Najlepšie elektrocentrály: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie elektrocentrály
Elektrinu berieme ako samozrejmosť. Tento neoceniteľný vynález je s nami už viac ako 200 rokov a nevieme si bez neho predstaviť život. Čo však robiť v situácii, keď sa ocitneme bez elektriny? Ako si pomôcť? Riešenie existuje! Pozrite si tipy na najlepšie elektrocentrály, ktoré sa pri správnom výbere môžu stať neoceniteľným pomocníkom v rôznych situáciách.

Elektrocentrála má široké využitie a v mnohých prípadoch znamená aj záchranu v krajnej núdzi. Vyrába elektrickú energiu, ktorou dokáže poháňať rozmanité spotrebiče – od najmenších svietidiel, až po vysoko výkonné stavebné stroje. Na jej prínos nedajú dopustiť stavbári, chalupári, majitelia veľkých pozemkov s horších prístupom k elektrickej sieti, rybári ani karavanisti. Môže sa tiež stať zdrojom záložnej energie pri dlhšom výpadku prúdu po silnej búrke a udržať v chode nevyhnutné zariadenia. Práve preto sú špičkové elektrocentrály súčasťou nemocníc aj letísk.

Našu pozornosť sme zamerali na elektrocentrály, ktorých pomer cena/výkon je z hľadiska využitia pri konkrétnej činnosti veľmi dobrý. V rebríčku nájdete kvalitnú elektrocentrálu na chatu (záhradu), na zváranie, aj pre stavebníctvo. Dozviete sa, ako vybrať elektrocentrálu presne podľa svojich potrieb a na ktoré parametre najviac prihliadať. Ak potrebujete mať istotu, vezmite si na pomoc testy a recenzie elektrocentrál, kde nájdete favoritov od značiek Scheppach, Heron, Hecht či Güde.

Najlepšie elektrocentrály podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Scheppach SG 3100

Produkt roku 2020
✔️ Trvalý výkon 2500 W
✔️ Automatická regulácia AVR
✔️ 15 l nádrž
✔️ Rámová konštrukcia na odolných kolieskach
📌 od 327 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Heron 8896140 EGM 68 AVR-1

Pre stavebníctvo
✔️ Jedna z najpredávanejších, výborné recenzie
✔️ Trvalý výkon 3500 W
✔️ Automatická regulácia AVR
✔️ 18 l nádrž
✔️ Rámová konštrukcia na odolných kolieskach
📌 od 449 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Scheppach SG 2000

Ideálna na chatu či záhradu
✔️ Výkon max. 2000 W
✔️ Regulácia napájania digitálnym invertorom
✔️ Výborná úspora paliva, extra nízka hlučnosť
✔️ Vhodná aj na napájanie citlivej elektroniky
📌 od 577 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4HERON 7,0kW / 15HP

Najlepšie na zváranie
✔️ Výborne sa uplatní v stavebníctve, pri montážnych prácach
✔️ Prevádzkový výkon až 6300 W
✔️ Objem nádrže 25 l
✔️ Výborná kvalita
📌 od 1211 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5HECHT GG 3300

Pomer cena/výkon
✔️ Trvalý výkon 2600 W
✔️ Nádrž s objemom 15 l
✔️ Vybavená AVR reguláciou
✔️ Zásuvky s ochranou proti preťaženiu
📌 od 310 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Güde 40726 GSE 951

Najlacnejší tip
✔️ Trvalý výkon 650 W
✔️ Tepelná ochrana proti preťaženiu výstupného obvodu
✔️ S nádržou na 3,8 l
📌 od 110 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať elektrocentrálu

Pri výbere elektrocentrály je dôležité premyslieť si niekoľko základných otázok. Ide nielen o zariadenie, ktoré vyrába elektrickú energiu pre občasné hobby alebo nevyhnutné domáce použitie, rovnako tak môže predstavovať špičkový zdroj energie, ktorý si poradí s nepretržitým chodom. Obrovské rozdiely sa prirodzene premietajú do veľkosti, ceny za elektrocentrálu a tiež aj do nákladov za prevádzku.

Pre budúcich užívateľov je azda najdôležitejšie zvážiť:

 • aké elektrospotrebiče budú do elektrocentrály napájať;
 • ako často budú elektrocentrálu potrebovať;
 • aj miesto, kde elektrocentrálu plánujú používať.

Využitie elektrocentrály

Elektrocentrálu využijete všade tam, kde nemáte prístup k elektrickej prípojke. Jej základ tvorí spaľovací motor (preto nevyhnutne potrebuje palivo – benzín, naftu, LPG, …) a generátor, ktorý slúži k výrobe elektrickej energie. Pri svojom chode teda spotrebúva palivo a nevyhnete sa dodatočným nákladom na prevádzku.

Majte preto na pamäti, že lacná elektrocentrála sa zvyčajne predraží na prevádzke. Naopak – pri vyššej počiatočnej investícii môžete získať zariadenie, ktoré “nežerie” veľa, je menej hlučné a nezaťažuje ani životné prostredie nadmernými emisiami.

Ak váhate, či je pre vás elektrocentrála dobrým riešením, odpoveď vám ponúknu nasledujúce body. Aké je najčastejšie využitie elektrocentál?

 • V stavebníctve – pri rekonštrukciách domov, na novostavbách, na miestach, kde potrebujete energiu pre stavebné stroje.
 • Na chalupe – najmä, ak máte chatu v oblasti s častými výpadkami prúdu, nestabilnou sieťou a chcete istotu, že nezostanete počas noci v úplnej tme.
 • Pri kempovaní, stanovaní, táborení, do karavanu – teda pre svoje obľúbené aktivity v prírode, ak potrebujete dostatok energie pre varič, rádio, osvetlenie, menšiu chladničku, nabíjanie ďalších AKU spotrebičov.
 • V dome – ako záložný zdroj energie pri výpadku prúdu po búrke, veternej smršti, pri opravách na domácej elektrickej sieti. Napríklad aj na energiu pre čerpadlo, ktoré má vytiahnuť vodu z pivnice, kde by inak hrozil skrat, ak by došlo k obnoveniu hlavnej energie.
 • Ako nevyhnutný záložný zdroj energie pre letiská (udržanie monitorovacích a komunikačných prístrojov), pre nemocnice a ambulancie (profesionálne elektrocentrály), …

Typy spotrebičov a ich nároky na výkon elektrocentrály

Ešte skôr, ako sa pustíte do výberu, vezmite papier a pero a dôkladne si spíšte, aké spotrebiče máte v pláne zapájať do elektrocentrály. Potrebujete totiž zistiť, aký celkový výkon má elektrocentrála naraz dodať. Tieto spotrebiče samozrejme nemusia byť napojené všetky naraz. Snažte sa však vybrať elektrocentrálu s dostatočnou rezervou (aj počtom zásuviek!, aby malo jej používanie pre vás prínos.

Ak na štítku k spotrebiču nájdete výkon 200 W, v skutočnosti nemusí ísť o konečnú hodnotu. Niektoré spotrebiče totiž na svoj štart potrebujú výkon dokonca až 5 krát vyšší. V závislosti od toho delíme spotrebiče na odporové, indukčné, kapacitné.

 • Odporové spotrebiče sú najmä žiarovky, rýchlovarná kanvica, fén na vlasy, žehlička, varič, teplovzdušná pištoľ, či mobilné elektrické kúrenie. Odber energie je v ich prípade (takmer) rovnaký po celú dobu. Ak chcete mať istotu rezervy a bezpečného chodu, prenásobte ich oficiálny výkon koeficientom 1,1 alebo 1,2 (napríklad fén s 800 W započítajte ako 800 × 1,10 = 880 W alebo 800 × 1,2 = 960 W).
 • Indukčné spotrebiče sú poháňané elektromotorom. Patrí sem väčšina ručného elektrického náradia (uhlová brúska, vŕtačka, kotúčové píly) a domáce spotrebiče s elektromotorom (vysávač, mixér) + elektronika. Pri štarte vyžadujú 2 až 3-násobný výkon než je výkon udávaný na štítku. A hoci výkon po chvíli klesne a ustáli sa, ak ich elektrocentrála neutiahne na štarte, do chodu sa vôbec neuvedú. Výhodné je preto zaobstarať si napríklad náradie s tzv. mäkkým štartom. Spotrebiče s tvrdým štartom (čerpadlo, kompresor, chladnička, klimatizácia) potrebujú pri štarte dokonca minimálne 3 až 5-násobný výkon, ako je výkon, ktorý majú uvedený na štítku. Práve z tohto dôvodu musíte pri výbere elektrocentrály počítať s dostatočnou výkonovou rezervou.
 • Kapacitné spotrebiče (žiarivky, výbojky) potrebujú na začiatok približne 1,5 až 2-násobný výkon, než je ich bežná spotreba.

Výkon elektrocentrál sa udáva v kilowattoch (kW) alebo kilovoltampéroch (kVA). Prvá jednotka je známa a aj druhou si poradíte veľmi jednoducho. Ak ide o jednofázovú elektrocentrálu, potom 1 kVA = 1 kW, pri trojfázovej elektrocentrále už platí pomer 1 kVA = 0,8 kW.

elektrina žiarovka

Jednofázová alebo trojfázová elektrocentrála?

Ak už približne viete, aký orientačný výkon v súčte by mala vaša budúca elektrocentrála poskytnúť, potom je na rade ďalší krok, ktorý opäť úzko súvisí priamo s napájanými elektrospotrebičmi.

 • Dnes je už väčšina domácich spotrebičov a hobby náradia jednofázová (230 V / 50 Hz), čo znamená, že na konci kábla je klasická zástrčka s jednou dierkou na uzemnenie a dvomi kolíkmi.
 • Veľké profesionálne stroje v dielňach a na stavbách sú prevažne koncipované ako trojfázové spotrebiče (400 V / 50 Hz) a majú na zástrčke 4 alebo 5 kolíkov.

Na základe toho rozlišujeme elektrocentrály jednofázové a trojfázové.

Kým jednofázové sú určené iba pre jednofázové spotrebiče, trojfázové dokážu elektrickou energiou napájať nielen trojfázové, ale aj jednofázové spotrebiče. Pozor, na jednu fázu potom pripadá iba tretinový prevádzkový výkon z celkovej uvádzanej hodnoty. To môže byť pri reálnom využívaní viacerých jednofázových spotrebičov nemilým prekvapením, pretože jedna fáza (a v nej iba tretinový pôvodný výkon) je rýchlo zaťažená.

Pokiaľ ide o elektrocentrálu na občasné používanie okolo domu / na chalupe alebo ako energetickú zálohu na napájanie bežných jednofázových spotrebičov, odporúčame siahnuť po jednofázovej elektrocentrále.

Možnosti regulácie napätia na elektrocentrále

Kolísanie napätia je pre citlivé elektrospotrebiče rýchlou skratkou na zberný dvor. Niektoré elektromotory si síce bez problémov poradia s kolísaním napätia, dokonca aj v rozsahu desiatok voltov, akonáhle sa jedná o elektroniku alebo náradie s elektronickým riadením, situácia vyžaduje spoľahlivé riešenie, ktoré dokáže v celom rozsahu výkonu zabezpečiť stabilné výstupné napätie.

 • Základné, cenovo najdostupnejšie elektrocentrály sú vybavené kapacitnou reguláciou napätia. Ide o riešenie vhodné pre bežné domáce spotrebiče, nie však citlivú elektroniku. Regulácia reaguje pomalšie a vstupné napätie zakolíše aj v desiatkach voltov.
 • Ak hľadáte elektrocentrálu, ktorá vám nebude klásť obmedzenia vo využívaní, potom siahnite po modeloch s reguláciou AVR (Automatic Voltage Regulator), ktorá zabraňuje kolísaniu napätia (s minimálnymi odchýlkami, iba +/- 2 %). Umožňuje bezpečne zapojiť aj počítač, televízor či notebook. Opatrnosť treba zvýšiť v prípade, ak je k elektrocentrále naraz pripojených viac spotrebičov a jeden z nich vyžaduje na štart vysoký rozbehový prúd (napríklad vodné čerpadlo, ktoré sa spúšťa iba občasne). Vtedy nemusí regulácia dostatočne rýchlo zareagovať a citlivá elektronika je ohrozená. Ak budete spotrebiče zapájať prezieravo, ľahko sa tomu vyhnete.
 • Invertorová regulácia napätia môže byť vašou stávkou na istotu. Táto moderná technológia totiž zabezpečuje sínusový výstup 230 V/50 Hz, ktorý je dokonca stabilnejší, ako ten z bežnej elektrickej zásuvky.
 • Kompaudná regulácia je určená pre zariadenia s tvrdým rozbehom a asynchrónnym motorom. Elektrocentrála dokáže dodať veľký rozbehový prúd, dočasne znížiť napätie, čo však spotrebiču s asynchrónnym motorom neuškodí.

Elektrocentrály podľa konštrukcie

Pri výbere sa stretnete s rámovými a invertorovými elektrocentrálami. Rozdiely medzi nimi sú nielen z hľadiska konštrukcie, ale aj využiteľnosti.

Rámové elektrocentrály

Pre rámové elektrocentrály je typickým poznávacím znakom kovový rám, v ktorom je na silentblokoch osadený motor. Sú väčšie, ťažšie a dokonca aj hlučnejšie. Medzi ich prednosti patrí lepšia cenová dostupnosť aj široké využitie pri napájaní bežných spotrebičov, ktoré potrebujete doma, na chalupe či záhrade. Nie je ich možné použiť na napájanie citlivej elektroniky.

Invertorové elektrocentrály

Invertorové elektrocentrály (alebo digitálne) sa ponášajú na plastový box / kufrík (niekedy aj na kolieskach). Vo vnútri opláštenia je ukrytý motor, z ktorého je energia priamo upravovaná invertorovou technológiou. Jej zásluhou vzniká stabilné napätie, ktoré dovoľuje aj zapojenie citlivej elektroniky. Hoci poskytujú slabší výkon a ich využitie na stavbe či v záhrade je minimálne, pre menšie rozmery a hmotnosť, nízku hlučnosť aj nižšiu spotrebu paliva sú ako stvorené do karavanu, kempu či pre rybárov. Pripravte sa na vyššiu cenu.

Elektrocentrály podľa druhu paliva

Elektrocentrály môžu byť benzínové, dieselové, plynové (LPG, zemný plyn) a olejové. Pri kvalitných komponentoch a preverených značkových motoroch má každý typ potenciál dosiahnuť vysoký výkon. Veľké rozdiely sa však ukazujú pri zrovnaní cien za prevádzku a ekologický dopad.

 • Benzínové elektrocentrály patria k najpredávanejším. Majú široké využitie (v prevedení hobby aj profi), primerané rozmery a dobre dostupné palivo (benzín Natural 95).
 • Na stavbách je viac vidieť dieselové elektrocentrály, ktoré sú na pohľad robustnejšie a zvyčajne koncipované aj pre trojfázové stavebné mašiny.
 • Podstatne ekologickejšiou prevádzkou a nižšími nákladmi na prevádzku disponujú plynové elektrocentrály.
 • Ak potrebujete elektrocentrálu, ktorá si poradí aj s dlhšou prevádzkou, potom dávame do pozornosti hybridné elektrocentrály s motorom upraveným na spaľovanie benzínu, LPG aj zemného plynu. Po zapojení na zásobník plynu sa môžu stať záložným zdrojom energie aj na dlhší čas.

Vybavenie a funkcie

Keďže ide o zariadenie, ktoré, takpovediac, dočasne preberá zodpovednosť za teplo, svetlo a možnosť používať elektrospotrebiče, je na mieste chcieť aj kvalitné spracovanie, ktoré chráni samotnú elektrocentrálu, spoľahlivé prvky bezpečnosti a výbavu, vďaka ktorej bude jej používanie čo najmenej komplikované.

 • Elektrické krytie – V prípade elektrocentrál sa najčastejšie stretnete s krytím IP23 alebo IP54 (lepšia ochrana). Stupeň ochrany krytom hovorí o ochrane pred vniknutím pevných častíc a vody do útrob zariadenia. Starostlivo preto zvážte najmä prostredie, v ktorom bude elektrocentrála používaná (škodí jej vlhkosť, prašnosť). Aj ju kupujete ako záložný zdroj energie pre čerpadlo na odčerpávanie zatopených priestorov alebo do nadmerne prašného prostredia na stavbu, potom voľte vyššiu ochranu – IP 54.
 • Štartovanie – Cenovo dostupnejšie elektrocentrály majú klasické ručné štartovanie (silnejším potiahnutím lanka), drahšie zariadenie už disponujú elektrickým štartom, s pomocou ktorého uvediete elektrocentrálu do chodu stlačením spínača, alebo pootočením kolieska.
 • Dobíjanie štartovacej batérie – Akumulátor, ktorý má na starosti elektrické štartovanie sa automaticky a podľa potreby dobíja, aby sa nestalo, že nebude mať dostatok energie na ďalšie uvedenie do chodu.
 • Diaľkové ovládanie – Pokročilé elektrocentrály môžete naštartovať dokonca aj na diaľku, cez diaľkový ovládač.
 • Displej – Informuje o aktuálnom stave elektrocentrály (zostatok paliva, napätie, frekvencia, motohodiny).
 • Podvozok s kolieskami – Praktická výbava, ktorá uľahčuje presuny mobilnej elektrocentrály z miesta na miesto. Súčasťou konštrukcie je potom aj stabilné madlo alebo rukoväť.
 • Systémy automatickej ochrany – Chránia elektrocentrálu pred preťažením, prehriatím a nebezpečným poklesom hladiny oleja. Najlepšie elektrocentrály majú navyše aj pokročilý systém chladenia, ktorý sa stará o optimálnu prevádzkovú teplotu komponentov a vytvára optimálne podmienky aj pri dlhšej činnosti elektrocentrály.

Ceny elektrocentrál + Známe značky

Do ceny elektrocentrály sa premieta jej výkon, kvalita motora, spotreba paliva pri chode, regulácia napätia a tiež aj flexibilita využitia. Cenový interval je obrovský a na trhu nájdete lacné, základné modely, aj profesionálne elektrocentrály pre komerčné využitie. V nasledujúcich kategóriách sumarizujeme stručné charakteristiky a aj výrobcov, u ktorých nájdete dobre hodnotené modely v danej cenovej relácii.

✅ Elektrocentrály do 300 eur

V základnej cenovej kategórii nájdete kompaktné a zároveň aj menej výkonné benzínové elektrocentrály, určené na občasné použitie. Poskytujú prevádzkový výkon v rozpätí priemerne od 1 – 2,5 kW. Sú jednofázové, s rámovou konštrukciou. Viaceré z nich sú na top pozíciách v rebríčkoch predajnosti.

📌 Na základe recenzií elektrocentrál a spokojnosti užívateľov sme vytipovali značky Kraft&Dele, Güde, Scheppach.

✅ Elektrocentrály od 300 do 600 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie elektrocentrály s priaznivým pomerom cena / výkon. Práve vyšší výkon (v rozpätí cca od 2 – 5 kW) predznamenáva ich širšie a spoľahlivejšie využitie. Okrem rámových tu už nájdete aj niekoľko invertorových elektrocentrál, ktorých prednosťou je schopnosť udržať stabilné napätie bez výkyvov.

📌 Podľa zahraničných ohlasov a testov elektrocentrál (napr. Heimwerker Praxis) sa k dobrej voľbe radia elektrocentrály Güde a Scheppach. Pozornosť našincov si získali napríklad elektrocentrály Heron a Hecht.

✅ Elektrocentrály od 600 eur

Ak hľadáte ešte výkonnejšiu elektrocentrálu, ktorú plánujete využívať častejšie a v náročnejších podmienkach, potom odporúčame investovať do drahšieho, dobre vybaveného modelu. Takého, ktorý ponúka široké možnosti nastavenia pre bezpečnú prevádzku rôznych spotrebičov, naviac s priaznivou priemernou spotrebou paliva. Profesionálne elektrocentrály stoja aj viac ako 10 000 eur.

📌 Výkonnejšie až veľmi výkonné modely pre použitie doma, na chalupe či stavbe nájdete v ponuke značiek Honda, Heron, Makita, Güde. Profi stroje nájdete u výrobcov Europower, Rotek, Fogo a Medved.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Scheppach SG 3100

Produkt roku 2020
✔️ Trvalý výkon 2500 W
✔️ Automatická regulácia AVR
✔️ 15 l nádrž
✔️ Rámová konštrukcia na odolných kolieskach
📌 od 327 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Heron 8896140 EGM 68 AVR-1

Pre stavebníctvo
✔️ Jedna z najpredávanejších, výborné recenzie
✔️ Trvalý výkon 3500 W
✔️ Automatická regulácia AVR
✔️ 18 l nádrž
✔️ Rámová konštrukcia na odolných kolieskach
📌 od 449 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Scheppach SG 2000

Ideálna na chatu či záhradu
✔️ Výkon max. 2000 W
✔️ Regulácia napájania digitálnym invertorom
✔️ Výborná úspora paliva, extra nízka hlučnosť
✔️ Vhodná aj na napájanie citlivej elektroniky
📌 od 577 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4HERON 7,0kW / 15HP

Najlepšie na zváranie
✔️ Výborne sa uplatní v stavebníctve, pri montážnych prácach
✔️ Prevádzkový výkon až 6300 W
✔️ Objem nádrže 25 l
✔️ Výborná kvalita
📌 od 1211 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5HECHT GG 3300

Pomer cena/výkon
✔️ Trvalý výkon 2600 W
✔️ Nádrž s objemom 15 l
✔️ Vybavená AVR reguláciou
✔️ Zásuvky s ochranou proti preťaženiu
📌 od 310 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Güde 40726 GSE 951

Najlacnejší tip
✔️ Trvalý výkon 650 W
✔️ Tepelná ochrana proti preťaženiu výstupného obvodu
✔️ S nádržou na 3,8 l
📌 od 110 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin