Najlepšie lupienkové píly: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie lupienkové píly
Niektorí z nás sa s lupienkovou pílou stretli ešte na hodinách technickej výchovy, iným jej precíznosť učarovala až neskôr. Aké vlastnosti a funkcie majú najlepšie lupienkové píly? Ak máte radi jemnú prácu s drevom a chcete svoje schopnosti posunúť zase raz o kúsok ďalej, potom si pozrite napríklad nasledujúce tipy, ktoré sprevádzajú pozitívne užívateľské hodnotenia.

Čo všetko sa dá s lupienkovou pílou robiť? Ak v obchodoch obdivujete krásne drevené dekorácie s vyrezávanými nápismi, drevené srdiečka, jeleňov či anjelov – áno, práve lupienková píla by vám spomedzi rôznych druhov píl bola najviac nápomocnou. Lupienkové píly vyhľadávajú najmä modelári. V závislosti od prevedenia si totiž dokáže poradiť s drevom, plastom, gumou, korkom, sklovláknitou doskou aj tenkými kovovými plátmi. Pracuje precízne, krásne vypiluje detaily, otvory a oblúky, vďaka čomu posúva spracovanie materiálov do zaujímavých estetických výsledkov. Pod správnym vedením a pri troche cviku robí lupienková píla jednoducho radosť.

Našu pozornosť sme pri zostavovaní rebríčka zamerali na lupienkové píly, ktorých pomer cena/výkon je z hľadiska využiteľnosti viac ako ideálny. V sprievodcovi sa dozviete, ako vybrať lupienkovú pílu presne podľa svojich potrieb a na ktoré parametre najviac prihliadať. Ak potrebujete mať istotu, vezmite si na pomoc dostupné testy a recenzie lupienkových píl, kde nájdete favoritov od značiek Dremel, Scheppach, Hecht či Proxxon.

Najlepšie lupienkové píly podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Dremel MS20-1/5 F013MS20JA

Najlepšia pre hobby použitie
✔️ Kompaktná lupienková pílka
✔️ Dá sa jednoducho skladovať a zostavovať
✔️ Nastaviteľné otáčky 1500 - 2250 ot./min.
✔️ Presné priame rezy
📌 od 100 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Scheppach DECO-XL

Víťaz
✔️ Vykonáva krásne čisté rezy
✔️ Systém rýchlej a ľahkej výmeny pílového listu
✔️ Konektor na odsávanie pilín odsávačom
✔️ Nastaviteľné otáčky 550 - 1600 ot./min.
📌 od 169 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Güde GDS 16 E

Zaujímavá alternatíva
✔️ Kompaktná lupienková píla
✔️ Výkonný motor a automatické odfukovanie pilín z línie rezu
✔️ Jednoduchá obsluha aj údržba
✔️ Nastaviteľné otáčky 400 - 1600 ot./min.
📌 od 104 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4PARKSIDE® Vyrezávacia píla PDS 120 B2

Cena / výkon z Lidl.sk
✔️ Rezanie do dreva, plastu, akrylového skla alebo sadry
✔️ Nízke vibrácie
✔️ LED svetlo, rýchloupínacia páka, ochranný kryt
✔️ Nastaviteľné otáčky 400 - 1700 ot./min.
📌 od 80 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5HECHT 8916

Dobrá využiteľnosť
✔️ Skvelá na výrobu hračiek, puzzle, šperkov, dekorácií alebo vianočných ozdôb
✔️ Solídna konštrukcia
✔️ Nastaviteľné otáčky 400 - 1650 ot./min.
📌 od 105 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6 PROXXON 27088 Micromot DS 230/E

Obľúbený model
✔️ Prístroj pre jemnú prácu, modelárstvo, výrobu hračiek a jemnú mechaniku
✔️ Nastaviteľné otáčky 150 - 2500 ot./min.
✔️ Tichý chod motora
📌 od 123 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať lupienkovú pílu

Ako vybrať lupienkovú pílu, s ktorou budete po všetkých stránkach spokojní? Zaujímavé informácie, rady a tipy nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je lupienková píl a a aké má využitie?

Lupienková píla, nazývaná dekupierka alebo vyrezávacia pílka, je určená na vyrezávanie jemných línii a oblúkov. Nie je stavaná na hrubú prácu, práve naopak – pre kompaktné rozmery s ňou môžete pracovať dokonca za stolom v byte.

Práca s elektrickou lupienkovou hobby pílou sa ponáša na prácu so šijacím strojom. Akurát s tým rozdielom, že z ramena nekmitá hore-dolu ihla s niťami, ale si materiálom šikovno vedie cestičku tenký pílový plát. Vytvára čisté a v závislosti od kvalít prístroja aj veľmi presné rezy, bez potreby ďalšieho opracovania.

Lupienkovú pílu využijete pri modelovaní vonkajších a vnútorných dekorácií a úžitkových predmetov. Vytvoríte s ňou jedinečné intarzie (dielo vytvorené skladaním a lepením dýh rôznych farieb a štruktúr), drevené hračky, drevené puzzle, vianočné ozdoby ...

Na aké materiály je lupienková píla vhodná?

Ak ste sa pozorne začítali do úvodných riadkov, zrejme ste postrehli, že využitie lupienkovej píly je “materiálovo” všestranné. Najčastejšie sa používa na vyrezávanie tvarov a oblúkov do dreva, plastu, korku, gumy, sklovláknitej dosky aj kovových tenkých plátov. S kvalitným pohonom, stabilnou konštrukciou a vhodným pílovým plátom dokážete opracovať rôzne druhy materiálov.

Pri výbere lupienkovej píly sa vopred zaujímajte o možnosť regulácie otáčok (znižovanie a zvyšovanie rýchlosti pílového plátu), pretože napríklad plast by sa pri vysokej rýchlosti v mieste rezu topil pod vplyvom rýchlo pracujúcej píly. Dôležitým údajom je tiež hĺbka rezu, ktorá hovorí o tom, akú hrubú dosku lupienková píla zvládne (v popise produktu hľadajte viac údajov – napríklad 50 mm pre drevo, 30 mm plast, 10 mm neželezitý kov).

Ako sa s lupienkovou pílou pracuje?

Práca s lupienkovou pílou nadchne mužov, ženy, staršie aj mladšie ročníky – každého, kto má chuť manuálne tvoriť. Síce sa spočiatku nevyhnete tréningu základných kriviek, základom je neponáhľať sa, inak sa pílový list skríži a zlomí sa.

Vašou úlohou je prekresliť si na materiál predlohu a dosku mierne pridŕžať na tzv. pracovnom stole píly. Pílový list vediete postupne jednotlivými líniami. Ženám práca s lupienkovou pílou pripomína šitie na šijacom stroji. Niektoré modely majú dokonca aj podobný nožný spínač, ako šijací stroj.

Pripravte sa však na to, že lupienková píla má istú hlučnosť a vibrácie. Zmierniť ich môžete pomocou šikovnej antivibračnej podložky, ktorá čiastočne tlmí aj hluk.

Základné typy lupienkových píl

Hoci sa do nášho rebríčka najlepších lupienkových píl dostali iba elektrické modely, podobne ako pri iných druhoch píl, aj lupienková píla existuje v klasickej ručnej podobe a nesmie chýbať vo výbave skúsených domácich majstrov.

Ručná lupienková píla

Základom ručnej lupienkovej píly je výrazný oceľový oblúk (tvar U alebo obdĺžnik) doplnený o rukoväť s protišmykovou úpravou. Na oblúk sa napínajú vymeniteľné pílové plátky, ktoré vypnete pomocou aretačnej skrutky.

Azda najzaujímavejším údajom je hĺbka hrdla (napr 120 mm, 150 mm, 170 mm, …) – teda rozmer, ktorý hovorí o tom, do akej hĺbky v doske môžete vyrezávať. Súčasťou balenia je zvyčajne niekoľko rôznych pílových plátov (na rozličné materiály).

Elektrická lupienková píla

Elektrická lupienková píla je na rozdiel od nenápadnej ručnej pílky dominantným nástrojom. Tvorí ju časť s elektromotorom, výrazné a dlhé rameno, priestranná pracovná doska a ďalšie užitočné príslušenstvo (ovládače, ochranné kryty, zberný priestor na piliny, osvetlenie, ventilátor na odfukovanie pilín, …).

Základný pohyb pílového plátku je vo zvislom smere, zhora nadol. Drobné lupienky sa postupne prehryzávajú materiálom pozdĺž naznačenej predlohy a zanechávajú za sebou úhľadný a zvyčajne čistý rez.

Poradíme, na aké parametre a funkcie sa zamerať, aby ste pri výbere elektrickej lupienkovej píly nič neprehliadli.

Príkon lupienkovej píly

Začnime dobrou správou – ak aj pri majstrovaní strávite hodiny, používanie lupienkovej píly nebude znamenať výrazný odber elektrickej energie. Štandardné lupienkové píly na domáce hobby použitie pracujú s príkonom cca od 70 – 120 W. Väčšie modely určené na intenzívne používanie už majú príkon 200 W a viac.

Počet kmitov a ich regulácia

Túto hodnotu nájdete v popise produktu označenú aj ako počet zdvihov alebo počet otáčok. Úzko súvisí s rýchlosťou rezania. Čím je hodnota vyššia, tým dokáže píla pracovať rýchlejšie (pri správne zvolenom materiáli). K dispozícii sú lupienkové píly so stabilnou rýchlosťou, s dvoma rýchlosťami a tiež modely s možnosťou plynulej regulácie. O akej rýchlosti je reč? Prevažná časť dostupnej ponuke pracuje s rýchlosťou cca od 500 – 1600 otáčok za minútu (kmitov za minútu).

Ak máte v úmysle rezať rôzne materiály, odporúčame modely s nastaviteľnou rýchlosťou. Pri vysokej rýchlosti sú totiž mäkšie materiály ohrozené teplom, ktoré v mieste rezu produkuje rýchlo sa pohybujúci pílový plátok.

Hmotnosť lupienkovej píly vs. mobilita

Od elektrickej lupienkovej píly sa pri práci očakáva stabilita a priestrannosť. Niektoré hobby modely vážia 1 – 2 kg, lupienkové píly na profi použitie aj viac ako 15 kg. Ak plánujete pílku často prenášať z miesta na miesto, oceníte nižšiu hmotnosť. V opačnom prípade (jedno stabilné miesto v dielni) sa netreba obávať ani robustnejšieho stroja.

Rozmer pracovného stola a možnosti jeho nastavenia

Pri vyrezávaní potrebujete pod rukami dostatočne priestrannú plochu na manipuláciu a otáčanie. Plocha môže byť obdĺžniková (napr. s rozmermi 180 × 360 mm) alebo v tvare hrušky (šírka cca do 260 mm, dĺžka do 420 mm). Kvalitné lupienkové píly umožňujú naklonenie pracovného stola do uhla 45°, vďaka čomu môžete vytvárať aj presne skosené hrany.

Maximálna hĺbka rezu / Rezný výkon

Ide o hodnotu, ktorá (zjednodušene) hovorí o tom, akej maximálnej hrúbky môžu byť dosky, z ktorých chcete vyrezávať. Je vyjadrená v milimetroch. Najčastejšie sa uvádza pre drevo, plast a neželezné kovy. Dosahuje hodnoty v intervale cca od 10 do 60 mm.

Veľkosť hrdla lupienkovej píly

Ďalší dôležitý údaj, ktorý predurčuje využitie pílky, informuje o tom, ako hlboko do dosky dokáže pílový plát zájsť.

Ide o vzdialenosť medzi ukotveným pílovým plátkom a zadnou vnútornou stenou hlavného ramena. Pre bežné potreby vystačíte s hrdlom o dĺžke 20 cm. Podstatne širšie využitie ponúkajú lupienkové píly s hrdlom 35 – 40 cm. Počítajte však aj s väčšími nárokmi na priestor.

Typ pílových plátkov a ich upevnenie

Kým niektoré lupienkové píly dovoľujú upevnenie rôznych značiek pílových plátkov, ďalšie sú použiteľné iba s konkrétnou značkou. Na to si dajte pozor ešte pred samotnou kúpou, aby sa vám neskomplikovala reálna prevádzka lupienkovej píly zháňaním vhodných plátov.

Okrem toho sa v základe rozlišuje medzi pákovými a hladkými plátkami. Tzv. pákové plátky majú v hornej časti menší “kolík”, ktorý plát udržuje na mieste. Hladké pláty sa do hlavy píly zasunú a doťahujú sa svorkami. Lepšie vybavené píly majú na hornom ramene píly rýchloupínací systém uchytenia pílového listu.

Doplnková výbava

 • Osvetlenie – Praktické LED osvetlenie môžete nastaviť presne tak, aby osvetľovalo línie predlohy, ktoré práve vyrezávate.
 • Napojenie na vysávač – Redukcia, ktorá umožňuje napojenie vysávačovej trubice na pílu. Pripravte sa však na poriadnu dávku hluku (vysávač + píla).
 • Nožný spínač – Podobný princíp uvedenia píly do chodu, ako na šijacom stroji.
 • Ochranný plastový kryt – Inštaluje sa do okolia pílového plátku a chráni prsty pred priamym stretom s píliacim plátom.
 • Ventilátor / Automatické ofukovanie pilín – Okamžite odfukuje aj tie najdrobnejšie piliny z rezu.

Video

Ceny lupienkových píl

Koľko stojí lupienková píla a čo v danej cene získate?

✅ Lupienkové píly do 120 eur

Ručnú lupienkovú pílu kúpite za približne 5 – 15 €. Elektrické lupienkové píly na hobby domáce použitie už stoja 80 – 120 eur. Vo všeobecnosti ide o dobre vybavené stroje, s ktorými zvládnete vyrezávať v základných materiáloch. Zamerajte sa na nastaviteľnosť otáčok (kmitov), veľkosť pracovnej plochy, hĺbku hrdla a typ kompatibilných plátových listov. Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie lupienkové píly.

✅ Lupienkové píly od 120 do 180 eur

Pomer cena/ výkon prirodzene rastie s vyššou cenou. Lupienkové píly v tejto cene sú zároveň aj robustnejšie a lepšie vybavené. Nechýbajú im zaujímavé doplnkové prvky, ktoré prácu s pílou zjednodušujú (ofuk pilín, svetlo, plynulá regulácia otáčok so širším rozsahom, pracovná plocha s nastaviteľným sklonom).

✅ Lupienkové píly od 180 eur

V tejto cene nájdete prevažne robustné lupienkové píly so širokou výbavou a zároveň väčšími možnosťami nastavenia. Kvalitné spracovanie ich predurčuje na precízne a intenzívne používanie. Obľúbené u remeselníkov a profesionálov.

Najlepšie značky lupienkových píl

 • Dremel – Ľahká a kompaktná lupienková píla Dremel ponúka solídnu funkčnosť pre hobby nadšencov, ktorí s vyrezávaním začínajú. Jednoduchá na používanie, navyše so zníženými vibráciami vytvára presné rezy.
 • Sheppach – Dobre vybavené lupienkové píly Scheppach disponujú výkonným motorom, nastaviteľnou rýchlosťou a sú schopné vykonávať aj zložité vyrezávacie tvary.
 • Hecht – Robustne pôsobiaca lupienková píla Hecht má všetko, čo sa od moderného prístroja očakáva.
 • Parkside (Lidl) – V ponuke cenovo dostupného Parkside náradia nájdete dobre vybavenú lupienkovú pílu, ktorú sprevádzajú spokojné užívateľské recenzie.
 • Proxxon – Jeden z mála modelov určených pre domáce použitie s nadštandardne širokým rozpätím nastaviteľnosti otáčok (od 150 – 2500 ot./mini).
 • Einhell – Zaujímavá alternatíva s elektronickým riadením rýchlosti pre presné domáce vyrezávanie podľa predkreslených obrysov.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Dremel MS20-1/5 F013MS20JA

Najlepšia pre hobby použitie
✔️ Kompaktná lupienková pílka
✔️ Dá sa jednoducho skladovať a zostavovať
✔️ Nastaviteľné otáčky 1500 - 2250 ot./min.
✔️ Presné priame rezy
📌 od 100 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Scheppach DECO-XL

Víťaz
✔️ Vykonáva krásne čisté rezy
✔️ Systém rýchlej a ľahkej výmeny pílového listu
✔️ Konektor na odsávanie pilín odsávačom
✔️ Nastaviteľné otáčky 550 - 1600 ot./min.
📌 od 169 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Güde GDS 16 E

Zaujímavá alternatíva
✔️ Kompaktná lupienková píla
✔️ Výkonný motor a automatické odfukovanie pilín z línie rezu
✔️ Jednoduchá obsluha aj údržba
✔️ Nastaviteľné otáčky 400 - 1600 ot./min.
📌 od 104 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4PARKSIDE® Vyrezávacia píla PDS 120 B2

Cena / výkon z Lidl.sk
✔️ Rezanie do dreva, plastu, akrylového skla alebo sadry
✔️ Nízke vibrácie
✔️ LED svetlo, rýchloupínacia páka, ochranný kryt
✔️ Nastaviteľné otáčky 400 - 1700 ot./min.
📌 od 80 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5HECHT 8916

Dobrá využiteľnosť
✔️ Skvelá na výrobu hračiek, puzzle, šperkov, dekorácií alebo vianočných ozdôb
✔️ Solídna konštrukcia
✔️ Nastaviteľné otáčky 400 - 1650 ot./min.
📌 od 105 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6 PROXXON 27088 Micromot DS 230/E

Obľúbený model
✔️ Prístroj pre jemnú prácu, modelárstvo, výrobu hračiek a jemnú mechaniku
✔️ Nastaviteľné otáčky 150 - 2500 ot./min.
✔️ Tichý chod motora
📌 od 123 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin