Najlepšie plynové kotly: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie plynové kotly
Investíciu do plynového kotla treba zvážiť zo všetkých strán. Ide o výraznú položku v rozpočte, ktorá však ponúka životnosť minimálne na 10 – 15 rokov. Aké vlastnosti a parametre majú najlepšie plynové kotly? Pre rýchlejšiu orientáciu v bohatej ponuke sme vybrali niekoľko tipov na zváženie, ktoré si vyslúžili pozitívne hodnotenia.

Vykurovanie domácností plynom je vďaka masívnej plynofikácii v 80. a 90. rokoch 20. storočia stále na popredných miestach. Takmer každá vtedajšia nehnuteľnosť má plynovú prípojku a je naďalej štandardom aj v modernejších novostavbách. Výmena starého plynového kotla za nový však prináša hneď niekoľko výziev. V prvom rade musíte zvážiť aktuálny stav nehnuteľnosti (jej zateplenie, tepelné straty, kvalitu okien), pozrieť sa na súčasnú vykurovaciu sústavu (kompatibilita nového plynového kotla s existujúcim teplovodným systémom, typ komína) a nájsť také riešenie, ktoré bude pre vás výhodné aj po rokoch prevádzkovania plynového kotla. Dobrou správou je, že kvalitné kondenzačné plynové kotly eliminovali nedostatky starších atmosférických kotlov a ich výsadou je častokrát účinnosť vyššia ako 100 %. Čo to znamená? O tom si viac povieme v nasledujúcom sprievodcovi výberom.

Budeme sa venovať konštrukcii a technológii plynových kotlov, možnostiam ohrevu vody a inštalácii plynového kotla. Sprievodca poskytne všeobecný prehľad o danej problematike. Neváhajte však kontaktovať odborníka, ktorý dokáže individuálne vyhodnotiť najlepšie riešenie pre vykurovanie vašej domácnosti / priestorov. Ak chcete mať istotu, že vyberáte overené zariadenie, venujte čas testom a recenziám plynových kotlov. Užívateľská spokojnosť sprevádza kotly značiek Protherm, Veissmann, Buderus, Attack, …

Najlepšie plynové kotly podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Protherm Gepard Condens 18/25 MKV

✔️ Najmodernejší výmenník tepla z hliníkovej zliatiny
✔️ Jednoduchý ovládací panel
✔️ Príprava teplej vody prietokovým spôsobom
✔️ Energeticky úsporný chod
✔️ Malé rozmery, nízka hmotnosť
📌 od 940 €
Výkon: 25 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Protherm PANTHER CONDENS 25 KKO

✔️ Vysoká účinnosť - šetrí plyn
✔️ Veľký rozsah modulácie výkonu
✔️ Vysoká spoľahlivosť a výkonnosť kotla
✔️ Malé rozmery, nízka hmotnosť
📌 od 1215 €
Výkon: 25 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno, cez externý zásobník | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42

✔️ Kotol so zabudovaným zásobníkom teplej úžitkovej vody 42 litrov
✔️ Automatické nastavenie spaľovania
✔️ Ľahké a intuitívne ovládanie
✔️ Výrazná redukcia emisií
📌 od 1791 €
Výkon: 20 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Baxi Nuvola Duo-tec+ 24

✔️ Integrovaný nerezový zásobník s objemom 45 litrov
✔️ Digitálny ovládací panel
✔️ Samonastaviteľná plynová armatúra
✔️ Znateľná úspora energie a obmedzenie emisií
📌 od 1510 €
Výkon: 24 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Buderus Logamax Plus GB 072 24

✔️ S vysokou účinnosťou
✔️ Komplet vybavený všetkými komponentami pre inštaláciu
✔️ Efektívne vykurovacie čerpadlo
✔️ Robustný výmenník tepla zo zliatiny hliníka s kremíkom
📌 od 1295 €
Výkon: 23,6 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno, cez externý zásobník | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Vaillant VU 246/5-3 EcoTec

✔️ Kotol pre vykurovanie na zemný plyn (propan)
✔️ Plynulá regulácia výkonu
✔️ Pripravený na pripojenie zásobníkového ohrievača
✔️ Vysoká účinnosť
📌 od 1139 €
Výkon: 25,5 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno, cez externý zásobník | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať plynový kotol

Na čo myslieť pri výbere plynového kotla? V prvom rade sa snažte zamerať na potreby a podmienky vo vašej domácnosti. Potrebujete spoľahlivé vykurovacie teleso, ktoré vykompenzuje tepelné straty cez mrazivé mesiace a teda doslova – postará sa o príjemné teplo domova.

Na základe nariadenia EÚ prešla pre niekoľkými rokmi oblasť plynových kotlov veľkými zmenami, predovšetkým z pohľadu produkcie množstva emisií, ktoré prispievajú k znečisteniu ovzdušia. Keďže aj rodinné domy patria pri vykurovaní k významným znečisťovateľom ovzdušia, pristúpilo sa k rozhodnutiu ponechať na trhu iba nízkoemisné kotly, navyše s nízkou spotrebou energie. Hoci spočiatku vyzerala situácia nevýhodne pre koncového užívateľa (prvé kondenzačné kotly pre domácnosti boli niekoľkonásobne drahšie ako dovtedy dostupné klasické kotly), postupom času sa situácia dostala do pokojnejších vôd a cena moderných kondenzačných kotlov klesla. V súčasnosti si tak môžete zadovážiť kvalitný kondenzačný kotol, s pomocou ktorého ročne ušetríte desiatky až stovky eur za plyn a z pohľadu emisných tried bude patriť medzi najlepšie kotly na trhu (nízka produkcia emisií).

Plynový kotol: Výhody a nevýhody

 • Jednou z hlavných prednosti plynového kotla je jeho bezobslužný chod. Plynový kotol je po správne prevedenej inštalácii a napojení na teplovodnú sústavu a komín uvedený do automatického chodu a pracuje podľa nastavenia (vyhodnocuje teplotu vo svojom okolí alebo je riadený prostredníctvom termostatu v domácnosti). Odpadá starosť s vytváraním zásob pevného paliva, čistením zásobníkov a okolia kotla, ako je tomu v prípade niektorých kotlov na tuhé palivo.
 • Pri svojej činnosti neprodukuje žiadne pevné častice (sadze ani popol), iba emisné plyny (oxidy dusíka).
 • Môžete ho využívať na ohrev vody – ako kotol s prietokovým ohrievaním vody, so vstavaným zásobníkom na vodu alebo plynový kotol napojený na externý zásobník vody.
 • Kondenzačný plynový kotol sa považuje v porovnaní s kotlami na iné druhy paliva za ekologickejšiu, úspornejšiu, bezpečnejšiu a priestorovo menej náročnú alternatívu.
 • Plynový kotol pôsobí jednoducho a dokonca až elegantne. Môže byť umiestnený v pivnici, garáži, technickej miestnosti, kúpeľni a sú známe prípady, kedy bol kotol inštalovaný za dvierka na mieru vyrobenej kuchynskej linky.
 • Na svoj chod potrebuje plyn. Nevyhnutná je prítomnosť plynovej prípojky, ktorá slúži na pripojenie odberného plynového zariadenia.
 • Cena zemného plynu každým rokom rastie.
 • Na sprevádzkovanie plynového kotla potrebujete komín alebo odťah.

vykurovanie plynom

Typ paliva

Aj keď sa v súvislosti s plynovými kotlami uvažuje najmä o spaľovaní zemného plynu, nie je to jediná možnosť. Zemný plyn je síce distribuovaný po Slovensku rozsiahlymi plynovodmi, no plynofikácia na niektorých miestach trvalo chýba a jej realizácia je v nedohľadne.

Kúrenie plynom je však možné aj tam, kde nie je klasická prípojka.

Ak máte záujem o vykurovanie plynom, jednou z alternatívnych možnosti je využitie skvapalneného propánu, butánu, alebo propán-butánu (majú rozdielnu výhrevnosť). Plyn sa potom uskladňuje v zásobníku pri dome. Pred nákupom plynového kotla sa uistite, že daný model dokáže spaľovať tiež iný, ako zemný plyn (nesie označenie: plynový kotol na propán). Niektoré technologicky pokročilejšie kotly umožňujú modifikáciu na využívanie rôznych plynov.

Plynové kotly podľa technológie

Klasické plynové kotly

Inak aj atmosférické alebo konvenčné kotly tvoria od roku 2014 už iba dopredajovú kategóriu. Ich princíp fungovania totiž nevyhovuje súčasným nariadeniam, pretože pri ich chode uniká množstvo tepla obsiahnutého vo vodnej pare hore komínom bez využitia. Ide o straty, ktoré sa priamo podieľajú na zvyšujúcich účtoch za plyn a zároveň teda znamenajú vyššiu spotrebu plynu = vyššiu záťaž pre životné prostredie.

Ak teda natrafíte na klasický plynový kotol, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o niekoľkoročné skladové zásoby starších modelov alebo bazárový artikel, ktorý už nezodpovedá súčasným štandardom (majú účinnosť nižšiu ako 86 %).

Kondenzačné plynové kotly

Sú odpoveďou na súčasné požiadavky a normy. Teplo obsiahnuté vo vodnej pare dokážu v kondenzátore efektívne odobrať a využiť ho v teplovodnom systéme. Čo znamená, že disponujú vysokou účinnosťou pri súčasne nižšej spotrebe paliva, ako tomu bolo pri starších modeloch.

Ak sa stretnete s informáciou, že kondenzačný plynový kotol má vyššiu účinnosť ako 100 %, nejde o reklamný trik. Ide o výsledok súčtu účinností pri priamom spaľovaní plynu a následného využitia tepla z vodných pár. Kondenzačné kotly s prehľadom a zatiaľ aj dostatočným náskokom spĺňajú požiadavky na vysokú účinnosť a nízkoemisnosť.

Plynové kotly podľa typu konštrukcie

Otázka, či je vhodnejší kondenzačný kotol alebo klasický, je na prvý pohľad rozlúsknutá. Sprísňujúce sa emisné kvóty zahnali desaťročia fungujúce klasické kotly to kúta. Avšak s kúpou nového kondenzačného plynového kotla máte veľkú šancu okresať výdavky za kúrenie (a ohrev vody) aj viac ako o tretinu nižšie. Čaká vás ďalšie rozhodovanie – zvoliť vhodnú konštrukciu kotla.

Závesné plynové kotly

Predstavujú priestorovo úsporné riešenie, ktoré má svoje uplatnenie predovšetkým v bytoch alebo menších priestoroch. Môžu byť inštalované v kúpeľni, technickej miestnosti, na chodbe či v kuchyni. Ak máte záujem o ohrev vody, najčastejšie natrafíte na modely s prietokovým ohrevom alebo menším vstavaným zásobníkom. Dá sa vytvoriť aj sústava s externým zásobníkom na vodu, tu už treba počítať s väčšou priestorovou náročnosťou. Kvalitná montáž na stenu je nevyhnutnosťou.

Stacionárne plynové kotly

Ide o samostatne stojace zariadenia, ktoré nevyžadujú v priestore montáž. Sú však priestorovo výraznejšie a preto sú najčastejšie umiestňované v pivnici, garáži, ktorá je súčasťou domu alebo v dostatočne veľkej technickej miestnosti. Nájdete tu modely so silným výkonom, určené na vykurovanie veľkých priestorov. Vopred myslite na ochranu pred vodou (napríklad pri vytopení). Pre stacionárny kotol sa zvykne vymurovať mierne vyvýšenie nad bežnou podlahou.

dom vykurovanie

Plynový kotol a ohrev vody

Využívania plynového kotla na ohrev teplej vody (na kúpanie, umývanie) je celkom bežnou praxou v mnohých domácnostiach. Toto zariadenie má dostatočný výkon a schopnosti, aby si s ohrevom vody poradilo bez zdĺhavého čakania. Ak máte záujem o ohrev vody, vyberať môžete z nasledujúcich možností:

Plynový kotol s prietokovým ohrevom vody

Tento typ kotla vo svojich útrobách ukrýva množstvo tenkých rúrok, cez ktoré voda preteká. Voda vstupuje do systému a začne sa ohrievať až vo chvíli, keď ju potrebujete (teda pustíte teplú vodu na vodovodnej batérii). Počítajte s tým, že krátky čas potrvá, kým k vám teplá voda príde. Mierne obmedzenie môžete pocítiť aj vtedy, ak naraz pustíte teplú vodu na dvoch miestach. Toto riešenie je napríklad vhodné pre menšie byty, kde je často medzi kúpeľňou a kuchyňou len jedna stena. Zároveň pozor, ak máte tvrdú vodu. Vodný kameň spôsobuje zanášanie už i tak tenkých rúrok a ich upchatie / roztrhnutie môže vážne poškodiť samotný kotol.

Plynový kotol s integrovaným zásobníkom vody

Aj v tomto prípade prebieha ohrev vody priamo v tele kotla, s tým rozdielom, že na vodu je vyhradený integrovaný zásobník. V ňom sa môže voda dokonca predhrievať, preto sa prvý pocit zdá, že teplá voda sa do potrubia distribuuje rýchlejšie a vyváženejšie (môže sa jedna osoba a druhá umývať riad). Pri rýchlom vyčerpaní vody si však predsa len treba chvíľu počkať.

Sústava plynového kotla a zásobníka na ohrev vody

Ak máte viac kúpeľní, viac členov domácnosti, a teda prirodzene väčšiu potrebu po teplej vode, vhodným riešením je samostatný kotol, ktorý je prepojený s externým zásobníkom na teplú vodu. Môžete si zvoliť dokonca aj vhodnú kapacitu zásobníka (treba však zohľadniť výkon kotla). Kotol sa potom pri svojej činnosti striedavo venuje ohrevu vody a ohrevu radiátorov. Externý zásobník je vhodný do oblastí s tvrdou vodou. Dá sa pomerne ľahko odvápniť a nemôže priamo zapríčiniť poškodenie kotla.

Výkon plynového kotla: Ako ho určiť?

Výkon kotla (udávaný v kilowattoch, kW) je jednou z najdôležitejších hodnôt, ktorú treba starostlivo zvážiť.

Aký výkon kotla zvoliť? Záleží predovšetkým od toho, aké množstvo tepla chcete priestoru dodať. Základom je spočítať objem vzduchu, ktorý potrebujete zohrievať (plocha podlahy × výška stropu = metre kubické vykurovaného vzduchu), zohľadniť vek nehnuteľnosti, zateplenie, druh okien, vek vykurovacieho systému, podnebie.

Celkové prepočty sú však podstatne komplikovanejšie a častokrát vyžadujú spoluprácu s odborníkom. Je totiž veľký rozdiel, ak hľadáte kotol do 10-ročného domu a ak ide o dom zo 70. rokov minulého storočia.

Zároveň, ak sa domnievate, že stačí kúpiť kotol s rovnakým výkonom, ako má dosluhujúci, nemusíte byť s kúpou spokojní. Ak ste totiž medzičasom dom zateplili a vymenili okná, schopnosť domu akumulovať teplo sa zmenila.

Kotol pritom musí fungovať v rôznych podmienkach – či už chcete začať s miernym prikurovaním prvý októbrový týždeň, alebo dom naplno vykurovať v období, keď vonku udrú silné mrazy a rozdiel medzi interiérom a exteriérom je niekoľko desiatok stupňov Celzia. V takom prípade sa hovorí o modulácii výkonu kotla. Modulácia výkonu zabezpečuje rovnomerné vykurovanie, čo znamená, že kotol nepracuje stále na plný výkon, ale dokáže využiť také percento z celkového výkonu, ako vzhľadom na aktuálne podmienky potrebuje (napríklad 30 % z nominálneho výkonu). Kotol s moduláciou výkonu potom pracuje úsporne a nedochádza k jeho nadmernému opotrebovaniu.

Potrebujete rýchlu pomôcku? Potom vyskúšajte nasledujúci orientačný prepočet.

 • Starší dom – na 1 meter kubický počítajte s 70 – 80 Wattmi tepelného výkonu. Dom s objemom 300 m3 potom potrebuje orientačne kotol s výkonom 21 kW.
 • Novší dom – na 1 meter kubický počítajte s 35 – 40 Wattmi tepelného výkonu. Dom s objemom 300 m3 potom potrebuje orientačne kotol s výkonom 10,5 kW.

Inštalácia plynového kotla

S projektom rekonštrukcie vykurovacieho systému aj so samotnou montážou je najlepšie obrátiť sa na odborníkov. Uvedenie plynového kotla do prevádzky totiž pozostáva z nevyhnutných krokov, ktoré vyžadujú skúsenosti a poznanie všetkých náležitých predpisov na umiestnenie a inštaláciu kotla.

Na čo sa pripraviť?

 • Vypustenie vody z vykurovacieho systému
 • Demontáž a odstránenie starého kotla
 • Kontrola komína a jeho prípadné úpravy (vyvložkovanie, oddymenie, …)
 • Inštalácia nového kotla (montáž na stenu, položenie na rovnú stabilnú podlahu)
 • Zapojenie na plyn
 • Zapojenie na vykurovací systém
 • Zapojenie do elektriny (ovládací panel vyžaduje zdroj energie)
 • Prepojenia súvisiace s ohrevom úžitkovej vody
 • Napustenie vykurovacieho systému
 • Prepojenie s termostatom, ovládaním na diaľku
 • Test plynového kotla
 • Nastavenie správnych parametrov a uvedenie do prevádzky

Ceny plynových kotlov

Do ceny kotla sa premieta množstvo faktorov. Jeho výkon, účinnosť, materiály a ich životnosť. Ide o zariadenie, od ktorého úzko súvisí komfort vášho bývania, preto si v rámci svojho rozpočtu vyhliadnite to najlepšie, čo sa ponúka.

✅ Plynové kotly do 1000 eur

Menšie, priestorovo úspornejšie kondenzačné plynové kotly. Typickým znakom je nižší až stredný výkon. Môžu byť vybavené prietokovým ohrevom vody alebo prípravou na prepojenie s externým zásobníkom. Pre cenovú dostupnosť ide o obľúbené zariadenia.

✅ Plynové kotly od 1000 do 2000 eur

Kategória, v ktorej nájdete najpredávanejšie plynové kotly s dobrým pomerom cena / výkon. Ide o kondenzačné kotly, ktoré si zakladajú na efektívnom, nízkoemisnom chode, vytvorené z moderných a odolných materiálov. Ovládacie prvky a dokonca aj dizajn sú na vyššej úrovni.

✅ Plynové kotly od 2000 eur

Vzhľadovo najmodernejšie kotly s presne takým výkonom, aký potrebujete. Dôraz na úspornú, efektívnu, automatizovanú a vysoko bezpečnú prevádzku. “Učenlivé” kotly, ktoré dokážu analyzovať vaše návyky a tomu prispôsobiť svoj chod.

Najlepšie značky plynových kotlov

 • Protherm – Dobre predávané kotly na plyn do rodinného domu. Spokojné recenzie a dobrý pomer cena/výkon. Znížené emisie v súlade s najnovšími platnými smernicami EU.
 • Attack – Závesné plynové kondenzačné kotly slovenskej výroby. Najnovšie modely s možnosťou pripojenia kotla na Internet a ekvitermickú reguláciu. Vybavené inteligentným spaľovacím systémom.
 • Buderus – Stacionárne aj závesné kondenzačné kotly Buderus sú vďaka nízkej spotrebe energie a vysokej energetickej účinnosti populárnym artiklom. Moderné, s novými technológiami a navyše v zaujímavom elegantnom dizajne.
 • Veissmann – V rebríčkoch predajnosti majú svoje miesto aj kotly Veissmann. Ponúkajú efektívny výhrevný komfort a predstavujú novú generáciu vykurovacích systémov so zameraním na dlhú životnosť, bezpečnosť a čo najnižšie náklady na prevádzku.
 • Vaillant – Ďalšia známa značka, ktorá má vo svojom portfóliu plne automatické kondenzačné plynové kotly. Niektoré modely vhodné aj na spaľovanie propánu. Jednoduché na ovládanie, rozmerovo kompaktné, vhodné pre podlahové aj radiátorové vykurovanie.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Protherm Gepard Condens 18/25 MKV

✔️ Najmodernejší výmenník tepla z hliníkovej zliatiny
✔️ Jednoduchý ovládací panel
✔️ Príprava teplej vody prietokovým spôsobom
✔️ Energeticky úsporný chod
✔️ Malé rozmery, nízka hmotnosť
📌 od 940 €
Výkon: 25 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Protherm PANTHER CONDENS 25 KKO

✔️ Vysoká účinnosť - šetrí plyn
✔️ Veľký rozsah modulácie výkonu
✔️ Vysoká spoľahlivosť a výkonnosť kotla
✔️ Malé rozmery, nízka hmotnosť
📌 od 1215 €
Výkon: 25 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno, cez externý zásobník | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Protherm Tiger Condens 20/26 KKZ42

✔️ Kotol so zabudovaným zásobníkom teplej úžitkovej vody 42 litrov
✔️ Automatické nastavenie spaľovania
✔️ Ľahké a intuitívne ovládanie
✔️ Výrazná redukcia emisií
📌 od 1791 €
Výkon: 20 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Baxi Nuvola Duo-tec+ 24

✔️ Integrovaný nerezový zásobník s objemom 45 litrov
✔️ Digitálny ovládací panel
✔️ Samonastaviteľná plynová armatúra
✔️ Znateľná úspora energie a obmedzenie emisií
📌 od 1510 €
Výkon: 24 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Buderus Logamax Plus GB 072 24

✔️ S vysokou účinnosťou
✔️ Komplet vybavený všetkými komponentami pre inštaláciu
✔️ Efektívne vykurovacie čerpadlo
✔️ Robustný výmenník tepla zo zliatiny hliníka s kremíkom
📌 od 1295 €
Výkon: 23,6 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno, cez externý zásobník | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Vaillant VU 246/5-3 EcoTec

✔️ Kotol pre vykurovanie na zemný plyn (propan)
✔️ Plynulá regulácia výkonu
✔️ Pripravený na pripojenie zásobníkového ohrievača
✔️ Vysoká účinnosť
📌 od 1139 €
Výkon: 25,5 kW | Inštalácia: závesný | Ohrev úžitkovej vody: áno, cez externý zásobník | Typ: kondenzačný kotol
⭐ 94 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin