Najlepšie bieliace zubné pasty: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie bieliace pastyKu krásnemu úsmevu patria krásne biele a čisté zuby. Jedným zo spôsobov, ako si k nim v domácom prostredí dopomôcť, je používanie bieliacej zubnej pasty. Aké zloženie majú najlepšie bieliace zubné pasty? Kedy uvažovať o zubnej paste s bieliacimi účinkami? Dozviete sa viac o tom, ako vybrať bieliacu zubnú pastu podľa svojich potrieb aj o rozdieloch medzi zubnými pastami tohto typu. Pozreli sme sa na niekoľko overených výrobcov a ich ponuku. Nájdete tu nielen odpovede na otázky, ale aj rebríček s veľmi dobre hodnotenými zubnými pastami na bielenie – napríklad od značiek BrilliantCoco, Opalescence, Swissdent, Curaprox, Yotuel.

Najlepšie bieliace zubné pasty podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1BrilliantCoco ZERO WASTE
Najlepšia prírodná bieliaca zubná pasta
✔️ 100% vegánska zubná pasta
✔️ Spája účinky kokosového oleja a aktívneho čierneho uhlia
✔️ Bieli zuby prírodným spôsobom
✔️ 120 ml balenie s bambusovou naberačkou
📌 od 12 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Opalescence Sensitivity Relief

Bieliaca pasta pre citlivé zuby
✔️ Odstraňuje povrchové zafarbenie zubov
✔️ Obsahuje fluoridy - 1100 ppm
✔️ Vhodná na každodenné používanie
📌 od 7 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Swissdent Extreme Whitening Toothpaste

Pre fajčiarov
✔️ Na čistenie a bielenie silne zafarbených zubov
✔️ S patentovanou mikrotechnológiou
✔️ Minimálna abrazivita, bez obsahu SLS
✔️ Koenzým Q10 a vitamín E prispievajú k revitalizácii ďasien
📌 od 12 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Curaprox Black Is White

Obsahuje zložky aktívneho uhlia
✔️ Aktívny uhlík jednoducho absorbuje čiastočky pigmentácie
✔️ Neobsahuje abrazívne, bieliace a ďalšie nežiaduce látky
✔️ Enzýmy v paste podporujú funkcie slín
📌 od 18 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Yotuel All-In-One Snowmint

✔️ Zubný krém s obsahom karbamid peroxidu 0,3 %
✔️ Vhodný pre každodenné použitie
✔️ Fluorid a vápnik prispievajú k remineralizácii zubnej skloviny
✔️ Nízka abrazivita - 15 RDA
📌 od 10 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6White Pearl NanoCare Whitening

✔️ Technológia nanočastíc striebra pomáha odstraňovať povrchové škvrny zo zubov
✔️ Leští povrch zubov
✔️ Pomer cena/veľkosť balenia
📌 od 6 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať pastu na bielenie zubov

Na farbu zubov má vplyv viacero vonkajších vplyvov, kvalita starostlivosti o zuby, no aj niektoré genetické predispozície. Ak vaše sfarbenie zubov nie je ideálne, budete hľadať spôsoby, ako si prinavrátiť žiarivý úsmev a spoločne s ním možno i dávku sebaistoty. Profesionálnemu bieleniu zubov sa venujú odborníci v dentálnych centrách a zubných ambulanciách. Okrem toho však máte niekoľko možností, ako získať belšiu farbu zubov domácou starostlivosťou. Jednou z najvyhľadávanejších je práve používanie kvalitnej bieliacej zubnej pasty.

Zafarbenie zubov – najčastejšie príčiny

Čo spôsobuje zafarbenie zubov? Prečo má niekto väčšie sklony k žltým až zašednutým zubom? Farba zubov je síce daná geneticky, no odráža sa v nich váš životný štýl, strava aj čas venovaný dôkladnej starostlivosti o zuby.

S pribúdajúcimi rokmi sa mení minerálne zloženie zubnej skloviny a spolu s ním zafarbenie zubov – zvyčajne smerom k horšiemu. Na zuboch sa tiež odzrkadľuje pitie kávy, čajov, ovocných džúsov a štiav či červeného vína. Nevzhľadne zafarbené zuby trápia tiež fajčiarov a ľudí, ktorí tabak žujú. Za celkovo zhoršeným vzhľadom zubov môže stáť aj užívanie niektorých druhov liekov a v neposlednom rade zanedbanie dentálnej hygieny a nedostatočné domáce čistenie zubov.

Čo je bieliaca pasta na zuby? Pre koho je určená?

Bieliaca zubná pasta (často označovaná anglickým „whitening“) je navrhnutá tak, aby obsahovala zložky poskytujúce bieliaci účinok. Niektoré bieliace pasty rozpúšťajú zafarbenia zubnej skloviny bez jej poškodenia, iné pôsobia mechanicky a nečistoty sa snažia rozrušiť. Keďže ide o voľne dostupné produkty (v obchodoch, drogériách, lekárňach), koncentrácia látok je slabšia, aby ich používanie nepredstavovalo riziko pre zuby alebo ústnu dutinu.

Okrem zložiek s bieliacimi účinkami však naďalej obsahujú aktívne látky, ktoré sa komplexne starajú o zuby a ústnu dutinu. V ich zložení preto nájdete látky zamedzujúce vytváraniu povlaku na umytých zubov, posilňujúce zubnú sklovinu, no napríklad aj také, ktoré prinášajú úľavu od bolesti citlivým zubom.

Po bieliacich zubných pastách siahajú ľudia, ktorí chcú vzhľad svojich zubov vylepšiť a zbaviť sa nevzhľadných škvŕn. Väčšina pást tohto typu nie je vhodná pre deti – a to vzhľadom na vyšší obsah fluoridov a bieliacich zložiek. Niektoré bieliace pasty nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy či ľudí s oslabeným imunitným systémom. O vhodnosti sa vždy informujte v popise produktu alebo na jeho balení.

biele zuby

Výhody a nevýhody používania bieliacej zubnej pasty

Aké sú očakávané výhody?

 • Zmiernenie viditeľnosti farebných nedokonalosti
 • Belšie a žiarivejšie zuby
 • Zanechanie čistých a hladkých zubov bez povlaku
 • Jednoduché používanie v domácom prostredí

S akými nevýhodami preventívne počítať?

 • Výsledok je závislý od kvality zloženia zubnej pasty a pravidelnosti používania
 • Odporúča sa nevystavovať zuby zdrojom zafarbenia
 • Farba zubov môže byť odlišná (umelé zuby, fazety, …)

Zložky s bieliacimi účinkami

Bieliace zubné pasty fungujú na mechanickom alebo chemickom princípe. Čo to znamená? Pri mechanickom bielení sú zuby obrusované abrazívnymi časticami, čo zmierňuje povrchové zafarbenie zubov. Nie sú bielené v pravom zmysle slova, ide skôr o zbrusovanie od nečistôt a povlaku. Pri chemickom princípe sa zložky zubnej pasty pokúšajú rozpustiť pigmentácie a dlhodobejšie usadeniny. Ako vybrať bieliacu zubnú pastu podľa hlavnej bieliacej zložky?

 • Abrazívne zložky – Ide o miniatúrne častice rôzneho tvaru, ktoré pôsobia mechanicky. Rozrušujú zubný povlak a leštia povrch zuba. Obsah abrazív v zubnej paste vyjadruje hodnota RDA. Pasty vhodné pre citlivé zuby majú veľmi nízku abrazivitu – od 0 – 40 RDA. Na každodenné použitie je vhodná abrazivita od 40 – 100 RDA. Najdrsnejšie zubné pasty majú abrazivitu od 100 RDA a viac (môžete sa stretnúť s informáciou, že sú vhodné pre fajčiarov). Síce rýchlo zbavujú zuby povrchových pigmentov, nie sú však vhodné pre zuby s tenkou sklovinou alebo zuby citlivé.
 • Peroxidy – Jedným z trendov sú zubné pasty s peroxidom. Peroxidy v nízkej koncentrácii (peroxid do 0,1 %, karbamid peroxid do 0,3 %) sú súčasťou voľnopredajných bieliacich zubných pastách, vo vyššej koncentrácii sa peroxidy môžu používať iba pri odbornom bielení v ambulancii. Ich úlohou je chemicky štiepiť farebné pigmenty a zmierňovať aj hlbšie zafarbenie.
 • Enzýmy – Obľúbenou zložkou v bieliacich zubných pastách sú enzýmy prírodného zloženia (napríklad papaín a bromelaín). Majú pozvoľné pôsobenie a sú považované za šetrnejšie k zubnej sklovine. Často sa nachádzajú v nízkoabrazivných pastách a sú preto vhodné aj pre citlivé zuby.

Vlastnosti bieliacej pasty na zuby

Pri výbere tej najlepšej bieliacej zubnej pasty vychádzajte z viacerých faktorov. Dobrým ukazovateľom spokojnosti môžu byť dostupné recenzie bieliacich pást na zuby a popredné miesta v rebríčkoch predajnosti. Okrem toho dajte na svoje doterajšie skúsenosti a preferencie. Niekedy totiž zaváži aj taký „detail“ ako príchuť zubnej pasty alebo miera jej penivosti. Čomu venovať pozornosť?

 • Prítomnosť účinných látok – Zvážte, o akú zložku z vyššie uvedeného zoznamu máte záujem. Vysoká abrazivita (prítomnosť mechanických častíc) nemusí byť vhodnou voľbou pre už i tak citlivé zuby. Enzymatické zlúčeniny sú považované za šetrnejšiu, prírodnú alternatívu. Zubné pasty s peroxidom zase eliminujú pigmentáciu na povrchu zubov, no ich používanie nemusí vyhovovať každému.
 • Obsah fluoridov – V zubných pastách určených pre dospelých nájdete obsah fluoridov na hodnote 1000 – 1500 ppm. Úlohou fluoridu je zvýšiť odolnosť zubnej skloviny pred vplyvom kyselín, podporiť remineralizáciu zubov a poskytnúť preventívnu ochranu pred vznikom zubného kazu.
 • Penivosť – Máte radi, ak zubná pasta pení alebo ste si už zvykli na nepenivé zloženie? Aj tento detail môže ovplyvniť vaše rozhodovanie. Penivé zubné pasty zvyčajne obsahujú penidlo SLS, ktorého používanie nevyhovuje ľuďom s citlivými ústnymi tkanivami a opakovaným výskytom aftov. Penivosť však môžu zabezpečiť aj prírodné penidlá, ktoré sú šetrnejšie k citlivým častiam.
 • Príchuť – Bude to tentokrát extra osviežujúca mentolová, citrusová alebo príjemne sladkastá príchuť?
 • Pomer cena/balenie – Áno, aj cena bude mať vplyv na výber. Čo ak vám nová bieliaca zubná pasta nesadne a zaplatíte za ňu desaťnásobok ceny bežnej zubnej pasty? Ak máte záujem o pastu s vyššou cenou, vopred zistite, či nie je k dostaniu aj malé cestovné alebo testovacie balenie, aby ste si mohli vyskúšať, či vám bude vyhovovať.

Ako používať bieliacu zubnú pastu?

Pri používaní bieliacej zubnej pasty sa riaďte odporúčaniami výrobcu, ktoré sú uvedené na obale – napríklad dvakrát denne alebo po každom hlavnom jedle. Na zubnú kefku naneste malé množstvo pasty zodpovedajúce veľkosti hrášku. Po 2- až 3-minútovom čistení môžete na dočistenie použiť zubnú niť a medzizubné kefky.

Domáce bielenie – aké sú ďalšie možnosti?

Okrem bieliacich zubných pást sú dostupné ďalšie možnosti určené na domáce bielenie zubov, napríklad sady na bielenie zubov (chemické alebo s kombináciou LED svetla a gélu), pero na bielenie zubov a bieliace ústne vody.

Pri ich výbere sa zamerajte na známe značky a overených predajcov, aby ste mali istotu bezpečnej kúpy certifikovaného produktu. Niekedy sa k nám zo zahraničia dostávajú produkty, ktoré nespĺňajú normy stanovené EÚ a ich použitie môže ohroziť zuby aj okolité mäkké tkanivá. Ak chcete do domáceho bielenia zakomponovať viacero krokov, informujte sa u svojho ošetrujúceho zubára, aby ste zuby nevystavili nezvratnému poškodeniu. Ak je zafarbenie zubov vážnejšie alebo ak chcete dosiahnuť bieliaci účinok čo najrýchlejšie, je lepšie dohodnúť si sedenie u odborníkov.

Ceny zubných pást na bielenie

Koľko stoja kvalitné bieliace zubné pasty? Krátke nasmerovanie nájdete v nasledujúcom delení.

✅ Bieliace zubné pasty do 6 eur

V cene do 5 eur nájdete široký výber bieliacich zubných pást, ktoré sú bežne dostupné aj v regáloch drogérií alebo supermarketov. Niektoré z nich aj napriek nižšej cene pozbierali pozitívne hodnotenia a ich účinok presvedčil k opakovanej kúpe. Ak chcete zmierniť výraznejšie zafarbenie, rozhliadnite sa v ponuke zubných pást s vyššou cenou.

✅ Bieliace zubné pasty od 6 do 12 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie bieliace zubné pasty. V recenziách obľúbených produktov nájdete hodnotenia ako „dobré výsledky, viditeľný efekt, vytváranie hladkého povrchu s leskom, príjemná chuť, svieža vôňa, …“. Na výber sú tiež aj bieliace pasty prírodného zloženia, bieliace pasty vhodné pre citlivé zuby a ďasná. Spoločným znakom je vyššie percento aktívnych látok. Vyhľadávané sú bieliace zubné pasty s nižšou abrazivitou, šetrné k zubnej sklovine.

✅ Bieliace zubné pasty od 12 eur

Bieliace zubné pasty od prémiových výrobcov – s vyššou koncentráciou bieliacich zložiek pre perfektný výsledok a najmodernejšími formulami. Výhodou je zloženie, ktoré zároveň dodá zubom žiarivý lesk, poskytne ochranu pred zubným kazom, zubným povlakom a zanechá dlhodobo svieži pocit.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1BrilliantCoco ZERO WASTE
Najlepšia prírodná bieliaca zubná pasta
✔️ 100% vegánska zubná pasta
✔️ Spája účinky kokosového oleja a aktívneho čierneho uhlia
✔️ Bieli zuby prírodným spôsobom
✔️ 120 ml balenie s bambusovou naberačkou
📌 od 12 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Opalescence Sensitivity Relief

Bieliaca pasta pre citlivé zuby
✔️ Odstraňuje povrchové zafarbenie zubov
✔️ Obsahuje fluoridy - 1100 ppm
✔️ Vhodná na každodenné používanie
📌 od 7 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Swissdent Extreme Whitening Toothpaste

Pre fajčiarov
✔️ Na čistenie a bielenie silne zafarbených zubov
✔️ S patentovanou mikrotechnológiou
✔️ Minimálna abrazivita, bez obsahu SLS
✔️ Koenzým Q10 a vitamín E prispievajú k revitalizácii ďasien
📌 od 12 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Curaprox Black Is White

Obsahuje zložky aktívneho uhlia
✔️ Aktívny uhlík jednoducho absorbuje čiastočky pigmentácie
✔️ Neobsahuje abrazívne, bieliace a ďalšie nežiaduce látky
✔️ Enzýmy v paste podporujú funkcie slín
📌 od 18 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Yotuel All-In-One Snowmint

✔️ Zubný krém s obsahom karbamid peroxidu 0,3 %
✔️ Vhodný pre každodenné použitie
✔️ Fluorid a vápnik prispievajú k remineralizácii zubnej skloviny
✔️ Nízka abrazivita - 15 RDA
📌 od 10 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6White Pearl NanoCare Whitening

✔️ Technológia nanočastíc striebra pomáha odstraňovať povrchové škvrny zo zubov
✔️ Leští povrch zubov
✔️ Pomer cena/veľkosť balenia
📌 od 6 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

⭐⭐⭐

Odporúčame pozrieť aj nasledujúce výbery:

Najlepšie zubné pasty | Najlepšie ústne vody | Najlepšie ústne sprchy

Zdroj fotiek:  unsplash.com (titulná), pixabay.com

5/5 - (6 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin