Najlepšie prenosné ohniská: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie prenosné ohniskáČas strávený na záhrade môže mať veľa podôb. Ten najlepší si predstavujeme pri dobrom jedle a pití, v dobrej spoločnosti a takpovediac – okolo jedného ohniska. Ak vás láka predstava mať na záhrade otvorený oheň, ktorý si nebude vyžadovať náročné úpravy terénu, potom si prezrite naše tipy na najlepšie prenosné ohniská, ktoré vás oslovia svojím prevedením, stabilitou aj výbavou.

Začnime však pekne poporiadku. Klasické ohnisko, obkolesené tehlami, netreba nikomu zvlášť predstavovať. Zažili sme pri ňom nejednu stanovačku, spríjemnilo večery na chate. Moderná doba si však pýta moderné, praktické a navyše aj príjemne estetické riešenie. Prenosné ohnisko je vyrobené z kvalitných žiaruvzdorných materiálov – najčastejšie ocele alebo liatiny. Môžete v ňom rozložiť otvorený oheň – dokonca aj na vlastnej terase. Vo výbave môže mať ochrannú mrežovanú sieť (veko) proti lietajúcim iskrám, kutáč, ochranný spodný tepelný štít aj grilovací rošt. Väčšinou sa dá posúvať z miesta na miesto, a tak si ho môžete odniesť tam, kde práve potrebujete. Je zaujímavou konkurenciou pre prenosné grily na pevné palivo. Avšak v tomto prípade sa od prenosného ohniska neočakáva príprava pokrmov, je to len zaujímavý doplnkový bonus. Jeho hlavnou úlohou je navodiť príjemnú atmosféru v kruhu rodiny a priateľov. Nesledujete výkon, zvyčajne ani veľkosť grilovacej plochy. Orientujete sa predovšetkým podľa veľkosti, dizajnu, stability a spokojných hodnotení.

Isté pravidlá výberu tu však zostávajú. Aké vlastnosti a výbavu by malo mať kvalitné prenosné ohnisko? Na čo myslieť, ak chcete jeho potenciál na záhrade využiť na maximum? Dozviete sa tu to najdôležitejšie. Ak vás ponuka záhradných ohnísk prekvapí svojou tvarovou a dizajnovou rozmanitosťou, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie prenosných ohnísk, kde nájdete informácie z prvej ruky. Medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Blumfeldt, Cattara či Fieldmann.

Najlepšie prenosné ohniská podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Cattara Etna s poklopom

Náš víťaz
✔️ Z kvalitnej ocele s vysokoteplotným čiernym mosadzným náterom
✔️ Komfortný priemer 61 cm
✔️ Poklop s pletivom poslúži ako ochrana pred iskrami
✔️ Kovový prstenec pre prenášanie aj vyššiu mieru bezpečia
✔️ Stabilné, navzájom prepojené nohy
📌 od 65 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Blumfeldt Mithras

✔️ Kvalitná misa z liatiny a ocele
✔️ Ohnisko s priemerom 75 cm
✔️ Vrátane pochrómovaného grilovacieho roštu s priemerom 60 cm
✔️ Tepelný štít pod misou pre ochranu podlahy
📌 od 170 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Blumfeldt Merano

✔️ Bezpečné ohnisko s rozmerom 75 x 75 cm
✔️ Z kvalitného, odolného kovu
✔️ Stabilné nohy
✔️ Vrátane grilu, ochrany pred iskrami a kutáča
✔️ Zaujímavý stredomorský dizajn
📌 od 150 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Blumfeldt Nolana 2 v 1

Najlepší s grilom
✔️ Nádoba na oheň z práškovo lakovanej ocele s grilovacím roštom z ušľachtilej ocele
✔️ Mimoriadne robustné a stabilné prevedenie
✔️ Priemer 73 cm
✔️ Komplet výbava - kutáč, lapač iskier a grilovací rošt
📌 od 130 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Blumfeldt Fireball Wood

✔️ Pevná konštrukcia s hrúbkou ocele 3 mm pre veľkú akumuláciu tepla
✔️ Výnimočný dizajn a konštrukcia s možnosťou nakláňania polguľovej misy
✔️ Komplet výbava - ohnisko, stojan, rošt na uhlie, kutáč a kryt proti dažďu
✔️ Priemer 60 cm
📌 od 250 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6 Liatinové ohnisko Hearthstone

✔️ Priemer až 96 cm, hmotnosť 135 kg - veľké rodinné ohnisko
✔️ Ako stvorené na grilovanie - plochy s grilovacími roštami aj liatinovými tálmi opatrené špeciálnou glazúrou
✔️ Prémiové liatinové prevedenie s dlhou životnosťou na niekoľko generácií
📌 od 1990 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať prenosné ohnisko

kde umiestniť prenosné ohniskoVôňa špekáčkov má svoje čaro. Čo však robiť, ak máte na záhrade pestovaný trávnik, ktorý by natrvalo vybudované ohnisko iba pokazilo? Riešenie už asi tušíte! Prenosné ohnisko sa postará o príjemnú atmosféru, zahreje aj počas neskorých večerov, kedy je už chladnejšie a je k dispozícii presne vtedy, keď ho potrebujete. Akú konštrukciu zvoliť? Ktorú výbavu mať po ruke, aby ste s jeho používaním boli spokojní? O to si viac už povieme v nasledujúcich riadkoch.

Prenosné ohnisko – výhody a nevýhody

 • Ak máte radi posedenie pri otvorenom ohni a rodinnú atmosféru, je prenosné ohnisko skvelou voľbou. Oheň v ňom máte vždy pod kontrolou, na jednom lokalizovanom mieste. Jednoducho oheň založíte, a rovnako tak aj uhasíte. Ak ho správne umiestnite, riziko rozšírenia požiaru je minimálne.
 • Prenosné ohnisko nevyžaduje žiadne úpravy na záhrade. Môžete ho položiť vždy na iné miesto, podľa potreby.
 • “Rozložíte” ho behom niekoľkých minút. Ak nemá stabilné miesto na dvore, stačí ohnisko iba vytiahnuť z garáže, dielne. V čase, kedy ho práve nepotrebujete, nemusí byť vystavené vrtochom počasia a vlhkosti. Predĺžite tak jeho životnosť a udržíte bezchybný stav.
 • Ide o zaujímavý dizajnový prvok záhrady, ktorý môže dotvoriť jej celkový ráz. Elegantné tmavé kovové prevedenie prenosného ohniska výborne ladí k drevenému aj ratanovému nábytku.
 • Hlavné ohnisko je nízko. Zvýšte preto bezpečnosť, ak sa pri otvorenom ohni pohybujú deti.
 • Väčšie ohniská vážia desiatky kilogramov. Ich mobilita je potom značne obmedzená a nepatria práve medzi ľahko prenosnú výbavu. Aj napriek názvu.

Typy prenosných ohnísk a ich výbava

Ponuka je bohatá a ulahodí zástancom tradičného, ale aj ultramoderného štýlu. Či už hľadáte prenosné ohnisko k staršiemu vidieckemu domu, alebo k netradičnej modernej budove, vždy máte typovo z čoho vyberať.

Prenosné ohnisko – misa / panvica

Najčastejšie majú kupované prenosné ohniská tvar misy, ktorá je osadená na základni s nožičkami. Táto oceľová alebo liatinová “panvica” poskytuje veľký a pritom bezpečný priestor založenie ohniska. Jej priemer je cca od 60 – 100 cm. Najpredávanejšie prenosné ohniská majú priemer okolo 75 – 80 cm. Nad jednoduché, nižšie položené misové ohnisko môžete napríklad rozostaviť aj trojnožku s kotlíkom a uvariť si tradičný kotlíkový guláš.

V závislosti od zamýšľaného využitia sa potom odvíja ďalšia výbava, ktoré je na pomery tak jednoduchej záhradnej výbavy, akou je prenosné ohnisko, skutočne zaujímavá.

 • Jednoduché misové ohniská majú iba nožičky. Ak chcete ochrániť podlahu na terase pred účinkami žiaru, vyberajte model, ktorá má pod misou inštalovaný rovný tepelný štít, ktorý odráža horúčavu naspäť smerom k mise.
 • Praktickou súčasťou je tiež pletivové veko s úchytom, ktoré chráni pred vyletujúcimi iskrami.
 • Otvárateľné prieduchy v spodnej časti misy vám umožnia regulovať intenzitu ohňa, ale aj automaticky prepúšťať dažďovú vodu, ak do ohniskovej misy naprší.
 • Pevné veko zase poslúži na zadusenie ohňa a chráni misu pred dažďom v čase, kedy ho nepoužívate.
 • Praktickou súčasťou misy sú tiež madlá uľahčujúce prenos. Ešte lepší je celoobvodový kovový prstenec, za ktorý sa dá ohnisko chytiť. Ten poslúži zároveň aj ako prevencia pred popálením (zastaví malé deti aj zvedavé domáce zvieratá).

Všetky tieto prvky by mali svojimi priemermi korešpondovať s priemerom misy. Celá zostava potom spolu zostava esteticky výborne vyzerá a plní svoj účel na jednotku.

Ak máte záujem o grilovanie, stačí si vybrať prenosné ohnisko, ktoré sa predáva s grilovacou plochou – roštom. Ten môže byť okrúhly, ale aj štvorcový, ktorý sa uchytáva po stranách o obvod hlavnej misy. Výhodou štvorcového roštu sú potom voľné medzery po bokoch, cez ktoré môžete pridávať brikety alebo uhlie do pahreby, bez nadvihovania rozpáleného roštu.

Okrem toho však niektoré prepracovanejšie modely umožňujú o ohnisko zakotviť teleskopický systém s grilovacou ihlou, či dokonca posunom výškovo regulovať grilovací rošt nad otvoreným ohňom.

Ako vybrať prenosné ohnisko

Prenosné ohnisko – kôš

Základnú platňu na nožičkách dopĺňa vertikálny kovový “kôš”, najčastejšie kónického tvaru, s tyčkami a výpletom mierne sa rozširujúcimi smerom nahor.

V spodnej časti pod košom je podkladová doska, ktorá zachytáva odpadávajúce zvyšky popola a uhlíkov. Oheň sa koncentruje na užšie miesto, avšak smerom do výšky.

Tento typ grilu iba zriedkavo ponúka možnosť premeny na jednoduchý gril.

Prenosné ohnisko – geometrické tvary

Ak hľadáte atraktívny doplnok na vašu záhradu, nemusíte zostávať iba pri základných tvaroch. Moderné ohniská môžu mať rozmanité geometrické tvary – štvorce, obdĺžniky, šesťuholníky, “lampáše”, gule, …

Okrem toho môžu byť ich kovové steny zaujímavo a precízne vyrezaváné. Kovový základ je doplnený mozaikou, betónom alebo kameňom. Zaujímavé rustikálne aj moderné prevedenia na seba okamžite strhávajú pozornosť a priam lákajú večer založiť oheň a kochať sa pohľadom na detaily.

Ďalšie funkcie a využitie u tohto prevedenia nehľadajte. Sú vyrábané, aby plnili estetický účel a nestali sa náhradou za gril.

Materiálové spracovanie, životnosť, odolnosť voči ohňu

Pri prenosných ohniskách je najdôležitejšia vysoká odolnosť použitých materiálov. Tenké plechy môžu pri častom používaní dokonca aj prehorieť.

Na výrobu prenosných ohnísk sa používa oceľ (minimálne v hrúbke 2 – 3 mm), zliatiny kovov odolných voči korózii a liatina. Liatina sa považuje za prémiový materiál s nadštandardnou životnosťou, avšak aj vyššou hmotnosťou a cenou. Povrchová úprava kovov by mala byť netoxická (žiadne výpary pri vysokých teplotách) a žiaruvzdorná. Ak ide o rošt, ktorý je v kontakte s potravinami, tak by mal spĺňať aj požiadavky na zdravotnú nezávadnosť.

Ako sa rozhodnúť? Ak uvažujete, že ohnisko budete so sebou brať na stanovačky, na rybačku alebo na chatu, potrebujete praktické, odolné a zároveň ľahšie prevedenie. Dominantný kus na záhradu, ktorý bude stáť na stabilnom mieste, už môže vážiť aj desiatky kilogramov a predstavovať vyššiu investíciu.

prenosné ohnisko s kotlíkom

Kde prenosné ohnisko umiestniť?

V prenosnom ohnisku horí skutočný oheň. Či už ste si nasekali triesky, nalámali suché konáre alebo priložili drevené uhlie a brikety. Oheň dokáže veľmi rýchlo ukázať svoju ničivú silu, preto majte pri umiestňovaní prenosného ohniska na pamäti aj nasledujúce rady:

 • Neklaďte ohnisko na horľavé materiály, ani na materiály, ktoré dokáže vyššie teplo rýchlo deformovať, alebo inak poškodiť. Vhodným podkladom je betón, štrk, dlažba, tehly, kovová doska. Hoci je ohnisko vyvýšené na nožičkách, sálajúce teplo môže drahú podlahu na terase poškodiť.
 • Dajte si záležať na tom, aby oheň nehorel poblíž krov a stromov. V žiadnom prípade nerozkladajte ohnisko v drevených prístreškoch.
 • Neumiestňujte ohnisko blízko pri záhradnom nábytku.
 • Ak beriete ohnisko do prírody, vopred sa informujte, či je na danom mieste povolené zakladať otvorený oheň.

Ceny prenosných ohnísk

Dostávame sa k dôležitej otázke výberu – k cene. Tento faktor aj pri prenosných ohniskách zohráva kľúčovú úlohu. Na koľko vás vyjde kvalitné prenosné ohnisko s perspektívou dlhej životnosti? Tu sú tri cenové relácie a ich všeobecná charakteristika.

✅ Prenosné ohniská do 50 eur

Základné, jednoduché ohniská, na ktoré bežne natrafíte aj pri vstupe do hobbymarketu. Nie sú veľké, dajú sa ľahko prenášať, ani pri uskladnení nezaberajú veľa miesta. Ak máte trojnožku a kotlík, na založenie ohňa či už na záhrade alebo pri chate, sú ideálne. Praktickosť vyhráva nad estetikou.

✅ Prenosné ohniská do 100 eur

V cene od 50 – 100 eur už nájdete väčšie aj lepšie vybavené ohniská, ktoré môžete príležitostne používať aj ako gril na pevné palivo. Tie lepšie majú v základnej výbave hneď aj grilovací rošt, pletivový poklop a kutáč.

✅ Prenosné ohniská od 100 eur

Aktuálne najpredávanejšie prenosné ohniská rôznych tvarov, veľkostí a výbavy nájdete v cene od 100 eur. V ich sa odráža už vyššia kvalita materiálov a spolu s ňou aj dlhšia životnosť ohniska. Zaujímavé tradičné aj moderné modely, dôraz na prepracovanie a dobrú využiteľnosť na záhrade.

Najlepšie značky prenosných ohnísk

Pre rýchlejšiu orientáciu sumarizujeme zoznam overených značiek a ich najobľúbenejšie produkty z kategórie prenosných ohnísk.

 • Blumfeldt – Aktuálna jednotka v kategórii prenosných ohnísk, ktoré sa predávajú online. Široký výber zaujímavých modelov, vhodné aj pre náročných. Dizajn, funkčnosť, vyššia odolnosť.
 • Cattara – Zaujímavý výber cenovo dostupnejších prenosných ohnísk v peknom dizajnovom spracovaní. Dobrý pomer cena/kvalita.
 • Fieldmann – Niekoľko prenosných ohnísk za dobrú cenu. Príjemný prvok pre posedenie vonku aj počas chladnejších večerov.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Cattara Etna s poklopom

Náš víťaz
✔️ Z kvalitnej ocele s vysokoteplotným čiernym mosadzným náterom
✔️ Komfortný priemer 61 cm
✔️ Poklop s pletivom poslúži ako ochrana pred iskrami
✔️ Kovový prstenec pre prenášanie aj vyššiu mieru bezpečia
✔️ Stabilné, navzájom prepojené nohy
📌 od 65 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Blumfeldt Mithras

✔️ Kvalitná misa z liatiny a ocele
✔️ Ohnisko s priemerom 75 cm
✔️ Vrátane pochrómovaného grilovacieho roštu s priemerom 60 cm
✔️ Tepelný štít pod misou pre ochranu podlahy
📌 od 170 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Blumfeldt Merano

✔️ Bezpečné ohnisko s rozmerom 75 x 75 cm
✔️ Z kvalitného, odolného kovu
✔️ Stabilné nohy
✔️ Vrátane grilu, ochrany pred iskrami a kutáča
✔️ Zaujímavý stredomorský dizajn
📌 od 150 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Blumfeldt Nolana 2 v 1

Najlepší s grilom
✔️ Nádoba na oheň z práškovo lakovanej ocele s grilovacím roštom z ušľachtilej ocele
✔️ Mimoriadne robustné a stabilné prevedenie
✔️ Priemer 73 cm
✔️ Komplet výbava - kutáč, lapač iskier a grilovací rošt
📌 od 130 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Blumfeldt Fireball Wood

✔️ Pevná konštrukcia s hrúbkou ocele 3 mm pre veľkú akumuláciu tepla
✔️ Výnimočný dizajn a konštrukcia s možnosťou nakláňania polguľovej misy
✔️ Komplet výbava - ohnisko, stojan, rošt na uhlie, kutáč a kryt proti dažďu
✔️ Priemer 60 cm
📌 od 250 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6 Liatinové ohnisko Hearthstone

✔️ Priemer až 96 cm, hmotnosť 135 kg - veľké rodinné ohnisko
✔️ Ako stvorené na grilovanie - plochy s grilovacími roštami aj liatinovými tálmi opatrené špeciálnou glazúrou
✔️ Prémiové liatinové prevedenie s dlhou životnosťou na niekoľko generácií
📌 od 1990 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin