Ako vybrať najlepší kôš na plienky? TOP produkty podľa recenzií a testov

plienky
Súčasťou starostlivosti o bábätko je pravidelná výmena plienok. Ak sa chcete vyhnúť pohľadu na použité plienky, obmedziť zápach a mať čistotu domácnosti viac pod kontrolou, oplatí sa zadovážiť si kôš na plienky. Aké sú najlepšie koše na plienky a v čom sú ich hlavné prednosti?

Priemerne za jeden deň pribudne 6 – 10 použitých plienok. V týždennom a mesačnom meradle ide o nezanedbateľný objem odpadu, s ktorým – či chcete, alebo nie – musíte prichádzať do kontaktu. Avšak, použité jednorazové plienky nemusia byť veľkou starosťou, ak budete mať po ruke kvalitný kôš na plienky. Na rozdiel od odpadkového koša na komunálny odpad, súčasťou tohto druhu košov sú zaujímavé vylepšenia, ktorých úlohou je eliminovať zápach, zvýšiť hygienickosť, a tak zjednodušiť rodičom samotné prebaľovanie.

Ako vybrať kôš na plienky a akým parametrom venovať pozornosť? To sa dozviete z nasledujúceho prehľadu, v ktorom sa zameriame na dostupné druhy košov na plienky, systém kontroly zápachu, kapacitu, nároky na manipuláciu a celkové náklady na používanie. Hoci nejde o výbavu, bez ktorej by ste sa neobišli, vie mať zásadný vplyv na to, ako sa doma budete cítiť. Mnohí si rodičia si pochvaľujú, ako sa z ich domovov okamžite vytratil nepríjemný zápach z použitých plienok, o čom svedčia spokojné recenzie košov na plienky…

Najlepšie koše a zásobníky na plienky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Tommee Tippee Kôš na plienky SANGENIC Twist&Click

Najlepší kôš na plienky na trhu
+ Ekologický a dizajnový kôš na jednorazové plienky
+ Umožňuje bezdotykové zabalenie použitých plienok
+ Súčasťou koša je výmenná kazeta s fóliou, ktorej antibakteriálna zložka zničí 99 % baktérií
+ Fólia s príjemnou citrónovou vôňou
od 22 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Sangenic Kôš na plienky Simplee

+ Kapacita jednej výmennej kazety s antibakteriálnou fóliou je až na 180 plienok
+ Do koša sa zmestí 18 plienok
+ Antibakteriálna zložka fólie zničí 99% baktérií
+ Eliminácia zápachu
od 21 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3KORBELL Kôš na plienky PLUS

+ Decentný kôš na plienky, ktorý vhodný do akejkoľvek miestnosti
+ Neprepúšťa zápach vďaka systému ABS (easy-clean)
+ Vhodný aj na iné druhy odpadu
+ Eliminuje plytvanie – na zabalenie použije iba toľko igelitu, koľko je nevyhnutné
od 24 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Chicco Kôš na plienky

+ Inovatívny systém tesnenia, zabraňuje úniku nepríjemnému zápachu
+ Využíva iba obyčajné plastové vrecká – bez potreby špeciálnych kaziet
+ Praktické a jednoduché ovládanie jednou rukou
+ Zmestí sa do neho až 25 plienok
od 47 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Shnuggle Eco Touch Kôš na plienky

+ Jednoduchá obsluha jednou rukou
+ Zápachový vzduchový uzáver s dvojitým tesnením
+ Bezkazetová úspora priebežných nákladov a plastového odpadu
+ Je možné použiť aj univerzálne vrecká do koša
od 54 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať kôš na plienky

Z použitých plienok sa často šíri nepríjemný zápach. Čím je teplejšie, tým je zápach intenzívnejší. Nie je to situácia, do ktorej by ste chceli privítať návštevu. Rodičia bábätok preto často hľadajú spôsoby a fungujúci systém, ako s plienkami manipulovať bezpečne, hygienicky a s minimálnymi negatívnymi vedľajšími javmi. Použité plienky totiž okrem iného lákajú aj hmyz, nehovoriac o riziku šírenia baktérií, a tak cesta do vonkajšej nádoby či kontajnera na odpad začína byť čoraz frekventovanejšia… Nečudo, že sa koše na plienky stali vyhľadávanou výbavou. Ako fungujú, aké sú medzi nimi rozdiely a ako sa v bohatej ponuke rýchlejšie zorientovať?

Ako funguje kôš na plienky?

Kôš na plienky sa na prvý pohľad významne neodlišuje od iných košov na odpad. Zvyčajne má neutrálne farby, menší až stredný objem a vzhľadovo sa ponáša na základné odpadkové koše do detskej izby alebo kúpeľne. Spoločným poznávacím znakom je však prítomnosť veka – uzatváracieho prvku.

Hlavnou úlohou koša na plienky je poskytnúť pre použité plienky uzatvorený priestor, z ktorého sa nebude šíriť zápach. Niektoré koše sú opatrené „iba“ lepšie tesniacim vekom, ďalšie majú premyslený systém na kontrolu zápachu, ktorý využíva špeciálne fólie/obaly na bezzápachové a vysokohygienické zabalenie použitých plienok.

Pokročilosť sa prirodzene premieta do ceny. Základné koše na plienky nemajú špeciálne vylepšenia a patria k cenovo dobre dostupným. Drahšie koše na plienky už ponúkajú inovatívne zabalenie použitých plienok, vylepšené tesnenia, zabudovaný osviežovač, a dokonca sa s nimi dá manipulovať celkom bezdotykovo.

Prečo kúpiť kôš na plienky?

Kôš na plienky je zbytočnosť. Iba ďalšie lákadlo pre rodičov, ktorým sa nechce vynášať použité plienky von do kontajnera! … Je pravdou, že bez koša na plienky sa zaobídete. No s jeho pomocou vám ubudne o jednu starosť menej a vôňa vášho bytu nebude poznačená použitými plienkami.

Svoje o tom vedia rodičia, ktorí majú maličké deti krátko po sebe, ale aj tí, ktorí bývajú v bytoch bez balkóna. Z kôpky použitých plienok sa totiž už v priebehu pár hodín šíri veľmi štipľavý zápach – a to najmä počas teplých dní.

Ak by ste hľadali dôvody, prečo potrebujete kôš na plienky, máme hneď 3 kľúčové:

  • odstránenie zápachu z použitých plienok – plienky sú zatvorené/izolované vo vymedzenom priestore;
  • udržanie hygienickejšej domácnosti – plienky uzatvorené v koši nelákajú hmyz, nešíria sa z nich baktérie do prostredia, nemôžu s nimi prísť do kontaktu deti ani domáce zvieratá;
  • uľahčenie každodenného fungovania – nemusíte hneď chodiť s pár plienkami von do hlavného koša.

Kôš na plienky podľa druhu plienok

Poďme k jednej zásadnej otázke – sú dostupné iba koše na jednorazové plienky alebo aj koše na látkové plienky? Áno, existujú koše na oba druhy plienok, no koše na jednorazové plienky tvoria prevažnú časť ponuky.

Koše na látkové plienky majú predsa len odlišnú podobu, no rovnaký účel (obmedzenie zápachu a vyššia hygiena prostredia). Ponášajú sa na uzatvárateľný box alebo vedro so špeciálnym vekom. Zjednodušujú dočasné uskladnenie látkových plienok pred ďalším praním. Niektoré sú vytvorené tak, aby umožňovali aj predmáčanie plienok. Plienky sú pohromade na jednom mieste, pripravené na pranie a oddelené od zvyšku použitej bielizne.

Základné druhy košov na plienky

Koše na látkové plienky sú v princípe jednoduché, no za to veľmi praktické. Pri výbere koša na jednorazové plienky už natrafíte na rôzne prevedenia a zaujímavé vylepšenia. Rozdelili sme ich do niekoľkých kategórii podľa charakteristických znakov.

Jednoduchý kôš na plienky

Toto cenovo dostupné prevedenie má podobu jednoduchého plastového koša s odklápacím/preklápacím vekom. Do koša môžete vložiť univerzálne vrecko na odpad alebo do neho odhadzovať plienky priamo zabalené v samostatných vreckách na plienky, ktoré sú voňavé a neutralizujú nepríjemný zápach z plienok a použitých vlhčených utierok.

Kôš na plienky so vzduchotesným vekom

Vylepšenú verziu základného koša na plienky predstavuje kôš na plienky so vzduchotesným vekom. Veko je vytvorené tak, aby z neho zápach neunikal žiadnou stranou. Malo by fungovať veľmi rýchlo a plynulo. Odporúčame odkladať použité plienky zabalené v samostatných vreckách, aby vás po otvorení koša neovanuli nepríjemné pachy.

Kôš na plienky s nožným pedálom

Kôš na plienky s nožným pedálom zjednodušuje rodičom obsluhu. Koša sa netreba dotýkať, ani sa k nemu zohýbať. Stačí stlačiť nožný pedál – veko na koši sa otvorí a chvíľu aj zatvorí.

Kôš na plienky s otočným mechanizmom

Pod vekom sa ukrýva otočný mechanizmus, vďaka ktorému nemusíte plienku žiadnym spôsobom zatláčať do koša. Plienku vložíte do vyhradeného priestoru a zatvorením veka sa plienka automaticky pretočí smerom dovnútra koša, kde spočinie vo fólii/vrecku tak, aby sa z nej nešíril zápach.

Kazetový kôš na plienky

Kazetový kôš na plienky je pre skúsenejších rodičov jediným adekvátnym synonymom pre kvalitný kôš na plienky.

Vo vrchnej časti koša, bezprostredne pod veko, je špeciálna kazeta, ktorá obsahuje desiatky metrov špeciálnej fólie. Po otvorení veka vložíte plienku do otvoru v strede kazety, veko zatlačíte naspäť a fólia použitú plienku automaticky obalí. Každá plienka je zabalená samostatne alebo sa za sebou ukladajú do tzv. nekonečného vreca, ktoré môžete kedykoľvek odstrihnúť, zauzliť a odniesť von – či v ňom bude 5, alebo 20 plienok.

Medzi kazetovými košmi na plienky sú vo funkčnosti mierne rozdiely, preto si pred kúpou starostlivo prezrite, akým spôsobom pracujú, ako ich v recenziách hodnotia kupujúci a tiež to, aké sú náklady na používanie. Kazetové koše na plienky totiž potrebujú kompatibilné kazety s fóliou.

Vreckový kôš na plienky

O čosi jednoduchšou, no veľmi obľúbenou alternatívou je kôš na plienky, do ktorého sa dajú použiť bežné odpadové vrecia primeraného objemu. Zvoliť môžete vrecia základné, ale aj voňavé alebo s vylepšenými ekologickými vlastnosťami, ktoré sú pre životné prostredie menšou záťažou.

Hybridný kôš na plienky

Najlepšie koše na plienky lákajú na rôzne vylepšenia a spojenie viacerých vyhľadávaných vlastností.

Majú vzduchotesné veko a dajú sa používať s kompatibilnými kazetami, no podľa potreby aj s bežnými vreckami na odpad. Prepracovaný systém je tiež ich systém otvárania – ide buď o spoľahlivý nožný pedál, jednoručné používanie alebo bezdotykové senzorové otváranie. Jednoducho – ponúkajú nadštandard a je len na vás rozhodnúť sa, čo vám pri používaní bude najlepšie vyhovovať.

bábätko v plienke

Čo zvážiť pri výbere koša na plienky?

Kôš na plienky má zjednodušiť bežné fungovanie a zamedziť šíreniu zápachu z použitých plienok. Nikto nechce strácať čas komplikovaným zostavovaním ani zdĺhavým čistením. Práve preto si zamerajte na nasledujúce dôležité faktory a praktické parametre.

Veľkosť a kapacita koša na plienky

Kôš na plienky by mal zodpovedať účelu, frekvencii používania, počtu detí s plienkami aj priestoru, v ktorom sa bude nachádzať. Najčastejšie sa umiestňuje do kúpeľne alebo blízko prebaľovacieho pultu, kde by na seba prevedením a veľkosťou nemal príliš strhávať pozornosť alebo prekážať.

Veľkosť úzko súvisí s kapacitou – teda priemerným počtom plienok, ktoré sa do koša zmestia. Tento údaj je uvádzaný v popise výrobku, poprípade je jeho alternatívou objem koša v litroch. Do veľkostne menších košov sa zmestí 10 použitých plienok. Objemnejšie koše ponúkajú priestor pre cca 25 – 30 použitých plienok.

Systém kontroly zápachu

V „boji“ proti zápachu využívajú koše na plienky rôzne spôsoby. Raz je to vzduchotesné veko, inokedy otáčací mechanizmus alebo populárne kazetové riešenie so špeciálnou fóliou.

Natrafiť môžete aj na kombináciu viacerých prvkov, čo znamená veľmi vysokú ochranu pred nepríjemným zápachom.

Typ plienok

Tento faktor nejde prehliadnuť, no pre istotu si skontrolujte popis produktu. Výrobcovia jasne uvádzajú, na aký typ plienok je kôš určený – látkové alebo jednorazové plienky.

Dozvedieť sa môžete aj informáciu o tom, koľko plienok a v akej veľkosti sa do koša zmestí – napríklad 20 kusov jednorazových plienok veľkosti č.2. Tento údaj berte skôr ako orientačný, keďže i medzi plienkami jednej veľkosti sú medzi rôznymi značkami isté odchýlky.

Nároky na manipuláciu

Manipulácia a používanie koša na plienky by vám nemali pridávať starosti navyše ani komplikovať vyhadzovanie plienok. Vyberte si prevedenie, ktoré nevyžaduje zdĺhavé zostavenie či uvedenie do „prevádzky“. Nápomocný síce býva priložený návod na používanie, no pri niektorých modeloch pomôže až zhliadnutie online videonávodu, aby ste jasne videli, kde fóliu správne zachytiť alebo zauzliť.

Aj otváranie koša by malo byť maximálne pohodlné a čo najjednoduchšie.

Medzi najpredávanejšie koše na plienky sa zaradili modely, ktoré sú najmenej náchylné na zašpinenie – kontakt rukami s košom je minimálny a fólia plienky bezpečne a rýchlo obalí tak, aby sa vôbec nedotkli žiadnej časti plastového koša.

Pamätajte, že dokonca i kôš na plienky, ktorého úlohou je regulovať zápach, môže neskôr pri nesprávnej starostlivosti absorbovať pachy.

Náklady na používanie

Kým vreckové koše na plienky vystačia s bežnými vreckami na odpad a ďalšie náklady sú takmer zanedbateľné, pri kazetových košoch na plienky je situácia celkom iná. Na správnu funkčnosť potrebujú kompatibilné kazety s fóliou. A tie nie sú najlacnejšie…

O cene za náhradnú kazetu sa informujte ešte pred zakúpením koša. Dôležitá je nielen cena, ale aj kapacita jednej výmennej kazety s plienkou. Pri porovnávaní košov s rôznymi kazetami zapojte matematiku. Ak napríklad jedna kazeta stojí 6 eur a fólia z nej zabalí 180 plienok, potom náklady na obalenie jednej plienky sú cca 3 centy. Iná kazeta môže byť v prepočte cenovo menej výhodná a „obalenie“ jednej plienky vyjde drahšie, no bonusom navyše môže byť vysoká antibakteriálna ochrana a 100 % recyklovateľnosť fólie.

Vzhľad

Koše na plienky majú neutrálny a nerušivý dizajn. Zvyčajne sú vyrábané v jemných tlmených farbách, aby na svoju prítomnosť v miestnosti nestrhávali pozornosť.

Ceny košov na plienky

Koľko zaplatíte za kvalitný kôš na plienky alebo zásobník na plienky? Pre rýchlejšiu orientáciu sme aktuálnu ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Koše a zásobníky na plienky do 10 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete najmä koše a vedierka na plienky v jednoduchom prevedení. Nečakajte vymoženosti, no dajte si záležať na výbere koša s dostatočným tesnením a dobrou kvalitou materiálov, aby kôš niečo vydržal a bol nenáročný na čistenie.

Koše a zásobníky na plienky od 10 do 40 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie koše na plienky, zaujme pomerom cena/kvalita. Výber je široký a rozmanitý. Dostupné sú koše v rôznych objemoch a vybavenosti. Najväčšiu popularitu si získali praktické vreckové koše na plienky (na akékoľvek vrecká) a kazetové koše na plienky s efektívnou elimináciou zápachu.

Koše a zásobníky na plienky od 40 eur

Hľadáte nadštandardne vybavený kôš na plienky? Máte radi exkluzívnejší dizajn a vysokú kvalitu materiálov? Alebo si chcete zadovážiť kôš na plienky s niekoľkými kazetami v cene? Drahšie koše na plienky kombinujú viacero kľúčových prvkov (napr. precízne tesnenie, rýchle balenie, bezdotyková manipulácia). Po zápachu z plienok nebude v domácnosti ani stopy!

Najlepšie značky košov na plienky

Značky z nasledujúceho zoznamu majú na konte obľúbené koše a zásobníky na plienky v rôznom prevedení.

  • Tommee Tippee – Pod názvom Sangenic od značky Tommee Tippee nájdete aktuálne najpredávanejšie kazetové koše na plienky s výbornými recenziami. Lákadlom je priaznivá cena a celkové prevedenie.
  • KORBELL – Decentný dizajn, priaznivý pomer cena/kvalita a širšie možnosti použitia sú typické pre koše od značky Korbell.
  • Chicco – Inovatívny systém tesnenie zamedzuje šíreniu zápachu. Koše sa dajú používať aj obyčajnými vreckami, nie sú potrebné kazety. Kapacita až na 25 ks plienok.
  • Shnuggle – Vzduchový uzáver odolný voči zápachu s dvojitým tesnením nájdete vo výbave koša na plienky od značky Schnuggle. Jednoduchá obsluha jednou rukou a decentne neutrálny dizajn.
  • Angelcare – Od tejto značky je v ponuke obľúbenú kôš na plienky s kazetou „nekonečné vrece“. Samotný objem koša pojme až 38 ks plienok. Výhodné ceny náhradných kaziet/zásobníkov.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Tommee Tippee Kôš na plienky SANGENIC Twist&Click

Najlepší kôš na plienky na trhu
+ Ekologický a dizajnový kôš na jednorazové plienky
+ Umožňuje bezdotykové zabalenie použitých plienok
+ Súčasťou koša je výmenná kazeta s fóliou, ktorej antibakteriálna zložka zničí 99 % baktérií
+ Fólia s príjemnou citrónovou vôňou
od 22 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Sangenic Kôš na plienky Simplee

+ Kapacita jednej výmennej kazety s antibakteriálnou fóliou je až na 180 plienok
+ Do koša sa zmestí 18 plienok
+ Antibakteriálna zložka fólie zničí 99% baktérií
+ Eliminácia zápachu
od 21 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3KORBELL Kôš na plienky PLUS

+ Decentný kôš na plienky, ktorý vhodný do akejkoľvek miestnosti
+ Neprepúšťa zápach vďaka systému ABS (easy-clean)
+ Vhodný aj na iné druhy odpadu
+ Eliminuje plytvanie – na zabalenie použije iba toľko igelitu, koľko je nevyhnutné
od 24 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Chicco Kôš na plienky

+ Inovatívny systém tesnenia, zabraňuje úniku nepríjemnému zápachu
+ Využíva iba obyčajné plastové vrecká – bez potreby špeciálnych kaziet
+ Praktické a jednoduché ovládanie jednou rukou
+ Zmestí sa do neho až 25 plienok
od 47 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5Shnuggle Eco Touch Kôš na plienky

+ Jednoduchá obsluha jednou rukou
+ Zápachový vzduchový uzáver s dvojitým tesnením
+ Bezkazetová úspora priebežných nákladov a plastového odpadu
+ Je možné použiť aj univerzálne vrecká do koša
od 54 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin