Najlepšie ďalekohľady: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie ďalekohľady
Nasledujúci sprievodca vám ozrejmí základné odpovede na otázky súvisiace s výberom vhodného ďalekohľadu. Hoci sa ľudia v dnešnej dobe s prehľadom orientujú v komplikovaných parametroch a technológiách modernej elektroniky, o vlastnostiach a určení ďalekohľadov toho už veľa nepoznajú. Práve preto sme dali dohromady aj tipy na najlepšie ďalekohľady, ktoré ponúkajú zaujímavý pomer cena / kvalita a o svojich prednostiach už presvedčili tisíce spokojných užívateľov.

Vďaka ďalekohľadu sa môžete pozerať na objekty vzdialené desiatky až stovky metrov a rozoznávať detaily, ktoré by ste voľným okom nemali šancu uvidieť. Hoci nejde o zariadenie nevyhnutnej výbavy prežitia, v minulých dobách sa mu dostávalo nevídanej dôležitosti. Dnes sa outdoor ďalekohľady tešia obľube najmä u turistov a poľovníkov. Vďaka nim dokážete v prírode vidieť viac, lepšie sa orientovať, predvídať nebezpečenstvo aj zacieliť svoju pozornosť tým správnym smerom. Samozrejme, je tu aj široká skupina profesionálnych prístrojov, ktoré využíva armáda, letová prevádzka na letiskách, konštruktéri, montéri či hvezdári. Konštrukčné spracovanie, využitie, schopnosti, no tiež aj cena ich však výrazne odlišujú od ďalekohľadov určených na osobné použitie.

Takže – dozviete sa viac o tom, ako vybrať ďalekohľad podľa typu aktivity, priblížime vám všetky dôležité parametre, cenové rozdiely aj výrobcov s dobrým menom. Rozhodne neprehliadnite ani nasledujúcu tabuľku s aktuálne veľmi dobre predávanými modelmi. Prečítajte si tiež aj recenzie ďalekohľadov, kde sa vždy dozviete zopár informácií o reálnom používaní naviac. Získate tak ucelený obraz a veríme, že tak zvládnete vybrať pozorovací nástroj presne podľa svojich potrieb.

Najlepšie ďalekohľady na trhu

 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1Produkt roku 2019 / univerzálny
Olympus 10X50 DPS I

Priblíženie: 10x
Priemer objektívu: 50 mm
Hmotnosť: 900 g
5 out of 5 stars (5 / 5)70 € Čítať recenzie
#2Najlepší turistický
Bresser Hunter 16x50

Priblíženie: 16x
Priemer objektívu: 50 mm
Hmotnosť: 778 g
5 out of 5 stars (5 / 5)45 € Čítať recenzie
#3Najlepší pozorovací
Olympus 8-16x40 DPS I

Priblíženie: 8-16x (zoom)
Priemer objektívu: 40 mm
Hmotnosť: 790 g
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)85 € Čítať recenzie
#4Najlepší lovecký
Nikon Aculon A211 10x50

Priblíženie: 10x
Priemer objektívu: 50 mm
Hmotnosť: 900 g
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)110 € Čítať recenzie
#5Alternatíva lovecký
Delta Optical Forest II 8,5x50

Priblíženie: 8,5x
Priemer objektívu: 50 mm
Hmotnosť: 870 g
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)157 € Čítať recenzie
#6Pomer cena/kvalita
Celestron UpClose G2 10-30x50

Priblíženie: 30x
Priemer objektívu: 50 mm
Hmotnosť: 794 g
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)65 € Čítať recenzie
#7Malé rozmery
Levenhuk Atom 10x25

Priblíženie: 10x
Priemer objektívu: 25 mm
Hmotnosť: 340 g
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)23 € Čítať recenzie

Ako vybrať ďalekohľad

Ak ste už pátrali po vhodnom ďalekohľade, možno vás prekvapila extra široká ponuka. Na našom trhu nájdete niekoľko tisíc rôznych modelov ďalekohľadov. Od jednoduchých detských za pár eur, po profesionálne prístroje v cene auta strednej triedy. Základom je však kúpiť taký ďalekohľad, ktorý najlepšie využijete, nebude vám prekážať a poskytne presne také vlastnosti, ktoré potrebujete. Je totiž jasné, že pri potulkách prírodou, či už s batohom na chrbte alebo s puškou budete hľadieť na hmotnosť a veľkosť ďalekohľadu, kým pri ďalekohľade na hobby pozorovanie hviezd oželiete aj prítomnosť ťažšieho statívu. Priblížime, zaostríme a ide sa na to!

ako vybrať ďalekohľad

Rozdelenie ďalekohľadov podľa konštrukcie

Už na prvý pohľad ide o jasný rozdiel. Monokulárne ďalekohľady sú určené na pozorovanie jedným okom, kým pri binokulárnych ďalekohľadoch pozeráte na vzdialený objekt oboma očami. V čom sú výhody a nevýhody týchto konštrukcií?

Binokulárny ďalekohľad

Ak sa chcete na svet pred vami pozerať binokulárnym ďalekohľadom, máte v princípe v rukách dva monokulárne ďalekohľady spojené jedným stredovým mostom. Pri sledovaní zapájate obe hemisféry mozgu, ktoré spoja dva mierne odlišné obrazy do jedného výsledného, plastického. Pozorovanie cez binokulárny ďalekohľad (alebo inak nazývaný aj trieder) dáva vo výsledku prirodzený, reálnejší obraz, s dôrazom na jeho hĺbku. V súčasnosti ide o najpredávanejšie ďalekohľady, ktoré nájdete v prevedení pre športovcov, turistov aj poľovníkov. Ich výsadami je 3D zobrazenie objektu, lepší odhad vzdialenosti aj širšie zorné pole, ktoré vám umožní lepšie pozorovať pohybujúce sa ciele pred vami.

Drviva väčšina z nich však ponúka “iba” priblíženie do 12 x (viac v časti Zväčšenie ďalekohľadu). Ak aj natrafíte na model s vyšším priblížením, pripravte sa na tras obrazu, ktorý je možné zmierniť iba tak, že ďalekohľad postavíte na statív alebo pripevníte o pevný predmet pred vami, čo už ale neznie ako praktické riešenie v teréne, kde sa chcete pohybovať.

Monokulárny ďalekohľad

Vzdialené objekty pozorujete len jedným okom. Konštrukcia monokulárneho ďalekohľadu umožňuje pozorovať aj veľmi vzdialené ciele, pretože je vybavený omnoho väčším priblížením než binokulárny ďalekohľad (napr. až 60 x). S rastúcim priblížením sa však zmenšuje zorné pole aj svetelná priepustnosť a narastá tras obrazu. Vo výsledku sú potom monokulárne ďalekohľady (inak aj teleskopy alebo spektívy) výhradne umiestnené na statívoch. Nadobúdajú väčšie rozmery aj hmotnosť, ich súčasťou je bohatá sústava šošoviek, ktorá je pri prípadnom páde náchylná na poškodenie. Svojich priaznivcov však určite majú.

Sú vhodné na pozorovanie vzdialených hniezd vtákov, divo žijúcich predátorov a tiež aj hviezd. V teréne ich musíte zafixovať napevno, čo znamená, že so sebou beriete nielen ďalekohľad, ale aj brašňu so statívom. Odmenou je však jednoduché používanie (stačí zaostriť a priblížiť) a možnosť pripevniť fotoaparát alebo kameru. Jednoducho tak urobíte záznamy aj na veľmi veľké vzdialenosti, z bezpečnej pozície.

aký ďalekohľad kúpiť

Zväčšenie / priblíženie ďalekohľadu

V popisoch ďalekohľadov figuruje dvojica najdôležitejších údajov. Čo znamená “súčin” 7×42, 10×50, 12×56, …? Prvé číslo hovorí o tom, aké je priblíženie (zväčšenie) ďalekohľadu, druhé číslo za “x” udáva priemer predných šošoviek na ďalekohľade v milimetroch. Ďalekohľad 10×50 zvláda priblíženie 10x a priemer predných šošoviek je 50 mm. Úvodné vysvetlenie za nami, poďme k detailom.

Mnohí kupujúci sa mylne domnievajú, že čím väčšie priblíženie, tým kvalitnejší a využiteľnejší ďalekohľad. Ak sa totiž rozhodnete pre model s priblížením napr 8x, znamená to, že objekt vzdialený 100 m od vás uvidíte v ďalekohľade ako keby ste od neho iba 12,5 m. Ako sme k tomuto číslu prišli? Jednoducho: 8 x 12,5 = 100, alebo aj 100 : 8 = 12,5. Takýmto jednoduchým prepočtom môžete postupovať s akýmkoľvek priblížením aj orientačnou vzdialenosťou pred sebou.

Menšie priblíženie však prináša podstatne viac výhod. Ak by ste sa rozhodli pre ďalekohľad s priblížením vyšším ako 10 x, musíte sa zmieriť s menším zorným poľom (uvidíte omnoho menej z okolitého prostredia), aj s nižšou svetelnosťou (za zlých svetelných podmienok – šero, hmla – neuvidíte pred sebou už skoro nič). Od priblíženia 12x je potrebný statív, aby ste eliminovali nepríjemný tras obrazu. Práve preto majú najobľúbenejšie binokulárne ďalekohľady priblíženie 5x, 7x a 8x.

Veľkosť objektívu a svetelnosť objektívu

Presuňme sa do druhej časti “súčinu”. Už viete, že ide o priemer predných šošoviek vyjadrený v milimetroch. V princípe platí, že čím je priemer väčší, tým je svetelná priepustnosť ďalekohľadu lepšia. To znamená, že aj v zhoršených svetelných podmienkach uvidíte dobré detaily na pozorovanom cieli. Cez predné šošovky totiž do ďalekohľadu vstupuje svetlo.

Spolu s väčším priemerom však prirodzene rastie aj veľkosť ďalekohľadu. Treba si preto starostlivo zvážiť, akú veľkosť ďalekohľadu ešte chcete so sebou nosiť. Určite však nepátrajte po najmenších ďalekohľadoch, ak chcete mať dobré pozorovacie podmienky, bez ohľadu na počasie.

Aby tej matematiky a vzájomných závislosti nebolo málo, priblížime si ešte dôležitý pojem – svetelnosť objektívu. Vypočítate ho ako druhú mocninu podielu priemeru objektívu v mm a priblíženia. Ak by ste mali ďalekohľad 10×50, počítate nasledovne: (50 : 10) = 5; 5 na druhú = 25. Čím je číslo vyššie, tým je obraz jasnejší.

Šírka zorného poľa

S narastajúcim priblížením sa šírka zorného poľa zmenšuje. Pod zorným poľom si môžete predstaviť priestor v tvare kužeľa pozorovaný pred ďalekohľadom. Ak máte v pláne pozorovať väčší priestor pred vami, nevyberajte si ďalekohľad s priblížením väčším ako 8x.

Šírku zorného poľa nájdete uvedenú aj v parametroch ďalekohľadov. Štandardne sa uvádza pri vzdialenosti 1000 metrov. Napríklad pri priblížení 8x je viditeľné pole široké 110 – 140 m, kým pri priblížení 10x už uvidíte iba výsek široký 90 – 110 m.

ornitologický ďalekohlad

Rozdelenie ďalekohľadov podľa použitia

Ak ste fyziku a optiku nikdy nemali v láske, ešte stále je tu nádej, že si dokážete vybrať ďalekohľad presne podľa svojich požiadaviek. Tieto pozorovacie nástroje sa totiž delia do niekoľkých kategórii podľa ich hlavného určenia. Už zo samotných názvov je zrejmé, v akej oblasti budú vynikať a kde z nich budete mať najlepší osoh. Ide o konštrukcie, kde sa optimálne sledovacie vlastnosti snúbia s takou hmotnosťou, veľkosťou a odolnosťou, ktorú pri danej aktivite najlepšie oceníte.

⏩ Športové ďalekohľady

Sú skonštruované na pozorovanie štadiónových športov. Dôraz sa kladie na permanentné zaostrenie a extra široké zorné pole. Nesú prívlastky ako permafocus, wide alebo extra wide. Majú kompaktné rozmery, niektoré sa zmestia aj do vrecka, takže s nimi nebudete vzbudzovať pozornosť navyše. Vystačíte s priblížením do 7x.

⏩ Turistické ďalekohľady

Nesú označenie aj ako ďalekohľady na dovolenku, autoturistiku alebo univerzálne ďalekohľady (hoci tu by sa dalo polemizovať). Nájdete tu najširší výber rôznych priblížení, priemerov objektívov aj kvalitatívnych rozdielov. Výrobcovia ich konštruujú tak, aby sa dali ľahko prenášať – vozia sa s vami v aute a ich hmotnosť vám nebude prekážať, ani keď si ich hodíte na rameno alebo okolo krku. Keďže statív so sebou pravdepodobne nosiť nebudete, orientujte sa medzi modelmi s priblížením do 8x a priemerom objektívov do 42 mm. Ak dostanú do výbavy aj pogumovaný povrch, ich odolnosť voči náhodnému pádu bude vyššia.

⏩ Poľovnícke / Lovecké ďalekohľady

Poľovníka zrejme zlé počasie neodradí. Ak trávite čas v hore aj v jesennom a zimnom období, budete potrebovať ďalekohľad, ktorý poskytuje vysokú svetelnú priepustnosť. Ponúkne dobré zobrazenie cieľu aj za hmly, dažďa, šera či snehu. Vyberte sa do ponuky modelov s priemerom objektívov od 50 mm a viac, s priblížením od 8 – 10 x. Ide o rozmerovo väčšie ďalekohľady, ktorým to však odpustíte. Majú charakteristický lovecký/vojenský dizajn a tie lepšie z nich disponujú nočným videním.

⏩ Námorné / Jachtárske ďalekohľady

Hermeticky uzavreté ďalekohľady odolávajú zahmlievaniu a ak sa vám vyšmyknú do vody, nič sa im nestane. Dôraz sa kladie nielen na vysokú konštrukčnú odolnosť, ale aj výborné zobrazovacie vlastnosti za zhoršenej viditeľnosti. Môžu mať podobu monokuláru umiestneného na pevnej konzole, no populárne sú aj binokulárne ďalekohľady pre námorníkov. Ich súčasťou býva zabudovaný kompas, ktorý sa premieta aj do pozorovaného obrazu pre lepšiu orientáciu na mori, kde nie je často žiadny iný pevný bod. Optimálne priblíženie je 7x, priemer objektívu by nemal byť menší ako 45.

⏩ Ornitologické ďalekohľady

Radi pozorujete hniezdiace vtáctvo? Fascinujú vás migrujúce kŕdle sťahovavých vtákov? Potom isto viete, že akýkoľvek blízky výskyt človeka ich dokáže vyrušiť a odplašiť. Ideálne potrebujete kvalitný monokulárny ďalekohľad so statívom, ktorý umožňuje pripevnenie fotoaparátu alebo kamery pre vytváranie pôsobivých snímok.

⏩ Ďalšie druhy

Nemali by sme zabudnúť ani na ďalšie druhy ďalekohľadov so špecifickým určením. Patria sem najmä:

  • hvezdárske teleskopy (alebo aj astronomické ďalekohľady) so špeciálnymi filtrami na pozorovanie Slnka, Mesiaca a nočnej oblohy;
  • vojenské ďalekohľady, ktoré sú vysokoodolné voči nárazom, kompaktné a vybavené pokročilým nočným videním;
  • vreckové ďalekohľady, ktoré sa zmestia do vrecka bundy. Sú vhodné na pozorovanie športovej udalosti, koncertu alebo ak si chcete pri pravidelnom behu prezrieť svoje okolie.

Video

Ceny ďalekohľadov

Koľko zaplatíte za kvalitný ďalekohľad?

✅ Ďalekohľady do 50 eur – Základ pre nenáročných

Už v základnej cenovej kategórii môžete nájsť ďalekohľady, ktoré si svoju hlavnú úlohu plnia celkom dobre. Ak chcete mať po ruke základný ďalekohľad na pozorovanie prírody počas výletov v horách, nemusíte investovať veľkú čiastku. Väčšina modelov je ľahká, skladná a v batohu nezaberá veľa miesta. Pozor však na poškodenie pri páde. Ak hľadáte odolný ďalekohľad s nočným videním a perfektnou optikou, poobhliadnite sa predsa len po modeloch s vyššou cenou.

✅ Ďalekohľady do 200 eur – Pomer cena / kvalita

V cene od 50 do 200 eur je už ponuka natoľko široká, že si môžete detailne vyfiltrovať svoje požiadavky. Je veľká šanca, že nájdete model, ktorý splní vaše očakávania na jednotku. V kategórii nájdete aktuálne najpredávanejšie ďalekohľady od výrobcov s dobrým menom. Zobrazovacie schopnosti sú už veľmi dobré, dokonca aj za zhoršených svetelných podmienok. Určite poteší aj zvýšená odolnosť voči vlhkosti alebo pádu.

✅ Ďalekohľady od 200 eur – Výborné kvality aj vysoká odolnosť

Najbohatšia kategória produktov, pre ktorú je typická rozmanitosť, perfektná optika, moderné technológie a vysoká odolnosť. Ak potrebujete ďalekohľad k práci, alebo chcete mať v prírode pri outdoor aktivitách 100%-tný prehľad, zamerajte svoju pozornosť medzi ďalekohľady s vyššou cenovkou. Nájdete tu špičkové monokulárne aj binokulárne modely, v kategóriách lovecké, hvezdárske, pozorovacie, vojenské.

Najlepšie značky ďalekohľadov

Prešli sme testy ďalekohľadov a v nich našli značky, ktoré so svojimi modelmi získavajú najlepšie hodnotenia a aj podľa skúsenosti užívateľov patria k tým vydarenejším. Tu je krátky zoznam:

  • Olympus – Japonská značka je synonymom pre kvalitné optické a digitálne presné technológie. Do ponuky ďalekohľadov sa dostali kvalitné pozorovacie kúsky s prvotriednou optikou.
  • Nikon – Popredného svetového výrobcu klasických a digitálnych fotoaparátov netreba veľmi predstavovať. V strednej a vyššej cenovej relácii nájdete viacero výborne skonštruovaných modelov s vysokými hodnoteniami.
  • Bresser – Nemecká značka Bresser sa zaraďuje k popredným výrobcom a dodávateľom optických prístrojov v Európe. Jej ponuka je široká, pokrýva všetky druhy ďalekohľadov naprieč celým cenovým rozpätím. Výrobca vie, ako skonštruovať základný ďalekohľad na príležitostnú turistiku, aj špičkovo vybavený prístroj na detailné pozorovanie do náročných podmienok.
  • Levenhuk – Významný americký výrobca optických prístrojov má v ponuke kvalitné lovecké a turistické ďalekohľady, ktoré vás oslovia ergonomickým dizajnom a vysokým optickým výkonom.
  • Celestron – Už viac ako 60 rokov sa výrobca Celestron špecializuje na kvalitné astronomické ďalekohľady v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Dobre vyladené monokulárne pozorovacie prístroje patria k najpredávanejším vo svojej kategórii.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Oplatí sa kúpiť ďalekohľad so zoomom?

Odborníci na ďalekohľady nemôžu prísť zoomu na binokulároch akosi na chuť. Na kúpu ďalekohľadu s premenlivým priblížením (so zoomom) sa dajú zväčša nalákať nováčikovia. Takýto ďalekohľad umožňuje meniť priblíženie, a teda aj veľkosť a detaily pozorovaného objektu. Hoci to znie lákavo, nevýhodami sú: menšie zorné pole, komplikovaná optika náchylná na poškodenie, vyššia cena, hmotnosť a aj potreba mať isté zdatnosti pri nastavovaní a prechodoch. Ak vás predsa len takto vybavený ďalekohľad láka, prezrite si ponuku renomovaných výrobcov, ktorí celkom schopne vyladili aj túto technológiu.

Je dôležité, aby bol ďalekohľad plnený dusíkom?

Ak sa budete pohybovať v teplotne náročnom prostredí, kde je vysoké riziko zarosenia alebo zahmlenia, určite investujte do ďalekohľadu plneného dusíkom. Optika ďalekohľadu je zároveň chránená pred prachom aj plesňami a ďalekohľad vydrží aj ďalšiu generáciu.

Potrebujem ďalekohľad so zvýšenou odolnosťou / vodeodolný?

Ak chodíte do prírody v čase-nečase, určite je lepšie zaobstarať si ďalekohľad, ktorý si poradí aj s menším dažďom alebo zvýšenou vlhkosťou. Niektoré modely (najmä námornícke ďalekohľady) sú dokonca vodotesné a môžu sa ponoriť do vody, bez rizika poškodenia. Takáto konštrukcia je už ovenčená vyššou cenovkou.

Čo znamená, keď má ďalekohľad nočné videnie?

Pri nočných outdoor aktivitách, pátraní, poľovačke alebo strážení objektu môže byť ďalekohľad s nočným videním zaujímavou alternatívou. Ďalekohľad spracováva zvyškové svetlo z mesiaca a hviezd. Vzniká nazelenalý obraz, kde vidíte obrysy pozorovaných objektov, akokeby v hmle. Prístroje pre nočné videnie majú vo výbave technológiu prvej, druhej, tretej alebo štvrtej generácie (ide o typ použitého násobiča zostatkového svetla).

Aký ďalekohľad kúpiť pre deti?

V porovnaní so štandardnými ďalekohľadmi sú ďalekohľady pre deti menšie, ľahšie a odolnejšie voči nešetrnému zaobchádzaniu. Tie najlacnejšie kúpite už za menej ako 7 eur a ide skôr o hračku na dvor pre detskú pátračku s náležitou výbavou. Nájdete však aj niekoľkonásobne drahšie prístroje, ktoré deťom dobre padnú do ruky a zároveň poskytujú ideálne zobrazovacie vlastnosti. Sú ako stvorené na tábory, objavovanie lesa a rozvoj orientácie v priestore. Detské ďalekohľady majú priemer objektívov od 25 do 35 mm a môžu disponovať priblížením až do 8x. Nezabudnite na prvé pravidlo používania ďalekohľadu, ktoré by ste mali naučiť aj svoje dieťa – nikdy sa cez ďalekohľad nepozerajte do slnka!

 ProduktInfoHodnotenieCena (od) 
#1Produkt roku 2019 / univerzálny
Olympus 10X50 DPS I

Priblíženie: 10x
Priemer objektívu: 50 mm
Hmotnosť: 900 g
5 out of 5 stars (5 / 5)70 € Čítať recenzie
#2Najlepší turistický
Bresser Hunter 16x50

Priblíženie: 16x
Priemer objektívu: 50 mm
Hmotnosť: 778 g
5 out of 5 stars (5 / 5)45 € Čítať recenzie
#3Najlepší pozorovací
Olympus 8-16x40 DPS I

Priblíženie: 8-16x (zoom)
Priemer objektívu: 40 mm
Hmotnosť: 790 g
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)85 € Čítať recenzie
#4Najlepší lovecký
Nikon Aculon A211 10x50

Priblíženie: 10x
Priemer objektívu: 50 mm
Hmotnosť: 900 g
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)110 € Čítať recenzie
#5Alternatíva lovecký
Delta Optical Forest II 8,5x50

Priblíženie: 8,5x
Priemer objektívu: 50 mm
Hmotnosť: 870 g
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)157 € Čítať recenzie
#6Pomer cena/kvalita
Celestron UpClose G2 10-30x50

Priblíženie: 30x
Priemer objektívu: 50 mm
Hmotnosť: 794 g
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)65 € Čítať recenzie
#7Malé rozmery
Levenhuk Atom 10x25

Priblíženie: 10x
Priemer objektívu: 25 mm
Hmotnosť: 340 g
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)23 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového ďalekohľadu. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší ďalekohľad na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin