Najlepšie detské bazény: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

dieťa bazén letoK letnej pohodičke nesmie chýbať kúpanie a čľapkanie vo vode. Deti vodu zbožňujú a nie je nič lepšie, ako tráviť horúce dni vo vlastnom bazéne. Aké prevedenie majú najlepšie detské bazény? Pripravili sme pre vás rebríček s niekoľkými zaujímavými produktami, ktoré zaujali pozornosť detí.

Detský bazén v sebe spája hneď niekoľko predností. Je pre deti na pohľad atraktívny, má menšie rozmery a zmestí sa napríklad aj na balkón alebo na terasu. Porovnaní s klasickými rodinnými bazénmi je v ňom menej vody, má viacero mäkších prvkov a teda je pre dieťa bezpečnejší. Okrem toho sa v ňom voda rýchlejšie zohreje na optimálnu teplotu a nevyžaduje zdĺhavé čistenie. Nemusíte dokonca riešiť bazénovú chémiu, ani filtrovanie. Vodu po dokúpaní jednoducho vylejete alebo vymeníte podľa potreby.

Detské bazéniky sa predávajú v rozmanitých tvaroch a dizajnoch. Už na prvý pohľad sú viditeľné výrazné rozdiely. Aký bazénik teda kúpiť pre batoľa? Aký bazén poteší deti škôlkárskeho a školského veku? To najdôležitejšie nájdete v nasledujúcom sprievodcovi. Ak vás ponuka bazénov pre deti prekvapí svojou rozmanitosťou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie detských bazénov, kde nájdete informácie z prvej ruky. Medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Intex, Marimex, Bestway.

Najlepšie detské bazény podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Intex 57135 Dinoland 333 x 229 x 112 cm

Najlepší podľa nás
✔️ Zábavné bazénové hracie centrum
✔️ Vodná sprcha s napojením na záhradnú hadicu
✔️ Vodná šmykľavka
✔️ Spĺňa prísne bezpečnostné normy
📌 od 50 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Marimex Aquarium

Najlepší klasický detský bazénik
✔️ Široké steny bazéna zabraňujú prepadnutiu dieťaťa cez okraj
✔️ Štvorcový tvar 159 × 159 cm
✔️ Atraktívny dizajn
📌 od 9,30 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3INTEX Basketbal 257 x 188 x 130 cm
Ideálny na letné šantenie
✔️ Pomer cena / kvalita
✔️ Basketbalový kôš a lopta
✔️ Vodná kapacita bazénu je 682 l
📌 od 55 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Intex 56483 Family 262 x 175 x 56 cm

Obľúbený model
✔️ Jeden z najpredávanejších
✔️ 2 zosilnené komory
✔️ Priestranný, vhodný pre deti od 6 rokov
📌 od 27 €
⭐ 93 % Čítať recenzie
#5Tidipool NABAIJI

Netradičné prevedenie
✔️ Bez nafukovania, rozložený aj zložený za pár sekúnd
✔️ Bazénik váži spolu s obalom iba 700 g
✔️ Spoľahliva vodotesnosť
📌 od 20 €
⭐ 91 % Čítať recenzie
#6Hracie centrum INTEX Dúha Play Centrum 297 x 193 x 135 cm

Detské nafukovacie hracie centrum so šmykľavkou
✔️ Centrum tvoria dva spojené bazéniky so šmykľavkou
✔️ Vodná sprcha v dúhovom oblúku
✔️ Maximálna nosnosť je 81 kg
📌 od 68 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
#7Intex 57161 Jungle Adventure 257 x 216 x 84 cm

Zábavné vodné centrum
✔️ K dispozícii menší a väčší bazén
✔️ Funkcia striekajúcej fontány
✔️ Vyrobené z odolného vinylu, ktorý vydrží
📌 od 61 €
⭐ 85 % Čítať recenzie

Ako vybrať detský bazén

Od základných menších bazénikov s nafukovacími obručami, cez zaujímavé detské bazény so strieškou až po parádne bazénové hracie centrum so šmykľavkami, fontánou, sprchou a ďalšími zaujímavými doplnkami.

Aký detský bazén vybrať, aby si vaše deti toto leto užili naplno? Pozrieme sa na výhody a nevýhody základných kategórií a spoločne nájdeme ten najlepší detský bazén, ktorý bude perfektne zodpovedať veku aj požiadavkám kúpajúcich sa detí. Doprajte im dokonalú detskú radosť v pohodlí a súkromí domova!

Veľkosť detského bazénu vzhľadom k veku

Najdôležitejším kritériom pri výbere bazéna je vek dieťaťa. Letné kúpanie (aj ako prevenciu pred prehriatím) si užije už aj malé dieťa, ktoré dokáže samostatne sedieť, približne od 7. – 8. mesiaca života. Veľký dôraz sa kladie na bezpečnosť a maximálnu ostražitosť. V žiadnom prípade nesmiete nechávať dieťa bez dozoru. Platí to nielen pri najmenších detičkách, rovnako tak aj pri väčších deťoch, ktoré už budú šantiť vo väčšom a hlbšom bazéne. Bazény sme podľa veľkosti a výšky vody rozdelili do týchto kategórií:

Bazéniky pre najmenšie deti do 1 – 1,5 roka

Majú priemer približne od 60 – 100 cm, sú kruhového tvaru a nafúknuté komory spevňujú obvod. Do najmenších bazénov sa napúšťa cca 10 – 15 cm vody, v závislosti od veku a fyzických schopností dieťaťa. Dajú sa použiť na záhrade, na balkóne, dokonca aj v interiéri, ako bazén s loptičkami. Ako prevencia úrazu pri páde je dobré zvážiť nafukovacie dno.

Detské bazény pre deti od 1,5 – 3 rokov

Bohatá kategória tvarovo aj veľkostne rozmanitých bazénov, s rozprávkovými motívmi, strieškou, kĺzačkou aj fontánou. Deti v tomto veku majú lepšie fyzické schopnosti aj stabilitu. Šantenie v bazéne si teda vychutnajú v celom jeho priestore. Optimálne sú bazény s priemerom 150 – 180 cm, s bočnými stenami o výške do 40 – 50 cm. Napúšťajú sa približne do výšky 35 cm.

Detské bazény pre deti od 3 – 6 rokov

Kategória, ktorú je pre rozmanitosť pomerne náročné popísať. Detské bazény kruhového a šesťuholníkového tvaru môžu mať vnútorný priemer presahujúci 200 cm. Podobne veľké môžu byť aj bazény štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru (napr. 260 × 160 cm) Deti v tomto veku už chcú mať okolo seba dostatok vody, aby sa mohli zahrať aj s nafukovačkami. Priemerne ide o bazény s objemom na 1 – 2 m3 vody, s výškou vody cca do 50 cm.

Bazény od 7 rokov

Väčšie deti = viac vody. Ak uvažujete o bazéne pre školopovinné deti, môžete jednak zvoliť väčšie nafukovacie bazény, “samonosné” bazény s obručou alebo nadzemné bazény s pevným rámom. Hladina vody sa pohybuje cca od 60 cm a viac. Obľúbené priemery začínajú na 250 – 300 cm. Pri bazéne, ktorý občasne využijú aj dospeláci, už vyberajte priemer od 350 cm a viac. Bazén vyžaduje používanie filtrácie, bazénovej chémie, pravidelné čistenie a ochranu vodnej hladiny prekrytím plachtou. Opakované napúšťanie a vypúšťanie väčšieho bazéna by sa totiž premietlo do vyššej spotreby vody.

deti kúpanie v lete

Základné druhy detských bazénov

Klasické nafukovacie bazény (komorové)

Toto tradičné prevedenie nikdy nevyjde z módy. Steny bazéna tvoria nafukovacie obruče (alebo komory). Základňa je rôznych tvarov – najčastejšie kruh, ovál, obdĺžnik, šesťuholník alebo štvorec. Predávajú sa v rôznych farbách, motívoch aj veľkostiach – od najmenších, ktoré nafúkate ústami behom chvíle, až po väčšie, kde sa zabaví niekoľko detí.

Viackomorové sú hodnotené ako lepšie. Ak sa totiž jedna komora prederaví (napríklad po prepichnutí mačkou, vtákom), ľahko nájdete, skade vzduch uniká a zachránite kúpaciu sezónu. Sú jednoduché na inštaláciu, ľahko ich nafúknete aj sfúknete a nestoja veľa.

Detské bazény s nafukovacím dnom

Toto zaujímavé vylepšenie ocenia najmä rodičia najmenších detičiek. Dno bazéna nie je iba spevnená bazénová plachta. Je celé nafukovacie, mimoriadne príjemné na sedenie a hranie. Ide o riešenie typické pre menšie detské bazéniky. Ak dieťatko po postavení vo vode stratí rovnováhu a spadne, nedoudiera sa.

Detské bazény so strieškou

Opäť ide o nafukovacie bazény, ktoré sú svojimi rozmermi aj celkovým prevedením určené pre malé detičky. Nafukovacia strieška má predovšetkým praktickú funkciu – chrániť dieťa pred škodlivým slnečným žiarením. Pozor, nie je všemocná a ak na dieťa z niektorej strany predsa len nesvieti slnko, je treba umiestniť clonu alebo záhradný slnečník.

Detské bazény so strieškou sú veľkým lákadlom. Majú milé zvieratkové alebo rozprávkové prevedenie – strieška ako hríbik, žabka, lienka, korytnačka, dúha, jednorožec a i. .

Detský bazén – hracie centrum

Deťom sa pri pohľade na bazénové hracie centrum rozžiaria oči. Krásne farby dopĺňa zaujímavá výbava, ktoré najčastejšie býva šmykľavka, fontána, preliezka, atraktívne nafukovacie postavičky. Bazénové centrum môže byť menšie, určené pre jedno alebo dve deti, ale tiež aj väčšie, zaberajúce niekoľko metrov na šírku aj dĺžku, kde sa vyhrajú aj kamaráti vášho dieťaťa na oslave. V hracích bazénových centrách nie je veľa vody, priemerne do 20 – 25 cm. Na nafúknutie budete pravdepodobne potrebovať kompresor.

Ak sa rozhodnete investovať do takejto parády, venujte pozornosť recenziám a hľadajte overenú konštrukciu od známych výrobcov. Takú, ktorá sa dá aj po poškodení opraviť.

Detské bazény s pevnou stenou

Menší výber bazénov tohto typu ocenia najmä rodičia, ktorí už nechcú investovať do nafukovačiek, respektíve hľadajú riešenie, na ktoré nepotrebujú pumpu, kompresor ani silné pľúca. Steny bazéna tvorí spevnený hladký plast. Bazén sa po naplnení vodou sám postaví a udržuje svoj tvar.

Tento typ bazénov má však svoje konštrukčné limity a nájdete ich s priemerom max. do 180 cm a výškou do 40 cm. Pri inštalácii potrebujete čo najrovnejšie miesto, inak sa bazén deformuje do strany. Okrem toho – deti sa nemôžu oprieť o steny bazéna, hrozí preliatie cez okraj.

Na čo pri výbere detského bazénika prihliadať?

  • Veľkosť – Veľkosť bazénu úzko súvisí s vekom dieťaťa, ale aj počtom naraz sa kúpajúcich detí. Nemusíte kupovať objemný bazén pre jedno malé dieťa. Naopak – ak máte dve či tri deti, hľadajte bazén, v ktorom budú mať dostatok miesta a bazén ich letné šantenie vydrží.
  • Výška vody – Iba málokedy sa z popisov produktov dozviete, do akej výšky môže siahať voda. Na samotných bazénoch je ryska pre maximálnu hladinu zvyčajne vyznačená. Ak ide o klasický komorový bazén, počítajte s tým, že voda môže vystúpiť max. do ⅔ až ¾ výšky bazéna. Tým, že ide o nafukovacie bazény, ich steny spoľahlivo držia aj pri menšom objeme vody. Pri bazénoch so strieškou alebo bazénových centrách sú kúpacie zóny plytké, cca do 20 – 25 cm.
  • Kvalita materiálu a spojov– Na detské bazény sa najčastejšie používa PVC materiál (vinyl), podobne ako pri nafukovačkách. Hrúbka materiálu rozhoduje o ich odolnosti a životnosti. Kým tenký vinyl poškodí už žihadlo hmyzu a spôsobiť nenápadné fučanie, hrubší materiál (od 0,30 mm) už vykazuje podstatne lepšie vlastnosti. Okrem toho prihliadajte aj na bezpečnosť materiálov – ich zdravotnú nezávadnosť, farebnú stálosť pri priamom pôsobení slnka. Kvalitné materiály nájdete na detských bazénoch Intex, Bestway a Marimex.
  • Prevedenie dna – Okrem hladkého dna si môžete vybrať aj ponuky detských bazénov s nafukovacím dnom, ktoré je príjemne na sedenie a tlmí pády.
  • Údržba detského bazéna – S čistením detského bazénika nebudete mať veľa starostí. Stačí vodu z bazéna vyliať (nemusia mať výpustný ventil, preto sa voda vyberá vedrom, čerpadlom) a teplou vodou so saponátom očistiť steny aj dno. Hadicou bazén opláchnite a odložte na bezpečné miesto, kde neprší, nefúka, ani nechodia zvieratá.
  • Uskladnenie – Po sezóne detský bazén očistite, osušte, vyfúknite a poskladajte čo možno najviac úsporne. Ak ste si nechali krabicu od bazéna, je veľká šanca, že sa zmestí naspäť. Odložte ho na suché miesto, kde ani počas zimy teploty neklesnú pod nulu.

Ceny detských bazénov

Cena detského bazéna by mala v prvom rade odrážať jeho perspektívu a využitie v ďalších sezónach. Ak hľadáte prvý bazénik pre sotva ročné dieťa, vystačíte aj s páreurovým modelom. Prečo? Pretože už o rok mu bude malý, a tak či tak v obchode siahnete po novom a väčšom.

Detské bazény do 15 eur

Základné nafukovacie detské bazény v jednoduchých tvaroch, bez ďalších doplnkov. Sú to bazéniky pre deti od pol roka do približne 6 rokov, s priemerom 60 – 180 cm. Nenáročné a cenovo dostupné letné kúpanie, ktoré môžete mať každý rok nové.

Detské bazény od 15 do 30 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie detské bazény. Ide o atraktívne bazény rôznych tvarov aj veľkostí, častokrát aj s potlačou s obľúbenými rozprávkovými postavičkami (Frozen, Spiderman, Mickey a Minne, …). Niektorým modelom nechýba strieška, šmykľavka alebo nafukovacie dno. Ďalšie modely sú zase jednoduchšie, no za to väčšie a ponúkajú zaujímavý priestor pre 2 – 3 deti.

Detské bazény od 30 eur

Aj cena detského bazéna dokáže prekročiť stovky eur. Najmä, ak ide o veľké bazénové hracie centrum. V tejto kategórii nájdete veľkú rozmanitosť, a to z hľadiska tvaru, veľkosti, prevedenia aj doplnkov. Môže ísť napríklad o bazén, ktorý má potenciál pri správnom výbere a starostlivosti poslúžiť deťom vo veku od 3 – 7 rokov aj niekoľko sezón – napríklad, ak má priemer 200 cm a viac.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Kde detský bazénik umiestniť?

Hľadajte predovšetkým bezpečné a rovné miesto, ktoré sa dá dostatočne zatieniť a na ktoré máte za každých okolností výhľad. Ak umiestňujete bazén na trávu / betón / dlažbu, na zmiernenie hrboľov použitie pod bazén vyrovnávaciu plachtu alebo starý koberec.

Akú teplotu by mala mať voda v detskom bazéne?

Kým pre dospelých je ideálna teplota na kúpanie okolo 25 – 26 °C, deti sa lepšie cítia v bazéne s teplotou 28 °C, najmenšie dokonca s teplotou okolo 31 – 32 °C. Menšie množstvo vody sa detských bazénikoch zohrieva spoľahlivo a rýchlo, preto sa nemusíte obávať, že bude treba dolievať vedrá teplej vody.

Ako často meniť vodu v detskom bazéne?

Záleží od veľkosti bazéna. V bazénoch pre najmenšie deti meňte vodu po každom kúpaní. Ak ide o väčší detský bazén, napríklad s objemom cca 1000 l, venujte pozornosť mechanickému čisteniu. Pri príznakoch zakalenia vody, alebo jej zafarbenia dozelena či dohneda, vodu vypustite, bazén dôkladne vyčistite a napustite vodu nanovo. Vo všeobecnosti by k výmene vody malo dôjsť už po 2- 3 dňoch, poprípade aj skôr. Večer využitie vodu z bazéna na poliate záhonov, kvetov a záhrady a nebudete mať zlé svedomie z prehnaného plytvania.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1 Intex 57135 Dinoland 333 x 229 x 112 cm

Najlepší podľa nás
✔️ Zábavné bazénové hracie centrum
✔️ Vodná sprcha s napojením na záhradnú hadicu
✔️ Vodná šmykľavka
✔️ Spĺňa prísne bezpečnostné normy
📌 od 50 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Marimex Aquarium

Najlepší klasický detský bazénik
✔️ Široké steny bazéna zabraňujú prepadnutiu dieťaťa cez okraj
✔️ Štvorcový tvar 159 × 159 cm
✔️ Atraktívny dizajn
📌 od 9,30 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3INTEX Basketbal 257 x 188 x 130 cm
Ideálny na letné šantenie
✔️ Pomer cena / kvalita
✔️ Basketbalový kôš a lopta
✔️ Vodná kapacita bazénu je 682 l
📌 od 55 €
⭐ 95 % Čítať recenzie
#4Intex 56483 Family 262 x 175 x 56 cm

Obľúbený model
✔️ Jeden z najpredávanejších
✔️ 2 zosilnené komory
✔️ Priestranný, vhodný pre deti od 6 rokov
📌 od 27 €
⭐ 93 % Čítať recenzie
#5Tidipool NABAIJI

Netradičné prevedenie
✔️ Bez nafukovania, rozložený aj zložený za pár sekúnd
✔️ Bazénik váži spolu s obalom iba 700 g
✔️ Spoľahliva vodotesnosť
📌 od 20 €
⭐ 91 % Čítať recenzie
#6Hracie centrum INTEX Dúha Play Centrum 297 x 193 x 135 cm

Detské nafukovacie hracie centrum so šmykľavkou
✔️ Centrum tvoria dva spojené bazéniky so šmykľavkou
✔️ Vodná sprcha v dúhovom oblúku
✔️ Maximálna nosnosť je 81 kg
📌 od 68 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
#7Intex 57161 Jungle Adventure 257 x 216 x 84 cm

Zábavné vodné centrum
✔️ K dispozícii menší a väčší bazén
✔️ Funkcia striekajúcej fontány
✔️ Vyrobené z odolného vinylu, ktorý vydrží
📌 od 61 €
⭐ 85 % Čítať recenzie
4.9/5 - (16 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin