Najlepšie čítačky elektronických kníh: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie čítačky elektronických kníh

Čítačky e-kníh si získavajú čoraz viac pozornosti, a to dokonca aj medzi ich doterajšími odporcami. Veď – aká iná knižnica obsiahne tisíce kníh, zmestí sa do tašky a pocestuje s vami kdekoľvek? Ak patríte k milovníkom kníh (alebo jedného takého chcete obdarovať), nenechajte si ujsť tipy na najlepšie čítačky elektronických kníh, ktoré si získali výborné užívateľské hodnotenia a patria medzi najvyhľadávanejšie.

Čítačka elektronických kníh má špeciálne postavenie. Je navrhnutá tak, aby čo najvernejšie simulovala čítanie zo skutočných kníh a pozeranie na elektronický displej nespôsobovalo očiam nadmerné vyčerpanie. To znamená, že ak chcete prečítať stovky strán za deň, nemusíte sa mať obavy o svoj zrak. Bude to až prekvapivo podobné čítaniu zo skutočnej knihy. Je to však len jedna z jej zásadných výhod a oplatí sa zoznámiť sa zoznámiť s čítačkami kníh čo najbližšie. V nasledujúcom sprievodcovi výberom sa preto dozviete, ako vybrať čítačku elektronických kníh a na ktoré dôležité parametre prihliadať. Ponuka je totiž prekvapivo široká, no dobrou správou je, že už lacné čítačky e-kníh zvládajú svoju hlavnú úlohu nadmieru dobre.

Tie lepšie vybavené zase lákajú na zaujímavé doplnkové funkcie. Máte záujem o čítačku e-kníh s podsvietením pre pohodlné nočné čítanie? Radi pri čítaní počúvate hudbu do podmazu? Je pre vás dôležitá podpora rozmanitých formátov? Chcete používať čítačku e-kníh na dopisovanie poznámok a kreslenie? Na tieto otázky sa vám pokúsime dať odpovede, aby ste sa v tomto segmente zorientovali s ľahkosťou. Prešli sme testy a recenzie čítačiek kníh a v nich našli výborne hodnotené modely, ktoré sa stali základom pre náš rebríček. Nebudú v ňom preto chýbať kvalitné čítačky e-kníh od PocketBook, Amazon, ONYX.

Najlepšie čítačky elektronických kníh podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1PocketBook 632 Touch HD 3

Najlepšie hodnotená
✔️ Inteligentné podsvietenie
✔️ Zvukové funkcie, prevod textu na reč
✔️ Výborná podpora formátov - až 17
✔️ Vnútorné úložisko 16 GB
✔️ Vysoká odolnosť voči vode
📌 od 135 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Amazon Kindle Paperwhite 4

Najznámejšia čítačka kníh
✔️ Podsvietený dotykový displej E-Ink
✔️ Bezdrôtové pripojenie cez WiFi a Bluetooth
✔️ Veľmi kvalitný displej, verne simuluje papier
✔️ Výborné recenzie
✔️ Široká podpora rôznych formátov
📌 od 112 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3PocketBook 628 Touch Lux 5

✔️ Možnosť nastavenia teploty a jasu displeja
✔️ Rýchly procesor
✔️ Podporuje 19 najpopulárnejších formátov
✔️ Vnútorná pamäť 8 GB + slot na kartu
✔️ Nízka hmotnosť - iba 155 g
📌 od 115 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Pocketbook 740 InkPad 3

Pre náročných čitateľov
✔️ 7,8" podsvietený dotykový displej E Ink s vysokým rozlíšením
✔️ Kapacita úložiska 16 GB
✔️ Inteligentné nasvietenie
✔️ Prevod textu na reč
✔️ Podporuje široký rad formátov
📌 od 197 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Amazon Kindle Paperwhite 5 2021

✔️ 6,8" podsvietený dotykový displej
✔️ 32 GB vnútorná pamäť
✔️ Bezdrôtové pripojenie cez WiFi a Bluetooth
✔️ Neobmedzená možnosť stiahnutia obrovského množstva textov
✔️ Kvalitné spracovanie
📌 od 246 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6ONYX BOOX NOTE 3

Veľký displej
✔️ 10,3" podsvietený dotykový displej E Ink s vysokým rozlíšením
✔️ Operačný systém Android 10
✔️ Vstavaný reproduktor a mikrofón
✔️ Extra rýchlosť a výkon, možnosť spustiť dve aplikácie naraz
✔️ Vysoko citlivý stylus pre skicovanie a kreslenie
📌 od 513 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať čítačku elektronických kníh

Čomu venovať pozornosť pri výbere čítačky elektronických kníh? V prvom kroku zvážte frekvenciu používania a jej účel. Môže slúžiť na čítanie kníh vo voľnom čase, no rovnako tak ako skvelý pomocník pri vysokoškolskom štúdiu. Dôležitými parametrami sú typ a rozmery displeja, výdrž batérie, možnosti pripojenia, ovládanie a podpora formátov. Viete napríklad o tom, že niektoré čítačky e-kníh si zvládnu aj kontakt s vodou a vy si tak môžete užiť relax vo vani s “knihou v ruke”? Poďme teda k tomu najdôležitejšiemu…

Čítačka elektronických kníh a jej výhody

“Čítačka kníh nevytvorí atmosféru, ako reálna kniha v ruke… Chýba mi vôňa novej knihy… Je to len ďalšia elektronika, ktorá kazí oči a musí sa pravidelne dobíjať… Je to drahé čítanie kníh…”

Takto v krátkosti by sa dali zhrnúť hlavné argumenty zástancov čítania z klasických papierových kníh. Kniha zostane navždy knihou a jej prednosti sú nepopierateľné. Čítačky elektronických kníh vznikli s veľmi dobrým úmyslom, o čom svedčí aj viacero nasledujúcich výhod.

 • Čítačka elektronických kníh je vytvorená tak, aby čo najvernejšie napodobnila čítanie z reálnej knihy. Má špeciálny displej, z ktorého nebolia oči.
 • Displej pracuje s technológiou, ktorá má nízke nároky na spotrebu batérie. Na jedno nabitie vydrží niekoľko týždňov až mesiacov.
 • Do čítačky zmestíte stovky až tisíce obľúbených titulov v rôznych formátoch. Má vlastnú internú pamäť a často umožňuje vložiť veľkokapacitnú pamäťovú kartu.
 • Zaberá minimum miesta. Je to praktická, rozmerovo kompaktná „knižnica“, ktorá sa zmestí aj do malej kabelky. Na šírku má 10 – 15 cm, na výšku 15 – 20 cm.
 • Váži málo – približne 150 – 250 g, a teda neunavuje ruku ani pri dlhom čítaní. Priemerná hmotnosť 500-stránkovej knihy o veľkosti 125×200 mm je až 500 g, kým hmotnosť smartfónu je cca 110 – 120 g. Dva smartfóny v ruke udržíte, že?
 • Množstvo knižných titulov je k dostaniu aj ako e-knihy. E-knihy zakúpite pohodlne v online kníhkupectvách. Nemusíte cestovať fyzicky do predajne, vďaka čomu ušetríte čas, financie (benzín, lístok na dopravu). E-knihy sú naviac priemerne o 20 – 30 % lacnejšie ako papierové knihy. Novú knihu máte k dispozícii behom niekoľkých minút – hoci aj pri objednávke neskoro v noci. A netreba zabudnúť na to, že šetríte životné prostredie a nepreplňujete životný priestor u vás doma.

ako vybrať čítačku kníh

Čítačka e-kníh vs. tablet – zásadné rozdiely

Čítačka elektronických kníh prišla s jasným cieľom – poskytnúť úložný priestor na stovky kníh a umožniť komfortné čítanie “ako z papiera” z rôznych uhlov. V iných úlohách nemusí byť natoľko schopná (napríklad je prístup na net iba základný), no v súčasnosti už natrafíte aj na prémiovo vybavené čítačky, ktoré majú viacero funkcií na vysokej úrovni. To sa však premieta do ich niekoľkonásobne vyššej ceny. Záleží teda len od vašich nárokov.

Tablet má celkom iné postavenia a parametre. Síce sa dajú aj na ňom čítať knihy, no je predovšetkým akýmsi zmenšeným multimediálnym centrom a viac si jeho používanie spájame so surfovaním po internete, prezeraním videí a hraní hier pri dlhom cestovaní. Má výkonnejší procesor a moderný LCD displej, ktorý paradoxne nemusí na priamom slnku vykazovať také kvality, ako E Ink displej typický pre čítačky. Výkon, typ displeja a rýchlosť, s akou tablet musí pracovať, sa prirodzene premietajú do nižšej výdrže batérie. V prípade tabletov je výdrž priemerne 8 – 14 hodín. U čítačky je energia spotrebovaná iba na samotné vykreslenie stránky z e-knihy. Zvyšok času sa z kapacity batérie nečerpá. Aj preto je výdrž čítačky na jedno nabitie priemerne až niekoľko týždňov.

Základné parametre čítačiek e-kníh

Viaceré parametre čítačiek elektronických kníh sú zásadné a majú priamy vplyv na váš pocit z čítania. A hoci sa mnohé čítačky kníh dajú považovať za štandardne veľmi dobré, predsa len sú medzi nimi isté detaily, ktoré nakoniec môžu zavážiť.

Typ displeja čítačiek elektronických kníh

V prípade čítačiek e-kníh sa najčastejšie stretnete s E Ink displejom.

E Ink displej, nazývaný e-papier, pracuje so špeciálnou zobrazovacou metódou, ktorá čo najvernejšie napodobňuje vzhľad atramentu na papierovej stránke.

Zaujímavosťou je, že na rozdiel od LCD displejov, E Ink displej svetlo nevyžaruje. Svetlo iba odráža, rovnako ako papier. Energiu z batérie potrebuje displej iba na chvíľkové vykreslenie obrazu (písmen). Na udržanie informácií na displeji už žiadna energia nie je potrebná! Nezáleží preto, či jednu stranu prečítate za minútu, alebo ju necháte na čítačke zobrazenú dve hodiny. Pre čítačky s E Ink displejom je tak typickým znakom extrémne nízka spotreba (= nadštandardne dlhá výdrž na jedno nabitie).

Podsvietenie displeja

Ako sa na čítačke e-kníh číta večer alebo v noci, keď už osvetlenie nie je dostatočné? Možnosti sú v princípe dve.

Ak si kúpite čítačku bez podsvietenie displeja, musíte mať pri čítaní v noci zasvietené nočnou lampičkou alebo kompaktnou lampičkou na knihy – podobne ako pri čítaní papierovej knihy. Vyhľadávanejším a praktickejším riešením je čítačka e-kníh so zabudovaným podsvietením. Podsvietenie si buď regulujete manuálne (v nastaveniach čítačky), alebo ide o inteligentné podsvietenie, ktoré sa automaticky prispôsobuje v závislosti od aktuálneho okolitého osvetlenia.

Rozmery displeja

Pri pohľade na veľkosti čítačiek e-kníh možno konštatovať, že prevládajú čítačky so 6-palcovým displejom, čo je veľkosť primeraná do jednej ruky. Ďalšou obľúbenou kategóriou sú čítačky e-kníh s 8-palcovým displejom, čo môže byť výhodou pri vysokoškolskom štúdiu – ak skriptá obsahujú grafy, obrázky, … Náročných kupujúcich oslovia viac ako 10-palcové displeje. Čítačky už potom fungujú ako všestranné zariadenia v kompaktnej veľkosti A5 – s vyšším výkonom, modernou konektivitou a častokrát naviac s funkciou vytvárania kresieb.

Rozlíšenie a kvalita displeja

O tom, či sa vám bude z čítačky dobre čítať rozhoduje rozlíšenie vyjadrené v zobrazovacích bodoch – pixeloch. Pre 6-palcový displej sa za minimum považovalo rozlíšenie 600 × 800 px. Písmo však mohlo niekedy pôsobiť kostrbato. Čím vyššie rozlíšenie displeja, tým je písmo vizuálne krajšie vykreslené a prirodzenejšie. Najpredávanejšie čítačky elektronických kníh preto ponúkajú rozlíšenie od 1072 × 1448 px a viac.

čítačka kníh kindle

Kapacita pamäte

Veľkosť jednej elektronickej knihy je priemerne 1 – 2 MB. Kapacita vnútornej pamäte dostupných čítačiek e-kníh je 4 – 32 GB. Ak by sme si vzali za príklad čítačku s kapacitou “iba” 4 GB, zmestí sa do nej 2000 – 4000 e-kníh! Výrobcovia počítajú s objemnejšími grafickými formátmi a audioknihami a z tohto dôvodu je interná pamäť nadštandardne veľká. Naviac, niektoré čítačky majú aj slot na veľkokapacitnú pamäťovú kartu (typ microSD).

Podpora knižných a grafických formátov

Toto je zdanlivo nenápadný, no pre pohodlné používanie veľmi dôležitý údaj. Základom by mala byť podpora formátu EPUB (celosvetový formát, otvorený štandard elektronického publikovania) a veľmi rozšíreného formátu PDF. Pre čítačky Amazon Kindle je zvlášť vytvorený formát MOBI. V tomto formáte sa predávajú knihy na Amazone. Okrem toho sa môžete stretnúť s podporou ďalších rozšírených formátov AZW, DOC, HTML, DOCX, TXT.

Jazyky a ovládanie čítačky e-kníh

Je dôležitá, aby čítačka, ktorú kupujete, podporovala slovenské / české znaky. Inak sa môže stať, že ich nedokáže rozoznať. Nahradí ich a výsledný text sa stane nečitateľným.

Samotné prostredie čítačky a jazyk menu býva najčastejšie v angličtine. Vzhľadom k jednoduchému prostrediu a prítomnosti zrozumiteľných ikon ho pomerne jednoducho pochopíte.

Na ovládanie sa pri lacnejších modeloch používajú fyzické postranné tlačidlá, ktorými sa pohybujete v menu a potvrdzujete voľbu (slúžia na posun medzi stranami dopredu a dozadu), lepšie vybavené čítačky e-kníh majú displej dotykový alebo kombinujú fyzické tlačidlá s dotykovým displejom.

Výdrž batérie na jedno nabitie

Ako sme už viac krát naznačili, výdrž batérie je v čítačkách kníh jedným z najväčších tromfov pri porovnaní s výdržou batérie v tabletoch.

E Ink displej je energeticky nenáročný a ak používate čítačku prednostne na čítanie na jedno nabitie pokryje niekoľkotýždňový chod.

Paradoxne – u multifunkčných čítačiek, ktoré umožňujú prehliadanie webstránok, prehrávanie audiokníh, predčítavanie kníh či dokonca pokročilé skicovanie stylusom, sú nároky na spotrebu energie vyššie, a teda aj predpoklad, že sa rýchlejšie vybijú. Keďže však ide o vlajkové lode renomovaných značiek, tento “nedostatok” je kompenzovaný rýchlonabíjaním.

Konektivita a prenos súborov

Akým spôsobom dostanete e-knihy do čítačky? Základnou možnosťou je prepojenie cez USB kábel a prenos súborov z vášho notebooku či počítača. Okrem toho môžete dostať e-knihy do čítačky aj na pamäťovej karte. Čoraz populárnejší je bezdrôtový prenos cez Bluetooth. Okrem Bluetooth technológie umožňujú moderné čítačky s technológiou WiFi nakúpiť a stiahnuť e-knihu priamo z e-shopu.

Hmotnosť

Aj s týmto parametrom si vás čítačka elektronických kníh získa! Najmä, ak ste sa doteraz radi stratili v 600-stranových románoch a vaše zápästia mali pred koncom knihy namále. Kým takáto objemná kniha váži viac ako pol kila, čítačky e-kníh vážia priemerne od 150 – 250 g. Navyše, sú špeciálne vyvážené, čo znamená, že ich ťažisko trafíte už po uchopení jednou rukou na okraji.

Vodeodolnosť

Ísť s čítačkou e-kníh do príjemne teplého kúpeľa alebo pri bazén? Prečo nie! Predovšetkým, ak si vyberiete čítačku e-kníh s vyšším stupňom ochrany krytom, napríklad na úrovni IP68. Jej konštrukcia bude navrhnutá tak, aby zvládla ošpliechanie vodou alebo krátke (náhodné) ponorenie pod vodu.

čítačka elektronických kníh

Doplnkové funkcie a výbava

Máte záujem o čítačku kníh, ktorá toho zvládne viac ako priemer? Potom budete vyberať napríklad aj z takýchto zaujímavých funkcií:

 • Inteligentné podsvietenie – Ide o technológiu, ktorá vyhodnocuje mieru okolitého svetla a podľa toho automaticky prispôsobuje podsvietenie E Ink displeja pre čo najkomfortnejšie čítanie.
 • Prehrávanie hudby – Čítačka kníh je vybavená slotom (3,5 mm jack) pre drôtové slúchadlá alebo umožňuje bezdrôtový posluch. Niektoré modely majú vlastné integrované reproduktory na prehrávanie hudby.
 • Predčítavanie kníh – Túto funkciu nájdete označenú ako Text To Speech, avšak treba počítať s tým, že predčítavanie dobre funguje iba v angličtine. Len malý výber modelov si poradí s ľubozvučnou slovenčinou. Automatické predčítavanie nebude na úrovni audioknihy.
 • Vstavaný slovník – Radi si čítate v cudzích jazykoch? Máte zálusk na náročnejšiu literatúru? Potom sa vám zíde čítačka vybavená cudzojazyčným alebo výkladovým slovníkom.
 • Písanie poznámok / Zvýrazňovanie textu – Vďaka tejto funkcii máte možnosť zvýrazňovať text, dopisovať poznámky a rýchlejšie sa orientovať, ak sa učíte alebo si značíte dôležité informácie.
 • Kreslenie / Skicovanie – Súčasťou niektorých exkluzívnych čítačiek e-kníh je stylus na efektné kreslenie a skicovanie vašich nápadov.
 • Rozdelená obrazovka – Na jednej strane obrazovky máte text (alebo webovú stránku), na druhej strane si vytvárate svoje poznámky, alebo vystrihávate útržky textu.

Video

Ceny čítačiek e-kníh

Koľko zaplatíte za kvalitnú čítačku elektronických kníh? Výsledná cena závisí od vybavenia samotnej čítačky a jej doplnkových funkcií.

✅ Čítačky elektronických kníh do 100 eur

V cene do 100 eur nájdete základné čítačky kníh s menšou technologickou výbavou, prioritne určené iba na čítanie. Dobrou voľbou sú staršie modely od Amazon Kindle či PocketBook, kde máte istotu, že si poradia s mnohými formátmi a kvalita zobrazovania bude na veľmi dobrej úrovni.

✅ Čítačky elektronických kníh od 100 do 200 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie čítačky elektronických kníh – ako inak od Amazon Kindle (Paperwhite 4, Paperwhite 5), PocketBook (široký výber 6-palcových čítačiek) a Onyx (Boox Poke 3, Boox Poke 4). Ponúkajú veľmi dobrý pomer cena / kvalita a pre väčšinu užívateľov sú viac ako dostačujúce. Bonusom naviac môže byť inteligentné podsvietenie, veľké vnútorné úložisko, bezdrôtová konektivita a vyššia odolnosť voči vode.

✅ Čítačky elektronických kníh od 200 eur

Ak ste si už prechádzajúcimi kategóriami prešli a od čítačky by ste chceli aj funkcie navyše, potom vás zaujmú modely s vyššou cenovkou. Zvyčajne ide o čítačky s top výbavou a množstvom doplnkových funkcií. Obľúbené sú 8 až 10-palcové displeje, ktoré umožňujú plynulú úpravu textu, rýchle vystrihávanie, zvýrazňovanie, kreslenie. Displeje sú vernou kópiou papiera a výbornú čitateľnosť ponúkajú v akýchkoľvek svetelných podmienkach. Z luxusných kúskov vyberáme napríklad edície Onyx Boox Note, Onyx Boox Max Lumi, Amazon Kindle Oasis.

Najlepšie značky čítačiek e-kníh

Kindle alebo PocketBook? Tejto dileme venujú vášniví knihomoli pri výbere čítačky azda najviac času. Donedávna neohrozené čítačky Kindle od amerického Amazonu dostali po rokoch veľmi schopnú konkurenciu v podobe švajčiarskej značky PocketBook. Je ťažké rozlúsknuť tento oriešok, obe značky totiž majú v ponuke zaujímavo vybavené čítačky, ktoré si získali množstvo pozitívnych recenzií. My sa ich ponuku však aspoň v krátkosti pokúsime zhrnúť.

 • PocketBook – Za nás veľmi dobrý pomer cena / kvalita, o čom svedčí aj vysoká predajnosť na našom trhu. E Ink dotykový displej s uhlopriečkou 6 – 7 palcov, Wi-Fi konektivita, dostatočne veľká interná pamäť. Čítačky naviac podporujú množstvo knižných a grafických formátov, čo zvyšuje ich využiteľnosť.
 • Amazon Kindle – Dlhodobo neprekonaný kráľ v segmente čítačiek e-kníh má vo svojom portfóliu základné aj výborne vybavené modely, z ktorých môžete pohodlne nakupovať priamo na Amazone. Elegantný dizajn, rýchla odozva, čitateľnosť bez odrazov, vylepšený webový prehliadač.
 • ONYX – Čítačky kníh, ktoré svojím prevedením zaujmú aj náročných a kreatívnych záujemcov. Väčšie displeje sú prispôsobené nielen na pohodlné čítanie, ale v prípade niektorých modelov aj na mimoriadne efektné skicovanie. Možnosť predeliť obrazovku na dve časti. S operačným systémom Android, s integrovanou čítačkou odtlačkov pre vyššiu bezpečnosť vašich dokumentov.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1PocketBook 632 Touch HD 3

Najlepšie hodnotená
✔️ Inteligentné podsvietenie
✔️ Zvukové funkcie, prevod textu na reč
✔️ Výborná podpora formátov - až 17
✔️ Vnútorné úložisko 16 GB
✔️ Vysoká odolnosť voči vode
📌 od 135 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Amazon Kindle Paperwhite 4

Najznámejšia čítačka kníh
✔️ Podsvietený dotykový displej E-Ink
✔️ Bezdrôtové pripojenie cez WiFi a Bluetooth
✔️ Veľmi kvalitný displej, verne simuluje papier
✔️ Výborné recenzie
✔️ Široká podpora rôznych formátov
📌 od 112 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3PocketBook 628 Touch Lux 5

✔️ Možnosť nastavenia teploty a jasu displeja
✔️ Rýchly procesor
✔️ Podporuje 19 najpopulárnejších formátov
✔️ Vnútorná pamäť 8 GB + slot na kartu
✔️ Nízka hmotnosť - iba 155 g
📌 od 115 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Pocketbook 740 InkPad 3

Pre náročných čitateľov
✔️ 7,8" podsvietený dotykový displej E Ink s vysokým rozlíšením
✔️ Kapacita úložiska 16 GB
✔️ Inteligentné nasvietenie
✔️ Prevod textu na reč
✔️ Podporuje široký rad formátov
📌 od 197 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Amazon Kindle Paperwhite 5 2021

✔️ 6,8" podsvietený dotykový displej
✔️ 32 GB vnútorná pamäť
✔️ Bezdrôtové pripojenie cez WiFi a Bluetooth
✔️ Neobmedzená možnosť stiahnutia obrovského množstva textov
✔️ Kvalitné spracovanie
📌 od 246 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6ONYX BOOX NOTE 3

Veľký displej
✔️ 10,3" podsvietený dotykový displej E Ink s vysokým rozlíšením
✔️ Operačný systém Android 10
✔️ Vstavaný reproduktor a mikrofón
✔️ Extra rýchlosť a výkon, možnosť spustiť dve aplikácie naraz
✔️ Vysoko citlivý stylus pre skicovanie a kreslenie
📌 od 513 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
5/5 - (6 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin