Najlepšie zimné fusaky: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie zimné fusaky
Fusak, ktorý patrí medzi základné prvky výbavy bábätka, má zásadné úlohy – udržuje teplo a poskytuje ochranu pred chladom, vetrom a vlhkom. Nejde o najlacnejšiu položku, preto sa oplatí na výber pozrieť z viacerých uhlov pohľadu. Akými kvalitami disponujú najlepšie zimné fusaky do kočíka?

Či už sa chystáte na prechádzky s kočíkom zasneženou krajinou, alebo odolávate sychravým a chladným dňom, potrebujete na svojej strane spojenca, ktorý vám pomôže udržať dieťatko v teple. Najmä najmenšie bábätka, ktoré ešte nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu, sú rýchlo ohrozené podchladením. Kvalitný zimný fusak má výborné termoizolačné vlastnosti, jednoducho sa s nim manipuluje, dáva možnosť úpravy podľa aktuálnych potrieb a navyše bude aj dobre vyzerať. Nemusíte sa zmieriť so všedným vzhľadom. Práve naopak. Krásne nadýchané zimné fusaky s kožušinkou dokonale dopĺňajú moderné kočíky a k niektorým je dokonca možné dokúpiť aj perfektne ladiaci rukávnik na madlo kočíka.

Ponuka zimných fusakov je prekvapivo veľká a hoci sa zdá, že si stačí vybrať zimný fusak iba podľa vkusu a v rámci stanoveného rozpočtu, je to klamlivá predstava. Dôležité je zohľadniť veľkosť fusaku, jeho umiestnenie, materiálové prevedenie, čistenie a ešte čosi naviac. Všetko dôležité sa dozviete z nášho sprievodcu. Zamerali sme sa na testy a recenzie zimných fusakov, ktoré nám pomohli zostaviť nasledujúci rebríček s veľmi dobre hodnotenými modelmi.

Najlepšie zimné fusaky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Zopa Zimný FLUFFY

Najlepší, náš víťaz
✔️ Veľmi dobré recenzie
✔️ Hrejivý a odolný fusak
✔️ Jednoduchá inštalácia do kočíka
✔️ Vetru a vode odolný
✔️ Snímateľný kožušinový lem
📌 od 74 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Cottonmoose zimný Combi yukon 3v1

S kožušinkou
✔️ Multifunkčný fusak, vhodný na jeseň aj zimu
✔️ Fusak rastie s dieťaťom
✔️ Spodná časť sa dá používať aj ako príručná taška
✔️ Detailne a kvalitne spracovaný
✔️ Nekĺzavý, nepremokavý
📌 od 89 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3New Baby Zimný Classic Wool

S ovčím rúnom
✔️ Príjemne mäkučký a hrejivý
✔️ Rozopínanie po celej dĺžke
✔️ Sťahovacie gumičky pre lepšie prispôsobenie
✔️ Ideálny do hlbokého kočíka
📌 od 34 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4 Baby Nellys MAXI

Česká značka
✔️ Multifunkčný zimný fusak pre deti od 0 - 3 rokov
✔️ Vonkajší nepremokavý materiál
✔️ Rozopínanie po celej dĺžke
✔️ Vhodný do hlbokého, športového kočíka aj saní
📌 od 49 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Womar 3v1 s ovčím rúnom

Cena / kvalita
✔️ Ovčia vlna je antialergická
✔️ Vonkajší materiál neabsorbuje vlhkosť z okolia
✔️ Multifunkčné využitie v rôznych autosedačkách aj kočíkoch
📌 od 52 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6EasyGrow GRANDMA

Celoročný
✔️ Unikátny fusak s vyberateľnou perovou perinkou
✔️ Vode aj vetru odolný
✔️ Zaujímavé vonkajšie spracovanie materiálu
✔️ Protišmyková zadná časť
📌 od 150 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať zimný fusak do kočíka

Ako vybrať zimný fusak, s ktorým budete vy aj vaše dieťatko spokojní? V hre je niekoľko faktorov, ktoré by ste mali zvážiť. Dobrý zimný fusak môže poslúžiť niekoľkým deťom v rodine. Samozrejme, pekne postupne a za sebou. Či už hľadáte zimný fusak do hlbokého kočíka, športového kočíka alebo do autosedačky, zaujímavé informácie rady a tipy nájdete v nasledujúcich riadkoch.

dieťa vo fusaku

Aké vlastnosti má kvalitný zimný fusak?

 • Aj keď sa hovorí, že zimný fusak by mal hriať, v skutočnosti nie je vybavený žiadnym výhrevným telesom. Podobne ako spacáky má za úlohu udržiavať teplotu naakumulovanú okolo tela. Fusak teda vytvára izoláciu a udržuje dieťa v teple, ktoré vyprodukovalo jeho telíčko. Cíti sa rovnako príjemne, ako vy v kvalitnej zimnej bunde.
 • Vonkajšia úprava fusaku by mala byť vodoodpudivá a vetruvzdorná. Chráni dieťatko pred poveternostnými vplyvmi v najvyššej možnej miere.
 • S kvalitným fusakom sa vám bude dobre pracovať. Má spoľahlivé zipsy a zapínanie, nepúšťa chlpy, nitky a umožňuje zababušiť bábätko behom pár sekúnd. A rovnako rýchlo ho z fusaku aj vybrať.
 • Ak si zadovážite fusak, ktorý sa vyznačuje jednoduchou údržbou (napríklad štandardné pranie v práčke), nemusíte sa báť ani občasného znečistenia.
 • Kvalitný zimný fusak disponuje istou mierou prispôsobiteľnosti. Tá sa prejavuje vo viacerých úrovniach a záleží len na vašom výbere, ktorú vlastnosť využijete. Najvyhľadávanejšie je sťahovanie okolo kapucne, otvory na bezpečnostné pásy, protišmyková úprava zadnej vonkajšej časti či predlžujúci nánožník vystlaný materiálom, ktorý odoláva zašpineniu od topánok.

Zimný fusak do hlbokého kočíka, športového kočíka alebo autosedačky?

Prvým krokom výberu je stanoviť si, kde budete fusak v prevažnej miere používať. Väčšina zimných fusakov je určených na vloženie do hlbokého kočíka (vaničky) alebo sedacej časti športového kočíka. V závislosti od toho sa potom odvíja celkové prevedenie zimného fusaku.

Zimný fusak do hlbokého kočíka

Zimný fusak do hlbokého kočíka nie je dlhší ako 80 – 90 cm. Svojou šírkou zvyčajne presne vyplní objem vaničky. Stačí iba odzipsovať prednú časť, bábätko uložiť, starostlivo zazipsovať a hor sa na prechádzku. Hlboký kočík je určený pre bábätká do 6 mesiacov, kde sa ešte nepočíta s veľkou fyzickou aktivitou. Preto sú základné zimné fusaky “menej” vybavené, keďže bábätko pokojne leží a spí.

Zimný fusak do športového kočíka

Zimný fusak do športového kočíka už má niekoľko prvkov naviac a je dlhý približne 95 – 115 cm. Svojím strihom je prispôsobený dieťaťu, ktoré v kočíku sedí a z času na čas chce mať ruky aj vonku. Poskytne mu tiež dostatočnú ochranu a prekrytie aj počas spánku. Dokáže plne nahradiť deku a ak je vybavený vodeodolnou a vetruvzdornou úpravou, tak aj kočíkový nánožník. Okrem toho by mu nemali chýbať predpripravené otvory na bezpečnostné pásy (ramenné, bedrové aj stredové). Aby sa fusak v kočíku neposúval, zíde sa protišmyková úprava zadnej časti a fixačné prvky, ktorými fusak zachytíte o hornú časť chrbtovej opierky.

Zimný fusak do autosedačky

Zimný fusak do autosedačky môže mať rôzne podoby. Niektorí rodičia preferujú mäkký flaušový overal / fusak, prekrytý dekou a nánožníkom. Iní siahnu po plnohodnotnom zateplenom fusaku. Vždy však myslite na to, že bábätko musí byť v sedačke fixované pásmi ešte cez základné oblečenie. Pásy by nemali viesť ponad bundičku, hrubý overal a už vôbec nie cez hrubý fusak. Po zapnutí kúrenia v aute nezabudnite fusak rozzipsovať. Rovnako ako na podchladenie je dieťa náchylné aj na rýchle prehriatie.

Rastúci zimný fusak do kočíka

Rastúci zimný fusak do kočíka je zaujímavým kompromisom s perspektívou na využitie minimálne počas dvoch až troch zimných sezón. Tvorí ho základný fusak do hlbokého kočíka, ktorý sa v spodnej časti dá rozšíriť o tzv. fusakový nánožník, čím sa fusak predĺži o ďalších 25 – 40 cm a dieťa ho môže ďalší rok používať v športovom kočíku. Hoci ušetríte, pripravte sa na isté kompromisy a väčšie riziko opotrebovania zipsov a sťahovacích prvkov. Dizajn rastúcich fusakov je v prevažnej miere neutrálny, základný.

Veľkosť zimného fusaku

Čosi o veľkostiach fusakov sme už naznačili v delení vyššie. Zamerajte sa na modely, ktoré budú vyhovovať kočíku a vášmu dieťaťu. Pomerne často sa stáva, že je fusak na hlbokú vaničku príliš veľký a pre bábätko zostáva iba málo priestoru. Najväčší problém mávajú bábätká vo veku 5 – 6 mesiacov, pre ktoré je vanička už i tak sotva dostačujúca.

Prečo nekupovať veľký fusak? Predstavte si, že ležíte vonku v spacáku, ktorý neobopína vaše telo. Kým vaše telo vytvorí dostatok tepla, prejde dosť času, a i tak môžete pociťovať chlad. Rovnako je to aj v situácii, kedy je útle bábätko vložené do príliš veľkého fusaku. Ani ten najlepší zimný fusak mu potom nedokáže zabezpečiť optimálnu tepelnú izoláciu, ktorá by ho chránila pred chladom. Zimný fusak by mal teda mať primerané rozmery – nevhodný je príliš veľký a rovnako tak aj veľmi tesný.

zimný fusak pre dieťa

Materiálové prevedenie

Zimný fusak tvoria dve až tri vrstvy.

Dve sú prítomné pri klasických fusakoch s ovčím rúnom. To poskytuje dostatočnú tepelnú izoláciu a zároveň sa v ňom veľmi príjemne leží. Okrem ovčieho rúna majú ešte vonkajšiu vrstvu z odolného syntetického materiálu, ktorý poskytuje ochranu pred premoknutím a prefukovaním.

Väčšina fusakov je vytvorená z troch vrstiev – vonkajšia vrstva, výplň a vnútorná vrstva.

 • Vonkajšia vrstva je na fusakoch odolná voči poveternostným vplyvom – vode a vetru. Výborné vlastnosti poskytujú syntetické materiály. Táto vrstva nie je v priamom kontakte s pokožkou dieťaťa. Oceníte, ak bude nenáročná na údržbu, odolná voči fľakom a fŕkancom od kolies.
 • Výplň zimného fusaku je syntetická (napríklad z ľahkých a antibakteriálnych syntetických vlákien) alebo prírodná (ovčia vlna, páperie). Je mäkká, jej úlohou je poskytovať dostatočnú tepelnú izoláciu. Výplň môže byť na “náveternej” strane (predná časť fusaku) hrubšia ako vzadu a po stranách.
 • Vnútorná vrstva fusaku je v kontakte s dieťaťom a aj časťou jeho odhalenej pokožky. Je preto dôležité, aby išlo o materiál príjemný na dotyk a nedráždivý. Vedie bavlna, bambusové vlákno, flanel, flauš či fleece.

Kvalita zapínania

O tom, ako zipsy a zapínanie na fusakoch fungujú sa pravdepodobne presvedčíte až na vlastnej koži. Najčastejšie sa používajú klasické zipsy a suché zipsy. V oboch prípadoch by nemali byť slabinou fusaku. Žiadne prefukovanie, zadrhávanie, ani zatrhávanie vnútornej podšívky, či chytanie chlpov. Kvalitné zipsy majú prekrytie z vonkajšej strany, aby cez ne neprefukovalo ani sa do vnútra fusaku nedostávala voda.

Praktické prvky na zimných fusakoch

Pre lepšiu predstavu o tom, aké prvky môžu byť súčasťou fusaku, si pozrite nasledujúci sumarizujúci zoznam.

 • Kožušina na kapucni – Obľúbený a trendy prvok, ktorý sprevádzajú protichodné názory. Jedna skupina rodičov má rešpekt pred chĺpkami, ktoré by mohlo malé dieťa vdýchnuť alebo oblízať. Pre ďalších je to prvok, ktorý udržuje tepelné pohodlie okolo hlavičky dieťaťa a zachytáva vločky snehu skôr, ako mu dopadnú do tváre.
 • Sťahovanie na kapucni – Praktické gumy doplnené o klipy umožňujú regulovať veľkosť kapucne okolo hlavičky dieťaťa.
 • Prešívanie výplne – Udržuje výplň na mieste. Výplň sa vďaka prešívaniu nehromadí do kútov a rovnomerne hreje.
 • Dĺžková prispôsobiteľnosť – Výsada rastúcich zimných fusakov. Spodná časť fusaku sa môže na úvod odzipsovať. O rok neskôr, cez ďalšiu zimu, sa pripojí naspäť a hreje nohy dieťaťa, ktoré za rok vyrástlo aj o 30 cm.
 • Otvory na bezpečnostné pásy – Systém otvorov na zadnej strane fusaku na prevlečenie bezpečnostných pásov autosedačky alebo športového kočíka. Nemusia byť všetky priechodné. Ako prvé nožničkami opatrne otvoríte tie, ktoré potrebujete.
 • Rozopínanie po celej dĺžke / na deku – Niektoré fusaky sa dajú rozložiť na pohodlnú mäkkú deku. Využijete pri návštevách alebo v čakárni u lekára.
 • Protišmyková úprava na zadnej strane – Čiastočne chráni pred kĺzaním fusaku zo sedacej časti. Dva syntetické materiály (kočík vs. fusak) sú totiž na povrchu dosť hladké.
 • Reflexné prvky – Na prednej strane fusaku. Zvyšujú viditeľnosť kočíka v sychravom počasí a za zhoršených svetelných podmienok.
 • Fixačné úchyty o kočík – Nájdete ich v hornej časti fusaku a aj po stranách a dolu. Sú súčasťou fusakov do športových kočíkov. Udržujú fusak na mieste a uľahčia nasadanie aj vysadanie z kočíka. Ak tieto úchyty chýbajú, môžete si ich jednoducho vyrobiť. Zvyčajne ide o šnúrky alebo pásy s kúskom silného suchého zipsu. Zachytávajú sa o rám kočíka.
 • Šuštiak v nánožníkovej časti – Vhodný prvok, najmä ak v kočíku sedí dieťa obuté. Spodnú časť stačí odzipsovať a ak je zablatené, zľahka ju očistiť vlhčenou utierkou alebo mokrou hubkou. Poprípade aj oprať (netreba čistiť celý fusak).

Dizajn zimných fusakov

Je z čoho vyberať! Vôbec nemusíte mať obavy, že by ste v ponuke zimných fusakov nevedeli nájsť model podľa svojho vkusu, ktorý výborne doladí aj košík. Fusaky majú elegantný, univerzálny aj športový dizajn. Vždy prednostne myslite na pohodlie a tepelný komfort dieťaťa.

Čistenie a pranie zimného fusaku

Starostlivosť o fusak môže byť prekvapivo jednoduchá, ale aj trošku náročnejšia. Všetko záleží od jeho prevedenia a použitých materiálov. Pátrajte po informácii o tom, ako fusak prať – ručné pranie, v práčke, maximálna teplota, otáčky, sušenie. Je dobré myslieť vopred a počítať s občasným znečistením – ako vonkajšej, tak aj vnútornej vrstvy

Ceny zimných fusakov

Koľko zaplatíte za kvalitný zimný fusak do kočíka? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku fusakov rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

✅ Zimné fusaky do 35 eur

Strihovo jednoduché zimné fusaky do kočíka, vhodné do hlbokej vaničky. Nájdete tu aj fusaky s ovčím rúnom. Hoci ide o základné prevedenie, môžu spoľahlivo poslúžiť viacerým deťom v rodine. Dajú sa použiť na sánky. Štýlové prevedenie ešte neočakávajte.

✅ Zimné fusaky od 35 do 70 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie zimné fusaky s veľmi dobrým pomerom cena / kvalita. Výborná hrejivosť, zaujímavá farebnosť, kvalitné materiály a nadýchaná kožušina na kapucni. Široký výber fusakov vhodných do hlbokého a športového kočíka.

✅ Zimné fusaky od 70 eur

Radi sa obklopujete krásnymi a funkčnými vecami? Potom neprehliadnite krásne luxusné zimné fusaky, ktoré majú vo svojom portfóliu prémiové značky. Výborná hrejivosť a perfektný dizajn.

Najlepšie značky zimných fusakov

 • Zopa – Zimné fusaky, ktoré sú už niekoľko sezón v centre pozornosti. Nadýchaný kožušinový len, kvalitné spracovanie a extra hrejivosť.
 • Cottonmoose – Široký výber luxusne spracovaných zimných fusakov. Prémiové spracovanie, štýlový dizajn, ktorý uspokojí aj náročných. Rastúce fusaky + základné strihy.
 • New Baby – Desiatky zimných fusakov – s ovčím rúnom, antibakteriálnymi a vodoodpudivými textíliami. Dobrý pomer cena / kvalita.
 • Womar – Ak patríte k milovníkom tradičného štýlu a výnimočnej funkčnosti, pozrite si ponuku fusakov Womar, kde prevažujú najmä fusaky s ovčím rúnom.
 • EasyGrow – Fusaky s vyberateľnou perovou časťou, vhodné na použitie počas celého roka. Kvalitné spracovanie, vyššia cena, exkluzívny dizajn.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako obliecť dieťa do fusaku?

Jedna správna odpoveď neexistuje. Záleží od vonkajších teplôt, ale aj termoizolačných schopností fusaku. Akonáhle teploty poklesnú pod 12 °C, neotáľajte s použitím zimného fusaku. Dieťa obliekajte tak, aby ste ho v prípade potreby mohli aspoň na chvíľu z kočíka vybrať. Radšej viac tenších vrstiev oblečenia, ako jedna hrubá. Ak sa dieťatko cíti nepokojne a je mu teplo, jednoducho jednu vrstvu odoberiete.

Ako zistiť, že je dieťaťu vo fusaku teplo / zima?

Ak je dieťatku teplo, spoznáte to napríklad podľa červenej tváre, celkového nepokoja, mokrého zátylku a chrbátika. Naopak, vrstvu naviac pridajte v prípade, ak má dieťa zadnú časť krku studenú, ak má studený nos, alebo ak je po dotyku na hrudi chladné.

Existuje fusak do autosedačky?

Áno, môže mať podobu mäkkého flaušového fusaku alebo ide o plnohodnotný fusak s vonkajšou nepremokavou vrstvou. Hrubý fusak by mal byť v aute otvorený, inak hrozí prehriatie dieťaťa. Ak po vystúpení z auta prekladáte vajíčko na podvozok kočíka, oceníte jeho vetruvzdornú a vodeodolnú úpravu.

Aký je to rastúci fusak?

Ide o fusak, ktorý môžete používať viac zimných sezón. Základ fusaku sa dá rozšíriť o spodnú časť na nohy a rastie s dieťaťom.

Aké doplnky má zimný fusak do športového kočíka?

Jeho súčasťou by mali byť otvory na bezpečnostné pásy a úchyty, pomocou ktorých zafixujete fusak o konštrukciu kočíka, aby sa nezosúval a nešmýkal.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Zopa Zimný FLUFFY

Najlepší, náš víťaz
✔️ Veľmi dobré recenzie
✔️ Hrejivý a odolný fusak
✔️ Jednoduchá inštalácia do kočíka
✔️ Vetru a vode odolný
✔️ Snímateľný kožušinový lem
📌 od 74 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Cottonmoose zimný Combi yukon 3v1

S kožušinkou
✔️ Multifunkčný fusak, vhodný na jeseň aj zimu
✔️ Fusak rastie s dieťaťom
✔️ Spodná časť sa dá používať aj ako príručná taška
✔️ Detailne a kvalitne spracovaný
✔️ Nekĺzavý, nepremokavý
📌 od 89 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3New Baby Zimný Classic Wool

S ovčím rúnom
✔️ Príjemne mäkučký a hrejivý
✔️ Rozopínanie po celej dĺžke
✔️ Sťahovacie gumičky pre lepšie prispôsobenie
✔️ Ideálny do hlbokého kočíka
📌 od 34 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4 Baby Nellys MAXI

Česká značka
✔️ Multifunkčný zimný fusak pre deti od 0 - 3 rokov
✔️ Vonkajší nepremokavý materiál
✔️ Rozopínanie po celej dĺžke
✔️ Vhodný do hlbokého, športového kočíka aj saní
📌 od 49 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Womar 3v1 s ovčím rúnom

Cena / kvalita
✔️ Ovčia vlna je antialergická
✔️ Vonkajší materiál neabsorbuje vlhkosť z okolia
✔️ Multifunkčné využitie v rôznych autosedačkách aj kočíkoch
📌 od 52 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6EasyGrow GRANDMA

Celoročný
✔️ Unikátny fusak s vyberateľnou perovou perinkou
✔️ Vode aj vetru odolný
✔️ Zaujímavé vonkajšie spracovanie materiálu
✔️ Protišmyková zadná časť
📌 od 150 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin