

Čistenie

Možnosti sú dve – manuálne umývanie, alebo manuálne + v umývačke riadu. Obe možnosti môžu byť príjemne jednoduché, ale rovnako tak užívateľa aj potrápiť. Najjednoduchšie je venovať obedáru pozornosť okamžite po zjedení jedla, aby zvyšky nemali šancu zaschnúť v záhyboch a tesnení.

Teplotná odolnosť

Tento údaj nenájdete pri každom obedári, ak ale máte v úmysle preliať do misky horúcu polievku, je lepšie mať istotu, že si materiál poradí s teplotami okolo 90 °C. Niektoré obedáre sú naviac vhodné aj do mrazničky a znesú teploty až do -30 °C.

Ceny obedárov

Koľko zaplatíte za kvalitný obedár? Pre rýchlejšiu orientáciu sme ponuku obedárov do troch nasledujúcich kategórii.

✅ Obedáre do 10 eur

Stovky obedárov a jedlonosičov nájdete už v základnej cenovej kategórii a doslova za pár eur. Aj medzi nimi sa ukrýva niekoľko veľmi dobre hodnotených produktov na bežné denné používanie. Pri plastových obedároch sa zaujímajte o možnosť uskladniť misky v chladničke, mrazničke a prihrievanie v mikrovlnke – tieto vlastnosti totiž nie sú pri všetkých modeloch.

✅ Obedáre od 10 do 20 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie obedáre rôznych veľkostí a materiálov. Dokonca aj niekoľko elektrických obedárov, termoobedárov a veľmi populárne “rodinné” obedáre so 4 poschodiami. Na svoje si prídu aj užívatelia, ktorí hľadajú príjemný moderný dizajn a precízne spracované detaily.

✅ Obedáre od 20 eur

Zaujímavá ponuka značkových obedárov na rôzne situácie a miesta. Obľúbené sú elektrické obedáre s napájaním do autozásuvky aj siete, či kvalitné poschodové termoobedáre z nerezu. Modely, ktoré vynikajú vyššou kvalitou spracovania a trvácnosťou.

Najlepšie značky obedárov

 • Tescoma – Obľúbený predajca kuchynských potrieb má na svojom konte termosky rôzneho druhu – termoobedáre, plastové a nerezové obedáre pre deti aj dospelých.
 • Orion – Veľký výber obedárov rôznych konštrukcií. Menšie aj veľké rodinné modely. Dobrá predajnosť a priaznivé ceny.
 • Banquet – Ďalší populárny výrobca, ktorý sa môže pochváliť širokým portfóliom obedárov. Moderné aj tradičné spracovanie, dobrý pomer cena/kvalita.
 • Klarstein – Detailne spracované obedáre s priehradkami. Vysoká kvalita plastu, jednoduchá údržba.
 • Clatronic – Zástupca dobre predávaných elektrických obedárov so širokým využitím a komfortným používaním.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Obedár FRESHBOX, s 3 dózami 1.5 l

S termotaškou
✔️ Praktické spracovanie
✔️ Dózy vhodné do umývačky, mrazničky aj mikrovlnky
✔️ Spoľahlivý vzduchotesný a vodotesný uzáver
✔️ Kvalitná termotaška
📌 od 32 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Orion Nerezový obedár 3 poschodia

Nerezový obedár
✔️ Pomer cena / kvalita
✔️ Trvácne spracovanie
✔️ Jednoduchá údržba
✔️ Primeraná veľkosť
📌 od 16 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3BANQUET Culinaria Store Line A03148

4 poschodia
✔️ Pevné uzavretie misiek
✔️ Kvalitná nehrdzavejúca oceľ
✔️ Bezpečné ucho na prenášanie
✔️ Dobrá cena
📌 od 11 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4CLATRONIC LB 3719

Elektrický obedár
✔️ Ideálny na ohrev pokrmov do práce, do školy alebo na cesty
✔️ Dvojdielna miska s objemom 1,7 l
✔️ Vo vrchnáku zabudované vidlička, nôž a lyžička
✔️ Ohrev na 75 °C
📌 od 19 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Klarstein schmatzfatz junior

Pre deti
✔️ Prepracované tesnenie
✔️ Atraktívny dizajn
✔️ Odolné materiály bez BPA
✔️ Bezpečné a silné uzávery
📌 od 33 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Orion Plastový obedár Almi

Obľúbený plastový
✔️ Dobrá cena
✔️ Každá miska má svoje vlastné viečko
✔️ Využiteľné v domácnosti aj ako samostatné misky
✔️ Vhodné do umývačky, chladničky aj mrazničky
📌 od 8 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin