Najlepšie záhradné lehátka: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie záhradné lehátka

Dokonalú pohodu na záhrade môžete vykúzliť hneď niekoľkými spôsobmi. Niekto má najväčšiu radosť z bazéna, ďalší nájde oázu pokoja na hojdačke a iný zase pri víkendových grilovačkách. Na vychutnávanie príjemných slnečných dní a pohodlný relax perfektne poslúži záhradné lehátko. Aké prevedenie sa vám najviac pozdáva? Bude to klasické drevené lehátko alebo dáte prednosť ratanovému s poduškami? Najlepšie záhradné lehátka, ktoré náš trh v súčasnosti ponúka, nemajú spoločný použitý materiál a dokonca sa na seba ani neponášajú. Spája ich dlhá životnosť, jednoduchá údržba s mnoho spokojných recenzií spotrebiteľov pred vami.

Skôr, ako sa rozhodnete kúpiť záhradné lehátko, je dobré pozrieť sa na výber z viacerých uhlov pohľadu – Kto bude lehátko najčastejšie používať? Aké máte nároky na údržbu a aké sú vaše možnosti na uskladnenie cez zimu? Aké prevedenie zapadne do vašej záhrady a k ostatnému vybaveniu? Možno vás nenasmerujeme k jednému konkrétnemu modelu, veríme však, že s naším sprievodcom “Ako vybrať záhradné lehátko” nájdete odpovede na všetky otázky, ktoré vás zaujímajú. Ak chcete byť informovaní z viacerých strán, zamerajte sa aj na recenzie a testy záhradných lehátok, kde nájdete mnoho názorov, hodnotení a skúseností.

Najlepšie záhradné lehátka na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Keter 17195066 PACIFIC

Materiál: odolný polypropylénový plast
Hmotnosť: 12,3 kg
Nosnosť: 110 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)116 €
Čítať recenzie
#2blumfeldt Amalfi

Materiál: oceľový rám
Hmotnosť: cca 8,7 kg
Nosnosť: - kg
5 out of 5 stars (5 / 5)139 € Čítať recenzie
#3Blumfeldt Intermezzo

 Vysoká nosnosť 
Materiál: hliník + oceľ
Hmotnosť: 10 kg
Nosnosť: 180 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)199 € Čítať recenzie
#4blumfeldt Sunwave
Materiál: hliníkova rúrka
Hmotnosť: 6,6 kg
Nosnosť: 180 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)119 € Čítať recenzie
#5Nabbi Deluxe
Materiál: hliník
Hmotnosť: 7,4 kg
Nosnosť: 120 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)39 € Čítať recenzie
#6Blumfeldt The Chiller

 TOP hojdacie lehátko 
Materiál: oceľ
Hmotnosť: 10 kg
Nosnosť: -
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)119 € Čítať recenzie
#7FDZN 4009 Lehátko Adria FIELDMANN
Materiál: drevo
Hmotnosť: 12,98 kg
Nosnosť: - kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)119 € Čítať recenzie

Ako vybrať záhradné lehátko

Recenzie záhradných lehátok zvyčajne prinášajú veľmi subjektívne názory a práve v tejto kategórie produktov platí, že to, čo sadlo jednému na 100 %, ďalšiemu nevyhovovalo vôbec. Rozhoduje náročnosť majiteľa, ráz záhrady aj očakávané využitie. Poďme sa preto pozrieť na viaceré možnosti a predovšetkým zistiť, na aký materiál a konštrukciu lehátka sa zamerať, aby ste so svojou voľbou boli spokojní.

Aké záhradné lehátko kúpiť? Rozhodujte sa podľa týchto 7 otázok (FAQ)

1. Kto bude záhradné lehátko používať?

Ak uvažujete o rodinnom modeli, počítajte s dĺžkou aspoň 170 cm, šírkou od 65 cm a nosnosťou min. 100 kg. Lehátko bude z času na čas používať najmenší aj najväčší člen rodiny, preto sa snažte nájsť taký model, ktorý vás nebude v používaní obmedzovať.

2. Ako chcete lehátko používať?

Ide vám čisto iba o ležanie, alebo máte záujem o poloľah aj sed? V takom prípade hľadajte dobrú ergonómiu a možnosť nastavenia chrbtovej a nožnej opierky.

3. Kde bude lehátko umiestnené?

Zohľadnite životnosť materiálu pod vplyvom dažďa, či mrazu (viac v časti Materiál záhradného lehátka) a zamerajte sa aj na zdanlivo malé detaily – napríklad veľkosť a šírku nožičiek. Ak sa tenké kovové nožičky začnú zabárať do trávnika alebo medzi zámkovú dlažbu, určite nebudete nadšení.

4. Aký je charakter vašej záhrady?

Nekupujte drahé drevené záhradné lehátko, ak máte modernú záhradu s prevahou kovu. Aj tento “kus” záhradného nábytku si zaslúži zapadnúť do štýlu.

5. Máte pre lehátko vyhradené stabilné miesto alebo ho chcete presúvať?

Potom sa poobzerajte po modeloch s nízkou hmotnosťou alebo vo výbave s kolieskami.

6. Aké máte možnosti uskladnenia?

Ak máte v garáži alebo pivnici už teraz plno, hľadajte lehátko, ktoré je možné zložiť alebo odmontovaním pár skrutiek jednoducho rozložiť na niekoľko častí, aby zabralo minimum miesta. Pevné konštrukcie zaberajú skutočne veľa miesta a hoci existujú krycie nepremokavé obaly, pre predĺženie životnosti je lepšie uskladniť záhradný nábytok v suchu, ako ho vystaviť náporom snehu a dažďa.

7. Nerobí vám problém hlboký sed?

Najmä, ak sa chystáte kúpiť záhradné lehátko pre staršieho člena rodiny, napríklad ako darček, berte do úvahy aj jeho fyzické schopnosti. Niektoré lehátka majú hlboký sed, čo znamená, že sedacia časť je umiestnená 30 – 40 cm nad zemou. Pri problémoch s kĺbami môže byť dvihnutie z lehátka náročné. Výška sa dá kompenzovať polstrovaným čalúnením alebo výberom lehátka, ktoré má sedaciu časť v takej výške ako bežná stolička.

záhradné lehátko

Záhradné lehátka: Materiál, údržba a stabilita

Aké materiály záhradných lehátok poznáme? O ktoré sa prakticky nemusíte starať a poslúžia vám dlhé roky v dobrom stave? Záhradné ležadlá predstavujú veľmi obľúbenú sučasť záhradného vybavenia, ich ponuka je bohatá, a preto určite dokážete kúpiť rozumný lacný model, ale aj štýlové nadčasové lehátko.

Drevené záhradné lehátka

Drevené záhradné lehátka sú určené pre všetkých, ktorí uprednostňujú prírodný materiál. Výborne vynikajú ako solitéry, ale aj v spojení s ďalším dreveným nábytkom alebo pergolami, či drevenými prístreškami. Ich nákupná cena nemusí byť najvyššia, no treba rátať s tým, že potrebujú pravidelnú údržbu. Veľké rozdiely v cenách robí predovšetkým použité drevo – kým záhradné lehátka z našich drevín (borovica, smrek, buk, dub) budú patriť k cenovo dostupnejším, modely z exotických drevín (teak, eukalyptus), ktoré vynikajú veľmi dlhou trvácnosťou, sú zase z kategórie drahších.

Údržba a stabilita dreveného lehátka

Zo všetkých materiálov, s ktorými sa môžete stretnúť, je to práve drevo, ktoré si ukradne najväčší kus vášho času. Drevo, ktoré je vystavené vonkajším vplyvom, potrebuje pravidelné nátery, ktoré ho ochránia pred vlhkosťou alebo predčasným vysušovaním, plesňami, škodcami, ale aj pred nepekným zašednutým nádychom.

Ak ide o stabilitu, treba hľadať modely , ktoré sú vytvorené so silných častí. Žiadne tenké drevené latky. Odporúčame, také záhradné lehátka, ktoré majú užšie medzery medzi latkami. Znížite riziko, že si malé dieťa zasekne v lehátku ruku alebo nohu. Z užívateľských recenzií je jasné, že lepšie sú na tom konštrukcie so skrutkami, ktoré je možné po čase utiahnuť, ako lepené lehátka, kde sa latky postupne vysušujú a uvoľňujú pôsobením tepla.

Kovové záhradné lehátka

V súčasnosti patria medzi najpredávanejšie lehátka v cenách už do 20 €. “Výplet” môže byť rôzny – umelý ratan alebo vzdušná, no pritom pevná sieťovina, ktorá je UV stabilná. Najčastejšie sa stretnete s oceľovou konštrukciou, ktoré má práškovú úpravu alebo s moderným odľahčeným hliníkom. Veľkou výhodou je ich variabilita – nájdete modely skladacie, plne polohovacie, dvojležadlá, lehátka s integrovanou clonou. Lákavý je tiež ich nadčasový dizajn a modernosť.

Údržba a stabilita kovového lehátka

S celozváranými konštrukciami nie je prakticky žiadny problém. Voda totiž nezateká medzi spoje. Ak ide o montované kovové lehátko z ocele/železa, môže sa po čase stať, že na dlažbe zaregistrujete hrdzavé zatečené stopy. Existujú však nátery, s ktorými sa aj po rokoch používania dá hrdzaveniu zabrániť. Tento problém úplne odpadá, ak sa rozhodnete pre hliníkové lehátko – hliník nehrdzavie a lehátko môže vydržať desaťročia v dobrom stave.

Ratanové záhradné lehátka

Predstavujú lákavý luxus, najmä ak sú lehátka vyrobené z prírodných ratanových lian. Výborný vzhľad, ktorý perfektne dotvorí vašu záhradu alebo aj zimnú terasu, je vykúpený vyššou cenou. Nevýhodou je postupné praskanie alebo lámanie ratanu, preto je dobré už od začiatku používať polstrované podušky. V našich podmienkach sa výborne darí umelému ratanu. Zo vzdialenosti pár metrov možno ani nerozoznáte, že ide iba o plastovú náhradu. Po výpletom sa ukrýva spevnený plast alebo kovová konštrukcia. Ide o cenovo dostupnejšie a veľmi dobre predávané riešenie.

Údržba a stabilita ratanového lehátka

Kým na umelý ratan (polyratan) vystačíte s hubkou a saponátovou vodou, prírodný ratan potrebuje podobnú starostlivosť ako drevo. Pozor, ak je konštrukcia z dreva – pre výplet je k nej ťažší prístup, a preto má zvyčajne nižšiu životnosť, keďže sa jej neujde toľko pozornosti (alebo sa na ňu zabudne úplne). Ak je konštrukcia z kovu alebo plastu, nehrozí žiadne postupné rozkývanie alebo hnitie.

Plastové záhradné lehátka

Ak sa aj vám pri predstave plastových lehátok vynoria spomienky na polorozpadnuté vyblednuté lehátka na kúpalisku, verte, že plastové lehátko do vašej záhrady môže vyzerať úplne inak. Tie lepšie, ktoré v ponuke obchodov objavíte, tvorí kvalitný, UV odolný plast. Sú klasickej bielej, alebo modernej šedej farby, polohovateľné predovšetkým v časti chrbta. Ponúkajú nízku hmotnosť, no primeranú nosnosť, dobrú skladovateľnosť a predovšetkým veľmi jednoduchú údržbu. Za prijateľnú cenu plnia svoj účel presne tak, ako majú.

Údržba a stabilita plastového lehátka

Na údržbu najmenej náročný materiál, ktorý stačí z času na čas očistiť teplou vodou so saponátom. Azda najdôležitejšie je pevné podložie. Ak totiž postavíte plastové lehátko na mäkšie podložie, hrozí jeho zaborenie a spolu s tým sa neprimerane zvyšuje aj namáhanie plastu. Pri uskladnení sa riaďte najmä odporúčaním výrobcu. Pre plastový nábytok je vhodné počas zimy uskladnenie na suchom mieste bez mínusových teplôt.

lehátko z hliníka

Ako vybrať polstrovanie?

Niekedy nestačí vybrať iba lehátko. Po pár týždňoch používania môžete zistiť, že sa vám na ňom nesedí úplne príjemne, že podvečer cez medzery fúka na chrbát a začnete zháňať deky alebo podušky. Nebojte sa investovať do kvalitného čalúnenia/podušky – môže ísť o tenší “matrac” (cca o hrúbke 3 – 5 cm), ktorý verne kopíruje sklony na lehátku a vám ponúka príjemný relax. Stávkou na istotu sú materiály, ktoré buď odpudzujú vodu, alebo dokážu po daždi veľmi rýchlo preschnúť. Čalúnenie sa hodí najmä na drevené, ratanové a plastové lehátka.

Aká ergonómia vám bude najviac vyhovovať?

Po ergonómiou lehátka si treba predstaviť najmä jeho polohovateľnosť. Kým niektoré sú konštrukčne pevné (napríklad v tvare oblúka “S”), ďalšie umožňujú zloženie v chrbtovej časti, iné zase aj v časti opierky nôh. Súčasná ponuka je skutočne rozmanitá, a preto šikovne navrhnuté lehátko môže poslúžiť ako kreslo na terase a naopak – aj ako príjemné miesto na opaľovanie pri bazéne. Kvalitné záhradné lehátko sa vám môže poľahky prispôsobovať presne podľa vašich požiadaviek.

S kolieskami alebo bez?

Záleží od toho, či bude mať ležadlo stabilné miesto, alebo ho chcete presúvať. Mať vo výbave kolieska sa rozhodne oplatí pri robustnejších drevených ležadlách, ktoré jednak nemajú skladaciu konštrukciu a aj ich váha je vysoká. Pre ľahké, skladacie hliníkové ležadlo sú kolieska úplne zbytočné.

Nadštandardná výbava záhradných lehátok

Ak chcete mať na záhrade dokonalý oddych, pokojne môžete byť nároční. Chcete si na záhrade oddýchnuť, ale najskôr musíte nastaviť slnečník a priniesť k ležadlu stolík? Vo výbave niektorých modelov nájdete skutočne nadštandard.

  • Húpacia konštrukcia – Typická pre drevené a kovové lehátka. V niektorých prípadoch je možné “húpaciu nadstavbu” odňať, v iných ide o trvalú súčasť lehátka. Na trhu je aj zopár zaujímavých modelov, ktoré sa ponášajú na závesnú hojdačku – z pevnej polkruhovitej oceľovej konštrukcie je voľne do priestoru zavesené lehátko.
  • Integrovaná slnečná clona – Veľmi praktická a čoraz žiadanejšia súčasť kovových záhradných ležadiel. Vyzerá veľmi esteticky a výborne chráni pred slnkom.
  • Odkladací priestor – Môže mať podobu malého výsuvného pultíka, stolíka alebo závesného kapsára.
  • DvojležadloPrečo ležať sám, keď môžete vedľa seba oddychovať dvaja? Dvojležadlo prípomína polohovateľnú posteľ, vo výbave má slnečnú clonu alebo ide dokonca o mini “pavilón” so závesmi.

Cena záhradných lehátok

Aké je lehátko za 20 €? Čo navyše ponúka model za 300 €? Čo je momentálne obľúbené u spotrebiteľov? Pozrite sa spolu s nami na základné členenie a možnosti, ktoré tieto cenové kategórie ponúkajú. Získate prehľad a rýchlejšie sa zorientujete.

Záhradné lehátka do 50 €

Už aj za nízku cenu môžete objaviť celkom dobre spracované kovové alebo plastové lehátka v rozmanitých farbách a dizajnoch. Ponúkajú možnosť polohovania, väčšina z nich má skladaciu konštrukciu. Nevýhodou môže byť užšia šírka sedu (napr. iba 60 cm) a nosnosť do 100 kg. Nejde o luxusnú výbavu, no aj tak dokážu zabezpečiť príjemný odpočinok pod pracovnom dni.

Záhradné lehátka do 150 €

Ak sa chcete predsa len o niečo viac blysnúť pred rodinou a známymi, alebo ak si chcete dopriať vyšší komfort, za cenu 50 – 150 €, už môžete natrafiť na veľmi pekné “kúsky” – krásne drevené lehátka, efektné kovové lehátka (dokonca aj dvojležadlá alebo so slnečnou clonou), no aj moderné polyratanové lehátka. Priestor pre ležanie je už väčší a aj nosnosť je približne od 100 – 150 kg.

Záhradné lehátka od 150 €

Ak zablúdite do najvyššej cenovej kategórie, vaše estetické cítenie bude určite spokojné a telo oddýchnuté. Za sumu viac ako 150 € si môžete dopriať luxusné lehátka, v základnej výbave s pohodlnými poduškami alebo čalúnením. Niektoré modely majú vlastný integrovaný slnečník vo farbe lehátka. Priestor, ktorý na ležanie ponúkajú, je viac ako solídny a isto oceníte aj vyššiu nosnosť a dlhšiu životnosť.

Najlepšie značky záhradných lehátok

Na jednej strane sú lehátka, ktoré sú bežne počas sezóny k dostaniu v obchodných reťazcoch (a pri ich kúpe si aspoň preveríte, či sa zmestia do auta), na druhej strane sú tu lehátka značiek, ktoré sa predávajú predovšetkým v e-shopoch a pri výhodnej akcii máte navyše aj dopravu zdarma a žiadne starosti navyše. Ktorí výrobcovia ponúkajú najlepšie záhradné lehátka? V čom je ich ponuka zaujímavá?

  • Blumfeldt – Na záhradný nábytok tejto značky budete patrične hrdí. Snúbi sa v ňom výborná kvalita spracovania a nadčasový dizajn. V ponuke majú desiatky rôznorodých záhradných lehátok – drevených či kovových – v zaujímavých prevedeniach a s rôznou doplnkovou výbavou.
  • Nabbi – Veľmi dobre predávané a cenovo dostupné kovové záhradné lehátka v sviežich farbách, väčšina v cene od 30 – 45 €.
  • Hecht – Stabilné drevené, ale aj niekoľko kvalitných plastových lehátok od overeného výrobcu a dobre známej značky.
  • Rojaplast – V strednej cenovej kategórii dominuje širokou ponukou značka Rojaplast. Nejde však len o plastové lehátka. Svoje zastúpenie tu majú aj drevené a kovové modely, s priaznivým pomerom cena/kvalita.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Keter 17195066 PACIFIC

Materiál: odolný polypropylénový plast
Hmotnosť: 12,3 kg
Nosnosť: 110 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)116 €
Čítať recenzie
#2blumfeldt Amalfi

Materiál: oceľový rám
Hmotnosť: cca 8,7 kg
Nosnosť: - kg
5 out of 5 stars (5 / 5)139 € Čítať recenzie
#3Blumfeldt Intermezzo

 Vysoká nosnosť 
Materiál: hliník + oceľ
Hmotnosť: 10 kg
Nosnosť: 180 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)199 € Čítať recenzie
#4blumfeldt Sunwave
Materiál: hliníkova rúrka
Hmotnosť: 6,6 kg
Nosnosť: 180 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)119 € Čítať recenzie
#5Nabbi Deluxe
Materiál: hliník
Hmotnosť: 7,4 kg
Nosnosť: 120 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)39 € Čítať recenzie
#6Blumfeldt The Chiller

 TOP hojdacie lehátko 
Materiál: oceľ
Hmotnosť: 10 kg
Nosnosť: -
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)119 € Čítať recenzie
#7FDZN 4009 Lehátko Adria FIELDMANN
Materiál: drevo
Hmotnosť: 12,98 kg
Nosnosť: - kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)119 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového záhradného lehátka. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších záhradných lehátok na trhu.
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin