Najlepšie paplóny a prikrývky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie paplónyZamýšľate sa nad kúpou nového paplónu, ktorý prinavráti vášmu spánku vytúžený pokoj a pohodlie? Potom ste tu správne. Prinášame inšpiráciu na najlepšie paplóny – letné aj zimné, ktoré si získali priazeň spotrebiteľov a sprevádzajú ich výborné recenzie.

Nielen posteľ, matrac či obliečky, aj samotný paplón a vankúš majú veľký podiel na tom, ako sa vyspíme. Úloha paplónov a prikrývok je pritom všetkým jasná – poskytovať optimálnu tepelnú izoláciu pred chladom. Počas spánku klesá teplota ľudského tela a je prirodzené chrániť sa. Navyše – každá prikrývka navodzuje aj pocit bezpečia. Nie nadarmo sa posledné obdobie do pozornosti dostávajú aj záťažové, gravitačné (alebo inak aj antistresové) prikrývky, ktoré simulujú pocit objatia, vďaka ktorému sa človek rýchlejšie upokojí aj zaspí.

Ako však vybrať paplón, s ktorým bude radosť líhať do postele? V nasledujúcom sprievodcovi výberom si spoločne prejdeme cez rôznorodé výplne paplónov, ich druhy podľa sezóny, schopnosť izolácie alebo inak známu aj ako hrejivosť. Okrem toho dávame do pozornosti aj užívateľské recenzie paplónov, v ktorých nájdete reálne skúsenosti s používaním.

Najlepšie paplóny a prikrývky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Celoročné / Zimné paplóny
#1Dormeo Renew Natura

Materiál výplne: vlákna Wellsleep® a Tencel™ Lyocell,
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 140 x 200 cm, 200 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]48 € Čítať recenzie
#2Set prikrývky a vankúše Kamilka

Materiál výplne: duté vlákno
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 135 x 200 cm + vankúš 70 x 90 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]53 € Čítať recenzie
#3Antialergický paplón SWEET

Materiál výplne: duté vlákno
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 220 x 200 + 2x 70 x 90 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]58 € Čítať recenzie
#4Termop perový paplón Premium

Materiál výplne: husacie páperie
Vonkajší materiál: 100% bavlna
Rozmery: 140 x 200 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]65 € Čítať recenzie
Letné paplóny
#1Ľahká prikrývka Siena

Materiál výplne: vlákna Wellsleep®
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 140 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 € Čítať recenzie
#2Francúzska Kamilka LUX letná

Materiál výplne: duté vlákno
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 180 x 200 cm + ďalších 6 veľkostí
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]62 € Čítať recenzie
#3Ľahká prikrývka Aloe Vera

Materiál výplne: vlákna Wellsleep®
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 140 x 200 cm, 200 x 200 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie

Ako vybrať paplón / prikrývku

Paplón, ktorý máte práve na posteli, je “vecou” každodenného použitia. Je preto celkom normálne, že sa opotrebováva. Najčastejšie sa stretávame s utláčaním výplne, jej nerovnomerným rozmiestnením do rohov, pretrhnutím textílie, a keďže človek za noc vypotí niekoľko decilitrov potu, časť tejto vlhkosti pohltí aj paplón.

Ak má váš paplón najlepšie časy za sebou, rozhliadnite sa v ponuke kvalitných prikrývok, kde je skutočne z čoho vyberať. Na čo sa zamerať? Ktoré vlastnosti by ste nemali prehliadnuť?

Ako vybrať veľkosť paplónu?

Na úvod si predstavíme najčastejšie rozmery paplónov.

Väčšina rozmerov je naprieč rôznymi výrobcami štandardizovaná, aby ste bez problémov mohli nájsť aj vhodné posteľné obliečky.

Paplóny do detských postieľok majú rozmery 90 × 130 cm, resp. o pár centimetrov menej, aby ste na ne obliečky týchto rozmerov mohli navliecť. Rovnako to platí aj v prípade klasických rozmerov paplónov, ktoré sa vyrábajú v rozmeroch 135 × 195 cm / 140 × 200 cm. K dostaniu sú aj predĺžené paplóny, vhodné pre vyšších ľudí. Ich šírka zostáva zachovaná, no centimetre naviac dostávajú na dĺžke – 135 / 140 × 220 cm. Tzv. dvojitý paplón (pre dvoch ľudí) nedosahuje dvojnásobnú šírku. Má rozmery približne 200 × 220 cm.

📌 Už vieme, aké sú základné veľkosti paplónov, ako však pre seba vybrať tú vhodnú?

  • Riaďte sa podľa svojej výšky. Ak meriate menej ako 175 cm, vystačíte s paplónom o dĺžke 200 cm. Ak máte viac centimetrov, siahnite po dlhšom paplóne (220 cm), inak vám bude zima na nohy.

ako vybrať paplón

Základné druhy výplní do paplónov

Pamätáte si ešte na ťažké perové paplóny, ktoré mala vo výbave vaša mama alebo stará mama? Ako výplň sa v súčasnosti používajú aj ďalšie druhy so zaujímavými vlastnosťami:

  • Perie a páperie sa dlhé obdobie používali ako prednostný druh výplne paplónov. Poskytovali výnimočnú teplotnú izoláciu a perfektné prispôsobovanie sa telu. Nielenže počas zimy účinne hrejú, cez leto zas príjemne chladia. Perie pochádza z vodných druhov, najmä z husi a kačice pižmovej. Podlieha precíznemu čisteniu a sterilizácii. Hoci nestratilo nič zo svojich kvalít, patrí k cenovo drahšej výplni a zároveň je nevhodné pre alergikov.
  • Ovčia vlna je tiež zaujímavou voľbou, ak ste prívržencami prírodných materiálov. Vlna sa spracováva do jemných a ľahkých vlákien, ktoré výborne držia teplo. Zároveň sú spracovávané tak, aby v sebe nedržali vlhkosť, čím sa predlžuje aj ich životnosť.
  • Syntetické vlákna sa stali najvyhľadávanejším druhom výplne. Môže za to bohatý výber, rozmanitosť v hrúbke a hypoalergénnosť. Paplóny so syntetickou výplňou sú ľahké, no pritom hrejivé. Pri efektívnom prešívaní je výplň po celú dobu používania na svojom mieste. Duté polyesterové vlákna však nie sú rovnakej kvality. V lacných paplónoch sa predčasne stlačia, či dokonca vypovedajú svoju funkčnosť už po jednom praní. Preto sa spoliehajte predovšetkým na dobre hodnotené produkty.

Rozdelenie paplónov podľa sezóny

Určite ste sa už aj vy stretli s delením paplónov podľa sezóny. Zvyčajne to znamená, že si kúpime dva rozdielne paplóny, jeden na leto, druhý na zimu. Ak však spíte v spálni, kde dokážete udržať stabilnú teplotu počas celého roka (cez leto klimatizáciou, cez zimu vykurovaním), vystačíte aj s jedným kvalitným celoročným paplónom.

⏩ Aké vlastnosti má letný paplón?

Letný paplón je už na pohľad tenší. V jeho útrobách sa prirodzene ukrýva menej výplne, teda menej vzájomne prepojených vrstiev. Ak by ste mali možnosť pozrieť sa na vlákna zblízka, pripomínali by vám jemnú pavučinu. Letný paplón je ľahký, jemne chladivý a jeho úlohou je eliminovať potenie. Zároveň sa kladie dôraz aj na jednoduchosť údržby, čo znamená, že sa dá oprať aj v práčke u vás doma. Hmotnosť náplne: cca do 300 g na meter štvorcový.

⏩ Aké vlastnosti má zimný paplón?

Základom je vysoká teplotná izolácia, ktorá však nesúvisí s hrúbkou paplónu, ale so štruktúrou a hustotou výplne. Zimný paplón môže byť podobne tenký ako letný (ak je vlákno zhustené), no tiež aj krásne nadýchaný, splývavý a na pohľad hrejivý. Záleží od použitého materiálu a spôsobu prešívania. Pod zimným paplónom vám bude počas letných nocí nadmieru teplo a nemusí si poradiť so zvýšenou vlhkosťou. S ich údržbou si už nemusí poradiť štandardná práčka a zvyčajne ich treba dať vyčistiť do práčovne. Hmotnosť náplne: cca od 700 do 1000 g na meter štvorcový.

⏩ Aké vlastnosti má celoročný paplón?

Ak máte v spálni optimálne podmienky a ani cez letné noci vás netrápia vysoké teploty, paplón, ktorý nesie prívlastok celoročný, bude pre vás vítanou a praktickou možnosťou. Nemusíte riešiť, kde uskladníte druhý paplón mimo sezónu. Tento typ paplónov má na trhu najširšie zastúpenie – od lacných, po luxusné. Poskytujú optimálnu tepelnú izoláciu a nepokrivkáva ani odvádzanie potu. Hmotnosť náplne: cca od 500 do 600 g na meter štvorcový.

Vonkajší materiál paplónov

Pri používaní posteľných obliečok nie sme v priamom kontakte s vonkajším materiálom paplónu, no i tak si aspoň okrajovo zaslúži našu pozornosť.

U väčšiny paplónov ide o 100 % polyester. Je to materiál ľahký, no pritom v ťahu odolný a s hustou štruktúrou, vďaka ktorej neprepúšťa z výplne smerom von ani tie najmenšie vlákna. Ak sa aj na paplóne objavia škvrny, nemusíte sa obávať komplikovaného čistenia. Medzi polyesterovými tkaninami sú však isté rozdiely. Niektoré paplóny sú potom veľmi šmykľavé, v obliečkach sa šmýkajú, šuštia, či dokonca spôsobujú elektrizovanie – najmä, ak je umelé vlákno aj súčasťou posteľných obliečok.

Pri prémiových paplónoch a prikrývkach sa ako vonkajší materiál používa bavlna, zamat, či hodváb. Paplóny sú potom o niečo drahšie a vyžadujú starostlivé čistenie. Odmenou je však vysoký komfort spánku.

 

Ceny paplónov a prikrývok

Spánok tvorí tretinu nášho života. Na jeho kvalitu vplýva mnoho faktorov – od nášho rozpoloženia, cez veci, ktorými sa pri spánku obklopujeme. Vankúše a paplóny sú stabilnou súčasťou postele, preto by sme si na ich výbere mali dať záležať. Ako sa zorientovať v ponuke podľa ceny? Koľko stoja kvalitné paplóny?

✅ Paplóny a prikrývky do 30 eur

V už základnej kategórii nájdete široký výber dobre predávaných paplónov (dokonca aj v sete s vankúšom). Najčastejšie ide o syntetické materiály – výplň aj vonkajšia textília. Môžu byť letné, celoročné, aj zimné. Vyberajte najmä podľa recenzií a dobrého mena výrobcu.

✅ Paplóny a prikrývky do 60 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie paplóny a prikrývky. Disponujú vyššou kvalitou materiálov, aj prešívania. Môžu byť označené aj ako antialergické. Pátrajte po tých, ktoré už na pohľad evokujú nadýchanosť, splývavosť a výborne priestorovo rozvrhnuté uloženie výplne. Nájdete tu paplóny na každú sezónu.

✅ Paplóny a prikrývky od 60 eur

Viete o tom, že na našom trhu nájdete aj prikrývky a paplóny s cenou presahujúcou niekoľko tisíc eur? Ide o luxusné produkty z najkvalitnejších materiálov na svete. Určite si nájdu svojich kupujúcich, no domnievame sa, že väčšina spotrebiteľov sa zamierava na primeraný pomer cena / kvalita. Medzi prikrývkami na spanie od 60 eur nájdete tie, ktoré sú plnené páperím a majú výborné termo vlastnosti. Nechýbajú tu ani výber zaujímavých záťažových prikrývok s hmotnosťou cca 5 kg.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Aký je to antialergický paplón?

Antialergické alebo hypoalergénne paplóny sú jednou z najvyhľadávanejších možností posledných rokov. Výplňou je syntetický materiál – kvalitné jemné duté vlákno, ktoré nie je chemicky inak ošetrované. Vďaka tomu nespôsobujú paplóny dráždivé reakcie ani alergikom. Zvyknú sa kombinovať s výťažkami z aloe vera, eukalyptu, môžu byť pretkávané vláknami striebra. Cieľom je eliminovať množenie patogénov (najmä roztočov a baktérií) v štruktúre paplónu.

Ako často paplón meniť?

Odborníci na výrobu paplónov uvádzajú interval približne každých 5 – 7 rokov. Môže sa zdať, že ide o príliš krátku dobu, no pravidelne používaný paplón je vystavený zvýšenej vlhkosti, miliónom kožných buniek, prachu a neviditeľnej špine. Po čase môže výplň strácať zo svojich pôvodných vlastností a miesto pokojného spánku je v noci starý paplón iba na príťaž.

Ako oprať paplón / prikrývku?

Vyberte paplón z obliečky a pohľadajte štítok s inštrukciami o praní a sušení. Niektoré paplóny môžete bez obáv oprať v štandardnej práčke, iné vyžadujú odborné čistenie. Ak váš paplón môžete oprať v práčke, skontrolujte maximálnu teplotu aj maximálne otáčky. Použite kvalitný prací prášok, nie gél. Rovnako tak opatrne aj s používaním aviváže. Podľa skúseností užívateľov a z diskusií je zrejmé, že aviváž môže paplón “udusiť” – stlačí štruktúru vlákna a zhorší jeho priedušnosť

Môžem paplón sušiť v sušičke?

Opäť platí to najdôležitejšie – skontrolujte štítok s informáciami o používaní. Ak ste ho proaktívne odstrihli, skúste tieto informácie dohľadať na internete, alebo cez predajcu. Ak môžete paplón sušiť v sušičky, použite tzv. loptičky do sušičky a na prevoňanie môžete použiť aj špeciálne vône do sušičky. Loptičky sa postarajú o rovnomerné nadýchanie náplne.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
Celoročné / Zimné paplóny
#1Dormeo Renew Natura

Materiál výplne: vlákna Wellsleep® a Tencel™ Lyocell,
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 140 x 200 cm, 200 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]48 € Čítať recenzie
#2Set prikrývky a vankúše Kamilka

Materiál výplne: duté vlákno
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 135 x 200 cm + vankúš 70 x 90 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]53 € Čítať recenzie
#3Antialergický paplón SWEET

Materiál výplne: duté vlákno
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 220 x 200 + 2x 70 x 90 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]58 € Čítať recenzie
#4Termop perový paplón Premium

Materiál výplne: husacie páperie
Vonkajší materiál: 100% bavlna
Rozmery: 140 x 200 cm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]65 € Čítať recenzie
Letné paplóny
#1Ľahká prikrývka Siena

Materiál výplne: vlákna Wellsleep®
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 140 x 200 cm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]40 € Čítať recenzie
#2Francúzska Kamilka LUX letná

Materiál výplne: duté vlákno
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 180 x 200 cm + ďalších 6 veľkostí
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]62 € Čítať recenzie
#3Ľahká prikrývka Aloe Vera

Materiál výplne: vlákna Wellsleep®
Vonkajší materiál: 100% polyester
Rozmery: 140 x 200 cm, 200 x 200 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin