Najlepšie záhradné solárne fontány: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie záhradné solárne fontány

Ak chcete vašu záhradu vylepšiť o atraktívny prvok, jednou z možností je už na prvý pohľad zaujímavá solárna fontána. Aké prevedenie majú najlepšie solárne fontány na záhradu? Prinášajú do prostredia lákavý element vody. Harmonický dojem zo žblnkajúcej vody je možno práve tým, na čo sa budete pri relaxovaní radi pozerať.

Znakom fungujúcej fontány je zabezpečenie cirkulácie vody. Najčastejšie preto pracuje s pumpou a výkonnostne vhodne nadimenzovaným čerpadlom. V záhradách svojich známych ste už možno zahliadli menšie, esteticky pôsobiace fontány, ktoré nepotrebovali zapojenie do elektrickej siete. Energiu totiž získavali zo solárneho panela, a teda z najprirodzenejšej a najčistejšej energie, aká na Zemi je – zo slnečného žiarenia. Solárne riešenia sú pritom na záhradách čoraz viditeľnejšie – obľúbené sú záhradné solárne lampy, solárne ohrevy vody do bazéna, záhradné solárne sprchy aj solárne panely, ktoré zabezpečujú teplú vodu celý dom. Nečudo, že sa tento spôsob využívania energie ujal aj pri záhradných fontánach.

V nasledujúcom sprievodcovi si povieme o tom, ako vybrať solárnu záhradnú fontánu a na čo zamerať pozornosť, aby ste so svojou voľbou boli spokojní. Dozviete sa viac o typoch fontán, spôsobe cirkulácie vody, umiestnení, údržbe či často používaných materiáloch. Je dobré vedieť, aký prínos môže mať už aj menšia solárna fontána pre vašu záhradu, terasu či balkón. Prešli sme tiež testy a recenzie solárnych fontán a v nich našli zaujímavé modely, ktoré sa stali základom nasledujúceho rebríčka.

Najlepšie záhradné solárne fontány podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Blumfeldt Vogelsbrunn

✔️ Romantický tvar v barokovom štýle
✔️ Robustný barokový vzhľad
✔️ 3 W solárny panel s integrovaným 2000 mAh akumulátorom
✔️ Vhodná pre nepretržitú prevádzku
✔️ Neviditeľné vedenie kábla v stĺpovom podstavci
📌 od 179 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Blumfeldt Savona

✔️ Vhodná do interiéru a exteriéru
✔️ Technológia SunRiver Technology pre úplnú nezávislosť od siete
✔️ Mrazuvzdorná a extrémne odolná konštrukcia
✔️ Integrované LED osvetlenie
✔️ S dobíjateľným akumulátorom na dobu prevádzku až 5 hodín
📌 od 96 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Blumfeldt Zen Garden

✔️ Pôsobivá okrasná fontána do záhrady aj interiéru
✔️ Zaujímavý čierny vzhľad bazaltu
✔️ 2W solárny panel so zabudovanou 2000 mAh Li-iónovou batériou
✔️ Pôsobivé nočné osvetlenie
✔️ Výkonná pumpa
📌 od 129 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Blumfeldt Cascada 2G

✔️ Dekoratívna 3-poschodová kaskádová fontána
✔️ 12 W čerpadlo s prietokom vody 800 l/h
✔️ Vnútorná ochranná vrstva pre nepriepustnosť a proti hnitiu
✔️ Uzavretý obeh vody
✔️ Jednoduchá montáž
📌 od 138 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Blumfeldt Murach

✔️ Solárna kaskádová fontána v kamennom štýle
✔️ Ideálna na stálu prevádzku, žiadne výdavky na elektrinu
✔️ Vyrobená z materiálu odolného voči mrazu
✔️ S nabíjateľným akumulátorom - prevádzka bez slnečného žiarenia až 8 hodín
✔️ LED osvetlenie
📌 od 139 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Esotec WaterSplash 5/470

✔️ Solárny modul s držiakom a nízkoenergetické poorné čerpadlo
✔️ Umiestnenie v existujúcom jazierku
✔️ Priama prevádzka bez batérií
✔️ Trojstupňová fontána alebo vodný zvon
✔️ Jednoduchá a rýchla montáž
📌 od 53 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať záhradnú solárnu fontánu

Vyzerá pekne, nie je náročná na uvedenie do prevádzky, dá sa ľahko preniesť z miesta na miesto a jej prevádzka vás nebude stať žiadne peniaze naviac. Záhradná solárna fontána má niekoľko predností, ktoré z nej robia vyhľadávaný dekoračný prvok. Výber je z roka na rok rozmanitejší, a preto nie je žiadnym prekvapením, že sa čoraz viac majiteľov záhrad zamýšľa nad tým, ako a kde fontánu zakomponovať do prostredia záhrady. A nielen tam. Aby ste sa v dostupnej ponuke s prehľadom zorientovali a našli to najlepšie riešenie, nechajte si ujsť nasledujúce informácie, rady a tipy.

Prečo si zaobstarať fontánu do záhrady?

Fontány boli kedysi považované za výrazné estetické solitéry, ktoré sa vynímali pri kaštieľoch, v botanických záhradách a v záhradách luxusných nehnuteľností. Strhávali na seba obdiv a pomáhali dotvoriť dokonalú atmosféru. Túžba po nich sa presunula aj do prostredia záhrad „bežných smrteľníkov“. Nemusíte však oslovovať sochára, ani sa púšťať do náročnej a často drahej realizácie. V súčasnej ponuke nájdete zaujímavé fontány, pre ktoré stačiť nájsť to správne miesto a už po chvíli sa budete tešiť z pohľadu na žblnkotajúcu vodu.

 • Fontána na záhrade pôsobí upokojujúco a osviežujúco. Evokuje podobný pocit, ako keď sa pozeráme na lesný potôčik.
 • Ovzdušie v jej okolí je príjemne schladené a zdá sa, akoby pohlcovalo okolitý ruch.
 • Tento zdroj vody na záhrade je zároveň napájadlom pre smädné vtáky a užitočný hmyz. Z ich zvýšeného výskytu nemusíte mať obavy. Prítomnosť operencov na záhrade znamená vyššiu starostlivosť o vaše stromy a kríky, ktoré sa živia napríklad húsenicami.
 • Opeľujúci hmyz sa môže zase postarať o to, že vaša záhrada bude tento rok viac ukvitnutá a úrodnejšia.
 • Ak máte záujem o solárnu fontánu do existujúceho jazierka, pomôže stojatú vodu okysličovať, prospeje vodným živočíchom aj kvalite vody.

záhradná fontána

Kde záhradnú fontánu umiestniť?

Máte už pre fontánu vyhliadnuté miesto? Určite by to mala byť pozícia, kde bude fontána na očiach. Ideálom je romantické zákutie s kvetmi, miesto poblíž záhradného sedenia, hojdačky alebo záhradného altánku. Spolu s okrasnými drevinami môže skrášliť okraj terasy či byť zaujímavým prvkom pri chodníku vedúcom hlbšie do vašej záhrady.

Solárne fontány v princípe nemusia byť celodenne umiestnené iba na slnku. Vybavené akumulátorom znesú aj poobedňajší tieň. Ak majú solárny panel oddelený od hlavnej konštrukcie, postačí na slnko umiestniť iba tento panel. Medzi fontánou a panelom je totiž niekoľkometrový spojovací kábel.

Solárna záhradná fontána: Čo to je a ako funguje?

Základom fontány je konštrukcia, ktorú umožňuje cirkuláciu vody. Jej súčasťou preto býva pumpa s čerpadlom, ktorá posúva vodu z nižšej úrovne do vyššej. V najvrchnejšej úrovni potom voda strieka ako usmernený gejzír, alebo rovnomerne steká po dekoratívnych prvkoch fontány a prekonáva jednotlivé úrovne fontány. Vo väčšine prípadov ide o uzavretý okruh vody, čo znamená, že do fontány nalejete odporúčané množstvo vody (niekoľko desiatok litrov vody), a táto voda v nej potom dookola cirkuluje. Z času na čas treba vodu doplniť (cez leto sa odparuje) alebo dohliadnuť na jej kvalitu (vyčistiť od neporiadku, listov, rias).

Čerpadlo potrebuje na svoj chod energiu. Môže ísť o čerpadlo elektrické so zapojením do štandardnej elektrickej siete alebo o čerpadlo solárne, ktoré využíva princípy fotovoltiky, a teda energiu získanú zo solárneho panela.

Solárna fontána preto nepotrebuje na svoju prevádzku zapojenie do elektrickej siete, čo značne rozširuje možnosti pri jej umiestnení. Náklady na jej prevádzku sú nulové a kvalitné solárne fontány dokonca dokážu energiu navyše „uskladňovať“ v akumulátore, ktorý potom dodáva energiu fontáne v čase, kedy je slnečného žiarenia menej (napríklad podvečer a v noci). Napájať môže aj vo fontáne integrované LED osvetlenie, vďaka čomu je efekt z používania solárnej fontány plnohodnotný.

ako vybrať záhradnú fontánu

Solárna fontána vs. elektrická fontána

Čosi už bolo naznačené v riadkoch vyššie, no nezaškodí si dať dohromady výhody a nevýhody solárnej a elektrickej fontány.

Fontána s elektrickým napájaním bude potrebovať pripojenie do elektrickej siete. V závislosti od umiestnenia treba počítať s dostatočne dlhým káblom. Na svoj chod spotrebováva elektrickú energiu. Koľko? To závisí predovšetkým od jej veľkosti a výkonu. Fontány s elektrickým čerpadlom / čerpadlami môžu byť rozličných rozmerov a typov – od malých fontán do bytu až po veľké fontány na námestí.

Solárna fontána nepotrebuje zapojenie do elektrickej siete, vďaka čomu ju môžete umiestniť, kde práve potrebujete. Nevyhnutne však potrebuje solárny panel – buď je súčasťou samotnej konštrukcie fontány, alebo je prítomný v balení, no umiestňuje sa o pár metrov ďalej. Solárne fontány pracujú s nižším výkonom, no dokážu zabezpečiť bezproblémový chod pre záhradné, terasové alebo balkónové použitie. Nečakajte však ohurujúci vodotrysk veľkého množstva vody. Menšie sú aj rozmery týchto fontán. Z tohto dôvodu sa hodia na súkromné dekoratívne použitie na oplotenom pozemku. Umiestnené v záhradke pred domom sa poľahky stanú cieľom zlodejov alebo vandalov.

Základné druhy solárnych fontán

Ak sa zameriate na solárne fontány, nájdete medzi nimi niekoľko základných druhov z hľadiska vybavenia, spôsobu umiestnenia a schopností cirkulovať vodu aj v horších svetelných podmienkach.

Veľmi populárnou skupinou sú solárne fontány s uzavretým cirkulovaním a vlastnou konštrukciou. Vyrábajú sa v rozličných štýloch – od tradičných, cez rustikálne, prírodné až po minimalisticky ladené fontány. Majú svoj vlastný prečerpávací systém, solárny panel je ich súčasťou alebo sa k nim pripája cez kábel. Vodu do nich nalejete pred uvedením prevádzky a podľa potreby dolievate / čistíte. Cena solárnych fontán s vlastným „telom“ začína na sume približne 50 – 60 eur.

Ďalšiu kategóriu tvoria jednoduché solárne fontány, ktoré sa pokladajú na existujúcu vodnú plochu. Môže to byť jazierko u vás na dvore, veľká kameninová nádoba na robustnej nohe či iba stará mramorová / mosadzná misa s väčším priemerom, ktorú ste umiestnili medzi skalničky. Fontánu tvorí čerpadlo, prečerpávací systém a tryska. Na hladine voľne pláva (napríklad fontána typu lekno) alebo je zaxifovaná o dno. Solárny panel je priamo súčasťou fontány alebo sa k nej napája z diaľky – cez kábel. Cena je nízka – najlacnejšie fontány do jazierka kúpite už za cca 15 eur.

Oba typy – ako solárne fontány s konštrukciou, tak aj plávajúce solárne fontány môžu mať okrem solárneho panela vo výbave akumulátor slúžiaci ako úložisko prebytočnej energie počas dňa. Funguje na podobnom princípe ako powerbanka – fontána bude dodávať energiu na cirkuláciu (a osvetlenie) aj podvečer a v noci, po dobu priemerne od 4 – 8 hodín, v závislosti od kapacity.

Solárne fontány podľa konštrukcie / štýlu

Už rýchly pohľad do ponuky solárnych fontán dáva tušiť, že na svoje si prídu milovníci tradičného, moderného aj orientálneho dizajnu. Aké prevedenia patria k najpopulárnejším?

 • Viacúrovňová solárna fontána – Fontánu tohto typu netreba zvlášť predstavovať. Tvoria ju dve alebo tri kruhové úrovne, základňa má najšírší priemer (osadená na stabilnej nohe) a ostatné úrovne  sa smerom nahor postupne zmenšujú. Voda stekajúca zhora sa pozvoľna prelieva cez okraje do poschodia nižšie. Ide o fontánu, ktorá najlepšie vynikne v otvorenom priestore.
 • Kaskádová solárna fontána – Aj tento typ fontány má niekoľko úrovní, no s tým rozdielom, že voda steká z jednej strany do druhej cez schodíky, džbániky alebo naklonené polmisky („cik-cak“). Veľmi pekne vyzerá v rohu záhrady, v udržiavanom záhone, ale aj v blízkosti hlavných terasových dverí.
 • Vodopádová solárna fontána – Typ, ktorý môžete vídať najmä v interiéroch, na balkónoch či terasách. Základom je rovná zadná stena, z ktorej steká vodopád vody smerom do základne. Obľúbené sú tehlové a kamenné motívy.
 • Solárna fontána typu „Krčah – kaď / Vodná pumpa – sud“ – Tradičný štýl fontány, vhodný do romanticky ladenej vidieckej záhrady. Má od výroby charakteristické sfarbenie (patinu), imituje železné a drevené materiály.
 • Minimalistická solárna fontána – Základňou môže byť výrazný kónický alebo štvorcový podstavec. Centrom fontány je napríklad dominantná guľa, po ktorej povrchu steká rovnomerný prúd vody. O atraktívny vzhľad sa postará kontrast medzi geometrickými tvarmi. Obľúbené je betónové až tmavo čierne sfarbenie vo vysokom lesku.
 • Jednoduchá solárna fontána do jazierka (plávajúca aj pevná) – Táto fontána sa postará o príjemné žblnkotanie v dovtedy stojacich vodách vášho jazierka. Modely s výkonnejším čerpadlom dokážu dokonca vytvárať viacúrovňové efekty, vodné zvony a ďalšie atraktívne hry s vodou – naviac aj s možnosťami zmeny režimu. V spojení s osvetlením je tak efekt zaručený! Ak nemáte jazierko, využite starú cínovú vaňu alebo umývadlo.

fontána na záhrade

Parametre solárnych fontán

 • Materiál fontány – Na jednoduchších plávajúcich fontánach je najviac používaným materiálom plast. Samostatné konštrukcie sa nápadne ponášajú na drevo, kameň či keramiku, no vo väčšine prípadov ide o napodobeniny – umelý kameň a výborne tvarovateľný polyresin, ktorý sa kvôli svojim vlastnostiam často využíva na výrobu dekoračných predmetov. Tieto materiály sú síce ľahšie, no ich prednosťou je mechanická odolnosť a odolnosť voči UV žiareniu / mrazu. Ak je na súdkoch použité drevo, môže ísť o niektorú z exotických drevín, ktoré sú vo vonkajšom prostredí mimoriadne odolné.
 • Výkon – Výkon solárnych fontán je priemerne z intervalu 1 – 12 W. Hoci nejde o žiadnu ohurujúcu hodnotu, na plynulý chod konkrétneho typu a veľkosti fontány vždy postačuje. Ak máte záujem o fontánu so schopnosťou vyššieho zdvihu vody, siahnite po fontáne s výkonnejším čerpadlom.
 • Prietok vody – Prietok vody je vždy individuálne nastavený pre potreby danej konštrukcie. Teda tak, aby voda prirodzene a pozvoľna plynula a fontána vytvárala perfektný výsledok. Za jednu hodinu môže fontána precirkulovať 100, ale aj 800 litrov vody.
 • Kapacita akumulátora – Lítium-iónové akumulátory nie sú výbavou každej fontány. Ak si však takto vybavenú solárnu fontánu vyhliadnete, zaujímajte sa najmä, koľko hodín prevádzky dokáže akumulátor fontáne zabezpečiť. Štandardom je 5 – 8 hodín.
 • Praktická výbava – V balení by ste mali nájsť všetko nevyhnutné pre jednoduché zostavenie fontány – fontánu, čerpadlo, solárny panel, prvky na inštaláciu do podkladu, návod na používanie. Bonusovou výbavou sú náhradné trysky, ktoré vytvárajú iné vodné efekty, atraktívne LED osvetlenie či dokonca diaľkové ovládanie.

Údržba solárnej fontány

Ako sa o solárnu fontánu starať? Vo fontáne s uzavretou cirkuláciou dochádza k postupnému odparovaniu vody. Preto treba z času na čas vodu doliať. Voda sa môže tiež znečistiť neporiadkom z okolitého prostredia (listy, kvety, trus vtákov, utopený hmyz). Vtedy bude potrebovať dôkladnejšiu starostlivosť, aby nedošlo k upchaniu prečerpávacieho systému a trysiek. Príliš znečistenú vodu vymeňte – je to priemerne niekoľko desiatok litrov vody. Ak sa na povrchu fontány začne objavovať zelený povlak (riasy), použite vhodný prípravok proti riasam.

Ceny záhradných solárnych fontán

V cene solárnej fontány sa odráža jej veľkosť, výkon čerpadla, veľkosť solárneho panela, prítomnosť akumulátora, robustnosť či odolnosť použitých materiálov.

✅ Záhradné solárne fontány do 60 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete prevahu solárnych fontán do jazierka a niekoľko menších samostatných fontán, ktoré sa môžu umiestniť ako vonku, tak aj vo vnútri. Obľúbené sú plávajúce solárne fontány, pri ktorých máte na výber niekoľko režimov distribúcie vody. Niektoré majú výkonnejšie čerpadlo a voda z ústia dokáže vystúpiť aj do výšky, iné vytvárajú iba základný vodný zvon a ticho žblnkajú pri hladine vody. Ak chcete vedieť, ako vyhliadnutá solárna fontána funguje, zamerajte sa na dostupné recenzie alebo online videá z reálnej prevádzky.

✅ Záhradné solárne fontány od 60 do 120 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie solárne fontány do záhrady. Ide najmä o fontány s vlastnou konštrukciou a uzavretým cirkulovaním vody. Netreba preto riešiť prívod vody ani elektriny. Fontány sú dostupné v mnohých veľkostiach a štýloch, oceníte jednoduché uvedenie do prevádzky a minimálne nároky na údržbu.

✅ Záhradné solárne fontány od 120 eur

Ak máte záujem o väčšiu alebo vybavenejšiu solárnu fontánu, zamerajte sa na modely s cenou vyššou ako 120 eur. Majú silnejšie čerpadlo, vyšší prietok vody, vytvárajú zaujímavé efekty a fungujú tak, ako sa od nich očakáva. K prednostiam patrí posilnená materiálová odolnosť, kvalitné spoje a tesnenia a tiež prítomnosť integrovaného akumulátora, ktorý zabezpečí fontáne chod a osvetlenie aj v zhoršených svetelných podmienkach.

Najlepšie značky záhradných solárnych fontán

 • Blumfeldt – Široká ponuka štýlových solárnych fontán s vlastnou konštrukciou. Rôzne prevedenia a veľkosti. Dobrá predajnosť a spokojné recenzie.
 • Esotec – Tieto chrliče, fontánové trysky a plávajúce solárne fontány lákajú na pomer cena/výkon. Jednoduchá inštalácia, zaujímavé efekty a spestrenie do jazierka.
 • DEMA – Pod touto značkou nájdete v súčasnosti najpredávanejšie solárne fontány do jazierka. Spokojné užívateľské hodnotenia.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Blumfeldt Vogelsbrunn

✔️ Romantický tvar v barokovom štýle
✔️ Robustný barokový vzhľad
✔️ 3 W solárny panel s integrovaným 2000 mAh akumulátorom
✔️ Vhodná pre nepretržitú prevádzku
✔️ Neviditeľné vedenie kábla v stĺpovom podstavci
📌 od 179 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Blumfeldt Savona

✔️ Vhodná do interiéru a exteriéru
✔️ Technológia SunRiver Technology pre úplnú nezávislosť od siete
✔️ Mrazuvzdorná a extrémne odolná konštrukcia
✔️ Integrované LED osvetlenie
✔️ S dobíjateľným akumulátorom na dobu prevádzku až 5 hodín
📌 od 96 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Blumfeldt Zen Garden

✔️ Pôsobivá okrasná fontána do záhrady aj interiéru
✔️ Zaujímavý čierny vzhľad bazaltu
✔️ 2W solárny panel so zabudovanou 2000 mAh Li-iónovou batériou
✔️ Pôsobivé nočné osvetlenie
✔️ Výkonná pumpa
📌 od 129 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Blumfeldt Cascada 2G

✔️ Dekoratívna 3-poschodová kaskádová fontána
✔️ 12 W čerpadlo s prietokom vody 800 l/h
✔️ Vnútorná ochranná vrstva pre nepriepustnosť a proti hnitiu
✔️ Uzavretý obeh vody
✔️ Jednoduchá montáž
📌 od 138 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Blumfeldt Murach

✔️ Solárna kaskádová fontána v kamennom štýle
✔️ Ideálna na stálu prevádzku, žiadne výdavky na elektrinu
✔️ Vyrobená z materiálu odolného voči mrazu
✔️ S nabíjateľným akumulátorom - prevádzka bez slnečného žiarenia až 8 hodín
✔️ LED osvetlenie
📌 od 139 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Esotec WaterSplash 5/470

✔️ Solárny modul s držiakom a nízkoenergetické poorné čerpadlo
✔️ Umiestnenie v existujúcom jazierku
✔️ Priama prevádzka bez batérií
✔️ Trojstupňová fontána alebo vodný zvon
✔️ Jednoduchá a rýchla montáž
📌 od 53 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin