Aké sú najlepšie motivačné knihy? Rebríček TOP 10+1 titulov

Hľadáte najlepšie motivačné knihy, vďaka ktorým vaša myseľ a duša pookreje? Potrebujete dostať do hlavy nové povzbudivé myšlienky, lepšie sa pochopiť a získať odvahu pre nové rozhodnutia? Vybrali sme TOP 10+1 kníh z tejto kategórie, z ktorých môžete načerpať inšpiráciu.

Myseľ človeka má dve silné kontrastné schopnosti. Prílišným premýšľaním (v angličtine známym aj pod názvom overthinking) dokážeme vytvoriť obrovský problém, odžiť si všetky možné katastrofické scenáre a po období zbytočného stresu vyjsť s pár šedivými vlasmi naviac. Na druhej strane je tu schopnosť namotivovať sa, vyriešiť problémy, zmeniť spôsob myslenia, nastaviť sa na úspech, pokojné prežívanie a vnímanie prítomnosti. Záleží od toho, aký pohľad na svet zvolíme.

najlepšie motivačné knihy

O motivačných knihách koluje veľa chýrov. Odporcovia ich považujú za chabé pokusy plné vaty a opakujúcich sa fráz, milovníci v nich nájdu viacero kľúčových odpovedí v časoch, keď stratili životné smerovanie a hľadajú opornú barličku. Pravdou totiž je, že iba málokto z nás siahne po motivačnej literatúre v šťastnom období. Prihliadnuc na ich vysokú predajnosť na našom trhu však nechceme tvrdiť, že Slováci sú národ “problémový”. Možno iba hľadáme motiváciu mimo zaužívané vzorce myslenia a chceme sa zlepšovať. V spoločnosti kvalitných motivačných kníh pre sebarozvoj vám to pôjde rýchlo!

Najlepšie motivačné knihy podľa recenzií

#1Začni otázkou prečo – Simon Sinek

Kniha Začni otázkou prečo je výnimočným počinom od Simona Sineka – rečníka, spisovateľa a vizionára, ktorého TED prednášky oslovili milióny ľudí po celom svete. Predstavuje zaujímavý spôsob, ako sa naučiť ľuďom vysvetľovať, prečo robíte to, čo robíte. Odpoveď na túto otázku totiž často musia zvládnuť práve ľudia vo vedúcich pozíciach. Vedia, čo robia, aj ako to robia, musia však ľudí vo svojom tíme presvedčiť, prečo tak konajú. Kniha tiež približuje spôsoby, ako dokázali veľkí lídri vybudovať prosperujúce firmy z nuly.

📌Pre koho je táto kniha vhodná? Pre každého, kto zamýšľa nad vlastným podnikaním, chce sa naučiť, ako svoje produkty predávať a už od začiatku sa chce vyhnúť mnohým chybám.

Ukázať knihu

#2Jsi prostě borec – Jen Sincero

Kniha Jsi prostě borec s podtitulom Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít sa viac ako sto týždňov držala v rebríčku bestsellerov NYT. Poznáte také, že “Ak to so zmenou svojho života myslíte vážne, nájdete si nejaký spôsob. Ak nie, nájdete si výhovorku”? Autorka Jen Sincero s ľahkosťou a vtipom nabíja pozitívnou energiou a snaží sa vám ukázať iný spôsob myslenia a priťahovania príležitostí. Pritom vôbec nezvolila komplikovaný štýl písania, a preto pri čítaní nemáte pocit, že vás autorka poúča.

📌Pre koho je táto kniha vhodná? Pre každého, kto chce zmeniť svoje myslenie k lepšiemu, zmeniť zvyky, ktoré mu bránia v napredovaní. Kniha, ktorá srší optimizmom, odovzdá nielen zaujímavé motivačné myšlienky, zároveň v každej kapitole pobaví.

Ukázať knihu

#3Atómové návyky – Malé zmeny, pozoruhodné výsledky – James Clear

Vytvorenie návyku podľa odborníkov trvá 18 – 21 dní. Ak sa ho však chcete zbaviť, môže vám to trvať mesiace až roky. Chcete schudnúť? Prestať fajčiť? Zbaviť sa stresu? Vylepšiť svoje podnikanie? V knihe Atómové návyky – Malé zmeny, pozoruhodné výsledky autor Jamesa Clear ukazuje, že ak sa každý deň dokážete zlepšiť o 1 %, dokážete čokoľvek. Pri tvorbe tejto knihy využíval bohaté poznatky z biológie, neurovied a psychológie. Inšpirovať vás bude príbehmi lekárov, podnikateľov aj špičkových športovcov. Podľa čitateľov, ktorá nešetria chválami, ide o motivačnú “Bibliu” – jasnú, prehľadnú, s množstvom praktických rád. Už po prvých stránkach vás strhne a jej prečítanie nebudete ľutovať.

📌Pre koho je kniha vhodná? Pre ľudí, ktorí sa chcú zbaviť svojich zlozvykov a vypestovať nový systém správnych návykov, vďaka ktorým sa posúvajú ďalej.

Ukázať knihu

#4Nástroje titanov – Timothy Ferriss

Kto sú Titani podľa Timothyho Ferissa? Aké nástroje používajú? V tejto obsiahlej, viac ako 700-stranovej knihe sa dozviete, aké sú pravidlá, návyky a stratégie miliardárov, ikon a a najvýkonnejších osobností na svete. Autor patrí k najvyhľadávanejších v zámorí, vyvinul vlastné predajné praktiky, prednáša CIA a prezývajú ho aj Indiana Jones digitálneho veku. Do knihy vybral to najlepšie z najlepšieho, čo odznelo vo viac ako 200 hodinách podcastov s úspešnými ľuďmi. Hlavné kapitoly knihy – múdrosť, zdravie a financie.

📌Pre koho je kniha vhodná? Prináša pohľad na úspech z rôznych sfér, množstvo inšpiratívnych myšlienok a smerovaní od ľudí, za ktorými sú reálne výsledky. Nemusí vám sadnúť každá kapitola, ani každý príbeh – pretože nejde o jednu líniu. No možno sa nájdete v niekoľkých, ktoré vám dajú do rúk správne nástroje.

Ukázať knihu

#5Jemné umenie mať veci v paži – Mark Manson

Čítali ste už množstvo “zaručených” rád? Máte pocit, že všade sa opakujú rovnaké pozitívne myšlienky, ktoré však na vás akosi nezaberajú? Kniha Marka Mansona Jemné umenie mať veci v paži mala okolo seba masívnu marketingovú kampaň, dokonca aj jej obal knihy z políc doslova žiari. Nehovoriac o kontroverznom názve. Stojí za prečítanie? Ak hľadáte protiklad všetkého motivačného, smelo do nej! Zabudnite na snahu o dokonalosť. Sme ľudia a robíme chyby. Nájdete v nej motiváciu podanú novodobým spôsobom a s ľahkosťou. Pripravte sa však na americký štýl. Autorov slovník nie je práve vyberaný a objavujú sa tu aj vulgarizmy a názory, ktoré vás môžu šokovať.

📌Pre koho je kniha vhodná? ? Veľa odovzdá najmä ľuďom, ktorí stále riešia vlastné aj cudzie problémy a príliš dávajú na názor iných. Ukazuje, ako sa na svet pozerať flegmatickejšie a viac energie venovať tomu dobrému.

Ukázať knihu

#6Konec prokrastinace. Jak přestat odkládat a začít žít naplno – Petr Ludwig

Vysoké hodnotenia si medzi motivačnými knihami pre dospelých zaslúžila aj populárna kniha Petra Ludwiga Konec prokrastinace. Jak přestat odkládat a začít žít naplno. Je označovaná aj ako “Biblia antiprokrastinátora”. Ste prokrastinátorom? Odkladáte svoje povinnosti a neviete sa namotivovať k práci? Nájdete tu zrozumiteľne vysvetlené príklady, ktoré sú podložené výskumom a doplnené o ukážky z každodennej praxe.

📌Pre koho je kniha vhodná? Má potenciál pomôcť každému, kto pociťuje problémy so sebadisciplínou a neefektívnym plánovaním. Naučíte sa, ako si lepšie zorganizovať deň, prežiť každú chvíľu naplno a môžete sa tiež zbaviť zlozvykov, ktoré vás brzdia. Jediné, čo by ste nemali urobiť, je odkladať čítanie tejto knihy na neurčito!

Ukázať knihu

#77 návykov skutočne efektívnych ľudí – Stephen R. Covey

Kniha 7 návykov skutočne efektívnych ľudí sa zaraďuje medzi vydarené motivačné knihy pre sebarozvoj osobnosti aj pre posun vo vzťahoch voči iným. Ako už napovedá názov, Stephen R. Covey vás zoznámi so 7 návykmi, vďaka ktorým môžete meniť vzorce svojho správania. Aj keď znie samotný názov až príliš motivačne a tuctovo, obsahuje veľa obohacujúcich a zrozumiteľných rád, ktoré môžete pri svojom zlepšovaní sa využívať prakticky okamžite.

📌Pre koho je kniha vhodná? Kniha môže byť užitočná v pracovnom aj súkromnom živote. Je to jedna z tých kníh, ktorých nákup neoľutujete a môžete sa k nej vracať aj po rokoch. Neopisuje povrchné techniky, navedie vás k základným fungujúcim princípom, ktoré zabrali už u mnohých ľudí.

Ukázať knihu

#8Mních, ktorý predal svoje Ferrari – Robin S. Sharma

Kniha označovaná ako fenomén! Bestseller, ktorého kvality okúsili vo vlastných myšlienkach už milióny ľudí. Vydaná v 46 jazykoch v 40 krajinách. Mních, ktorý predal svoje Ferrari rozpráva príbeh špičkovom právnikovi Julianovi Mantlovi, ktorý síce oplýva bohatstvom, no jeho vnútro stráda. Dostáva sa k odpovediam, ako naplno využívať potenciál svojho myslenia, tela aj ducha.

📌Pre koho je kniha vhodná? Čitateľom prináša návod na to, ako viesť spokojný a vyrovnaný život v zrozumiteľnej a čitateľnej podobe. Zaujímavo vysvetľuje múdra východných náboženstiev, ktoré môžu reštartovať váš pohľad na život.

Ukázať knihu

#9Najbohatší muž v Babylone – George S. Clason

Chcete si urobiť poriadok vo svojich financiách a neveríte žiadnym lákavým novinkám, ktoré ešte nepreveril čas? Kniha Najbohatší muž Babylona, napísaná v 20. rokoch minulého storočia, vysvetľuje základné, dlhodobo fungujúce pravidlá vo svete peňazí, ktoré priviedli k prosperite už ľudí pred tisíckami rokov. Číta sa veľmi jednoducho, pretože je napísaná formou príbehov.

📌Pre koho je kniha vhodná? Inšpiratívny počin pomôže ľuďom, ktorí sa zaujímajú o financie vo svojom živote. Vysoký motivačný účinok, za ktorým sa opakovane vyberiete do svojej knižnice!

Ukázať knihu

#10Bohatý otec, chudobný otec – Robert T. Kiyosaki

Máte pocit, že od rodičov a ani v škole ste nezískali dostatočnú finančnú gramotnosť? Kniha Bohatý otec, chudobný otec, za ktorou stojí svetoznámy Robert T. Kiyosaki, je výborným vstupom do pochopenia aktívnych a pasívnych príjmov či pravidiel úspešného hospodárenia. Kniha, ktorú sprevádza množstvo pozitívnych recenzií, obsahuje viacero názorných ukážok, ako zbohatnúť a načrtáva tiež aj techniky, pomocou ktorých to možno dosiahnuť.

📌Pre koho je kniha vhodná? Ak chcete zmeniť svoje vnímanie peňazí a získať v živote viac príležitostí, táto kniha napísaná v podobe príbehu vás osloví. Odporúčame ju pre tých, ktorí sa nebránia otvoriť svoju myseľ novým a zaujímavým spôsobom učenia sa o financiách.

Ukázať knihu

#11Muž, ktorý chcel byť šťastný – Laurent Gounelle

Chcete získať pocit, že potrebujete dovolenku na Bali? Po prečítaní tejto knihy budete bohatší o myšlienky balijského mudrca, ktorý hlavnej postave knihy – cestovateľovi – stanovil hlavnú diagnózu a odhalenie, ktoré odmietal: Nie je šťastný. Knihu Muž, ktorý chcel byť šťastný napísal francúzsky autor Laurent Gounell a získal za ňu veľmi pozitívne ohlasy. Číta sa príjemne, je pochopiteľná a mnohí čitatelia v nej našli množstvo cenných myšlienok a životných rád.

📌Pre koho je kniha vhodná? Pre ľudí, ktorí chcú byť naspäť riaditeľmi svojho života a hľadajú v spleti povinností naspäť vlastnú slobodu. Ak si chcete opäť uvedomiť, že svoj život máte v rukách jedine vy sami a môžete ho začať riadiť podľa seba, táto kniha nesklame.

Ukázať knihu
 ProduktHodnotenieCena (od) 
#1Začni otázkou prečo,
Simon Sinek


5 out of 5 stars (5 / 5)
Počet strán: 260
11 € Čítať recenzie
#2Jsi prostě borec,
Jen Sincero


5 out of 5 stars (5 / 5)
Počet strán: 280
14 € Čítať recenzie
#3Atómové návyky - Malé zmeny,
pozoruhodné výsledky,
James Clear


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
Počet strán: 296
13 € Čítať recenzie
#4Nástroje titanov,
Timothy Ferriss


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
Počet strán: 704
20 € Čítať recenzie
#5Jemné umenie mať veci v paži,
Mark Manson


4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)
Počet strán: 176
10 € Čítať recenzie
#6Konec prokrastinace. Jak přestat odkládat
a začít žít naplno,
Petr Ludwig


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Počet strán: 272
12 € Čítať recenzie
#77 návykov skutočne efektívnych ľudí,
Stephen R. Covey


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Počet strán: 270
15 € Čítať recenzie
#8Mních, ktorý predal svoje Ferrari,
Robin S. Sharma


4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)
Počet strán: 176
9 € Čítať recenzie
#9Najbohatší muž v Babylone,
George S. Clason


4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
Počet strán: 224
10 € Čítať recenzie
#10Bohatý otec, chudobný otec,
Robert T. Kiyosaki


4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
Počet strán: 376
13 € Čítať recenzie
#11Muž, ktorý chcel byť šťastný,
Laurent Gounelle


4.7 out of 5 stars (4,7 / 5)
Počet strán: 168
9 € Čítať recenzie
 • Odporúčame pozrieť aj: Najlepšie knihy 50+ titulov (rôzne žánre a kategórie)
 • 5/5 - (2 votes)
  0 Zdieľanie

  0 Zdieľanie
  Share
  Tweet
  Pin