Ako vybrať najlepšiu vaničku pre bábätko? TOP produkty podľa recenzií a testov

detská vanička a kúpanie
Aké sú najlepšie vaničky pre bábätká? Aké možnosti a prevedenia nájdete v aktuálnej ponuke predajcov? Detská vanička je stabilnou súčasťou základnej výbavy už od prvých dní po narodení. Pri jej výbere sa kladie dôraz na veľkosť, tvar, vylepšenia, ale aj kvalitu spracovania a zdravotnú nezávadnosť materiálov. Zaujímavé tipy na kvalitné vaničky na kúpanie nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Ak si chcete predsa len urobiť komplexnejší obraz o tomto detskom sortimente, nenechajte si ujsť ani prehľad „Ako vybrať vaničku pre bábätko“, v ktorom nájdete druhy detských vaničiek, základné parametre či charakteristiky prevedenia. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o párminútové rozhodovanie, ktoré je oveľa jednoduchšie, ako výber kočíka, ani v tomto prípade netreba nič nechávať na náhodu. Detská vanička musí byť totiž pre vaše dieťa pohodlná, bezpečná a veľkostne vyhovujúca a vám, ako rodičovi by zase mala ponúknuť jednoduchú manipuláciu a nenáročnú údržbu. Pred kúpou si tiež prezrite dostupné testy a recenzie kúpacích vaničiek pre bábätká, z ktorých sa dozviete cenné postrehy a skúsenosti z reálneho používania.

Najlepšie vaničky pre bábätká podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Shnuggle Vanička s opierkou

+ Dômyselný tvar - rodičia majú pri umývaní obe ruky voľné
+ Gumové nožičky pre vyššiu stabilitu
+ Pre deti od narodenia do 12 mesiacov
+ Kompaktná veľkosť
od 31 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Baby Patent Digitálna vanička pre deti 3v1 Aquascale

+ Digitálna vanička pre deti 3v1 s integrovanou váhou a teplomerom na meranie teploty vody
+ Jedinečný ergonomický tvar
+ Dve polohy - pre novorodenca a pre batoľa
+ Protišmyková podložka
od 82 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Beaba Vanička Camele'o

+ Vyrobená z protišmykového materiálu
+ Okraje sú tvarované pre ľahké uchopenie pri prenášaní
+ Výpustný ventil
+ S úchytom na sprchovú hlavicu
od 50 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4MALTEX detská vanička s ventilom

+ Ergonomicky tvarovaná základňa
+ Nízka cena
+ Ľahký odtok vody vďaka výpustnému ventilu
+ Priehradky na odkladanie mydla/špongie
od 12 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Keeeper Vanička na kúpanie so zátkou

+ Zaoblený tvar, dostatočný veľkosť
+ Nízka cena
+ S výpusťou na odtok vody
+ Roztomilý detský motív
od 14 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Dolu Detská vanička

+ Zaujímavé, priestorovo úsporné riešenie
+ Skladacia konštrukcia umožní ľahký prenos a skladovanie
+ Výpustný ventil
+ Zdravotne vyhovujúci materiál
od 22 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať vaničku pre bábätko

Chcete, aby bolo kúpanie pre bábätko radosťou a príjemne stráveným časom? To, či sa malý drobček, bude na rutinné kúpanie tešiť, zabezpečí kombinácia viacerých faktorov. Najčastejšie treba nájsť správny čas, používať vodu optimálnej teploty, mať po ruke vhodné pomôcky na očistenie pokožky a úsmev na tvári, aby sa z kúpania nestal opakovaný dôvod večerného plaču.

Detské vaničky sú k dispozícii v rozmanitých veľkostiach, tvaroch a výbave. Vašou úlohou je posúdiť vlastné očakávanie a skĺbiť to s tým, čo potrebuje vaše dieťa. Na úvod tu máme niekoľko otázok:

 • Plánujete kúpiť vaničku pre bábätko od narodenia alebo hľadáte vaničku pre batoľa?
 • Na akom mieste chcete vaničku používať? Iba v kúpeľni alebo aj v iných miestnostiach?
 • Hľadáte riešenie, pri ktorom sa k vaničke netreba príliš zohýbať?
 • Je pre vás dôležité mať pri kúpaní bábätka jednu ruku voľnú?
 • Uprednostňujete jednoduchosť alebo hľadáte vaničku s viacerými funkciami (váha, teplomer, prebaľovací pult, …)?

Druhy vaničiek pre bábätko

Kúpanie bábätka musia zvládnuť čerství rodičia prakticky okamžite po narodení. Aj z tohto dôvodu by si nemali nechávať výber detskej vaničky na poslednú chvíľu, alebo sa spoliehať na rady starších členov rodiny a známych. Účel detských vaničiek je dlhodobo rovnaký. Ide o zmenšeninu veľkej vane, v ktorej sa dieťatko necíti stratene a kde máte lepšiu kontrolu nad množstvom a teplotou vody. Avšak, súčasná ponuka priniesla zmeny a vylepšenia, vďaka ktorým môže byť kúpanie pohodlnejšie ako pre bábätko, tak i pre vás.

Klasická vanička na kúpanie

Klasické, jednoduché prevedenie zaujme najmä cenovou dostupnosťou. Vaničky tohto druhu sú k dostaniu v rôznych dĺžkach, ich steny nie sú zvyčajne nijak anatomicky tvarované. Sú vhodnejšie skôr pre deti, ktoré už dokážu samostatne sedieť a pri kúpaní sa pohrajú s obľúbenými hračkami. Do vaničky s plochým dnom viete podľa potreby dokúpiť anatomicky tvarované ležadlo, ktoré je vhodnou doplnkovou výbavou pre malé, nesediace bábätká.

Anatomická detská vanička na kúpanie

Anatomicky profilované detské vaničky majú oblúk na jednej strane širší a vyšší (opierka chrbta), druhý oblúk je v porovnaní s ním menším (miesto pre nohy). Tvarované sú tiež bočné steny alebo samotné dno vaničky. To býva potiahnuté aj mäkkou, protišmykovou vrstvou, aby sa bábätko vo vaničke neposúvalo.

Detská vanička s lehátkom/podložkou

Pod týmto názvom nájdete vaničky pre bábätká vyrobené s dôrazom na anatómiu a bezpečnosť pri kúpaní. Samotné dno nemusí byť profilované, no súčasťou vaničky je pevné alebo odnímateľné lehátko/podložka. Túto podložku využijete v prvých mesiacoch bábätka, kedy ešte nie je schopné samostatne sedieť a pohodlná spodná opora zabezpečí vhodnejšiu polohu tela pri kúpaní. Ak sa dá odňať, neskôr si batoľa vo vaničke i posedí.

Skladacia detská vanička

Ide o detské vaničky, ktorých konštrukcia umožňuje zloženie vo zvislom smere. Po zložení zaberajú sotva štvrtinu až tretinu pôvodnej výšky. Vo väčšine prípadov im chýba akákoľvek anatomická profilácia dna alebo stien. To sa však tá vyriešiť pasujúcou podložkou do vaničky. Zídu sa všade tam, kde nie je dostatok miesta – malá kúpeľňa či menší byt. V zloženom stave sú ideálne aj do kufra auta – využitie pri cestovaní, dovolenkovaní, …

Detská vanička s výpustným ventilom

Či už sa rozhodnete pre klasickú, anatomicky tvarovanú alebo skladaciu detskú vaničku, okrem tvaru stien a dna si všímajte aj údaj o tom, či je vybavená výpustným ventilom na vodu. Ide o praktické riešenie v situácii, kedy detskú vaničku umiestňujete do veľkej kúpeľňovej vane alebo ju máte na stojane a podložíte pod ňu vedro.

Detská vanička so stojanom

Detské vaničky so stojanom si u rodičov získali veľkú popularitu – a to predovšetkým u čerstvých mamičiek, ktoré mávajú po pôrode problémy s ohýbaním sa. Vanička je na stojane umiestnená tak, aby bola na dosah rúk v stoji. Podľa potreby ju môžete položiť aj na podlahu. V tomto prípade sa zamerajte na overené značky, ktoré sa zaoberajú výrobou kvalitného sortimentu pre deti. Nielen vanička, ale i stojan musia vykazovať odolnosť, stabilitu a spĺňať predpísané normy a certifikácie.

Skladacia detská vanička so stojanom

Skombinujte skladaciu detskú vaničku so skladacím stojanom a máte riešenie, ktoré umožňuje kúpať bábätko bez zohýbania a navyše po celkovom zložení zaberie menej miesta ako detská vanička s pevnou konštrukciou. Ide o zaujímavú alternatívu, no pozor – čím viac skladacích prvkov, tých vyššie riziko poškodenia pri častej manipulácii, preto nakupujte až po starostlivom prieskume možností.

Detská vanička s prebaľovacím pultom (na stojane)

Ide o vaničky umiestnené na stojane, ktoré prichádzajú zaujať s ďalšou funkciou navyše. Okrem toho, že súčasťou konštrukcie bývajú praktické postranné odkladacie plochy a organizéry, v balení je aj jednoduchá prebaľovacia podložka. Jej spodné pevné dno je vytvorené tak, aby zapasovalo do hornej hrany vaničky. Nemáte teda k dispozícii vaničku a pult súčasne, no stačí iba krátke preklopenie jednou rukou a z vaničky je razom pohodlný pultík, kde bábätko nakrémujete a oblečiete.

Detská vanička do sprchovacieho kúta

Štandardné sprchovacie kúty nemajú veľké rozmery. Ak si uvedomujete limity vašej malej kúpeľne a chcete si uľahčiť manipuláciu s plnou vaničkou, je dobré uvažovať o vaničke takej veľkosti, ktorá bude vyhovovať parametrom vášho sprchovacieho kúta. Našťastie, k dostaniu sú kúpacie vaničky pre bábätká v rôznych veľkostiach a tvaroch, takže po posúdení rozmerov nebudete oklieštení na zopár modelov. Dôležité je, aby ste k detskej vaničke mali dostatočný prístup a kúpanie bábätka bolo pohodlné.

Digitálna detská vanička

Náročných rodičov zaujmú digitálne detské vaničky. Výber je síce slabší, no v jednom prvku bábätkovskej výbavy získate multifunkčného pomocníka. V čom sú vaničky digitálne? Najčastejšie ide o výbavu, s pomocou ktorej sú schopné zmerať teplotu vody a odvážiť bábätko s presnosťou na gramy. K tomu sú potrebné digitálne technológie a displej, na ktorom sa zobrazujú namerané hodnoty. Keďže ide o drahšiu výbavu, nezaostáva ani kvalita spracovania a anatómia samotnej vaničky.

Kúpacie vedierko pre bábätká

Zadovážiť si kúpacie vedierko alebo vaničku na kúpanie? Túto otázku sprevádza mnoho názorov a skúseností rodičov. Je pravdou, že niektorí novorodenci veľmi zle znášajú kúpanie vo vaničke bežného tvaru. V polohe ležmo – s na chrbátiku a odhaleným bruškom – sa cítia ohrozene a reagujú plačom. Vedierka na kúpanie sú vytvorené tak, aby sa do nich bábätko dalo umiestniť v polohe, ktorú si pamätá ešte z maminho brucha. Bábätko je v sede (klbku) a rodič ho opatrne okolo krku podopiera rukou. Druhou rukou jemne čistí jeho pokožku. Vodu mu siaha až po ramená. Takéto riešenie je vhodné pre deti od narodenia do 6 mesiacov. Neskôr už dokážu bábätká vo vedierku sedieť samé, no onedlho budú mať málo miesta – najmä, ak si čas strávený kúpaním a čľapkaním obľúbia.

bábätko nohy

Výbava detských vaničiek a zaujímavé vylepšenia

Je jasné, že súčasná ponuka detských vaničiek ohúri rozmanitosťou. A nejde pritom len o farebnosť či milý detský motív. Výrobcovia prichádzajú s mnohými vylepšeniami a prvkami, vďaka ktorým je kúpanie jednoduchšie a pohodlnejšie.

Vo výbave vaničiek pre bábätká nájdete napríklad:

 • výpustný ventil na vodu,
 • odkladacie priehradky na kúpacie pomôcky,
 • protišmykové nožičky,
 • protišmykovú a pogumovanú úpravu dna vaničky,
 • úchop na prenášanie vaničky,
 • odnímateľný vankúšik/ležadlo.

Čomu pri výbere detskej vaničky venovať pozornosť?

 • Vekové určenie – Dohľadajte v popise údaj o vekovom určení. Niektoré vaničky sú špeciálne navrhnuté pre bábätká od 0 – 6 mesiacov, ktoré iba ležia. Ďalšie sú vhodné na použitie napríklad od 6 – 24 mesiacov, resp. 6 – 36 cm – pre dojčatá a batoľatá, ktoré už samostatne sedia. Vekovému určeniu zodpovedá veľkosť či vnútorné prevedenie vaničiek.
 • Veľkosť a tvar vaničky – Okrem toho, že veľkosť vaničky úzko súvisí s vekovým určením, myslite aj na priestor, v ktorom bude vanička umiestnená. Do malej panelákovej kúpeľne nevoľte zbytočne veľkú detskú vaničku.
 • Bezpečnosť prevedenia a materiálov – Kúpacie vaničky sú vyrábané z plastu. Nejde však o plast rovnakého zloženia a kvality, s čím úzko súvisí odolnosť vaničiek a ich životnosť. Hoci z vaničky jedno dieťa rýchlo vyrastie, môže dobre poslúžiť aj ďalším v rodine. Vždy hľadajte informáciu o tom, či ide o zdravotne nezávadný materiál a či celá vanička spĺňa bezpečnostné štandardy a certifikácie.
 • Doplnkové vlastnosti a výbava – Detská vanička nie je obyčajný lavór. Zvážte, aké prevedenie a výbavu by ste najlepšie využili, aby bolo kúpanie príjemným denným rituálom pre bábätko i vás.
 • Prispôsobiteľnosť – Čakáte prírastok do rodiny, no už máte jedno malé batoľa? Mať v kúpeľni alebo komore odložené dve vaničky nie je práve praktické. Vybrať si môžete i takú detskú vaničku, ktorá sa so správnymi redukciami a výbavou zmení na vaničku pre bábätko a bez nich zase poskytne dostatok miesta batoľaťu.
 • Prenosnosť – Detské vaničky sú z plastu a neoplývajú veľkou hmotnosťou, s ktorou by si dospelý kedykoľvek neporadil. Iné to je však pri vaničkách so stojanom, prebaľovacím pultom a ďalšími organizérmi. Tie už vážia viac.
 • Skladnosť – Kedysi existovalo iba niekoľko modelov detských vaničiek, dnes je situácia úplne iná. Pri nedostatku priestoru stavte na skladacie vaničky, ktorým jednoducho odložíte pri kúpeľňovú skrinku, práčku alebo za dvere.

Ceny detských vaničiek na kúpanie

Koľko zaplatíte za kvalitnú vaničku na kúpanie? Pre rýchlejšiu orientáciu sme aktuálnu ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Detské vaničky do 20 eur

Široký výber kúpacích vaničiek v základnom tvare alebo s anatomicky profilovaným dnom. Sú tu celkom jednoduché modely i solídne vybavené, ktoré sa zaradili medzi najpredávanejšie vaničky pre bábätká na našom trhu. Stojan, pult či digitálne funkcie tu nehľadajte, no protišmykové prvky, výpustný ventil a pohodlné tvarovanie nájdete na mnohých vaničkách.

Detské vaničky od 20 do 60 eur

Ak chcete kúpiť viac prepracovanú kúpaciu vaničku alebo máte špecifické požiadavky na tvar, veľkosť, umiestnenie či dizajn, zaujímavých adeptov na zváženie nájdete v tejto cenovej kategórii. Presvedčia pomerom cena/kvalita. Zvyčajne ide o vaničky od zvučnejších značiek, ktoré majú širší bábätkovský a detský sortiment. Obľúbené sú kvalitné skladacie vaničky pre deti, v ponuke sú už i samostatné stojan na vaničky.

Detské vaničky od 60 eur

Táto cenová kategória prináša buď nadštandardnú výbavu, komplikovanejšiu viacúčelovú konštrukciu, digitálne funkcie, jedinečný dizajn alebo celkom netradičný koncept. Nároční rodičia tu nájdu kúpacie vaničky, ktoré vynikajú vo viacerých smeroch. Pozornosť si získali predovšetkým kompletné kúpacie sady, detské vaničky s prebaľovacím pultom aj skladacie vaničky na stojane.

Najlepšie značky detských vaničiek na kúpanie

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené vaničky pre bábätká.

 • Shnuggle – Moderné vaničky britskej značky prichádzajú zaujať dômyselným tvarom, ktorý ponecháva rodičom pri umývaní obe ruky voľné. Mäkká chrbtová opierka, bezpečné prevedenie.
 • Baby Patent – Pod touto značkou nájdete digitálnu vaničku pre deti 3v1 s integrovanou váhou a teplomerom na meranie teploty vody. Funkcie navyše, vyššia cena, kvalitné spracovanie.
 • Beaba – Atraktívne zaoblené tvary a farebnosť, kvalitný protišmykový materiál a veľmi dobrý pomer cena/kvalita. Kúpacie vaničky vybavené výpustným ventilom a príchytkou na sprchovaciu hlavicu.
 • Maltex – Širší výber kúpacej výbavy zaujme dobrou cenovou dostupnosťou. V ponuke rôzne druhy a veľkosti vaničiek, sedadlá do vane, ležadlá do vane či stojany pod vaničku.
 • Dolu – Obľúbené a dobre hodnotené skladacie vaničky, ktoré ani v malej kúpeľni nezaberú zbytočne veľa miesta. Priaznivá cena.
 • Tega BABY – Obrovský sortiment cenovo dostupnej kúpacej výbavy pre bábätká a deti. Niektoré modely vedú v rebríčkoch predajnosti. Praktické prevedenie.
 • Bébé Jou – Prevedenie, štýl a čisté línie vaničiek a kúpacieho sortimentu od Bébé Jou oslovia aj náročných rodičov. V portfóliu tiež jedinečné digitálne vaničky s luxusným stojanom.
 • Chicco – Ak máte zálusk na prebaľovací stolík s vaničkou, respektíve vaničku na stojane s prebaľovacou podložkou, tak takéto prevedenie ponúka práve známa značka Chicco.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Shnuggle Vanička s opierkou

+ Dômyselný tvar - rodičia majú pri umývaní obe ruky voľné
+ Gumové nožičky pre vyššiu stabilitu
+ Pre deti od narodenia do 12 mesiacov
+ Kompaktná veľkosť
od 31 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Baby Patent Digitálna vanička pre deti 3v1 Aquascale

+ Digitálna vanička pre deti 3v1 s integrovanou váhou a teplomerom na meranie teploty vody
+ Jedinečný ergonomický tvar
+ Dve polohy - pre novorodenca a pre batoľa
+ Protišmyková podložka
od 82 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Beaba Vanička Camele'o

+ Vyrobená z protišmykového materiálu
+ Okraje sú tvarované pre ľahké uchopenie pri prenášaní
+ Výpustný ventil
+ S úchytom na sprchovú hlavicu
od 50 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4MALTEX detská vanička s ventilom

+ Ergonomicky tvarovaná základňa
+ Nízka cena
+ Ľahký odtok vody vďaka výpustnému ventilu
+ Priehradky na odkladanie mydla/špongie
od 12 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Keeeper Vanička na kúpanie so zátkou

+ Zaoblený tvar, dostatočný veľkosť
+ Nízka cena
+ S výpusťou na odtok vody
+ Roztomilý detský motív
od 14 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Dolu Detská vanička

+ Zaujímavé, priestorovo úsporné riešenie
+ Skladacia konštrukcia umožní ľahký prenos a skladovanie
+ Výpustný ventil
+ Zdravotne vyhovujúci materiál
od 22 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin