Najlepšie ultrazvukové čističky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie ultrazvukové čističky

Nájde si ultrazvuková čistička v bežnej domácnosti uplatnenie? Ak radi udržujete svoje šperky žiarivo čisté, zbierate mince, potrpíte si na čistotu svojich okuliarov a pomôcok na osobnú hygienu, určite si prídete na svoje. Kedysi prevažne priemyselný stroj nadobudol menšie rozmery, prijateľnú cenu, no uchoval si svoje funkcie. Aké vlastnosti a funkcie majú najlepšie ultrazvukové čističky? Pozrite sa spolu s nami na nasledujúce tipy, ktoré sprevádzajú dobré používateľské recenzie a majú potenciál zaujať vašu pozornosť.

Ako ultrazvuková čistička funguje? Ktoré parametre by ste pre kúpou mali poznať? Ak vyberiete správne, tento šikovný prístroj za vás odvedie kus jemnej práce, ktorej by ste “ručne” museli venovať podstatne viac času. V našom sprievodcovi tentokrát ozrejmíme základný princíp a ponúkneme rady a tipy, ako vybrať ultrazvukovú čističku presne podľa vašich potrieb.

Najlepšie ultrazvukové čističky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
1.Sanitas SUR 42
Nádoba: 0,55 l
Príkon: - W
Časovač: áno
Frekvencia: 43 kHz
⭐ 100 %42 € Čítať recenzie
2.Ultrasonic CD-7910
Nádoba: 0,75 l
Príkon: 50 W
Časovač: áno
Frekvencia: 42 kHz
⭐ 100 %40 € Čítať recenzie
3.Codyson ULTRASONIC III
Nádoba: 0,6 l
Príkon: 50 W
Časovač: áno
Frekvencia: 42 kHz
⭐ 98 %29 € Čítať recenzie
4.HQ-JC60

 Produkt roku 2018 v SR 
Nádoba: 0,6 l
Príkon: 50 W
Časovač: áno
Frekvencia: 43 kHz
⭐ 96 %32 € Čítať recenzie
5.Nedis JECL110WT
Nádoba: 0,6 l
Príkon: 50 W
Časovač: áno
Frekvencia: 43 kHz
⭐ 94 %32 € Čítať recenzie
6.Jeken 6200A
Nádoba: 1,4 l
Príkon: 70 W
Časovač: áno
Frekvencia: 42 kHz
⭐ 94 %82 € Čítať recenzie

Ako vybrať ultrazvukovú čističku

Ak ste sa dostali k tomuto článku, pravdepodobne už tušíte, aký potenciál v sebe ultrazvukové čističe ukrývajú. Z laboratórií, očných optík, zlatníctiev a autodielní sa dostali bližšie k “bežnému” spotrebiteľovi a vďaka nim máte menej starostí s čistením jemných, prepracovaných alebo inak tvarovo zložitých predmetov. Začneme pekne od základov – predstavíme vám princíp, na akom ultrazvuková čistička funguje, jej hojné využitie a prejdeme si všetky dôležité aspekty výberu.

Čo je ultrazvuková čistička a ako funguje?

Ultrazvuková čistička funguje na základe ultrazvukovej technológie. Aby sme vás nezamorili obtiažnym vysvetľovaním, pokúsime sa to zjednodušiť. V základni zariadenia je ultrazvukový menič, ktorý vytvára kmity. Vzniká vlnenie, ktoré prechádza kvapalinou naliatou vo vaničke. Prechodom sa molekuly kvapaliny rozkmitajú a vznikajú milióny miniatúrnych bubliniek, ktoré implodujú (vyrovnanie tlakov smerom dovnútra) a uvoľnená energia dokáže strhnúť nečistoty z povrchu aj z najjemnejších drážok vložených predmetov. Týmto spôsobom sa uvoľňujú nečistoty, ktoré by ste pri bežnom ručnom čistení nemali šancu odstrániť. Bublinky navyše čistený predmet žiadnym spôsobom nepoškodia a čistenie tak je vysoko bezpečné aj efektívne.

Aké sú výhody ultrazvukovej čističky?

 • Vysoká kvalita čistenia, ktorú bežným čistením nedosiahnete
 • Vhodné aj pre zložité tvary a citlivejšie povrchy
 • Veľké šetrenie vášho času
 • Jednoduché ovládanie aj údržba
 • Domáce ultrazvukové čističky sú cenovo dostupné
 • Ekologický spôsob čistenia – minimum čistiacich prostriedkov a chemikálií.

Čo všetko sa dá čistiť ultrazvukovou čističkou?

Máte záľubu vo výrobe šperkov a chcete im vo finálnej podobe prinavrátiť lesk a jas? Ste vášnivý numizmatik a chcete sa o svoju zbierku mincí dôkladne postarať? Máte už dosť čistenia okuliarov a zubných protéz? Ak ešte stále nemáte ucelenú predstavu, aké predmety sa hodia do tohto prístroja, poďme sa pozrieť na väčšinu možností.

Priemyselné prevedenia, ktoré sú podstatne drahšie a sú stavané na pravidelnú viachodinovú záťaž, majú svoje uplatnenie pri čistení mastných špinavých autodielov, zbraní, rôznych počítačových súčiastok, v laboratóriách, v nemocniciach a v lekárskych ambulanciách na čistenie lekárskych nástrojov, ale tiež aj v kaderníckych a kozmetických salónoch.

Domáca ultrazvuková čistička nezvládne viachodinový chod, no jej využitie je viac ako široké. Hodí sa na čistenie šperkov, hodiniek, dioptrických aj slnečných okuliarov. Výborne očistí zubné protézy, snímateľné zubné strojčeky, zubné kefky, mince, príbory, písacie a rysovacie potreby, CD, DVD, razítka, pečiatky, náradie a súčiastky z dielne, … Už po pár použitiach si jej schopnosti nebudete vedieť vynachváliť.

použitie ultrazvukovej čističky

Základné parametre a vlastnosti

Pri výbere ultrazvukovej čističky treba pozerať na niekoľko parametrov a praktických funkcií. Existuje veľké množstvo modelov, ktoré sa líšia nielen cenou (30 € vs. 1000 €), ale aj svojím určením. Ako prvé sa určuje ich vyťaženie. Priemyselné ultrazvukové čističe sú konštruované zo silnejších materiálov a oceľový plech disponuje hrúbkou približne 1,8 mm. Pri cenovo dostupných modeloch narazíte na nerezové steny s hrúbkou od 1 – 1,4 mm.

Veľkosť vane

Jedným z kľúčových parametrov je veľkosť vane, predovšetkým jej vnútorný objem a vnútorné rozmery. Určuje totiž, aké veľké komponenty a s akými rozmermi sa do vaničky bezpečne , bez dotyku so stenami zmestia. Starostlivo zvážte, aké predmety chcete pravidelne čistiť, aby ste mali istotu, že budú celé ponorené.

Rátajte s tým, že čistené predmety sa vkladajú do kovového koša, preto je lepšie vybrať objem vaničky predsa len o niečo väčší. K dispozícii je široké rozpätie – od 0,5 l do 5 l, pri profi modeloch dokonca ešte viac.

Príkon

Na hodnotu príkonu sa príliš nepozerá. Svoj kus pozornosti si ukradne najmä cena a veľkosť vane. Je to však trochu na škodu. Samotný príkon úzko súvisí so silou ultrazvukových vĺn, teda priamo s výkonom čističky. Platí, že čím je príkon vyšší, tým je aj čistenie rýchlejšie a precíznejšie.

Frekvencia ultrazvuku

Frekvencia ultrazvuku hovorí o tom, ako dôkladne bude predmet očistený. Čím je frekvencia nižšia, o to väčšie bublinky vznikajú, nie sú schopné prenikať do malých otvorov a pri implózii vyprodukujú viac energie. Sú agresívnejšie a schopné odbúrať aj nánosy špiny a mastnoty. Naopak – vyššia frekvencia vytvára menšie, jemnejšie bublinky, ktoré dokonale a šetrne prenikajú aj do útrob predmetov náchylných na poškodenie.

 • Frekvencia od 20 – 28 kHz je vhodná na odstraňovanie zájdených hrubých nečistôt a čistenie väčších dielov (napr. auto-moto diely), kde sa kladie dôraz na odstránenie veľkých nečistôt.
 • Frekvencia od 35 – 43 kHz predstavuje univerzálnu voľbu, vyskytuje sa v mnohých najpredávanejších ultrazvukových čističkách a je vhodná na predmety bežného používania, vrátane šperkov, príborov, mincí, protéz, …
 • Frekvencia od 45 – 180 kHz zabezpečuje najšetrnejšie čistenie citlivých predmetov a predmetov, ktorým by inak hrozilo poškodenie. Vhodné na čistenie spojov, počítačových komponentov.

Teplota kúpeľa

Aký je súvis medzi teplotou kúpeľa a rýchlosťou čistenia? Platí, že pri vyššej teplote prebehne celé čistenie za kratšiu dobu. Optimálne sa javí interval od 50 – 60 °C. Tekutinu takejto teploty musíte do vaničky aj naliať.

Ak ide o drahší prístroj, je vybavený vlastným výhrevným ohrevom a teplotu dokážete podľa potreby postupne zvyšovať. Za hraničnú sa považuje teplota 70 °C – od nej sa už zvyčajne čistiace schopnosti nezlepšujú a iba sa zbytočne namáhajú žiariče.

Možnosti regulácie – čas, teplota, frekvencia

V závislosti od vybavenosti ultrazvukovej čističky sa dá hovoriť aj o rozličných možnostiach nastavenia.

Každý prístroj má prednastavenú dĺžku cyklu, približne od 5 – 20 minút. Čím je cyklus kratší, o to častejšie ju budete musieť opätovne zapínať, ak bude vložený predmet naďalej znečistený.

Výsadou pokročilých modelov je časovač, možnosť nastavenia teploty kúpeľa a tiež aj zmena ultrazvukovej frekvencie. Ultrazvukové čističky pre domáce použitie sú najmä monofrekvenčné – pracujú len s jednou frekvenciou. Na trhu však nájdete dvoj- aj trojfrekvenčné čističky, čím narastá ich využitie – rovnako dobre si poradia s väčším kovovým komponentom od oleja, ale zároveň dokážu byť aj šetrné k šperkom s miniatúrnymi detailami.

Príslušenstvo

Ultrazvuková čistička je na pohľad jednoduchý prístroj s pár tlačidlami. Cez priehľadné horné veko môžete sledovať proces čistenia a mať ho pod kontrolou.

Nápadne sa ponáša na fritézu, k čomu prispieva aj nerezový alebo plastový kôš, ktorého hlavnou úlohou je zabrániť dotyku vložených predmetov so stenami vaničky. Ak by k nemu došlo, vážne sa poškodí nielen stena, ale aj vložený predmet, pretože stena je v tomto prípade vibrujúcou “membránou”.

Pre profi ultrazvukové čističky sú typické aj prvky ako výhrevné teleso, oplachová vaňa alebo sušička predmetov, ktoré celý proces čistenia výrazne automatizujú a urýchľujú bez zbytočných zdržaní.

Cena ultrazvukových čističiek

Je možné kúpiť kvalitnú ultrazvukovú čističku do 50 €? Záleží od vašich požiadaviek, nárokov a frekvencie používania. Ak tvoríte šperky, ktoré sú vašim živobytím, oplatí sa investovať do prevedenia, ktoré ponúka nadštandardné vybavenie a možnosti nastavenia. Ak však hľadáte prístroj pre občasné domáce používanie, nemusíte zbytočne preplatiť stovky eur. Tu sú základné cenové kategórie a ich rozdiely:

Ultrazvukové čističky do 50 €

Aj napriek nízkej cene sem patrí viacero najpredávanejších ultrazvukových čističiek. Sú vhodné na domáce používanie. Disponujú jednou frekvenciou (približne okolo 40 – 43 kHz) a menším objemom vaničky (do 1 litra). Iba výnimočne majú vo výbave aj ohrevné teleso.

Ultrazvukové čističky do 200 €

V cene od 50 – 200 € je skutočne široký výber, kde si na svoje prídu aj náročnejší spotrebitelia. Ultrazvukové čističky sú vybavené ohrevným telesom, ponúkajú výborné možnosti regulácie (čas aj nastavenie teploty) a objem vaničky je od 1 – 4 litre. Nájdete tu elegantné domáce prevedenia v jemných líniach a príjemných farbách, ale aj profesionálne nerezové modely, vhodné do dielní a salónov.

Ultrazvukové čističky od 200 €

V poslednej cenovej kategórii už len ťažšie nájdete prevedenie, ktoré sa vizuálne hodí do domácnosti. Vonkajší vzhľad je strohý, kovový, výkon ultrazvuku je však prvotriedny. K možnosti nastaviť čas čistenia a teplotu kúpeľa pribúda aj možnosť meniť frekvenciu podľa charakteru, tvaru a veľkosti vloženého predmetu. Objem nádob je od 4 litre a viac. Ide o profesionálne ultrazvukové čističe ideálne na zvládnutie nepretežitého chodu počas niekoľkých hodín.

Najlepšie značky ultrazvukových čističiek

Ktorým značkám sa darí v testoch ultrazvukových čističiek? Prinášame vám zoznam výrobcov, ktorí sa zamerali na výrobu kvalitných prístrojov s dobrým pomerom cena/výkon a ich modely patria u spotrebiteľov k obľúbeným:

 • AEG – nemecká značka má v ponuke mimoriadne obľúbený a cenovo dostupný model s označením USR 5659, ktorý sa hodí predovšetkým na domáce použitie.
 • Ultrasonic – už z názvu je zrejme, že v tejto oblasti bude značka Ultrasonic ako doma. Kvalitné ultrazvukové čističky s dobrým pomerom cena/výkon. Vaničky rôznych veľkostí a dizajn zvládnutý na jednotku
 • HQ – čistič HQ JC60 patrí k základným menším čističom, ktorý sa u našincov teší mimoriadnej obľube. Produkt roku 2018.
 • Jeken – precízne spracované ultrazvukové čističe ponúkajú solídny výkon, rýchlosť čistenia, aj optimálne veľké vaničky.
 • Codyson – širšia ponuka zahŕňa nielen základné čističe pre domáce použitie, ale aj niekoľko šikovných pokročilých modelov s bohatým vybavením.

Najčastejšie kladené otázky

Akú vodu používať do ultrazvukovej čističky?

Niektoré ultrazvukové čističky vyžadujú demineralizovanú vodu, pretože bežná voda z kohútika obsahuje množstvo minerálov a vo vode rozpustných plynov, ktoré proces čistenia predlžujú. Ide o špeciálne chemicky vyčistenú vodu vhodnú na technické účely. V prípade, že ju nemáte, nechajte “obyčajnú” vodu prejsť niekoľkými cyklami v čističke bez vložených predmetov – odvzdušní sa.

Aké čistiace prostriedky pri ultrazvukovom čistení používať?

Vždy si dôkladne prečítajte návod na používanie. Niektoré čističky vyžadujú, aby ste zriedili vodu so špeciálnym koncentrátom alebo odmasťovacím prípravkom, pri iných vystačíte so saponátovou vodou, či dokonca s vodou so sódou, octom alebo kyselinou citrónovou. Do ultrazvukovej čističky však rozhodne nepatria horľaviny ani riedidlá.

Ako čistiť okuliare ultrazvukovou čističkou?

Udržať okuliare v dokonalej čistote je takmer nemožné. Častokrát skúšame nie práve vhodné postupy, ako je čistenie kúskom odevu, papierovým obrúskom, ktorými riskujeme poškodenie ochranných vrstiev skla. V optikách sú ultrazvukové čističky bežnou a najmä častou využívanou výbavou.

 • Zvoľte ultrazvukovú čističku, do ktorej sa vaše okuliare bez problémov zmestia. Ultrazvuková frekvencia by mala byť približne 35 – 43 kHz.
 • Okuliare vložte do koša, pripravte vodu (demineralizovaná voda odporúčanej teploty + koncentrát/jemný saponát) a spustite cyklus.
 • Ak vidíte, že okuliare sú dostatočne čisté už počas čistenia, cyklus predčasne ukončite.
 • Okuliare jemne osušte. Rám, sklá, všetky komponenty a aj ťažko dostupné škáry budú dokonale čisté.

Ako čistiť mince ultrazvukom?

Čistenie mincí ultrazvukovou čističkou je rýchle, bezpečné a precízne.

 • Pred samotným čistením vložte mince do destilovanej vody. Odplavia a rozpustia sa tak zjavné nečistoty.
 • Do čističky nalejte čistú destilovanú vodu. Voda, ktorá obsahuje minerály minciam uškodí.
 • Strieborné mince výborne vyčistí čistá destilovaná voda. Na medené a niklové mince už budete pravdepodobne potrebovať prostriedok na odstránenie zájdenej špiny a korózie.
 • Vždy vkladajte mince do košíka, nikdy nie priamo do vaničky.
 • Spustite cyklus čistenia. Po jeho skončení skontrolujte čistotu mincí. Ak čistenie nebolo dostatočné, cyklus opakujte.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
1.Sanitas SUR 42
Nádoba: 0,55 l
Príkon: - W
Časovač: áno
Frekvencia: 43 kHz
⭐ 100 %42 € Čítať recenzie
2.Ultrasonic CD-7910
Nádoba: 0,75 l
Príkon: 50 W
Časovač: áno
Frekvencia: 42 kHz
⭐ 100 %40 € Čítať recenzie
3.Codyson ULTRASONIC III
Nádoba: 0,6 l
Príkon: 50 W
Časovač: áno
Frekvencia: 42 kHz
⭐ 98 %29 € Čítať recenzie
4.HQ-JC60

 Produkt roku 2018 v SR 
Nádoba: 0,6 l
Príkon: 50 W
Časovač: áno
Frekvencia: 43 kHz
⭐ 96 %32 € Čítať recenzie
5.Nedis JECL110WT
Nádoba: 0,6 l
Príkon: 50 W
Časovač: áno
Frekvencia: 43 kHz
⭐ 94 %32 € Čítať recenzie
6.Jeken 6200A
Nádoba: 1,4 l
Príkon: 70 W
Časovač: áno
Frekvencia: 42 kHz
⭐ 94 %82 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej ultrazvukovej čističky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších ultrazvukových čističiek z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin