Najlepšie matrace do detskej postieľky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie detské matraceDo výbavy pre bábätko patrí detská postieľka a jej nevyhnutnou súčasťou je matrac. Kým postieľku si môžete kúpiť novú, ale aj požičať od známych, pri detských matracoch sa neodporúča šetriť na požičanom alebo darovanom. Keďže vieme, že správny matrac je nevyhnutný pre zdravý vývoj bábätka, zostavili sme rebríček, kde nájdete aktuálne najlepšie matrace do detskej postieľky pre bábätko, ktoré svojím prevedením najviac presvedčili rodičov.

Aké vlastnosti sú kľúčové pre kvalitný detský matrac? Na aké materiály sa môžete spoľahnúť? Na čo myslieť, ak chcete mať čo najmenej starostí s údržbou matraca? Hoci sa matrac do detskej postieľky nevyužíva dlhé roky, najmä v prvých mesiacoch môže byť “základňou” pre vaše malé bábätko, ktoré tu strávi nielen nočný spánok, ale aj niekoľko denných. Je preto dôležité prihliadať na špecifické požiadavky najmenších detičiek, aby bol pre nich čas strávený skutočne prínosom a vy ste mali istotu, že oddychujú na bezpečnom mieste.

V nasledujúcom sprievodcovi výberom si predstavíme základné veľkosti detských matracov, vlastnosti najčastejšie používaných materiálov, spôsob údržby, optimálnu výšku matraca vhodnú aj na použitie s monitorom dychu. Prešli sme testy a recenzie detských matracov, výsledkom čoho je tabuľka s nasledujúcimi overenými produktami od obľúbených výrobcov.

Najlepšie matrace do detskej postieľky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenie 
#1Scarlett Agáta

Víťaz testu Cena / kvalita
✔️ vyrobený z tepelne upravených kokosových vlákien v kombinácii s PUR penou
✔️ kokosové vlákno sa aj po namočení rýchlo vysuší a vyvetrá
✔️ vyrobený vo vysokej kvalite pevnosti a pružnosti
✔️ rozmery 86 x 46 x 8 cm
📌 od 23 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Dormeo Baby V2

Najlepší v rozmere 120 x 60 cm
✔️ jadro matracu tvorí 10 cm hrubá pena Ecocell® s flexibilnou 3D bunkovou štruktúrou
✔️ prispôsobuje sa tvaru tela, ale je dostatočne pevný, aby poskytovala oporu
✔️ antibakteriálne ošetrenie a ošetrenie proti roztočom a zápachu
✔️ dodržiava štandard podľa normy EU’s EN 16890:2017
📌 od 110 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Träumeland Butterfly

Pre náročných rodičov
✔️ jadro je tvorené flexibilnými samostatnými 3D vankúšiky z peny vyrábané za studena
✔️ zvislé vzduchové kanáliky zabezpečujú optimálnu cirkuláciu vzduchu
✔️ funkčný poťah Sleep Safety má integrovanú ochranu proti premočeniu
✔️ rozmery 120 x 60 x 11 cm
📌 od 122 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Sensillo kokos-molitan-kokos Luxe

Najlepší kokos-molitan
✔️ s dvojitou vrstvou kokosového vlákna a snímaťelným poťahom
✔️ vrchná i spodná vrstva je zo stlačených kokosových vlákien
✔️ vnútorná hypoalergénna polyuretánová vrstva
✔️ rozmery 120 x 60 x 11 cm
📌 od 27 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Baby Matex Carpathia

Obľúbený
✔️ jedna strana matraca je vyrobená zo špeciálnej profilovanej peny, ktorá ma otvory umožňujúce vetranie a je vhodná pre deti od 0–12M
✔️ druhá strana plní masážnu funkciu a cirkuláciu vzduchu a je vhodná pre deti od 12M
✔️ poťah je vyrobený z vysokokvalitného materiálu
✔️ rozmery 120 x 60 x 10 cm
📌 od 39 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Scarlett pohánka-kokos

Najlepší kokos-pohanka
✔️ vyrobený z tepelne upravených kokosových vlákien, molitanu (PUR peny) a pohánky
✔️ pri výrobe je používaná špeciálna tepelná technológia na odstránenie všetkých roztočov
✔️ vyrobený vo vysokej kvalite pevnosti a pružnosti
✔️ rozmery 140 x 70 x 9 cm
📌 od 34 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať matrac do detskej postieľky

Za život meníme veľkosť postele a matraca niekoľkokrát, pričom v prípade detí ide o nevyhnutnosť súvisiacu s rastom. Malé bábätko potrebuje pre svoj vývoj pokojný, pohodlný a bezpečný spánok. Aby ste mu ho dokázali zabezpečiť, musíte zvážiť niekoľko faktorov – predovšetkým umiestnenie postieľky a plochu lôžka, v ktorej bude v takmer bezprostrednom kontakte. Detský matrac by mal preto spĺňať všetky dôležité kritéria, ktoré majú vplyv na kvalitu spánku – optimálna tuhosť, priedušnosť, či schopnosť odvádzať pot.

Niektorí rodičia zastávajú názor, že matrac pre bábätko môže byť hocijaký. V postieľke však prvé týždne trávi 12 – 16 hodín a už v tomto období má spánok veľký vplyv na správny vývoj chrbtice a rast. Zdravie a spokojnosť malého dieťatka sú z tohto pohľadu na nezaplatenie a hovoria v prospech dobre premysleného výberu. Na čo sa sústrediť pri kúpe matraca do detskej postieľky?

ako vybrať matrac do detskej postieľky

Rozmer matraca voľte podľa postieľky

Rozmery detských postieľok sú zvyčajne 120 × 60 cm alebo 140 × 70 cm. Práve v týchto rozmeroch sa predáva aj väčšina prvých detských matracov a výber je viac ako zaujímavý. V ponuke nájdete aj menšie rozmery, ktoré sú určené do kolísok – teda 80 × 40 cm (resp. 85 × 45 cm). Tie si najmä posledné roky ukradli pozornosť, predovšetkým v závesnom prevedení alebo s pútavým baldachýnom.

Matrac do postieľky treba vybrať vždy tak, aby vyplnil celú vnútornú plochu roštu. Matrac totiž musí do postieľky zapasovať, bez vzniknutia veľkých medzier. Ak je matrac malý, vznikajú v postieľke nebezpečné medzery, do ktorých si môže bábätko zakliesniť ruku alebo nohu.

Akej hrúbky by mal byť detský matrac?

Detský matrac by nemal byť príliš nízky, avšak ani zbytočne vysoký. Dostatočnú oporu poskytujú bábätkám matrace s hrúbkou od 8 – 12 cm.

Ak máte v úmysle používať monitor dychu, počítajte s tým, že čím hrubší matrac, tým horšie odozvy, oneskorené snímanie a vyššie riziko planých poplachov. Aj preto ich výrobcovia často uvádzajú, aby ste do postieľky neumiestňovali matrac vyšší ako 10 cm.

Správna tvrdosť matraca

Medzi dospelými sa veľkej popularite tešia viaczónové matrace. Tie však pri útlom detskom telíčku neprinášajú žiadny účinok naviac. Malé bábätko potrebuje rovnomernú a vyváženú oporu vo všetkých miestach matraca narovnako. Po prvých mesiacoch, kedy väčšinu času ležalo na jednom mieste, sa totiž rýchlo odkotúľa do strán.

Je lepšie siahnuť po mäkkom detskom matraci, alebo zvoliť tuhý, tvrdší matrac? Obe z možností prinášajú isté negatíva. Príliš mäkký matrac neposkytuje pre telo oporu, ohrozuje vývoj chrbtice, rýchlo sa preleží a pri spánku na brušku sa stáva doslova rizikovým. Dieťatko zaborí hlavu do mäkkého matracu a môže sa zadusiť. Tvrdý matrac je zase nepohodlný. Môže spôsobovať otlaky a bábätko sa bude často budiť s plačom.

Najlepšou voľbou sú matrace so strednou tuhosťou, predovšetkým, ak je reč o matraci do prvej detskej postieľky. Poskytujú formujúcemu sa telíčku dostatočnú oporu a zároveň sú príjemné a pohodlné.

Aký materiál je vhodný pre prvý detský matrac?

Prichádzame k výberu, ktorý môže zamotať hlavu. Materiál matraca totiž predurčuje jeho životnosť, pohodlnosť, schopnosť odvádzať vlhkosť a zároveň poskytovať dostatočnú oporu. Používa sa molitan, rôzne peny, kokosové vlákna, ale aj pružiny, kapsičky, či taštičky.

  • Molitan (PUR pena) nájdete už v základných lacných matracoch do postieľky. Hustota molitanu môže byť priemerná, alebo aj prekvapivo dobrá. Rátajte však s tým, že sa rýchlejšie preleží a aj o niečo horšie odvádza vlhkosť a pot.
  • Pamäťová pena vo všeobecnosti nie je vhodná pre deti do 6 rokov. Telíčku sa nadmerne prispôsobuje a nepodporuje zdravý vývin.
  • Studená pena (HR pena) patrí k najlepším materiálom, aké môžete na detských matracoch nájsť. Má dlhú životnosť, je pružná, no pritom tvarovo stála, perfektne odvádza vlhkosť aj teplo.
  • Kokosová vrstva často dopĺňa iný prevažujúci materiál s úlohou dodať matracu antibakteriálne a antialergické vlastnosti. Zaujímavou novinkou je aj pohánková vrstva, ktorá má účinkovať ako ochrana pred preležaninami.
  • Môžete sa tiež stretnúť aj s pružinovými a taštičkovými detskými matracmi, či matracmi, ktoré spájajú viac ako 2 rozličné vrstvy. Pozerajte však na prítomnosť lepidiel. Pri detských matracoch musí ísť o jednoznačne o zdravotne nezávadné lepidlo. Lepšou možnosťou je konštrukcia, kde je prepojenie vrstiev realizované zámkovým spojom (= žiadne lepidlo)

spokojný spánok bábätka

Poťah matraca – prevedenie, údržba a antibakteriálnosť

Ak premýšľate prakticky, rozhodujte sa medzi matracmi so snímateľným poťahom. Skôr či neskôr určite dôjde k nejakej nehode, a preto potrebujete mať istotu, že dokážete matrac presušiť a hygienicky vyčistiť. K tomu môže dôjsť iba vtedy, ak máte prístup k telu matraca – teda po odzipsovaní a zvlieknutí poťahu. Z toho prirodzene vyplýva, že aj samotný poťah by mal zvládnuť pranie pri teplote min. 60 °C.

V súčasnosti sa už veľký dôraz kladie aj na prevedenie samotného poťahu. Môže byť navyše obohatený o aloe vera, bambus, čiastočky striebra, či dokonca mäty. Ich úlohou je napríklad posilniť boj proti roztočom, mikróbom a tak zvýšiť hygienickosť, antibakteriálnosť a zdravotnú nezávadnosť matraca. Navyše, v prípade kvalitných detských matracov od renomovaných výrobcov je samotné prešívanie nielen esteticky veľmi dobre zvládnuté, môže mať aj hyperventilačné schopnosti. To znamená, že ani počas sparného leta sa vaše dieťatko v spánku nespotí a matrac krásne dýcha.

Overte si certifikáty kvality a referencie

Pri kúpe detskej postieľky je častokrát základný matrac v cene zadarmo. Neoplýva kvalitou, ktorá by vyhovovala použitiu na prvé tri roky života dieťaťa. Ak chcete pre svoje bábätko to najlepšie, hľadajte matrace, ktoré spĺňajú prísne certifikácie od odborných inštitúcií. Získate tak záruku zdravotnej nezávadnosti, ktorá je dobrým ukazovateľom ich neškodnosti. V dobe vysokého výskytu alergénov a dráždivých látok je dôraz na bezpečnosť materiálov na prvom mieste.

Ceny detských matracov

Ceny detských matracov, podobne ako je tomu pri štandardných veľkostiach pre dospelých, odrážajú kvalitu použitých materiálov a ich životnosť. Tie najlepšie matrace do detskej postieľky majú naviac aj pozitívny zdravotný prínos. Ponúkajú výborné pohodlie a z pohľadu údržby im nemožno nič vytknúť. Koľko zaplatíte za kvalitný matrac do detskej postieľky?

✅ Matrace do detskej postieľky do 20 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete matrace v kvalite, ktorá zodpovedá cene. Najčastejšie sú vyrobené z jednej vrstvy molitanu. Poťah síce bude pravdepodobne snímateľný, no už po niekoľkých mesiacoch používania sa na ňom môžu objaviť žmolky, alebo sa po praní vyťahá. Žiadne bonusy naviac neočakávajte. Ide o matrace vhodné skôr na občasné prespanie, napríklad vložením do cestovnej postieľky. Ak sa matrac zlomí alebo preleží, môžete ho používať ako podložku na zem pri detských hrách.

✅ Matrace do detskej postieľky do 60 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie matrace do detskej postieľky (pre bábätko). Spĺňajú dobrý pomer cena / kvalita a vzhľadom na dobu používania (cca 2 – 3 roky, pri rozmere 120 × 60 cm) sú pre rodičov rozumnou investíciou. Často ide o spojenie dvoch vrstiev – kokos + kvalitná PUR pena, resp. pohánka + PUR pena. Nájdete tu však aj výborne hodnotené matrace zo studenej peny (HR pena), ktoré zabezpečujú správnu podporu pre telo dieťatka v spojení s veľmi dobrou priedušnosťou a odvodom vlhkosti.

✅ Matrace do detskej postieľky od 60 eur

Požiadavky náročných rodičov, ktorí hľadajú extra kvalitu, prémiové materiály a chcú mať istotu, že vybrali pre svoje bábätko to najlepšie, spĺňajú práve matrace z tejto cenovej kategórie. Okrem tela matraca sa veľký dôraz kladie aj na prevedenie poťahu. Má funkčné antibakteriálne vlastnosti, poskytuje ochranu pred roztočmi. Pri správnej údržbe a po profesionálnom čistení môže poslúžiť aj viacerým deťom. Na niektoré modely totiž výrobcovia dávajú záruku 10 – 12 rokov.

Najlepšie značky detských matracov

  • Scarlett – Matrace pod značkou Scarlett patria k vyhľadávaným v susednom Česku a aj v ponuke našich eshopov nájdete zaujímavé a cenovo dostupné modely detských matracov rôznych rozmerov. Najčastejšie používajú tepelne upravené kokosové vlákna v kombinácii s PUR penou. Niektoré matrace sú obojstranné, tie z vyššej cenovej kategórie spĺňajú aj prísne kritériá na anatomický a zdravotný matrac s ohľadom na maximálne pohodlie.
  • Dormeo – O matracoch Dormeo ste už určite počuli. Sprevádza ich veľká televízna reklama a tiež aj množstvo spokojných hodnotení od zákazníkov. Medzi matracmi v štandardných rozmeroch na lôžka dospelých nájdete aj matrac špeciálne navrhnutý pre potreby malých detičiek. Je ním matrac Baby v2. Jeho jadro tvorí 10 cm hrubá pena Ecocell® s flexibilnou 3D bunkovou štruktúrou. Matrac sa prispôsobuje tvaru tela, avšak stále je dostatočné pevný, aby poskytoval oporu. Zároveň nie je príliš tvrdý, takže bábätko neotlačí.
  • Sensillo – Značka Sensillo má vo svojom portfóliu množstvo produktov, ktoré si dali za úlohu uspokojiť špecifické potreby najmenších. Nájdete tu deky, osušky, prebaľovacie podložky a ďalšiu praktickú výbavu do postieľky. Matrace Sensillo kombinujú tradičné, overené materiály v spojení s inováciami. Nájdete v nich PUR penu, kokosovú vrstvu, termoelastickú penu, pohánkovú vrstvu, aj obohatenie o aloe vera. Prednosťou je výborná dostupnosť v slovenských e-shopoch, teda aj príležitosť pre výhodnú kúpu.
 ProduktParametreHodnotenie 
#1Scarlett Agáta

Víťaz testu Cena / kvalita
✔️ vyrobený z tepelne upravených kokosových vlákien v kombinácii s PUR penou
✔️ kokosové vlákno sa aj po namočení rýchlo vysuší a vyvetrá
✔️ vyrobený vo vysokej kvalite pevnosti a pružnosti
✔️ rozmery 86 x 46 x 8 cm
📌 od 23 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Dormeo Baby V2

Najlepší v rozmere 120 x 60 cm
✔️ jadro matracu tvorí 10 cm hrubá pena Ecocell® s flexibilnou 3D bunkovou štruktúrou
✔️ prispôsobuje sa tvaru tela, ale je dostatočne pevný, aby poskytovala oporu
✔️ antibakteriálne ošetrenie a ošetrenie proti roztočom a zápachu
✔️ dodržiava štandard podľa normy EU’s EN 16890:2017
📌 od 110 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Träumeland Butterfly

Pre náročných rodičov
✔️ jadro je tvorené flexibilnými samostatnými 3D vankúšiky z peny vyrábané za studena
✔️ zvislé vzduchové kanáliky zabezpečujú optimálnu cirkuláciu vzduchu
✔️ funkčný poťah Sleep Safety má integrovanú ochranu proti premočeniu
✔️ rozmery 120 x 60 x 11 cm
📌 od 122 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Sensillo kokos-molitan-kokos Luxe

Najlepší kokos-molitan
✔️ s dvojitou vrstvou kokosového vlákna a snímaťelným poťahom
✔️ vrchná i spodná vrstva je zo stlačených kokosových vlákien
✔️ vnútorná hypoalergénna polyuretánová vrstva
✔️ rozmery 120 x 60 x 11 cm
📌 od 27 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Baby Matex Carpathia

Obľúbený
✔️ jedna strana matraca je vyrobená zo špeciálnej profilovanej peny, ktorá ma otvory umožňujúce vetranie a je vhodná pre deti od 0–12M
✔️ druhá strana plní masážnu funkciu a cirkuláciu vzduchu a je vhodná pre deti od 12M
✔️ poťah je vyrobený z vysokokvalitného materiálu
✔️ rozmery 120 x 60 x 10 cm
📌 od 39 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Scarlett pohánka-kokos

Najlepší kokos-pohanka
✔️ vyrobený z tepelne upravených kokosových vlákien, molitanu (PUR peny) a pohánky
✔️ pri výrobe je používaná špeciálna tepelná technológia na odstránenie všetkých roztočov
✔️ vyrobený vo vysokej kvalite pevnosti a pružnosti
✔️ rozmery 140 x 70 x 9 cm
📌 od 34 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin