Ako vybrať najlepšiu detskú stoličku k písaciemu stolu? TOP produkty podľa recenzií

Detská rastúca stolička Actikid

Aké sú najlepšie detské stoličky k písaciemu stolu a akými prednosťami oslovia? Niekoľko zaujímavých tipov na detské stoličky v rôznych konštrukciách a prevedení nájdete v nasledujúcom rebríčku. Toto rozhodovanie býva náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Nenechajte si preto ujsť ani prehľad o tom, ako vybrať detskú stoličku k písaciemu stolu, v ktorom nájdete tie najdôležitejšie body na zváženie. Zaujímavým zdrojom postrehov a skúseností sú tiež dostupné testy a recenzie detských stoličiek a kresiel. V nich sa to hemží plusmi aj mínusmi a hodnoteniami z reálneho používania.

Prečo výberu detskej stoličky k písaciemu stolu venovať toľko pozornosti? Stolička, na ktorej má dieťa v školskom veku tráviť poobede niekoľko hodín času, musí predovšetkým zodpovedať jeho potrebám. Potreby sa však pri rastúcich deťoch každým rokom menia – v tomto prípade minimálne z pohľadu výšky a hmotnosti. Stolička k písaciemu stolu musí dieťaťu vyhovovať veľkostne a poskytovať mu výbornú ergonómiu a oporu, aby sa vyhlo problémom súvisiacim s nesprávnym sedením. Bolesti chrbta, krku, rúk či preťažovanie nesprávnej skupiny svalov a nevhodné držanie tela – to všetko môže viesť k disbalancii, ktorú telo mladého človeka v raste nepotrebuje okúsiť…

Najlepšie detské stoličky k písaciemu stolu podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1AlzaErgo Table ETJ100

+ Výškovo nastaviteľný stôl a stolička
+ Stolovú dosku s naklonením v rozmedzí 0 – 40°
+ Bezpečnostné prvky, antireflexná neoslnivá farba
+ Solídna nosnosť – stôl 75 kg, stolička 100 kg
od 93 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2MAYER Detská rastúca stolička Actikid 2428 A2

+ Prispôsobí sa dieťaťu vo veku od 4 – 18 rokov
+ Vhodná na výšku od 110 – 180 cm a hmotnosti do 100 kg
+ Silný kovový kríž, výborná pohodlnosť
+ K dostaniu v rôznych atraktívnych farbách
od 258 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Halmar Detská stolička DINGO

+ Obľúbená základná detská stolička
+ Výšková nastaviteľnosť
+ Priedušné operadlo, pohodlné sedadlo
+ Rôzne farby + jednoduchá montáž
od 45 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4HALMAR Detská stolička MATRIX

+ Pohodlné a komfortné sedenie
+ Nastaviteľná výška
+ Atraktívny dizajn
+ Nosnosť do 100 kg + rôzne moderné farby
od 69 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Detská stolička s podnožkou a trakmi Anais

+ Ergonomická detská stolička
+ Vo výbave s podnožkou, trakmi a sklápateľnými rukoväťami
+ Kvalitné polstrovanie
+ Maximálne zaťaženie 90 kg
od 116 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6AUTRONIC Lacey

+ Stolička pre školáka s perfektnou priedušnosťou
+ Výškovo nastaviteľné sedadlo
+ Vhodná pre deti od 5 rokov
+ Priaznivá cena
od 49 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#7Detská stolička na kolieskach s podrúčkami Ibis

+ Otočná, výškovo nastaviteľná stolička
+ V zaujímavom, neopozeranom dizajne
+ Pomer cena/kvalita
+ Plastové kolieska šetrné k podlahe
od 82 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať detskú stoličku/kreslo k písaciemu stolu

Deti sú pri sedení schopné zaujať rôzne pozície. Najčastejšie si na stoličke podkladajú a ohýbajú nohy, sedia na okraji stoličky, nakláňajú sa do strán alebo sa nadmerne hrbia. Takéto opakované sedenie každý deň vedie k nesprávnemu držaniu tela a nadmernému preťažovaniu svalov, čo môže mať za následok niekoľko budúcich zdravotných problémov.

Pri písaní domácich úloh by dieťa malo sedieť na stoličke, z ktorej pohodlne dosiahne na písací stôl, má ruky a nohy zohnuté v správnych uhloch, jeho chrbát zostáva vzpriamený s možnosťou pohodlného opretia.

Samozrejme, nemožno podceniť ani veľkosť a prevedenie stolu, ku ktorému sa stolička kupuje. Dôležité je teda zvážiť viacero aspektov a parametrov, ktoré sa týkajú dieťaťa, stoličky a písacieho stolu. Začnite napríklad zodpovedaním nasledujúcich otázok:

 • Aký je vek dieťaťa?
 • Koľko hodín denne dieťa denne strávi prácou za písacím stolom?
 • Máte záujem o stoličku, ktorá „porastie“ s dieťaťom/školákom a vydrží viac rokov?
 • Aké parametre má písací stôl? Je pevný alebo výškovo prispôsobiteľný?
 • Aký typ podlahy je v detskej izbe?

Odpovede si starostlivo premyslite, aby ste z bohatej ponuky dokázali vybrať detskú stoličku, ktorá bude čo najlepšie vyhovovať vašim predstavám, no najmä potrebám dieťaťa. V nasledujúcich riadkoch si postupne rozoberieme obľúbené konštrukcie detských stoličiek, parametre pre výšku a hĺbku sedadla, potrebu operadla, prevedenie poťahu aj koliesok.

Aké sú pravidlá správneho sedenia pre dieťa?

Okrem toho, že detská stolička k písaciemu stolu musí spĺňať isté kvality z pohľadu materiálov a prevedenia, je veľmi dôležité naučiť dieťa, ako správne sedieť

 • Sedadlo stoličky by malo byť v takej výške, aby dieťa bez problémov dosiahlo chodidlami na podlahu celou plochou a kolená malo zohnuté v pravom uhle. Klasický písací stôl môže byť pre prváčika veľmi vysoko. Aj preto sú častou voľbou rastúce stoličky, ktoré sú vybavené výškovo prispôsobiteľnou podnožkou, ktorá do istého veku dieťaťa „supluje“ kontakt chodidiel s podlahou. Hoci dieťa sedí vyššie, nohy má v ideálnej pozícii.
 • Taktiež predlaktia dieťaťa by mali byť v správnej pozícii – teda tak, aby si o stôl pohodlne opierali. Zvyčajne to znamená, že horná hrana podrúčok stoličky je takmer v rovnakej úrovni ako výška stola.
 • Sedadlo detskej stoličky/kresla musí disponovať takou hĺbkou, aby sa dieťa pri sede dokázalo pohodlne oprieť o operadlo a nohy pritom naďalej zostali v kontakte s podlahou (podnožkou). Príliš hlboké sedadlo znamená, že dieťa bude posedávať na okraji bez opretia chrbta alebo sa posunie príliš dozadu a nohy zostanú vo vzduchu. Aj preto ponúkajú najlepšie detské stoličky k písaciemu stolu možnosť regulácie hĺbky sedadla pomocou posunov operadla dopredu/dozadu.

detská izba stolička kreslo

Základné typy detských stoličiek k písaciemu stolu

Sortiment detských stoličiek je obrovský a jednotlivé modely sa líšia v mnohých zásadných parametroch. Niektoré stoličky síce majú detský dizajn, no v skutočnosti ide skôr o modely určené pre dospelých a deťom nevyhovujú vo viacerých rozmeroch alebo v miere prispôsobiteľnosti.

Pevná detská stolička k písaciemu stolu

Ide o úplne základné prevedenie, kedy stolička nedisponuje kovovým krížom s kolieskami. Pevne stojí na 4 nohách a nie je výškovo ani hĺbkovo prispôsobiteľná. Ponáša sa na jednoduchú jedálenskú stoličku.

Stoličky tohto typu nepatria k vyhľadávaným. Sú jednoduché, nereflektujú potreby rastúcich detí a sedenie na nich je menej pohodlné, veľmi podobné sedeniu na žiackej stoličke.

Drevená rastúca detská stolička

Väčšiu pozornosť pútajú drevené rastúce stoličky. Sú vyrobené z poctivého dreva a majú veľmi príjemný vizuál. Umožňujú jednoducho nastaviť správnu pozíciu sedadla a podpery nôh vzhľadom k výške dieťaťa. Využiteľné sú pri písacom aj jedálenskom stole. Podporujú zdravé sedenia a s dieťaťom/žiakom porastú dlhé roky.

Avšak, vopred počítajte s tým, že im chýba polstrovanie, zvyčajne nemajú ani opierky lakťov a odsunutie od stola býva pre menších žiakov spočiatku náročnejšie (nemajú kolieska).

Otočná detská stolička k písaciemu stolu

Otočné detské stoličky predstavujú najväčšiu a najpredávanejšiu kategóriu. Ide o stoličky/kreslá s kovovým/plastovým krížom a kolieskami. Sú otočné a často i výškovo nastaviteľné. V ideálnom prípade sa bude dať vhodne prispôsobiť aj operadlo. Niektoré majú vo výbave podrúčky.

Výber v tejto kategórii je široký a dáva priestor rôznej kvalite. Starostlivo si prezrite všetky kľúčové parametre, zamerajte sa na materiály a recenzie detských stoličiek. Niektoré totiž síce majú detský dizajn, no výška sedadla začína až od 42 – 45 cm, čo je bez doplnkovej podpory nôh pre malých školákov už vysoko.

Otočná detská stolička nemusí mať najvychytenejšie húpacie mechanizmy ani nadštandardnú nosnosť. Určite však musí dieťaťu poskytovať správnu oporu a pohodlie, aby si zvyklo na zdravé sedenie.

Výškovo nastaviteľná rastúca detská stolička

Ak hľadáte vyššiu kvalitu, zamerajte sa na sortiment otočných stoličiek/kresiel s označením ako „rastúce“. Predstavujú síce vyššiu investíciu, no pri správnom používaní vydržia 5 až 10 rokov. Sú veľmi dobre prispôsobiteľné dieťaťu i stolu. Výškovo je možné nastaviť sedadlo, posuvom operadla zase korigovať jeho hĺbku. Ak má dieťa klasický písací stôl (bez možnosti nastavenia výšky dosky), prvé školské roky sa mu bude príjemne sedieť aj vďaka plnej podpore pre nohy, ktorá sa inštaluje nad kovový kríž.

Pre detičky, ktoré už problémy s chrbtom majú, je vhodné siahnuť po stoličkách s prepracovanou ergonómiou a príjemnými popruhmi, vďaka ktorým je chrbát pri sedení zaistený vo vhodnejšej polohe.

Výška sedadla detskej stoličky

Kupujete detskú stoličku pre predškoláka, ktorý si rád kreslí a tvorí za stolom, detskú stoličku pre prváčika alebo stoličku pre dieťa od 10 rokov a viac? Výška sedadla stoličky sa totiž úzko odvíja od výšky dieťaťa a práve výška sa u detí každým rokom mení. Spolu s ňou rastie dĺžka kostí na nohách a menia sa nároky na sedenie.

Štandardná stolička pre dospelého (kancelárska alebo jedálenská) má výšku sedu cca 45 – 50 cm. Pre malé deti je to už príliš vysoko a nohami z nej nedosiahnu na zem. Riešením je zakúpenie stoličky s podnožkou alebo výškovo nastaviteľná stolička, ktorá dovoľuje nastaviť sedaciu časť do výšky cca od 35 – 50 cm. Myslite pri tom aj na prispôsobenie výšky stola, aby sa dieťaťu pohodlne sedelo.

Hĺbka sedadla detskej stoličky

Prečo je dôležité posúdiť hĺbku sedacej časti? Dieťa by malo sedieť tak, aby sa dokázalo pekne oprieť celým chrbtom a kolená už boli mimo sedacej časti. Vďaka tomu nohy pohodlne zohnú a chodidlá položia na zem. Príliš hlboká sedacia časť zvádza k sedeniu na okraji stoličky alebo naopak – k pohupovaniu nôh a neprirodzenému nakláňaniu do strán. Hĺbka sedadla býva regulovateľná posunom operadla mierne dopredu alebo dozadu.

Operadlo detskej stoličky

Ak sa má dieťa pri písaní domácich úloh cítiť pohodlne, je dôležité, aby sa mohlo aj príjemne oprieť a oddýchnuť si. Ideálne operadlo je príjemne polstrované, má premyslenú ergonómiu a siaha dieťaťu aspoň do výšky lopatiek. Musí byť dostatočne pevné, nie iba na ozdobu. Pre dieťa, ktoré má problém so správnym sedením alebo trpí bolesťami chrbta, je vhodné siahnuť aj po bedrovej opierke.

Podrúčky a ich prevedenie

Akú úlohu majú podrúčky na detskej stoličke? Dieťa si na ne môže položiť ruky, vďaka čomu čiastočne odbremení chrbticu od celej záťaže a dostaví sa aj úľava pre krk. Podrúčky pomáhajú udržať správny sklon rúk, zjednodušujú vstávanie zo stoličky a v neposlednom rade vymedzujú priestor, kde a ako má dieťa sedieť. Dobrou voľbou sú podrúčky nastaviteľné/prispôsobiteľné a pre prípad potreby i s možnosťou odklopenia do strán.

Poťah detskej stoličky

Nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre detský, trendy alebo neutrálny dizajn. Zamerajte sa predovšetkým na kvalitu poťahov, aby zvládli aj intenzívnejšie používanie. Niektoré textilné a koženkové poťahy majú slabú kvalitu – textílie sa oslabujú, žmolkujú, koženka sa už po roku nepekne drolí a praská. Svetlé poťahy sú menej odolné voči zašpineniu. Dobrou správou je, že v sortimente detských stoličiek k písaciemu stolu je mnoho modelov, ktorých poťahy sú odolné, ľahko umývateľné a s dobrou priedušnosťou.

detská izba zariadenie

Kolieska vs. typ povrchu

Aký typ povrchu je v detskej izbe? Je tam koberec, parkety, plávajúca podlaha alebo dlaždice? Zohľadnenie prevedenia koliesok na otočných stoličkách síce vyzerá ako detail, no máva zásadný vplyv na používanie stoličky. Je dôležité, aby boli kolieska šetrné k povrchu, na ktorom budú používané – nesmú škriabať podlahu, zabárať sa do koberca alebo iným spôsobom ničiť povrch, na ktorom sú umiestnené. Vždy si preto všímajte informáciu o tom, na aký typ povrchu sú kolieska vyhliadnutej stoličky vhodné.

Bonusmu navyše sú tichosť a samobrzdiaca schopnosť koliesok. To znamená, že stolička sa stane pohyblivou až po tom, ako si na ňu dieťa sadne. Dovtedy ju kolieska automaticky brzdia na mieste a obmedzujú pohyb stoličky po izbe.

Nosnosť detskej stoličky

Nosnosť detských stoličiek k písaciemu stolu sa pohybuje v rozpätí od 60 do 100 kg, čo pre deti/školákov plne postačuje. Ak si na stoličku z času na čas plánuje sadnúť aj dospelá osoba, zvážte dostatočnú nosnosť.

Ceny detských stoličiek k písaciemu stolu

Koľko zaplatíte za kvalitnú detskú stoličku k písaciemu stolu? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Detské stoličky k písaciemu stolu do 70 eur

V tejto cene nájdete najmä menšie a jednoduchšie detské stoličky. Niektoré vydržia pár rokov, ďalšie môžu byť sklamaním už po niekoľkých mesiacoch. K ich nedostatkom patrí najmä nedostatočné pohodlie, slabá prispôsobiteľnosť alebo nižšia kvalita materiálov a spracovania (stolička napríklad vŕzga alebo sú materiály náchylné na poškodenie). Pri starostlivom výbere už aj tu nájdete niekoľko vhodných adeptov na zváženie, ktoré veľmi dobre poslúžia najmä deťom v prvých ročníkoch základnej školy.

Detské stoličky k písaciemu stolu od 70 do 150 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie detské stoličky k písaciemu stolu, zaujme širokým výberom a podstatne lepším pomerom cena/kvalita. Máte možnosť natrafiť na stoličku, ktorá s vaším dieťaťom porastie niekoľko rokov, a dokonca bude mať perspektívu aj na posunutie mladšiemu súrodencovi. Stoličky v tejto cene už disponujú mnohými vylepšeniami a širšou mierou nastaviteľnosti. Sú pohodlné a odolnejšie. Pozor však, aby ste sa nedali zlákať na kúpu stoličky, ktorá síce vyzerá mimoriadne trendy, no neponúka podmienky pre zdravé sedenie.

Detské stoličky k písaciemu stolu od 150 eur

Hľadáte rastúcu stoličku k písaciemu stolu? Potrebujete stoličku s výborne prepracovanou ergonómiou s vysokokvalitných materiálov? Stoličky v tejto cene potešia aj náročných kupujúcich a možno od nich očakávať poskytnutie veľmi dobrých podmienok na sedenie. Niektoré sú dokonca navrhnuté tak, aby s deťmi zvládli celú základnú školu.

Najlepšie značky detských stoličiek k písaciemu stolu

 • AlzaErgo – Pod značko AlzaErgo sa pre deti predáva populárny detský nastaviteľný písací stôl so stoličkou. Navrhnuté tak, aby poskytovali pohodlné a pre detské telo vhodné podmienky.
 • Halmar – Ponuka otočných detských stoličiek Halmar je veľmi široká a zahŕňa modely rôznych veľkostí, vybavenia aj dizajnu. Obľúbené pre dobrú cenu.
 • Autronic – Detské stoličky značky Autronic zaujali priaznivou cenou. Väčšina modelov je výškovo nastaviteľná. Majú podrúčky a vzdušné sieťované operadlo.
 • Mayer – Rastúce detské stoličky Mayer potešia aj náročných rodičov, ktorí chcú deťom dopriať špičkové pohodlie a ergonómiu. Ide o stoličky robustné, stabilné, s dlhou životnosťou. Vytvorené pre potreby rastúcich detí.
 • BHM – Ak vaše dieťa trávi za písacím stolom viac času a neraz sa zabudne pri hraní PC hier, odporúčame pozrieť ponuku značky BHM. Nájdete v nej moderné otočné stoličky s vyššou nosnosťou, kvalitnou výplňou aj poťahmi a v dizajne, ktorý sa najmä deťom od 10 rokov veľmi páči.
 • Topstar – Veselé farby a svieže dizajny sú typické pre detské stoličky Topstar. Okrem toho, že výška sedadla začína už od 37 – 39 cm, prednosťou je aj ergonomicky tvarované operadlo s integrovanou bedrovou opierkou, ktoré možno nastaviť do výšky i do hĺbky.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1AlzaErgo Table ETJ100

+ Výškovo nastaviteľný stôl a stolička
+ Stolovú dosku s naklonením v rozmedzí 0 – 40°
+ Bezpečnostné prvky, antireflexná neoslnivá farba
+ Solídna nosnosť – stôl 75 kg, stolička 100 kg
od 93 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2MAYER Detská rastúca stolička Actikid 2428 A2

+ Prispôsobí sa dieťaťu vo veku od 4 – 18 rokov
+ Vhodná na výšku od 110 – 180 cm a hmotnosti do 100 kg
+ Silný kovový kríž, výborná pohodlnosť
+ K dostaniu v rôznych atraktívnych farbách
od 258 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Halmar Detská stolička DINGO

+ Obľúbená základná detská stolička
+ Výšková nastaviteľnosť
+ Priedušné operadlo, pohodlné sedadlo
+ Rôzne farby + jednoduchá montáž
od 45 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4HALMAR Detská stolička MATRIX

+ Pohodlné a komfortné sedenie
+ Nastaviteľná výška
+ Atraktívny dizajn
+ Nosnosť do 100 kg + rôzne moderné farby
od 69 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Detská stolička s podnožkou a trakmi Anais

+ Ergonomická detská stolička
+ Vo výbave s podnožkou, trakmi a sklápateľnými rukoväťami
+ Kvalitné polstrovanie
+ Maximálne zaťaženie 90 kg
od 116 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6AUTRONIC Lacey

+ Stolička pre školáka s perfektnou priedušnosťou
+ Výškovo nastaviteľné sedadlo
+ Vhodná pre deti od 5 rokov
+ Priaznivá cena
od 49 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#7Detská stolička na kolieskach s podrúčkami Ibis

+ Otočná, výškovo nastaviteľná stolička
+ V zaujímavom, neopozeranom dizajne
+ Pomer cena/kvalita
+ Plastové kolieska šetrné k podlahe
od 82 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin