Ako vybrať najlepší popôrodný pás? TOP produkty podľa recenzií

žena tehotenstvo pôrod

Máte po pôrode uvoľnené bruško a hľadáte spôsoby, ako sa rýchlo dostať do formy? S tým vám môže byť nápomocný kvalitný popôrodný pás, ktorý sťahuje oblasť brucha a poskytuje aj oporu pre namáhanú krížovú chrbticu. Aké prevedenie majú najlepšie popôrodné pásy a čo od nich očakávať?

V období tehotenstva sa v tele ženy dejú veľké zmeny a tie najviac viditeľné sú práve na rastúcom tehotenskom brušku. Počas tehotenstva sa postupne zväčšuje, no pôrodom sa situácia zo dňa na deň zásadné zmení. Mnohé ženy trápi po pôrode uvoľnené alebo ovisnuté bruško, ktoré sa snažia opäť dostať do predpôrodnej formy. Na jeho rýchlejšie tvarovanie a regeneráciu sa osvedčilo nosenie sťahujúceho popôrodného pásu. Jednoduché používanie, príjemné nosenie a pomerne dobrá cenová dostupnosť z neho robia výbavu, ktorá vám dodá na sebavedomí a pri správnom výbere uľahčí počas prvých týždňov po pôrode bežné fungovanie a zotavovanie.

Ako vybrať popôrodný pás a na aké detaily sa zamerať? Je popôrodný pás vhodný aj pre ženy po cisárskom reze? To najdôležitejšie sa dozviete z nasledujúceho prehľadu. Pri výbere neprehliadnite ani dostupné testy a recenzie popôrodných pásov, v ktorých nájdete cenné skúsenosti a pocity z nosenia.

Najlepšie najlepšie popôrodné pásy podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Chicco Mammy Post-Partum Support Belt

Najlepší popôrodný pás na trhu podľa nás
+ Pohodlné nosenie – netlačí
+ Stláča brušnú oblasť bez kompresie
+ Priedušná tkanina podšitá bavlnou
od 27 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Frida Mom Ochranný brušný pás

+ Podporuje sťahovanie maternice a brušných svalov
+ Prispôsobiteľná veľkosť vďaka trom nastaviteľným suchým zipsom
+ Vhodný pre mamičky po cisárskom reze – šetrné prevedenie
od 43 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Pás po pôrode sťahovací Belly Binder

+ Nastaviteľný sťahovací pás – zapínanie na suchý zips
+ Pás pomáha vyrovnať bruško a zlepšuje držanie tela
+ Vhodný aj pre ženy po cisárskom reze
od 73 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Medela Supportive Belly Band Black

+ Perfektne sedí a prispôsobí sa anatómii tela
+ Pohodlný bezšvový strih
+ Priedušný materiál, dobrá cena
od 21 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Sťahovacie legíny po pôrode Josette

+ Zaujímavá alternatíva na zváženie
+ So širokým elastickým pásom
+ Pohodlné a príjemné
od 32 €
⭐ 96 % Čítať recenzie

Ako vybrať popôrodný pás

Stav po pôrode nebýva jednoduchý. Žena sa zotavuje z pôrodu, jej telo prechádza veľkými fyzickými i hormonálnymi zmenami a k tomu sa pridáva i náročná celodenná starostlivosť o bábätko.

Viditeľnými zmenami prechádza najmä oblasť brucha. Svaly brucha sa začínajú postupne sťahovať, avšak nejde to tak rýchlo, ako mamička očakáva a ploché brucho sa neobjaví pár dní po pôrode. Niekoľko týždňov ženám zostáva popôrodné bruško, ktoré je vystúpené, vypuklé a oblé. Aj koža zostáva uvoľnenejšia. Okrem toho je dôležité posúdiť mieru rozostúpenia brušných svalov (diastázu). Prednú brušnú stenu tak čaká ešte dlhšie obdobie regenerovania. Účinnou podporou pre brušné svaly je práve sťahujúci popôrodný pás.

Čo je popôrodný pás a ako pôsobí?

Popôrodný pás je pomôcka určená na fixáciu a sťahovanie oblasti brucha. Najčastejšie má podobu flexibilne prispôsobiteľného pásu, ktorý sa nosí pod oblečením. Niektoré ženy nosia sťahujúce pásy aj z estetických dôvodov, aby získali štíhlejší pás pri nosení obtiahnutých šiat. Popôrodné sťahujúce pásy sú však vytvorené s ohľadom na potreby, zotavovanie a fyzickú kondíciu žien po pôrode.

Aké kľúčové vlastnosti by mal mať kvalitný popôrodný pás?

 • Poskytuje oporu brušným svalom. Podporuje sťahovanie brušných svalov a rýchlejšie sťahovanie maternice.
 • Pás, ktorý je vystužený vo viacerých zónach, môže priniesť i úľavu boľavým a namáhaným krížom.
 • Spevňuje držanie tela v oblasti brucha a krížovej chrbtice. Zjednodušuje bežný pohyb v týždňoch po pôrode.
 • Môže pôsobiť ako ochrana pred prípadnými nárazmi do brucha (o hranu postieľky, prebaľovací pult, madlo kočíka,…). Dáva vám pocit bezpečia a pohodlia.
 • Je vyrobený z materiálov, ktoré sú šetrné k pokožke. Nespôsobuje podráždenie, je dostatočne priedušný, no pritom pevný.
 • Výborne sa prispôsobuje postave. V ideálnom prípade bude mať niekoľko nastaviteľných prvkov.
 • Drží tvar bez vyťahania aj pri pravidelnom nosení.
 • Dá sa jednoducho udržiavať v čistote a má zrozumiteľné pokyny na údržbu.

Pre koho je popôrodný pás vhodný?

Popôrodný pás je určený pre ženy po pôrode. Väčšina pásov tohto typu je vytvorená pre ženy, ktoré rodili prirodzeným spôsobom i cisárskym rezom. Pás potom navyše poskytuje aj ochranu citlivej oblasti hojacej sa jazvy a pomáha tlmiť pooperačné bolesti rezu.

Niektoré pásy sú vytvorené tak, aby boli prospešné pri problémoch s rozostupom svalov brušnej steny. K diastáze (rozostúpeniu brušných svalov a ich uvoľneniu) dochádza u žien predovšetkým v období tehotenstva. Správnym cvičením a používaním vhodného sťahujúceho pásu na brucho je možné tento stav postupne napraviť.

Môže popôrodný pás používať každá žena po pôrode?

Vo všeobecnosti u popôrodných pásov prevažuje ich pozitívny prínos. Ak však váhate a chcete mať istotu, či je pre vás popôrodný pás vhodným riešením, neváhajte a poraďte sa so svojím lekárom.

Nosenie príliš silnej brušnej bandáže býva spočiatku nepohodlné až nepríjemné a môže spôsobovať zažívacie ťažkosti. Opatrnosť zvýšte aj vtedy, ak ste trpeli vážnejšími tehotenskými komplikáciami alebo poruchami zásobovania krvou. Konzultácia s odborníkom a odporúčanie alebo neodporúčanie takejto pomôcky rozhodne o ďalšom postupe.

Ako dlho sa môže popôrodný pás nosiť?

Súčasťou balenia popôrodného pásu by mal byť návod na používanie a údržbu. V ňom sa dočítate, že sa napríklad odporúča nosenie niekoľko hodín denne pri náročnejších činnostiach (prechádzka, upratovanie, …). I starostlivosť o malé bábätko a s tým súvisiace časté ohýbanie alebo dvíhanie je však pre oslabené brušné svalstvo záťažou, ktorá sa prenáša na chrbticu.

Celková dĺžka pravidelného nosenia popôrodného pásu by nemala presiahnuť dobu niekoľkých týždňov. Popôrodný pás sa nosí nanajvýš prvé mesiace po pôrode, aby poskytol fixáciu a podporil návrat brucha do pôvodného stavu. Dlhodobé nosenie nie je vhodné, nakoľko potom svaly spohodlnejú, prestanú sa do aktivity zapájať správnym spôsobom a efekt bude opačný.

Veľkosti popôrodných pásov

Popôrodné pásy sú dostupné ako univerzálne alebo v niekoľkých veľkostiach.

Univerzálne popôrodné pásy sú šírkovo prispôsobiteľné a zvyčajne sú určené na brucho/pás s obvodom 60 – 120 cm. Častejšie sa však stretnete s pásmi, kde máte na výber z niekoľkých odstupňovaných veľkostí – XS, S, M, L, XL, XXL. V takom prípade bude súčasťou popisu produktu aj veľkostná tabuľka, aby ste k danej veľkosti vyjadrenej písmenom mali i prináležiace rozpätie obvodu pása v centimetroch, napríklad:

 • XS pre obvod menší ako 80 cm
 • S pre obvod 80 – 90 cm
 • M pre obvod 91 – 100 cm
 • L pre obvod 101 – 110 cm
 • XL pre obvod 111 – 120 cm
 • XXL pre obvod 121– 140 cm*

* Veľkostné tabuľky nie sú naprieč všetkými výrobcami rovnaké. Vždy vychádzajte zo svojich aktuálnych mier.

Zapínacie vs. naťahovacie popôrodné pásy

Pri pohľade na ponuku popôrodných pásov si všimnete rôzne prevedenia.

Niektoré sťahovacie pásy sú vytvorené ako jeden uzatvorený kus. Označované bývajú ako naťahovacie popôrodné pásy. Obliekajú sa cez hlavu, čo môže byť trochu komplikovanejší spôsob. Lacné popôrodné pásy tohto typu sa časom vyťahajú. Nedajú sa flexibilne prispôsobiť meniacemu sa obvodu pásu.

Obľúbenejšie sú zapínacie popôrodné pásy. Zapínajú sa na pomocou korzetových háčikov, no oveľa častejšie pomocou suchých zipsov. „Obliekanie“ popôrodného pásu je jednoduchšie, pomocou flexibilného zapínania si jednoducho nastavíte mieru stiahnutia cez brucho.

Materiálové prevedenie

Popôrodné pásy sú vyrábané zo zmesi materiálov, ktoré im zabezpečia pohodlnosť, priedušnosť a prispôsobivosť. Kombinuje sa bavlna, polyester/polyamid a elastan v rôznom pomerovom zastúpení.

Popôrodný pás je často v priamom kontakte s pokožkou, preto by nemal spôsobovať jej podráždenie ani zaparenie. V recenziách popôrodných pásov si všímajte hodnotenie kvality spracovania, vrátane švov, sťahovacích prvkov či postrannej výstuže. Pri menej kvalitných sťahovacích pásov sú práve toto kritické miesta, ktoré pokožku odierajú.

Farby popôrodných pásov

Biely, telový alebo čierny popôrodný pás? Výber farby je čisto subjektívnou záležitosťou a záleží od toho, akej farby je oblečenie, ktoré prevažne nosíte. Najpredávanejšie sú popôrodné pásy telovej farby, ktoré sú najmenej nápadné pod väčšinou oblečenia, dokonca aj v situácii, kedy sa vám tričko vyhrnie.

Ďalšie druhy sťahujúcich pomôcok po pôrode

Okrem popôrodných pásov, ktoré sa používajú súčasne so spodnou bielizňou, sú k dispozícii aj iné druhy sťahujúcich pomôcok, ktoré sa dajú nosiť v období krátko po pôrode.

U mamičiek sú obľúbené popôrodné sťahujúce nohavičky s vysokým pásom, ktoré sú k dispozícii v rôznych veľkostiach, farbách i strihoch. Dá sa od nich očakávať, že veľmi dobre držia na mieste. Miernou nevýhodou je však potreba prania po každom použití, čo môže viesť k oslabeniu pružnosti.

Ďalšou alternatívou sú sťahujúce popôrodné legíny s vyšším pásom siahajúcim až nad úroveň pása. Ich strih je pohodlný, mierne sťahujúci v oblasti brucha. Nosia sa ako bežné domáce alebo voľnočasové oblečenie.

Ceny popôrodných pásov

Koľko zaplatíte za kvalitný popôrodný pás? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Popôrodné pásy do 20 eur

Už v tejto cene nájdete pomerne široký výber strihovo jednoduchších popôrodných pásov – ako naťahovacích, tak aj zapínacích. Svoju úlohu pri občasnom používaní zvládnu tak, ako sa od nich očakáva. Pozor na popôrodné pásy neznámeho pôvodu a s podozrivo nízkou cenou. Nedostatkom býva horšia kvalita materiálov, slabé švy, nízke sťahujúce účinky či dráždenie pokožky.

Popôrodné pásy od 20 do 40 eur

Kategória, ktorú reprezentujú najpredávanejšie popôrodné pásy, presvedčí rozmanitým výberom aj pomerom cena/kvalita. Viaceré značkové popôrodné pásy sú súčasťou lekárenskej ponuky a sprevádzajú ich výborné hodnotenia od mamičiek. Výber je široký, v obľúbenosti vedú zapínacie popôrodné pásy, ktorú sú šírkovo nastaviteľné, pri nosení komfortné a pod oblečením iba málo nápadné.

Popôrodné pásy od 40 eur

K prednostiam popôrodných pásov s vyššou cenou patrí prémiová kvalita materiálov a spracovania, formovanie postavy a držanie tela v správnej pozícii. Viaceré sú navrhnuté aj pre mamičky po cisárskom reze a ich prevedenie je šetrné k hojacej sa rane.

Najlepšie značky popôrodných pásov

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené popôrodné pásy.

 • Chicco – Tvarujúce pásy po pôrode sú vyrobené z priedušného materiálu. Elastické, pohodlné, poskytujúce voľnosť pohybu.
 • Frida – V portfóliu nájdete napríklad ochranný brušný pás na zotavenie po cisárskom reze v univerzálnej veľkosti (60 – 120 cm). Príjemný na nosenie, prispôsobiteľná veľkosť vďaka trom nastaviteľným suchým zipsom.
 • Medela – Tehotenské a popôrodné pásy predávané v priaznivej cene. Vynikajú vysokou flexibilitou v oblasti brucha. Priedušný materiál, bezšvový strih.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Chicco Mammy Post-Partum Support Belt

Najlepší popôrodný pás na trhu podľa nás
+ Pohodlné nosenie – netlačí
+ Stláča brušnú oblasť bez kompresie
+ Priedušná tkanina podšitá bavlnou
od 27 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Frida Mom Ochranný brušný pás

+ Podporuje sťahovanie maternice a brušných svalov
+ Prispôsobiteľná veľkosť vďaka trom nastaviteľným suchým zipsom
+ Vhodný pre mamičky po cisárskom reze – šetrné prevedenie
od 43 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Pás po pôrode sťahovací Belly Binder

+ Nastaviteľný sťahovací pás – zapínanie na suchý zips
+ Pás pomáha vyrovnať bruško a zlepšuje držanie tela
+ Vhodný aj pre ženy po cisárskom reze
od 73 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Medela Supportive Belly Band Black

+ Perfektne sedí a prispôsobí sa anatómii tela
+ Pohodlný bezšvový strih
+ Priedušný materiál, dobrá cena
od 21 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Sťahovacie legíny po pôrode Josette

+ Zaujímavá alternatíva na zváženie
+ So širokým elastickým pásom
+ Pohodlné a príjemné
od 32 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
5/5 - (2 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin