Najlepšie telefóny pre deti: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie telefóny pre deti
Nastal čas, kedy vaše dieťa zatúžilo po svojom vlastnom telefóne? Pred vami, ako rodičmi, stojí niekoľko dôležitých úloh na zváženie. Mobil v rukách detí je tak trochu kontroverznou témou, no skôr či neskôr sa stane realitou aj u vás doma. Práve preto sme vytvorili rebríček s tipmi na najlepšie telefóny pre deti, ktorý síce nerozhodne o správnom veku dieťaťa, no pomôže vám zamerať pozornosť na overené modely s dobrými parametrami a cenou.

Tablety a mobilné telefóny nepatria do rúk najmenších detí a predškolákov. Tak znejú základné rady psychológov, no aj napriek tomu s nimi detičky dokážu pracovať, niektoré dokonca skôr, ako hovoriť. S príchodom školských povinností budete čoraz častejšie konfrontovaní so suchým konštatovaním svojho školáka, že “spolužiaci telefón do školy nosia”. Áno, je tomu tak. Doba pokročila a dnes nie je ničím výnimočným, ak si telefón do školy nosia už prváčikovia. Ak by ste aj prvé roky dokázali odolávať a mali dieťa plne pod kontrolou v škole a školskom klube (s pomocou učiteľky a vychovávateľky), s príchodom prvých dvojciferných narodenín sa kúpe telefónu nevyhnete.

  • Aké parametre, výbavu a prevedenie by mal mať kvalitný telefón pre dieťa / školáka?
  • Má význam kupovať dieťaťu na úvod tlačidlový telefón alebo radšej rovno začať s dotykovým?
  • Ako získať kontrolu a spojenie s dieťaťom aj iným spôsobom, než je telefón?

Nasledujúci sprievodca výberom bude menej technický. To najdôležitejšie o parametroch telefónov nájdete aj v našom komplexnom radcovi Ako vybrať telefón. Dopodrobna sme sa v ňom venovali hardvéru aj softvéru súčasných smartfónov.

O niečo viac si povieme o tom, či je telefón pre dieťa vhodný a ako ustriehnuť, koľko času a akým aktivitám sa dieťa na telefóne venuje. Do pozornosti dávame testy a recenzie telefónov vhodných pre deti, ktoré vás nasmerujú k zaujímavým tipom. Inšpirovali sme sa nimi pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka.

Najlepšie telefóny pre deti podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Xiaomi Redmi Note 10 Pro

✔️ Opatrený vodoodolnou úpravou
✔️ Podpora rýchleho nabíjania
✔️ Krásny AMOLED displej
✔️ Vhodný aj pre 3D hry
📌 od 274 €

Displej: 6.67" AMOLED 2400 × 1080 | RAM: 6 GB | Interná pamäť: 128 GB | Kapacita batérie: 5020 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 108Mpx (f/1.9)+8Mpx (f/2.2)+5Mpx (f/2.4)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 16Mpx
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Samsung Galaxy A22

✔️ Dlhá výdrž
✔️ Atraktívny dizajn
✔️ Zostava kvalitných snímačov
✔️ Vysoká konektivita
📌 od 209 €

Displej: 6.4" SAMOLED 1600 × 720 | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB | Kapacita batérie: 5000 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 48Mpx (f/1.8)+8Mpx (f/2.2)+2Mpx (f/2.4)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 13Mpx
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Realme 8 DualSIM

✔️ Cenovo dostupný smartfón s dobrou výbavou
✔️ Krásny AMOLED displej
✔️ Batéria s dlhšou výdržou
✔️ Podpora rýchleho nabíjania
📌 od 209 €

Displej: 6.4" AMOLED 2400 × 1080 | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB | Kapacita batérie: 5000 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 64Mpx (f/1.79)+8Mpx (f/2.25)+2Mpx (f/2.4)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 16Mpx
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4iPhone SE

✔️ Značka Apple
✔️ Krásny Retina displej
✔️ Výborné recenzie a vysoká predajnosť
✔️ Vysoko výkonný čipset
📌 od 386 €

Displej: 4.7" IPS 1334 × 750 | RAM: 3 GB | Interná pamäť: 64 GB | Kapacita batérie: 1821 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 12Mpx (f/1.8), predný fotoaparát 7Mpx
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Xiaomi POCO M3

✔️ Cenovo dostupnejší
✔️ Výrazný dizajn zadnej časti
✔️ Veľký displej s vysokým jasom, pokrytý tvrdeným sklom Gorilla Glass 3
📌 od 159 €

Displej: 6.53" IPS 2340 × 1080 | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 128 GB | Kapacita batérie: 6000 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 48Mpx (f/1.8)+2Mpx (f/2.4)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 8Mpx
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Samsung Galaxy A12

✔️ Cenovo dostupný smartfón s dlhou výdržou
✔️ Minimalistický dizajn, pekné farby krytu
✔️ Spokojné recenzie
📌 od 179 €

Displej: 6.5" TFT 1600 × 720 | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB | Kapacita batérie: 5000 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 48Mpx (f/2)+5Mpx (f/2.2)+2Mpx (f/2.4)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 8Mpx
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať najlepší telefón pre deti?

Mobil v rukách detí je bežná vec. Narodili sa do doby, kde sú mobilné telefóny viditeľné u každého dospeláka a nepoznajú svet bez mobilov. Ak vaše dieťa túži po svojom telefóne, s najväčšou pravdepodobnosťou pozná jeho schopnosti.

Dnes už aj škôlkari vedia, že telefón nie je iba na vzájomnú komunikáciu (hovory, správy), ale je zdrojom množstva informácií, hier, hudby, zábavy a sociálnych kontaktov. Čoraz častejšie sa však spomínajú nástrahy, ktoré môžu deti ohroziť (závislosť, kontakty s cudzími ľuďmi, sledovanie nesprávnych vzorov, zanedbávanie povinností).

Vieme, že ako rodič stojíte pred náročnou úlohou – vybrať pre dieťa mobilný telefón, ktorý bude spoľahlivý, no zároveň z pohľadu dieťaťa moderný. O tom vedia svoje najmä rodičia tínedžerov, kedy po naliehaní v rukách dieťaťa skončí telefón, ktorý je skôr značkovým trendy doplnkom za neprimerane vysokú cenu. A to všetko iba kvôli tomu, aby sa blysol pre spolužiakmi.

Sme zástancami zlatej strednej cesty, preto sa do nášho výberu dostali telefóny, ktoré príliš nezaťažia rodinný rozpočet a školáka / študenta potešia.

mobil dieťa

 

Telefón pre dieťa od 6 rokov: Základ pre telefonáty

Pri rozhodovaní, či kúpiť alebo nekúpiť telefón pre prváčika, odporúčame rozhovor s triednou učiteľkou. Zistíte, akým spôsobom sú deti v škole kontrolované a strážené. Možno sa dozviete aj informáciu, že vyučujúci s prítomnosťou telefónov nesúhlasí a uistí vás, že ak by sa čokoľvek dialo, okamžite vás informuje cez svoj telefón. V školských poriadkoch sa totiž bežne na tento typ osobných vecí neprihliada. Ak dieťa mobil stratí alebo poškodí, nedočkáte sa žiadnej finančnej náhrady. Pri prváčikoch, ktorí ešte v roztržitosti dokážu v škole zabudnúť aj bundu či školskú tašku, je telefón ďalšou položkou na stráženie naviac.

Ak ste sa rozhodli pre telefón, vyberajte taký, ktorý má výhradne komunikačnú funkciu. Na trhu nájdete zaujímavú ponuku základných tlačidlových telefónov s farebným displejom s uhlopriečkou 2 – 3 palce. Po vložení SIM karty umožňujú telefonáty na uložené čísla. Prístup na internet môžete obmedziť. Cena týchto telefónov je priemerne 20 – 60 eur. V ich výbave je budík, kalkulačka, rádio, základný fotoaparát a možno aj zopár ikonických hier (napríklad hadík).

Tieto telefóny sú v princípe odolnejšie a neohrozí ich prvý pád (viď nová edícia Nokie 3310). Na jedno nabitie vydržia viac ako 7 dní. Dobrou správou je, že veľa znesú a dieťa sa vám v prípade potreby dovolá. To horšou je, že spočiatku nebude vedieť s tlačidlovým telefónom pracovať a ani nemusí byť spokojné s takýmto prevedením. Všetko je len na vašej vzájomnej dohode a vysvetľujúcich rozhovoroch.

📌 Ako zaujímavú alternatívu k prvému telefónu dávame do pozornosti aj detské inteligentné hodinky so SIM kartou, z ktorých sa dá telefonovať na uložené čísla. Vyhľadávanou vlastnosťou je zabudované GPS (možnosť sledovať pohyb dieťaťa) a SOS tlačidlo. Ich prevedenie je u detí veľmi populárne a trendy.

Telefón pre dieťa od 8 rokov: Prvý smartfón s vyššou odolnosťou

Prvé dva ročníky sa dieťa v škole zaobíde bez telefónu alebo iba so základným tlačidlovým modelom. Neskôr sa pod vplyvom kolektívu bude čoraz viac dožadovať prvého vlastného smartfónu. Ak ste mu z času na čas požičali svoj smartfón, určite tušíte s akým prehľadom sa dokáže v jeho prostredí zorientovať.

Na aké telefóny sa zamerať? Deti v tomto veku sa učia postupne preberať zodpovednosť za svoje veci, no stále nie sú natoľko obozretné, aby dokázali ustrážiť drahý kúsok. Prvý smartfón pre dieťa teda môže byť z kategórie low-end telefónov s cenovkou do 120 eur. Rovnako tak môžete školákovi posunúť svoj starší alebo repasovaný smartfón – ideálne s výdržou batérie aspoň 1 deň, celistvým sklom na displeji a nahodený do nového farebného krytu, ktorý zaujme viac, ako rok výroby.

Uhlopriečka displeja nemusí byť obrovská, stačí do cca 5 palcov, ktorá lepšie zapasuje do útlych detských rúk. Pre spokojnosť školáka myslite na prítomnosť aspoň priemerného fotoaparátu, aby si mohol z času na čas urobiť fotku a zíde sa aj konektor na prepojenie slúchadiel. Používanie internetu, prehliadanie webstránok a pozeranie videí na youtube.com by malo byť výhradne pod vaším dohľadom (napríklad za pomoci šikovných rodičovských aplikácii, ktoré umožňujú kontrolu na používaním detského telefónu).

V žiadnom prípade nedovoľujte dieťaťu neobmedzené sťahovanie hier a súborov a majte pod kontrolou jeho strávený čas na internete. Nástrahy striehnu zo všetkých strán, preto o nich doma intenzívne komunikujte. Na telefonovanie bude dieťa potrebovať SIM kartu (s kreditom). Vysvetlite mu, že z kreditu bude ubúdať pri telefonovaní a písaní správ.

Telefón pre dieťa od 11 rokov: Dobrý obraz, spoľahlivý výkon a hry

Vaše dieťa je na druhom stupni. Dostáva sa do veku, kedy sa čoraz častejšie porovnáva so spolužiakmi a uvedomuje si hodnotu vecí. Spoznáte to podľa toho, že rozpráva o značkových veciach a orientuje sa v nich lepšie ako vy. Už to nebudú obyčajné “noname” tenisky, ktoré mu urobia radosť, a rovnako tak to nebude ani pomalý smartfón, ktorý má najlepšie roky za sebou.

Pripravte sa na to, že dieťa pomaly prichádza do kritického pubertálneho veku. Poteší ho výkonný telefón, ktorý si poradí aj s náročnejšími hrami, jemný displej s výraznými farbami a dostatočná interná pamäť. Hoci sa v hardvérových parametroch ešte príliš nevyzná, určite už pozná značky, najmä tie prémiové. Vyberte sa cestou kompromisu a ponúknite mu smartfón zo strednej cenovej kategórie do 200 eur v atraktívnom prevedení (obľúbené sú modely od značiek Samsung, Realme, Motorola, Xiaomi).

Nezabúdajte viesť pravidelnú otvorenú debatu o používaní smartfónu. Deti v tomto veku túžia niekam patriť a komunikovať, preto dávajte pozor na to, aby nepodľahli vytváraniu kont na sociálnych sieťach poza váš chrbát. Pravidelne ich upozorňujte na to, že nesmú komunikovať s neznámymi dospelými ľuďmi, nesmú zdieľať a posielať svoje osobné fotografie, ani fotografie vašej domácnosti, nesmú sťahovať súbory a hry z neoverených zdrojov, ani veriť všetkému, čo je na internete. Trvajte na tom, že budete mať kedykoľvek prístup do jeho smartfónu.

Telefón pre dieťa od 15 rokov: Kvalitný fotoaparát, dostatok úložného priestoru

Preferencie školáka, ktorý končí základnú školu a čaká ho prvý rok na strednej, často prekvapia náročnosťou. V tomto prípade všetko záleží na výchove, dlhodobej komunikácii a finančných pomeroch vo vašej rodine.

Tínedžer sa už celkom obstojne vyzná v smartfónových novinkách a nedá sa nachytať. Túži po modernom, plne vybavenom smartfóne renomovaných značiek (najčastejšie Apple, Samsung). Zakladá si na výkone a výborných kvalitách fotoaparátu – najmä , ak je aktívny na sociálnych sieťach, kde má svoje vlastné kontá, bloguje a komentuje. V rodine však môže nastať ťažšia situácia. Predovšetkým, ak pri svojich rebelských aktivitách zlikviduje za rok tri smartfóny.

Riešenie? Odkomunikovaný kompromis, nastavené pravidlá, výrazná pomoc v domácnosti, dobré známky v škole, alebo aj brigáda, kde si na svoje “nároky” zarobí.

 

dieťa a mobil

Základné vlastnosti a parametre telefónu pre deti | Stručný prehľad

Nasledujúce rady a tipy sa dajú aplikovať predovšetkým na dotykové smartfóny. Predstavujú všeobecné odporúčania, pomocou ktorých sa ľahšie dopracujete k finálnemu výberu. Určite už máte skúsenosti zo smartfónmi a svoje preferované značky, preto aj v tomto prípade platí čo rodič, to iné požiadavky.

⏩ Displej a jeho veľkosť

Pre deti vo veku 8 – 11 rokov je lepšie siahnuť po telefóne s uhlopriečkou maximálne do 5 palcov (vzhľadom na menšiu veľkosť dlane a prstov). Staršie deti uprednostňujú čo možno najväčší displej. Najobľúbenejšie sú smartfóny s uhlopriečkou 6 palcov a viac. Nezabudnite na ochranné puzdro, kryt a ochranné sklo na mobil.

⏩ Hardvér: Procesor, operačná a interná pamäť

V súčasnosti už dokonca aj lacné telefóny pre deti disponujú celkom schopnou hardvérovou výbavou – minimálne na spôsob, akým ich využívajú. Napríklad v smartóne za 110- 120 eur nájdete 8-jadrový procesor, 4 GB RAM a 64 GB úložisko.

Aká je minimálna konfigurácia? Pri rozhodovaní medzi 4-jadrovým a 6-jadrovým procesorom, zvoľte 6-jadrový. 4-jadrový procesor si totiž nemusí poradiť s náročnejšími procesmi a spomaľuje plynulosť akcií.

Úplne základné smartfóny (cena cca 80 – 90 eur) ponúkajú 2 GB ram a 8 GB, resp. 16 GB úložisko, čo nemusí postačovať. Určite je lepšie siahnuť po operačnej pamäti s kapacitou 3 GB a viac, ktorá sa postará o plynulejší chod.

Kapacita úložiska záleží vo veľkej miere od toho, ako bude dieťa s telefónom narábať. Úložisko veľké 16 GB sa však v prípade smartfónov dá považovať za minimum, a preto sa pri používaní zíde väčšie úložisko (resp. vybrať telefón s možnosťou vloženia microSD karty pre rozšírenie kapacity).

⏩ Kapacita batérie

Čím väčší dotykový telefón, tým viac energie displej spotrebuje. Čím náročnejšie hry a aplikácie, tým rýchlejšie vybíjanie. Bez kontroly času používania dokáže školák vybiť batériu s kapacitou 5000 mAh skôr ako za jediný deň.

Kapacita batérie smartfónu by preto mala byť minimálne 3000 – 4000 mAh (v prípade tlačidlových vystačí kapacita 1200 – 1500 mAh na celý týždeň). Dobrou voľbou sú telefóny s podporou rýchleho nabíjania (30 W, 33 W).

⏩ Konektivita

Základná konektivita by mala zahŕňať Bluetooth, Wi-Fi, LTE. Pomerne vyhľadávaným je aj prítomnosť GPS modulu, vďaka ktorému cez aplikáciu sledujete polohu telefónu (a vášho dieťaťa).

⏩ Odolnosť

Možno budete prekvapení, ako rýchlo sa dá dotykový telefón pokaziť. Ohrozený je nielen pádom na betón, tvrdú podlahu, ale aj kontaktom s prachom, pieskom a vlhkosťou. Zamerajte sa preto na krytie IP, za ktorým nasleduje kombinácia dvoch čísel a vypovedá o ochrane krytom pred vniknutím vody a pevných častíc.

Prvé číslo je stupeň ochrany pred pevnými časticami, druhé číslo hovorí o stupni ochrany pred vodou. Čím vyššie číslo, tým vyššia úroveň ochrany. V prípade smartfónov sa za optimálnu ochranu považuje IP67. Vyššie čísla = vyššia odolnosť.

Okrem “štandardných” smartfónov môžete vyberať z ponuky odolných telefónov, ktoré ponúkajú zvýšenú ochranu proti mechanickému poškodeniu či poškodeniu vodou. Ich „military“ prevedenie je atraktívne najmä pre chlapcov.

Ceny telefónov pre deti

Zastavme sa na chvíľu pri cene mobilov pre deti. V základe nemusí telefón pre dieťa spĺňať najvyššie výkonové stupne, ani patriť k horúcim novinkám na trhu. Určite však musí vykazovať spoľahlivosť a primeranú odolnosť.

✅ Telefóny pre deti do 100 eur

V základnej cenovej kategórii dominujú tlačidlové telefóny a lacné smartfóny. Ide o produkty s dobrými recenziami vzhľadom k cene a očakávaniam. Netreba však očakávať najvyšší výkon.

Pozrite napríklad do ponuky telefónov značiek Nokia, Motorola, Cubot alebo staršie modely Xiaomi.

✅ Telefóny pre deti od 100 do 300 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie telefóny pre deti (a súčasne aj pre dospelých, bez obmedzenia veku). Ich prevedenie, veľkosť, hardvérová výbava a kvality snímačov sú hodnotené od priemerných až po vysoké známky. Vhodné pre školákov na druhom stupni a stredoškolákov, ideálne aj ako narodeninový alebo vianočný darček.

V rebríčkoch predajnosti vedú smartfóny od značiek Samsung, Xiaomi, Poco, Motorola, ViVo, Caterpillar CAT (> vysoká odolnosť).

✅ Telefóny pre deti od 300 eur

Je to možno trochu paradox, no telefóny pre študentov v tejto kategórii sú už zároveň aj telefónmi pre dospelých. Hranica prakticky neexistuje, preto je len na vašom zvážení, či svojmu dieťaťu zadovážite telefón od prémiových výrobcov.

Na splnenie sna o prvom modernejšom “jabĺčku” si pripravte aspoň 300 eur. Dobrou voľbou sú napríklad aj telefóny Samsung a vyššie edície od značiek Xiaomi, OnePlus, Poco, z odolných Caterpillar CAT, Ulefone.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Xiaomi Redmi Note 10 Pro

✔️ Opatrený vodoodolnou úpravou
✔️ Podpora rýchleho nabíjania
✔️ Krásny AMOLED displej
✔️ Vhodný aj pre 3D hry
📌 od 274 €

Displej: 6.67" AMOLED 2400 × 1080 | RAM: 6 GB | Interná pamäť: 128 GB | Kapacita batérie: 5020 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 108Mpx (f/1.9)+8Mpx (f/2.2)+5Mpx (f/2.4)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 16Mpx
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Samsung Galaxy A22

✔️ Dlhá výdrž
✔️ Atraktívny dizajn
✔️ Zostava kvalitných snímačov
✔️ Vysoká konektivita
📌 od 209 €

Displej: 6.4" SAMOLED 1600 × 720 | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB | Kapacita batérie: 5000 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 48Mpx (f/1.8)+8Mpx (f/2.2)+2Mpx (f/2.4)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 13Mpx
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Realme 8 DualSIM

✔️ Cenovo dostupný smartfón s dobrou výbavou
✔️ Krásny AMOLED displej
✔️ Batéria s dlhšou výdržou
✔️ Podpora rýchleho nabíjania
📌 od 209 €

Displej: 6.4" AMOLED 2400 × 1080 | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB | Kapacita batérie: 5000 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 64Mpx (f/1.79)+8Mpx (f/2.25)+2Mpx (f/2.4)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 16Mpx
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4iPhone SE

✔️ Značka Apple
✔️ Krásny Retina displej
✔️ Výborné recenzie a vysoká predajnosť
✔️ Vysoko výkonný čipset
📌 od 386 €

Displej: 4.7" IPS 1334 × 750 | RAM: 3 GB | Interná pamäť: 64 GB | Kapacita batérie: 1821 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 12Mpx (f/1.8), predný fotoaparát 7Mpx
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Xiaomi POCO M3

✔️ Cenovo dostupnejší
✔️ Výrazný dizajn zadnej časti
✔️ Veľký displej s vysokým jasom, pokrytý tvrdeným sklom Gorilla Glass 3
📌 od 159 €

Displej: 6.53" IPS 2340 × 1080 | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 128 GB | Kapacita batérie: 6000 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 48Mpx (f/1.8)+2Mpx (f/2.4)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 8Mpx
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Samsung Galaxy A12

✔️ Cenovo dostupný smartfón s dlhou výdržou
✔️ Minimalistický dizajn, pekné farby krytu
✔️ Spokojné recenzie
📌 od 179 €

Displej: 6.5" TFT 1600 × 720 | RAM: 4 GB | Interná pamäť: 64 GB | Kapacita batérie: 5000 mAh | Fotoaparáty: zadný fotoaparát 48Mpx (f/2)+5Mpx (f/2.2)+2Mpx (f/2.4)+2Mpx (f/2.4), predný fotoaparát 8Mpx
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin