Najlepšie robotické čističe okien: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie robotické čističe okienČistenie okien niekedy dokáže prerásť cez hlavu, a to doslova. Najmä, ak sú okná vysoko a ťažko dostupné. Hľadáte spôsob, ako rýchlo a bezpečne umyť okná? Okrem akumulátorových vysávačov na okná si čoraz väčšiu pozornosť kradnú roboty. Áno, podobne ako existujú robotické vysávače a mopy na podlahy, aj okná môžete dať umyť šikovnému zariadeniu. Aké vlastnosti a funkcie majú najlepšie robotické čističe okien? Dokážu pracovať samostatne a s dobrým výsledkom?

V nasledujúcom sprievodcovi výberom sa pokúsime vaše rozhodovanie uľahčiť. Na základe testov a recenzií robotických čističov okien sme vybrali modely, ktoré medzi spotrebiteľmi aj odborníkmi najviac rezonujú s pozitívnym ohlasom. Na rozdiel od dobre naštartovanej kategórie robotických vysávačov, nie je v tejto oblasti zatiaľ veľká “tlačenica”. Zároveň sa do vývoja robotov na okná pustili takmer výhradne iba značky, ktoré už majú dostatok skúseností s vývojom robotov na podlahy. Pre spotrebiteľov to potom znamená výbavu spoľahlivých senzorov, prepracovaných navigačných systémov a technológiu, ktorá je overená mnohými testovaniami.

Ako robot na čistenie okien pracuje? V čom sú jeho nevýhody a naopak – s akými nedostatkami sa môžete stretnúť? V nasledujúcich riadkoch nájdete informácie, rady a tipy, ktoré vás môžu nasmerovať k správnemu výberu.

Najlepšie robotické čističe okien podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Hobot 298

Víťaz testu. Aktuálne to najlepšie
✔️ Pracuje rýchlosťou 1 meter štvorcový za necelé 2,5 minúty
✔️ Obsahuje zásobník na vodu s ultrasonickou tryskou
✔️ Vybavený GYRO senzorom, dvomi laserovými senzormi a navigačným systémom s AI-Techonology S2.1, ktoré kontrolujú pohyb robota po čistenom povrchu podobne ako autopilot
✔️ Univerzálne využitie na čistenie okien, skiel s bezpečnostnou či inou fóliou, zrkadiel, sklenených výplní dverí, sprchových kútov, obkladov v kúpeľni
📌 od 340 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Hobot 288

Alternatíva víťaza
✔️ Ponúka pre čistenie dva druhy utierok. Modré pre suché čistenie a žlté pre vlhké čistenie a leštenie
✔️ Univerzálne využitie na čistenie okien, skiel s bezpečnostnou či inou fóliou, zrkadiel, sklenených výplní dverí, sprchových kútov, obkladov v kúpeľni
✔️ Vybavený GYRO senzorom, dvomi laserovými senzormi a navigačným systémom s AI-Techonology 3.0
✔️ Získané ocenenie zlatá medaila iENA preukazuje vysokú kvalitu a výnimočnosť produktu Hobot v odbore robotiky.
📌 od 304 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Symbo Weebot W150

Veľmi dobré recenzie
✔️ Robotický čistič na okná s vibračnou podložkou pre dokonalé čistenie okien a skiel
✔️ Zvládne tiež povrchy s minimálnym sklonom 30°
✔️ Funkcia detekcie okrajov zaistí, že Symbo Weebot W150 je vhodný aj pre bezrámové okná.
✔️ Pomocou diaľkového ovládania môžete poslať robota na znečistené miesto a spustiť funkciu intenzívneho lokálneho čistenia
📌 od 240 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Mamibot W110-T

Najlepší lacný produkt
✔️ Účinnosť čistenia dosahuje až 98%
✔️ Čistí okná a sklá rôznej hrúbky, sklenené dvere, výlohy, zrkadlá, zrkadlové skrine, sklenené sprchové kúty
✔️ Prevádzka vo zvislej aj vodorovnej polohe
✔️ Kvalitné a šetrné utierky z mikrovlákna - 14 ks v balení
📌 od 222 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Hobot 198

Cena / Výkon
✔️ Automaticky rozpozná veľkosť čisteného povrchu vo vodorovnej i zvislej polohe a zvládne vyčistiť veľké plochy o šírke až 6 m
✔️ Môže byť ovládaný pomocou inteligentného telefónu so systémom iOS a Android
✔️ Vybavený GYRO senzorom a navigačným systémom s AI-Techonology 2.1, ktoré kontrolujú pohyb robota po čistenom povrchu
✔️ Systém Single-Side-Cleaning zaistí čistenie skiel akejkoľvek hrúbky a rôzne druhy sklenených povrchov
📌 od 285 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať robotický čistič okien

Na úvod začneme tým, že si priblížime, v akých situáciách by pre vás robotický čistič na okná mohol byť prínosom. Hneď za tým sa budeme venovať základným parametrom, možnostiam a výbave, výhodám a nevýhodám. V druhej polovice nebude chýbať cenové rozlíšenie, pátranie po optimálnom pomere cena / výkon a tiež vás môže zaujať aj predstavenie najlepších značiek, v ktorých ponuke nájdete kvalitné robotické čističe okien. Bez dlhých slov – poďme na to!

umývanie okna

Kedy uvažovať o robotickom čističi okien?

Robot na čistenie okien sa osvedčil predovšetkým majiteľom veľkých a vysokých okien, ku ktorým sa nedá dostať bez použitia rebríku, či dokonca plošiny. Siahajú po nich aj majitelia obchodov a prevádzok, pretože si výborne poradia s výkladmi, veľkými presklenými a hladkými plochami. Veľmi dobré skúsenosti s robotickými čističmi okien majú aj obyvatelia bytov na poschodí. Ak bývate v paneláku, umývanie okien už nemusí byť adrenalínovou aktivitou! S pomocou tohto zariadenia sú okná umyté bez námahy a rizika úrazu.

Tam však jeho využitie nekončí. Poradí si aj s čistením iných hladkých povrchov, nielen zvislých, ale aj šikmých a vodorovných.

Ako robot na čistenie okien funguje?

Robotický čistič okien môže mať štvorcový, oválny, ale aj trojuholníkový tvar. Na prvý pohľad sa akoby magicky vznáša po table okna, no môže za to vďačiť pokročilej technológii využívajúcej podtlak. Za pomoci prisávacieho motora samotný robot pevne priľne k zvislej hladkej ploche.

Po skle sa pohybuje pomocou sady koliesok alebo pásov. Môže vykonávať krúživý pohyb, lineárny pohyb (z jednej strany na druhú, vodorovne aj zvislo), pohyb do písmena Z alebo N.

Súčasťou “podvozku” sú zvyčajne vysokosavé kvalitné podložky z mikrovlákna. Niektoré sú navrhnuté tak, aby sklo dôkladne preleštili (režim suchého leštenia), ďalšie do seba sajú špinu aj zvyškovú vlhkosť (režim mokrého čistenia).

Spôsob napájania

Aj napriek tomu, že u väčšiny elektrických upratovacích pomocníkov sa výrobcovia snažia o “odstrihnutie od kábla”, napájanie robotických čističov okien je zatiaľ sieťové.

Súčasťou prístroja je síce menší vstavaný akumulátor (kapacita cca do 600 mAh), energia z neho sa nevyužíva na bežnú činnosť a umývanie okien. Ide o jednu z bezpečnostných poistiek, ktorá má zabrániť spadnutiu robota z okna pri nečakanom výpadku prúdu. Sieťové napájanie zabezpečuje robotovi dostatočný výkon (prisatie, pohyb aj čistenie) po neobmedzenú dobu. Môžete sa preto pustiť do čistenia veľkých plôch, bez toho, že by vás obmedzovala doba na jedno nabitie (ako to už v prípade akumulátorových prístrojov býva).

Napájací kábel je v prípade robotických čističov dostatočne dlhý, približne od 4 – 10 m, v závislosti od modelu a jeho určenia (pre domáce vs. komerčné využitie).

Dôraz na bezpečnosť

 • Môže robot z okna spadnúť? Aby sa predišlo riziku vážneho poškodenia, súčasťou výbavy k prístroju je bezpečnostné kotviace lano, ktoré sa istí o pevný rám okna alebo najbližší pevný bod nad čistenou plochou. Pri výpadku elektrického prúdu udrží na istý čas robotický čistič na mieste akumulátor, ktorý sa automaticky uvedie do chodu. Ak nepostrehnete, že k výpadku prúdu došlo a batéria sa medzičasom vybije (už za pár minúť), v najhoršom možno scenári bude robot visieť na okne, zaistený na lane. K jeho poškodeniu by pri dodržaní všetkých bezpečnostných odporúčaní nemalo dôjsť.
 • Zvládne robotický čistič aj bezrámové okná? Dokáže detekovať koniec plochy, podobne ako robotický vysávač schody a iné zmeny výšok? Áno, moderné roboty na okná už majú aj tieto schopnosti. Staršie modely dokázali pracovať iba na oknách s rámom, ktoré im bezpečne vytýčili plochu. Spojenie laserových senzorov, gyroskopu a umelej inteligencie (AI) spoľahlivo zvládne aj čistenie bezrámových presklených plôch (také ako nájdete na presklených dverách kancelárií, recepcií, atď.).
 • Snažíte sa spustiť robotický čistič, no nedarí sa vám? Ak ste vopred nenabili poistný akumulátor na plnú kapacitu, robot z bezpečnostných dôvodov nebude fungovať. Ide o jednu z ďalších poistiek, ktoré chránia prístroj, ale aj majetok a ľudí pod oknom.

Povrchy a plochy

Na aké povrchy okná je robotický čistič vhodný? Najlepšie robotické čističe okien si poradia so sklenými výplňami rôznych hrúbok, hladkými obkladmi, zrkadlami, výplňou na sprchovacích kútoch a niektoré zvládajú dokonca aj pohyb po strešných oknách, či vodorovných plochách.

Pred kúpou sa starostlivo informujte, pre akú veľkú plochu je robot vhodný. Udáva sa predovšetkým minimálna a v niektorých prípadoch dokonca aj maximálna veľkosť plochy. Môžete sa napríklad dočítať, že robot je vhodný na plochu s rozmermi od min. 40 × 40 cm po max. 500 × 600 cm.

📌 Prečo by ste mali rešpektovať minimálnu odporúčanú hrúbku skla? Robotický čistič má istú hmotnosť (priemerne do 1,5 kg) a pri svojej práci vytvára silný podtlak, čo niektoré slabšie sklá nemusia vydržať. Ak máte staršie okná, tenké alebo dokonca až poškodené výplne, použitie robotického čističa sa neodporúča.

Mokré čistenie aj suché leštenie

Poďme sa pozrieť na základné činnosti, s ktorými by si váš nový pomocník mohol poradiť. Súčasťou robotického čističa sú násady (návleky) či podložky z mikrovlákna. Ich úlohou je do seba nasávať nečistoty a zároveň nezanechávať šmuhy.

Čistenie skla robotom nemusí byť dokonalé, o čom hovoria aj niektoré menej spokojné recenzie. Aj tu však existujú favoriti, ktorí dokážu svoju prácu takmer na jednotku. A ak nie, máte možnosť poslať čistič pomocou diaľkového ovládania na miesto so šmuhou, zintenzívniť čistenie a za pár sekúnd je okno krásne lesklé a bez jedinej čističky.

V základnom balení môžete nájsť niekoľko podložiek z mikrovlákna. Kým niektoré sú vhodné na rýchle suché preleštenie (od prachu, piesku, peľu), ďalšie majú vyššie absorpčné schopnosti a sajú do seba čistiaci roztok a prebytočnú vodu.

Ako sa na povrch aplikuje čistiaci prostriedok? Dvoma spôsobmi. Jeden spôsob je manuálny, kedy musíte plochu nastriekať v rovnomernej vrstve. Druhý je automatizovaný a vhodný pre plochy, na ktoré nemôžete dosiahnuť. Vtedy je súčasťou robota menšia nádobka na čistiaci prostriedok a robot ho sám pre seba počas činnosti rozprestiera. Najnovšie robotické čističe využívajú ultrazvukové trysky produkujúce jemné kvapôčky, ktoré mikrovláknová podložka precízne zotrie bez zanechania šmúh a nečistôt.

Rýchlosť čistenia

Poznáme to asi všetci – odložiť všetko z okenného parapetu, zložiť záclonu a pustiť sa čo umývania. Koľko zaberie umývanie jedného okna u vás doma? Robotický čistič okien dokáže za 2,5 – 4 minúty vyčistiť plochu o rozmere 1 m2. Nemusíte dokonca odkladať ani okolité predmety. Stačí sa pohodlne usadiť do kresla a pozorovať, ako pracuje za vás.

Náhodná trasa, diaľkové ovládanie alebo AI?

Rovnaký vývoj, aký sme mohli sledovať aj pri robotických vysávačoch, sa týka aj robotov na čistenie okien.

 • Lacnejšie modely sa budú pohybovať náhodne, čo však zvyšuje pravdepodobnosť, že niektoré miesta vynechajú, alebo budú pracovať príliš dlho.
 • Väčšinu robotov môžete ovládať cez diaľkové ovládanie alebo pomocou aplikácie v telefóne. Určujete trasu, sledujete, ktoré miesta ešte neprešiel a posielate ho na miesta, kde treba vykonať dodatočné čistenie. Aj keď pritom môžete sledovať film alebo sa venovať deťom, umývanie okien sa nezaobíde bez vášho dozoru.
 • Úplne automatizovaným chodom disponujú roboty s AI, vybavené senzormi, ktoré dokážu automaticky rozpoznať veľkosť čistenej plochy a naplánovať svoj chod v jednotlivých krokoch. Robot potom pracuje systematicky a žiadne miesto by nemalo ujsť jeho pozornosti.

Kvalita motora vs. hlučnosť

Robotický čistič okien vás môže prekvapiť svojou hlučnosťou. Prisávací motor možno prirovnať k hlučnosti priemerného podlahového vysávača, teda 75 – 80 dB. Kvalitnejšie prevedenie však zabraňuje rezonancii s konštrukciou a sklom navyše, preto nie je problém nájsť ani roboty s hlučnosťou nižšou ako 65 dB.

Robotický čistič okien – výhody a nevýhody (zhrnutie)

 • Uľahčuje náročné čistenie okien
 • Dostane sa aj do výšok alebo na ťažšie dostupné miesta
 • Vhodný nielen na sklo, ale aj na iné hladké povrchy – zrkadlá, obklady, sklobetón, povrchy v kúpeľni…
 • Prémiové modely si poradia aj s bezrámovými plochami
 • Môžete dať plochy čistiť, leštiť, umývať, poslať robot na miesto so šmuhami a zvýšiť jeho výkon
 • Viacero technológií, ktoré sa starajú o bezpečný chod bez rizika pádu
 • Vyššia cena za prístroj
 • Niektoré modely pracujú iba so špeciálnymi čističmi, ktoré sú drahšie ako bežné
 • Nemusia si poradiť s hrubou, zaschnutou špinou
 • O niečo horšie výsledky v rohoch – potreba ručného dočisťovania

Video

Ceny robotických čističov okien

Rozhodnutie kúpiť robotický čistič okien si vyžaduje dôkladné zváženie. Pravdou totiž je, že na trhu nenájdete desiatky cenovo rozličných modelov. Väčšina ponuky sa predáva v cene od 200 – 400 eur, čo môže byť vzhľadom na občasnosť umývania okien veľkou finančnou položkou. Ak vám však umývanie okien pravidelne robí ťažkosti, nemusíte sa obávať. Niekedy dokonca pár desiatok eur naviac znamená veľkú zmenu.

✅ Robotické čističe okien do 250 eur

Môže ísť o rozmerovo menšie robotické čističe okien, ktoré sú vhodné na plochy vytýčené rámom. Aplikáciu čistiaceho prostriedku vykonávate vopred manuálne. Vhodné napríklad na čistenie okien panelákových bytov.

✅ Robotické čističe okien do 350 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie robotické čističe okien. Ich schopnosť dôkladného čistenia je na výbornej úrovni. Do výbavy dostali pokročilé technológie, prostredníctvom ktorých mapujú plochu, ktorú majú umyť. Môžu nasucho leštiť, aj namokro umývať. Väčšina modelov si už poradí aj s bezrámovými plochami a dokáže detekovať ich koniec bez rizika pádu.

✅ Robotické čističe okien od 350 eur

Hľadáte prevedenie, ktoré môžete používať bez obmedzenia na rôznych hladkých povrchoch a dokonca aj pod rôznym sklonom? Požiadavky náročných kupujúcich spĺňajú prémiové roboty na čistenie okien. Ich súčasťou môže byť ultrazvukové rozprašovanie čistiaceho prostriedku, detekcia nečistôt a prispôsobenie výkonu podľa potreby. Novinkou na trhu sú modely, ktoré nemusíte napájať do siete. Výkonný akumulátor sa postará o chod na približne 40 – 50 minút.

Najlepšie značky robotických čističov okien

 • Hobot – Značka, ktorá je priekopníkom v revolučnom čistení okien. Roboty Hobot určené na čistenie okien sprevádzajú spokojné recenzie a hodnotenia spotrebiteľov. Pracujú s pokročilými navigačnými technológiami, ponúkajú možnosť vertikálneho aj horizontálneho čistenia. Súčasťou modelov z vyššej edície je aj integrovaná nádobka na čistiaci prostriedok doplnená o efektívne ultrazvukové rozprašovanie.
 • Mamibot – Ďalší silný hráč, ktorý nezaostáva za konkurenciou. Roboty americkej značky Mamibot si zaslúžili uznanie – najmä v kategórii vysávačov na podlahy a nezaostávajú ani ďalšie roboty, ktorých úlohou je pomôcť so starostlivosťou o domácnosť. Presvedčiť vás môžu pomerom ceny a kvality a v neposlednom rade aj dobrými výsledkami pri umývaní.
 • Symbo – Roboty Symbo Weebot sú vybavené vibračnou podložkou, ktorá sa stará o lepšiu kvalitu čistenia okien. Pracujú v dvoch režimoch – N na čistenie vysokých okien a Z na čistenie širokých okien. Spoľahlivo detekujú hrany okien a plôch, čim sa predchádza riziku pádu a plochy sú zároveň vyčistené až po okraje.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Hobot 298

Víťaz testu. Aktuálne to najlepšie
✔️ Pracuje rýchlosťou 1 meter štvorcový za necelé 2,5 minúty
✔️ Obsahuje zásobník na vodu s ultrasonickou tryskou
✔️ Vybavený GYRO senzorom, dvomi laserovými senzormi a navigačným systémom s AI-Techonology S2.1, ktoré kontrolujú pohyb robota po čistenom povrchu podobne ako autopilot
✔️ Univerzálne využitie na čistenie okien, skiel s bezpečnostnou či inou fóliou, zrkadiel, sklenených výplní dverí, sprchových kútov, obkladov v kúpeľni
📌 od 340 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Hobot 288

Alternatíva víťaza
✔️ Ponúka pre čistenie dva druhy utierok. Modré pre suché čistenie a žlté pre vlhké čistenie a leštenie
✔️ Univerzálne využitie na čistenie okien, skiel s bezpečnostnou či inou fóliou, zrkadiel, sklenených výplní dverí, sprchových kútov, obkladov v kúpeľni
✔️ Vybavený GYRO senzorom, dvomi laserovými senzormi a navigačným systémom s AI-Techonology 3.0
✔️ Získané ocenenie zlatá medaila iENA preukazuje vysokú kvalitu a výnimočnosť produktu Hobot v odbore robotiky.
📌 od 304 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Symbo Weebot W150

Veľmi dobré recenzie
✔️ Robotický čistič na okná s vibračnou podložkou pre dokonalé čistenie okien a skiel
✔️ Zvládne tiež povrchy s minimálnym sklonom 30°
✔️ Funkcia detekcie okrajov zaistí, že Symbo Weebot W150 je vhodný aj pre bezrámové okná.
✔️ Pomocou diaľkového ovládania môžete poslať robota na znečistené miesto a spustiť funkciu intenzívneho lokálneho čistenia
📌 od 240 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Mamibot W110-T

Najlepší lacný produkt
✔️ Účinnosť čistenia dosahuje až 98%
✔️ Čistí okná a sklá rôznej hrúbky, sklenené dvere, výlohy, zrkadlá, zrkadlové skrine, sklenené sprchové kúty
✔️ Prevádzka vo zvislej aj vodorovnej polohe
✔️ Kvalitné a šetrné utierky z mikrovlákna - 14 ks v balení
📌 od 222 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Hobot 198

Cena / Výkon
✔️ Automaticky rozpozná veľkosť čisteného povrchu vo vodorovnej i zvislej polohe a zvládne vyčistiť veľké plochy o šírke až 6 m
✔️ Môže byť ovládaný pomocou inteligentného telefónu so systémom iOS a Android
✔️ Vybavený GYRO senzorom a navigačným systémom s AI-Techonology 2.1, ktoré kontrolujú pohyb robota po čistenom povrchu
✔️ Systém Single-Side-Cleaning zaistí čistenie skiel akejkoľvek hrúbky a rôzne druhy sklenených povrchov
📌 od 285 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin