Najlepšie chlebníky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie chlebníky

Ako vybrať najlepší chlebník na odkladanie čerstvého pečiva a chleba? Nenechajte si ujsť nasledujúce tipy, ktoré sa osvedčili už v mnohých domácnostiach a dokážu to najdôležitejšie – vytvoriť ideálne podmienky pre uskladnenie pečiva. To znamená predovšetkým ochranu pred vlhkosťou, svetlom, prudkými teplotnými výkyvmi či hmyzom.

Ak chceme čerstvé pečivo práve prinesené z obchodu udržať čo najdlhšie mäkké a chrumkavé, musíme mu v kuchyni nájsť miesto s vyhovujúcimi podmienkami. Chlebníky sú zdanlivo nenápadnou kuchynskou výbavou, no ich prínos je zrejmý. Aké materiály sú najlepšie a podľa čoho zvoliť tvar či veľkosť? Všetko podstatné sa dozviete z nasledujúceho sprievodcu výberom. Zmapovali sme obrovský sortiment, zamerali sa na rozmanité možnosti a zaujímali sa aj o dostupné recenzie chlebníkov. V nich sme našli favoritov od značiek Altom, Orion, Tescoma, Klarstein či Wesco, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia. Stali sa základom pre náš rebríček s top produktami v danej kategórii.

Najlepšie chlebníky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Altom Chlebník Bamboo

Najlepší moderný chlebník
✔️ Krásny elegantný dizajn
✔️ Bambusové prevedenie
✔️ Akurátna veľkosť
✔️ Veľmi dobré recenzie
📌 od 32 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Orion Chlebník drevo Ambo

Najlepší drevený chlebník
✔️ Decentné, tradičné prevedenie
✔️ Z bukového dreva
✔️ Veľmi priestranný, rodinný chlebník
📌 od 21 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Klarstein Stigby 2 v 1

Chlebník s doskou na krájanie
✔️ Veľká dóza na chlieb s praktickou doskou na krájanie
✔️ Z plechu a bambusu
✔️ Priestranný chlebník - objem až 8,5 l
📌 od 28 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Altom Chlebník na pečivo

✔️ Štýlový vzhľad s krásnymi detailami
✔️ Optimálna veľkosť
✔️ Z plechu
✔️ Cenovo prívetivý
📌 od 16 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Kela Chlebník FRISCOLINO

✔️ Moderný chlebník v čistých, univerzálnych líniách
✔️ S ľahkým odvetrávaním
✔️ Pomer cena / kvalita
📌 od 26 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Wesco Chlebník Elly

Luxusný chlebník
✔️ Jedinečný retro dizajn
✔️ Robustná kovová konštrukcia
✔️ Dostupný v mnohých farbách
✔️ Nemecká kvalita
📌 od 98 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Orion s bambusovou rukoväťou

Plechový chlebník
✔️ Štýlová dóza na pečivo
✔️ Praktické uzatváranie
✔️ K dostaniu aj ďalšie dózy na iné suroviny v rovnakom dizajne
📌 od 27 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať chlebník

Bez chleba, rožkov či žemličiek si mnohí z nás nevedia predstaviť deň. Sú výborné k raňajkám, na olovrant či večeru. Hodia sa k nátierkam, salámom, šunkám či dokonca ku gulášu. Nečudo, že chlieb a pečivo patria k najpredávanejším potravinám vôbec a nesmú chýbať v žiadnom obchode s potravinami.

Chlieb ani pečivo však už dávno nepatria k najlacnejším položkám v nákupnom zozname, preto ak chceme, aby sme si na nich mohli pochutiť čo najdlhšie a bez zmeny ich kvality, je na mieste pouvažovať, ako chlieb a pečivo v kuchyni skladovať. Chlebníky sú jedným z najpraktickejších riešení. K dispozícii stovky rôznych modelov, tradičné a moderné chlebníky, jednoduché aj do detailov premyslené konštrukcie.

Pri výbere chlebníka síce nemusíme zvažovať komplikované parametre, vzhľadom k svojmu účel je však vítané vybrať si ten najlepší chlebník, ktorý pokryje potreby na uskladnenie pečiva a zapadne do dizajnu kuchyne ako chýbajúci dielik puzzle. Poďme si krok za krokom povedať viac materiáloch, prevedení veka, veľkosti či údržbe chlebníkov.

Niekoľko otázok na zváženie

 • Ako veľký chlieb kupujete? Koľko kusov pečiva potrebujete uskladniť? Od počtu členov domácnosti a obľúbenosti konzumácie pečiva sa prirodzene odvíja veľkosť chlebníka.
 • Koľko miesta pre chlebník môžete vyhradiť? Bude pred chlebníkom dosť miesta na odklopenie veka? Už vopred myslite na pohodlné otváranie.
 • Uprednostňujete drevo, nerez, plast alebo keramiku? Každý materiál má inú hmotnosť a iné nároky na údržbu.
 • Plánujete chlebník používať pri cestovaní? Potom je pre vás dôležitá odolnosť materiálov a čo najnižšia hmotnosť chlebníka.
 • Máte predstavu o vzhľade chlebníka? Chcete, aby ladil s kuchyňou a ďalšou kuchynskou výbavou? V bohatej ponuke určite nájdete svojho favorita. V niektorých prípadoch sa predávajú dokonca aj komplet zladené sety – chlebník + dózy na cukor, soľ, múku, kávu, kakao, …

ako skladovať chlieb

Čo je chlebník?

Chlebník je praktické kuchynské vybavenie, ktorého hlavným účelom je uschovať chlieb a pečivo s cieľom predĺžiť ich životnosť o ďalšie 1 – 2 dni. Izoluje chlieb pred svetlom, vlhkosťou a prudkými zmenami teplôt, aby si čo najdlhšie udržal svoju čerstvosť. Na uzatvorenom mieste tak vytvára okolo pečiva ideálnu mikroklímu, ktorá spomaľuje starnutie chleba a pečiva.

📌 Nesprávne skladovaný chlieb totiž predčasne tvrdne. V chlade tuhne a mení sa jeho konzistencia, v teple môže dokonca skysnúť, v igelitovom sáčku sa zaparuje a podlieha vzniku plesní.

Chlebník, ako úložný box na chlieb a pečivo, máva najčastejšie obdĺžnikovú alebo oválnu základňu. Je vybavený výsuvným, výklopným alebo úplne odnímateľným vekom.

Kde chlebník umiestniť?

Skôr, ako sa pustíme do základných vlastností chlebníkov, je dôležité vedieť čosi viac aj o správnom umiestnení chlebníka. To môže mať totiž celkový vplyv na jeho veľkosť, vzhľad, spôsob otvárania či tvar.

Na uskladnenie chleba a pečiva je dôležité vytvoriť optimálne podmienky – stabilná teplota 20 – 25 °C, tmavšie miesto (o to sa postará samotné uzatváranie chlebníka) a obmedzenie prievanu. Chlebník by preto nemal byť postavený blízko tepelných zdrojov (rúra, varná doska, prekvapivo aj chladnička), ani na miestach, ktoré sú ohrozené prievanom (pri okne či dverách). Pozor na blízkosť kuchynského drezu – chlebník sa tu môže nechcene zmáčať, čo ohrozí nielen jeho vzhľad, no prispeje aj k vyššej vlhkosti vo vnútri chlebníka.

Najlepšie je nájsť také miesto, kde budete mať chlieb a pečivo po ruke v blízkosti nožov a dosiek na krájanie. Otváranie by nemalo byť ničím limitované. V malom priestore voľte radšej výsuvné alebo úplne odnímateľné veko.

domáci chlieb1

Najčastejšie používané materiály

Drevo, bambus, plast, nerez, keramika – materiály, vďaka ktorým nadobúdajú moderné aj tradičné chlebníky rozmanitý vzhľad. Líšia sa však aj v ďalších kľúčových vlastnostiach.

Drevené chlebníky

Drevené chlebníky sú považované za najtradičnejšie. Drevo ako prírodný materiál nájde svoje uplatnenie v moderných aj klasicky riešených kuchyniach. Drevené chlebníky sú ťažšie, no pri pravidelnej starostlivosti vykazujú dlhú životnosť. Na výrobu sa používajú lokálne dreviny – buk a dub, dostupné sú tiež exotické dreviny, ktoré vykazujú vysokú odolnosť voči vzdušnej vlhkosti a zachovávajú si dlhé roky svoju pôvodnú farebnosť. Azda jedinou nevýhodou drevených chlebníkov sú vyššie nároky na čistenie – iba zľahka mokrou handričkou, nemožno ich vložiť do umývačky alebo oplachovať pod tečúcou vodou.

Bambusové chlebníky

Popularita využívania bambusu v domácnostiach prudko narastá. Bambus, ako rýchlo rastúca tráva so zdrevnatenými stonkami, ponúka podobné kvality ako drevo. Bambusové chlebníky sú síce drahšie ako drevené, lákajú však na dlhú životnosť bez zmeny vzhľadu. Bambus totiž spoľahlivo odoláva vyššej vlhkosti a prípadným škrabancom. Obľúbené sú tiež pre atraktívny dizajn inšpirovaný východnou kultúrou.

Nerezové chlebníky

Nehrdzavejúca oceľ si našla svoje stabilné miesto v mnohých domácnostiach. Láka elegantným vzhľadom a očakávanou odolnosťou. Je tomu tak aj v prípade nerezových chlebníkov, ktoré v kuchyniach pôsobia nadmieru elegantne. Sú ťažšie, o niečo robustnejšie, no kombinácia s drevenými alebo bambusovými detailmi môže ich strohosť zjemniť. Počítajte s tým, že na lesklom povrchu bude vidno odtlačky prstov.

Plastové chlebníky

Plastové chlebníky patria medzi najlacnejšie vôbec. U niektorých sa nízka cena podpisuje na vzhľade aj na samotnej životnosti. Treba však jedným dychom povedať, že niektoré plastové chlebníky majú potenciál presvedčiť. Sú ľahké, dajú sa jednoducho prenášať, ich údržbu nekomplikujú žiadne špeciálne nároky materiálov. Vhodné dokonca aj do umývačky riadu.

Keramické chlebníky

Ponuka, ktorá osloví náročných ľudí s citom pre estetiku. Keramické chlebníky patria k drahším, ťažším a ich životnosť je úzko naviazaná na opatrnosť pri manipulácii. Sú však bez pochybností krásne spracované a mnohým sa zapáčili práve pre jemné a dokonalé línie. V kombinácii s dreveným alebo bambusovým vekom sú ako stvorené do interiérov v škandinávskom štýle.

čierna plechová dóza Orion

Čierna plechová dóza na pečivo s bambusovou rukoväťou Orion

Veľkosť chlebníkov

Aký veľký chlebník kúpiť? Záleží od toho, aký veľký chlieb a koľko pečiva pravidelne kupujete. Je rozdiel, ak máte v zásobách menšiu polovicu chleba a 3 – 4 rožky a iné je, ak potrebujete mať pre hladošov veľký chlieb rôzne druhy pečiva vo väčšom počte. Od toho by sa mala odvíjať veľkosť chlebníka a miesto, ktoré bude na kuchynskej linke zaberať.

Do väčšiny chlebníkov sa bez problémov zmestí 750 – 1000 g chlieb. Na dĺžku majú cca 35 cm, ich šírka je 25 – 30 cm, výška od 15 – 25 cm.

📌 Pečivom sa však chlebník nesmie preplňovať. V preplnenom chlebníku neprúdi vzduch a jeho obsah je potom náchylnejší na skore vlhnutie, dusenie, či rozšírenie plesní. Do vnútra patrí chlieb a pečivo bez obalov či mikroténových vreciek.

Veko a spôsoby jeho otvárania

Pri pohľade na ponuku chlebníkov je vidno nielen materiálové a tvarové rozdiely, prítomné sú tiež rozličné spôsoby otvárania chlebníka.

 • Výsuvné veko spĺňa tradičnú predstavu o chlebníku. Veko sa otvára zasunutím do chlebníka smerom nahor, čo znamená, že nevystupuje do priestoru a okolo chlebníka nemusíte mať ďalší manipulačný priestor. Na lacných chlebníkoch je takéto otváranie kameňom úrazu – po čase zadrháva alebo sa prieči.
 • Výklopné veko (dopredu alebo smerom nahor) na pántoch je ďalšou pomerne rozšírenou alternatívou. Tu už treba počítať s tým, že na plné otvorenie veka treba dostatok priestoru okolo chlebníka. Obľúbenejšie sú chlebníky s výklopom dopredu, keďže rovná horná časť chlebníka môže poslúžiť na ďalšie menšie dózy.
 • Veko úplne oddelené od chlebníka je vcelku nenáročné na manipuláciu. Úložný box na pečivo zatvoríte vekom jednoduchým priložením. Veko môže byť zaoblené, s estetickým retro úchytom, alebo rovné (z dreva či bambusu) a okrem pekného vzhľadu často slúži ako doska na krájanie pečiva.

📌 Priehľadné alebo nepriehľadné plné veko? Cez priehľadné je pekne vidieť zásoby pečiva, čo na kuchynskej linke navodzuje dojem útulnosti. Zároveň tiež býva časom vidno menší “chaos” v chlebníku. Pozor aj na blízkosť okna. Svetlo dopadajúce cez veko zvyšuje teplotu v chlebníku a nepridáva pečivu na trvácnosti.

Užitočné vylepšenia chlebníkov

Niektoré chlebníky sú premyslené do detailov a majú vylepšenia, vďaka ktorým je ich používanie ešte prívetivejšie.

 • Pomerne často sú súčasťou plastových chlebníkov protišmykové nožičky, aby pevne stáli na mieste.
 • Na chlebníkoch nájdete tiež madlá / rukoväte, ktoré zjednodušujú manipuláciu s vekom.
 • Nechýbajú ani priečinky, či dokonca menšie zásuvky na odloženie nožov na pečivo.
 • Regulácia odvetrávania umožňuje nastaviť, koľko vzduchu bude prúdiť cez chlebník.
 • Obľúbeným doplnkom je tiež veko 2v1 – slúži ako veko a zároveň ako doska na krájanie pečiva.

čerstvý chlieb

Ako sa o chlebník starať?

Starostlivosť o chlebník spočíva najmä v udržiavaní vnútornej čistoty. Akékoľvek omrvinky v rohoch chlebníka skôr či neskôr osídlia plesne. Pravidelne, aspoň raz omrvinky z chlebníka vysypeme, jeho vnútorné steny očistíme mokrou handričkou a vytrieme do sucha. Na dezinfekciu sa odporúča používať octovú vodu (ocot a voda v pomere 1:2). Po vyutieraní necháme chlebník dostatočne dlho presušiť a vyvetrať.

Ako uchovať chlieb čo najdlhšie čerstvý?

Čosi sme už nenápadne naznačili v riadkoch vyššie, no nezaškodí menšia rekapitulácia. Čerstvé pečivo je chutné v prvý, druhý a maximálne na tretí deň od kúpy – v závislosti od spôsobu skladovania a podmienok. Čím väčší celok, tým dlhšie si udrží svoje kvality. Chlieb v celosti preto nikdy nekrájajte vopred v snahe ušetriť čas. Jednotlivé krajce behom pár hodín stvrdnú.

📌 Pečivu vyhovuje uskladnenie pri teplote 20 – 25 °C na tmavšom mieste, bez prudkých zmien a silného prúdenia vzduchu.

Častou chybou je odkladanie pečiva do chladničky. V chlade vlhne a predčasne tuhne. Ak sa chlieb alebo pečivo ponechajú v mikroténovom vrecku (napríklad v kuchynskej skrinke), riskujete zaparenie, postupné skysnutie až objavenie plesňových ložísk. Naviac – v umelom vrecku nadobúda chlieb pomerne rýchlo gumovú konzistenciu.

Jednou z možností je používanie bavlnených alebo papierových vreciek. Avšak, najlepším spôsobom, ako uchovať chlieb a rôzne druhy pečiva čo najdlhšie čerstvými, je chlebník. Poskytuje totiž ochranu pred svetlom, vzduchom a prudkými okolitými zmenami – a to všetko prakticky a naraz.

Ceny chlebníkov

Dostávame sa k dôležitej otázke výberu – k cene. Hoci neodporúčame vyberať chlebník iba podľa ceny, je zrejmé jasné, že aj tento faktor môže zohrať kľúčovú úlohu. Na koľko vás vyjde kvalitný chlebník? Tu sú tri cenové relácie a ich všeobecná charakteristika.

✅ Chlebníky do 20 eur

Veľký výber plastových a jednoduchších drevených chlebníkov. Môžu mať menšie rozmery a ich vzhľad patrí k menej nápadným. Vyhovovať budú skôr menej náročným užívateľom.

✅ Chlebníky od 20 do 40 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie chlebníky s optimálnym pomerom cena/kvalita. Výber z materiálov a veľkostí je rozmanitejší. K drevo a plastu sa pridávajú aj odolné nerezové chlebníky. Bonusom naviac je veľmi pekný dizajn a nízke nároky na údržbu.

✅ Chlebníky od 40 eur

Ak vám záleží na detailoch a máte vyššie estetické nároky, potom si nenechajte ujsť výber chlebníkov s cenou vyššou ako 40 eur. O vašu pozornosť a uchádzajú krásne nerezové, bambusové aj keramické chlebníky. Ich súčasťou môžu byť aj praktické vylepšenia v podobe dosky na krájanie či priečinku na odloženie nožov.

Najlepšie značky chlebníkov

 • Altom – Obľúbené drevené a bambusové chlebníky dostupné za priaznivú cenu. Dobrá predajnosť.
 • Orion – Široký výber chlebníkov v rôznych cenových reláciách a materiálovom spracovaní. Rôzne tvary aj farebnosť.
 • Tescoma – Plastové chlebníky vo vyššej kvalite spracovania. Pekné, čisté a moderné línie. Jednoduchá údržba.
 • Klarstein – Po dizajnovej aj praktickej stránke výborne navrhnuté chlebníky. Celokovové alebo s atraktívnym bambusovým vrchnákom.
 • Wesco – Luxusné chlebníky, ktoré oslovia najmä náročných. Ich cena je niekoľkonásobne vyššia v porovnaní s priemerom. Jedinečné doplnky kuchynskej linky, ktoré nezostanú bez povšimnutia. Nemecká kvalita, dlhá životnosť.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Altom Chlebník Bamboo

Najlepší moderný chlebník
✔️ Krásny elegantný dizajn
✔️ Bambusové prevedenie
✔️ Akurátna veľkosť
✔️ Veľmi dobré recenzie
📌 od 32 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Orion Chlebník drevo Ambo

Najlepší drevený chlebník
✔️ Decentné, tradičné prevedenie
✔️ Z bukového dreva
✔️ Veľmi priestranný, rodinný chlebník
📌 od 21 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Klarstein Stigby 2 v 1

Chlebník s doskou na krájanie
✔️ Veľká dóza na chlieb s praktickou doskou na krájanie
✔️ Z plechu a bambusu
✔️ Priestranný chlebník - objem až 8,5 l
📌 od 28 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Altom Chlebník na pečivo

✔️ Štýlový vzhľad s krásnymi detailami
✔️ Optimálna veľkosť
✔️ Z plechu
✔️ Cenovo prívetivý
📌 od 16 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Kela Chlebník FRISCOLINO

✔️ Moderný chlebník v čistých, univerzálnych líniách
✔️ S ľahkým odvetrávaním
✔️ Pomer cena / kvalita
📌 od 26 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Wesco Chlebník Elly

Luxusný chlebník
✔️ Jedinečný retro dizajn
✔️ Robustná kovová konštrukcia
✔️ Dostupný v mnohých farbách
✔️ Nemecká kvalita
📌 od 98 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Orion s bambusovou rukoväťou

Plechový chlebník
✔️ Štýlová dóza na pečivo
✔️ Praktické uzatváranie
✔️ K dostaniu aj ďalšie dózy na iné suroviny v rovnakom dizajne
📌 od 27 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin