Najlepšie cumlíky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie cumlíky
Sací reflex je najsilnejší reflex, s akým sa dieťa narodí. Tento reflex prežitia je však niekedy tak dominantný, že sanie mlieka počas kŕmenia nemusí potreby bábätka uspokojiť. Aj z tohto dôvodu vznikli cumlíky (nazývané aj dudlíky), ktoré sa v mnohých rodinách postarali o pokojnejšiu atmosféru a spokojnejšie bábätko. Akými vlastnosťami zaujmú najlepšie cumlíky? Ponuka cumlíkov je extra široká a na prvý pohľad komplikovaná. Zmapovali sme preto široký sortiment a v ňom našli niekoľko tipov, ktoré sprevádzajú výborné recenzie od rodičov.

Dať bábätku cumlík alebo nie? Počúvať názory okolia alebo sa riadiť svojím vnútorným hlasom? Okolo používania cumlíkov koluje veľa chýrov, no jedno je zrejmé. Cumlík, ktorý bábätku vyhovuje, dokáže v priebehu niekoľkých sekúnd vyriešiť ten najväčší plač. Cumlíky sprevádzali generácie detí pred nami a sú tu aj teraz – dostupné v rozmanitých tvaroch, veľkostiach a prevedeniach, čo však paradoxne mnohým rodičom komplikuje výber. Ak to ponecháte na náhodu, doma sa môžu postupne hromadiť cumlíky, ktoré dieťatko odmietlo. Ako teda vybrať cumlík, pri ktorom máte väčšiu istotu, že bude vyhovovať potrebám bábätka? Na čo sa zamerať z hľadiska prevedenia, veľkosti a bezpečnosti?

V nasledujúcom sprievodcovi sa dozviete zaujímavé tipy a rady, ktoré sa môžu stať vaším odrazovým mostíkom k ideálnemu cumlíku – aspoň na niekoľko najbližších mesiacov. Nejde o tak komplikované rozhodovanie, ako je tomu v prípade kočíka alebo autosedačky, no treba myslieť na to, že ide o pomôcku, ktorá je v bezprostrednom kontakte s pokožkou a sliznicami. Preto je dôležité zamerať sa na kvalitné cumlíky od renomovaných výrobcov. Takými sú napríklad BIBS, MAM, Curaprox, Suavinex, LOVI či Philips Avent. Cenné informácie súvisiace s reálnym používaní sa nájdete v dostupných testoch a recenziách cumlíkov.

Najlepšie cumlíky pre deti podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1BIBS Colour

Najlepší cumlík podľa nás
✔️ Cumlíky zo 100% prírodného kaučuku
✔️ Mimoriadne pružný a mäkký materiál
✔️ Jednoduché a štýlové
✔️ Atraktívna farebnosť
📌 od 9,95 € / 2ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2MAM Cumlík Air night 6m+

Overený model
✔️ Špeciálne vyvinutý pre nočné použitie
✔️ Gombík cumlíka v tme svieti
✔️ Ortodontický cumlík z kvalitného silikónu
📌 od 5,96 € / 1ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Curaprox Bio Functional

Ortodontický cumlík
✔️ Navrhnutý pre správny vývoj ústnej dutiny
✔️ Jednoduchá sterilizácia vďaka boxu do mikrovlnky
✔️ Dostupný v rôznych veľkostiach a farbách
📌 od 20,91 € / 2ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Suavinex Hygge

Anatomický cumlík
✔️ Tvarom imituje materský prsník počas dojčenia
✔️ Vzduchové prieduchy pre cirkuláciu vzduchu
✔️ Roztomilý dizajn, jemné farby, celé zladené sety
📌 od 5,10 € / 1ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5LOVI Stardust

Dynamický utišujúci cumlík
✔️ Nedeformuje zubné poschodie
✔️ Podporuje zdravý vývoj reči a formovanie zhryzu
✔️ Z kvalitného silikónu
✔️ Vyvinutý v spolupráci neurologopédmi
📌 od 6,90 € / 2ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Philips Avent ultra air

Najpredávanejší
✔️ Výborná cirkulácia vzduchu a ergonómia
✔️ Veľmi dobré recenzie
✔️ Kryt svieti v tme
✔️ So sterilizátorom / obalom na prenášanie
📌 od 7,61 € / 2ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať cumlík / dudlík pre dieťa

Jedno moje dieťa sa cumlíku dokázalo vzdať až pri nástupe do škôlky, zatiaľ čo jeho mladší súrodenec nepotreboval od narodenia ani jediný.” Pri deťoch sa môžeme riadiť múdrymi knihami a radami starších, no až osobná skúsenosť nám ukáže, že v starostlivosti a výchove detí je mnoho aspektov nepredvídateľných a musíme sa im priebežne prispôsobovať.

Cumlíky majú v segmente pomôcok pre deti výnimočné postavenie. Dokážu utíšiť plačúce dieťa, urýchľujú zaspávanie a sú po ruke kedykoľvek potrebujete. Ako vybrať správny cumlík, ktorý bábätko neodmietne?

Cumlík – áno alebo nie?

Niektoré bábätka sú spokojné iba vo chvíľach kŕmenia, na prsníku matky. Po nakŕmení sú naďalej plačlivé a nepokojné. Cumlík dokáže nasimulovať tzv. nenutritívne sanie (bez výživy = mlieka), veľmi podobné tomu prirodzenému. Dieťa pri ňom neprijíma potravu, ale uspokojuje svoj sací reflex, cíti sa pokojne a menej plače. Ak sa vaše dieťatko dožaduje sania, neodopierajte mu ho. Určite totiž potrebujete fungovať aj inak ako “s dieťaťom na prsníku”, preto nemusíte mať výčitky svedomia, ak uvažujete o kúpe cumlíka. Množstvo mamičiek ich má v základnej výbave ešte pred pôrodom.

Hlavnou úlohou cumlíka je upokojenie bábätka. Zároveň trénuje sanie, čo môže mať pozitívny účinok na koordináciu sania mlieka a dýchania súčasne. Nevýhodou cumlíkov je však ich návykovosť (od dobrého sa ťažko odučí) a neskoršie riziko deformácie chrupu, predovšetkým, ak je dieťaťu ponúkaný cumlík bez ortodontických vlastností.

Kedy bábätku cumlík ne/dať?

Hoci sú na trhu cumlíky pre novorodencov, vo všeobecnosti koluje názor, že by sa s používaním cumlíka malo začať najskôr po prvých 6 týždňoch od narodenia (po šestonedelí matky). Prečo je tomu tak?

Ak sa dá čerstvo narodenému bábätku dudlík príliš skoro po pôrode, môže to mať negatívny vplyv na schopnosť sania materského mlieka. Spustenie laktácie je prvé dni komplikované a dieťa musí pri saní vytvárať ústočkami silný podtlak. Preto sa odporúča nedávať mu žiadne dočasné náhrady. Zároveň, je riziko, že novorodencovi nesadne ani jeden z ponúkaných cumlíkov a v konečnom výsledku odmietne aj matkinu bradavku.

Ak však máte už po 4. týždňoch spolužitia bezproblémové dojčenie a začínajú sa objavovať prvé ťažkosti s kolikami a podvečerným plačom, nemusíte sa obávať siahnuť po novorodeneckom dudlíku. Predovšetkým, ak máte istotu, že je vaše bábätko dostatočne nakŕmené a počas dňa ani noci mlieko neodmieta. Bábätko tak bude pri kúpaní, prezliekaní a masírovaní bruška pokojnejšie.

Ako odnaučiť od cumlíka?

Pozrime sa na to teraz z druhej strany. Na dobré sa rýchlo navykne, preto si mnohých rodičov počká výzva s názvom “Odvykanie od cumlíka”.

Každé dieťa je jedinečné, preto zrejme neexistuje len jediný termín a nemusíte si pridávať stres navyše, ak to nevyšlo na prvýkrát. Odborníci sa však zhodujú na tom, že ideálny čas na odvykanie je medzi 6. – 8. mesiacom, kedy dieťatko začína lezením objavovať priestor a zaujímať sa o svoje okolie. Odobratie cumlíka si nemusí ani všimnúť. Ďalším jednoduchším obdobím je vek okolo 2 – 2,5 roka. Vtedy sa učí napodobňovaním a považuje sa za “veľké”. Cumlík “stratený na výlete” alebo symbolicky odovzdaný menšiemu bábätku, ktorého ho „súrne potrebuje”, je tiež pomerne účinnou metódou, ako cumlíkové obdobie ukončiť.

bábätko s cumlíkom

Poďme však už k základným deleniam a vlastnostiach súčasných cumlíkov.

Delenie cumlíkov podľa materiálu

 • Latexové cumlíky – Sú vyrobené z prírodného materiálu – latexu (kaučuku). Majú typické svetlohnedé alebo jemne žlté sfarbenie. Povrch latexových cumlíkov je jemnejší, mäkší a pre mnohé deti príjemnejší. Majú špecifickú chuť po gume, ktorú niektoré deti zbožňujú, no iné naopak odmietajú. Nepriťahujú prach, preto je ich povrch dlhšie čistý, aj keď zostanú odložené na nočnom stolíku. Ich slabinou je rýchlejšie starnutie a nemožnosť umývania pod horúcou vodou, ktorá ich poškodzuje.
 • Silikónové cumlíky – Sú vyrobené zo syntetického materiálu – lekárskeho silikónu. Sú dokonale číre, no menej pružné ako latexové cumlíky (najmenšie bábätká ich niekedy odmietajú). Silikónové cumlíky nemajú žiadny zápach, ani chuť. Vykazujú sa vyššou odolnosťou a dlhšie poslúžia detičkám, ktorým idú zuby. Nevadí im ani sterilizácia pri vyšších teplotách.

Delenie cumlíkov podľa tvaru

 • Okrúhle (guľaté) cumlíky – Boli obľúbenou a častokrát jedinou možnosťou v minulosti. Volali sa aj “čerešničky”. Niektoré bábätká im dávajú prednosť pred ostatnými tvarmi, na dlhodobé používanie ich však odborníci neodporúčajú (pripisuje sa im riziko vzniku predkusu).
 • Symetrické cumlíky – Na rozdiel od okrúhlych cumlíkov sú sploštené v oboch poloviciach. Na podnebie vyvíjajú iba minimálny tlak.
 • Anatomické (ortodontické) cumlíky – Dali si za úlohu podporovať zdravý vývoj ústnej dutiny. Ich tvar je prispôsobený detským ústam. Horná polovica je zaguľatená, spodná polovica zase sploštená. Do úst sa vkladajú len jedným smerom, zaoblenou stranou nahor.

Veľkosti cumlíkov

V súvislosti s výberom správneho cumlíka je rozhodujúcim faktorom nielen materiál a tvar cumlíka, ale aj jeho veľkosť. Nie nadarmo je tento údaj na obale cumlíka najviditeľnejší.

K dostaniu sú cumlíky pre deti vo veku 0 – 6 mesiacov, 6 – 12 mesiacov, 6 – 18 mesiacov, od 2 mesiacov, od 12 mesiacov, od 18 mesiacov a ďalšie kategórie. Dokonca sú dostupné odľahčené cumlíky pre predčasniatka.

Rozdiely sú vo veľkosti samotného cumlíka (savičky), kotúča aj karičky. Ak by ste pármesačnému bábätku dali cumlík pre jeden a polročné dieťa, bol by pre neho príliš ťažký a veľký. Sanie by bolo veľmi náročné a naviac – veľký cumlík by mohol dieťatko obmedzovať v dýchaní. Takisto malý cumlík ponúknutý väčšiemu dieťaťu je rizikom. Jeho sanie nenavodí pocit spokojnosti a nervózne dieťa si môže pomerne ľahko zatlačiť celý dudlík do úst.

Vzdušnosť cumlíka

Kotúč (alebo krúžok) na cumlíku tvorí bezprostredné okolie savičky. Je v tesnom kontakte s perami bábätka a pokožkou okolo nich.

Dôležitý je jeho tvar, veľkosť, počet výkrojov a ventilačných otvorov. Tieto otvory umožňujú jednoduchšie dýchanie a prúdenie vzduchu okolo cumlíka. Okrem toho sa cez ne ľahšie odvetráva pokožka od slinenia. Obľúbené sú cumlíky tvaru osmička, mašlička alebo s hlbším výkrojom v oblasti nosa. Pri cumlíkoch s okrúhlym kotúčom skontrolujte, či pri saní dieťatko netlačí do nosa.

Doplnková výbava k cumlíkom

Niekedy sa môže zdať, že nie je väčší adrenalín, ako hľadať v noci dudlík zapadnutý v posteli za hlasnej sirény uplakaného drobca. Rovnako tak vás čoskoro omrzí dvíhanie a dezinfikovanie cumlíka tvrdohlavo vyhadzovaného z kočíka. Súčasťou cumlíkov je preto praktická a funkčná výbava, najmä:

 • šnúrka na cumlík, spona na cumlík, púzdro na cumlík (úložný boxík, škatuľka), svietiaci krúžok na cumlík.

Zaujímavosťou sortimentu sú cumlíky s integrovaným teplomerom (v princípe ide skôr o digitálny teplomer v tvare cumlíka – nie je určený na dlhodobé sanie, iba na zmeranie teploty) alebo cumlíky na ovocie, ktoré majú väčšiu plniteľnú savičku (na ovocné pyré).

Bezpečnosť cumlíkov

Pri cumlíkoch treba dbať na vysoký bezpečnostný štandard. Všetky materiály musia byť certifikované ako zdravotne nezávadné a spĺňajúce prísne normy, ktorými dáva výrobca najavo, že dodržiava vysokú kvalitu. Tieto informácie by mali byť v písomnej podobe prítomné v samotnom balení cumlíka. Na podozrivo lacný “no name” cumlík sa nikdy nespoliehajte!

Je z čoho vyberať. Na trhu nájdete stovky kvalitných značkových cumlíkov, ktoré dbajú na vysokú kvalitu materiálov a celkové bezpečné spracovanie cumlíka. Spokojné recenzie sprevádzajú napríklad cumlíky od značiek Philips Avent, Bibs, Lovi, MAM, Suavinex, Canpol Babies, …

cumlík

Kedy cumlík okamžite vymeniť?

Cumlíky by sa mali meniť každé 2 – 3 mesiace, ak dovtedy nie sú opotrebované alebo inak poškodené. Akonáhle je silikón alebo latex nahryznutý alebo poškodený, musí dudlík poputovať bezpodmienečne do koša. Do koša patrí aj vtedy, ak dôjde k poškodeniu ktorejkoľvek inej časti, ktorá by bola bábätku ublížiť.

Cumlík alebo palec?

Ak bábätku nedáte cumlík, môže nájsť kompenzáciu, ktorú bude mať kedykoľvek na dosah – vlastný palec. Dieťaťu, ktoré potrebuje uspokojiť sací reflex, preto cumlík neodopierajte. Neskôr je totiž jednoduchšie odučiť dieťa od cumlíka, ako od vlastného palca, ktorý mu navyše nemôžete nikdy schovať ani zobrať.

Ceny cumlíkov

V cene cumlíkov sa odráža kvalita spracovania, vlastnosti a tiež samotný dizajn. Nejde o položku, ktorá by narušila mesačný finančný rozpočet, avšak počítajte s tým, že jeden vyhovujúci cumlík bude málo. Ak nájdete taký, ktorý bude vášmu bábätku vyhovovať, zadovážte ešte aspoň jeden alebo dva kusy. Práve preto sa najlepšie cumlíky predávajú v cenovo výhodnej dvojici.

✅ Cumlíky do 5 eur

Extra široký výber cumlíkov rôznych veľkostí a tvarov. Nájdete tu samostatne balené cumlíky kaučukové, silikónové, okrúhle, symetrické aj ortodontické. Náš tip – cena je jeden kus môže byť v prepočte o niečo vyššia, ako keď cumlíky kúpite v sete 2 kusov.

✅ Cumlíky od 5 do 10 eur

Kategória, v ktorej nájdete mnohých zástupcov najpredávanejších cumlíkov pre deti od známych značiek, akými sú Bibs, Philips Avent, Canpol Babies, Lovi, MAM, Suavinex. Vyrobené z prémiových materiálov s vysokými nárokmi na bezpečné prevedenie. Štýlové farby, vizuálne veľmi pekne zladené sety, niektoré doplnené aj o obal / sterilizátor. Rôzne tvary a veľkosti cumlíkov.

✅ Cumlíky od 10 eur

Aj v cene od 10 eur dominujú sety 2 cumlíkov, tentokrát ešte viac vylepšené po stránke dizajnu. Pre niektorých rodičov je totiž aj vzhľad dôležitým faktorom, preto nečudo, že sa cumlíky Bibs dostali do popredia záujmu. Nezaostáva ani kvalita savičky. Nájdete tu napríklad medicínske cumlíky od Curaprox, ktoré zabraňujú posunu zubov nežiaducim smerom a prispievajú k zdravému dýchaniu aj pokojnému spánku.

Najlepšie značky cumlíkov

 • BIBS – Minimalistický škandinávsky dizajn cumlíkov si získava čoraz viac pozornosti. Vyrobené s rôznym tvarom sacej časti, zo 100% prírodného kaučuku a zo zdravotne nezávadného polypropylénu. Extra ľahučké.
 • MAM – Obľúbený sortiment silikónových cumlíkov s kotúčom v tvare osmičky alebo mašličky. Hravý detský dizajn. Vyrobené z odolného silikónu, balené v praktickom sterilizačnom boxe.
 • Curaprox – Prémiový výber ortodontických cumlíkov, ktoré dbajú na zdravý vývin ústnej dutiny a zubov.
 • Suavinex – Široký výber silikónových a kaučukových cumlíkov v rôznych tvaroch a veľkostiach. Nádherné pastelové farby a milé detské motívy. S možnosťou dokúpenia ladiacich klipov a úložných krabičiek.
 • LOVI – Filozofia značky LOVI vychádza z prirodzeného dojčenia a také kvality spĺňajú aj kvalitné cumlíky LOVI. V spolupráci s neurologopédmi vznikli inovatívne dynamické utišujúce cumlíky, vyrobené z heterogénnej vrstvy silikónu, ktorá podporuje prirodzený sací rytmus dieťaťa.
 • Philips Avent – Jedna z najvyhľadávanejších značiek má na svojom konte cumlíky s top predajnosťou a výbornými recenziami. Veľmi dobrý pomer cena / kvalita a obľúbenosť u detí.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1BIBS Colour

Najlepší cumlík podľa nás
✔️ Cumlíky zo 100% prírodného kaučuku
✔️ Mimoriadne pružný a mäkký materiál
✔️ Jednoduché a štýlové
✔️ Atraktívna farebnosť
📌 od 9,95 € / 2ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2MAM Cumlík Air night 6m+

Overený model
✔️ Špeciálne vyvinutý pre nočné použitie
✔️ Gombík cumlíka v tme svieti
✔️ Ortodontický cumlík z kvalitného silikónu
📌 od 5,96 € / 1ks
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Curaprox Bio Functional

Ortodontický cumlík
✔️ Navrhnutý pre správny vývoj ústnej dutiny
✔️ Jednoduchá sterilizácia vďaka boxu do mikrovlnky
✔️ Dostupný v rôznych veľkostiach a farbách
📌 od 20,91 € / 2ks
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Suavinex Hygge

Anatomický cumlík
✔️ Tvarom imituje materský prsník počas dojčenia
✔️ Vzduchové prieduchy pre cirkuláciu vzduchu
✔️ Roztomilý dizajn, jemné farby, celé zladené sety
📌 od 5,10 € / 1ks
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5LOVI Stardust

Dynamický utišujúci cumlík
✔️ Nedeformuje zubné poschodie
✔️ Podporuje zdravý vývoj reči a formovanie zhryzu
✔️ Z kvalitného silikónu
✔️ Vyvinutý v spolupráci neurologopédmi
📌 od 6,90 € / 2ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Philips Avent ultra air

Najpredávanejší
✔️ Výborná cirkulácia vzduchu a ergonómia
✔️ Veľmi dobré recenzie
✔️ Kryt svieti v tme
✔️ So sterilizátorom / obalom na prenášanie
📌 od 7,61 € / 2ks
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin