Najlepšie detské postieľky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie postieľky

Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie detské postieľky? Vieme, že aj táto súčasť výbavy pre bábätka patrí ku kľúčovým. Rozhodujete sa podľa vzhľadu, veľkosti, bezpečnosti či použitého materiálu? Rátate v spálni alebo detskej izbe s každým centimetrom? Radi vás prevedieme všetkými dôležitými parametrami, predstavíme rôzne možnosti detských postieľok, aby ste v konečnom výsledku vedeli, ako vybrať tú najlepšiu detskú postieľku presne podľa vašich predstáv a najmä s ohľadom na potreby dieťatka.

Čo sa môžete dozvedieť v dostupných recenziách postieľok pre deti? Predovšetkým spokojnosť a nespokojnosť rodičov. Stačí pár týždňov skutočného používania a na krásnej postieľke sa môžu objaviť prvé nedostatky. Ďalšie sa zase objavia až v období, kedy dieťatko podrastie a dáva jej skutočne zabrať. Od kvalitnej detskej postieľky je však namieste očakávať dobrú životnosť, aby vám poslúžila aj pri ďalších potomkoch, alebo aby ste ju mohli posunúť ďalej v rodine. Čo môže byť súčasťou jej výbavy? Láka vás postieľka s komodou a prebaľovacím pultíkom alebo snívate o postieľke s nebesami / baldachýnom? Často cestujete a využijete detskú cestovnú postieľku? Veríme, že v nasledujúcom sprievodcovi nájdete všetky dôležité odpovede.

Najlepšie detské postieľky na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Klups Karolína II Biela

 Veľmi obľúbená 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: ECO doska + borovica
Hmotnosť: 15 kg
Nosnosť: 15 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]54 € Čítať recenzie
#2Petite&Mars Koot Lion Grey

 Kvalitný produkt 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: kov + nylon
Hmotnosť: 11 kg
Nosnosť: 14 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]45 € Čítať recenzie
#3Zopa Camping 2

 Skvelé recenzie 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: kov + polyamid
Hmotnosť: 9,3 kg
Nosnosť: 20 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]50 € Čítať recenzie
#4HAUCK Dream N Play Plus

 Výborne hodnotené v Nemecku 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: kov + sieťová látka
Hmotnosť: 11 kg
Nosnosť: 15 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]48,90 € Čítať recenzie
#5Drewex Kuba II so sťahovacou bočnicou

 Najlepšia drevená 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: borovica
Hmotnosť: 10 kg
Nosnosť: 18 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]82,50 € Čítať recenzie
#6Zopa NANNY

 Polohovateľná cestovná 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: kov + sieťová látka
Hmotnosť: 9,3 kg
Nosnosť: 20 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]58,90 € Čítať recenzie

Ako vybrať detskú postieľku

Čerstvo narodené bábätko prespí až 16 hodín denne. Ak mu chcete vytvoriť návyk, režim a zároveň ho mať aj pod kontrolou za pomoci videopestúnky alebo monitora dychu, najlepším miestom je detská postieľka, v ktorej mu nič zlé nehrozí. Ak ste práve v procese rozhodovania, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi, aby ste vybrali k spokojnosti oboch strán – ako vášho dieťatka, tak aj vás.

Druhy detských postieľok

V ponukách e-shopov sú momentálne tisíce postieľok. Líšia sa nielen použitým materiálom a farbou, ale aj celkovým konštrukčným prevedením.

Klasické drevené postieľky

Patria dlhodobo medzi najpredávanejší artikel. Lákajú priaznivou cenou, dlhou trvácnosťou a odolnosťou materiálov. Sú vhodné na každodenné používanie od narodenia približne do 3. roku života (pri predĺžených verziách až do nástupu do školy). Nájdete ich v rôznych cenových reláciách, aj v kompletoch spolu s ladiacim nábytkom do detskej izby. Väčšina z nich má výškovo nastaviteľný rošt, preto je manipulácia s dieťatkom pre rodiča veľmi pohodlná. Veľkou výhodou je priedušnosť, zabezpečená latkovými bočnicami z dreva a lamelovým roštom. Dajte si záležať, aby ste kúpili postieľku, ktorá je vyrobené z bezpečného materiálu. Najčastejšie sa používa tvrdý buk alebo dub, poprípade mäkšia borovica alebo smrek. Matrac sa dokupuje zvlášť.

Cestovné postieľky

Predstavujú obľúbené riešenie, ak častejšie cestujete alebo trávite dni u starých rodičov. V mnohých rodinách ich dokonca nájdete stabilne rozložené v obývačke, kde slúžia ako “ohrádka”, v ktorej sa dieťa hrá, alebo má aspoň odložené svoje hračky. Sú skladacie, s premyslenou odľahčenou konštrukciou, ktorá funguje na “klik” systém. Viaceré z nich zložíte aj rozložíte za pár sekúnd. Bočné strany postieľky sú sieťované, dno je zvyčajne pevné, z pogumovaného spevneného materiálu, umiestnené v dolnej časti (bez možnosti polohovania). Matrac je rolovateľný, zvyčajne súčasťou balenia. Niektoré drahšie modely disponujú polohovateľnosťou, za ktorú si však priplatíte.

Kolísky

Ide o okrajovú kategóriu, no i tak má v niektorých rodinách svoj význam. Sú pôsobivým kusom interiéru s pridanou hodnotou – dieťa v nich dokážete kolísaním upokojiť a uspať. Zvyčajne ide o drahšie, krásne spracované modely, ktoré však využijete len počas prvých mesiacov. Nie sú totiž vhodné pre deti, ktoré už dokážu samostatne sedieť. Približne od 6. – 7. mesiaca musí dieťa prejsť do pevnej postieľky.

Video

Veľkosť a nosnosť detskej postieľky

Aké sú tradičné rozmery detských postieľok?

Najčastejšie natrafíte na rozmery 120 x 60 cm (väčšinou nosnosť do 15 kg, vhodné pre dieťa do 2,5. – 3. roku života, ale tiež aj modely s nosnosťou do 25 kg) a rozmery 140 x 70 cm (s nosnosťou 20 – 25 kg, vhodné pre dieťa do predškolského veku). Výber vhodnej veľkosti záleží od vašich očakávaní, finančných a priestorových možností. Umiestnenie postieľky je zvyčajne pri manželskej posteli, preto musíte zohľadniť každý centimeter, ktorý máte navyše. Navyše, s väčšou detskou postieľkou sa môže o niečo horšie manipulovať. Po detskej postieľke sa zvyčajne prechádza na detskú posteľ s dĺžkou 160 cm alebo 180 cm, niektorí rodičia siahnu po plnej dĺžke do 200 cm, spolu so zábranami.

Čo ponúka rastúca detská posteľ?

Môžete objaviť dva základné varianty.

 • Prvým je detská postieľka, súčasťou ktorej je v konštrukcii úložný priestor, komoda aj prebaľovací pult. Ložná plocha má dĺžku približne 120 cm a zo všetkých strán je chránená zábranami. Po odňatí komody s pultom, prednej a zadnej bočnice vznikne lôžko o dĺžke cca 160 cm, vhodné približne do 10 – 12. roku dieťaťa. Dlhodobé využitie a vyššia cena. Nevýhodou je však šírka lôžka, ktorá je max. 65 – 70 cm, čo pre staršie dieťa nemusí stačiť.
 • Druhý variant predstavuje posteľ, ktorá môže s vaším dieťaťom porásť až do dospelosti. Zvyčajne má šírku 80 cm a prvú dĺžku 140 cm. Vďaka premyslenej konštrukcii ju môžete posúvať až do dĺžky 200 cm. Matrac je treba kupovať zakaždým väčší. Je vhodná pre deti približne od 2. – 3. roku, nie pre najmenšie bábätká. Nemá dostatočné zábrany.

Norma a bezpečnosť: Na čo dávať pozor?

 1. Bezpečnú detskú postieľku spoznáte tak, že vyhovuje platnej Európskej norme STN EN 716-1 (2018-10) a tento údaj je na nej jasne vyznačený štítkom.
 2. Súčasťou balenia musí byť presný montážny návod s jasnými pokynmi, ako postieľku zostaviť a aká je povolená výška roštu v závislosti od veku a fyzických schopností dieťaťa. Najvyššia poloha, určená pre novorodenca, musí byť minimálne o 30 cm nižšie od horného okraja postieľky. Dieťa, ktoré už dokáže samostatne sedieť, štvornožkovať alebo sa stavia za pomoci pevných prvkov (napr. o tyčky na postieľke) by malo mať rošt umiestnený na dolnej pozícii, minimálne o 60 cm nižšie od horného okraja.
 3. Vzdialenosť medzi tyčkami na bočných stranách by mala byť v rozpätí od 4,5 – 6,5 cm. Vďaka takejto konštrukcii je zabezpečená dostatočná cirkuláciu vzduchu a zároveň máte istotu, že dieťa si do medzier nezakliesni hlavičku.
 4. Všetky hrany, výčnelky a rohy by mali byť bezpečne zaoblené. Drevo musí byť opracované tak, aby na ňom neboli prítomné žiadne triesky, znaky po hnilobe ani po činnosti hmyzu.
 5. Povrchová úprava – náter nesmie obsahovať žiadne olovo ani polychlórované bifenyly. Zdravotnú nezávadnosť by mal výrobca deklarovať v dokumentácii, platným certifikátom. Dieťa môže totiž od istého veku postieľku obhrýzať.
 6. Ak je postieľka vybavená sťahovacou bočnicou, musí byť súčasťou jej konštrukcie aj poistka, ktorá zabráni jej sklopeniu dieťaťom. Ak poistka nie je, musí byť spúšťací mechanizmus dvojbodový, pričom prvky sú od seba vzdialené minimálne 85 cm.
 7. Ak má postieľka štyri kolieska, musia byť dve z nich zaistiteľné proti pohybu.
 8. Do konštrukcie postieľky nezasahujte svojimi “vylepšovákmi”. Môžete neúmyselne vytvoriť výstupok, ktorý malé neposedné batoľa využije na prelezenie cez hornú hranu.

detská postieľka s komodou

Výbava – zaujímavý komfort pri používaní detskej drevenej postieľky

Pre vaše dieťatko je najdôležitejšie pohodlie a teda najmä kvalitný matrac, ktorý je dostatočne priedušný a z príjemných materiálov. Pre praktické a čo najdlhšie využívanie postieľky však môžete ako rodič myslieť aj na obdobie dopredu a zadovážiť si taký model, ktorý sa bude jednoducho prispôsobovať a pohodlne používať.

Všímajte si tieto prvky výbavy:

 • Sťahovacia bočnica – veľmi praktický a žiadaný prvok, ktorý najmä mamičkám po pôrode uľahčuje manipuláciu s bábätkom. Čerstvo narodený drobček leží zabalený v perinke alebo ulitke a jeho schopnosti zmeniť polohu sú minimálne. Preto mierne zníženie prednej strany nepredstavuje žiadne riziko.
 • Odnímateľná bočnica – bez rizika ohrozenia stability postieľky je možné prednú bočnicu úplne odňať, a postieľku tak tesne prisunúť k manželskej posteli.
 • Výškovo nastaviteľný rošt – veľká výhoda klasických drevených postieľok. Zvyčajne máte na výber 3 výškové stupne: 1. stupeň pre novorodenca, 2.stupeň pre 2 – 4 mesačné bábätko, ktoré “pasie barančeky” a 3.stupeň (najnižší) pre dieťa, ktoré sa dokáže posadiť alebo kľačať na kolienkach (od 6. – 7. mesiaca).
 • Kolieska – uľahčujú manipuláciu s postieľkou. Môžu byť 2 na jednej strane alebo 4 kolieska. Dôležitá je prítomnosť bŕzd/zaistenie proti neželanému pohybu. Detské postieľky s kolieskami sú u rodičov veľmi obľúbené. Cez noc prisunú postieľku k manželskej posteli, cez deň ju vrátia na pôvodné miesto.
 • Vyberateľné tyčky – v strede prednej bočnice sú 2 tyčky, ktoré sa dajú vybrať. Môžete tak počas noci utíšiť hladkaním bábätko, dieťa od cca 15 mesiacov tadiaľ dokonca dokáže bezpečne prejsť, bez toho, aby sa snažilo preliezť cez horné hrany.
 • Komoda – je súčasťou drahších, rozmerovo väčších postieľok, alebo detských rastúcich postieľok. Výhodou je fakt, že máte všetko dôležité po ruke. Nevýhodou je vyššia cena, väčšie rozmery aj hmotnosť postieľky. Horná plocha komody je prispôsobená na praktický prebaľovací pult.
 • Nebesia / Baldachýn so stojanom – v podobe ozdobného závesu alebo sieťky má nielen estetickú funkciu. Chráni pred svetlom, slnečnými lúčmi a otravným hmyzom.
 • Úložný priestor / veľká zásuvka s kolieskami – znamená dobre vymyslené využitie spodného priestoru pod postieľkou. Ideálne miesto na odloženie zásob plienok, fusaku, deky, ale aj hračiek.

Kvalitná cestovná postieľka a jej výhody

Rozhodujete sa o tom, akú cestovnú postieľku kúpiť? Myslíte si, že ju naplno nevyužijete? Táto kategória postieľok je u rodičov veľmi obľúbená, predovšetkým preto, že priestor známy pre dieťatko môže ísť s vami kdekoľvek – či už na chatu, k starým rodičom, na dovolenku. Presne viete, aké podmienky táto postieľka ponúka a pre vaše dieťa znamená istotu aj v neznámom prostredí.

Okrem toho výborne poslúži aj ako ohrádka na hranie v čase, kedy potrebujete rýchlo navariť alebo upratať. Drobčekovi nehrozí žiadny pád, je obklopený hračkami, a dokonca aj na vás vidí. Aj z tohto dôvodu sú cestovné postieľky dlhodobo rozložené v dennej časti vášho bytu / domu – v kuchyni alebo obývačke.

Výrobcovia cestovných postieľok vedia, že ich využitie dokázali rodičia šikovne zúžitkovať, a preto aj súčasťou ich výbavy môžu byť zaujímavé prvky – napríklad transportné kolieska, výškovo nastaviteľné dno, otvor so zipsom na jednej strane, praktický kapsár, prebaľovací pult. Aj naďalej sú však jednoducho rozložiteľné a zložiteľné a zmestia sa do prepravnej tašky v kompaktných rozmeroch.

Cena detských postieľok

Podobne, ako pri každej kategórii, aj pri postieľkach existuje niekoľko cenových relácii. Pozitívne je, že aj overení výrobcovia sa snažia svoje ceny nepremršťovať a ponúkajú základné modely postieľok za priaznivé ceny. S rastúcou odolnosťou materiálov a s množstvom príslušenstva samozrejme cena narastá.

✅Detské postieľky do 50 €

Môžete tu nájsť základné drevené postieľky, pri ktorých je možné polohovať rošt do rôznych výšok + predná bočnica má 2 tyčky vyberateľné. V akciovej ponuke natrafíte aj na spodný úložný priestor. V cene do 50 € zoženiete aj veľké množstvo spoľahlivých cestovných postieľok.

✅Detské postieľky do 150 €

Vybavenosť a prepracovanosť drevených postieľok narastá. Ich súčasťou môže byť sťahovacia bočnica, transportné kolieska, spodný úložný priestor. V prípade cestovných zase láka zvýšená nosnosť až do 25 kg.

✅Detské postieľky od 150 €

Ak hľadáte kvalitnú postieľku s bohatou výbavou a dlhou životnosťou, musíte do peňaženky siahnuť o niečo hlbšie. Odmenou vám však bude príjemný komfort a všetko potrebné po ruke. Drevené postieľky sú vybavené sťahovacou/odnímateľnou bočnicou, roštom, ktorý je možno polohovať aj šikmo (pre deti s refluxom), v cene je úložný priestor, poprípade aj komoda a prebaľovací pult. Okrem toho tu nájdete aj cestovné systémy, ktoré majú okrem základnej skladacej konštrukcie vo výbave aj závesné lôžko a prebaľovací pult.

detská postieľka

Najlepšie značky detských postieľok

Ktoré značky sú medzi rodičmi obľúbené? Čo môžete v ich ponuke nájsť? Ktorá značka si dáva záležať na výrobe spoľahlivých a bezpečných detských postieľok? Vybrali sme päticu najlepších, ktorých postieľky majú nielen dobré recenzie u nás, ale aj v zahraničí.

 • Klups – tradičná firma s dlhoročnou výrobou v segmente detských izbičiek má na svedomí najbohatšiu ponuku krásne spracovaných postieľok. Na našom trhu patria medzi najpredávanejšie, vynikajú dobrou cenovou dostupnosťou a množstvom rôznych variantov, kde si určite nájdete svoj model. Nájdete tu základné, lacné postieľky, ale aj výborne vybavené drahšie modely s dôrazom na detail a estetické prevedenie.
 • Petite&Mars – obľúbená značka detských kočíkov a ďalších potrieb pre deti ponúka kvalitné cestovné postieľky, ktoré sú pre mnohých rodičov prvou voľbou, ak po takomto type postieľky pátrajú. Disponujú nízkou hmotnosťou, kompaktnosťou po zložení a dobrou odolnosťou materiálov.
 • Hauck – najširší výber overených cestovných postieľok v rôznom prevedení – od jednoduchých športových, po elegantnejšie verzie. Ako jedna z mála značiek ponúka pri cestovných postieľkach nadštandard. Postieľka Hauck Babycenter bola ovenčená mnohými víťazstvami v testoch postieľok – navyše ponúka závesné lôžko pre najmenšie deti, prebaľovací pult, odkladací priestor a kolotoč – všetko, čo pri cestovaní s malým dieťatkom môžete potrebovať.
 • Drewex – už z názvu značky je jasné, že pôjde o drevené postieľky. Tie svojou robustnosťou a kvalitou spracovania presvedčia aj náročnejších rodičov. Okrem základných modelov tu nájdete aj detailne prepracované postieľky s vypaľovanými detskými motívmi (medvedík, žirafa) a množstvom užitočných prvkov výbavy.
 • Zopa – táto značka má vo svojej ponuke solídny výber cenovo dostupných cestovných postieľok s milými detskými motívmi. Výhodou je najmä to, že väčšina modelov ponúka nosnosť až 20 – 25 kg, pri uchovaní nízkej hmotnosti postieľky – okolo 10 kg. Súčasťou konštrukcie postieľok sú aj praktické kolieska na jednej strane. Viaceré modely sprevádzajú veľmi dobré hodnotenia a recenzie.

Najčastejšie kladené otázky

V čom sa líši cestovná postieľka od klasickej?

Pre krátke zhrnutie: Klasická postieľka nemá skladaciu konštrukciu, je z pevných materiálov, polohovateľná v časti roštu a jednej bočnice. Je dostatočne priedušná zo všetkých strán. Cestovná postieľka je vhodná na príležitostné spanie a hranie, bočné strany tvorí sieťovina a spodné dno pevný materiál, ktorý nemusí byť dostatočne priedušný. Jej výhodou je však nízka hmotnosť a jednoduché skladanie do kompaktných rozmerov.

Kde umiestniť detskú postieľku?

Deti už od útleho veku ženie veľká zvedavosť a chuť objavovať. A kým vy si myslíte, že pokojne spí počas obedného spánku, v skutočnosti sa v izbe môže odohrávať veľa nebezpečných aktivít a útek z „tyčkového väzenia“. Správne miesto pre detskú postieľku je kľúčové.

Vyhnite sa preto týmto miestam:

 • Na dosah parapety, okna a elektrických zásuviek.
 • V blízkosti radiátora, komody alebo nočného stolíka, za pomoci ktorých by mohlo dieťa vyliezť z postieľky.

Aká je vhodná poloha postieľky? Ideálne v otvorenom priestore, kde dieťa nebude mať na dosah rôzne nábytky a časti vybavenia izby. Vhodná je aj „prázdna“ stena – taká, kde naokolo nie sú predmety, ktoré môže na seba prevrhnúť.

Čo patrí a čo nepatrí do detskej postieľky?

Kúpa postieľky neznamená výslednú cenu. Je ešte dôležité vybrať matrac – z kvalitných, prírodných a priedušných materiálov, aby bola zabezpečená cirkulácia vzduchu a nedochádzalo k prehriatiu dieťatka. Z tohto dôvodu neodporúčame do detskej postieľky kupovať gumené podložky na matrac, ktoré slúžia ako ochrana pred močom. Nechránia totiž vaše dieťa, spôsobujú jeho prehriatie a vedú k syndrómu náhleho úmrtia dojčiat.

Veľmi obľúbené sú ochranné mantinely. Zabraňujú nárazom do drevených tyčiek a postarajú sa o pokojný spánok. Neprežeňte to však s ich výškou a hrúbkou. Jednak uberajú priestor na spánok, a tiež zabraňujú prúdeniu vzduchu. Najmä počas horúcich letných nocí sa bude váš drobček budiť celý spotený.

destká postieľka mantinel

Užitočnou súčasťou výbavy pre najmenších je aj monitor dychu a detská pestúnka. O tom, ako ich vybrať a na čo dávať pred kúpou pozor, sa viac dočítate v našich článkoch:

Okrem toho sa vám môže hodiť prebaľovací pult, kapsár na všetky potrebné maličkosti, ale aj kolotoč nad postieľku.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Klups Karolína II Biela

 Veľmi obľúbená 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: ECO doska + borovica
Hmotnosť: 15 kg
Nosnosť: 15 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]54 € Čítať recenzie
#2Petite&Mars Koot Lion Grey

 Kvalitný produkt 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: kov + nylon
Hmotnosť: 11 kg
Nosnosť: 14 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]45 € Čítať recenzie
#3Zopa Camping 2

 Skvelé recenzie 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: kov + polyamid
Hmotnosť: 9,3 kg
Nosnosť: 20 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]50 € Čítať recenzie
#4HAUCK Dream N Play Plus

 Výborne hodnotené v Nemecku 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: kov + sieťová látka
Hmotnosť: 11 kg
Nosnosť: 15 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]48,90 € Čítať recenzie
#5Drewex Kuba II so sťahovacou bočnicou

 Najlepšia drevená 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: borovica
Hmotnosť: 10 kg
Nosnosť: 18 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]82,50 € Čítať recenzie
#6Zopa NANNY

 Polohovateľná cestovná 
Rozmery: 120 x 60 cm
Materiál: kov + sieťová látka
Hmotnosť: 9,3 kg
Nosnosť: 20 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]58,90 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej detskej postieľky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších detských postieľok z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin