Najlepšie pieskoviská: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie pieskoviská

Najmenšie deti hru s pieskom zbožňujú. Už od útleho veku sa rozvíja ich predstavivosť a jemná motorika. Hra v pieskovisku upokojuje a aj malých neposedníkov zabaví na dlhšie ako pár minút. Netreba chodiť na detské ihriská, ani nemusíte riskovať zlý stav piesku. Najlepšie pieskoviská z ponúk obchodov ponúkajú nielen vlastný súkromný priestor, vynikajú aj odolnosťou a bezpečnosťou použitých materiálov.

Ako vybrať pieskovisko, ktoré bude vyhovovať vášmu dieťaťu? Kde pieskovisko umiestniť? Akú údržbu si domáce pieskovisko vyžaduje? V našom sprievodcovi zosumarizujeme všetky dôležité odpovede, ktoré je dobré vedieť, najmä ak sa chystáte kúpiť pieskovisko na viac ako jednu sezónu. Ponuka je rozmanitá – od jednoduchých plastových, až po výrazne drevené konštrukcie s lavičkami a strieškou, ktoré pripomínajú skôr komplexné herné centrum ako obyčajné pieskovisko.

Aj pri domácich pieskoviskách sa však môžete stretnúť s istými nedostatkami – drevo nie je uhladené a púšťa triesky, plast vystavený na slnku bledne a praská. Čo s tým? Odpovede na praktickú stránku používania nájdete v dostupných recenziách pieskovísk od spokojných, ale tiež aj nespokojných rodičov.

Najlepšie pieskoviská na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Little Tikes pieskovisko
korytnačka s krytom


Materiál: plast
Rozmery: 109 x 96 x 30 cm
Kryt: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)44,90 € Čítať recenzie
#2Big pieskovisko mušľa

Materiál: plast
Rozmery: 87 x 78 x 20 cm/ 1 časť
Kryt: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)17,90 € Čítať recenzie
#3Woody drevené
štvorcové
so sieťkou


Materiál: drevo
Rozmery: 120 x 120 x 20 cm
Kryt: áno, sieť
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)34,80 € Čítať recenzie
#4Drevené pieskovisko
osemhranné


Materiál:
drevo
Rozmery: 130 x 130 x 26 cm
Kryt: áno, sieť
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)46,90 € Čítať recenzie
#5ROJAPLAST
Pieskovisko s lavičkami


Materiál: drevo
Rozmery: 118 x 118 x 20 cm
Kryt: áno
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)38,37 € Čítať recenzie
#6Little Tikes
Pieskovisko peň


Materiál: plast
Rozmery: 98 x 110 x 30 cm
Kryt: áno
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)43,90 € Čítať recenzie
#7KidKraft pieskovisko
pirátska loď


Materiál: drevo
Rozmery: 200 x 113 x 151 cm
Kryt: áno
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)224 € Čítať recenzie

Ako vybrať pieskovisko

Ak chcete s deťmi tráviť od jari až do jesene čo najviac času vonku, postupne sa aj na vašom dvore objaví aspoň základná výbava. Či už to bude zahradná hojdačka, trampolína,ale aj veľmi populárne pieskovisko – budú mať svoje využitie nielen jednu sezónu, ale určite aj niekoľko rokov po sebe. Pieskovisko umiestnené na vašom dvore ponúka niekoľko nesporných výhod:

 • máte vlastné súkromie
 • žiadne dochádzanie – stačí vyjsť na dvor/terasu/balkón a ste v centre hrania
 • dohliadate nad kvalitou piesku a nemusíte sa viac obávať výkalov od zvierat, znečistenia či iných toxických látok, ktoré odrádzajú k používaniu verejných pieskovísk
 • za čas, ktorý sa dieťa prehrá, môžete relaxovať alebo sa venovať záhonom.

Dieťa pri hre rozvíja svoju motoriku, trávi čas presýpaním piesku, stavaním báboviek, tvarovaním zvieratiek, tunelov a hradov. Všetko to, na čo radi spomíname aj my dospeláci. Ako rodič budete mať pri výbere niekoľko zodpovedných úloh. Nad čím pri rozhodovaní a kúpe pieskoviska premýšľať?

ako vybrať pieskovisko

Kde bude pieskovisko umiestnené?

Skôr, ako prejdeme k samotnému výberu vhodného pieskoviska a jeho prevedeniu, mali by ste na úvod zvážiť priestorové možnosti. Hoci existujú malé pieskoviská na kolieskach, väčšina po nasypaní piesku oťažie a manipulácia s nimi je komplikovanejšia.

 • Nájdite pre pieskovisko stabilné miesto, kde nebude prekážať a budete naň vidieť z rôznych častí dvora.
 • Okrem priestoru pre samotné pieskovisko, rátajte aj s okolitým voľným priestorom pre bezproblémové nastupovanie a vystupovanie.
 • Existujú veľké pieskoviská na dvor, no aj menšie, ktoré sa zmestia dokonca aj na balkón. Dbajte však na to, aby ste mali možnosť chrániť pieskovisko pred priamym slnkom (slnečné clony, slnečníky).
 • Neumiestňujte pieskovisko v blízkosti stromov (znečistenie od listov, trus vtákov, hmyz), ani v blízkosti odkvapov (pri silnom daždi vyplaví aj pieskovisko).
 • Miesto v úplnom chládku nie je vhodné. Premokrený piesok nikdy nepreschne a hrozí riziko rozmnoženia plesní a húb. Prehrievanie piesku slnečnými lúčmi slúži zároveň aj ako prirodzená “dezinfekcia”.

Aká veľkosť pieskoviska je vhodná?

Ak chcete kúpiť pieskovisko pre jedno dieťa, vystačíte s veľkosťou približne 100 x 100 cm. Výhodou je najmä finančne nenáročná výmena piesku a údržba, ktorá zaberie pár minút. Pre dve menšie deti voľte pieskovisko s plochou 120 x 120 cm alebo 140 x 140 cm. V prípade, ak sa u vás zvyknú hrať aj deti od susedov alebo z rodiny, môžete sa rozhodnúť aj pre rozmerovo väčšie pieskovisko. Pamätajte však na pravidelnú údržbu a na výmenu alebo dopĺňanie piesku budete pravdepodobne potrebovať prívesný vozík.

Materiál pieskoviska

Ak už viete, kde na dvore by ste našli vhodné miesto pre pieskovisko, je na rade zvážiť, aký druh materiálu by bol pre vás vhodnejší. Samozrejme, pri prvom pohľade môže ísť o vec vkusu. Jednoducho si poviete, že chcete krásne tradičné drevené pieskovisko, ktoré bude ladiť k drevenému altánku. Iný rodič si zase povie, že nemá čas venovať sa impregnácii dreva a hľadá najmä jednoduchú údržbu a pieskovisko v tvare plastového farebného zvieratka, ktoré bude láka pozornosť jeho drobca. Obe skupiny majú svoje výhody aj nevýhody. Pozrite, na čo sa treba pripraviť.

Plastové pieskoviská

Plastové pieskoviská sa tešia najväčšej popularite a patria medzi najpredávanejšie. Zlákať vás môžu nízkou cenou, kedy jednoduché základné pieskovisko kúpite už za menej ako 10 €. Aj keď sa môžete vybrať smerom k lacnému variantu, aj na základe našich skúseností odporúčame zvoliť kvalitnejší plast. Plast bez UV ochrany totiž už po pár mesiacoch na slnku krehne, praská, po vylomení sa objavia ostré hrany a môže byť pre vaše dieťa nebezpečné. Na trhu však nájdete viacero kvalitných výrobcov, ktorí si dávajú záležať ako na pútavom prevedení, tak aj na životnosti materiálov. Medzi deťmi vedú najmä zvieracie motívy (korytnačka, lienka), autíčka, slniečko.

 • Plastové pieskovisko je nenáročné na údržbu. Ľahko sa premiestňuje z miesta na miesto a pri uskladnení na zimu netreba riešiť demontáž. Stačí odložiť na suché miesto, kde nemrzne.
 • Ak si zadovážite dvojdielne pieskovisko, druhú časť môžete využívať ako malý bazénik na vodu alebo loptičky.
 • Väčšina plastových modelov má v základnej výbave kryt, ktorým piesok bezpečne ochránite pre zvieratami, dažďom a iným znečistením.
 • Na výber máte rôzne tvary, veľkosti aj farby – presne podľa vášho vkusu, alebo podľa vkusu vášho dieťatka.
 • Ich rozmery sú však o niečo menšie a deti z nich časom vyrastú. Ak hľadáte väčší priestor, oplatí sa investovať do dreveného pieskoviska.
 • Dno je pevné – ak do plastového pieskoviska naprší, alebo ak deti nalejú veľa vody, piesok preschne iba na slnku a pri pravidelnom prehrabávaní.
 • Pozor na príliš sýte farby a páchnuci materiál. Aj detské pieskovisko musí spĺňať bezpečnostné normy a nesmie byť vyrobené z nebezpečných materiálov. Vekové určenie, normy, výrobca aj krajina pôvodu by mali byť jasne označené na štítku.

Drevené pieskoviská

Drevené pieskovisko predstavuje tradičné riešenie, ktoré zvolíte najmä vtedy, ak na svoju záhradu hľadáte trvalejšie prevedenie s väčším priestorom na hranie. Výber drevených pieskovísk síce nie je taký bohatý, za to je pútavý svojou výbavou. K drevenému pieskovisku sa zvyčajne dodávajú lavičky na sedenie, strieška proti slnku s UV ochranou alebo nastaviteľná slnečná clona. Najlepšie drevené pieskoviská majú aj pevný kryt, alebo je ich súčasťou veranda so strieškou – “domček na hranie”.

 • Drevené pieskoviská predstavujú ekologickú voľbu – šetrnú k životnému prostrediu. V záhrade pôsobia prirodzene a nerušia nezvyčajnou farbou.
 • Sú vyrobené z bezpečných materiálov, drevo je spracované do hladka, bez rizika zadretia triesky, naimpregnované zdravotne bezpečnými nátermi, ktoré zvyšujú jeho vodoodpudivosť a znižujú riziko napadnutia škodcami.
 • Na dvore môžu zostať stabilne aj počas zimy.
 • Voda sa nehromadí v piesku, a piesok je preto prirodzené suchší ako pri plastových pieskoviskách. Dno je navrhnuté tak, aby vlhkosť mohla prirodzene odtekať a zabránilo sa hnitiu dreva.
 • Odporúčame výrobcov zo Slovenska a Česka, kde máte garanciu splnenia bezpečnostných požiadavok na prevedenie pieskoviska.
 • Keď deti vyrastú, môžete rám pieskoviska využiť ako záhon.
 • Sú drahšie, ťažšie a na údržbu náročnejšie. Každoročne vyžadujú ochranný náter, ktorý predĺži životnosť dreva.
 • Spotreba piesku je pri obnove alebo výmene vyššia (vzhľadom k väčším rozmerom).

najlepšie pieskovisko

Aké typy a tvary môže mať pieskovisko?

Jednotvárnosť sa v tejto kategórii produktov vôbec nenosí. Okrem klasických konštrukcií do štvorca, objavíte aj milé rozprávkové tvary. Rôzne typy a tvary pieskovísk súvisia aj s ich výbavou a možnosťami použitia.

Jednodielne plastové pieskoviská – základné prevedenie za nízku cenu. Majú tvar oválu, mušle, štvorca, psíka, srdca, …

Dvojdielne plastové pieskoviská – môže ich tvoriť základňa a kryt (najobľúbenejšie v tvare korytnačky, lienky, kraba, kvetu, slniečka, autíčka) alebo ide o 2 rovnaké diely (pieskovisko “mušľa”), kde druhý diel poslúži nielen ako kryt, ale aj ako malý bazénik.

Skladacie plastové pieskoviská – z plastových dielov vyskladáte rám pieskoviska bez dna. Pieskovisko sa dá zväčšiť dokúpením ďalších dielov.

Hracie pieskové/vodné stolíky – plastové konštrukcie na nožičkách, vhodné aj do menších priestorov (napr. na balkón) Vo výbave môžu mať slnečník, dynamické presýpacie hračky, rôzne tunely a mlyny. Dajú sa používať s pieskom, ale tiež aj na vodné hry.

Základné drevené pieskoviská – jednoduché štvorcové alebo obdĺžnikové rámové konštrukcie bez pevného dna.

Drevené pieskoviská s výbavou – samozrejmosťou by mal byť ochranný kryt, ktorý zamedzí vstupu zvierat do piesku. Veľmi obľúbené sú postranné lavičky, buď pevné, alebo s možnosťou rozloženia, kedy majú aj funkciu ako horný kryt. Estetickým a aj vysoko funkčným doplnkom je strieška/slnečná clona – ideálne z rýchloschnúcej alebo vodoodpudivej textílie s UV ochranou.

Hrací domček s pieskoviskom / Detské pieskovisko s verandou – ide o finančne náročnejšie riešenie (viac ako 100 €), ktoré však šetrí miesto na dvore a veľmi dobre vyzerá. Tvorí ho drevená konštrukcia so strieškou a zábradlím (herňa, veranda), ktorá je na jednej strane vybavená kolieskami. Nasúva sa ponad pevné drevené pieskovisko a chráni tak piesok pred neželanými návštevami.

Požiadavky na bezpečnosť a údržbu

 • Aby sa pieskovisko nestalo zdrojom infekcií a alergií, musí byť chránené pred výkalmi zvierat – mačiek, hlodavcov a vtákov. Najlepšie priedušným krytom.
 • Piesok pravidelne prekopávajte, aby mohol priebežne uschnúť a zbavujte ho väčších nečistôt (listy, konáriky, kamene)
 • Jeden krát za sezónu, ideálne na jar, piesok v pieskovisku vymeňte.
 • Dohliadajte na kvalitu prevedenia – nežiaduce sú triesky, ostré hrany, vytŕčajúce klince, uvoľnené skrutky.
 • Blízko pri pieskovisku by sa nemali nachádzať rastliny a kríky s tŕňmi alebo jedovatými plodmi.
 • Pri hre v piesku zabezpečte deťom tieň – pomocou striešky, nastaviteľnej clony, slnečníka.
 • Neustále majte dieťa pod dohľadom.

Cena pieskovísk

Chcete kúpiť kvalitné pieskovisko so strieškou? Alebo hľadáte cenovo nenáročné plastové pieskovisko? Zorientujte sa pomocou nasledujúcich 3 kategórií.

Pieskoviská do 20 €

V základnej cenovej kategórii nájdete množstvo jednoduchých plastových pieskovísk alebo pieskoviská typu mušľa (s krytom), kde druhú časť môžete používať ako malý bazén. Ponúkajú priestor na hranie pre 1 – 2 menšie deti, sú jednoduché na údržbu a ľahko ich mimo sezónu uskladníte.

Pieskoviská do 40 €

Za cenu od 20 – 40 € kúpite veľmi atraktívne plastové pieskoviská v tvare zvieratiek. Plast je odolnejší, súčasťou balenia je aj kryt. Okrem nich môžete objaviť aj základné drevené rámové konštrukcie. Tie lepšie majú vo výbave aj lavičky.

Pieskoviská od 40 €

Ak hľadáte komplet výbavu a kvalitné spracovanie (či už drevené, alebo plastové), ktoré vydrží aj “niekoľko detí”, nahliadnite do ponuky pieskovísk od 40 €. Cena nie je vôbec premrštená, ak máte vo výbave striešku, sedenie aj kryt. Pri kúpe zvlášť sa totiž zvykne cena zbytočne predražiť.

Najlepšie značky pieskovísk

Predajnosť a recenzie pieskovísk hovoria v prospech niekoľkých overených značiek, ktoré majú na trhu viacero veľmi dobre navrhnutých pieskovísk. Sú praktické aj pútavé.

 • Little Tike – veľmi populárne a kvalitné plastové pieskoviská v tvare korytnačky a pňa. V ponuke tiež aj pútavé hracie stolíky na piesok a vodu s množstvom hračiek.
 • Marimex – obľúbené a cenovo dostupné pieskoviská typu mušľa. Rôzne farby. Využitie na piesok aj na vodu.
 • Woody – aktuálne najpredávanejšie drevené pieskoviská ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/kvalita. Klasické štvorcové aj osemuholníkové základne s praktickým sedením po obvode.
 • Alltoys – lacné, no pritom bezpečné plastové pieskoviská a všetky hračky, bez ktorých by hra v piesku nebola zaujímavá.
 • Big – tvarovo zaujímavé odolné plastové pieskoviská s výbornými hodnoteniami v zahraničí.

Najčastejšie kladené otázky

Kde sa dá kúpiť piesok do pieskoviska?

Praný a čistený piesok v extra jemnosti zoženiete v hobby obchodoch alebo obchodoch zameraných na predaj potrieb pre dom a záhradu (Obi, Mountfield). Jedno 20 – 25 kilogramové vrecko piesku stojí od 5 € vyššie. Už aj menšie pieskovisko však potrebuje 50 kg piesku, stredne veľké dokonca až 300 kg, aby bola aspoň v istej výške pokrytá celá plocha pieskoviska. Preto mnoho rodičov pred vami neváhalo kúpiť piesok v stavebninách – 20 kg piesku vyjde pár centov a kvalita vôbec nemusí byť zlá.

Od kedy môže dieťa do pieskoviska?

Keďže ide o vás vlastný súkromný priestor, v domácom pieskovisku sa zabaví dieťatko už približne od 1. roku. Na verejných pieskoviskách by ho pravdepodobne “zvalcovali” staršie deti. Takto má svoje bezpečie, pohodlie a všetky hračky po ruke.

Čo dať na dno pod detské pieskovisko?

Pod plastové pieskovisko s plným dnom nemusíte dať nič. Ak však stojí na trávniku, ťažko sa bude kosiť tráva po jeho obvode a vysoká tráva zbytočne láka hmyz. Preto zvážte aspoň netkanú textíliu alebo kus staršieho linolea, ktoré presiahne jeho okraje a dieťa pri nástupe do pieskoviska nevstúpi do vysokej trávy.

Ak pieskovisko nemá dno, budete potrebovať dostatočne veľkú geotextíliu alebo mulčovaciu textíliu. Prepúšťajú vodu z piesku do pôdy, na zároveň sa do pieskoviska neprimieša zemina.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Little Tikes pieskovisko
korytnačka s krytom


Materiál: plast
Rozmery: 109 x 96 x 30 cm
Kryt: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)44,90 € Čítať recenzie
#2Big pieskovisko mušľa

Materiál: plast
Rozmery: 87 x 78 x 20 cm/ 1 časť
Kryt: áno
5 out of 5 stars (5 / 5)17,90 € Čítať recenzie
#3Woody drevené
štvorcové
so sieťkou


Materiál: drevo
Rozmery: 120 x 120 x 20 cm
Kryt: áno, sieť
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)34,80 € Čítať recenzie
#4Drevené pieskovisko
osemhranné


Materiál:
drevo
Rozmery: 130 x 130 x 26 cm
Kryt: áno, sieť
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)46,90 € Čítať recenzie
#5ROJAPLAST
Pieskovisko s lavičkami


Materiál: drevo
Rozmery: 118 x 118 x 20 cm
Kryt: áno
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)38,37 € Čítať recenzie
#6Little Tikes
Pieskovisko peň


Materiál: plast
Rozmery: 98 x 110 x 30 cm
Kryt: áno
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)43,90 € Čítať recenzie
#7KidKraft pieskovisko
pirátska loď


Materiál: drevo
Rozmery: 200 x 113 x 151 cm
Kryt: áno
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)224 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového pieskoviska. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších pieskovísk z dostupnej ponuky na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin