Test najlepších detských lehátok pre bábätká: Recenzie & Ako vybrať

Najlepšie detské lehátka a hojdačky

Každý rodič malého bábätka je rád, ak si môže starostlivosť o drobčeka aspoň na pár minút uľahčiť. Sú chvíle, kedy jednoducho nemôžete bábätko držať na rukách a potrebujete sa postarať o domácnosť alebo o staršie deti. No postieľka je ďaleko, kočík v domácnosti je nemotorný a zaberá veľa miesta. Ako to vyriešiť? Pozrite si naše tipy na najlepšie hojdacie lehátka pre bábätká, ktoré sprevádza množstvo spokojných recenzií a rodičia ich zhodnotili ako užitočnú a bezpečnú výbavu pri opatere o bábätko.

Ponuka v tejto oblasti je obrovská a výrobcovia sa predháňajú v tom, aký nový prvok zakomponujú do konštrukcie a ako detské lehátko ešte viac vylepšia. Preto sa môžete stretnúť so základnými hojdacími lehátkami za 30 €, ktoré hojdáte ručne. Okrem nich sú tu aj drahšie vibračné lehátka, pokročilé hojdacie lehátka, ktoré simulujú hojdanie v náručí, polohovateľné kresielka, multifunkčné dojčenské lehátka, ktoré sa prispôsobujú rastúcemu dieťaťu a istú dobu nahradia dokonca aj kŕmiacu stoličku. Navyše hrajú upokujujúce melódie a pomocou hrazdičky a hračiek pútajú pozornosť dieťatka. Možností je veľa, zaujímavých prevedení ešte viac.

Ako správne vybrať hojdacie lehátko? Ktorým značkám sa najlepšie darí v testoch lehátok pre bábätká? V našom návode nájdete množstvo užitočných informácií a veríme, že vám rozhodovanie uľahčia.

Najlepšie detské lehátka a kresielka na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Kinderkraft Unimo 5v1

 Najobľúbenejšie 
Nosnosť: 18 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: áno, mechanické
Vibrácie: nie
Hmotnosť: 5,75 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)84 € Čítať recenzie
#24moms lehátko MamaRoo

 Najmodernejšie 
Nosnosť: 11,5 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: áno, zdroj: sieť
Vibrácie: áno
Hmotnosť: 6 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)319 € Čítať recenzie
#3Ingenuity Felicity Floral

 Vibračné 
Nosnosť: 18 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: nie
Vibrácie: áno
Hmotnosť: 4 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)57 € Čítať recenzie
#4BABYBJÖRN Balance Soft

 Odporúčané v Nemecku 
Nosnosť: 13 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: áno, mechanické
Vibrácie: nie
Hmotnosť: 2,1 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)139,50 € Čítať recenzie
#5Bright Starts húpatko

 Cena/výkon 
Nosnosť: 9 kg
Polohovateľnosť: nie
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: áno, mechanické
Vibrácie: áno
Hmotnosť: - kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)38,90 € Čítať recenzie
#6Tiny Love 3v1

 Multifunkčné 
Nosnosť: 18 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: áno
Vibrácie: áno
Hmotnosť: 5 kg
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)121,87 € Čítať recenzie
#7CARETERO Detská hojdačka Bugies

Nosnosť: 12 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 5-bodové
Hojdanie: áno, zdroj: batérie
Vibrácie: nie
Hmotnosť: 9,2 kg
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)142,90 € Čítať recenzie

Ako vybrať detské lehátko pre bábätko

Rozhodujete sa, aké lehátko kúpiť pre svoje bábätko? Ide o skutočne skvelého pomocníka, s ktorým budete mať ruky aspoň na chvíľu voľné. Podobne ako detské chodítka, ani táto kategória výbavičky sa nevyhla kritike. Žiadne lehátko nenahradí náruč matky, preto by v ňom najmenšie deti rozhodne nemali tráviť dlhé súvislé hodiny. Pediatri sa však zhodli na jednom – ak hojdacie lehátko alebo kresielko používate v rozumnej miere, spolu maximálne 1 – 1,5 hodiny denne, svojmu dieťatku neuškodíte a vy máte istotu, že za ten čas je uložené na bezpečnom mieste a tak, ako vy vidíte na drobčeka, vidí aj on vás.

Výhody detských lehátok

 • Na rozdiel od skladacích postieľok je výhodou detských lehátok ich nízka hmotnosť a menšie nároky na priestor – či ste v kuchyni, na terase, v obývačke – dojčenské lehátko ľahko prenesiete so sebou.
 • Dieťatko chráni stabilná konštrukcia, polstrovanie aj bezpečnostný pás. Vy sa bez starostí môžete povenovať povinnostiam v domácnosti, starším súrodencom alebo pripraviť obed.
 • Súčasťou mnohých modelov je hrazdička s hračkami. Vo veku približne od dvoch mesiacov sa bábätko o ne začne zaujímať, naťahuje sa za hračkami, čím sa podporí rozvoj jeho jemnej motoriky.
 • Z bezpečnej pozície môže sledovať okolité dianie, svojich rodičov aj súrodencov.
 • Jemné vibrácie navodzujú úľavu pre bruško, ktoré trápia koliky.
 • Príjemná melódia a hojdanie upokojujú rozrušené dieťatko. Hojdacie lehátko predstavuje dôverne známe prostredie, z ktorého nemá strach.
 • Ak sa rozhodnete pre polohovateľný model, ktorý má 2 – 3 polohy (ľah, poloľah a sed), a o niečo vyššiu nosnosť (15 – 18 kg), môžete takéto kresielko využívať aj dlhšie, napr. počas obdobia prvých príkrmov.
 • Je určite lepšie odložiť na krátku chvíľu bábätko do hojdacieho lehátka, ako do autosedačky. Priedušnosť, poloha aj výbava lehátka je na tom predsa len o niečo lepšie. V spojení s ľahko umývateľnými materiálmi predstavuje veľmi praktické riešenie.

Základné členenie

detské lehátko Tiny Love

Detské lehátko Tiny Love

Pri prezeraní recenzií detských lehátok a hľadaní odborných hodnotení, sme natrafili na veľké množstvo prevedení, ktorým bude možno trochu obtiažne nájsť tú správnu kategóriu. Aby sme to uľahčili – na jednej strane máte variabilné a dobre prispôsobiteľné lehátka. Môžete ich rôzne polohovať (až do sedu) a ponúkajú vyššiu nosnosť do 18 kg. Hojdanie však prebieha mechanicky.

Na druhej strane je skupina technologicky prepracovaných vibračných a hojdacích lehátok, ktoré sú vhodné pre deti maximálne do 6. – 9. mesiaca. Síce neponúkajú vysokú nosnosť (cca do 9 – 11 kg), sú pútavé najmä funkciami, ktoré dokážu vykonávať samostatne – za pomoci batérií. No aby to nebolo málo, samozrejme existujú aj modely, ktorá spájajú výhody oboch kategórii, no za takého multifunkčné hracie, kŕmacie a oddychové centrum si treba priplatiť podstatne viac.

Klasické hojdacie lehátka

Základ tvorí pevná kovová konštrukcia. Môže stabilne stáť na zemi a za pár klikov ju rozšírite o hojdacie oblúky, alebo naopak – konštrukcia je oblá, ako stvorená na hojdanie rukou alebo nohou, no po vysunutí blokovacích prvkov, sa z nej stane nepohyblivá verzia. Nosnosť lehátka je až do 18 kg. Vo výbave nájdete kvalitné polstrovanie, 3 – 5 bodové bezpečnostné pásy, hrazdičku s hračkami. Nadštandardnom je strieška a možnosť polohovanie v niekoľkých stupňoch až zo sedu. Niektoré modely môžete prestavať na šikovné kresielka a využívať ich tak dlhšiu dobu.

Interaktívne hojdacie a vibračné lehátka

Sú napájané batériami a disponujú funkciami ako vibrovanie, automatické hojdanie, prehrávanie detských melódií, hra so svetlami. Nesmie chýbať príjemné polstrovanie, bezpečnostný pás a hrazdička s hračkami. Prevedenie konštrukcie závisí od výrobcu. Niektoré hojdacie lehátka simulujú hojdanie v náručí, jemný pohyb v rôznych smeroch a intenzite. Ich súčasťou je nosná konzola. Dizajn je vo vysokej kvalite, čomu zodpovedá aj vyššia cena. Hoci sú výborne vybavené funkciami, sú vhodné len pre bábätká približne do 6.mesiaca, keďže ich nosnosť je maximálne do 11 kg.

Čo sú to multifunkčné dojčenské lehátka?

Čo znamená detské lehátko 2v1? V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť s označením 2v1, 3v1, ale dokonca aj 5v1. Zvyčajne ide o počet základných funkcií (hojdanie, vibrovanie, melódie), ale tiež aj o variácie, do ktorých sa dá lehátko prerobiť. Možno budete prekvapení, ak narazíte na prevedenie, kde sa malá prenosná hojdacia kolíska dokáže za pár sekúnd zmeniť na lehátko, aby ste ju o ďalších pár mesiacov premenili na príjemne mäkké kresielko na kŕmenie. Výrobcovia sa snažia čo najviac zatraktívniť využitie dojčenských lehátok, aby ste svoju investíciu neoľutovali a aj túto súčasť výbavy naplno využívali.

Video

Základné parametre a funkcie hojdacieho lehátka

Nosnosť

Základom bezpečnosti je neprekročiť maximálnu povolenú hmotnosť dieťaťa, ktoré do lehátka umiestňujete. Čím vyššia je nosnosť lehátka, tým dlhšie ho využijete (môže byť v rozpätí od 9 – 18 kg).

Polohovateľnosť

Ak chcete, aby sa bábätko cítilo počas prvých mesiacov svojho života príjemne, je polohovanie viac ako vítanou súčasťou. Kým pre novorodenca je ideálna poloha v úplnom ľahu, dieťatko od 2. – 3. mesiaca bude chcieť na vás vidieť z poloľahu a dočahovať hračky na hrazdičke. Viac ako 6-mesačné dojča sa už isto poteší sedeniu. Polohovanie od 180° (ľah) po 90° (sed) je zárukou dobrého pohodlia a dlhšieho využitia.

Bezpečnosť

Vo výbave hojdacích lehátok nesmie chýbať 3 – 5 bodové bezpečnostné zapínanie, ktoré je možné dĺžkovo nastaviť, aby verne kopírovalo telo bábätka. Skontrolujte prevedenie hlavného mechanizmu – určite oceníte, ak sa vám budú dať jednotlivé časti pásu v spone zapnúť pohodlne jednou rukou. Sledujte aj celkové konštrukčné prevedenie lehátka – čím je základná konštrukcia širšia, o tom väčšiu stabilitu lehátko má a nehrozí jeho prevrátenie ani v situácii, ak sa už sediace dieťa vykloní do bočnej strany. Stavte na overených výrobcov, ktorí si dávajú záležať na tom, aby ich výrobky spĺňali prísne európske normy a certifikáty – nielen s ohľadom na bezpečnosť konštrukcie, ale aj nezávadnosť materiálov.

Konštrukcia / rám

Odolnosť, dlhú životnosť a pritom nízku hmotnosť zabezpečí hliníkový rám alebo odľahčený rám zo zliatín kovu. Ak je konštrukcia skladacia, je nutná aj prítomnosť poistiek, ktoré zabránia samovoľnému zloženiu lehátka. Na ráme by nemali byť žiadne ostré hrany a výčnelky, ale ani medzery a otvory, do ktorých by si bábätko mohlo zaseknúť prsty.

Poťah

Kvalitný poťah by mal vyhovovať v troch úrovniach – je estetický, priedušný a dobre sa udržuje v čistote. Aj keď zvyčajne ide o nenasiakavý materiál, určite nie je na škodu, ak je celé lehátko vybavené systémom ventilácie. Ak je bábätko v ľahu a zaspí, nemusíte sa báť, že sa jeho chrbátik spotí a zaparí.

Funkcie

Jednoduché hojdacie kresielko treba rozhojdať mechanicky – rukou alebo nohou. Prepracované modely sú však poháňané batériami a vy máte o starosť menej. Veľmi obľúbenými funkciami sú:

 • prehrávanie melódii alebo možnosť prepojenia cez USB kábel s vaším smartfónom,
 • hojdanie – dopredu a dozadu, ale aj doľava a doprava, kde máte možnosť nastaviť rýchlosť hojdania,
 • vibrácie – s možnosťou nastavenia rôznej intenzity a dĺžky vibrovania,
 • hra so svetlami.

Príslušenstvo

Okrem kvalitného poťahu a polstrovania, bezpečnostných pásov a doplnkových funkcií, nájdete v základnej výbave kvalitných hojdacích lehátok a kresielok aj ďalšie prvky, ktoré zvyšujú komfort pri používaní:

 • strieška – ideálna ochrana pred slnkom, ak máte lehátko so sebou na terase,
 • hrazdička s hračkami – hrazdu môžete jednoducho odpojiť a zapojiť naspäť, a rovnako tak aj hračky (ak sa zunujú, vymeníte ich za iné),
 • novorodenecká vložka a opierka hlavy – určené pre najmenšie bábätká, aby sa v bezpečnostných pásoch nekĺzali,
 • prenosné pásy / madlo / kolieska – uľahčujú presun lehátka z jedného miesta na druhý.

Ceny detských lehátok a kresielok

Detské lehátko Caretero

Detské lehátko Caretero

Za koľko sa dá kúpiť kvalitné detské lehátko s vyššou nosnosťou? Koľko vás vyjde pokročilý model s vibráciami a nastaviteľným hojdaním?

Detské lehátka do 50 €

V základnej cenovej kategórii nájdete šikovné prevedenia dojčenských lehátok. Majú veselé detské dizajny, pohojdávanie je mechanické, no tie lepšie z nich môžu jemne vibrovať a hrať príjemné melódie. Vo výbave majú hrazdičku a niektoré aj striešku.

Detské lehátka do 100 €

V cene od 50-100 € nájdete viacero najpredávanejších hojdacích lehátok. Sú výborne vybavené a polohovateľné. Kým niektoré sú prepracované po technologickej stránke a ponúkajú rôzne rýchlosti a intenzity vibrovania alebo hojdania, ďalšie zase ponúkajú zvýšenú nosnosť a možnosť prestavanie z lehátka na praktické kresielko na kŕmenie.

Detské lehátka od 100 €

Dizajnové kúsky s použitím prvotriednych materiálov, prepracovanú bezpečnosť a množstvo pokročilých prvkov nájdete pri dojčenských lehátkach v cene od 100 € a viac. Viaceré modely simulujú jemný hojdavý pohyb, podobný tomu, keď bolo bábätko v brušku u mamy, iné zase hojdanie v náruči za pomoci špeciálnej stojanovej konzoly.

Najlepšie značky detských lehátok a hojdačiek

Ak sa potrebujete zorientovať v ponuke predajcov a zatiaľ neviete, ktoré značky majú vo svojom portfóliu modely úspešné v testoch detských lehátok, pozrite sa na na náš výber. Ide o výrobcov s veľmi dobrými ohlasmi a spokojnými recenziami.

 • Fisher Price – hračky Fisher Price majú v sebe zrejme kúzlo, ktorým odolá len máloktoré bábätko. A presne také sú kvalitné hojdacie detské lehátka tejto značky, ktoré pútajú ich pozornosť zábavnými prvkami a roztomilými hračkami.
 • Kinderkraft – Perfektne spracované detské lehátka, ktoré vás očaria svojou univerzálnosťou, multifunkčnosťou a kvalitou materiálov. TOP produkty.
 • Caretero – Ponuka tohto výrobcu je skutočne rozmanitá. Lehátka však majú spoločný veľmi dobre zvládnutý dizajn a praktickú stránku. Patria k tomu lepšiemu, čo v e-shopoch môžete nájsť.
 • Ingenuity – Počtom modelov síce slabší výber, ale za to prevedenie, ktoré vám už na prvý pohľad učaruje. Krásne tlmené farby, príjemné melódie, stabilná konštrukcia a výborná kvalita poťahu.
 • iBaby – Veselé a pestrofarebné základné hojdacie lehátka vybavené hrazdičkou a polohovaním presvedčia najmä nízkou cenou.
 • Tiny Love– V ponuke tejto značky nájdete inovatívne multifunkčné detské lehátka, ktoré sa dajú transformovať z kolísky na kresielko. Viacúčelové využitie.
 • Baby Mix – Medzi rodičmi veľmi obľúbená značka ponúka solídny výber lehátok v rôznych tvaroch, farbách, aj celkovej vybavenosti. Od milých lacnejších základných verzií, po moderne spracované drahšie otočné hojdacie ležadlá.

Najčastejšie kladené otázky

Od kedy používať detské lehátko?

Niektoré dojčenské lehátka majú určenie približne od 1. mesiaca, ďalšie je možné používať od prvých dní. Sledujte odporúčania výrobcu, možnosť nastavenia bezpečnostných pásov a úroveň polstrovania, ktorá zabezpečuje, aby sa ani najmenšie bábätko nezošmyklo a nevysunulo z popruhov.

Bábätko zaspalo – môžem ho nechať v detskom lehátku?

Dobre vanrhnuté vibračné alebo hojdacie lehátko má schopnosť bábätko upokojiť a uspať. Od lekára dostanete radu, aby ste dieťatko nenechávali spať vo vajíčku, ani v lehátku, pretože pre jeho zdravý vývin je najlepšie, ak spí na rovine – na matraci v postieľke. Realita skúsenejších rodičov pred vami je však taká, že bábätko sa pri prekladaní do postieľky zobudilo. Ako to vyriešiť? Ak ste sa rozhodli pre drahšie interaktívne lehátko, určite hľadajte možnosť úplného polohovania do ľahu. Tak “zostane aj vlk sýty, aj ovca celá”. V poloľahu je totiž krk bábätka v neprirodzenej polohe a tlačí na stavce chrbtice.

Aké vlastnosti má detské lehátko do vane?

Samostatnú kategóriu tvorí detské lehátko do vane. Pri kúpaní bábätka musíte telíčko jednou rukou pridržiavať a druhou umývať. Takto sa vám obe ruky uvoľnia a bábätko je spokojne opreté na lehátku. Najčastejšie ide o ergonomicky tvarovanú plastovú konštrukciu, v ktorej má dieťatko zaistenú oporu hlavičky a chrbta a proti zošuchnutiu je istené zarážkou v spodnej časti. Na dolnom obvode by mali byť gumené prvky, ktoré zabránia pohybu lehátka vo vani. Je určené pre najmenšie deti – približne do hmotnosti 8 – 10 kg a do veku 6 mesiacov. Staršie ako polročné dojča už v lehátku nebude nehybne ležať.

Náš tip: Pozor na to, aby ste bábätko nepoložili nahým chrbátikom na studený plast. Zľakne sa a rozplače. Skôr, ako ho umiestnite do lehátka, zohrejte dotykovú plochu teplou vodou alebo do lehátka položte látkovú plienku namočenú v teplej vode.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Kinderkraft Unimo 5v1

 Najobľúbenejšie 
Nosnosť: 18 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: áno, mechanické
Vibrácie: nie
Hmotnosť: 5,75 kg
5 out of 5 stars (5 / 5)84 € Čítať recenzie
#24moms lehátko MamaRoo

 Najmodernejšie 
Nosnosť: 11,5 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: áno, zdroj: sieť
Vibrácie: áno
Hmotnosť: 6 kg
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)319 € Čítať recenzie
#3Ingenuity Felicity Floral

 Vibračné 
Nosnosť: 18 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: nie
Vibrácie: áno
Hmotnosť: 4 kg
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)57 € Čítať recenzie
#4BABYBJÖRN Balance Soft

 Odporúčané v Nemecku 
Nosnosť: 13 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: áno, mechanické
Vibrácie: nie
Hmotnosť: 2,1 kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)139,50 € Čítať recenzie
#5Bright Starts húpatko

 Cena/výkon 
Nosnosť: 9 kg
Polohovateľnosť: nie
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: áno, mechanické
Vibrácie: áno
Hmotnosť: - kg
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)38,90 € Čítať recenzie
#6Tiny Love 3v1

 Multifunkčné 
Nosnosť: 18 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 3-bodové
Hojdanie: áno
Vibrácie: áno
Hmotnosť: 5 kg
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5)121,87 € Čítať recenzie
#7CARETERO Detská hojdačka Bugies

Nosnosť: 12 kg
Polohovateľnosť: áno
Pásy: 5-bodové
Hojdanie: áno, zdroj: batérie
Vibrácie: nie
Hmotnosť: 9,2 kg
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)142,90 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového lehátka pre bábätko. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších dojčenských lehátok a kresielok na trhu.
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin