Najlepšie ventilátory: TOP 10 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie ventilátoryVentilátor je jedným zo zaručených prostriedkov, ako si doma či na pracovisku spríjemniť horúce letné dni. Hoci nedokáže priamo vzduch chladiť ako klimatizácia, nestojí veľa a môžeme ho kedykoľvek premiestniť presne tam, kde potrebujeme. Aké vlastnosti a funkcie majú aktuálne najlepšie ventilátory na trhu?

V nasledujúcom sprievodcovi sa bližšie pozrieme na to, aké druhy ventilátorov na našom trhu nájdete a aj to, z ktorých budete mať najlepší úžitok. Oplatí sa kúpiť ventilátor s diaľkovým ovládaním? Bude lepší klasický alebo stĺpový ventilátor? Na tieto otázky a aj na niekoľko ďalších spoločne nájdeme jasné odpovede.

Pre úplnú spokojnosť s výberom ventilátora treba zvážiť niekoľko premenných. Medzi nimi najmä umiestnenie, veľkosť, hlučnosť a ďalšie doplnkové funkcie, napr. v podobe nočného režimu. Prešli sme aktuálne testy a recenzie ventilátorov, zamerali sa na hodnotenia obľúbených modelov s vyššou predajnosťou a výsledkom je rebríček zaujímavých modelov, v ktorom nájdete preverené ventilátory rôznych typov aj cien.

Najlepšie ventilátory na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
ŠPIČKOVÉ VENTILÁTORY
#1VÍŤAZ HAUS & GARTEN 2019
(1,4) - veľmi dobré

Dyson AM07


Príkon: 56 W
Počet rýchlostí: 10
Priemer: 19 cm
Výška: 101 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]330 € Čítať recenzie
#2HAUS & GARTEN 2018 (1,7)
Klarstein Airflex 360°

Príkon: 65 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 30 cm
Výška: 116 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]126 € Čítať recenzie
#3Najlepší stojanový ventilátor
Klarstein Skyscraper 3G

Príkon: 50 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 24 cm
Výška: 92 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]86 € Čítať recenzie
#4Niekoľko nemeckých ocenení
Klarstein Silent Storm

Príkon: 35 W
Počet rýchlostí: 12
Priemer: 41 cm
Výška: 121-137 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]100 € Čítať recenzie
#5Veľký priemer
ROWENTA VU 6410

Príkon: 60 W
Počet rýchlostí: 4
Priemer: 40 cm
Výška: 113-144 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]135 € Čítať recenzie
#6Najlepší stropný ventilátor
Klarstein Bolero

Príkon: 55 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 134 cm
Výška: 38 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]150 € Čítať recenzie
VENTILÁTORY DO 50 EUR
#1Najlepší lacný ventilátor
Klarstein Summerjam

Príkon: 50 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 41 cm
Výška: 108-128 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]50 € Čítať recenzie
#2Ďalší na zváženie
AEG VL 5668 S

Príkon: 45 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 40 cm
Výška: 125 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]46 € Čítať recenzie
#3Najpredávanejší
Sencor SFN 4047WH

Príkon: 50 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 40 cm
Výška: 103-126 cm
Diaľkové ovládanie: nie
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]22 € Čítať recenzie
#4Lacný stolový ventilátor
Orava SF-13

Príkon: 30 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 30 cm
Výška: - cm
Diaľkové ovládanie: nie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]17 € Čítať recenzie

Ako vybrať ventilátor

Ventilátor vyberajte predovšetkým podľa veľkosti a typu miestnosti. Na pohľad ideálny ventilátor do dennej časti bytu môže byť pre použitie v spálni príliš hlučný. Častokrát rozhodujú detaily a na prvý pohľad sa nám zdajú ventilátory veľmi podobné. V čom sú ich zásadné rozdiely? Aký ventilátor kúpiť do spálne, obývačky alebo kúpelne?

Na čo sa zamerať?

1. Umiestnenie ventilátora

 • Ak hľadáte ventilátor do kuchyne, zíde sa vám väčší, výkonnejší model, kde zrejme oželiete, ak sa pri najvyššom výkone stane viac počuteľným.
 • Pri kúpe ventilátoru do spálne je zase prednosťou tichý chod a možnosť nastaviť časovač vypnutia.
 • Ventilátor do obývačky by mal spĺňať viacero požiadaviek na univerzálnosť. Ak si chcete nerušene pozrieť film, majte nároky na nízku hlučnosť. Ak chcete, aby rovnomerne prúdil vzduch do všetkých smerov, dajte si záležať na možnosti natáčania do strán. Keďže ide o miestnosť s azda najväčším pohybom počas dňa, dbajte aj na dostatočnú stabilitu a odolnosť, aby po jednom náraze neležal prasknutý na podlahe.
 • K ventilátoru do kancelárie môžete pristupovať dvomi spôsobmi. Buď stavíte na výkonný ventilátor s väčším priemerom, alebo si na svoj stôl zadovážite menší stolový ventilátor. K dostaniu sú dokonca aj páreurové miniventilátory, ktoré nemajú sieťový kábel, ale energiu čerpajú cez USB konektor zapojený do počítača.

2. Skladnosť a prenosnosť

Stĺpové, stojanové a stolné ventilátory majú ako hlavnú výhodu dobrú mobilitu. Môžete ich preniesť presne tam, kde potrebujete. Stačí, ak je na dosah elektrická zásuvka alebo predlžovací kábel. Myslite však vopred na dostatok miesta pri uskladnení, aby vám objemná otočná hlavica nezaberala tretinu úzkej komory. Axiálne a stropné ventilátory už predstavujú pevné riešenie, kde si ich umiestnenie musíte vopred dobre premyslieť.

3. Kvalita prevedenia

Už jeden malý detail v podobe zle odliateho kúsku a zrazu celý ventilátor rezonuje a jeho hlučnosť je vyššia ako deklaruje výrobca. Vždy po zakúpení (v kamennej predajni aj vopred) ventilátor vyskúšajte. O niečo horšie sú na tom celoplastové ventilátory. Kovové prvky na ventilátoroch vykazujú vyššiu kvalitu.

4. Bezpečnostné prvky

Najmä ak máte malé deti alebo chováte domáce zvieratá, ktoré sa môžu pohybovať voľne po domácnosti, skontrolujte hustotu mriežky alebo ochranného krytu. Nedovoľte malým deťom manipulovať s ventilátorom. Sú známe prípady, kedy dieťa odňalo predný kryt zo stolového ventilátora a hoci mu plastové vrtule iba trochu „obili“ prsty, za ten krik a plač to nestojí. Rovnako tak existuje riziko aj pri stĺpových ventilátoroch, do ktorých sa určite nesmie vsúvať žiadna ceruzka ani tenká palička.

5. Dizajn

Bez ohľadu na výkon či cenu, nikto z nás si zrejme nebude domov kupovať vyslovene škaredý ventilátor. Kým niektoré konštrukcie a typy ventilátorov sa držia pri zemi, čoraz širší je aj sortiment moderne vyzerajúcich, decentných a zároveň elegantných ventilátorov, ktoré sa stanú nerušivou súčasťou domácnosti. Návšteva možno ani nezistí, že sedí vedľa ventilátora, kým ho nezapnete.

ako vybrať ventilátor

Základné druhy ventilátorov

Kým vhupnete medzi stovky modelov ventilátorov, pozrite sa spolu s nami na výhody a nevýhody jednotlivých konštrukcií.

⏩ Stolné ventilátory

Ide o najobľúbenejšie prevedenie ventilátorov, ktoré sa držia dobrej cenovej dostupnosti. Na základni s nohou je osadená hlavica s vrtuľou. Celková výška ventilátora je cca 50 cm, priemer vrtule 30 – 35 cm. Na výber máte z niekoľkých výkonov, čo sa prejaví najmä zmenou rýchlosti rotácie vrtule a intenzívnejším prievanom. Hlavu vrtule môže v istom uhle natáčať hore a dolu, lepšie modely dostali do výbavy aj automatické otáčanie doľava a doprava. Najlepšie vám poslúži na pracovnom stole, ale aj kdekoľvek doma, keďže pre nízku spotrebu aj nízku obstarávaciu cenu si môžete kúpiť do každej izby jeden.

⏩ Stojanové ventilátory

V princípe ide o vylepšenie stolných ventilátorov. Do výbavy dostali vyššiu nohu (celková výška cca 120 cm), väčšina je aj s možnosťou výškového nastavenia. Priemer vrtule je priemerne 30 – 40 cm. Hlavicu môžete v niekoľkých stupňoch nakloniť a rovnako tak aj zvoliť otáčanie do strán. Kvalitné stojanové ventilátory majú naviac aj diaľkové ovládanie, preto pri pozeraní filmu nemusíte z gauča ani vstať. Jedným z kľúčových ukazovateľov kvality je dostatočná stabilita ventilátora, čomu môže napomáhať širšia základňa opatrená protišmykovými nožičkami.

⏩ Stĺpové ventilátory

Tieto ventilátory majú povesť „chameleóna“. Ide o vkusné stĺpové konštrukcie v zaujímavom dizajne, ktoré poľahky splynú s moderným interiérom a nevyčnievajú tak ako rozmerné stojanové modely. Miesto typických troch lopatiek majú horizontálnu mriežku a smerovo nastaviteľné lamely. Ich výkon nedosahuje hodnotu stojanových ventilátorov, preto sa hodia skôr do menších miestností. Očariť vás však môžu svojím tichým chodom a množstvom moderných funkcií, napr. dotykový panel, diaľkový ovládač, časovač, filtrovanie vzduchu od nečistôt. Pomerne vyhľadávané sú aj stĺpové ventilátory s ionizátorom.

⏩ Ventilátory s trvalým umiestnením

Ide o ventilátory, ktoré môžu mať v domácnosti výborné využitie aj účel, no ich umiestnenie si treba dobre premyslieť.

 • Axiálne ventilátory – Ventilátory malých rozmerov v tvare kruhu alebo štvorca, ktoré sa montujú do stien najmenších miestností bytu (WC, kúpeľňa).
 • Stropné ventilátory – Rozmerné ventilátory osadené tesne pod stropom. Priemer lopatiek môže presiahnuť až 130 cm. Výhodou je, ak v sebe zároveň kombinujú aj funkciu osvetlenia.
 • Podlahové ventilátory – Výkonné ventilátory, ktoré sa montujú priamo do podlahy. Dokážu dosiahnuť jeden z najvyšších výkonov. S ich osadením však treba počítať vopred.

stropný ventilátor

Výkon ventilátora = Počet výmen vzduchu za hodinu

Aj keď ide o údaj, ktorý nájdete iba u niektorých vybraných výrobcov, práve výkon ventilátora určuje jeho reálne schopnosti. Uvádza sa ako počet výmen vzduchu v miestnosti za hodinu.

Najskôr si vypočítajte orientačný objem vzduchu v miestnosti, v ktorej bude ventilátor prednostne umiestnený. Pre naše potreby rátajme s izbou 4 x 3 x 3 m, t.j. objem 36 m3. Ak sa z popisu ventilátora dozviete, že jeho vzduchový výkon je 140 m3/hod, dokáže vzduch v miestnosti prehnať približne 4 krát za hodinu (140 : 36 = cca 3,8).

Pre obývačku a spálňu je odporúčaná výmena vzduchu 1-2 krát za hodinu; v miestnostiach, kde sa koncentruje para (kúpeľňa a kuchyňa) je vhodná výmena minimálne 5 krát za hodinu a pre miestnosti, kde je vyššia koncentrácia ľudí (napr. kancelárie) uvažujte o modeloch, ktoré dokážu vzduch „otočiť“ minimálne 8 – 9 krát za hodinu.

Spotreba a príkon

Myslíte, že sa letné používanie ventilátora odrazí na vyšších nákladoch za elektrinu? Nemusíte sa obávať. Menšie stolové ventilátory pracujú s príkonom do 20 W, priemerne výkonné stojanové a stĺpové ventilátory majú príkon do 65 W a extra výkonné modely (vrátane stropných) môžu mať uvedený príkon od 80 – 110 W.

Hlučnosť

Aká hlučnosť ventilátoru je tolerovateľná po dlhšiu dobu? Hlučnosť do 35 dB nijako neovplyvní váš komfort. Dokonca aj hlučnosť do 50 dB sa dá považovať za dobrý štandard. Avšak hlučnosť od 50 dB vás už po istom čase (a najmä počas noci) môže vyrušovať a pôsobiť nepríjemne.

Užitočné doplnkové funkcie

 • Regulácia rýchlosti – Výbava lacných aj drahých modelov. Rozdiel je v počte rýchlosti, ktorých môže byť 3 až 12.
 • Diaľkové ovládanie – Z pohodlia postele uvediete ventilátor do chodu, zmeníte rýchlosť prúdenia vzduchu, či dokonca aj smer.
 • Časovač vypnutia – Pri zapnutom ventilátore sa dobre zaspáva, no ak sa obávate, že by ste do rána mohli dostať „prievan“, môžete nastaviť za koľko hodín sa ventilátor automaticky sám vypne.
 • Režim prírodného vánku – Rýchlosť otáčok sa pravidelne mení, čo vytvára efekt prúdenia prírodného vánku.
 • Nočný režim – Ventilátor pracuje na slabší výkon a extra ticho.

Video

Ceny ventilátorov

Ponuka ventilátorov je obrovská. Od jednoduchých „páreurových“ stolových ventilátorov, či ventilátorov do auta, až po profesionálne integrované riešenia do vášho domu. My však z nej vyberieme najmä prenosné ventilátory do domácnosti, ktoré patria k najpredávanejším.

✅ Ventilátory do 20 €

Kategória, v ktorej dominujú najmä stolné ventilátory, no nájdete tu aj niekoľko základných stojanových ventilátorov. Ovládanie je jednoduché – pomocou niekoľkých tlačidiel na tele ventilátora. Rovnako tak aj nastavenie sklonu treba vykonať manuálne. Pozor na prílišnú hlučnosť, ktorá by mohla byť rušivá najmä počas noci.

✅ Ventilátory do 80 €

Bohatá kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie ventilátory rozmanitých konštrukcií. Veľmi dobrý pomer cena/výkon. S rastúcou cenou do výbavy postupne pribúda diaľkové ovládanie, dôraz na tichý chod a moderný dizajn. Nájdete tú aj čoraz obľúbenejšie stĺpové ventilátory.

✅ Ventilátory od 80 €

V cene od 80 € dominujú kvalitné stĺpové a stojanové ventilátory s diaľkovým ovládaním, funkciou časovača vypnutia, ktoré dokážu vytvoriť parádny prúd vzduchu. Niektoré modely majú navyše aj funkciu zvlhčovača vzduchu alebo ionizátora. V tejto cenovej relácii nájdete aj zaujímavé stropné ventilátory.

Najlepšie značky ventilátorov

Dáte na skúsenosti spotrebiteľov pre vami, alebo si radi vyberáte presne podľa svojich kritérii? Odborné hodnotenia a testy ventilátorov sú v tomto prípade dobrým zdrojom informácií, hoci pravdou je, že v nich figurujú predovšetkým drahšie modely s moderným dizajnom. Pozreli sme sa tiež na predajnosť a obľúbenosť na našom trhu. V nasledujúcom zozname nájdete značky, v ktorých ponuke je hneď niekoľko zaujímavých „kúskov“ hodných pozornosti.

 • Klarstein – Výborné hodnotenia zo zahraničných testov ventilátorov sa ušli modelom Klarstein Summerjam aj Klarstein Empire State, či Klarstein Silent Storm. Zaujímavá ponuka rozmanitých konštrukcií.
 • Sencor – Značka obľúbená na českom a slovenskom trhu prináša cenovo dostupné ventilátory. Vhodné skôr pre menej náročných spotrebiteľov, ktorí uprednostnia funkčnosť pred inováciami.
 • Goodline – Zástupca lacných stojanových a stolných ventilátorov pre nenáročných spotrebiteľov.
 • Rowenta – Výber kvalitných ventilátorov (stojanové, stĺpové aj stolové). Do pozornosti dávame modely Rowenta Turbo Boost Silence Extreme aj Rowenta VU 2630.
 • AEG – Super tiché ventilátory s dobrým výkonom a navyše za primeranú cenu. Do výbavy dostali diaľkový ovládač a dokonca aj časovač.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako zefektívniť chladenie vzduchu pomocou ventilátora?

Že ventilátor nie je taký účinný ako klimatizácia? Je to síce pravda, no správne používanie ventilátora dokáže prispieť k vášmu domácemu komfortu viac, ako by ste očakávali. Ako si ochladiť vzduch v byte s pomocou ventilátora?

 • Nedovoľte ventilátoru, aby „ťahal“ vzduch z teplej strany miestnosti. To znamená, že by nemal byť zadnou stranou pristavený k oknu. Nájdite mu radšej najchladnejšie miesto v izbe, kde ani cez okno nesvieti priamo slnko.
 • Rozložte pred ventilátor mokrú plachtu, či už prehodením cez sušiak na bielizeň, alebo stoličku. Za pár minút klesne pocitová teplota o niekoľko stupňov Celzia.
 • Veľmi podobný efekt dosiahnete aj pomocou misky s kockami ľadu, alebo zachladenou fľašou s vodou, ktoré postavíte priamo pred ventilátor.

Prečítajte si aj náš článok: Ako ochladiť vzduch v byte (aj bez klimatizácie)

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
ŠPIČKOVÉ VENTILÁTORY
#1VÍŤAZ HAUS & GARTEN 2019
(1,4) - veľmi dobré

Dyson AM07


Príkon: 56 W
Počet rýchlostí: 10
Priemer: 19 cm
Výška: 101 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]330 € Čítať recenzie
#2HAUS & GARTEN 2018 (1,7)
Klarstein Airflex 360°

Príkon: 65 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 30 cm
Výška: 116 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]126 € Čítať recenzie
#3Najlepší stojanový ventilátor
Klarstein Skyscraper 3G

Príkon: 50 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 24 cm
Výška: 92 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]86 € Čítať recenzie
#4Niekoľko nemeckých ocenení
Klarstein Silent Storm

Príkon: 35 W
Počet rýchlostí: 12
Priemer: 41 cm
Výška: 121-137 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]100 € Čítať recenzie
#5Veľký priemer
ROWENTA VU 6410

Príkon: 60 W
Počet rýchlostí: 4
Priemer: 40 cm
Výška: 113-144 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]135 € Čítať recenzie
#6Najlepší stropný ventilátor
Klarstein Bolero

Príkon: 55 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 134 cm
Výška: 38 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]150 € Čítať recenzie
VENTILÁTORY DO 50 EUR
#1Najlepší lacný ventilátor
Klarstein Summerjam

Príkon: 50 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 41 cm
Výška: 108-128 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 5 text="true" tooltip="true"]50 € Čítať recenzie
#2Ďalší na zváženie
AEG VL 5668 S

Príkon: 45 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 40 cm
Výška: 125 cm
Diaľkové ovládanie: áno
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]46 € Čítať recenzie
#3Najpredávanejší
Sencor SFN 4047WH

Príkon: 50 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 40 cm
Výška: 103-126 cm
Diaľkové ovládanie: nie
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]22 € Čítať recenzie
#4Lacný stolový ventilátor
Orava SF-13

Príkon: 30 W
Počet rýchlostí: 3
Priemer: 30 cm
Výška: - cm
Diaľkové ovládanie: nie
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]17 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového ventilátora. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepší ventilátor na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin