Ako vybrať najlepší detektor káblov v stene? TOP produkty podľa recenzií a testov

elektrina káble zásuvky
Chystáte sa vŕtať do stien alebo časť priečky zbúrať? Ak nemáte istotu, čo sa v stenách ukrýva a kadiaľ ide elektrické vedenie, zíde sa vám praktická pomôcka – detektor káblov. Čo dokážu detegovať najlepšie detektory káblov, ako sa s nimi pracuje a kde všade ich využijete?

Ak ste kúpili nehnuteľnosť alebo sa púšťate do rekonštrukcie stien, v ktorých sa môžu skrývať káble, potrubie či nosné prvky, držte sa starého známeho – „dvakrát meraj a raz rež“. V prenesenom význame – dôkladne skontrolujte objekty ukryté v stenách a až potom sa pustite do rekonštrukčných prác. Okrem poškodenia stien totiž riskujete vážne nebezpečenstvá v podobe prerazených vodovodných a plynových potrubí či preseknuté elektrické rozvody. Ak chcete mať prácu pod kontrolou, zadovážte si kvalitný stavebný detektor. Ideálny taký, ktorý je schopný v stenách spoľahlivo detegovať objekty z konkrétnych materiálov. Vyhľadávané sú predovšetkým multifunkčné stavebné detektory, ktoré v stenách odhalia prítomnosť káblov, železných aj neželezných kovov, drevo či plast.

V nasledujúcom prehľade sa dozviete, ako vybrať detektor káblov a na aké parametre či vybavenosť sa zamerať. Dobrou správou je, že spoľahlivé detektory káblov majú v ponuke výrobcovia s bohatými skúsenosťami s prístrojmi pre stavebný segment. Niekoľko výborne hodnotených prístrojov nájdete aj v rebríčku nižšie. Pred kúpou si tiež prezrite dostupné testy a recenzie detektorov káblov, z ktorých sa dozviete cenné postrehy a skúsenosti z reálneho používania.

Najlepšie detektory káblov v stene podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bosch GMS 120 Professional

Najlepší detektor káblov v stene na trhu
+ Poradí si s detegovaním objektov ležiacich v hĺbke až 12 cm
+ Osvetlený displej, vyznačovací otvor s trojfarebným LED indikátorom a automatická kalibrácia,
+ Zvýšená odolnosť voči prachu a vode
+ Automatické vypnutie zabraňuje vybitiu batérie
od 93 €
⭐ 96 %
Čítať recenzie
#2Bosch UniversalDetect

+ Určený na detekciu kovových predmetov, vodičov pod napätím a nosných konštrukcií sadrokartónových stien
+ Praktická automatická kalibrácia na priame spustenie
+ Semaforový LED systém označuje kde vŕtať
od 89 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#3Multidetektor M0501

+ Cenová dostupnosť
+ Detektor rozpozná drevo, kov aj AC vedenie pod napätím
+ Akustická a optická signalizácia, prehľadný displej
+ Kompaktné rozmery, nenáročné prenášanie
od 26 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#4Extol Premium 8831321

+ Rozpozná drevo, kov a vodiče
+ Vybavený akustickou a optickou signalizáciou
+ S funkciou vodováhy
+ Praktické púzdro v balení
od 73 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Bosch D-tect 120 Professional

+ Profesionálny intuitívny radarový skener pre takmer všetky materiály
+ Deteguje objekty v hĺbke až 12 cm
+ Jasnú identifikuje presnú polohu stredu objektu
+ Duálny zdroj napájania, transportná taška v balení
od 247 €
⭐ 90 % Čítať recenzie

Ako vybrať detektor káblov

Vŕtanie poličky, klinec na nový obraz, vysekávanie otvoru pre nové dvere, búranie časti priečky, … Či už je medzi pred vami malá zmena, alebo veľká rekonštrukcia bývania, snažte sa zistiť čo najviac o objektoch, ktoré môžu byť súčasťou stien. Niekedy je to veľká výzva. V stenách starších a opakovane rekonštruovaných nehnuteľností sa ukrývajú „diela“ mnohých majstrov (i fušerov) a nie všetky sa riadili predpísanými normami a zaužívanými pravidlami. Nespoliehajte sa na to, že sú v stenách elektrické káble zasekané iba vodorovne a potom zvislo k zásuvke! Praktickým riešením, ako predísť škodám a získať okamžitý prehľad, je využitie detektoru káblov. Ako takýto prístroj funguje a na čo sa pri výbere zamerať?

Čo je detektor káblov a kde nájde využitie?

S pojmom detektor sa stretli už mnohí z nás. Detektory kovov sú obľúbené nadšencami hľadania rôznych kovov vo vonkajšom prostredí. Pomerne známe sú aj priechodné/rámové a ručné bezpečnostné detektory, ktoré poznáme z letísk, úradov či súdov. Okrem toho existujú i profesionálne detektory na únik kvapalín, detektory pre potápačov či detektory pre pyrotechnikov…

Význam slova „detegovať“ možno nahradiť slovným spojením „odhaľovať skryté/neznáme“. A presne i to je úlohou detektorov elektrických káblov. Patria do kategórie stavebných detektorov s častým využitím v procese stavebných prác. Označované bývajú aj ako lokátory inžinierskych sietí. Ako rozmerovo kompaktné prístroje výborne padnú do ruky a neprekážajú vo vrecku či v prenosnom púzdre na opasku.

Detektory káblov sú k dostaniu v rôznych cenových reláciách, s čím priamo súvisí ich výbava a schopnosti. S názvu je zrejmé ich využitie – slúžia sa detekovanie/odhalenie káblov v stenách. Mnohé sú v multifunkčnom prevedení a poradia s odhaľovaním rôznych materiálov, čo ocení nielen profesionálny remeselník, ale aj domáci hobby majster. Nečudo, že medzi najpredávanejšie detektory sa zaradili s prístroje, ktoré sú schopné detegovať elektrické vedenie, železné a neželezné kovy, vodovodné potrubie i rozvody kúrenia…

Výhody používania detektora káblov

Viete o tom, že aj „obyčajné“ vŕtanie do steny sa môže zmeniť na adrenalínovú situáciu? Bez predchádzajúcich vedomostí o tom, čo sa v stene ukrýva, riskujete majetok a ohrozujete vlastné zdravie. Ak máte v pláne zveľaďovať svoje bývanie alebo sa chcete pustiť do rozsiahlejšej rekonštrukcie, možno vás k zadováženiu detektora káblov presvedčia nasledujúce výhody:

 • Presnosť – S pomocou detektora káblov dokážete určiť, kadiaľ prechádza elektrické vedenie. Je to dôležité pre vás i pre budúce generácie alebo nových majiteľov. Pri majstrovaní budete lepšie pracovať s priestorom a jeho možnosťami.
 • Bezpečnosť – Nechcené poškodenie káblov v stene prevŕtaním alebo preseknutím nielenže znefunkční časť obvodu elektrického vedenia, predstavuje i oveľa vážnejšie riziká v podobe ohrozenia zdravia a života ľudí, skratu a požiaru. S pomocou kvalitného detektora viete udržať dostatočnú vzdialenosť od káblov.
 • Efektivita – Plánujete nové zásuvky a osvetlenie v miestnosti? Lokalizujte detektorom súčasné rozvody káblov v stene a naplánujte riešenie, ktoré bude najefektívnejšie z pohľadu investície, práce a tiež časovej náročnosti.

Základné druhy detektorov podľa druhu detegovateľného materiálu

Ak sa zamýšľate nad tým, aký detektor vybrať, zohľadnite predovšetkým vaše potreby a charakter prác. Kým niektoré detektory lokalizujú len jeden druh materiálu, ďalšie sa hrdia prívlastkom multifunkčné a disponujú lepšou výbavou a viacerými režimami.

Dostupné sú predovšetkým:

 • detektory káblov v stene/lokalizátory elektroinštalácie;
 • detektory magnetických kovov (na hľadanie ocele, železa);
 • detektory nemagnetických kovov (na medené rozvody plynu, vody);
 • detektory s tepelným režimom (na potrubie s teplou vodou v stenách a podlahe);
 • detektor dreva (drevené preklady, zastavané zárubne);
 • detektory plastového potrubia;
 • multifunkčné detektory ako kombinácia vyššie uvedených samostatných detektorov (schopné pracovať vo viacerých režimoch a detegovať rôzne materiály v stenách – najčastejšie elektrické vedenie, magnetické/železné kovy, nemagnetické/neželezné kovy, drevo, plast, …).

zásuvky a káble

Hĺbka detekcie

Hĺbka detekcie je jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere stavebných detektorov. Tento údaj nie je jednotný pre všetky materiály. Ak sa aj rozhodnete, že si do výbavy zadovážite detektor, ktorý zvládne detekovať viacero materiálov, hodnoty hĺbky detekcie pod povrchom sa bude pre každý materiál líšiť.

Populárne sú detektory, ktoré lokalizujú magnetické kovy do hĺbky 8 – 12 cm, nemagnetické kovy (meď) do hĺbky 6 – 8 cm a vodiče pod napätím do hĺbky aspoň 5 cm (značkové prístroje majú hĺbku detekcie pre každý materiál detailne uvedené v popisoch).

Podľa čoho sa rozhodnúť? S rastúcou schopnosťou odhaľovať materiály vo väčších hĺbkach rastie i cena prístroja. Do lepšie vybaveného detektora sa vám oplatí investovať v situácii, keď vôbec nepoznáte zloženie stien, nemáte k dispozícii dokumentáciu a ide o steny staršieho dátumu s hrubou vrstvou omietok.

Náš tip – Okrem hĺbky detekcie si nezabudnite skontrolovať informáciu o tom, na aký povrch (resp. materiál) je detektor vhodný – napríklad murivo, betón, sadrokartón, drevené dosky, …

Presnosť detekcie

Niektoré detektory káblov iba zvukovým alebo svetelným signálom oznámia, že sa v stene nachádza hľadaný materiál. Ďalšie vám s vysokou presnosťou určia presnú polohu stredu objektu ukrytého v hĺbke.

Aj presnosť detekcie sa odvíja od ceny prístroja. Ide o hodnotu, ktorá sa uvádza v milimetroch. Čím je odchýlka nižšia, tým je detekcia presnejšia. To však určite neznamená, že by ste odvážne mali vŕtať 2 cm od odhaleného elektrického vedenia. Vždy je lepšie počítať s väčšou rezervou, keďže na presnosť detekcie má vplyv spôsob používania, okolité teploty a tiež stav vonkajšieho povrchu (mokrý, suchý, rozpálený, chladný povrch).

Kalibrácia detektorov káblov

Väčšina detektorov pre hobby a remeselné použitie disponuje automatickou kalibráciou, čo značne zjednodušuje pravidelné používanie. Pri automatickej kalibrácii vždy postupujte podľa návodu na používanie, aby nedošlo k nechcenému skresleniu hodnôt. Skúsenejší majstri ocenia aj prítomnosť manuálnej kalibrácie.

Spôsoby informovania o nameraných údajoch

O výsledku detekcie chcete dostávať aktuálne informácie. K tomu slúžia zvukové signály, svetelné signály a samotný displej detektora.

Zvukový signál oznámi, že sa nachádzate priamo nad hľadaným materiálom. Veľmi praktické sú tiež svetelné signály. Ak v stene nie je hľadaný materiál, bude sa objavovať zelené blikanie. Na blízkosť hľadaného materiálu upozorní výrazné červené svetlo.

Detektory vybavené displejom ponúkajú ešte viac cenných údajov. Šípky na displeji vás navigujú k stredu hľadaného objektu. Na displeji môžete vidieť i druh a hĺbku materiálu či presné určenie polohy pri vycentrovaní. O tom, čo displej zobrazuje, sa najlepšie dozviete po preštudovaní manuálu alebo po zhliadnutí videorecenzií. Okrem toho si všímajte aj čitateľnosť displeja. Displej bez podsvietenia má v tmavom priestore minimálnu čitateľnosť.

Rozmery detektorov

Detektory káblov a multifunkčné stavebné detektory zaujmú kompaktnými rozmermi. Väčšinu z nich vezmete do ruky podobne ako smartfón alebo starší model tlačidlového telefónu. Ich váha sa pohybuje v rozpätí niekoľkých stoviek gramov, preto nebudú prekážať ani vo vrecku alebo v závesnom púzdre na opasku.

Konštrukčná ochrana krytom

S detektormi káblov sa často pracuje najmä v prašnom/vlhkejšom stavebnom prostredí, čomu by malo zodpovedať aj ich prevedenie. Výhodou je posilnená ochrana krytom pred prachom a vlhkosťou, napríklad na úrovni IP54.

Všímajte si tiež prevedenie tlačidiel, aby neboli slabinou prístroja. V ideálnom prípade budú dostatočne robustné, aby sa dali stláčať i v rukaviciach. A keďže sa v detektoroch ukrývajú na otrasy citlivé komponenty, pogumované prvky na tele prístroja sú vítaným riešením proti nechcenému vykĺznutiu z rúk a nárazom.

Napájanie detektorov

Užitočnosť detektorov káblov dopĺňa aj ich praktické napájanie. Najčastejšie je riešené prostredníctvom viacerých vymeniteľných tužkových batérií alebo cez jednu lítiovú 9V batériu, kedy po vybití batérie iba jednoducho a rýchlo vymeníte a pokračujete v práci ďalej.

Dostupné sú však i detektory káblov s dobíjacím akumulátorom (s nabíjaním cez USB-C konektor). Tu sa už oplatí predvídať a udržiavať akumulátor nabitý, aby vám detektor vedel poslúžiť kedykoľvek podľa potreby.

Ďalšie funkcie

Ponuka stavebných detektorov je rozmanitá a veľmi široká. Výrobcovia sa snažia majstrom okrem detekcie rôznych materiálov ponúknuť aj vylepšenia k ešte presnejšej a rýchlejšej práci. Súčasťou niektorých detektorov sa tak stala napríklad i laserová vodováha s niekoľkometrovým lúčom. Ďalšie môžu mať vo výbave funkciu metra alebo funkciu vlhkomeru.

Ceny detektorov káblov

Koľko zaplatíte za kvalitný detektor káblov? Investíciu do tohto prístroja zvažujte najmä z pohľadu frekvencie používania a súčasného stavu stien. Vyššia cena sa zvyčajne premieta do celkovo lepších schopnosti a bohatšej funkčnej vybavenosti. Práve vďaka presnosti prác sa pri rekonštrukcii vyhnete zbytočným problémom a nákladom navyše.

Detektory káblov do 40 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete detektory káblov vhodné na občasné používanie. Nebudú disponovať „superschopnosťami“, no prístroje od renomovaných značiek zvyčajne nie sú sklamaním a svoju prácu zvládnu tak, ako sa od nich očakáva.

Detektory káblov od 40 do 80 eur

Ak máte zálusk na lepšie vybavený prístroj, ktorý spoľahlivo odhalí rôzne druhy materiálov v stene a ponúkne i čosi praktické navyše, zavítajte medzi najpredávanejšie detektory káblov v stene, ktoré presvedčili už mnohých majstrov. Dobrý pomer cena/kvalita, jednoduché používanie, solídna odolnosť, presnosť detekcie a výborná čitateľnosť údajov – to sú ich najsilnejšie prednosti.

Detektory káblov od 80 eur

Potrebujete komplexnejšiu analýzu, viacero výstupných údajov a vaša práca si vyžaduje presnosť bez zásadných omylov? Potom sa rozhliadnite v ponuke značkových detektorov káblov určených pre profesionálov, ktoré zvládnu rôzne situácie a nezľaknú sa ani intenzívnejšieho používania.

Najlepšie značky detektorov káblov

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na konte obľúbené detektory káblov – predovšetkým pre domáce použitie.

 • Bosch – Veľmi dobre vybavené multidetektory, ktoré si aj podľa rebríčkov predajnosti získali priazeň kupujúcich (top predajnosť). Automatická kalibrácia, výborne čitateľný displej, jednoduché používanie.
 • Emos – V ponuke obľúbený, cenovo dostupný detektor vhodný na domáce použitie. S displejom, vybavený optickou aj akustickou signalizáciou.
 • Extol – Spoľahlivé vyhotovenie a jednoduchú obsluhu ponúka i praktický digitálny detektor značky Extol určený na steny aj podlahy. Navyše s funkciou vodováhy.
 • Dedra – Detektor vodičov a káblov disponuje solídnou výbavou za priaznivú cenu. Dobre padne do ruky, má výborne čitateľný displej, vysokú citlivosť a funkciu centrickej polohy.
 • Kapro – V portfóliu tejto značky nájdete jednoduchý, cenovo dostupný multiskener rôznych materiálov, ktorý nájde využitie najmä pri občasných domácich prerábkach.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bosch GMS 120 Professional

Najlepší detektor káblov v stene na trhu
+ Poradí si s detegovaním objektov ležiacich v hĺbke až 12 cm
+ Osvetlený displej, vyznačovací otvor s trojfarebným LED indikátorom a automatická kalibrácia,
+ Zvýšená odolnosť voči prachu a vode
+ Automatické vypnutie zabraňuje vybitiu batérie
od 93 €
⭐ 96 %
Čítať recenzie
#2Bosch UniversalDetect

+ Určený na detekciu kovových predmetov, vodičov pod napätím a nosných konštrukcií sadrokartónových stien
+ Praktická automatická kalibrácia na priame spustenie
+ Semaforový LED systém označuje kde vŕtať
od 89 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#3Multidetektor M0501

+ Cenová dostupnosť
+ Detektor rozpozná drevo, kov aj AC vedenie pod napätím
+ Akustická a optická signalizácia, prehľadný displej
+ Kompaktné rozmery, nenáročné prenášanie
od 26 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#4Extol Premium 8831321

+ Rozpozná drevo, kov a vodiče
+ Vybavený akustickou a optickou signalizáciou
+ S funkciou vodováhy
+ Praktické púzdro v balení
od 73 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Bosch D-tect 120 Professional

+ Profesionálny intuitívny radarový skener pre takmer všetky materiály
+ Deteguje objekty v hĺbke až 12 cm
+ Jasnú identifikuje presnú polohu stredu objektu
+ Duálny zdroj napájania, transportná taška v balení
od 247 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin