Najlepšie detské kuchynky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov


Hľadáte tipy na najlepšie detské kuchynky, ktoré rozžiarili už stovky detských očí? Potom si nenechajte ujsť nasledujúci výber, v ktorom nájdete obľúbené detské kuchynky v krásnom a zaujímavom prevedení.

Malé deti rady napodobňujú rozmanité profesie a ešte radšej opakujú aktivity, ktoré sú súčasťou ich bežného dňa. Ak vás vidia prať, upratovať, žehliť, vysávať, či variť, je pre ich zvedavosť celkom prirodzené, že si to chcú vyskúšať aj vlastnými rukami. Avšak, pustiť deti k skutočným pomôckam, spotrebičom či riadom je veľmi riskantné. Nečudo, že v obchodoch s hračkami nájdete detské kuchynky, detské riady, spotrebiče, detské vysávače a práčky, upratovacie súpravy a mnoho ďalších hračiek, ktoré im pomáhajú rozvíjať ich schopnosti a učia, ako chápať okolitý svet. Detská kuchynka má svoje jedinečné postavenie. Varenie, hoci iba „simulované“, totiž dokáže naplno zaujať malé dievčatá i chlapcov a tak nečudo, že práve detské kuchynky sa stali skvelými darčekmi na rôzne príležitosti.

Ak práve uvažujete nad tým, že svojmu dieťaťu alebo vnúčaťu zadovážite krásnu a podnetnú detskú kuchynku, v sprievodcovi „Ako vybrať detskú kuchynku“ nájdete viacero zaujímavých rád a tipov, s ktorými bude váš výber o čosi jednoduchší. Sortiment je totiž bohatý a je dôležité zohľadniť vek dieťaťa, jeho schopnosti, záujmy, ale aj samotný priestor, v ktorom bude dominantná kuchynka stáť. Prešli sme užívateľské recenzie detských kuchyniek a v nich našli krásne modely, ktoré sa stali inšpiráciou pri zostavovaní nasledujúceho rebríčka.

Najlepšie detské kuchynky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Janod elektronická Macaron Big Cooker

Najlepšia drevená kuchynka
✔️ Veľká drevená kuchyňa s osvetlením a zvukovými funkciami
✔️ Vrátane 15 ks príslušenstva
✔️ Krásne spracovanie
✔️ Priestranná
📌 od 200 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Little Dutch Kuchynka Mint

Obľúbený model
✔️ Kvalitne prepracovaná
✔️ Ideálna pre rozvoj jemnej motoriky a predstavivosti u detí
✔️ Veľmi dobré recenzie
📌 od 110 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Kuchynka s riadom

Pre dievčatá aj chlapcov
✔️ Príjemný neutrálny dizajn
✔️ Rúra s otváraním
✔️ Otočné gombíky
✔️ Dobrá cena
📌 od 49 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#4Kuchynka CookMaster Verte Smoby

Elektronická so zvukmi a doplnkami
✔️ Jedna z najmodernejších dizajnérskych kuchyniek pre deti na trhu
✔️ Bohaté príslušenstvo
✔️ Vyrobené zo zdravotne nezávadného plastu
✔️ Až 36 doplnkov
📌 od 85 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Drevená kuchynka s výsuvným stolíkom Hape

✔️ Kuchynka je otvorená, je možné sa hrať z oboch strán
✔️ Súčasťou je umývadlo, dve platničky a rúra na koláče a pizzu
✔️ Dostatok úložného priestoru
📌 od 119 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6BUDDY TOYS BGP 4011 Joly Petit

Lacná detská kuchynka
✔️ Stabilná plastová konštrukcia
✔️ 32-dielna sada príslušenstva
✔️ Spokojné hodnotenia
📌 od 34 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
#7Woody Detská kuchynka

✔️ So zvukmi a svetelnými efektami
✔️ Špeciálne aj s práčkou a digestorom
✔️ Detailne prepracovaná kuchynka
✔️ Krásny dizajn
📌 od 87 €
⭐ 85 % Čítať recenzie

Ako vybrať detskú kuchynku

Už približne dvojročné dieťa sa začína zaujímať o dianie v kuchyni. Berie varechy, vyťahuje hrnce zo skriniek, mieša kolieska mrkvy alebo kukuričné chrumky. Zdá sa, že zrazu vie, ako sa zabaviť na dlhé minúty! Avšak kuchyňa nie je pre dieťa práve najbezpečnejší priestor. Poznáme riešenie! Kvalitná detská kuchynka je presne tou výbavou, pri ktorej môže svoje schopnosti naplno rozvíjať. A hoci nenavarí skutočné jedlo, samotná manipulácia s množstvom gombíkov, tlačidiel, s kuchynským náradím a hračkárskymi spotrebičmi nateraz úplne postačuje. Viete o tom, že niektoré detské kuchynky svietia, blikajú a vydávajú zvuky? O tom, na aké prevedenie a detaily sa zamerať vzhľadom k veku dieťaťa si viac povieme v nasledujúcich riadkoch.

Detská kuchynka a jej význam

Prínos hry s detskou kuchynkou vie byť vo vývoji dieťaťa významný. Ide o jednu z hier na role, pri ktorých deti napodobňujú činnosti dospelých a učia sa pozorovaním. Chcú si samostatne vyskúšať, ako sa im bude dariť a varenie či pečenie jedla im dáva obrovské možnosti. Pri hre s detskou kuchynkou a jej výbavou si dieťa rozvíja:

 • motorické schopnosti – úchop, manipuláciu s predmetmi, vykrajovanie, miešanie;
 • logické myslenie – najskôr suroviny pripraviť, potom vložiť do hrnca a dať variť;
 • sociálne schopnosti a ochotu spolupracovať – rozpráva sa s rodičmi, súrodencami, varí a pečie pre ostatných;
 • v neposlednom rade tiež vynaliezavosť, komunikatívnosť, samostatnosť a fantáziu.

Detské kuchynky a vek dieťaťa

Ak sa pozriete bližšie na ponuku detských kuchyniek, ako prvé si všimnete ich rozmanitosť – materiálovú, veľkostnú, a farebnú. Detské kuchynky sa vyrábajú v stovkách rôznych prevedení – pre dievčatá, pre chlapcov aj univerzálne, v detských motívoch či dizajnovo ladiace so skutočným interiérom. Dôležitejšie je však ich určenie vzhľadom k veku dieťaťa. Na certifikovanom produkte ste mali nájsť jasnú informáciu o vekovom určení, napríklad detská kuchynka vhodná pre deti od 18 mesiacov, od 2 rokov, od 3 rokov. Aké sú medzi nimi rozdiely?

 • Detské kuchynky pre najmenšie deti vo veku 1,5 – 2 roky sú menšie, jednoduchšie a navrhované s dôrazom na vysokú bezpečnosť. Pracovná plocha je umiestnená nižšia, manipulácia s jednotlivými prvkami je veľmi jednoduchá. Kuchynka pre najmenšie detičky je zvyčajne veselo pestrofarebná, aby upútala pozornosť. Najpredávanejšie sú plastové prevedenia, ktoré sú odolnejšie aj pri neopatrnom zaobchádzaní a jednoducho ich preseniete, kde potrebujete. Riziko ublíženia si pri náhodnom prevrhnutí je nízke. Nesmú byť na nich prítomné žiadne ostré hrany, úzke štrbiny ani malé časti, ktoré by dieťa mohlo odpojiť a prehltnúť.
 • Detské kuchynky pre deti od 3 – 4 rokov sú už rozmerovo väčšie a vybavenejšie. Okrem základných „spotrebičov“ pribúda množstvo vybavenia a funkcií, ktoré pútajú pozornosť (svetlo, zvuky). Podobajú sa na zmenšené verzie kuchynských liniek so vstavanými spotrebičmi. Populárne sú drevené detské kuchynky v jemných pastelových farbách, ktoré sú zároveň krásnou súčasťou interiéru. Poslúžiť môžu niekoľko rokov a urobiť radosť viacerým deťom v rodine.

Materiály detských kuchyniek

Drevenú alebo plastovú detskú kuchynku? Oba materiály sú v tejto kategórii detskej výbavy veľmi obľúbené. Každý materiál so sebou prináša isté výhody aj nevýhody.

⏩ Plastové detské kuchynky

Plastové detské kuchynky sú veľmi rozšírené a dostupné v mnohých cenových reláciách – od lacných, po drahšie zostavy. Ich prednosťou je nízka hmotnosť, atraktívna farebnosť, široká výbava a funkcie ako osvetlenie alebo ozvučenie spotrebičov pri varení/pečení. Niektoré menšie kuchynky môžu pôsobiť nestabilne a byť náchylné na prasknutie. Kvalita plastu totiž predurčuje životnosť kuchynky.

Všímajte si preto certifikácie a recenzie užívateľov. Je dôležité, aby išlo o plast zdravotne nezávadný, bez zápachu a farebne stály. Všetky diely musia do seba zapadať bez vytvárania úzkych štrbín.

Výhodou plastových kuchyniek je nenáročné čistenie – stačí podľa potreby pretrieť vlhkou handričkou.

⏩ Drevené detské kuchynky

Prednosťou drevených kuchyniek je nepochybne ich dizajn. Vyzerajú ako trendy reálny kus nábytku, a preto ich vidieť nielen v detských izbách, ale aj obývačkách či kuchyniach. Z hľadiska funkcií spotrebičov a množstva interaktívnych prvkov však bývajú slabšie vybavené. Manipulácia pri otváraní a zatváraní niektorých prvkov by mala byť bezproblémová, čo znamená perfektné dielenské opracovanie.

Ak volíte ekologickú cestu, dajte si záležať na tom, aby bolo nosným materiálom skutočne drevo a nie drevotrieska. Aj v tomto prípade musí byť povrchová úprava vykovaná zdravotne nezávadnými farbami a lakmi.

Výhodou drevených detských kuchyniek je ich dlhá životnosť – po rokoch ich možno citlivo renovovať.

Rozmer detskej kuchynky vs. umiestnenie

Nasledujú dôležité otázky:

 • Koľko miesta môžete pre detskú kuchynku vo vašom interiéri vyhradiť?
 • Kde bude detská kuchynka umiestnená?
 • Aké vysoké je dieťa, ktoré sa bude s kuchynkou hrať?

⏩ Hĺbka a šírka

Niektoré detské kuchynky majú mimoriadne kompaktné rozmery – hĺbka cca 30 cm a šírka do 50 – 60 cm. V princípe ide o základné prvky typu sporák s varnou zónou a postrannými menšími plochami na zavesenie alebo odkladanie riadu. Konštrukcia môže byť pevná alebo skladacia do prenosného kufríka.

Najväčšie detské kuchynky už dosahujú na hĺbku do 50 cm a ich dĺžka je do 120 – 130 cm. K varnej zóne pribúda umývacia časť (drez, umývačka riadu), chladnička a prípravná/odkladacia časť. Vo zvislej časti vzniká priestor pre poličky na riady, háčiky na zavesenie aj mikrovlnku.

Z prechádzajúceho krátkeho prehľadu je zrejmé, že vybavenosť kuchynky úzko súvisí s jej veľkosťou. Ak sa vaše dieťa zaujíma o všetky činnosti (príprava, varenie, servírovanie, umývanie), doprajte mu plne vybavený model.

⏩ Výška pracovnej plochy

Ak nechcete, aby sa malý nádejný kuchár pri práci príliš nehrbil, všímajte si, v akej výške je umiestnená hlavná pracovná doska. Pre najmenšie detičky je optimálna výška 35 – 47 cm, pre malých škôlkarov už vyberte detskú kuchynku s pracovnou plochou vo výške 48 – 60 cm.

Prvky detskej kuchynky

Dobre vybavená detská kuchynka sa snaží napodobniť tú skutočnú. Deti v nej preto nájdu také prvky a výbavu, ktoré sú pre nich lákadlom aj v skutočnej kuchyni, no tentokrát „iba“ ako hračky bezpečné na manipuláciu. Nasledujúci zoznam sumarizuje prvky, ktoré súčasné detské kuchynky ponúkajú.

 • Prvky kuchynskej linky – základná konštrukcia, skrinky, odkladacie poličky, regálik, pracovná a prípravná plocha, drez, dolné skrinky a horné skrinky, háčiky na zavesenie,…
 • Detské spotrebiče – sporák, varná plocha, mikrovlnka, umývačka riadu, chladnička, doplniť zvlášť môžete kávovar, hriankovač, rýchlovarnú kanvicu, mixér,…
 • Riad a kuchynské náradie – hrniec, panvica, misky, taniere, varecha, naberačka, príbor, zástera, …
 • Umelé potraviny – rôzne napodobeniny ovocia a zeleniny, pizza, torta, muffiny, hranolky, kuracie stehná,… Zaujímavé sú potraviny, ktoré je možné predeliť/prerezať – ich časti sú spájané napríklad magnetmi alebo suchým zipsom.

Zaujímavé funkcie detskej kuchynky

Detské kuchynky so svetlom a zvukom sú veľkým ťahúňom pozornosti a ak vaše dieťa takú vyskúša u známych, v detskej herničke alebo škôlke, bude sa po týchto vylepšeniach dožadovať aj doma. Z hry totiž nadobudne mimoriadne realistický dojem. Ako to funguje a čo si pod tým predstavovať?

Niektoré kuchynky majú integrované osvetlenie pracovnej plochy, svietia im tlačidlá, ale aj rúra, mikrovlnka či chladnička po otvorení. Zaujímavým efektom sú červené „žeravé“ platne na varnej ploche. Ide výhradne o svetelné efekty, pričom zdrojom energie sú štandardné a dobre dostupné batérie.

Zvukové efekty zahŕňajú predovšetkým zvukové signály spotrebičov (ukončenie varenia, ohrievanie), tikanie hodín/minútok, bublanie vody, prúd vody, vysmážanie či syčanie oleja na panvici.

K dostaniu sú tiež detské kuchynky s tečúcou vodou. Voda vyteká z vodovodného kohútika do drezu. Dieťa ju môže odobrať alebo voda stečie do drezu a v uzavretom okruhu sa čerpadlom recirkuluje. Je dôležité dohliadať na jej hygienickosť.

Ceny detských kuchyniek

Ako to už v detskom sortimente býva, pripravte sa na výrazné cenové rozdiely. Odrážajú predovšetkým použitý materiál, veľkosť, vybavenie, funkcie, ale aj dizajn. Detská kuchynka je obľúbenou hračkou a ak chcete v tomto smere podporiť rozvoj vášho dieťaťa, oplatí sa nájsť tu najlepšiu zostavu.

✅ Detské kuchynky do 50 eur

V cene do 50 eur nájdete prevahu menších kuchyniek. Zvyčajne ide o rúru s varnou plochou, ktoré dopĺňa menšia odkladacia plocha. Kuchynky sú predovšetkým z plastu, hýria farbami a aj napriek nižšej cene môžu prekvapiť množstvom doplnkov. Sú ľahké, jednoducho ich prenesiete z miestnosti do miestnosti a riziko ublíženia je pri prípadnom prevrátení nízke.

✅ Detské kuchynky od 50 do 150 eur

Kategória, ktorú obsadili aktuálne najpredávanejšie detské kuchynky v rôznych prevedeniach a materiáloch. Rastie nielen veľkosť, ale aj potenciál na dlhšiu hru. K sporáku a varnej ploche sa pridávajú napríklad skrinky, poličky, mikrovlnka, drez, chladnička, odkladacie a servírovacie plochy. Niektoré kuchynky lákajú na svetelné a zvukové efekty. Dizajn, ktorý sa páči deťom aj dospelým.

✅ Detské kuchynky od 150 eur

Tak tieto detské kuchynky potešia ako náročných rodičov, tak aj deti. Stále sa v nich síce nedá skutočne variť, no radosť z hry a možnosti, ktoré tieto zostavy ponúkajú, sú nad očakávania. Nájdete tu solídne spracované kuchynky z dreva alebo drevotriesky, ktoré majú potenciál vydržať dlhé roky a pohľad na ne sa nezunuje. Vzhľadom na všestrannosť a veľkosť sú vhodné skôr pre deti škôlkarskeho veku.

Najlepšie značky detských kuchyniek

Ktoré značky majú vo svojej ponuke obľúbené detské kuchynky?

 • Janod – Štýlové drevené detské kuchynky Janod potešia estetickými farebnými kombináciami a kvalitou spracovania.
 • PlayTive – V e-shope Lidl nájdete drevené kuchynky v príjemných neutrálnych odtieňoch. Dobré vybavenie a funkcie, vyhľadávané pre pomer cena/kvalita.
 • Buddy Toys – Cenovo veľmi dostupné základné plastové kuchynky pre najmenších.
 • Aga4Kids – Neprehliadnuteľné plastové aj drevené detské kuchynky v rôznych rozmeroch. V porovnaní s konkurenciou všeobecne veľmi dobrá cena.
 • Smoby – Suverénne najširší výber detských kuchyniek v rôznych cenových reláciách. Vybavené aj o prvky, ktoré by ste inde nenašli. Kvalitné spracovanie, u detí obľúbené.
 • Woody – Krásne drevené kuchynky a ostrovčeky v rôznych farebných vyhotoveniach.
 • INKA – Štýlové drevené kuchynky, ktorých prednosťami je príjemný prirodzený dizajn a kvalitné spracovanie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Janod elektronická Macaron Big Cooker

Najlepšia drevená kuchynka
✔️ Veľká drevená kuchyňa s osvetlením a zvukovými funkciami
✔️ Vrátane 15 ks príslušenstva
✔️ Krásne spracovanie
✔️ Priestranná
📌 od 200 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Little Dutch Kuchynka Mint

Obľúbený model
✔️ Kvalitne prepracovaná
✔️ Ideálna pre rozvoj jemnej motoriky a predstavivosti u detí
✔️ Veľmi dobré recenzie
📌 od 110 €
⭐ 97 % Čítať recenzie
#3Kuchynka s riadom

Pre dievčatá aj chlapcov
✔️ Príjemný neutrálny dizajn
✔️ Rúra s otváraním
✔️ Otočné gombíky
✔️ Dobrá cena
📌 od 49 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#4Kuchynka CookMaster Verte Smoby

Elektronická so zvukmi a doplnkami
✔️ Jedna z najmodernejších dizajnérskych kuchyniek pre deti na trhu
✔️ Bohaté príslušenstvo
✔️ Vyrobené zo zdravotne nezávadného plastu
✔️ Až 36 doplnkov
📌 od 85 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#5Drevená kuchynka s výsuvným stolíkom Hape

✔️ Kuchynka je otvorená, je možné sa hrať z oboch strán
✔️ Súčasťou je umývadlo, dve platničky a rúra na koláče a pizzu
✔️ Dostatok úložného priestoru
📌 od 119 €
⭐ 90 % Čítať recenzie
#6BUDDY TOYS BGP 4011 Joly Petit

Lacná detská kuchynka
✔️ Stabilná plastová konštrukcia
✔️ 32-dielna sada príslušenstva
✔️ Spokojné hodnotenia
📌 od 34 €
⭐ 87 % Čítať recenzie
#7Woody Detská kuchynka

✔️ So zvukmi a svetelnými efektami
✔️ Špeciálne aj s práčkou a digestorom
✔️ Detailne prepracovaná kuchynka
✔️ Krásny dizajn
📌 od 87 €
⭐ 85 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin