Najlepšie hydratačné krémy suchú a citlivú pleť: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie hydratačné krémy na pleť

Aké sú najlepšie hydratačné krémy na suchú a citlivú pleť? Ak hľadáte odpoveď na túto otázku, pozrite si nasledujúci rebríček s veľmi dobre hodnotenými krémami, ktoré môžu suchej pokožke priniesť želanú úľavu a výživu. Starostlivosť o suchú pleť totiž patrí medzi najnáročnejšie a je dôležité nepodceniť ju v žiadnom kroku. Pleťový krém vytvorený špeciálne pre potreby suchej pleti patrí do nevyhnutnej výbavy.

Suchá pleť je nepríjemná. Svrbí, štípe, je napnutá a môžu sa na nej objavovať bolestivé trhlinky. Dekoratívna kozmetika tento stav nezachráni, práve naopak – ešte viac môže zvýrazniť jej nedostatky a postarať sa o ďalšie komplikácie. Niekto trpí suchou pleťou celoročne, u iného sa objaví takmer zo dňa na deň v zimných mesiacoch. Ak sa trápite so suchou pleťou a súčasný krém už nepomáha, je čas na zmenu. Čo by mal obsahovať kvalitný hydratačný krém na suchú a citlivú pleť? Aké zložky sú vítané a naopak – akým sa oblúkom vyhýbať? Pozrite sa spoločne s nami na to, ako vybrať krém na suchú pleť a akú starostlivosť jej dopriať. A keďže aj v tejto kategórii pleťovej kozmetiky nájdete obrovský výber, nezaškodí si urobiť prieskum a zamerať sa na pozitívne užívateľské recenzie hydratačných krémov na suchú pleť.

Najlepšie hydratačné krémy pre suchú a citlivú pleť podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Iuvenio MOON

+ Nočná starostlivosť pre zrelú pleť, vhodná aj pre mladú suchú pleť
+ Zlepšuje kožnú bariéru, hydratuje
+ Redukuje jemné aj hlbšie vrásky
+ Spevňuje a vypína pleť
od 24 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Dr. Jart+ Cicapair™ Tiger Grass Re.pair Cream

+ Upokojujúci krém pre citlivú pleť so sklonom k začervenaniu
+ Okamžitá úľava pri podráždení pleti
+ Posilňuje hydratačnú bariéru pleti
+ Zanecháva pleť jemnú
od 41 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Clarins Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream

+ Bohatý hydratačný krém pre veľmi suchú pleť
+ Krémová, vyživujúca a nemastná textúra
+ Zanecháva na pleti veľmi príjemný pocit
od 40 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4CeraVe hydratačný pleťový krém SPF25

+ Krém na normálnu až suchú pleť
+ Dlhodobo hydratuje a pomáha obnoviť ochrannú kožnú bariéru
+ Bez parfumácie, nekomedogénny
+ Pomer cena/kvalita
od 14 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Institut Esthederm Intensive Hyaluronic Global Cellular Protection –
Pleťový krém s hydratačným účinkom


+ Dodáva pleti intenzívnu hydratáciu
+ 3 typy kyseliny hyalurónovej zásobujú pleť vlhkosťou vo viacerých vrstvách
+ Vypĺňa jemné linky a vrásky
+ Zanecháva pleť zjemnenú a viditeľne hladšiu
od 95 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Cosrx Advanced Snail 92 All in one Cream

+ Intenzívny regeneračný krém s extraktom zo slimáka
+ Upokojuje podráždenú pleť
+ Zanecháva pleť žiarivú, jemnejšiu a pružnejšiu
+ Ľahké a nemastné zloženie
od 29 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7Beauty of Joseon Dynasty Cream

+ Intenzívne hydratačný krém pre rozjasnenie pleti
+ Pomáha predchádzať nadmernému vysušovaniu pleti
+ Pleť je na dlhé hodiny zvlhčená
+ Vytvára ochrannú bariéru
od 28 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať hydratačný krém na suchú a citlivú pleť

Hydratačný krém je pre suchú a citlivú pleť nevyhnutnou súčasťou dennej rutiny. Na tvári je totiž pleť vystavená mnohým vonkajším dráždivým podnetom, jej stav tiež zhoršuje pribúdajúci vek alebo výživové nedostatky v strave. Suchá pleť potrápi dokonca potrápi aj ľudí, ktorí mali ešte donedávna pleť normálnu, zmiešanú alebo mastnú. Stačí k tomu pár mrazivých dní a pobyt vo vykúrenom interiéri so suchým vzduchom. Hydratačný krém si dáva za úlohu dodať pleti náležitú dávku hydratácie a v ideálnom prípade i živiny, ktoré obnovia jej rovnováhu, pružnosť a ochrannú bariéru.

Prečo je pleť suchá? Toto sú najčastejšie príčiny

Suchá pokožka vzniká najmä z dôvodu nedostatočnej produkcie kožného mazu. Tento prirodzený kožný maz pomáha udržiavať pokožku hydratovanú a vytvára akúsi ochrannú bariéru pred vonkajším znečistením. Pri narušení tvorby kožného mazu sa pleť stáva vysušenou, podráždenou a popraskanou. Spočiatku sa objavujú suché miesta na čele a v oblasti spánkov, zasiahnuté bývajú aj líca, brada a citlivá pokožka pier.

Suchosť a citlivosť nie sú pre zdravú pokožku prirodzené stavy. Aké sú najčastejšie príčiny suchej pokožky?

 • Nedostatočný príjem tekutín – Dehydrovaný organizmus čerpá vodu odkiaľkoľvek, vrátane pokožky, ktorá je najväčším orgánom ľudského tela. Dostatočný pitný režim je preto pre správne fungovanie organizmu nevyhnutný.
 • Nedostatok živín v strave – Kvalita pokožky sa zhoršuje pri nedostatku vitamínu A, B2, C, E, zinku a esenciálnych mastných kyselín.
 • Nedostatok vlhkosti vo vzduchu – V zimnom období trávime veľa času vo vykurovaných interiéroch so suchým vzduchom.
 • Nízke vonkajšie teploty – Aj vzduch s mínusovými teplotami je suchý a pre odhalenú pokožku (najmä pleť na tvári) predstavuje nadmerné zaťaženie a riziko rýchlej straty vlhkosti.
 • UV žiarenie – Pokožka, ktorá je opakovane vystavená UV žiareniu, môže útržiť dlhodobé poškodenia, ktoré obmedzia jej schopnosť regenerácie. Stráca pružnosť, predčasne starne a je náchylnejšia na vysušenie.
 • Dráždivé látky v používanej kozmetike – Pleť so sklonom k suchosti by nemala byť vystavovaná kozmetike s obsahom alkoholu. Vhodné nie sú ani sulfáty, ktoré sú obsiahnuté v penivých mydlách a pleťových čistiacich penách.
 • Ochorenia – Suchá pokožka môže byť jedným z prejavov nejakého ochorenia (napríklad sa objavuje pri ochoreniach štítnej žľazy, obličiek a hormonálnej nerovnováhe), alebo ide o samotné kožné ochorenie – xeróza, ichtyóza, ekzémy, psoriáza, …

Suchá pleť a jej prejavy

Suchá pleť má rôzne prejavy, no dobrou správou je, že sú ľahko identifikovateľné a môžete proti tomuto stavu rýchlo zakročiť.

Najčastejšie sa objavuje pocit svrbenia, pnutia, pálenia a podráždenia pokožky. Na suchej pleti sú prítomné aj viditeľné šupinaté miesta, napríklad pod líniou vlasov, na lícach alebo v oblasti okolo pier. Vrásky a ryhy sú na suchej pleti čoraz viditeľnejšie a hlbšie. Suchá pleť dokonca aj bolí, najmä ak ju bez ochrany vystavíte prudkému mrazivému vzduchu. Miesta, ktoré sú suché, sa stávajú čoraz viac citlivými a bez vhodnej kozmetickej starostlivosti sú náchylné na vznik drobných raniek, prasklín alebo postupné zdrsnenie.

Pokožka nemusí byť suchá iba na tvári. Pomerne často sa tento stav objavuje aj na rukách, predlaktiach, lakťoch, kolenách a chodidlách. U niektorých ľudí je problém so suchou pokožkou celotelový.

hydratačný krém

Zdroj: pexels.com

Ako sa o suchú pleť starať?

 • Obmedzte umývanie pleti horúcou vodou – Horúca voda zbavuje pokožku prirodzených lipidov a spôsobuje jej suchosť.
 • Vynechajte dráždivú kozmetickú starostlivosť – Pleťová kozmetika s obsahom alkoholu má vysušujúce účinky.
 • Nepoužívajte penivé mydlá – Penivé mydlá zvyčajne obsahujú sulfáty, ktoré ešte viac dráždia pokožku so sklonom k suchosti.
 • Vytvorte si každodennú starostlivosť o pleť – Starostlivosť o suchú pleť by mala zahŕňať používanie výživného hydratačného krému, šetrné čistenie, ktoré pleť zbaví odumretých kožných buniek a používanie hutných pleťových masiek a pleťových sér a emulzií s vysoko hydratačnými účinkami.
 • Vyhýbajte sa znečistenému prostrediu – Prašné a zafajčené prostredie je pre suchú pleť veľkou záťažou.
 • V miestnostiach so suchým vzduchom používajte zvlhčovač vzduchu – Je to šikovný spôsob, ako rýchlo zmierniť vplyv suchého prekúreného vzduchu na pleť.
 • Dbajte na dostatočný pitný režim – Okrem vody, čajov a ovocných štiav sa oplatí do jedálnička zaradiť aj potraviny s vysokým obsahom vody (melón, jahody, cuketa, broskyne, uhorky, …). Nevhodné je pitie alkoholu a kofeínových nápojov, ktoré prispievajú k vysušovaniu pokožky.

Čo by mal obsahovať hydratačný krém na suchú a citlivú pleť?

Pri výbere hydratačného krému pre suchú pokožku je najdôležitejšie hľadať zložky, ktoré pomôžu pokožku upokojiť a vyživiť. Zároveň by mal pleťový krém prispievať k obnove jej ochrannej bariéry a k nadobudnutiu zdravej rovnováhy. V prípade hydratačných prípravkov na suchú pleť sa stretnete s 3 hlavnými spôsobmi prinavrátenia hydratácie pleti:

 1. okluzívna metóda, pri ktorej sa na pleti vytvára ochranný film udržujúci vodu vo vnútri pokožky;
 2. obnova lipidov, pri ktorej kozmetický prípravok obsahuje ceramidy, mastné kyseliny a steroly s cieľom doplniť lipidový nedostatok a pokožku zmäkčiť;
 3. metóda zvlhčenia pleti, ktorá využíva látky schopné priťahovať a udržiavať vlhkosť v pokožke.

V jednom hydratačnom pleťovom kréme nemusíte nájsť len „jednu skupinu“ zložiek. Pre vysokoefektívny účinok sa kombinujú viaceré zložky, aby poskytli komplexnejšiu ochranu pre suchú pokožku. To znamená, že najlepšie hydratačné krémy na suchú a citlivú pleť dokážu napríklad:

 • dodať pleti dostatočnú dávku hydratácie;
 • vyživiť pleť do hĺbky;
 • obnoviť prirodzenú ochrannú vrstvu;
 • stimulovať tvorbu vlastnej kyseliny hyaluronovej;
 • poskytnúť pokožke ochranu pred vonkajšími „agresormi“;
 • upokojiť podráždenie a začervenanie;
 • vyplniť vrásky a línie.
krém na tvár

Zdroj: pexels.com

Kľúčové zložky v hydratačných krémoch na suchú a citlivú pleť

Poďme si teraz k vyššie spomenutých 3 spôsobom prinavrátenia hydratácie pleti priradiť aj niekoľko často používaných zložiek, aby ste mali prehľad o tom, čo v novom kréme hľadať:

 1. Okluzanty (udržiavače, uzamkýnače vody v pokožke) – silikónové deriváty, prírodné vosky, vazelína, lanolín, …
 2. Emolienty (zmäkčovadlá pokožky) – rastlinné oleje (argánový, mandľový, avokádový, jojobový, …), maslá (bambucké, kakaové, …), ceramidy, skvalán, …
 3. Humektanty (zvlhčovače, ktoré priťahujú vodu) – kyselina hyalurónová, pantenol, kolagén, aloe vera, močovina (urea), …

Kvalitný hydratačný krém na suchú a citlivú pleť bude obsahovať niektoré z vyššie spomenutých zložiek a navyše bude aj hypoalergénny a nekomedogénny.

Čo by nemal obsahovať hydratačný krém na suchú a citlivú pleť?

Niektoré typy chemikálií, ktoré sa v kozmetickom svete bežne používajú, sú pre suchú pokožku veľmi dráždivé a prispievajú k ďalšiemu vysušovaniu. Sem patria najmä alkoholy, sulfáty, parabény a ftaláty.

Ako používať hydratačný krém na suchú pleť?

 • Najlepší čas na aplikáciu hydratačného krému je krátko po umytí/sprche. Pleť musí byť očistená od prachu, peľov a iného znečistenia. Nesmú na nej byť ani pozostatky make-upu.
 • Niekedy sa odporúča, aby bola pleť i trochu vlhká. Krém pomôže uzamknúť vlhkosť a hydratácie bude mať lepší efekt.
 • Pri nanášaní hydratačného krému postupujte smerom od stredu tváre do strán. Krém roztierajte opatrne jemnými krúživými pohybmi. Vyhnite sa ťahaniu do strán.
 • Na oblasti, v ktorých je pleť najviac vysušená, naneste aj hrubšiu vrstvu krému. Jemne masírujte, kým sa krém nevstrebe.
 • Nezabudnite hydratovať aj pokožku na krku s prechodom na dekolt.
 • Pre dosiahnutie výsledku je dôležité používať hydratačný krém pravidelne, niekedy i dvakrát za deň. Podľa potreby i viac, ak to dovoľuje návod na používanie konkrétneho produktu.

Ceny hydratačných krémov na pleť

Koľko zaplatíte za kvalitný hydratačný krém na suchú a citlivú pleť? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Hydratačné krémy na pleť do 10 eur

Už v tejto cene nájdete široký výber hydratačných krémov, ktoré sú bežne dostupné v supermarketoch a drogériách. Niektoré sprevádzajú aj napriek nižšej cene veľmi dobré recenzie, iné však nemajú na problémy suchej a citlivej pleti dostatočný účinok. Rozdiely v kvalite a zložení môžu byť obrovské. Hľadajte taký produkt, ktorý suchú a citlivú pleť upokojí, zmierni svrbenie a pomôže obnoviť jej stratenú hydratáciu.

Hydratačné krémy na pleť od 10 do 30 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie hydratačné krémy na suchú a citlivú pleť, zaujme pomerom cena/výkon. Výkon je chápaný v zmysle účinnosti na problémy pleti. V zložení týchto krémov nájdete kombináciu niekoľkých dôležitých zložiek, ktoré pomáhajú udržiavať a prinavracať pleti hydratáciu, dopĺňajú jej chýbajúce živiny a obnovujú zdravú kožnú bariéru. Kvalitnejšie krémy z tejto kategórie poskytujú aj ochranu pred vonkajšími vplyvmi, vypĺňajú vrásky a dodávajú jas.

Hydratačné krémy na pleť od 30 eur

Hľadáte krém, ktorý vašej suchej a citlivej pleti dodá hlbokú dlhotrvajúcu hydratáciu, podporí jej regeneračné schopnosti a poskytne jej silný revitalizačný účinok? V kozmetickom svete natrafíte na produkty z rôznych cenových relácií. Tie drahšie oslovia náročnejších kupujúcich. Za svoju investíciu by ste mali dostať vysokoúčinný krém s výbornou znášanlivosťou, ktorého používanie by sa spája s očakávaným zlepšením stavu pleti. A to už po niekoľkých aplikáciách…

Najlepšie značky hydratačných krémov na pleť

 • Iuvenio – Česká značka Iuvenio priniesla na trh výnimočné kozmetické produkty. Revolučné inovatívne technológie prináša aj výživný nočný krém Iuvenio Moon. Okrem toho, že hydratuje a zlepšuje kožnú bariéru, má aj viacero ďalších predností.
 • Dr. Jart+ – Od juhokórejskej kozmetickej značky nájdete na našom trhu dostupné dve obľúbené edície Ceramidin™ (výnimočná hydratácia) a Cicapair™ (redukcia začervenania a hydratácia).
 • Clarins – Známa francúzska kozmetická značka zaujme kvalitnou pleťovou kozmetikou a zodpovedným prístupom k výberu aktívnych látok. V jej portfóliu nájdete napríklad aj obľúbený intenzívny hydratačný krém Clarins Hydra-Essentiel [HA²] Silky Cream.
 • Institut Esthederm – Ošetrujúca francúzska kozmetika Institut Esthederm má na svojom konte desiatky patentovaných formulí v snahe prinášať produkty, ktoré zanechajú pokožku dlhodobo zdravú a silnú. Pre potreby suchej pleti je vhodný napríklad vysoko koncentrovaný krém obsahujúci 10% kyseliny hyalurónovej – Institut Esthederm Intensive Hyaluronic Cream.
 • Cosrx – Uznávaná kórejská značka kozmetiky si získala davy priaznivcov ponukou funkčných produktov, ktoré sú bohaté na kľúčové zložky. Do pozornosti dávame krém Cosrx Advanced Snail 92 All in one Cream a krém COSRX Hyaluronic Hydra Intensive Cream.
 • Beauty of Joseon – Aj táto kórejská značka starostlivosti o pleť sa 100 % venuje vytváraniu čistých a účinných produktov starostlivosti o pleť. Jedinečné zloženie nájdete v hĺbkovo a dlhodobo hydratačnom kréme s ľahkou konzistenciou Dynasty Cream.
 • CeraVe – Pod dohľadom dermatológov vznikol kompletný rad produktov starostlivosti o pleť. Je to práve CeraVe hydratačný krém obnovujúci ochrannú bariéru suchej až veľmi suchej pokožky, ktorý patrí medzi najpredávanejšie a získal už množstvo spokojných recenzií.
 • Vichy – Ak hľadáte kozmetické produkty, ktoré sú vytvorené tak, aby nespôsobovali podráždenie a alergické reakcie, oplatí sa rozhliadnuť v portfóliu známej značky Vichy. Pre veľmi suchú pleť je vytvorený krém Vichy Nutrilogie, ktorý podporuje znovutvorenie vlastných lipidov. Až 72-hodinové zvýšenie hydratácie sľubuje krém Vichy Mineral89.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Iuvenio MOON

+ Nočná starostlivosť pre zrelú pleť, vhodná aj pre mladú suchú pleť
+ Zlepšuje kožnú bariéru, hydratuje
+ Redukuje jemné aj hlbšie vrásky
+ Spevňuje a vypína pleť
od 24 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Dr. Jart+ Cicapair™ Tiger Grass Re.pair Cream

+ Upokojujúci krém pre citlivú pleť so sklonom k začervenaniu
+ Okamžitá úľava pri podráždení pleti
+ Posilňuje hydratačnú bariéru pleti
+ Zanecháva pleť jemnú
od 41 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Clarins Hydra-Essentiel [HA²] Rich Cream

+ Bohatý hydratačný krém pre veľmi suchú pleť
+ Krémová, vyživujúca a nemastná textúra
+ Zanecháva na pleti veľmi príjemný pocit
od 40 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4CeraVe hydratačný pleťový krém SPF25

+ Krém na normálnu až suchú pleť
+ Dlhodobo hydratuje a pomáha obnoviť ochrannú kožnú bariéru
+ Bez parfumácie, nekomedogénny
+ Pomer cena/kvalita
od 14 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Institut Esthederm Intensive Hyaluronic Global Cellular Protection –
Pleťový krém s hydratačným účinkom


+ Dodáva pleti intenzívnu hydratáciu
+ 3 typy kyseliny hyalurónovej zásobujú pleť vlhkosťou vo viacerých vrstvách
+ Vypĺňa jemné linky a vrásky
+ Zanecháva pleť zjemnenú a viditeľne hladšiu
od 95 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Cosrx Advanced Snail 92 All in one Cream

+ Intenzívny regeneračný krém s extraktom zo slimáka
+ Upokojuje podráždenú pleť
+ Zanecháva pleť žiarivú, jemnejšiu a pružnejšiu
+ Ľahké a nemastné zloženie
od 29 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#7Beauty of Joseon Dynasty Cream

+ Intenzívne hydratačný krém pre rozjasnenie pleti
+ Pomáha predchádzať nadmernému vysušovaniu pleti
+ Pleť je na dlhé hodiny zvlhčená
+ Vytvára ochrannú bariéru
od 28 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin