Ako vybrať najlepšie lepidlá na kov? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie lepidlá na kov
Ako vytvoriť silný a odolný spoj medzi kovovými komponentami? Na túto otázku vám môžu dať odpovede najlepšie lepidlá na kov, ktoré prinášajú do opráv či hobby majstrovania vítanú jednoduchosť a prekvapivú odolnosť.

S pomocou kvalitných lepidiel na kov zvládnete opravy na profesionálnej úrovni. Pracuje sa s nimi ľahko a v závislosti od druhu dokážu niektoré aj vyplniť medzery či trhliny. Iné zase poskytujú manipulačnú pevnosť už v priebehu niekoľkých sekúnd. Ako vybrať lepidlo na kov a akým detailom venovať pozornosť? Dobrou správou je, že ak sa rozhodnete pre lepidlo od známej značky a dodržíte odporúčaný postup lepenia, výsledok nesklame. Pri výbere odporúčame recenzie lepidiel na kov alebo odborné a hobby online fóra, aby ste si vytvorili obraz o ich funkčnosti. Veľmi dobre hodnotené lepidlá na kov určené na bežné domáce opravy, dielenské práce či opravy auta nájdete v nasledujúcom rebríčku.

Najlepšie lepidlá na kov podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1LOCTITE 3450 tekutý kov 25g

+ Dvojzložkové päťminútové lepidlo
+ Rýchlo vytvrdzuje pri izbovej teplote
+ Vysoká pevnosť + schopnosť vyplňovať škáry
od 15 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2LOCTITE 496 sekundové lepidlo 20g

+ Vhodné najmä na lepenie kovových povrchov
+ Vyznačuje sa vysokou pevnosťou a dobrou adhéziou
+ Dostupné v rôznych baleniach
od 16 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3BISON Epoxy Metal 24ml

+ Zlepí navzájom široké spektrum rôznych materiálov
+ Vhodné aj do extrémnych podmienok
+ Vodoodolné – a to aj voči morskej vode
od 9 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Alteco A+B Epo-Putty epoxidová plastelína 100g

+ Výborné na opravu prasklín a trhlín
+ Dvojzložkový tmel vytvrdne na veľmi tvrdú hmotu
+ Môže sa používať vo vlhkom prostredí a pod vodou
od 6 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5CEYS tmel epoxidový správkový na kov 47g

+ Dvojzložkový epoxidový tmel na kov
+ Určený na spájanie, utesňovanie, výplne a obnovu všetkých typov kovov
+ Pracuje sa s ním ako s plastelínou
od 7 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať lepidlo na kov

Lepidlá na kov využijete predovšetkým pri inštalatérskych opravách, záhradných projektoch, prácach v garáži, dielni, no i v kuchyni. Ide o všestranné a pomerne efektívne riešenie, ako zaceliť poškodenie a vytvoriť dostatočne silný spoj, ktorý dokáže obstáť i v skúške času. Ak chcete dať šancu lepidlám určeným na kovy, nenechajte si ujsť nasledujúce riadky, kde sa bližšie zoznámite s možnosťami využitia, druhmi lepidiel na kov, ich výhodami a nevýhodami.

Akými spôsobmi vytvoriť kovový spoj?

Bez spájania kovových komponentov a kovových materiálov by neexistovali mnohé užitočné výrobky a stroje. Najtrvácnejší spôsob, ako vytvoriť odolný kovový spoj, predstavuje zváranie. Pre bežného používateľa je zároveň aj najmenej dostupný, ak nevlastní zváračku a neovláda postupy zvárania. Medzi ďalšie využívané spôsoby patrí spájkovanie (letovanie), použitie skrutiek, matíc, kolíkov, lisovanie, vytvorenie protichodných drážok, …

Všetky spomínané možnosti spájania kovov vyžadujú istú vybavenosť dielne a zručnosť majstra. Z tohto dôvodu sa do popredia záujmu pri rýchlych opravách a jednoduchom majstrovaní dostali lepidlá na kov, kde okrem lepidla a spájaných materiálov nepotrebujete žiadne špeciálne nástroje navyše.

Čo je lepidlo na kov a kde má využitie?

Lepenie kovov je bežným postupom v priemyselných a technických oblastiach. V súčasnosti sú však lepidlá na kov veľmi dobre dostupné aj bežným používateľom a predávané v praktických baleniach s jednoduchou aplikáciou.

Lepidlo na kov je určené predovšetkým na spájanie plôch alebo na opravy poškodených či rozlomených dielov a prvkov z kovu. Spája železo, oceľ, nerezovú oceľ, meď, hliník, cín aj mosadz (ak nie je na konkrétnom lepidle uvedené inak). Okrem toho spoľahlivo spojí aj ďalšie materiály a vzájomné kombinácie – plast, drevo, keramiku, porcelán, laminát a ďalšie materiály podľa konkrétneho určenia lepidla.

 • Ak potrebujete na potrubí opraviť spoj, kde sa stretáva kov a plast, s vhodným lepidlom na kov to bude hračka.
 • Lepidlá na kov sa osvedčili pri kúrenárskych a vodoinštalačných prácach a opravách (potrubia, nádrže, radiátory, spoje, …)
 • Sú vhodné na opravu niektorých autodielov – nárazníky, časti karosérie, …
 • Výborne poslúžia pri menších opravách náradia z dielne aj z kuchyne.
 • Nezľaknú sa ani poškodených kovových prvkov na bazénoch.

práca s kovom

Výhody a nevýhody lepenia kovov

Medzi výhody lepenia kovov patria najmä:

 • relatívne nízke obstarávacie náklady;
 • jednoduchosť použitia;
 • v niektorých prípadoch lepší vzhľad (bez zmeny farby kovu, bez deformovania);
 • jednoduchšie spojenie moderných materiálov, ktoré nie sú zvariteľné (kovové zliatiny, plasty vystužené kovovými vláknami);
 • dobrá teplotná odolnosť
 • prítomnosť ochrany proti korózii, odolnosť voči vode/vlhkosti;
 • spoj sa dá ľahšie rozobrať (napríklad, ak sa pomýlite).

Pri výbere je dobré posúdiť i prípadné nevýhody:

 • niektoré lepidlá na kov vytvárajú tuhý, nepružný spoj, ktorý namáhaním oslabuje a praská;
 • ak je naopak spoj pružný (a mal by byť tuhý), nedokáže v plnej miere preniesť energiu (opravy náradia, športových potrieb);
 • životnosť spoju závisí od precíznosti vytvorenia, kvality lepidla a miery namáhania.

Ako je vidieť, nevýhody lepenia kovov úzko súvisia so samotným výberom lepidla. Na trhu sú tieto lepidlá v rôznych určeniach, preto vždy starostlivo vyberajte podľa zamýšľaného projektu, aby ste sa vyhli sklamaniu.

Lepidlá na kov – základné druhy

K dostaniu sú tri hlavné typy lepidiel na kov, ktoré sú vhodné pre široké spektrum domácich a dielenských prác.

Epoxidové lepidlá na kov

Epoxidové lepidlá sú najvhodnejšie pre spoj kov – kov. Osvedčili sa tiež pri spájaní kovu s betónom. Pozostávajú z dvoch častí – spojiva a tvrdidla. Majú schopnosť vytvárať odolný spoj s plnou pevnosťou. K prednostiam patrí rýchle vytvrdzovanie už pri izbovej teplote a výborná prispôsobivosť, vďaka ktorej sa tiež hodia na opravu a vyplnenie medzier vo väčšine druhov kovov a kameňa.

Epoxidové dvojzložkové lepidlá tiež bývajú kategorizované a označované ako tekutý kov, ktorý tuhne v priebehu niekoľkých minút. S takto vytvoreným spojom sa dá dokonca ďalej pracovať – pretierať farbou, lakovať, mechanicky opracovať, brúsiť, leštiť, frézovať, …

Polyuretánové lepidlá na kov

Polyuretánové lepidlá sú vhodné na lepenie kovov, kovu s plastom aj na lepenie kompozitov. Vynikajú odolnosťou voči vode, UV žiareniu a časom menej podliehajú krehnutiu. Kvalitné lepidlá tohto druhu vykazujú tiež odolnosť voči nárazom a vibráciám. Pod vplyvom tepla sa lepidlo v spoji nezmršťuje, čo ich priam ideálne predurčuje na použitie v kuchyni, napríklad pri opravách malých spotrebičov.

Je veľmi dôležité, aby boli spájané plochy presné. Horšie totiž vypĺňajú medzery (neobsahujú plnivo), a preto musia lepené kusy do seba čo najlepšie zapadnúť.

Etylkyanoakrylátové lepidlá na kov (tzv. sekundové, superglue)

Sekundové lepidlá sú vytvorené na báze etylkyanoakrylátu. Vynikajú schopnosťou vytvoriť vysokopevné spoje v krátkom čase (rýchloschnúce). Limitované sú väčšinou iba oblasťou pôsobenia a vhodné prevažne na menšie projekty či zlepenie tvarovo komplikovaných spojov.

Pri práci s nimi je dôležité dodržiavať pokyny, predovšetkým dokonale očistiť spojovacie plochy a zabrániť kontaktu s pokožkou. Myslite na to, že neboli vytvorené na to, aby vypĺňali medzery alebo dutiny. Najlepší výsledok podávajú na spojoch, ktoré do seba presne zapadajú. A hoci lepia takmer okamžite, spoj si bude vyžadovať dostatočne dlhé vytuhnutie (aspoň 12 hodín) na dosiahnutie plnej pevnosti.

Ako pracovať s lepidlom na kov?

 • Pred lepením musia byť budúce lepené plochy čisté, suché a odmastené.
 • Pre vznik pevnejšieho spoja sa v niektorých prípadoch odporúča zdrsnenie povrchu brúsnym papierom.
 • S lepidlom na kov pracujte podľa návodu. Niektoré lepidlá stačí otvoriť a ihneď použiť, iné sú vytvorené z dvoch zložiek a je potrebné ich dôkladne premiešať (odobrať z oboch zložiek rovnaké množstvá, nemusí byť vždy použitý celý objem).
 • Lepidlo sa zvyčajne nanáša na obe lepené plochy. Po pevnom spojení a zaistení by mal spoj zotrvať bez ďalšieho pohybu stanovený čas (minútu, štvrťhodinu či niekoľko hodín).
 • Pre dosiahnutie maximálnej pevnosti spoja je potrebné nechať lepidlo vytvrdnúť ešte ďalších 6 – 24 hodín (podľa informácie v návode).

kovové náradie

Čo si všímať pri výbere lepidla na kov?

Určenie lepidla

Od lepidla na kov sa očakáva, že zvládne zlepenie kovových materiálov a bude fungovať napríklad ako „tekutá oceľ“. Je vítané, ak si poradí aj s inými materiálmi, ktoré by ste o kov chceli prilepiť. Najlepšie lepidlá na kov sú schopné zlepiť kovy, no zvládnu takisto i lepenie dreva, porcelánu, kameniny, keramiky, slonoviny a rôznych plastov ako polyester, lamináty a bakelit – a to aj navzájom medzi sebou.

Manipulačná pevnosť

Manipulačná pevnosť býva vyjadrená časovým údajom. Ide o čas, za ktorý lepidlo nadobúda dostatočnú pevnosť na to, aby sa so spojom dalo manipulovať. Spoj môže byť pevný už po niekoľkých sekundách, no inokedy to bude trvať i niekoľko minút až hodiny – v závislosti od druhu lepidla a jeho pôsobenia.

Prevádzková teplota

Prevádzková teplota hovorí o tom, v akých teplotných podmienkach bude lepidlo plniť svoju funkčnosť, bez rizika ohrozenia stability a pevnosti lepeného spoja (napríklad od -40 °C po +80 °C).

Objem balenia

Niektoré lepidlá sa predávajú na miniopravy v domácnosti a ich objem je iba niekoľko mililitrov, iné sú určené na väčšie hobby alebo stavbárske projekty a objem balenia je výrazne väčší (často aj cenovo výhodnejší). Vždy však kupujte iba také balenie, ktoré viete v krátkej dobe spotrebovať. Pri lepidlách platí, že majú isté nároky na uskladnenie a pri ich nedodržaní hrozí, že stratia zo svojich kvalít.

Odolnosť lepeného spoju

V popise lepidla na kov natrafíte na 3 rôzne druhy odolnosti – odolnosť voči vode, odolnosť voči chemikáliám a odolnosť voči mechanickému pôsobeniu/zaťaženiu.

Vodeodolnosť lepeného spoja je viac ako vítaná, keďže kov je často vystavený rôznym vlhkostným podmienkam. Ak bude lepený spoj v kontakte s bežnými chemikáliami, dajte si záležať na tom, aby bolo i lepidlo chemicky odolné. Kvalitné lepidlá na kov musia disponovať aj solídnou mechanickou odolnosťou voči tlaku, namáhaniu spoja či voči vibráciám a nárazom. V ideálnom prípade sa lepený spoj po zaschnutí dá pieskovať, brúsiť, vŕtať alebo farbiť.

Hodnotenia a recenzie lepidiel na kov

Ak v tejto oblasti nemáte žiadne skúsenosti, využite potenciál online prostredia – internetu. Dá sa nájsť veľa cenných postrehov, online recenzií a videorecenzií, ktoré ukazujú vlastnosti konkrétnych lepidiel.

Ceny lepidiel na kov

Koľko zaplatíte za kvalitné lepidlo na kov? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Lepidlá na kov do 7 eur

Už v tejto cene nájdete malé balenia spoľahlivých lepidiel (cca do 20 g), ktoré využijete na rýchle opravy alebo malé projekty. Dôležité je venovať pozornosť určeniu lepidla. Niektoré lepidla na kov napríklad nie sú vôbec vhodné na plasty, iné zase dovoľujú aj aplikáciu na plast + kov.

Lepidlá na kov od 7 do 20 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie lepidlá na kov, zaujme pomerom cena/výkon. Ide o lepidla s pozitívnymi uživateľskými hodnoteniami, naďalej v relatívne malom, nanajvýš stredne veľkom objeme (cca 25 – 50 g). Môžu mať viacero predností. Epoxidové dvojzložkové si výborne poradia so zacelením trhlín, polyuretánové vytvoria pevný spoj s dostatočnou odolnosťou pri bežnom používaní.

Lepidlá na kov od 20 eur

Väčšie balenia lepidiel na kov (cca od 200 g a viac), ktoré využijete pri náročnejších hobby projektoch, opravách a renováciách. Ideálne pre montérov, autoopravárov, vodárov a kurenárov. Niektoré produkty nesú označenie tekutý kov, studený kov alebo sú na rozmedzí lepu a plastickej hmoty, napríklad univerzálny tmel plnený oceľou, …

Najlepšie značky lepidiel na kov

Ak nechcete urobiť krok vedľa a dávate prednosť overeným voľbám, neprehliadnite na záver ani krátky zoznam obľúbených značiek, ktoré si aj v segmente lepidiel na kov vybudovali dobré meno.

 • LOCTITE – Značka patrí medzi svetových lídrov v oblasti lepidiel, povrchových úprav a tesnení. V jej portfóliu nájdete výborné hodnotené sekundové aj epoxidové lepidlá na kov.
 • BISON – Aj ponuka lepidiel značky Bison osloví širokým určením a v prípade niektorých produktov aj výnimočnou silou. Odporúčame na zváženie, ak hľadáte vysokopevnostné lepidlo na kov.
 • ALTECO – Jeden z najvýznamnejších výrobcov sekundových a epoxidových lepidiel na svete. Medzi obľúbené produkty patrí epoxidová plastelína na opravu trhlín a poškodených spojov.
 • CEYS – Profesionálna značka v obore lepidiel a chemických výrobkov pre majstrovanie a stavebníctvo. Priaznivá cena, dobré vlastnosti, rôzne druhy lepidiel s rozmanitým využitím.
 • PATTEX – Profesionálna značka pre všetky spôsoby montážneho lepenia. Veľký výber lepidiel, ktoré sú využiteľné aj v domácnosti, na stavby aj v priemysle. Lepidlo na kov od značky Pattex je určené do interiérov a exteriérov, nárazuvzdorné a rýchloschnúce.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1LOCTITE 3450 tekutý kov 25g

+ Dvojzložkové päťminútové lepidlo
+ Rýchlo vytvrdzuje pri izbovej teplote
+ Vysoká pevnosť + schopnosť vyplňovať škáry
od 15 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2LOCTITE 496 sekundové lepidlo 20g

+ Vhodné najmä na lepenie kovových povrchov
+ Vyznačuje sa vysokou pevnosťou a dobrou adhéziou
+ Dostupné v rôznych baleniach
od 16 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3BISON Epoxy Metal 24ml

+ Zlepí navzájom široké spektrum rôznych materiálov
+ Vhodné aj do extrémnych podmienok
+ Vodoodolné – a to aj voči morskej vode
od 9 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Alteco A+B Epo-Putty epoxidová plastelína 100g

+ Výborné na opravu prasklín a trhlín
+ Dvojzložkový tmel vytvrdne na veľmi tvrdú hmotu
+ Môže sa používať vo vlhkom prostredí a pod vodou
od 6 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5CEYS tmel epoxidový správkový na kov 47g

+ Dvojzložkový epoxidový tmel na kov
+ Určený na spájanie, utesňovanie, výplne a obnovu všetkých typov kovov
+ Pracuje sa s ním ako s plastelínou
od 7 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin