Najlepšie vodováhy: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie vodováhy

Bez vodováhy sa nezaobíde žiadny profi majster, no svoje miesto má aj pri mnohých domácich opravách a jednoduchých prácach. Vybrať kvalitnú vodováhu, na ktorú sa dá spoľahnúť, však nemusí byť práve jednoduchou úlohu. V ponuke sú totiž stovky rozmanitých a rozlične vybavených modelov. Ako vybrať najlepšiu vodováhu? Pozrite si nasledujúce tipy, ktoré presvedčili svojimi kvalitami a vo svojej cenovej relácii ponúkajú aj čosi naviac.

V snahe zjednodušiť výber sme pripravili sprievodcu, kde sa dozviete o druhoch vodováh, ich materiálovom spracovaní, parametroch a vybavení, ktoré býva častokrát veľkým lákadlom. Pravdou je, že hoci je výber vodováh obrovský, presnosť nemusí byť výsadou každej z nich. Na čo si dávať pozor? Ako preveriť či je vodováha dostatočne presná? Čo s vodováhou zásadne nerobiť? Aj o tom budú nasledujúce riadky. Zamerajte pozornosť aj na dostupné testy a recenzie vodováh, ktoré vám sprostredkujú priame skúsenosti od užívateľov. Na základe nich sme vytvorili nasledujúci rebríček s modelmi od značiek Bosch, Stanley, Horizont či Extol.

Najlepšie vodováhy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bosch GIM 60 L Profi

Najlepšia laserová profi váha
✔️ Presné laserové prenášanie sklonov na väčšiu vzdialenosť (30 m)
✔️ Presnosť merania s elektronikou 0°/90° - ± 0,05°
✔️ Automaticky sa otáčajúci displej pre lepšiu čitateľnosť
✔️ Dĺžka 60 cm
✔️ Manuálne prispôsobenie uhlov
📌 od 185 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2STANLEY 0-42-063

Najlepšia digitálna vodováha
✔️ Podsvietený LCD display + automatické otáčanie údajov
✔️ Pamäť na posledných 9 meraní
✔️ Možnosť kalibrácie pri náhodnom páde
✔️ Dodávané vrátane vodeodolného obalu
📌 od 59 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Stanley 0-43-672

Kvalitné spracovanie
✔️ Libely s 20% zväčšovacím efektom pre lepšiu kontrolu polohy bublinky
✔️ Zosilnená kombinovaná konštrukcia s výstuhami
✔️ Presnosť merania +/- 0,5mm/m
✔️ Záruka 10 rokov na presnosť
📌 od 51 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4HORIZONT Vodováha

Dobrý pomer cena/výkon
✔️ Vodováha s dvoma libelami
✔️ Presnosť merania +/- 0,5mm/m
✔️ Odolná proti prevádzkovým nárazom
✔️ 10 rokov záruka na libely
📌 od 34 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Bosch PLL 1P

Do vrecka
✔️ Vodováha a čiarový laser v jednom
✔️ Pracovný dosah až 5 m (laserová čiara) a 20 m (laserový bod)
✔️ Presnosť merania +/- 0,5mm/m
✔️ Ideálna na všestrannú výpomoc v domácnosti
📌 od 34 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Extol, 305mm, EA-8823501

Vodováha s digitálnym uhlomerom
✔️ Pohyblivé rameno uhlomeru pre meranie uhlov do 225°
✔️ Presnosť merania +/- 0,5mm/m
✔️ Digitálne zobrazovanie uhlov na LCD displeji
✔️ Vodorovná a zvislá libela
📌 od 52 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať vodováhu

Potrebujete namontovať na stenu poličku alebo skrinku? Čaká vás rekonštrukcia obkladov a podláh? Ste majster, pre ktorého je vodováha kľúčovým nástrojom jeho precíznej práce? Na pohľad jednoduchý prvok pracovnej výbavy má za úlohu dohliadať nad presnosťou a kvalitou vašej práce. A keďže isto viete, že rovina, ktorá ušla, môže mať priam katastrofálne následky, netreba výber vodováhy ponechávať na náhodu.

Ak sa pozriete čo i len v krátkosti na ponuku vodováh, ako prvé vás zaujmú obrovské cenové rozdiely. Tie sa často premietajú do presnosti merania a ďalších schopností vodováhy. Ďalej si určite všimnete rozdielne dĺžky, materiálové spracovanie a v neposlednom rade aj rozličné spôsoby snímania roviny.

vodováha detail

Čo je vodováha?

Vodováhu a jej účel netreba domácim či profesionálnym majstrom zvlášť predstavovať. Krátke intro však nezaškodí.

V základe je vodováha zariadenie na určenie vodorovnej alebo zvislej polohy, pričom využíva základnú fyzikálnu vlastnosť kvapalín a to – že sa povrch každej kvapaliny v pokojnom stave vyrovná (alebo že výška hladiny kvapaliny je v spojených nádobách rovnaká).

Dôležitým prvkom je libela – rúrka naplnená tekutinou so vzduchovou bublinkou, ktorej úlohou je zrovnať sa na stred, resp. dostať sa presne medzi určené rysky.

V stavebníctve, pri rekonštrukciách a majstrovaní všeobecne má vodováha a určovanie vodorovnej či zvislej roviny obrovský význam pre kvalitu práce. Bez vodováhy by domy nemali rovné steny, obklady a podlahy by boli krivé, závesné kuchynské skrinky by neboli v jednej výške a línii, … Je veľa príkladov – od malých po obrovské projekty, pri ktorých je presnosť roviny mimoriadne dôležitá.

Základné druhy vodováh

Na trhu je dostupných viacero druhov vodováh, ktorá sa líšia ako vzhľadom, výbavou a schopnosťami. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých riešení?

Klasické vodováhy s libelou

Ide o základný, dobre známy druh vodováh, ktoré patria k elementárnej výbave každej domácej dielne, no na ich schopnosti nedajú dopustiť ani profesionáli. V hranolovej doske (rozličných dĺžok) je osadená jedna, dve alebo tri libely – na meranie uhlov 0°, 90° a 45°. Presnosť kontrolujete pohľadom na pozíciu vzduchovej bublinky v libele medzi dvoma naznačenými ryskami. Na výsledok merania tak má vplyv nielen presnosť merania libelou, ale aj váš zrak a odhad.

Klasické bublinkové vodováhy sú dostupné v širokom cenovom rozptyle, s čím často súvisí aj ich kvalita. Zaujímajte sa o materiál hranolovej dosky (plast je vždy menej odolný ako kov), spôsob osadenia libely do dosky, či je libela vyrobená z nerozbitného skla, alebo či disponuje fosforeskujúcou vlastnosťou (zafarbenie dozelena, vďaka ktorému je lepšia viditeľnosť na libelu za šera). Pri reálnom používaní budú rozhodovať aj taký detail, ako správanie bublinky po náraze. Nikto nedokáže presne pracovať s bublinkou rozbitou na desiatky ďalších!

Digitálne vodováhy

V digitálnej dobe sa prehľadnému displeju s jasnými hodnotami nevyhla ani oblasť vodováh. Libela alebo viac libiel sú naďalej súčasťou vodováhy, no nemusíte sa spoliehať iba na odčítanie roviny zrakom, ktoré môže byť v niektorých situáciách náročnejšie, ako sa zdá.

Na displeji zakomponovanom do vodováhy vidíte namerané hodnoty, dokonca aj vo viacerých jednotkách – mm, m, °, %, … Kvalitné digitálne vodováhy majú displej, na ktorom sa zobrazený obsah otáča podľa polohy vodováhy. Ak sa k tomu pridá podsvietenie pre lepšiu čitateľnosť, zvukový signál pri 0°, 45°a 90° a pamäť na niekoľko posledných meraní, môžete mať po ruke pomocníka, ktorý pracuje rýchlo a presne – rovnako ako vy. A aká je nevýhoda tohto riešenie? Digitálne vodováhy sú o niečo ťažšie a treba dbať na to, aby mali batérie s dostatkom energie. Dobrou správou je, že polohu bublinky medzi ryskami odčítate zrakom aj pri nečakanom vybití.

Laserové vodováhy

Laserové vodováhy prichádzajú s ďalším vylepšeniami. Okrem libiel (a prípadne tiež digitálneho displeja) je ich súčasťou laserový lúč, ktorým dokážete premietať roviny a body na plochy pred sebou. Ich súčasťou môže byť líniový, krížový aj bodový laser s dosahom na prekvapivo veľa metrov pred sebou. Často sú vybavené statívom (stojanom), aby ste mali istotu, že vodováha pri premietaní zostaneme neohrozene na svojom mieste.

Ide o drahšiu alternatívu, ktorá vzhľadom na množstvom prvkov vyžaduje citlivejšiu manipuláciu, bez zbytočných nárazov či otrasov. Prínos „ukazovátka“ v podobe lasera ocenia domáci majstri (napríklad pri inštalácii policového systému na stenu, obrazovej steny), ale taktiež aj profesionáli, ktorí radi pracujú s novšou výbavou. V prípade tohto druhu vodováh sledujte životnosť laseru v hodinách.

Hadicové vodováhy

Na vytýčenie roviny na stavbách vo väčších vzdialenostiach sa osvedčili hadicové vodováhy, ktoré môžu mať napríklad 10, 15, ale aj 20 metrov. Hadica spája dve nádobky s ryskou na koncoch, ktoré sa pri meraní držia kolmo. Na obsluhu vodováhy sú potrební dvaja ľudia. Nesleduje sa poloha bublinky. V tomto prípade je dôležitá výška hladiny kvapaliny, ktorá je pri dosiahnutí roviny v oboch spojených nádobách rovnaká.

Špeciálny typy a vylepšenia vodováh

Okrem predchádzajúcej štvorice sú k zakúpeniu aj váhy vylepšené o užitočné prvky alebo skonštruované pre konkrétne prípady.

 • Vodováha s uhlomerom – Súčasťou vodováhy je nastaviteľné rameno uhlomera. Hodnotu uhla môžete odčítať alebo je zobrazená na digitálnom displeji.
 • Magnetická vodováha – Pri práci s kovovými (feromagnetickými) povrchmi vie byť magnetická vodováha neoceniteľnou výpomocou. Silné neodymové magnety perfektné priľnú ku kovovému povrchu – a to aj v prípade, ak je na ňom aplikovaný náter.
 • Stieracia / Sťahovacia lata s libelou – Na vyrovnanie vodorovných a zvislých povrchov sa používajú sťahovacie laty. Ak sú naviac vybavené libelou, máte okamžite prehľad o tom, ako rovná je upravovaná plocha, kde ubrať alebo naopak – materiál presunúť. Nikdy na sťahovanie nepoužívajte klasickú hranolovú bublinkovú vodováhu. Sťahovacie laty sú odolnejšie voči vlhkosti a korózii, čo by bežná vodováha nemusela zvládnuť. Naviac sú dlhšie a môžu mať praktické úchyty na ruky.
 • Mini vodováha – Malá pomôcka s rozmermi do vrecka je vybavená jednou alebo dvoma libelami. Hľadajte použitie kvalitnejších materiálov (napríklad ABS plast) a magnetickú základňu, aby spoľahlivo vydržala na mieste, aj keď budete závesnú skrinku ešte vyrovnávať.
 • Vodováha so žliabkom v spodnom a hornom profile (profilová vodováha) – Pomocou takejto vodováhy dokážete presnejšie zmerať rovinu na oblom povrchu, napríklad na potrubí.

ako vybrať vodováhu

Materiál vodováhy rozhoduje o cene a životnosti

Plastovú, drevenú alebo kovovú vodováhu?

 • Výhodou plastových vodováh je nízka hmotnosť, čo oceníte pri práci na povrchoch, kde by ťažšia vodováha mohla zanechať stopy. Zároveň sú však plastové vodováhy najviac náchylné na poškodenie pri páde.
 • Drevené vodováhy tvoria okrajovú skupinu, no stále majú svoje využitie a význam. Drevo je nevodivý materiál, preto sa používajú pri prácach s elektroinštaláciou.
 • Kovové vodováhy (z hliníka, kovových zliatín) sú z pohľadu početnosti najväčšou skupinou. Pre vyššiu odolnosť a robustnosť sú vhodné pre náročné použitie v stavebníctve.

Dĺžku vodováhy vyberajte podľa využitia

Ako vybrať vodováhu podľa dĺžky? Niektoré vodováhy majú sotva 15 cm, iné dosahujú 200 cm. Rozdiel je predovšetkým v činnostiach, na ktoré bude nová vodováha používaná.

Výrazné dlhé vodováhy (150 cm a viac) oceníte pri pokladaní podláh, obkladov, murovaní, osádzaní okien, výstavbe plotu, skleníka, pergoly … Na bežné kutilské a domáce použite sú vhodné vodováhy s dĺžkou 60 – 100 cm, ktoré sú považované za najpredávanejšie vodováhy vôbec. Ak často montujete nábytok alebo sa venujete majstrovaniu v menších rozmeroch, zíde sa vám vodováha s dĺžkou do 50 cm, resp. takou dĺžkou, aby sa zmestila do montovaných skriniek.

Presnosť merania vodováhy

Presnosť vodováhy sa uvádza v mm na meter dĺžky. Ide o odchýlku, ktorá pri práci s vodováhou môže nastať. Lacnejšie vodováhy ponúkajú presnosť 2 mm/m, vodováhy určené na bežné domáce použitie majú presnosť 1 mm/m. Presnejšie (a drahšie) vodováhy pre prácu profesionálov by mali disponovať odchýlkou iba 0,5 mm/m alebo 0,25 mm/m.

Pri nenáročnom používaní na menšej ploche si sotva všimnete 2-milimetrový „odskok“. Avšak, ak by ste sa vodováhu s presnosťou 2 mm/m použili na ukladanie 5 metrov obkladu, na konci by vám mohol obklad utekať až o 1 cm! Čím väčšia je plocha, na ktorej požadujete rovinu, tým precíznejšie by mala vodováha merať.

Test kvality vodováhy

Máte doma staršiu vodováhu a neviete, nakoľko je spoľahlivá? Alebo ste si kúpili novú vodováhu a chcete si jej schopnosti overiť v praxi, aby vás neskôr nesklamala?

Položte vodováhu na rovinu (stôl, kuchynská linka). Ak rovinu nemáte, vytvorte ju. Potrebujete totiž bublinku dostať presne do stredu libely. Ak je už bublinka na mieste, pri ľavom a pravom konci vodováhy urobte na ploche, kde je vodováha položená, malé značky (ceruzkou, malou nálepkou). V nasledujúcom kroku vodováhu stranovo otočte – na ľavú stranu dajte pravý koniec, na pravú zase ľavý. Ak je vodováha spoľahlivá, bublinka bude okamžite v strede medzi ryskami.

Ako narábať s vodováhou?

Niektorí výrobcovia dávajú na presnosť libely záruku až 10 rokov – a to je výborná správa! Avšak, vodováha, ktoré čelí stavebným materiálom, nárazom, pádom, lepidlám a celkovo menej ohľaduplnému zaobchádzaniu nedokáže svoj údel naplniť. Jej prínos je pri mnohých prácach neoceniteľný. Práve preto si zaslúži šetrnú manipuláciu a odkladanie na bezpečné a suché miesto.

dlhá vodováha

Ceny vodováh

Do ceny vodováhy sa premieta niekoľko premenných – druh, veľkosť, presnosť, vybavenosť. Svoju investíciu zvažujte predovšetkým z pohľadu intenzity používania. Na občasné majstrovanie vystačíte s lacnejším modelom, no ak je vodováha vaším pracovným nástrojom zvážte kúpu drahšieho prevedenia.

✅ Vodováhy do 40 eur

V tejto cenovej relácii nájdete aktuálne najpredávanejšie vodováhy na bežné domáce použitie – klasické, laserové aj mini váhy. Výber je široký. Vzhľadom k nižšej cene je lepšie vyberať z vodováh, ktoré sprevádzajú pozitívne recenzie. Príliš nízka cena môže mať totiž vplyv na presnosť vodováhy a životnosť.

✅ Vodováhy od 40 do 80 eur

Kvalitatívne lepšie skonštruované vodováhy s vyššou presnosťou. Vhodné aj na väčšie projekty a rekonštrukcie. Obľúbené sú najmä dlhšie kovové vodováhy s digitálnym displejom. Ide o modely s 2 – 3 libelami.

✅ Vodováhy od 80 eur

Vodováhy, ktoré svojimi kvalitami presvedčia náročných profesionálov. Vysoká presnosť, dlhoročná záruka, konštrukcia posilnená voči vode či prachu. Top profi vodováha vyjde aj na stovky eur.

Najlepšie značky vodováh

 • Horizont – Európsky výrobca vodováh si získal dobré meno. V ponuke kvalitné sťahovacie laty s libelou, magnetické vodováhy. Vylepšené o oteruvzdorný povrch.
 • Bosch – Nemecká značka Bosch láka na do detailov prepracované digitálne a laserové vodováhy.
 • Stanley – Jedna z najširších ponúk vodováh v rôznych tvaroch, dĺžkach, presnostiach – a teda aj rozličných cenách.
 • Extol – Klasické vodováhy, hadicové vodováhy, vodováhy s uhlomerom a mini vodováhy za priaznivú cenu. Ideálne na domáce majstrovanie.
 • Parkside (Lidl) – Aj v e-shope Lidl natrafíte v sekcii s náradím na niekoľko dobre hodnotených vodováh. Vedie najmä laserová vodováha so statívom v balení.
 • Stabila – Klasické a digitálne vodováhy dostupné v prevedení pre domáce aj profesionálne použitie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Bosch GIM 60 L Profi

Najlepšia laserová profi váha
✔️ Presné laserové prenášanie sklonov na väčšiu vzdialenosť (30 m)
✔️ Presnosť merania s elektronikou 0°/90° - ± 0,05°
✔️ Automaticky sa otáčajúci displej pre lepšiu čitateľnosť
✔️ Dĺžka 60 cm
✔️ Manuálne prispôsobenie uhlov
📌 od 185 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2STANLEY 0-42-063

Najlepšia digitálna vodováha
✔️ Podsvietený LCD display + automatické otáčanie údajov
✔️ Pamäť na posledných 9 meraní
✔️ Možnosť kalibrácie pri náhodnom páde
✔️ Dodávané vrátane vodeodolného obalu
📌 od 59 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Stanley 0-43-672

Kvalitné spracovanie
✔️ Libely s 20% zväčšovacím efektom pre lepšiu kontrolu polohy bublinky
✔️ Zosilnená kombinovaná konštrukcia s výstuhami
✔️ Presnosť merania +/- 0,5mm/m
✔️ Záruka 10 rokov na presnosť
📌 od 51 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4HORIZONT Vodováha

Dobrý pomer cena/výkon
✔️ Vodováha s dvoma libelami
✔️ Presnosť merania +/- 0,5mm/m
✔️ Odolná proti prevádzkovým nárazom
✔️ 10 rokov záruka na libely
📌 od 34 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Bosch PLL 1P

Do vrecka
✔️ Vodováha a čiarový laser v jednom
✔️ Pracovný dosah až 5 m (laserová čiara) a 20 m (laserový bod)
✔️ Presnosť merania +/- 0,5mm/m
✔️ Ideálna na všestrannú výpomoc v domácnosti
📌 od 34 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Extol, 305mm, EA-8823501

Vodováha s digitálnym uhlomerom
✔️ Pohyblivé rameno uhlomeru pre meranie uhlov do 225°
✔️ Presnosť merania +/- 0,5mm/m
✔️ Digitálne zobrazovanie uhlov na LCD displeji
✔️ Vodorovná a zvislá libela
📌 od 52 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin