Najlepšie impregnácie na obuv: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie impregnácie
Chcete predĺžiť životnosť a dobrý vzhľad svojich obľúbených topánok? Potom ste tu správne! Máme niekoľko tipov na najlepšie impregnácie na topánky (a oblečenie), ktoré si získali pozornosť kupujúcich a sprevádzajú ich pozitívne hodnotenia.

Ak ste doteraz v obchode pri kúpe nového páru topánok pravidelne odmietali impregnačné prostriedky, možno ste sa ochudobnili o pohodlné nosenie inak kvalitnej obuvi. Nie každý pár topánok je z výroby opatrený impregnáciou a ak aj je materiál upravený a dokáže odpudzovať vodu, ochranná vrstva nevydrží naveky. Podstatou impregnácie je zvýšiť užívateľský komfort nosenia a predĺžiť životnosť a funkčnosť topánok, bundy, či inej výbavy, ktorá je vystavená poveternostným podmienkam a zvýšenej vlhkosti. Pri impregnácii sa buď na povrchu materiálu vytvorí nebadaná ochranná vrstva, alebo sa materiál priamo napustí, pričom jeho vlákna zostávajú šetrne obalené. V závislosti od zloženia a kvalít môže potom impregnačný prostriedok poskytovať ochranu pred vlhkosťou, plesňami, znečistením, UV žiarením, prachom či hmyzom. Pravidelne impregnované topánky vydržia dlhšie, udržia vaše nohy v suchu a dokonca aj lepšie vyzerajú.

Ako vybrať kvalitnú impregnáciu na kožené topánky? Ako sa aplikuje impregnácia na bundu? Zachovávajú si impregnované materiály svoju priedušnosť? Všetko dôležité otázky sa pokúsime zodpovedať v nasledujúcom sprievodcovi. Na trhu nájdete stovky rôznych impregnačných prostriedkov, ktoré majú podobu sprejov, voskov, pást či tekutých roztokov. Niektoré majú konkrétne určenie na daný materiál a poskytujú mu nadštandardnú ochranu (napríklad impregnácia na kožu), iné sú vytvorené tak, aby ste ich mohli používať univerzálne a podľa potreby na rôzne materiály (syntetika, textil, nubuk, useň, koža a materiály s membránou). Do nášho rebríčka sa dostali zaujímavé produkty s dobrými ochrannými vlastnosťami v rôznych cenových reláciách. Pri svojom výbere sa tiež zamerajte na dostupné testy a recenzie impregnácií, ktoré vám ponúknu obraz o reálnom používaní a ochrannom výsledku.

Najlepšie impregnácie obuv / textil podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Inproducts Impregnace na obuv

Náš víťaz, skvelé recenzie
✔️ Vhodná pre bežnú textilnú obuv (tenisky, plátenky), obuv z prírodnej kože, zo semišu, športovú a membránovú obuv
✔️ Zachováva priedušnosť materiálu
✔️ Bez farby a bez zápachu
✔️ Objem 400 ml
📌 od 21 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Collonil CARBON PRO

Multifunkčné použitie
✔️ Extrémne vysoká účinnosť - karbónová technológia
✔️ Zachováva dokonalú priedušnosť
✔️ Pre všetky druhy materiálov vrátane klimamebrán
✔️ Na oblečenie, obuv, tašky, stany, batohy (objem 300 ml)
📌 od 10 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Atsko Sno-Seal 200g

Z pravého včelieho vosku
✔️ Výnimočne dobre odpudzuje posypovú soľ
✔️ Zabraňuje vode prenikať kožou
✔️ Zachováva pružnosť kože i pri teplotách pod bodom mrazu
✔️ Udržuje kvality kože, nespôsobuje jej narušenie ani poškodenie (balenie 200 g)
📌 od 10 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4TARRAGO HighTech Nano Protector

Založené na nanotechnológii
✔️ Vlákna impregnovaného výrobku sú odolné voči vode a nečistotám
✔️ Materiály zostávajú priedušné
✔️ Na všetky druhy kože, semiš, nubuck a textilné materiály High-Tech
✔️ Objem 300 ml
📌 od 11 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Toko Eco Shoe Proof & Care

Ekologická impregnácia
✔️ Presná ochrana pred vlhkosťou s ekologickou základňou
✔️ Látky robí vodoodpudivými
✔️ Uchováva priedušnosť membránových textílií
✔️ Univerzálne použitie (objem 500 ml)
📌 od 16 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6GRANGERS G-Wax

Nízka cena
✔️ Impregnácia na báze včelieho vosku a parafínu
✔️ Rýchlo sa vstrebáva do kože
✔️ Neobmedzuje výrazne priedušnosť (balenie 80 g)
📌 od 4,50 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7FORCLAZ 250 ml

Impregnácia na textil
✔️ Pomáha obnoviť vodoodpudivosť odevu
✔️ Jednoduchá aplikácia namáčaním alebo praním, dávkovanie po uzáveroch
✔️ Objem 250 ml
📌 od 7,50 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať najlepšiu impregnáciu na topánky, bundy, kožu či textil?

Ako vybrať impregnáciu na topánky, ktorá im zabezpečí nevyhnutnú ochranu? Nejde o žiadny marketingový trik, ktorý z vás chce vymámiť ďalšie peniaze navyše. Práve naopak. Kvalitná impregnácia pomáha predĺžiť životnosť obuvi a odevov. Ošetrenie si priam pýta drahá turistická outdoorová obuv, ktorá s vami verne kráča v akomkoľvek počasí, no zíde sa aj zimným topánkam, ktoré nosíte do práce a mesta. Venujte pár minút aplikovaniu impregnácie a uvidíte ten rozdiel.

Má význam impregnovať topánky a oblečenie?

Ak máte topánky, do ktorých pri poslednom nosení prenikala voda, nemusí to byť nevyhnutne chyba na strane výrobcu. Do topánok bez membrány sa voda prirodzene dostáva cez samotný materiál, švy alebo spoje. Priamo v inštrukciách, ktoré súvisia so starostlivosťou o obuv sa pravdepodobne dočítate, že topánky nie sú vhodné do daždivého počasia. To však neznamená, že sú súce na vyhodenie už po jednej sezóne a pár mesiacoch nosenia! Vytvorením vodoodpudivej a ochrannej impregnačnej vrstvy získate nového spojenca, vďaka ktorému vylepšíte funkčnosť obuvi, outdoorového oblečenia aj bundy. Aké výhody prináša impregnovanie materiálov?

 • Impregnácia vytvára na povrchu súvislú vodoodpudivú a častokrát úplne neviditeľnú vrstvu, ktorá chráni materiál pred vsakovaním vlhkosti. Impregnovať by sa mala nielen športová a turistická obuv do terénu, ale aj vychádzková jesenná a zimná obuv.
 • Niektoré impregnácie poskytujú vysokú ochranu pred účinkami posypovej soli na obuv.
 • Impregnovaním zamedzíte prenikaniu nečistôt hlboko do štruktúry materiálu. Topánky či oblečenie tak budú dlhšie vyzerať ako nové, bez nevzhľadných škvŕn. Ušetríte čas pri čistení alebo praní.
 • Ak sa na drahých kúskoch z kože objavia prvé praskliny, práve impregnácia určená na ošetrenie kože dokáže proces poškodenia spomaliť a vzhľad kože vylepšiť.
 • Kvalitná impregnácia nemá vplyv na priedušnosť obuvi či outdoor oblečenia. To znamená, že by sa nemali zmeniť vlastnosti dovtedy priedušných materiálov. To oceníte najmä pri aktívnejšej fyzickej aktivite, kedy by ste sa v materiáli, ktorý nedýcha a neodvádza vlhkosť od tela, veľmi rýchlo spotili.

ako vybrať impregnáciu na obuv

Kedy a ako impregnovať topánky?

S impregnáciou topánok netreba čakať do prvého premočenia. Ak vám impregnáciu ponúkajú priamo v obchode pri nákupe obuvi, nezaškodí si aspoň jedno balenie univerzálneho prostriedku domov zadovážiť. Pri kúpe topánok cez internet sa aspoň na krátku chvíľu rozhliadnite v sekcii starostlivosti o obuv. Impregnujú sa topánky z kože (hladkej usne), imitácie kože, syntetických materiálov, semišu, nubuku, velúru aj textilu.

Základom úspešnej impregnácie je dokonalé vyčistenie a vysušenie obuvi. Následne nanesieme tenkú vrstvu impregnačného prípravku po celom povrchu (s výnimkou podrážky).

 • Sprejovú impregnáciu nanášame v rovnomernej vrstve zo vzdialenosti cca 20 – 30 cm.
 • Voskovú, tukovú alebo roztokovú impregnáciu aplikujeme roztieraním pomocou mäkkej handričky do všetkých miest.

Základom je vytvoriť tenkú a súvislú vrstvu, aby na povrchu nezostalo jediné nechránené miesto. Ak ide o prípravok, ktorý vyžaduje pre vysokú účinnosť viacvrstvovú aplikáciu, necháme každú vrstvu dokonale preschnúť a až potom pokračujeme v ďalšej.

Rada skúsených – Vyplňte naimpregnované topánky novinovým papierom. Spoľahlivo pohltí prípadnú prebytočnú vlhkosť, udrží topánky v napnutom tvare a zníži tak riziko, že by prípravok stekal do rýh.

Ako často impregnovať topánky?

Frekvencia impregnovania závisí od viacerých faktorov – predovšetkým od samotného materiálu, vlastností impregnačného prostriedku a náročnosti podmienok, v ktorých danú obuv nosíte.

Iné nároky na impregnáciu budú vyžadovať zimné topánky, v ktorých v čase aj nečase prejdete kilometer z a do práce, iné zase semišové lodičky, v ktorých kráčate pár metrov na trase medzi autom a vstupom do budovy. Akonáhle do topánok začne prenikať vlhkosť alebo sú nadmerne náchylné na zašpinenie, je čas na ďalšiu vrstvu impregnácie.

Kedy a ako impregnovať textil?

S impregnáciou textilu a oblečenia nemajú mnohí z nás veľké skúsenosti. Je zrejmé, že nie je potrebné impregnovať oblečenie bežného nosenia. Zvýšenú úroveň starostlivosti si zaslúži výbava do náročných podmienok – či už ide o športovú, turistickú alebo pracovnú výbavu. Najčastejšie sa preto impregnujú bundy, nohavice, softshell oblečenie, ale aj batohy a stany – teda prvky, ktoré neraz predstavujú cenovo drahšie položky a kupujeme ich s perspektívou trvácnosti na roky dopredu. Mnohé z nich už môžu disponovať nepremokavou úpravou a majú tzv. funkčný povrch, ktorý poskytuje zvýšenú ochranu pred vlhkosťou, snehom, vetrom a nízkymi teplotami. Práve tento funkčný povrch si zaslúži doplnkovú starostlivosť, ktorá predĺži životnosť textilu a udrží vás v suchu a teple.

Akú podobu má impregnácia na textil? Prevažnú časť ponuky tvoria spreje, roztoky a balzamy.

 • Sprejové impregnácie sú zvyčajne univerzálne, čo znamená, že ich môžete použiť aj na obuv, či na textil, ktorý sa za bežných podmienok neperie (stany). Z bezpečnej vzdialenosti a vo vetranom priestore sa aplikuje impregnačný sprej v tenkej vrstve na očistený a suchý povrch. Trochu pracnejšie, no za to s dobrým ochranným výsledkom. Kvalitné impregnačné spreje poskytujú multiochranu – proti vlhkosti, znečisteniu a UV žiareniu.
 • Impregnačné roztoky a balzamy sú pri pohľade na aplikáciu lákavejšie. Podľa návodu nadávkujete isté množstvo prípravku a vmiešate do vody v lavóre. Daný kus oblečenia ponoríte, necháte odporúčaný čas pôsobiť a následne necháte presušiť. Niektoré prípravky môžete dať namiesto pracieho prostriedku – do nádobky v práčky. Dodržte však stanovenú teplotu a rýchlosť odstreďovania (dobre fungujú s tzv. outdoor pracím programom). Na trhu je celý rad špeciálne navrhnutých prípravkov, ktoré predlžujú životnosť vlákien a výrazne vylepšujú ich funkčné vlastnosti. Vždy si dávajte pozor, aby ste zvolili správny prostriedok vzhľadom k materiálu- taký, ktorý napríklad zmäkčuje a posilňuje kožu, alebo je šetrný k syntetike a nepoškodí ani perovú výplň.

nepremokavé outdoor topánky

Základné typy impregnácií na obuv / textil

Časť základných informácií sme vám ponúkli v riadkoch vyššie, teraz je na rade krátke sumarizovanie základných typov impregnácií, predovšetkým podľa formy. S tým úzko súvisí samotná aplikácia. Každý z nasledujúcich typov sa vyrába pre rôzne druhy materiálov (zvlášť pre kožu, syntetiku, či materiály s membránou, ale aj univerzálne zloženie). Máte teda možnosť zvoliť si spôsob aplikácie, ktorý sa vám zdá najjednoduchší.

Sprejová impregnácia

Sprejové impregnácie sú najrozšírenejším a najviac vyhľadávaným typom. Ich veľkými prednosťami sú bohatý výber a jednoduchá aplikácia. Posilňujú vodoodpudivosť, zlepšujú odolnosť voči nečistotám a udržujú lepšie funkčné vlastnosti materiálu.

Aplikujú sa zo vzdialenosti 20 – 30 cm na dôkladne vyčistený a suchý povrch. Sú vhodné aj na materiály, ktoré je najlepšie impregnovať pod holým nebom (napríklad strecha na rozloženom stane).

Obľúbenou sprejovou formou sú tzv. nano impregnačné spreje. Využívajú nanotechnológiu, ktorá na mení vlastnosti materiálu na povrchu. Vzniká neviditeľná vrstva, ktorá odpudzuje vodu, oleje aj iné tekutiny a zároveň uchováva priedušnosť materiálu. Výhodou je nadštandardné využitie. Nielen na obuv a outdoor výbavu, ale aj na čalúnenie stoličiek, sedačiek, čalúnenie auta, markízy, rolety, slnečníky, … Pri aplikácii na väčšiu plochu sa zaujímajte o výdatnosť, teda koľko mililitrov impregnácie vystačí na 1 m2 plochy.

Tuková, vosková a krémová impregnácia

Ide o impregnácie na prírodnej alebo syntetickej báze. Najčastejšie sú v malej praktickej dóze, z ktorej sa nanášajú na povrch pomocou mäkkej handričky alebo kefky s jemnými štetinami.

Aplikácia je síce pracnejšia, no výhodou je, že prípravkom neplytváte pomimo (časť zo spreju môže “ujsť” bokom”) a máte perfektný prehľad o tom, ktoré miesta ste impregnovali. Používajú sa najmä hladkú kožu – topánky, kabelky, pracovné tašky, kožené bundy, motorkárske oblečenie, …

Okrem vodoodpudivých vlastností dokážu kožu aj vyživiť a zvlhčiť, spomaliť praskanie a obnoviť jedinečný kožený lesk.

Roztoková a balzamová impregnácia

V prípade impregnácie textilu majú čo povedať a ukázať roztokové a balzamové impregnácie. Vopred určené množstvo (napríklad na určitý počet litrov vody) sa vo vode rozmieša a textil (softshell bunda, nohavice, batoh) sa do vody s prípravkom na istý čas ponorí (kúpeľ). Následne sa kus odevu prepláchuje v čistej vode, kým nie je voda čistá.

Alebo sa prípravok použije namiesto pracieho prostriedku, nadávkuje sa do zásobníka na práčke a vyberie sa šetrný prací režim (nízke teploty aj nízke otáčky).

Samotný kus odevu musí byť pre impregnovaním očistený – bez náznakov viditeľného znečistenia, spotenia, usadeného prachu či peľu. Vždy starostlivo sledujte piktogramy na štítkoch s oblečením a vyberte takú impregnáciu, ktoré je pre daný materiál (a zároveň výplň) najvhodnejšia. Roztokovou impregnáciou sa môžu ošetriť aj niektoré druhy obuvi (textilné), počítajte však s dlhším sušením.

kožené topánky

Ceny impregnácií na obuv

Koľko zaplatíte za kvalitnú impregnáciu? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku impregnácií rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

✅ Impregnácie do 10 eur

Už za niekoľko eur je k dostaniu základná ochrana pre obuv v podobe impregnačných krémov a klasických voskov. Poskytujú ochranu pred vlhkosťou, nadmerným znečistením, soľou a niektoré dokonca pôsobia vyživujúco. Môže ísť o dobré produkty, avšak v menšom balení. Niektoré sú univerzálne, iné určené výhradne na konkrétny materiál.

✅ Impregnácie od 10 do 15 eur

Ponuka, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie impregnácie na obuv. Za vyššou cenou sa ukrývajú moderné zloženia, ktoré sa dokážu postarať o vysokú úroveň ochrany pred rôznymi vonkajšími faktormi. Určené na starostlivosť o prémiové materiály a drahšiu výbavu.

✅ Impregnácie od 15 eur

Väčšie balenia kvalitných impregnácií na obuv aj textil, dokonca aj na impregnácie väčších povrchov (sedačky, stany). Bonusom naviac môže byť okrem vodoodpudivosti aj UV ochrana alebo antibakteriálna ochrana.

Najlepšie značky impregnácií na obuv

 • Inproducts – Impregnácia, ktorá udržiava materiály v tip top stave a v dlhodobo výbornom vzhľade. Sprejová a roztoková forma. Zloženie poskytujúce navyše aj ochranu pred UV žiarením.
 • Collonil – Jeden z najvyhľadávanejších výrobcov sprejových impregnácií. Dobré recenzie, moderné zloženie, ktoré dokáže poskytnúť ochranu nielen tradičným, ale aj high tech materiálom.
 • Atsko – Obľúbené a cenovo dostupné impregnačné spreje, pracie prostriedky a vosky na rôzne typy materiálov.
 • Tarrago – Tekuté a sprejové impregnačné prostriedky na obuv a odevy, ktoré sú vystavené daždivému počasiu. Niektoré produkty vystavané na inovatívnej nanotechnológii. V ponuke aj impregnácie pre bundy s perovou výplňou.
 • Toko – Dobre predávaná intenzívna impregnácia na športové odevy a na odevy z funkčných materiálov. Ideálna na priedušné textílie.
 • Grangers – Impregnačné vosky, spreje, pracie prostriedky a kondicionéry s dobrým účinkom a pomerom cena / kvalita.
 • Nikwax – Široký výber, rôzne formy a určenia, dobrá cenová dostupnosť – pod touto značkou nájdete portfólium impregnácií, ktoré patria k najlepšie predávaným.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Inproducts Impregnace na obuv

Náš víťaz, skvelé recenzie
✔️ Vhodná pre bežnú textilnú obuv (tenisky, plátenky), obuv z prírodnej kože, zo semišu, športovú a membránovú obuv
✔️ Zachováva priedušnosť materiálu
✔️ Bez farby a bez zápachu
✔️ Objem 400 ml
📌 od 21 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Collonil CARBON PRO

Multifunkčné použitie
✔️ Extrémne vysoká účinnosť - karbónová technológia
✔️ Zachováva dokonalú priedušnosť
✔️ Pre všetky druhy materiálov vrátane klimamebrán
✔️ Na oblečenie, obuv, tašky, stany, batohy (objem 300 ml)
📌 od 10 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Atsko Sno-Seal 200g

Z pravého včelieho vosku
✔️ Výnimočne dobre odpudzuje posypovú soľ
✔️ Zabraňuje vode prenikať kožou
✔️ Zachováva pružnosť kože i pri teplotách pod bodom mrazu
✔️ Udržuje kvality kože, nespôsobuje jej narušenie ani poškodenie (balenie 200 g)
📌 od 10 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4TARRAGO HighTech Nano Protector

Založené na nanotechnológii
✔️ Vlákna impregnovaného výrobku sú odolné voči vode a nečistotám
✔️ Materiály zostávajú priedušné
✔️ Na všetky druhy kože, semiš, nubuck a textilné materiály High-Tech
✔️ Objem 300 ml
📌 od 11 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Toko Eco Shoe Proof & Care

Ekologická impregnácia
✔️ Presná ochrana pred vlhkosťou s ekologickou základňou
✔️ Látky robí vodoodpudivými
✔️ Uchováva priedušnosť membránových textílií
✔️ Univerzálne použitie (objem 500 ml)
📌 od 16 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6GRANGERS G-Wax

Nízka cena
✔️ Impregnácia na báze včelieho vosku a parafínu
✔️ Rýchlo sa vstrebáva do kože
✔️ Neobmedzuje výrazne priedušnosť (balenie 80 g)
📌 od 4,50 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7FORCLAZ 250 ml

Impregnácia na textil
✔️ Pomáha obnoviť vodoodpudivosť odevu
✔️ Jednoduchá aplikácia namáčaním alebo praním, dávkovanie po uzáveroch
✔️ Objem 250 ml
📌 od 7,50 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
4.6/5 - (5 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin