Najlepšie boby a sane: TOP produkty podľa recenzií a testov

najlepšie sane a bobySánkovanie a bobovanie patria bezpochyby k najobľúbenejším detským aktivitám na snehu. Tradičné drevené sane dostali silnú konkurenciu, ktorá láka svojím tvarom, farebnosťou aj manévrovateľnosťou. Aké vlastnosti by mali spĺňať najlepšie boby a sane a podľa čoho ich vybrať?

Dnes už nemusíte svoje deti voziť na saniach, ktoré patrili ešte vám. Nemožno im však ubrať z kvalít. Tie, ktorým sa dostalo dobrej posezónnej starostlivosti, ešte aj teraz narobia na snehu veľkú radosť. Pri výbere nového modelu však zrazu stojíte pre lákavou rozmanitosťou, ktorá môže na chvíľu pomotať hlavu. Vybrať sane v klasickej konštrukcii, alebo vyskúšať moderné skiboby? Chcete vybehnúť s deťmi na kopec za domom, alebo budete so sebou zimnú výbavu brať na dlhšiu cestu autom?

V nasledujúcom sprievodcovi výberom sa vám pokúsime poradiť, ako si z bohatej ponuky vybrať správne prevedenie, veľkosť aj materiál. Priblížime si základné delenie, určenie podľa veku a skúsenosti dieťaťa a zameriame sa aj na praktické prvky výbavy, vďaka ktorým bude sánkovačka nielen veselšia, ale aj bezpečnejšia. Prešli sme testy a recenzie sánok a bobov, aby sme tie najlepšie hodnotené mohli predstaviť v nasledujúcej tabuľke.

Najlepšie boby a sane podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1Sulov CHAMPION

Náš víťaz. Klasické boby s brzdou
✔️ Veľmi pevná konštrukcia
✔️ Drážkovanie pre pevné zaistenie nôh
✔️ Vyvýšené tvarované sedadlo
✔️ Jedny z najpredávanejších
📌 od 16 €
5 out of 5 stars (5 / 5)16 € Čítať recenzie
#2Sulov Sport

Najlepšie sánky
✔️ Tradičné drevené sánky rohačky
✔️ Nosnosť až 85 kg
✔️ Transparentný protikorózny lak
✔️ Kovová sklznica pre zvýšenú odolnosť a lepší zjazd
📌 od 61 €
5 out of 5 stars (5 / 5)61 € Čítať recenzie
#3Klzák Plastkon

Obľúbený model
✔️ Nosnosť až 50 kg
✔️ Pevná a odolná plastová konštrukcia
✔️ Priemer až 60 cm, hmotnosť iba 0,5 kg
📌 od 12 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)12 € Čítať recenzie
#4Acra Baby rider bob plastový

Pre najmenších
✔️ Spevnená konštrukcia s operadlom
✔️ S popruhmi na pripútanie
✔️ Protišmykové prevedenie sedadla
📌 od 24 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)24 € Čítať recenzie
#5Lion Rekord 125

Odolné sane. Pre dvoch
✔️ Vysoká nosnosť - až 120 kg
✔️ Vhodné aj pre 2 osoby
✔️ Sklznica je tvorená oceľovým plechom
📌 od 61 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)61 € Čítať recenzie
#6SULOV DOUBLE

Zaujímavé prevedenie
✔️ Zosilnené okraje a postranné držadlá pre väčšiu bezpečnosť
✔️ Skvelý sklz na všetkých druhoch snehu
✔️ Aerodynamický tvar pre lepšiu stabilitu
📌 od 14 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)14 € Čítať recenzie

Ako vybrať boby a sane

Sane a sneh predstavujú nerozlučnú dvojku. Nenáročná konštrukcia dokáže priniesť hodiny zábavy a nefalšovanej detskej radosti. Aby vám sane či boby neboli na oštaru, oplatí sa zamyslieť nad ich prevedením a schopnosťami na snehu. Viete napríklad, že plastové sánky sa lepšie pohybujú po snehu, ak sú vonku hlbšie mínusové teploty? Pri teplotách okolo nuly je ich sklz totiž slabší. Okrem odolnosti však nezabúdajte ani na dostatočnú mieru bezpečnosti. Poďme si spoločne prejsť všetky dôležité informácie, s pomocou ktorých môžete pre svoje dieťa vybrať ideálne sane.

ako vybrať boby

Kde budete boby / sánky / klzák používať?

Pri pohľade na rozmanitosť tejto zimnej výbavy vystupuje hneď na úvod otázka, kde a ako plánujete sane alebo boby používať.

 • Sane s madlom na tlačenie sa stali zaujímavou alternatívou za kočík pri prechádzkach po okolí.
 • Klasické drevené sane vybavené oceľovými sklznicami sú vhodné do takmer každého terénu a nevadí im ani drobný štrk primiešaný do snehu. Majú dobrú životnosť, vyššiu nosnosť, no zároveň sú dlhšie a ťažšie. Nie všetky sa dokážu napratať do auta.
 • Ak sa chystáte na svah za dom, kde je dostatočná vrstva snehu, na plastových boboch a klzákoch si deti užijú svižnú jazdu a dokonca ich nebude unavovať ani opakované ťahanie bobov do kopca.
 • Pokiaľ za sánkovačkou cestujete ďalej od domu autom, zaváži každý centimeter. Čím ľahšie a spratnejšie taniere, o to jednoduchšie presúvanie.
 • Pomerne sviežou novinkou na svahoch sú detské nafukovacie boby, na ktorých je sánkovanie super pohodlné a mäkké. Pri páde navyše nehrozí poudieranie o tvrdú konštrukciu. Vyžadujú však dostatočnú vrstvu snehu bez vytŕčajúcich kameňov a konárov, ktoré by ich mohli poškodiť.

Aké sú skúsenosti a vek dieťaťa?

Kupujete sánky pre ročné dieťatko na pohodlné sánkovanie po rovine? Alebo hľadáte rýchle žihadlo pre väčšie energické dieťa? Spolu s vekom rastú aj fyzické schopnosti dieťaťa a jeho nároky na obratnosť a rýchlosť saní alebo bobov.

Zvyčajne sa začína na bezpečných a stabilných saniach s operadlom (vybavené aj bezpečnostnými pásami), následne sa prechádza na pohodlný klzák alebo boby. Skončiť však môžete aj pri zaujímavých konštrukciách, ktoré sa ponášajú na snežný skúter na sklzniciach alebo na tzv. skiboby, ktorých súčasťou je aj volant a brzdy. S rastúcimi skúsenosťami totiž aj deti hľadajú rýchlejší, no zároveň dobre ovládateľný prostriedok, ktorý im dovolí na snehu vyblázniť sa.

Všeobecné parametre

Pri hľadaní vhodných saní alebo bobov vyberáme predovšetkým podľa typu, vzhľadu, ceny, rozmerov a celkovej nosnosti.

Rozmery

Rozmery budú pre vás dôležité najmä, ak plánujete sane či boby často prevážať v aute. Zároveň majú rozmery prirodzene vplyv aj na to, koľko detí sa na sedaciu časť za seba zmestí (dĺžka), aj akú budú mať sane / boby stabilitu (šírka kvalitných saní je aspoň 35 cm).

Nosnosť

Koľko detí sa bude na sánkach naraz voziť? Chcete sa spustiť dolu svahom spolu s dieťaťom? Základné klzáky poskytujú nosnosť 30 – 40 kg. Priemerná nosnosť bobov je o čosi väčšia – okolo 50 kg, záleží však od celkového prevedenia, veľkosti a kvality použitého plastu. Kvalitné drevené sane a konštrukcie spevnené kovom sú na tom najlepšie. Ich nosnosť môže byť od 80 – 150 kg.

📌 Čo sa stane, ak budú boby alebo klzák opakovane preťažené? Nosnosť väčšiny produktov je predsa len o niečo vyššia, ako uvádza základná informácia. To však neznamená, že ak sa na klzák “zvalí” dospelý človek, nič sa nestane. Pri zaťažení dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu a bude pomerne náročne rozhýbať ich do plynulého kĺzavého pohybu.

Hmotnosť

Hmotnosť drevených saní je vyššia – okolo 5 – 6 kg. Ich opakované ťahanie do kopca môže spôsobiť rýchlejšiu únavu. Plastové modely sú približne o polovicu ľahšie. Niektoré jednoduché klzáky nevážia viac ako 1 kg a dajú sa dokonca prakticky prevesiť aj cez batoh.

ako vybrať sane

Základné druhy

Hoci ich netreba nijak zvlášť predstavovať, predsa len máme pre vás niekoľko informácii, ktoré môžu uľahčiť vaše rozhodovanie.

Sane

Tradičná konštrukcia s dvoma “lyžinami” a sedacou časťou, ktorá je umiestnená nad zemou. Po sánkach siahajú predovšetkým rodičia menších detí. K prednostiam patrí dobrá životnosť, stabilita a tiež aj menšia náročnosť na množstvo snehu. Môžete ich zohnať v základnom prevedení, ale aj s bohatšou doplnkovou výbavou (operadlo, madlo, rukávnik, bezpečnostné pásy).

Drevené sane sa vyrábajú z bukového dreva. Sklznice sú oceľové a najčastejšie rovné – vhodné aj na menej zasnežený povrch. Majú vyššiu hmotnosť, no zároveň aj nosnosť. Drevo je materiálom, ktorý na dotyk teplejší, preto z nich nesála chlad naviac.

Sane z odľahčených kovových trubiek sú novšou alternatívou. Na pohľad vyzerajú modernejšie a mohli ste ich vidieť dokonca aj na mestských sídliskách. Dá sa k ním dokúpiť výškovo nastaviteľné madlo, strieška (podobná ako na športových kočíkoch), zateplený spací vak. O čom sa už ale hovorí menej, sú zaoblené sklznice. Tento tvar je vhodný skôr na mierne zľadovatelý povrch, ako do sypkého prašanu.

Plastové sane sa tvarovo ponášajú na drevené modely, no sú vyrobené z odolného plastu. Ich cena je v porovnaní s predchádzajúcimi materiálmi podstatne nižšia. Nie sú vhodné pre úplne najmenšie deti. Príjemne však môže prekvapiť ich nosnosť (až 80 kg) a sklznice v tvare lyží, vďaka ktorým nadobudnú na dobrom snehu solídnu rýchlosť.

Boby

Čo sú boby? Boby majú obdĺžnikový tvar so zaoblenými hranami. Sú vyrobené z plastu. Dieťa sedí v zadnej časti, kde môže byť aj mierne vyvýšené operadlo. Priestor na nohy určujú dva vodorovné, mierne členené pásy. Po bokoch sú menšie držadlá, v prednej časti pred chodidlami môže byť zaťahovacia brzda. Medzi najpredávanejšie patria detské boby s volantom.

V princípe sa ponášajú na plytkú “vaničku”, v ktorej dieťa sedí blízko pri zemi. Sú vhodné pre deti, ktoré už dokážu samostatne sedieť aj chodiť. Aby ste si bobovanie mohli užiť tak, ako sa patrí, potrebujete súvislú vrstvu snehu.

To isté platí aj pre nafukovacie boby. S tými môže vaše dieťa na svahu na seba doslova strhnúť pozornosť. Bobovanie na nich je pohodlné a dokonca poskytujú aj lepší teplotný komfort, keďže nechladia, ani ich neprefukuje zospodu. Pred sánkovaním stačí boby nafúkať, pred cestou domov zase vypustiť. Pozor však na kamene alebo ostré konáre. Hoci sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, žiadna nafukovačka nezvládne extrémne podmienky.

Klzák / Tanier / “Lopata”

Jednoduché, lacné a priestorovo nenáročné riešenia, ktoré deti milujú. Táto zimná plastová výbava by nemala chýbať v žiadnej rodine. Hoci možno zvládnu len 1 – 2 zimy, netreba im to mať za zlé. Ak vám dieťa oznámi, že na druhý deň sa budú sánkovať na svahu za školou počas telesnej, určite oceníte, že do auta nemusíte brať sane. Keďže na nich nie je miesto na nohy, vyžadujú už isté sánkovacie skúsenosti a obratnosť.

sánkovačka

Užitočná výbava

 • Operadlo – Využijete ho predovšetkým ako pevnú a bezpečnú oporu pre menšie deti. Ak chcete mať istotu, že sa dieťa nezošmykne, pripevnite o rám operadla aj fusak. U väčšiny modelov drevených alebo kovových saní je operadlo odnímateľné a nezavadzia potom pri sánkovaní väčším deťom.
 • Madlo na tlačenie – Pripevňuje sa z oboch strán o rám saní. Dieťa potom môžete po snehu pred sebou tlačiť, rýchlejšie poposunúť. Ide o vyhľadávanú výbavu, najmä ak chcete sane cez zimu využívať namiesto kočíka. Kočíkom sa predsa len ide cez sneh ťažšie, ako s pomocou šikovných saní s ľahkým sklzom! Oceníte, ak môžete madlo namontovať v oboch smeroch. Niektoré detičky totiž vyhľadávajú tvár rodiča, iným vyhovuje výhľad na okolie.
 • Lanko na ťahanie – Základná súčasť výbavy saní aj bobov. Lanko je pripevnené v prednej časti. Na moderných konštrukciách sa dá jedným zatlačením zvinúť (stočiť) tak, aby pri jazde neprekážalo.
 • Bezpečnostné pásy – Najčastejšie ide o dvojbodové uchytenie (cez pás) alebo trojbodové popruhy. Niektoré sane ponúkajú pre vyššiu ochranu aj pásy na pripevnenie nôh. Kedysi sa miesto nich používal opasok utiahnutý cez fusak.
 • Volant – S jeho pomocou sa dá korigovať smer pri sánkovaní. Obľúbená výbava kvalitných bobov pre deti predškolského a školského veku.
 • Brzdy – Tiež ide skôr o výbavu bobov. Sú umiestnené po stranách, majú podobu páčok, ktorými pri jazde poťahujete. Zatiahnutím iba jednej páčky môžete zároveň meniť aj smer jazdy.

Ceny bobov a saní

Na koľko vás vyjdú napríklad kvalitné boby s volantom?

✅ Boby a sane do 15 eur

V cene do 15 eur nájdete jednoduchšie boby s nižšou nosnosťou. Môžu trpieť horšou kvalitou plastu. Nie je to však pravidlo. Záleží od toho, akou váhou a intenzitou používania budú zaťažované. Niektoré plasty totiž na slnku a v mraze krehnú. Pri náznaku prasklín už takéto boby začínajú byť nebezpečné. Klzáky, taniere a “lopaty” na šmýkanie môžete kúpiť už doslova za pár eur. Najlacnejšie stoja menej ako 2 €.

✅ Boby a sane do 30 eur

Kategória, ktorú ovládli aktuálne najpredávanejšie boby a klzáky. Kvalita materiálu a celkové prevedenie sú lepšie. Nechýba protišmyková úprava sedacej časty, drážky v časti, kde sú uložené nohy, praktické držadlá aj brzdy. Široký výber a rozmanitosť vás môžu milo prekvapiť.

✅ Boby a sane od 30 eur

Ak máte záujem o odolnejšie a dobre navrhnuté boby s volantom, pripravte si na to približne 30 – 40 eur. Drevené sane zase zase začínajú s cenou vyššou ako 40 eur. V podobnej cene sa pohybujú aj kvalitné kovové sane. Pre menšie detičky, ktoré ešte nechodia, tu nájdete aj kompletne vybavené sane s fusakom, madlom a strieškou, ktoré vám nahradia cez zimu kočík. Ak má vaše dieťa energie na rozdávanie a chcete podporiť jeho radosť zo zimných športov, potom dávame do pozornosti aj inovatívne skiboby.

Najlepšie značky bobov a saní

 • Sulov – Ak hľadáte rokmi overenú kvalitu s dobrým menom, rozhliadnite sa medzi obľúbenými produktami značky Sulov. Jej drevené sane a boby sprevádzajú veľmi dobré recenzie aj TOP predajnosť na slovenskom aj českom trhu. Ponuka, v ktorej nájdete rozličné konštrukcie, je ako stvorená na ideálne zimné radovánky.
 • Plastkon (Acra) – Široký výber cenovo dostupných klzákov, tanierov, bobov, aj niekoľko modelov kovových saní. Dobré prevedenie nájdete pri boboch určených pre deti od 6 mesiacov. O parádnu zábavu na svahu sa zase postarajú meteor taniere s nosnosťou až 80 kg, na ktorých sa môžu spúšťať väčšie deti, ale aj dospelí.
 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1Sulov CHAMPION

Náš víťaz. Klasické boby s brzdou
✔️ Veľmi pevná konštrukcia
✔️ Drážkovanie pre pevné zaistenie nôh
✔️ Vyvýšené tvarované sedadlo
✔️ Jedny z najpredávanejších
📌 od 16 €
5 out of 5 stars (5 / 5)16 € Čítať recenzie
#2Sulov Sport

Najlepšie sánky
✔️ Tradičné drevené sánky rohačky
✔️ Nosnosť až 85 kg
✔️ Transparentný protikorózny lak
✔️ Kovová sklznica pre zvýšenú odolnosť a lepší zjazd
📌 od 61 €
5 out of 5 stars (5 / 5)61 € Čítať recenzie
#3Klzák Plastkon

Obľúbený model
✔️ Nosnosť až 50 kg
✔️ Pevná a odolná plastová konštrukcia
✔️ Priemer až 60 cm, hmotnosť iba 0,5 kg
📌 od 12 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)12 € Čítať recenzie
#4Acra Baby rider bob plastový

Pre najmenších
✔️ Spevnená konštrukcia s operadlom
✔️ S popruhmi na pripútanie
✔️ Protišmykové prevedenie sedadla
📌 od 24 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)24 € Čítať recenzie
#5Lion Rekord 125

Odolné sane. Pre dvoch
✔️ Vysoká nosnosť - až 120 kg
✔️ Vhodné aj pre 2 osoby
✔️ Sklznica je tvorená oceľovým plechom
📌 od 61 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)61 € Čítať recenzie
#6SULOV DOUBLE

Zaujímavé prevedenie
✔️ Zosilnené okraje a postranné držadlá pre väčšiu bezpečnosť
✔️ Skvelý sklz na všetkých druhoch snehu
✔️ Aerodynamický tvar pre lepšiu stabilitu
📌 od 14 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)14 € Čítať recenzie
4.5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin