Ako vybrať najlepšie EKO a BIO plienky? TOP produkty podľa recenzií

EKO a BIO plienky predstavujú zaujímavé riešenie pre každého rodiča, ktorý hľadá plienky šetrnejšie k životnému prostrediu a k citlivej pokožke malého bábätka. Neviete, čo od nich očakávať? Nejde o látkové plienky, ani o „štandardné“ jednorazové plienky, ktoré neraz sprevádza viacero kontroverzií. Aj eko a bio plienky sú jednorazové, no dôraz sa kladie na to, aby boli vytvorené z bezpečnejších materiálov, bez použitia syntetických aróm či látok spôsobujúcich hormonálne problémy. Sú z časti rozložiteľné alebo kompostovateľné a pre životné prostredie tak predstavujú menšiu záťaž. Aké sú najlepšie EKO a BIO plienky a u akých značiek ich nájdete v ponuke?

Ak sa chcete v bohatej ponuke plienok rýchlejšie zorientovať a nájsť medzi nimi ekologickejšie varianty, nenechajte si ujsť nasledujúci rebríček. Výber EKO a BIO plienok je širší u online predajcov ako v kamenných obchodoch. Zodpovedný výber si v tomto prípade vyžaduje viac času. Odporúčame zamerať sa na dostupné recenzie ekologických značiek plienok. Objavili sme v nich týchto 7 tipov – plienky Kolorky, Muumi Baby, Moltex, Naty, MonPeri, Bambo Nature, Pampers Harmonie. Nenechajte si ujsť krátke zhodnotenie ich hlavných predností.

plienky a bábätko

Najlepšie EKO a BIO plienky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Kolorky

+ Vyrobené z prírodných a obnoviteľných materiálov
+ Nie sú bielené chlórom, neobsahujú latex, parfumy ani ftaláty
+ Dermatologicky testované, vhodné aj pre deti s citlivou pokožkou
od 7 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2MUUMI BABY

+ Hypoalergénne ekologické bio plienky vo vysokej kvalite
+ Neobsahujú alergény ani parfumy a sú 100 % bez chlóru
+ V ponuke eko plienky a eko plienkové nohavičky v rôznych veľkostiach
od 12 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Moltex

+ Obľúbená značka eko a bio plienok. Stálica na európskom trhu
+ Dostupné rôzne veľkosti – pre deti od 3 kg až do 30 kg
+ Príjemné mäkké a pohodlné, šetrné aj k citlivej pokožke
od 8 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4NATY

+ Oblúbené eko plienky s certifikáciami od prestížnych organizácií
+ Žiadny chlór, latex, TBT (tributyltin), farbivá, ftaláty ani dioxíny
+ Príjemné, prispôsobivé, pružné a s dobrou absorpčnou schopnosťou
od 12 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#5MonPeri

+ Česká značka, ktorá vyrába plienky z ekologicky šetrných a udržateľných materiálov
+ Hypoalergénne, neparfumované a bielené bez použitia chlóru
+ Veľmi dobré sacie schopnosti, mäkkosť a prispôsobiteľnosť
od 10 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Bambo Nature

+ Ekologické plienky šetrné k detskej pokožke. Dermatologicky testované
+ Príjemne mäkké a v patentoch pružné
+ Vynikajúca absorpčná schopnosť
od 6 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#7Pampers Harmonie

+ Z prémiovej bavlny a mäkkých rastlinných vlákien
+ Šetrné k pokožke bábätka, dermatologicky testované
+ Schopnosť zadržiavať vlhkosť až na dobu 12 hodín
od 16 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Najlepšie značky EKO a BIO plienok – TOP 7

Poďte sa pozrieť v krátkosti na to, akými vlastnosťami zaujali najlepšie značky eko a bio plienok.

1.Plienky Kolorky

 • Vyrobené z prírodných a obnoviteľných materiálov
 • Nie sú bielené chlórom, neobsahujú latex, parfumy ani ftaláty
 • Dermatologicky testované, vhodné aj pre deti s citlivou pokožkou

Detské plienky Kolorky sú vyrobené z prírodných a ekologických materiálov, nie sú bielené chlórom, neobsahujú parfumy, latex, PVC ani ftaláty. Ide o dermatologicky testované plienky, ktoré vynikajú priedušnosťou, savosťou a sú veľmi dobre znášané aj detičkami s citlivou pokožkou. Dostupné sú v rôznych veľkostiach – S (3 – 6 kg), M (5 – 8 kg), L (8 – 13 kg), XL (12 – 16 kg). Dobrou správou je, že i suché zipsy na plienkach Kolorky sú z recyklovateľného a netoxického plastu.

Zistiť presnú cenu

2.Plienky Muumi Baby

 • Hypoalergénne ekologické bio plienky vo vysokej kvalite
 • Neobsahujú alergény ani parfumy a sú 100 % bez chlóru
 • V ponuke eko plienky a eko plienkové nohavičky v rôznych veľkostiach

Pri plienkach Muumi Baby sa stretnete hneď s niekoľkými zaujímavými informáciami. Sú vyrobené vo Fínsku udržateľným spôsobom, uhlíkovo neutrálne, 100 % účinné a 100 % bez chlóru. Neobsahujú parfumy, glyfosáty ani látky, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie pokožky. Koniec koncov – na ich vývoji sa podieľali špecialisti na kožné problémy. Sú mäkké, elastické, skladané do dvoch až troch vrstiev a veľmi dobre držia aj u aktívnejších detí, ktoré sú neustále v pohybe. Poteší premyslený tvar, vysoká absorbčnosť a široký výber zo základných i „medziprechodných“ veľkostí.

Zistiť presnú cenu

3.Plienky Moltex

 • Obľúbená značka eko a bio plienok. Stálica na európskom trhu
 • Dostupné rôzne veľkosti – pre deti od 3 kg až do 30 kg
 • Príjemné mäkké a pohodlné, šetrné aj k citlivej pokožke

Moltex patrí medzi známe a tradičné značky eko a bio plienok s dlhoročnou tradíciou na európskom trhu. Ide o plienky z Nemecka, ktoré sa vyrábajú z viac ako 50 % biologicky odbúrateľných a kompostovateľných surovín. V jadre nie je ani stopa po chlóre. Sú dermatologicky testované, príjemne priedušné a vybavené trojvrstvovým savým jadrom. V ich zložení sa nenachádza latex ani parfumácie. Ako hypoalergénne plienky sú vhodné i pre deti s citlivou pokožkou. K dostaniu v nadštandardnom veľkostnom rozpätí – pre deti od 3 kg až do 30 kg.

Zistiť presnú cenu

4.Plienky Naty

 • Oblúbené eko plienky s certifikáciami od prestížnych organizácií
 • Žiadny chlór, latex, TBT (tributyltin), farbivá, ftaláty ani dioxíny
 • Príjemné, prispôsobivé, pružné a s dobrou absorpčnou schopnosťou

Plienky Eco by Naty sú charakterizované ako jednorazové, dermatologicky a ekologicky šetrné plienky. Rozkladajú sa rýchlejšie a jednoduchšie, ako klasické jednorazovky, keďže 50 – 60 % plienky je vyrobených z okamžite rozložiteľných prírodných látok. Vrstvy, ktoré sa dotýkajú pokožky sú certifikované a prírodné. Aj v tomto prípade platí, že sú bez parfumácie, neobsahujú žiadny chlór, latex, TBT (tributyltín), farbivá, ftaláty ani dioxíny. K prednostiam patrí vylepšené absorpčné jadro a upravené hrubšie pásiky, aby plienky lepšie sedeli a nepretekali.

Zistiť presnú cenu

5.Plienky MonPeri

 • Česká značka, ktorá vyrába plienky z ekologicky šetrných a udržateľných materiálov
 • Hypoalergénne, neparfumované a bielené bez použitia chlóru
 • Veľmi dobré sacie schopnosti, mäkkosť a prispôsobiteľnosť

Česká značka MonPeri priniesla na trh lepšie a šetrnejšie plienky, ktoré sú hypoalergénne, neparfumované a bielené bez použitia chlóru. Sú ohľaduplné nielen k detskej pokožke, ale aj k životnému prostrediu. Vyrábajú sa z ekologicky šetrných a udržateľných materiálov, pričom do výroby nevstupujú žiadne pridané rizikové látky. Väčšina plienky sa pri vhodných podmienkach rozloží počas 2 – 4 rokov. Ponúkajú prekvapivo dobré savé schopnosti a prívetivú prispôsobivosť v podobe pružného lemu a mäkkých manžiet okolo nožičiek. Aj vďaka týmto prednostiam sú deťmi obľúbené. Bonusom navyše je priaznivá cena v prepočte na 1 kus.

Zistiť presnú cenu

6.Plienky Bambo Nature

 • Ekologické plienky šetrné k detskej pokožke. Dermatologicky testované
 • Príjemne mäkké a v patentoch pružné
 • Vynikajúca absorbčná schopnosť

Dánska značka Bambo Nature používa len vysokokvalitné materiály. Tieto ekologické plienky sú šetrné k pokožke, perfektne sedia a majú vysokú savosť. Vyrábajú sa bez parfumácie a parabénov, aby sa minimalizovalo riziko alergie a plienkovej vyrážky. Okrem toho, že sú príjemne mäkké, disponujú aj odpruženými bočnicami, aby deťom umožňovali radosť z pohybu bez obmedzovania. O tom, že je čas na výmenu, upozorní rodičov praktický indikátor vlhkosti a pH.

Zistiť presnú cenu

7.Plienky Pampers Harmonie

 • Z prémiovej bavlny a mäkkých rastlinných vlákien
 • Šetrné k pokožke bábätka, dermatologicky testované
 • Schopnosť zadržiavať vlhkosť až na dobu 12 hodín

Značka Pampers – jedna z celosvetovo najznámejších značiek jednorazových detských plienok – zaradila do portfólia plienky vyrábané z prémiovej bavlny, mäkkých rastlinných vlákien a starostlivo vybraných materiálov. Ide o rad Pampers Harmonie. Sú dermatologicky testované a šetrné k pokožke bábätka, neobsahujú parfumáciu, latex, alergény a nie sú bielené chlórom. Absorpčné jadro je vyrobené z celulózy pochádzajúcej z udržateľných zdrojov. Plienky vykazujú veľmi dobré absorpčné vlastnosti, majú pružné a pohodlné upevňovacie pásky a prúžok indikujúci vlhkosť vo vnútri.

Zistiť presnú cenu

EKO a BIO plienky – to najdôležitejšie, čo sa oplatí vedeiť

V súvislosti s používaním plienok sa stretnete s mnohými názormi a prístupmi. Staršie generácie poznali iba látkové plienky, ktoré sa vyvárali a opakovane používali. Neskôr sa na trhu objavili jednorazové plienky, ktoré látkovky takmer úplne vytlačili do úzadia. Avšak, čím dlhšie boli jednorazové plienky na trhu, tým viac sa do popredia dostávali negatívne aspekty ich používania. Len jedno bábätko minie za deň 6 – 8 jednorazových plienok. To priemerne predstavuje až cca 2500 plienok za rok. Vynásobte si to miliónmi plienkujúcich malých detí na svete a predstavte si tie hromady odpadu, ktoré sa na skládkach budú rozkladať 200 – 500 rokov! Ani zloženie klasických jednorazoviek nie je ideálne a už dnes sa vie, že rozdiely v kvalite jednorazových plienok sú obrovské. Niektoré totiž obsahujú látky, ktoré môžu mať vplyv na zdravie bábätka a vplyv na vývoj.

Nečudo, že sa to popredia dostávajú jednorazové plienky vytvárané s ohľadom na ekologický aspekt a nadštandardnú šetrnosť voči citlivej detskej pokožke.

Čo obsahujú „klasické“ jednorazové plienky?

Prihliadnuc na to, že deti v prvých rokoch života trávia v plienkach takmer celé dni a noci, stojí za to postupovať pri výbere detských plienok uvedomelo. Navyše, pokožka bábätka je tenšia a priepustnejšia ako u dospelého človeka, čo znamená, že škodlivé chemikálie jednoduchšie preniknú cez kožnú bariéru. Moderné jednorazové plienky sú síce vysoko funkčné, vysoko absorpčné a taktiež im nemožno odoprieť ani pohodlnosť, no sú už na výrobu veľmi zložitým produktom. V jednorazových plienkach sa nachádzajú aj kontroverzné látky, ktoré môžu vzbudzovať obavy.

 • Obsahujú farbivá, ktoré môžu spôsobiť kožné alergické reakcie.
 • Niektoré plienky sú parfumované, no samotná vôňa je zmesou množstva syntetických chemikálií, ktorých pôvod sa z obalu plienok nikdy nedozviete.
 • Jednotlivé vrstvy medzi sebou držia syntetické lepidlá.
 • Na zmäkčovanie plastov sa v niektorých prípadoch používajú ftaláty, ktoré majú potenciál narušiť hormonálnu rovnováhu.
 • Niektoré jednorazové plienky vykazujú stopy po použití dioxínu, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri bielení materiálov plienok. Ide karcinogénnu látku, ktorá je aj pri rozklade enviromentálne toxická.
 • Odborné testy plienok odhalili i prítomnosť tributylcínu (TBT) a iných organických zlúčenín cínu. Tieto protiplesňové činidlá sa mohli objaviť v niektorej z fáz výroby plienok. Sú považované za toxické pre vodné organizmy i cicavce.
 • Superabsorpčný polymér (SAP) zabezpečuje savosť moderných plienok. Je uzamknutý vo vnútri plienky, no ak sa plienka pretrhne, môže pri kontakte s pokožkou spôsobiť dráždenie. Ekologickejší výrobcovia skúšajú už aj superabsorbéry na bio báze.

Čo sú EKO a BIO plienky?

Niektorí výrobcovia sa rozhodli pre ekologickejší prístup k výrobe plienok a dôraz na kvalitu materiálov. Vyberajú materiály šetrnejšie k životnému prostrediu, ktoré sú rýchlejšie biologicky rozložiteľné. Už ak sa im podarí vyrobiť ich aspoň z 50 % odbúrateľných zložiek, ich dopad na životné prostredie sa stáva menej závažným.

Okrem toho sa pri eko a bio plienkach dbá na to, aby boli vyrábané bez parfumácie (a syntetických vôní), bez bielidla, chlóru, TBT či bez nadmerného využívania materiálov na báze plastov. Musí ísť o dermatologicky testované produkty, ktoré v testoch vyšli s výsledkom ako „šetrné k pokožke“. Prítomnosť alergénov je v ich prípade nežiaduca.

Aké výhody a nevýhody majú EKO a BIO plienky?

Výhody

 • Na ich výrobu sú používané prírodné obnoviteľné zdroje.
 • Dopad na životné prostredie je nižší vzhľadom na zakomponovanie biologicky odbúrateľných a kompostovateľných surovín (napríklad na úrovni 50 – 60 %). Predstavujú ekologicky šetrnejší variant jednorazových plienok, aj keď zatiaľ nie sú 100 % odbúrateľné.
 • Sú dermatologicky testované. Najlepšie eko a bio plienky získali certifikácie od prestížnych organizácií.
 • V ideálnom prípade neobsahujú žiadny chlór, parfumáciu, latex, TBT (tributyltin), farbivá, ftaláty ani dioxíny.
 • Sú šetrné k citlivej detskej pokožke. Presvedčia mäkkosťou, príjemnosťou a poddajnosťou.
 • Ani v otázke savosti nemusia eko a bio plienky strácať plusové body. Mnohé majú veľmi dobré absorpčné schopnosti a vydržia hodiny bez pretečenia.

Nevýhody

 • Cena za 1 kus môže byť o čosi vyššia.
 • Niektoré značky eko a bio plienok sú dostupné iba v online obchodoch.
 • Superabsorpčný polymér býva v jadre prítomný aj u väčšiny eko a bio plienok. Nie však v takom množstve ako pri štandardných plienkach.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Kolorky

+ Vyrobené z prírodných a obnoviteľných materiálov
+ Nie sú bielené chlórom, neobsahujú latex, parfumy ani ftaláty
+ Dermatologicky testované, vhodné aj pre deti s citlivou pokožkou
od 7 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2MUUMI BABY

+ Hypoalergénne ekologické bio plienky vo vysokej kvalite
+ Neobsahujú alergény ani parfumy a sú 100 % bez chlóru
+ V ponuke eko plienky a eko plienkové nohavičky v rôznych veľkostiach
od 12 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Moltex

+ Obľúbená značka eko a bio plienok. Stálica na európskom trhu
+ Dostupné rôzne veľkosti – pre deti od 3 kg až do 30 kg
+ Príjemné mäkké a pohodlné, šetrné aj k citlivej pokožke
od 8 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4NATY

+ Oblúbené eko plienky s certifikáciami od prestížnych organizácií
+ Žiadny chlór, latex, TBT (tributyltin), farbivá, ftaláty ani dioxíny
+ Príjemné, prispôsobivé, pružné a s dobrou absorpčnou schopnosťou
od 12 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#5MonPeri

+ Česká značka, ktorá vyrába plienky z ekologicky šetrných a udržateľných materiálov
+ Hypoalergénne, neparfumované a bielené bez použitia chlóru
+ Veľmi dobré sacie schopnosti, mäkkosť a prispôsobiteľnosť
od 10 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#6Bambo Nature

+ Ekologické plienky šetrné k detskej pokožke. Dermatologicky testované
+ Príjemne mäkké a v patentoch pružné
+ Vynikajúca absorpčná schopnosť
od 6 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#7Pampers Harmonie

+ Z prémiovej bavlny a mäkkých rastlinných vlákien
+ Šetrné k pokožke bábätka, dermatologicky testované
+ Schopnosť zadržiavať vlhkosť až na dobu 12 hodín
od 16 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin