Ako vybrať najlepší plašič krtkov a ako sa zbaviť krtka?

krtince na záhrade
Máte na záhrade krtka a hľadáte spôsoby, ako ho odplašiť, aby nerobil krtince v trávniku alebo medzi plodinami? Jedným z humánnych spôsobov je použitie plašičov a odpudzovačov krtkov. Aké sú najlepšie plašiče krtkov a akým spôsobom fungujú?

Prítomnosť krtka na záhrade zrejme nepoteší žiadneho pestovateľa. Hoci je krt obyčajný veľmi užitočný v boji proti pôdnym škodcom, ktoré sú jeho prirodzenou potravou, pri hĺbení podzemných cestičiek neraz vážne poškodí aj korene mladých rastlín a pestovateľská snaha je z večera do rána stratená. Nehovoriac o tom, ak sa pohybuje pod udržiavaným trávnikom alebo športovým a každým dňom sa musíte pozerať na rastúci počet krtincov. Krtka nemusíte loviť, ani mu chystať komplikované pasce. Krtko je totiž citlivý na zemské vibrácie a podobný efekt vytvárajú solárne a elektrické odpudzovače a plašiče krtkov, ktoré ho už za pár dní vyženú za váš plot.

Ako vybrať plašič na krtkov a aký parametrom venovať pozornosť? To sa dozviete z nasledujúceho prehľadu, v ktorom okrem predstavenia odpudzovačov a plašičov na krtka sumarizujeme i ďalšie jednoduché tipy, ako sa krtka odplašiť. S výberom najlepšieho produktu vám môžu byť nápomocné aj dostupné užívateľské recenzie plašičov krtkov, v ktorých nájdete cenné postrehy z inštalácie a účinnosti.

Najlepšie plašiče a odpudzovače krtkov podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1ODK-H2 s náhodne sa meniacim zvukom

Najlepšie hodnotený plašič krtkov
+ Akustický elektronický odháňač krtkov, hlodavcov a hrabošov
+ Český produkt s dlhou tradíciou na trhu
+ Spoľahlivý a výkonný
+ Neškodný pre človeka i domáce hospodárske zvieratá
od 25 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Deramax-Dual Elektronický plašič

+ Elektronické zariadenie – zvukovo-vibračný plašič
+ Na krtkov, hrabošov, hryzce aj na plašenie hadov, ktorí sú citliví na vibrácie pôdy
+ Nevyžaduje zdĺhavú údržbu
+ Bezpečný pre človeka, pre všetky domáce a hospodárske zvieratá
od 40 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Plašič Pecon

Najpredávanejší solárny plašič krtkov
+ Na odpudzovanie hrabošov, krtkov a iné škodné hlodavce
+ Mení slnečnú energiu na elektrinu, ktorou sa dobíja batéria
+ Jednoduché používanie
+ Na domáce zvieratá nepôsobí rušivo
od 6 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Bros Karbid granulovaný odpudzovač krtkov

+ Granulovaný prípravok na odpudzovanie krtkov
+ Aplikuje sa do dier krtkových chodbičiek
+ Priaznivá cena
od 4 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Stop Pest Pest Control Chemical Pachový odpudzovač na krtka

+ Vysoko účinný pachový odpudzovač na krtkov a hlodavcov
+ Obsahuje iba prírodné látky
+ Vysoká účinnosť a jednoduché použitie
od 6 €
⭐ 96 % Čítať recenzie

Ako vybrať plašič/odpudzovač krtkov

Krtko na záhrade nie je takmer nikdy dôvodom na úsmev. Množiace sa krtince, zničený trávnik a hynúce rastliny úzko súvisia s jeho húževnatou podzemnou činnosťou. Krt si iba robí svoju prácu a hľadá hmyziu potravu, no následky jeho aktivity sú v ostrom kontraste s pestovateľskými snahami a budovaním úhľadnej záhrady. Krtka však nemusíte nenávidieť a už vôbec by ste voči nemu nemali spriadať ničivé plány. Vyhnať ho záhrady za plot ho môžete aj humánnymi spôsobmi. K tomu dobre poslúžia plašiče a odpudzovače, ktoré fungujú na rôznych princípoch. Poďme si ich bližšie predstaviť…

Krt obyčajný – základná charakteristika

Krt obyčajný (známejší ako krtko), je cicavec, ktorý patrí medzi hmyzožravce a veľkú časť svojho života strávi v podzemí. Dorastá približne do dĺžky 15 cm, váži okolo 80 – 120 g, má výrazný špicatý nos a silné predné laby so šiestimi prstami otočené smerom. Má zamatovo čiernu srsť. Je takmer slepý a v podzemí sa orientuje najmä podľa výborného sluchu a nadpriemerného čuchu.

V zemi úpenlivo buduje chodbičky a ženie sa za potravou. Žerie veľké množstvo hmyzu – červy, pandravy, slimáky, drôtovce, medvedíky. Nepohrdne ani dážďovkami. Cestičky, ktoré v podzemí vytvára, pôdu prirodzeným spôsobom prevzdušňujú. Z tohto pohľadu ide o užitočného hmyzožravého pomocníka, ktorý eliminuje škodlivý hmyz. Avšak pri svojej činnosti dokáže aj krtko zanechať za sebou škody, a tak nečudo, že záhradkári nestoja o jeho prítomnosť a hľadajú spôsoby, ako sa krtka na záhrade zbaviť.

Je krtko chránený?

Skôr, ako začnete premýšľať nad pascami a „bojovým plánom“, je dôležité vedieť, že krt obyčajný je chráneným zvieraťom. Nevoľte spôsoby, ktoré by mohli viesť k jeho usmrteniu. Existuje mnoho šetrnejších a účinnejších riešení, ako krtka z vášho územia vyhnať.

krtko

Plašiče a odpudzovače krtkov – základné druhy

Základná otázka znie – ako dostať krtka zo záhrady tak, aby ste mu neublížili? Odpoveď znie – pomocou plašičov a odpudzovač krtkov, ktoré vytvárajú podmienky, v ktorých krtko nebude chcieť dlhšie zotrvať.

Niektoré plašiče produkujú v pravidelných intervaloch signál, ktorý je pre krtka s výborným sluchom veľmi nepríjemný. Ďalšie zase zanesú do jeho chodbičiek nepríjemný zápach, ktorý citlivý nos krtka neznesie a radšej zmení trasu opačným smerom.

Najlepšie sa osvedčili elektronické odpudzovače krtkov, z ktorých sa šíri zvuk a vibrácie vo frekvencii, ktorá je pre krtkov rušivá a pachové odpudzovače, ktoré majú podobu granulovaného alebo tekutého prípravku.

Elektronické odpudzovače krtkov

Elektronické odpudzovače krtkov vytvárajú zvuk a slabé vibrácie, ktoré sa šíria pôdou a sú pre sluch krtka nepríjemné. Ide o malé, na záhrade nenápadné zariadenia, ktoré sa inštalujú do krtinca alebo objavenej chodbičky. Pracujú samostatne, v pravidelných intervaloch. Zdrojom energie sú buď batérie alebo ide o plašič vybavený solárnymi článkami, ktoré priebežne nabíjajú zabudovaný akumulátor.

Je dobré vedieť, že na elektronický plašič, ktorý vydáva rušivý zvuk, môže krtko spočiatku zaútočiť. Pokúsi sa ho prevrátiť alebo zahrabať. Nie je to znamenie nefunkčnosti plašiča, práve naopak. Krtko síce plašič neodtiahne, no môže sa prepadnúť do krtinca, preto ho majte zaistený tak, aby ste ho ľahko našli.

Pri výbere elektronického plašiča si všímajte nasledujúce parametre a vlastnosti…

Určenie plašiča/odpudzovača

V popise sa môžete dočítať, že plašič je určený na plašenie krtkov, hrabošov, hryzcov a hadov. Takéto plašiče sú zvyčajne navrhnuté tak, aby boli bezpečné pre človeka, aj domáce a hospodárske zvieratá.

Spôsob napájania plašiča

Dôležité je rozhodnúť sa, či máte záujem o batériovo napájaný plašič alebo solárny plašič krtkov.

  • Batériový plašič krtkov pracuje v pravidelných intervaloch po dobu, kým nedôjde k vybitiu batérií. Nie je náročný na údržbu a poteší aj nízka frekvencia výmeny batérií (v prípade použitia kvalitných batérií orientačne raz za 6 – 8 mesiacov).
  • Solárny plašič na krtkov nepotrebuje žiadne batérie. Má vstavaný akumulátor, ktorý je dobíjaný cez solárne články vo vrchnej časti. Miera funkčnosti závisí od kvality produktu a jeho komponentov, no aj od slnečnosti dňa. V slnečný deň získa solárny plašič dostatok energie i na nočnú prevádzku.

Účinný dosah / Okruh pôsobnosti

Ide o veľmi dôležitý údaj, ktorý hovorí o tom, v akom okruhu vie byť plašič účinný (dosah zvuku, vibrácií).

Dosah sa udáva v metroch štvorcových alebo ako priemer/polomer kruhu v metroch. Ak má plašič pôsobnosť v kruhu s polomerom 20 m, dokáže pokryť plochu, ktorú vypočítate pomocou vzorca pre výpočet obsahu kruhu S = π × r × r = 3,14 × 20 × 20 = teda cca 1256 m2.

Efektívna plocha pôsobenia plašiča závisí od typu pôdy. V ľahkých hlinito-piesočnatých pôdach sa signál šíri lepšie, v ťažkých ílovitých pôdach bude dosah signálu nižší.

Odolnosť plašiča

Plašič je umiestnený vo vonkajšom prostredí dňom i nocou, v teple, daždi aj vo vetre. Obal prístroja preto musí poskytovať krytie proti vlhkosti a vode a v ideálnom prípade bude vyrobený z UV odolného plastu, aby už po niekoľkých mesiacoch nedošlo k skrehnutiu a oslabeniu plastu.

Všímajte si tiež údaj o okolitej teplote prostredia. Väčšina elektronických plašičov môže byť umiestnená v exteriéri pri teplotách – 20 °C do + 50 °C.

Pachové odpudzovače krtkov

Druhou rozšírenou kategóriou sú pachové odpudzovače krtkov, ktoré majú podobu granulovaného alebo tekutého prípravku.

Ide o prípravky, ktoré sa podľa návodu na používanie aplikujú na miesto výskytu krtka (do krtinca, chodbičky). Obsahujú veľmi silne zapáchajúce zložky, ktoré sú krtkom nepríjemné a radšej sa takýmto zapachájúcim priestorom vyhnú. Pach sa dostane nielen do pôdy, napáchne ním aj hmyz, ktorý je ich potravou. Od aplikácie môže prípravok účinkovať 1 – 2 týždne, čo odradí krtka od kontrolného návratu.

Pred kúpou pachového odpudzovača sa zaujímajte o recenzie k vyhliadnutému produktu, vplyv na životné prostredie, na vegetáciu a na život iných zvierat (najmä psy a mačky). Dôležitý je tiež spôsob aplikácie a frekvencia opakovania. Kvalitné pachové odpudzovače krtkov sú vytvorené na prírodnej báze a ich použitie je pre prostredie záhrady deklarované ako nerizikové (biologicky odbúrateľné zloženie, žiadne vedľajšie účinky na zvieratá).

Kde na pozemku umiestniť odpudzovač krtkov?

Elektronický plašič krtkov sa snažte umiestniť čo najbližšie k miestu pôsobenia krtka. Ak vidíte krtince za plotom na susednom pozemku, ktoré sa každým dňom približujú k vám, neváhajte a umiestnite plašič tak, aby krtka odradil od ďalšieho postupu. Na tomto príklade je vidieť, že elektronický plašič na krtkov viete používať aj preventívne.

Pachové plašiče krtkov sa aplikujú do pôdy, v ktorej má krtko svoje chodbičky, preto po nich siahajú najmä záhradkári, ktorí už krtka na záhrade majú.

Ďalšie tipy, ako sa zbaviť krtka

Okrem pachových a elektronických plašičov sú majiteľom záhrad známe aj ďalšie domácke spôsoby, ako krtka zo záhrady odplašiť.

  • Krtko nemá rad hluk a vibrácie. Do krtincov preto môžete zapichnúť detské drevené vrtuľky, plastovú fľašu na tenkom kole alebo plechovky zavesené na kovovej tyčke. Vaším pomocníkom bude v tomto prípade vietor, ktorý tieto predmety rozhýbe cez deň aj v noci, a krtka tak aspoň trochu vyplašia.
  • Krtkovi z podobného dôvodu vadí aj časté kosenie trávy kosačkou.
  • Krtko sa vyhýba miestam, z ktorých cíti prítomnosť psa alebo mačky. Vyskúšajte napchať chlpy týchto zvierat do čerstvých krtincov a pozorujte, či ho odradia od postupu ďalej, alebo sa vyberie iným smerom. Z územia predátora sa bude snažiť dostať čo najrýchlejšie.
  • Krtkovi prekáža i výrazná aróma kávovej usadeniny. Vyhýbať sa bude tiež handre namočenej do octu alebo silnému cibuľovému/cesnakovému výluhu.
  • Ak už máte krtka v trávniku, dočasne obmedzte polievanie trávy. Viac vody totiž znamená aj viac dážďoviek, ktoré sú pre krtka lákavou potravou.

Ceny plašičov krtkov

Koľko zaplatíte za kvalitný plašič krtkov? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Plašiče a odpudzovače krtkov do 10 eur

V tejto cenovej relácii nájdete prevahu jednoduchších solárnych plašičov a menšie balenia pachových odpudzovačov na krtkov. Pri solárnych pozor na kvalitu plastu. Podozrivo lacné vydržia na slnku sotva pár mesiacov.

Plašiče a odpudzovače krtkov od 10 do 30 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie plašiče na krtkov, zaujme rozmanitosťou, pomerom cena/výkon a tiež lepšou kvalitou prevedenia. V prípade elektronických si všímajte efektívnu plochu dosahu, materiálové spracovanie a odolnosť voči vonkajším podmienkam a názory kupujúcich. Niektoré elektronické plašiče produkujú dokonca aj rôzne zvuky a vibrácie, aby sa nestalo, že si krtko privykne. Pri pachových sa zase kladie vyšší dôraz na bezpečnosť použitia v záhrade s ohľaom na prítomnosť domácich zvierat a vegetáciu.

Plašiče a odpudzovače krtkov od 30 eur

Ide o vylepšené modely elektronických odpudzovačov, ktoré pokryjú signálom väčšie plochy a poradia si odplašením krtkov, hrabošov, hryzcov aj hadov. Vytvárajú „ochranný“ pozemný štít a vynikajú vyššou kvalitou spracovania a odolnosti.

Obľúbené značky plašičov krtkov

V nasledujúcom zozname nájdete značky, ktoré majú na svojom konte obľúbené plašiče a odpudzovače krtkov.

  • Deramax – Česká značka má v portfóliu lapače a odpudzovače vysokej kvality rôzneho určenia – na krtkov, hlodavcov, hrabošov aj kuny. Spokojné recenzie.
  • Bros – V ponuke značky Bros nájdete viacero obľúbených produktov, s pomocou ktorých si poradíte s nástrahami v okolí domu a v záhrade. Dobre predávaný je pachový odpudzovať krtkov, prášok proti mravcom, lepy na elimináciu hmyzu a mnohé iné.
  • Format1 (ODK) – Akusticky odpudzovač krtkov, hrabošov a hlodavcov funguje na náhodne sa meniaceho zvuku. Ide o rýdzo český produkt, spoľahlivý, rokmi overený a vodotesný.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1ODK-H2 s náhodne sa meniacim zvukom

Najlepšie hodnotený plašič krtkov
+ Akustický elektronický odháňač krtkov, hlodavcov a hrabošov
+ Český produkt s dlhou tradíciou na trhu
+ Spoľahlivý a výkonný
+ Neškodný pre človeka i domáce hospodárske zvieratá
od 25 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Deramax-Dual Elektronický plašič

+ Elektronické zariadenie – zvukovo-vibračný plašič
+ Na krtkov, hrabošov, hryzce aj na plašenie hadov, ktorí sú citliví na vibrácie pôdy
+ Nevyžaduje zdĺhavú údržbu
+ Bezpečný pre človeka, pre všetky domáce a hospodárske zvieratá
od 40 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Plašič Pecon

Najpredávanejší solárny plašič krtkov
+ Na odpudzovanie hrabošov, krtkov a iné škodné hlodavce
+ Mení slnečnú energiu na elektrinu, ktorou sa dobíja batéria
+ Jednoduché používanie
+ Na domáce zvieratá nepôsobí rušivo
od 6 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Bros Karbid granulovaný odpudzovač krtkov

+ Granulovaný prípravok na odpudzovanie krtkov
+ Aplikuje sa do dier krtkových chodbičiek
+ Priaznivá cena
od 4 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Stop Pest Pest Control Chemical Pachový odpudzovač na krtka

+ Vysoko účinný pachový odpudzovač na krtkov a hlodavcov
+ Obsahuje iba prírodné látky
+ Vysoká účinnosť a jednoduché použitie
od 6 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin