Najlepšie grafické tablety: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie grafické tablety
Radi by ste svoje kreslenie a grafické práce posunuli na vyššiu úroveň? Grafické tablety svojimi schopnosťami a funkciami zaujali nadšených amatérov aj talentovaných profesionálov. Aké vlastnosti a parametre majú najlepšie grafické tablety? 

Našu pozornosť sme zamerali na grafické tablety, ktorých pomer cena/výkon je z hľadiska využitia pri konkrétnych grafických prácach viac ako ideálny. V rebríčku nájdete kvalitné tablety na kreslenie určené pre začiatočníkov, zlatú strednú cestu či špičkovo vybavený grafický tablet, ktorý svojimi schopnosťami ohúri aj profíkov.

Sme zástancami toho, že výber počítačového príslušenstva, akým grafický tablet nepochybne je, vyžaduje zoznámenie a starostlivé posúdenie viacerých parametrov a funkcií. Aby ste mali komplet informácie po ruke, pripravili sme sprievodcu, v ktorom sa dozviete, ako vybrať grafický tablet presne podľa svojich potrieb a na ktoré parametre najviac prihliadať. Ak potrebujete mať istotu, vezmite si na pomoc testy a recenzie grafických tabletov. My sme v nich objavili favoritov od známych stálic na trhu, akými sú Wacom, XP-Pen či Huion.

Najlepšie grafické tablety podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Wacom Cintiq 16

Najlepší v pomere cena/výkon
✔️ 15,6" uhlopriečka s Full HD rozlíšením
✔️ Kvalitne spracovaná konštrukcia
✔️ 8192 úrovní prítlaku
✔️ Podpora operačných systémov Windows 10 a MacOS
✔️ Renomovaný výrobca
📌 od 569 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Wacom Intuos Pro M

Zlatá stredná cesta
✔️ Vyrobený z vysokokvalitných materiálov
✔️ 8192 úrovní prítlaku
✔️ Vysoká presnosť
✔️ Multifunkčný ovládací prvok Touch Ring
✔️ Drôtové aj bezdrôtové pripojenie
📌 od 310 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3XP-PEN Artist 12 Pro

Grafický tablet s displejom
✔️ Tenký a ľahký dizajn
✔️ Laminovaný IPS displej s veľkosťou 11,6“
✔️ Extra citlivé pero a 8 192 úrovní pritlačenia
✔️ Vysoká kompatibilita
✔️ Bohaté a praktické príslušenstvo
📌 od 279 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4One by Wacom, Medium

Lacná kvalita
✔️ Solídna pracovná plocha
✔️ Pokročilé pero so svižnou odozvou a bez batérií
✔️ Kvalitné spracovanie
✔️ Ideálny pre začiatočníkov
📌 od 59 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5XP-PEN Star 03 V2

✔️ Tablet s aktívnou plochou 26 × 17 cm
✔️ 8192 úrovní prítlaku pre precíznu prácu
✔️ 8 prispôsobiteľných tlačidiel
✔️ Výborná kompatibilita
✔️ Jeden z najpredávanejších na trhu
📌 od 49 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6XP-PEN Deco 01 (v2)

✔️ Tenké telo s nízkou hmotnosťou
✔️ Aktívna plocha 254 × 159 mm
✔️ Kompatibilný so zariadeniami Windows, macOS a Android
✔️ 8192 úrovní prítlaku
✔️ 8 programovateľných tlačidiel
📌 od 76 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať grafický tablet na kreslenie?

Čo je grafický tablet a aký prínos od neho očakávať? S tým začneme na úvod nášho sprievodcu výberom. Povieme si viac o tom, kto využije grafický tablet s displejom aj komu bude užitočným pomocníkom grafický tablet bez displeja. Zaujímať nás bude veľkosť grafického tableta, dotykové pero, úrovne tlaku, či s akou konektivitou a kompatibilitou počítať.

Čo je grafický tablet?

Grafický tablet je elektronické zariadenie, pomocou ktorého môžete vytvárať digitálnu grafiku na rôznych úrovniach.

Ide o nástroj, ktorý je v čoraz väčšej obľube u mladých študentov, fotografov a u ľudí, ktorí sa profesionálne venujú digitálnej tvorbe. Grafický tablet je k dostaniu ako samostatné zariadenie s vlastným displejom, na ktorý sa dá stylusom kresliť. Alebo ide o „čiernu dosku“ – grafický tablet bez displeja, ktorý sa prepája s notebookom či stolovým počítačom a funguje na podobnom princípe ako myš alebo touchpad. Jeho citlivosť a kresliace schopnosti sú však na mimoriadne vysokej úrovni.

ako vybrať grafický tablet

Kto využije grafický tablet?

Grafický tablet je skvelým nástrojom v rukách grafikov a fotografov. Siahajú po ňom aj študenti a žiaci, ktorí sa vo voľnom čase venujú kresleniu. Na grafickom tablete môžete totiž nielen kresliť, ale aj zaujímavými skicami dotvárať reálne fotky a zábery, a vytvárať tak snímky s jedinečnými a neopozeranými detailmi. Je teda vhodný pre amatérov aj profesionálov bez ohľadu na vek.

Zároveň je grafický tablet výborným darčekom – či už na narodeniny, alebo na Vianoce. Pri výbere grafického tabletu treba zvážiť viacero kľúčových kritérií, pretože rozdiely medzi jednotlivými modelmi sú priepastné. Drahšie grafické tablety (a ich schopnosti) ocenia autori digitálnej tvorby, kým lacné grafické tablety potešia deti a študentov nenáročným používaním.

Ako sa s grafickým tabletom pracuje?

Je to takmer ako kresliť na papier. V ruke máte stylus, ktorým kreslíte po displeji grafického tabletu a okamžite vidíte pod hrotom pera výsledok. Alebo kreslíte na čiernu dosku a výsledok sa prekresľuje v softvéri na vašom notebooku alebo monitori počítača. Prvá možnosť je prirodzenejšia, no treba počítať s tým, že kvalitné grafické tablety s displejom atakujú cenu notebookov. Na druhú možnosť sa však dá pomerne rýchlo zvyknúť. Netrvá dlho zosynchronizovať ruku a zrak medzi doskou a displejom pred vami.

Nie je to ako kresliť myšou v skicári. So stylusom sa pracuje krásne plynulo a prekvapivo prirodzene. Pracuje s tisíckami úrovní prítlaku. Grafický tablet dokáže dokonca detekovať sklon stylusu a podľa toho vytvárať výsledok. Nemusíte prenastavovať hrúbku ťahu manuálne, všetko sa deje automaticky, podobne ako keby skicujete na výkres. Práca s vytváraním digitálnych obrázkov a grafiky vo vysokej kvalite je tak rýchla a intuitívna. Už iba popustiť uzdu fantázii a cibriť svoj talent!

Základné druhy grafických tabletov

Grafický tablet s displejom

Ako už napovedá samotný názov, zobrazovacia plocha je priamo súčasťou tabletu. To, čo kreslíte, vidíte okamžite pod hrotom stylusu na displeji. Dôležitým parametrom je preto veľkosť displeja, jeho typ a rozlíšenie. Čím vyššie rozlíšenie, tým realistickejší a presnejší výsledok.

Grafické tablety s displejom patria k drahším v ponuke. V rámci druhu rozoznávame ešte dve podkategórie: grafické tablety s vlastným hardvérom a prednastaveným softvérom, ktoré už nemusíte pripájať k PC a o niečo lacnejšie grafické tablety s displejom, ktoré treba prepojiť s PC, aby sa na nich dalo pracovať.

Grafický tablet bez displeja

Ide o cenovo dostupnejšiu kategóriu kresliacich tabletov. Základom je čierna alebo antracitová doska, potiahnutá špeciálnym plastom alebo materiálom, ktorý sa v mnohom ponáša na papier. Nevyhnutnou súčasťou balenia je dotykové kresliace pero – stylus s náhradnými hrotmi. Grafický tablet prepojíte drôtovo alebo bezdrôtovo s PC, notebookom alebo smartfónom a môžete sa pustiť do kreslenia.

Obraz teda vzniká na „externom“ displeji, ktorý nie je súčasťou tabletu. Chvíľu potrvá kým si zvyknete, že kreslíte na inom mieste. Je to však len otázka tréningu. V danom zariadení je tiež dôležité mať vhodný podporovaný softvér. Aj bez neho si prvé kresby bez problémov vyskúšate v programe Skicár, ktorý je súčasťou Windows.

grafický tablet využitie

Veľkosť grafického tabletu

Aký veľký by mal byť váš nový grafický tablet? Interval veľkostí je v tomto prípade pomerne veľký – od cca 7 až do 27 palcov (1 palec = 2,5 cm). Uvažujte z pohľadu využitia a prenosnosti.

Najviac obľúbené sú kresliace plochy s rozmermi 15 × 10 cm, ktoré vyhovujú najmä fotografom. S rastúcou kresliacou plochou rastie celková veľkosť a hmotnosť. Pri prenášaní a cestovaní tak tablet zaberie viac miesta. Celková veľkosť grafického tabletu pritom zahŕňa viac ako iba samotnú kresliacu plochu. Treba si k hlavnej ploche ešte pripočítať rámovanie a postranný panel s ovládacími prvkami alebo priestorom na odloženie stylusu.

Ak máte zálusk o grafický tablet s displejom zaujímajte sa aj o typ displeja (najčastejšie IPS) a jeho rozlíšenie. Vyberať budete z Full HD (1920 × 1080 px), QHD (2560 × 1440 px) alebo 4K Ultra HD (3840 x 2160 px).

Dotykové pero

Neodmysliteľnou súčasťou grafického tabletu je dotykové pero – stylus. Jeho hrotom sa pohybujete po aktívnej kresliacej ploche a tieto „dáta“ sa prenášajú na obrazovku. Dôležitá je rýchlosť prenosu, ktorá má vplyv na vašu presnosť pri kreslení. Ťahy, ktoré na ploche realizujete, by sa mali dať okamžite (bez omeškania) sledovať na displeji.

  • O tom, ako presný je grafický tablet v zaznamenávaní pozície pera aj aké sú reálne skúsenosti a dojmy z jeho používania, sa dozviete najviac informácií z recenzií alebo videí, kde bol daný grafický tablet vystavený testovaniu.

Pomocou stylusu je tiež možné ovládať samotný počítač či notebook. Grafický softvér zatvoríte a stylus bude fungovať ako myš (alebo touchpad). Takmer každý stylus je preto vybavený jedným alebo dvoma tlačidlami. Jedno tlačidlo je klasické kliknutie, ďalšie býva programovateľné – podľa najčastejšej aktivity. Grafický tablet sa tak stal zaujímavým nástrojom aj pri online výučbe, kedy poslúžil napríklad na okamžité zvýrazňovanie.

Súčasťou stylusu je hrot. Ide o opotrebovateľný prvok. V základnom balení by ste mali nájsť 6 – 10 kusov náhradných hrotov a neskôr by mali dať ďalšie bez problémov dokúpiť.

Úrovne prítlaku

Dotykové pero je schopné pracovať s rôznymi úrovňami prítlaku. Nie dvoma, piatimi či desiatimi… Už aj lacnejšie grafické tablety ponúkajú viac ako 2048 úrovní prítlaku, najlepšie grafické tablety viac ako 8192 úrovní prítlaku.

Čo to v praxi znamená? Prítlak vyjadruje citlivosť na tlak. Na aktívnu kresliacu plochu môžete hrotom pritláčať rôznymi tlakmi (podobne ako ceruzkou či štetcom na výkres), a práve to by sa malo prejaviť na samotnom výsledku – tvrdosť ťahu, jeho hrúbka, intenzita, miera krytia farbou, …

grafický tablet ako funguje

Konektivita a napájanie

Akým spôsobom prepojiť grafický tablet s počítačom? Celkom jednoducho, pomocou USB kábla. Niektoré grafické tablety fungujú dokonca bezdrôtovo – prostredníctvom Bluetooth.

Paradoxne, v prípade klasických grafických tabletov nemusíte riešiť napájanie. Zabezpečuje ho ten istý USB kábel, ktorým sa tablet spája s konektorom na PC alebo notebooku. V baleniach býva prítomná dokonca aj redukcia, na ktorú sa dajú napojiť USB konektory rôznych tvarov (napr. na prepojenie so smartfónom). Pri bezdrôtových grafických tabletoch sa zaujímajte o výdrž vstavanej batérie na jedno nabitie. Viac ako 10 hodín sa považuje za vcelku dobrú hodnotu.

Kompatibilita so zariadeniami a softvérmi

Moderné grafické tablety sú premyslené do detailov a nechýba im najviac dopytovaná kompatibilita – so systémom Windows, macOS a tiež mobilnými zariadeniami s operačným systémom Android.

Značkové grafické tablety spoľahlivo komunikujú s mnohými populárnymi grafickými softvérmi, niektoré majú v mobilnej verzii naviac podporu vlastnej aplikácie, napríklad aplikácie Wacom Inkspace alebo XP-PEN Deco Draw App.

Ovládacie prvky

Na grafických tabletoch býva prítomných niekoľko programovateľných fyzických tlačidiel. Dajú sa im priradiť funkcie z grafického programu, ktoré najviac pri kreslení používate. Veľmi populárnym je aj veľký kruhový ovládač, ktorý umožňuje digitálnu kresbu okamžite približovať, odďaľovať alebo scrollovať po ploche.

Ceny grafických tabletov

Cena grafického tabletu odráža viacero premenných. Jeho veľkosť, prítomnosť displeja, presnosť, kvalitu spracovania aj prispôsobiteľnosť. Ak sa v digitálnej tvorbe chcete zlepšovať, hľadajte kvalitný grafický tablet, na ktorom bude radosť pracovať.

✅ Grafické tablety do 100 eur

V cene do 100 eur nájdete viaceré aktuálne najpredávavanejšie grafické tablety bez displeja. Za ich popularitou je nielen dobrá cenová dostupnosť, ale aj zaujímavý potenciál a pomerne široké využitie pri hobby kreslení. Sú určené pre začiatočníkov, ich kvality ocenia aj študenti. Neponúkajú síce top vlastnosti, no ak stavíte na overenú značku a produkt s dobrými recenziami, je veľká šanca, že budete spokojní.

✅ Grafické tablety od 100 do 400 eur

Pomer cena/výkon je v tejto cenovej kategórii už na vyššej úrovni. Okrem poloprofesionálnych grafických tabletov bez displeja pribúdajú do ponuky aj menšie grafické tablety s vlastným displejom. Možnosti, ktoré tieto zariadenia ponúkajú, sú už na vyššej úrovni a dávajú vám potenciál rásť a zlepšovať sa. Vhodné najmä pre pokročilých hobby tvorcov.

✅ Grafické tablety od 400 eur

Ak patríte k profesionálom, ktorí sú takmer denne v kontakte s digitálnou grafikou, potom odporúčame zamerať pozornosť na grafické tablety s vyššou cenou. Je pre ne typická vysoká precíznosť, top konštrukčné spracovanie, výnimočne ergonomické a citlivé pero, vďaka ktorému dosiahnete výsledok podľa svojich predstáv. Ide prevažne o grafické tablety s displejom určené pre náročných tvorcov.

Najlepšie značky grafických tabletov

Na aké značky sa zamerať, ak nechcete urobiť krok vedľa? V nasledujúcom zozname nájdete výrobcov, ktorí majú s produkciou grafických tabletov dostatočné skúseností, aby sa v ich ponuke objavilo viacero kvalitných modelov.

  • Wacom – Jedna z najvýraznejších značiek na trhu v tomto segmente. Široké portfólium rozlične vybavených grafických tabletov. Výborná predajnosť a dobré recenzie. Modely cenovo dostupné, aj profesionálne vybavené.
  • XP-PEN – Obľúbená značka grafických tabletov prichádza s modelmi v širokom cenovom rozpätí – od lacných po profesionálne nástroje. Takisto im patria popredné miesta v predajnosti. Plynulá práca, výborná kompatibilita, perfektné výsledky práce.
  • Huion – Značka zameraná na grafické tablety ponúka cenovo dostupné modely pre začiatočníkov aj niekoľko profesionálnych grafických tabletov s displejom.
  • Veikk – Menší výber šikovných grafických tabletov s dobrou výbavou za rozumnú cenu. Dobrá kompatibilita, k dostaniu aj modely s veľkou plochou na kreslenie.
  • Xiaomi – Jednoduchý písací a kresliaci tablet vhodný napríklad ako darček pre deti. Základná výbava. Výdrž batérie až jeden rok.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Wacom Cintiq 16

Najlepší v pomere cena/výkon
✔️ 15,6" uhlopriečka s Full HD rozlíšením
✔️ Kvalitne spracovaná konštrukcia
✔️ 8192 úrovní prítlaku
✔️ Podpora operačných systémov Windows 10 a MacOS
✔️ Renomovaný výrobca
📌 od 569 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Wacom Intuos Pro M

Zlatá stredná cesta
✔️ Vyrobený z vysokokvalitných materiálov
✔️ 8192 úrovní prítlaku
✔️ Vysoká presnosť
✔️ Multifunkčný ovládací prvok Touch Ring
✔️ Drôtové aj bezdrôtové pripojenie
📌 od 310 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3XP-PEN Artist 12 Pro

Grafický tablet s displejom
✔️ Tenký a ľahký dizajn
✔️ Laminovaný IPS displej s veľkosťou 11,6“
✔️ Extra citlivé pero a 8 192 úrovní pritlačenia
✔️ Vysoká kompatibilita
✔️ Bohaté a praktické príslušenstvo
📌 od 279 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4One by Wacom, Medium

Lacná kvalita
✔️ Solídna pracovná plocha
✔️ Pokročilé pero so svižnou odozvou a bez batérií
✔️ Kvalitné spracovanie
✔️ Ideálny pre začiatočníkov
📌 od 59 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5XP-PEN Star 03 V2

✔️ Tablet s aktívnou plochou 26 × 17 cm
✔️ 8192 úrovní prítlaku pre precíznu prácu
✔️ 8 prispôsobiteľných tlačidiel
✔️ Výborná kompatibilita
✔️ Jeden z najpredávanejších na trhu
📌 od 49 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6XP-PEN Deco 01 (v2)

✔️ Tenké telo s nízkou hmotnosťou
✔️ Aktívna plocha 254 × 159 mm
✔️ Kompatibilný so zariadeniami Windows, macOS a Android
✔️ 8192 úrovní prítlaku
✔️ 8 programovateľných tlačidiel
📌 od 76 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin