Najlepšie stojany na vianočné stromčeky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie stojany na stromčekVianočná atmosféra naberá tie správne grády. Doma to rozvoniava medovníkmi, z krabíc vykúkajú vianočné ozdoby a vianočný stromček čaká, kedy opäť raz príde jeho čas. Či už máte doma umelý stromček, alebo ste zástancom živého, jednu vec (takmer) nevyhnutne potrebujete – stojan na stromček. Ako vyzerajú najlepšie hodnotené stojany na vianočný stromček? Ako zohľadniť prevedenie stojana vzhľadom k rozmerom vianočného stromčeka?

Na prvý pohľad ide o zdanlivo banálnu záležitosť. Vojdete do predajne s domácimi alebo hobby potrebami a spýtate sa na stojany na vianočný stromček. Výber však môže byť oklieštený na pár kusov a v nevyhovujúcom prevedení. Nielenže sa vám nemusí páčiť materiál a dizajn, v hre sú aj dôležitejšie parametre. Pre akú maximálnu výšku stromčeka je stojan určený? Aký hrubý môže mať kmeň? Je totiž rozdiel, ak kupujete stojan na menší stromček a iné je, ak u vás doma tieto Vianoce zažiari statná borovica.

V nasledujúcom sprievodcovi výberom vám priblížime rozmanité možnosti, materiály a typy stojanov na vianočné stromčeky. Ak sa totiž rozhodnete správne, stojan vám môže poslúžiť dlhé roky a starosti s upevňovaním či stabilitou stromčeku sa stanú iba minulosťou. Prešli sme recenzie stojanov na stromčeky a výsledkom je prehľadný rebríček, kde nájdete overené produkty s veľmi dobrými hodnoteniami, ktoré môžu vaše rozhodovanie zaujímavo uľahčiť.

Najlepšie stojany na vianočné stromčeky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Comfort XL s pedálom

Materiál: plast
Max. výška stromčeka: 250 cm
Max. priemer kmeňa: 11 cm
Upínanie: rýchloupínanie, zaťahovanie lankom
⭐ 100 %37 € Čítať recenzie
#2KRINNER Premium

Materiál: plast
Max. výška stromčeka: 270 cm
Max. priemer kmeňa: 11 cm
Upínanie: rýchloupínanie, zaťahovanie lankom
⭐ 100 %57 € Čítať recenzie
#3Liatinový stojan Harmony

Materiál: liatina
Max. výška stromčeka: - cm
Max. priemer kmeňa: 9 cm
Upínanie: skrutky
⭐ 98 %30 € Čítať recenzie
#4Stojan na vianočný stromček Antika

Materiál: liatina
Max. výška stromčeka: - cm
Max. priemer kmeňa: 9,5 cm
Upínanie: skrutky
⭐ 96 %29 € Čítať recenzie
#5Stojan na vianočný stromček Green

Materiál: liatina
Max. výška stromčeka: - cm
Max. priemer kmeňa: 9,5 cm
Upínanie: skrutky
⭐ 96 %24 € Čítať recenzie
#6Stojan na vianočný stromček Planet 1

Materiál: plast
Max. výška stromčeka: - cm
Max. priemer kmeňa: 9 cm
Upínanie: skrutky
⭐ 94 %18 € Čítať recenzie
#7KRINNER KOPENHAGEN

Materiál: drevo + oceľ
Max. výška stromčeka: 250 cm
Max. priemer kmeňa: 12 cm
Upínanie: rýchloupínanie, zaťahovanie lankom
⭐ 94 %110 € Čítať recenzie

Ako vybrať stojan na vianočný stromček

Aj vy zvádzate pár dní pred Vianocami boj s nejasným víťazom? Osadenie vianočného stromčeka, najmä živého, môže mať každým rokom iné rozuzlenie. Raz si treba na pomoc zobrať sekerku na zúženie kmeňa, inokedy zase malé naštiepané kúsky dreva, ktoré vyplnia veľký otvor. Nájsť pre stromček stabilnú a bezpečnú polohu je pre vianočnú pohodu minimálne tak dôležité, ako zohnať darčeky. Nikto sa predsa nechce pozerať na rozbité vianočné ozdoby, ani ohroziť malé dieťa pádom stromčeka.

Ak máte každý rok umelý stromček, pravdepodobne dostal do výbavy vhodný stojan. Umelý stromček zároveň váži podstatne menej a je vo všetkých smeroch rovnomerný, preto je menej pravdepodobné, že sa bude do niektorej strany nakláňať. Živý vianočný stromček tieto výhody nemá. Za to je však autentický a krásne vonia. Ak sa obávate, že vám predčasne opadne ihličie, kvalitný stojan na vianočný stromček zabezpečí aj zásobovanie vodou. Ako vybrať stojan na stromček podľa materiálu, spôsobu uchytenia a veľkosti vianočného stromčeka?

ako vybrať stojan na stromček

Stojany na vianočný stromček podľa materiálu

Začnime tým, čo je zrejmé na prvý pohľad. Kým jedného kupujúceho zaujmú tradičné drevené stojany do kríža, ďalšieho zaujjmú krásne zdobené liatinové stojany na stromček. Aké sú hlavné rozdiely?

Drevené stojany na stromček

Úplná klasika, ktorá na seba nesťahuje pozornosť, iba decentne dopĺňa tradičné a prírodné zdobenie stromčeka. Drevený stojan sa najčastejšie skladá z dvoch častí, ktoré sa navzájom prekrývajú a vytvárajú tak štvorramenný stojan na stromček. Malým majstrovstvom je vytvoriť stabilný priestor pre uchycovaciu kovovú trúbku. Na uchytenie vianočného stromčeka v drevenom stojane sa používajú skrutky, ktoré sa zatláčajú do dreva. Tento typ stojana je zvyčajne bez zásobníka na vodu.

Kovové stojany na stromček

Ďalšia rokmi overená klasika s 3 – 6 ramenami pre vytvorenie rovnováhy. Kovové stojany na vianočný stromček prirodzene vynikajú svojou vyššou hmotnosťou, robustnosťou, a práve preto sa hodia pre upevnenie mohutných živých stromčekov. Zásobník na vodu môže byť ich súčasťou, ale aj nemusí.

Liatinové stojany na stromček

V základe ide o atraktívnejšie prevedenie decentného kovového stojana. Aspoň čo sa týka mohutnosti. Liatinové stojany na stromček vynikajú krásnym zdobením a jemnou patinou, výborne ukážu s elegantne zdobenými stromčekmi podľa najnovších trendov (pierka, kvety, vtáky). Miesto predĺžených ramien majú zosilnenú okrúhlu alebo štvorcovú základňu, v ktorej sa okrem stabilnej uchycovacej trubky nachádza aj zásobník na vodu, čo dodáva stojanu ešte väčšiu stabilitu proti prevrhnutiu.

Plastové stojany na stromček

Cenovo dostupnejšie a zvyčajne menej nápadné prevedenie stojana na vianočný stromček. Keďže ide o plast, je takýto stojan vhodný skôr menšie až stredne veľké vianočné stromčeky s rovnomerným rozvetvením. Ich súčasťou býva zásobník na vodu na niekoľko litrov. K obľúbenosti prispieva aj zaujímavý pákový systém kotvenia jedným lankom. Zaťahovací mechanizmus sa rýchlo prispôsobí každému tvaru kmeňa.

Keramické stojany na stromček

Elegantné, menšie stojany na stromček majú tvar širšieho valca (môžete si ich predstaviť v tvare hrnca). Disponujú zásobníkom na vodu, stromček sa kotví pomocou skrutiek alebo osadenej objímky. Sú vhodné pre veľkostne menšie vianočné stromčeky.

ako osadiť vianočný stromček

Výber stojanu podľa parametrov vianočného stromčeka

Pri výbere stojana na vianočný stromček pozeráme na vzhľad, materiál a cenu. Aby si však stojan dokázal plniť svoju úlohu, musí vyhovovať veľkosti stromčeka. Vopred zvážte, aký vysoký by mal byť váš stromček. Viete, koľko miesta mu môžete vyhradiť, preto by toto rozhodovanie nemalo byť ťažké. Bude to stromček približne vo výške 120 – 150 cm? Alebo si na Vianoce neviete predstaviť stromček, ktorý by bol nižší ako 180 cm? Okrem materiálu sa pri stojanoch na vianočné stromčeky môžete dozvedieť aj nasledujúce údaje:

  • Maximálna výška stromčeka – Hovorí o tom, aký najväčší stromček môže byť do stojana osadený bez rizika, že by stojan prišiel o svoju stabilitu. Treba však poznamenať, že aj keď nepresiahnete maximálnu výšku, stromčeky, ktoré nie sú rovnomerne rozvetvené, môžu byť nakláňané smerom do hustejšej strany. V takom prípade nepomôže nič iné, ako staré známe uviazanie stromčeka o nábytok alebo radiátor.
  • Maximálny priemer kmeňa stromčeka – Ďalší údaj s jasnou výpovednou hodnotou. Ak sa z popisu dozviete, že stromček je určený pre kmeň do priemeru 10 cm, nekupujte stromček s hrubším kmeňom. Narobíte si iba prácu naviac a stromček ani po osekaní nemusí do stojana správne sadnúť.

Nádržka na vodu predlžuje životnosť

Živé vianočné stromčeky by sa nemali preniesť do interiéru skôr, ako pár dní pred Vianocami. Teplý a suchý vzduch v obývačke im nerobí dobre. Ihličie vysychá, stráca farbu a už o pár dní môže definitívne opustiť vetvy stromčeka.

Ak sa chcete čo najdlhšie tešiť z vianočnej atmosféry pri krásne zelenom a rozvoniavajúcom stromčeku, zvoľte stojan so zásobníkom na vodu. Vianočný stromček vypije počas sviatkov niekoľko litrov vody. Hoci neodvrátite jeho povianočný osud, vydrží aspoň dlhšie v dobrom stave a ušetrí vás od ihličia po celom dome.

Ako stromček zachytiť v stojane?

Na zachytenie vianočného stromčeka v stojane sa využíva niekoľko spôsobov. Najrozšírenejším je zachytenie pomocou 3 – 4 skrutiek. Nejde pritom o klasické skrutky s hrotom, ktoré by ste mohli “zavŕtať” do dreva (rokmi by sa otupili). Skrutku uchopíte za “krídelko” a zatáčate smerom ku kmeňu. Na konci skrutky je menšie ploché lôžko, ktoré sa zapiera o kmeň. Nastavením všetkých troch skrutiek sa na kmeň začne vyvíjať tlak, ktorý stromček udrží na mieste, rovno v stojane.

Novším riešením je systém rýchleho upnutia. Jeho základ tvorí kovové lanko, 4 sťahovacie upínaky a nášľapný zaťahovač s automatickým istiacim systémom. Kmeň stromčeka vložíte do stojanu a nohou zošľapujete dovtedy, kým sa lanko pevne neutiahne okolo dreva a zároveň sa upínaky postarajú o jeho vyváženie na stred.

Ceny stojanov na stromčeky

V cene stojanu na vianočný stromček sa odráža viacero jeho vlastností – materiál, veľkosť, kvalita upínacieho systému, ale aj dizajnové spracovanie. Ako sa rýchlo zorientovať? Pomôcť môže aj nasledujúce delenie.

Stojany na vianočný stromček do 15 eur

Základné stojany na stromčeky z plastu, v nenápadnom dizajne hnedej alebo zelenej farby. Sú vhodné skôr pre menšie až stredne vysoké živé stromčeky. Svoje využitie nájdu aj pri umelých stromčekoch.

Stojany na vianočný stromček do 30 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie stojany na vianočné stromčeky. O pozornosť sa bijú klasické kovové stojany v nadčasovom prevedení spolu s detailne prepracovanými liatinovými stojanmi. Sú vhodné aj pre mohutnejšie živé stromčeky. Pozerajte do akého priemeru je stojan vhodný. Zásobník na vodu je vítanou doplnkovou výbavou, ktorá udržá stromček dlhšie zelený.

Stojany na vianočný stromček od 30 eur

Čo očakávať od stojana, ktorý môže byť drahší ako živý vianočný stromček? Predovšetkým výbornú stabilitu, jednoduchý, no pritom spoľahlivý spôsob uchytenia a väčší zásobník na vodu. Nájdete tú objemné plastové stojany s rýchloupínacím systémom aj veľmi kvalitne spracované kovové a liatinové modely.

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Comfort XL s pedálom

Materiál: plast
Max. výška stromčeka: 250 cm
Max. priemer kmeňa: 11 cm
Upínanie: rýchloupínanie, zaťahovanie lankom
⭐ 100 %37 € Čítať recenzie
#2KRINNER Premium

Materiál: plast
Max. výška stromčeka: 270 cm
Max. priemer kmeňa: 11 cm
Upínanie: rýchloupínanie, zaťahovanie lankom
⭐ 100 %57 € Čítať recenzie
#3Liatinový stojan Harmony

Materiál: liatina
Max. výška stromčeka: - cm
Max. priemer kmeňa: 9 cm
Upínanie: skrutky
⭐ 98 %30 € Čítať recenzie
#4Stojan na vianočný stromček Antika

Materiál: liatina
Max. výška stromčeka: - cm
Max. priemer kmeňa: 9,5 cm
Upínanie: skrutky
⭐ 96 %29 € Čítať recenzie
#5Stojan na vianočný stromček Green

Materiál: liatina
Max. výška stromčeka: - cm
Max. priemer kmeňa: 9,5 cm
Upínanie: skrutky
⭐ 96 %24 € Čítať recenzie
#6Stojan na vianočný stromček Planet 1

Materiál: plast
Max. výška stromčeka: - cm
Max. priemer kmeňa: 9 cm
Upínanie: skrutky
⭐ 94 %18 € Čítať recenzie
#7KRINNER KOPENHAGEN

Materiál: drevo + oceľ
Max. výška stromčeka: 250 cm
Max. priemer kmeňa: 12 cm
Upínanie: rýchloupínanie, zaťahovanie lankom
⭐ 94 %110 € Čítať recenzie
Veríme, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového stojana na stromček. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ďalším váhajúcim nájsť ten najlepší stojan na vianočný stromček.

Odporúčame aj: Tipy na najlepšie umelé vianočné stromčeky (3D aj 2D)

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin