Najlepšie sekery: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie sekeryV množstve elektrického a benzínového záhradného náradia sa stabilne vyníma jeden základný element, ktorý tvorí iba „kúsok dreva a ocele“ a predsa je jeho úloha neohrozená. Sekera. V nasledujúcom sprievodcovi výberom bude našou hlavnou úlohou priblížiť vám základné druhy sekier a rovnako tak vás v bohatej ponuke nasmerovať k tipom na najlepšie sekery, ktoré obstáli v tvrdej konkurencii a majú čo ponúknuť.

Sekera má v záhrade, pri chate, v dielni, kôlni, ale aj vo voľnej prírode bohaté využitie. S jej pomocou zvládnete nakálať palivové drevo, nasekať drobnejšie štiepky, osekať starú a chorú kôru, náletové dreviny alebo prerastajúce konáre na kmeňoch. Na konkrétnu úlohu treba zvoliť sekeru vo vhodnom prevedení. Kempingová sekera vás osloví svojou kompaktnosťou a nízkou hmotnosťou. Veľká dvojručná štiepacia sekera ukáže svoju silu pri náročných úlohách. Medzi týmito spomenutými dvomi druhmi sekery sú už na pohľad zásadné rozdiely. Vybrať si kvalitnú sekeru podľa najčastejšieho využitia bude vašou prvou hlavnou úlohou.

O tom, čo ďalšie je pri výbere sekery dôležité, nájdete viacero užitočných rád v nasledujúcich odsekoch. Priblížime vám, akým spôsobom vybrať správnu veľkosť sekery podľa dĺžky poriska (rukoväte) aj ako zohľadniť hmotnosť sekery, aby jej používanie bolo čo najefektívnejšie. Zároveň dávame do pozornosti aj testy a recenzie sekier, v ktorých nájdete cenné informácii o reálnom používaní vami vyhliadnutých produktov.

Najlepšie sekery na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Produkt roku 2019
Fiskars univerzálna sekera XS X7


Dĺžka: 35,5 cm
Hmotnosť: 0,64 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]38 € Čítať recenzie
#2Najlepšia štiepacia sekera
Fiskars štiepacia sekera XL X25

Dĺžka: 72 cm
Hmotnosť: 2,43 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]60 € Čítať recenzie
#3Alternatíva štiepacej sekery
Fiskars štiepacia sekera M X17

Dĺžka: 60 cm
Hmotnosť: 1,27 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]45 € Čítať recenzie
#4Najlepšia univerzálna sekera
Fiskars univerzálna sekera S X10

Dĺžka: 44,5 cm
Hmotnosť: 0,76 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
#5Najlepší kalač
FISKARS 1001705

Dĺžka: 90 cm
Hmotnosť: 4,6 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]60 € Čítať recenzie
#6Alternatíva kalač
EXTOL PREMIUM Kalač

Dĺžka: 80 cm
Hmotnosť: 4 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]22 € Čítať recenzie

Ako vybrať sekeru na drevo

Akú sekeru kúpiť, ak chcete spracovávať palivové drevo? Aká sa vám zíde pri pobyte v prírode? Sekera je náradie, ktoré určite využijete a je viac ako pravdepodobné, že nezostanete len pri jednej veľkosti. V širokej ponuke výrobcov nájdete sekery na hobby použitie, ale aj odolné náradie pre profesionálnych drevorubačov. V kategórii však vládne mierny chaos a ak vyberáte sekeru prvý krát a skutočne vám záleží na jej kvalite, môžete sa stretnúť s rôznymi označeniami, ktoré sa líšia naprieč rôznymi značkami.

O tom, ako sa rýchlo zorientovať v parametroch a ako nájsť sekeru, s ktorou sa vám bude výborne manipulovať sa viac dozviete v nasledujúcich riadkoch. Nebudú chýbať ani cenové relácie a overené značky, kde nájdete zaujímavé modely, ktoré sprevádzajú veľmi dobre hodnotenia.

Aký bude hlavný účel používania sekery?

Je nám jasné, že sekeru kupujete na spracovanie dreva, no jej veľkosť a prevedenie priamo súvisí s hlavným využitím. Ak potrebujete nakálať drevo, siahnete po silnej sekere, ktorá dokáže vyvinúť veľkú silu. Pre tesárske práce a práce na stavbe sa zíde menšia šikovná sekera, ktorá neprekáža ani v opasku na náradie a z opačnej strany ju môžete použiť aj na pritĺkanie klincov.

Ako vybrať sekeru

Aké druhy sekier poznáme?

Výborne navrhnutá sekera disponuje ergonómiou, vďaka ktorej môžete spracovať veľké množstvo dreva pri minimálnej námahe. Je to tak trochu fyzika, pri ktorej záleží koľko energie sa z vašej ruky prenesie cez porisko do čepele. Na používanie sekery s dlhým poriskom a vyššou hmotnosťou musíte vyvinúť viac energie, čo znamená, že sa podstatne väčšia sila prenáša aj na čepeľ. Veľká sekera teda spracuje aj silnejšie polená, kým menšia si sotva trúfne na základné opracovanie menších kusov dreva. Pozrime sa na to, ako veľkosť a hmotnosť sekery súvisí s jej praktickým využitím.

⏩ Drevorubačské (kálacie) sekery

Najväčšie sekery, ľudovo označované aj ako kalače/kalačky, sú určené na kálanie dreva naprieč drevným vláknom (teda častokrát cez najtvrdšiu časť). Dokážu preniesť veľkú silu, čomu zodpovedá aj ich veľkosť. Porisko môže byť dlhé aj cez 90 cm a celková hmotnosť môže presiahnuť 5 kg. Ide o najsilnejšie sekery vôbec, s uhlom čepele 40 – 60 ° (na pohľad širšie ostrie, ktoré zvládne aj tvrdé zaobchádzanie bez poškodenia). Hlava sekery je mohutná a v prípade, že sekera uviazne v kláte, znesie aj údery kladivom. Práca s takouto sekerou je pomerne náročná, určená najmä pre skúsených používateľov, ktorí dokážu naplno zúžitkovať jej potenciál.

⏩ Štiepacie sekery

Sekery ako stvorené na spracovanie palivového dreva a štiepok. Okrem toho ich môžete využiť na opracovávanie kôry alebo osekávanie vetví. Ide o najširšiu kategóriu, kde nájdete skutočne pestrý výber.

 • Malé štiepacie sekery sú vhodné na na občasnú prípravu dreva ku grilovačke alebo rodinnej opekačke. Vážia okolo 1 kilogramu a porisko je dlhé od 45 cm.
 • Stredné štiepacie sekery sú už vhodné na stredné polená a silnejšie kusy palivového dreva. Vážia približne 2,5 kg a celková dĺžka je od 50 – 70 cm. Patria k najpredávanejšiemu sortimentu.
 • Veľké štiepacie sekery sa svojou veľkosťou nápadne ponášajú na kalače, no uhol ich ostria je 35°. Vážia od 2,6 – 5 kg a dĺžka poriska je 80 – 90 cm.

⏩ Tesárske sekery

Sú určené predovšetkým pre remeselníkov, tesárov a stavbárov. Ide o rozmerovo menšie sekery s dĺžkou poriska do 50 cm. Ostrie býva častokrát tvarované do oblúka, vďaka čomu môžete sekerou vykonávať precíznejšiu prácu a dolaďovať detaily. Uhol ostria takejto sekery je ešte menší ako pri štiepacích sekerách – okolo 30°. Pre praktické používanie je druhá strana kovovej hlavy rovná – po otočení vhodná na zatĺkanie klincov.

⏩ Univerzálne sekery

Zlatým stredom medzi tesárskymi a štiepacimi sekerami sú sekery univerzálne. Predávajú sa v rôznych veľkostiach a svojím prevedením sú vhodné na všestranné použitie okolo domu či chaty, napr. pri občasnom opracovávaní dreva, stavbárskych prácach aj prácach v sade. Nehodia sa na však opakované a náročné štiepanie palivového dreva. Hmotnosť týchto sekier je okolo 0,7 – 2 kg a dĺžka poriska 35 – 45 cm (malé), resp. 60 – 70 cm (veľké).

⏩ Kempingové sekery

Malé, šikovné, obratné, ľahké. Kempingové sekery sú vhodné na cesty, turistiku a stanovačku. S dĺžkou poriska okolo 30 cm sa hravo zmestia do batohu. Ich hmotnosť je 0,3 – 0,7 kg. Využijete ich na nasekanie konárov do ohniska či pritlčenie kolíkov stanu.

⏩ Lesnícke sekery

Pre lesnícke sekery je charakteristickým poznávacím znakom predĺžené ostrie, ktoré má ochrániť porisko pre poškodením a spolu s ním aj predĺžené porisko, pre lepší prístup ďalej pred seba. Nie sú určené na kálanie a štiepanie dreva. Ich hlavnou úlohou je odvetvovanie konárov v hustých porastoch, výrub krovín a stínanie menších stromov.

⏩ Špeciálne vrhacie sekery

Špeciálne vrhacie sekery (a spolu s nimi aj tomahawky) sú zaujímavé svojím tvarom a celkovým prevedením. Ich dizajn a tvarovanie sa často drží tradícií z dôb minulých, preto sú pre mnohých aj zaujímavým zberateľským predmetom. Využitie majú najmä pri špecifických športových hrách, nácviku vrhacej techniky, no aj ako rezervná sekera pri ceste do hôr alebo stanovaní (tzv. outdoor / survival výbava).

kempingová sekera

Drevené alebo plastové porisko?

Materiál poriska predurčuje životnosť sekery aj komfort, s akým sa vám bude so sekerou pracovať. Štandardné drevené poriska v súčasnosti v úspechom nahrádzajú moderné materiály, ktoré klasiku v podobe drevenej „rúčky“ v mnohých ohľadoch prekonávajú.

 • Drevené porisko – Využíva sa pri sekerách s hlavou z kovanej ocele. Za pevný a odolný materiál sa považuje drevo z buku, dubu, jaseňa aj orechu (hickory). Drevo je materiál príjemný na uchopenie a v prípade poškodenia poriska, dokáže aj menej zdatný používateľ rýchlo zrealizovať výmenu. Nevýhodou je však náchylnosť dreva na rôzne vonkajšie vplyvy, predovšetkým prílišnú vlhkosť, ale aj sucho. Ak ponecháte sekeru dlho na slnku, porisko sa vysuší a môže dôjsť k uvoľneniu hlavy. Ak porisko navlhne, môže vlhkosť ohroziť hlavu sekery, ktorá začne hrdzavieť. Okrem toho, cez drevo sa nárazy do ruky prenášajú podstatne viac.
 • Plastové porisko – Nejde o obyčajný „hračkársky“ plast, ale o rôzne druhy laminátu vystužené sklenými vláknami, ktoré sa posledné roky používajú najmä v kombinácii s hlavami z uhlíkovej ocele. V skutočnosti môže takýto materiál disponovať väčšou tvrdosťou ako drevo. Výhodou je predovšetkým perfektné vyváženie sekery, menší prenos nárazov do ruky a rovnako tak aj menšia náchylnosť na vplyvy vonkajšieho prostredia. Plast sa nevysuší tak rýchlo ako drevo, no trvalý pobyt na slnku ešte neprospel žiadnemu náradiu. Výmena poškodeného poriska však nie je možná, preto s prasknutou rukoväťou zvyčajne putuje do odpadu celá sekera. Dobrou správou je, že sekery od renomovaných výrobcov vydržia v tip-top stave dlhé roky.

Ostrie sekery a jeho prevedenie

 • Materiály používané na výrobu ostria sekery sú z roka na rok sofistikovanejšie a najmä s dôrazom na zachovanie výborných vlastností po čo najdlhšiu dobu. Bežne sa používa kovaná alebo kalená brúsená švédska oceľ. Nezaostáva však ani kovaná uhlíková oceľ potiahnutá teflónom, ktorý znižuje trenie a uľahčuje prenik ostria do dreva. Novinkou je tiež aj povrchová úprava v podobe vysoko kvalitného fluórplastového materiálu xylan, vďaka ktorému preniká sekera do dreva o takmer polovicu ľahšie. Takáto povrchová úprava chráni čepeľ pre koróziou a výrazne tak predlžuje jej životnosť.
 • Aký tvar hlavy zvoliť? Vo všeobecnosti platí, že väčšie masívnejšie hlavy nájdu svoje využitie najmä pri štiepaní väčších polien. K tomu, aby sa do dreva zahryzli potrebujú dostatočný švih a silu prenesenú z rúk. Menšie hlavy nájdete na sekerách, ktoré sú určené na „jemnejšie“, detailnejšie práce s drevom či konármi.
 • V popisoch pri produktoch sa môžete stretnúť s tropísmenkovou skratkou HRC. Ide o skúšku tvrdosti ostria podľa Rockwella. Pri bežne dostupných sekerách sa stretnete s tvrdosťou HRC 47 – 55. Vyššie číslo znamená aj vyššiu tvrdosť ostria. Ak vás láka kúpiť sekeru s extra vysokou tvrdosťou, pamätajte, že síce veľa vydrží, no za cenu dosť náročného brúsenia a ostrenia.

Ceny sekier

Cena za kvalitnú sekeru nemusí patriť k najnižším. Aj keď ide len o „ručné“ náradie, jej prínos doteraz nenahradilo žiadne náradie s motorom. Kto by predsa púšťal ťažkú motorovú pílu na pár polienok do grilu? Bohatá ponuka od desiatok rôznych výrobcov dáva vyniknúť rozmanitosti a okrem tradičných sekier s dreveným poriskom natrafíte aj na špičkovo zvládnuté modely z moderných prémiových materiálov, s ktorými aj štiepanie dreva na nasledujúcu zimnú sezónu pôjde od ruky.

✅ Sekery do 20 €

Už základná cenová kategória je prekvapivo bohatá na stovky modelov. Nájdete tu predovšetkým menšie a stredne veľké univerzálne sekery, niekoľko základných štiepacích sekier, ktoré sú určené na príležitostné práce okolo domu a chaty. Nechýbajú ani trampské a kempingové sekery.

✅ Sekery do 60 €

V cene od 20 do 60 € už nájdete aktuálne najpredávanejšie sekery na trhu, ktoré si veľmi dobre poradia s činnosťou, na ktorú boli vyrobené. Nechýbajú kvalitné štiepacie sekery, kalače, väčšie univerzálne sekery a sekerky so špecifickým určením. K najobľúbenejším patria modely s poriskami so sklenou výstužou a špeciálnou povrchovou úpravou ostria. Nenechajú vás v štichu a bude radosť s nimi pracovať.

✅ Sekery od 60 €

Ak sa rozhodnete do sekery investovať viac, odmenou vám bude prémiové prevedenie, s ktorým naštiepate aj najväčšie kláty. V tejto cenovej kategórii nájdete sekery ako stvorené na vyššiu záťaž a častejšie používanie. Nechýbajú ani moderné outdoor nástroje a lovecké sekery.

Najlepšie značky sekier

Pri kúpe náradia do záhrady či dielne odporúčame vybrať sa cestou overených značiek. Okrem kvalitného produktu totiž získate aj istotu dobrého servisu, či možnosť dokúpenia náhradných dielov. Do nasledujúceho zoznamu sme vybrali výrobcov, ktorí sa zaraďujú k tradičným výrobcom sekier s dlhoročnými skúsenosťami a viac ako dobrými umiestneniami v testoch sekier.

 • Fiskars – Fínsku značku Fiskars úspešne reprezentuje aj väčšia ponuka sekier s výbornou predajnosťou aj recenziami (domáce aj zahraničné). Dlhodobo jednotka na našom trhu. Výborný pomer cena/kvalita.
 • Hecht – Česká značka Hecht vyrába široký sortiment náradia a strojov pre bežné aj náročnejšie použitie. K najvyhľadávanejším patria menšie až stredne veľké univerzálne sekery s teflónovým povrchom. Lákajú priaznivou cenou.
 • Extol – Veľký výber sekier naprieč rozličnými druhmi a veľkosťami. Cenovo dostupné produkty určené pre bezproblémové domáce používanie.
 • Festa – Rýdzo česká značka kvalitného ručného náradia pre stavbu, dom a záhradu poteší domácich remeselníkov aj profesionálov. Alternatíva k predchádzajúcim značkám.
 • Hultafors – Svetoznáme klasické ručne kované sekery švédskej značky Hultafors patria k špičke v danom segmente. Výnimočné prevedenie aj spracovanie. Vhodné pre náročných (Selbst ist der Mann, 5 bodov z 5).

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako vybrať sekeru podľa veľkosti?

Väčšia sekera nemusí automaticky znamenať aj vyšší štiepací výkon. Je to práve vaša ruka, ktorá sa môže rýchlo unaviť a miesto plynulej práce sa už po niekoľkých polenách poriadne zapotíte. Sekera vám v prvom rade musí dobre padnúť do ruky a mali by ste s ňou vedieť vykonať niekoľko švihov za sebou. S tým súvisí najmä jej veľkosť.

Veľkosť sekery vyberajte nasledovne: Uchopte porisko tesne pod kovovou hlavou, ruku pred sebou vystrite a ak vám koniec poriska siaha po začiatok v ramena (niekoľko centimetrov od pleca), vybrali ste správne. Ak porisko presahuje plece, so sekerou sa bude pracovať len veľmi ťažko. Tento postup aplikujte najmä pri kúpe štiepacej sekery. Pri kempingových, tesárskych a sekerách so špecifickým určením nemusíte primieravať dĺžku poriska k ramenu. Určite bude kratšie.

Ako vybrať sekeru podľa hmotnosti?

Nielen celková dĺžka, ale aj hmotnosť sekery rozhoduje o komforte pri rúbaní a sekaní dreva. Ako zistiť, že ste si vybrali dobre? Postavte sa rovno, sekeru uchopte do dominantnej ruky a druhou rukou si túto ruku v mieste nad lakťom pridŕžajte pri tele.

Vyskúšajte silu svojho zápästia: Najskôr zohnite lakeť o 90° spolu so sekerou v ruke a v tejto polohe otočte zápästím tak, aby sa sekera zodvihla až k vašej hlave. Opíše tak uhol 180°. Ak ste sekeru zápästím zdvihli až hore, bude sa vám s ňou pracovať dobre. Ak ste s tým mali problém, je pre vás príliš ťažká.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Produkt roku 2019
Fiskars univerzálna sekera XS X7


Dĺžka: 35,5 cm
Hmotnosť: 0,64 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]38 € Čítať recenzie
#2Najlepšia štiepacia sekera
Fiskars štiepacia sekera XL X25

Dĺžka: 72 cm
Hmotnosť: 2,43 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]60 € Čítať recenzie
#3Alternatíva štiepacej sekery
Fiskars štiepacia sekera M X17

Dĺžka: 60 cm
Hmotnosť: 1,27 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]45 € Čítať recenzie
#4Najlepšia univerzálna sekera
Fiskars univerzálna sekera S X10

Dĺžka: 44,5 cm
Hmotnosť: 0,76 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]35 € Čítať recenzie
#5Najlepší kalač
FISKARS 1001705

Dĺžka: 90 cm
Hmotnosť: 4,6 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]60 € Čítať recenzie
#6Alternatíva kalač
EXTOL PREMIUM Kalač

Dĺžka: 80 cm
Hmotnosť: 4 kg
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]22 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej sekery. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu sekeru na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

BLACK FRIDAY 2023 JE TU! Pozri sa na veľký zoznam 50+ obchodov s produktmi so zľavouZobraziť obchody
+
0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin