Najlepšie šatky na nosenie detí: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie šatky na noseniePohodlie, prirodzenosť, blízky kontakt, zdravý vývin, verné kopírovanie malého telíčka. Päť najdôležitejších vlastností, ktoré hovoria v prospech babyšatiek. Nosenie detí nie je novým trendom. Znamená návrat k tradíciám, ktoré poznali už naše prababičky. Ako vybrať šatku na nosenie detí? Ktoré kritéria pri výbere zohľadniť? Ktoré šatky na nosenie detí sú hodnotené ako najlepšie?

V nasledujúcom sprievodcovi výberom sa dozviete množstvo užitočných informácií, ktoré môžu ovplyvniť vaše rozhodovanie. Nielen ponuka kočíkov a ergonomických nosičov je bohatá. Rovnaký vzostup zaznamenali aj čoraz populárnejšie šatky na nosenie. Na prvý pohľad sa môže zdať, že hlavnými rozdielmi sú farebnosť, dizajn a cena. Je zrejmé, že práve tieto faktory vám zúžia výber na favoritov, no potom sú tu parametre, ktoré vypovedajú o samotnej kvalite a vhodnosti babyšatky. K nim patrí predovšetkým druh materiálu, gramáž, nosnosť, dĺžka a tvar.

Šatka na nosenie by totiž mala byť rovnako pohodlná pre dieťatko aj pre vás. Nesmie tlačiť, hrýzť, zarezávať sa, ani poddávať v zaviazaných uzloch. Práve pred správnou technikou úväzov a uzlami majú rodičia azda najväčší rešpekt. S kvalitnou šatkou na nosenie sa však bude bábätko cítiť ako vo vatičke a vy nebudete cítiť žiadnu hmotnosť na ramenách. Pre rýchlejšiu orientáciu odporúčame aj recenzie šatiek na nosenie detí. Medzi nimi nájdete viacero výborne predávaných typov, ktoré presvedčili vynikajúcim prevedením.

Najlepšie šatky na nosenie detí podľa recenzií

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Najobľúbenejšia
Be Lenka Mandala


Veľkosť: 4 veľkosti, od 3,6 po 5,2 m
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: cca 300 g/m2
⭐ 100 %75 € Čítať recenzie
#2Be Lenka Folk

Veľkosť: 4 veľkosti, od 3,6 po 5,2 m
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: cca 295 g/m2
⭐ 100 %69 € Čítať recenzie
#3Be Lenka Triangel

Veľkosť: 4 veľkosti, od 3,6 po 5,2 m
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: cca 300 g/m2
⭐ 98 %69 € Čítať recenzie
#4BOBA Wrap

Veľkosť: dĺžka 4,5m
Materiál: 95% bavlna 5% spandex
Gramáž: -
⭐ 98 %35 € Čítať recenzie
#5Womar Be Close

Veľkosť: cca 2,4 m
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: -
⭐ 96 %56 € Čítať recenzie
#6Little Frog Sugilit

Veľkosť: 5 veľkostí, od 2,6 po 5,2 m
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: 190-210 g/m2.
⭐ 94 %47 € Čítať recenzie

Ako vybrať šatku na nosenie dieťaťa

Začnime malým pohľadom do histórie. Nosenie detí tesne priviazaných o hrudník alebo chrbát matky nie je v celosvetovom meradle žiadnou novinkou. Ešte v súčasnosti je tento spôsob mimoriadne rozšírený v ázijských, afrických krajinách, a rovnako tak aj v Južnej Amerike. Bábätká v šatkách nosili aj naše prastaré mamy. Prečo? Kočíky jednoducho neexistovali a pri početnej rodine potrebovali mať voľné ruky na starostlivosť o domácnosť. Strach o najmenšieho člena nemali, nosili ho totiž blízko pri svojom srdci. Približne pred 150 rokmi však nastala revolúcia v starostlivosti od bábätká. Svetlo sveta totiž uzreli prvé kočíky. Nová vymoženosť sa pomerne rýchlo uchytila a rozdelila rodiny na chudobné a bohaté, na rodiny z dediny a mesta. Bolo totiž prestížou mať pre svoje malé dieťa kočík. Kočíky prešli veľkými zmenami až do dnešnej podoby. Tvoria základný prvok výbavy pre bábätko, no posledné desaťročia sa čoraz viac ozýva potreba prirodzenosti, ergonómie a dôraz na zdravý vývin bábätka. Prekvapivo tieto kritéria spĺňa niečo na pohľad úplne jednoduché – babyšatka!

Výhody a nevýhody nosenie detí v šatke

Začnime tým pozitívnym…

 • Malé bábätko sa najbezpečnejšie cíti v blízkosti rodiča. Upokojuje ho tlkot srdca a príjemné ľudské teplo.
 • Šatka na nosenie sa na rozdiel od nosičov vyznačuje vysokou variabilitou úväzov a rôznych polôh.
 • Prednosťou šatky je skladnosť a jednoduchá údržba (oprať v práčke a ožehliť).
 • Nosené deti sú spokojnejšie – menej plačú, majú lepší spánok. Netrápia ich koliky ani nadúvanie tak často ako deti, ktoré sú odkladané do postieľok či kočíkov.
 • Nosiace mamičky majú vyššiu hladinu oxytocínu – vďaka blízkemu kontaktu s bábätkom. Sú menej ohrozené popôrodnou depresiou a obchádzajú ich aj problémy s laktáciou.
 • Pri nosení má rodič voľné ruky. Môže sa hrať so starším dieťaťom, venovať sa vareniu, chodu domácnosti, voľne sa prechádzať, …
 • Niektoré typy úväzov umožňujú dojčenie na verejnosti bez zvedavých pohľadov okoloidúcich.
 • Ak si osvojíte techniku viazania šatky a nadobudnete istotu v polohách a uzloch, získate výborného pomocníka, ktorý neohrozuje zdravý vývoj dieťaťa (šetrnosť k chrbtici, polohe hlavy aj kĺbikom).

Na čo nezabudnúť?

 • Šatkovanie nie je pre každého. Spočiatku vyžaduje trpezlivosť a chuť učiť sa nové veci. Predsa len – ergonomické nosiče sú svojím prevedením jednoduchšie na fixáciu o telo, no nie sú natoľko variabilné ako babyšatky.
 • V snahe ušetriť môžete kúpiť menej kvalitnú šatku, ktorá vám nosenie nepredstaví v dobrom svetle. Už po niekoľkých hodinách sa môže látka zarezávať do vašich ramien, uzol povoľovať. Môže mať slabšiu priečnu pružnosť a horšie sa prispôsobí telíčku dieťaťa, čo znamená ustavičné napravovanie a nepohodlie pre oboch.

Základné druhy šatiek na nosenie

Klasická šatka na nosenie

Klasické šatky na nosenie majú štandardne obdĺžnikový alebo kosodĺžnikový tvar. Najmä druhé menované sú pomerne často vyhľadávané, keďže sa dajú veľmi dobre utiahnuť a vytvárajú menší uzol. Prednosťou je pružný až elastický materiál, ktorý vyniká vysokou prispôsobiteľnosťou. Vyrábajú sa v dĺžkach od 3,2 m do 5,2 m (o rozdieloch vo veľkostiach nájdete viac informácií nižšie). Nájdete tu najširší výber – v rôznych veľkostiach, dizajnoch, gramážach aj materiáloch. Väčšina z nich je vhodná pre deti už od narodenia. Tie lepšie z nich si poradia aj s unaveným trojročným drobcom.

Ring sling šatka

Pre tzv. ring sling šatku sú typické dva kovové krúžky napevno prišité na jednom konci šatky. Tento typ šatky je veľmi praktický, pretože nevyžaduje viazanie. Voľnú látku iba prevlečiete a zatiahnete cez kovové krúžky. Je výborným pomocníkom na nosenie starších detičiek, ktoré už dokážu samostatne sedieť alebo chodiť. Dieťa sedí v šatke na vašom boku a pozerá sa na okolitý svet. Ring sling šatky sú o niečo vzdušnejšie, ideálne na krátke presuny unaveného malého chodca, aj dojčenie na verejnosti. Mamičky si ich obľúbili pre ich estetický vzhľad. Zvyšnú časť šatky používajú aj ako šál. Nevýhodou je však nerovnomerná záťaž na chrbát a ramená, keďže sa ring sling prehadzuje len cez jedno rameno.

Rebozo šatka

Rebozo je tradičná mexická šatka so širokou škálou využitia. Môže mať dĺžku od 1,8 do 2,5 metra. Vyrába sa z pevnejšej prírodnej textílie. Pôvodne sa používala ako výrazná šatka vo vlasoch, neskôr ako podpora rastúceho tehotenského bruška, aj na rebozo cvičenie a rebozo masáže, ktoré sú vhodné pre lepšie zvládanie tehotenstva a samotného pôrodu. Pôrodom však rebozo šatku nemusíte odložiť. Dá sa použiť aj na nosenie detí na boku alebo chrbte (približne od 1. roku dieťaťa). Rebozo ste už určite videli, minimálne v televízii. Stačí si predstaviť mexickú ženu v širokej sukni, ktorá nesie na svojom chrbte dieťa v pestrofarebnej šatke.

nosenie bábätka

Gramáž vs. nosnosť babyšatky

Začnime gramážou látky, ktorá je vyjadrená v gramoch na meter štvorcový. Pri babyšatkách sa používajú látky s gramážou cca od 200 do 300 g/m2. Platí, že čím je gramáž vyššia, tým je látka pevnejšia, menej pružná, no zároveň ponúka vyššiu nosnosť.

Na gramáž sa však pozerajte praktickým pohľadom. Hrubá látka bude po zavinutí okolo vás a bábätka vytvárať väčšie teplo a istý diskomfort sa objaví najmä počas letných mesiacov. Určite sa však nebude zarezávať do vašich ramien a lepšie rozloží hmotnosť. Šatka vyrobená z textílie s nižšou gramážou bude perfektne vzdušná, ľahká, no ponúkne nižší komfort pri nosení ťažšieho dieťaťa. Prvý rok po narodení nebude vykazovať jedinú chybičku, no čím bude dieťa väčšie, tým viac vás bude látka tlačiť na ramenách, alebo dieťa neudrží dlhšie na jednom mieste.

Dĺžku šatky voľte podľa svojej postavy

Klasické šatky na nosenie detí sa vyrábajú v niekoľkých dĺžkach, od 3,2 do 5,2 metra. Čím je látka dlhšia, o to viac zaplatíte, no nesnažte sa ušetriť na nesprávnom mieste. Vhodná dĺžka šatky sa totiž viaže priamo na vašu konfekčnú veľkosť.

Ideálne je zvoliť si takú šatku, ktorá vám umožní zaviazať čo najviac rôznych úväzov. Veľkosti šatiek sa udávajú číslom a dĺžkou v metroch. Naprieč všetkými značkami šatiek nemusí byť delenie rovnaké, v popise vyhliadnutého kúsku však určite nájdete informáciu, pre akú postavu je určený, aj čo z neho dokážete vyčarovať.

 • Veľkosť 3 – dĺžka 3,2 m: Najkratšie klasické šatky vhodné na útlu “dievčenskú” postavu. Umožňujú najmä úväzy na chrbte a boku.
 • Veľkosť 4 – dĺžka 3,6 m: Opäť šatky vhodné pre ženy s postavou 34, no vďaka 40 cm predĺženiu sú už vhodné prakticky na všetky druhy obľúbených úväzov (klokanka, kolíska, kríž, batoh).
 • Veľkosť 5 – dĺžka 4,2 m: Šatky vhodné pre ženy s konfekčnou veľkosťou 36, vhodné aj na zložité úväzy.
 • Veľkosť 6 – dĺžka 4,6 m: Šatky vhodné pre ženy s konfekčnou veľkosťou 38 až 42 a už aj pre mužov s veľkosťou 50. Najobľúbenejšia univerzálna veľkosť, ktorú môžu používať obaja rodičia podľa potreby a bábätko si pri nosení striedať.
 • Veľkosť 7 – dĺžka 5,2 m: Šatky vhodné pre ženy s konfekčnou veľkosťou od 44 a viac a pre mužov s veľkosťou 52 a viac. Umožňujú plnohodnotne uviazať všetky typy úväzov.

Najčastejšie používané materiály

S látkou ste v priamom kontakte vy aj vaše dieťa. Práve preto je najvyhľadávanejším materiálom 100 % organická bavlna, ktorá je šetrná aj k citlivej detskej pokožke, neprehrieva sa a výborne odvádza vlhkosť. Je nenáročná na údržbu a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Aby sa dosiahla optimálna priečna pružnosť, používajú sa rôzne spôsoby spracovania priadze, postupy tkania a štrukturálnej väzby. Okrem bavlny môžete natrafiť aj na ďalšie materiály. Ľan, bambus a tencel sú vhodné na letné obdobie. Vlna má zase výborné termoregulačné vlastnosti. Prevládajú však bavlnené babyšatky, u ktorých sa na zvýraznenie požadovaných vlastností používa isté percento prímesí iného materiálu.

Ďalšie dôležité vlastnosti

 • Zdravotná nezávadnosť Aké chemické prísady obsahuje textília použitá na výrobu šatky? Je jej farebnosť stála aj pri kontakte s potom? Ak začne dieťa látku žužlať, nebude vypúšťať zdraviu škodlivé látky? Limity nebezpečných látok by mali byť v prípade produktov pre deti prísne strážené. Kvalitná šatka na nosenie je preto vyrobená zo zdravotne nezávadného materiálu, ktoré deklaruje certifikát ÖKO TEX 100 STANDARD.
 • Tvar šatky – Klasické šatky na nosenie detí majú najčastejšie obdĺžnikový alebo kosodĺžnikový tvar. Kosodĺžnikové majú mierne predĺžené cípy. Pri uväzovaní pracujete s menším množstvom látky, preto je uzol menší, úhľadnejší.
 • Možnosti prania a žehleniaNa akej teplote môžete šatku prať? Treba ju žehliť? Babyšatka môže chtiac nechtiac čeliť rôznym škvrnám (dieťatko si odgrcne, vypľuje mrkvový príkrm dávno po odgrgnutí, …). Preto sa zaujímajte o maximálnu teplotu prania v práčke. Pozor na šatky, ktoré sa môžu prať iba ručne a vo vlažnej vode. Hoci môžu byť maximálne pohodlné a bezpečné, udržať ich v čistote bude náročnejšie.

Ceny šatiek na nosenie detí

Uvažujete o tom, že by ste si kúpili šatku na nosenie dieťaťa z bazáru? Drahšie značkové kúsky tam veru nájdete. Niekedy sú aktívne používané počas prvých rokov dieťaťa, inokedy iba vyskúšané, pretože si pôvodná majiteľka viazanie šatky neosvojila. Kvalitná babyšatka nie je práve lacný “špás”, ani obyčajný metrážny kus látky.

Musí spĺňať isté kritéria na funkčnosť, stálosť, no tiež aj zdravotnú nezávadnosť a komfort pre dieťa aj rodiča. Niektorým rodičom sa však zdá cena premrštená, no treba zohľadniť spôsob, akým sa používa. Koniec koncov, aj hojdacia sieť alebo hamaka je “kus” látky, a predsa si za ne radi priplatíme.

Šatky na nosenie sme rozdelili do 3 cenových relácií, aby ste mali jasnejšiu predstavu, čo vám šatka na nosenie v danej cene ponúka. Porovnali sme predovšetkým materiály a využitie.

✅ Šatky na nosenie do 40 eur

Lacnejšie šatky s cenou do 40 eur môžu okrem prírodných materiálov obsahovať aj prímesi syntetických materiálov. Sú ľahšie, s nižšou gramážou. Vhodné skôr na občasné nenáročné používanie, keď potrebujete voľné ruky. Niektoré šatky si dobre poradia s dieťaťom do 1.roku, ťažšie dieťa však už neunesú.

✅ Šatky na nosenie do 80 eur

V cene od 40 do 80 eur nájdete aktuálne najpredávanejšie šatky na nosenie detí od obľúbených výrobcov, medzi ktorými je aj niekoľko slovenských. Dôraz sa kladie na vyššiu kvalitu a zdravotnú nezávadnosť prírodného materiálu. Šatky sú k dostaniu v rôznych veľkostiach a krásnych pútavých dizajnoch. Vhodné aj na intenzívne používanie. Pomôžu vám pohodlne odniesť dieťa vo veku od narodenia do 3 rokov.

✅ Šatky na nosenie od 80 eur

Vysoká prémiová kvalita materiálov, luxusné originálne prevedenie a jednoduchá údržba. Ak ste noseniu dieťaťa prepadli, budete hľadať pre svoje dieťatko aj pre seba to najlepšie. Použité priadze spĺňajú tie najprísnejšie kritéria, certifikované podľa OEKO-TEX®Standard 100.

Najlepšie značky šatiek na nosenie detí

Ak sa obávate svojej investície a chcete mať garanciu dobrej kvality, potom neprehliadnite zoznam nasledujúcich značiek, ktoré patria k najvyhľadávanejším.

 • Be Lenka – Výnimočné a kvalitné šatky na nosenie od Žilinčanky Lenky Cenigovej sú obľúbené nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Výborná kvalita a krásne dizajny.
 • Boba Wrap – Od americkej značky nájdete cenovo dostupné šatky na nosenie, ktoré sa podľa ohlasov výborne prispôsobujú telíčku bábätka. V cene do 40 eur je prevaha šatiek s dĺžkou až 4,5 metra.
 • Manduca – Manduca Sling je elastická šatka, príjemné mäkká a ľahká, vhodná na nosenie dieťaťa s hmotnosťou od 3 do 15 kg. Optimálne a pohodlné nosenie poskytuje pre dieťa do 9 kg. Vyrába sa v jednotnej dĺžke – až 5,5 metra.
 • Womar – Šatky na nosenie detí od značky Womar dostali veľmi pekné, svieže dizajny, s ktorými budete pri prechádzkach neprehliadnuteľná dvojka. Priaznivý pomer cena/kvalita. Vhodné od narodenia do váhy 13 kg.
 • Little Frog – Šatky Little Frog sú dielom malej rodinnej poľskej firmy. Hýria farbami dúhy, poskytujú bezpečie pre novorodencov, no unesú aj ťažšie detičky. Väčšina šatiek sa predáva v cene 50 – 55 eur.
 • Ergobaby – Elastické Ergobaby šatky sú vyrobené z jemnej viskózy. Sú príjemné k pokožke, priedušné a flexibilné. Vhodné pre novorodencov aj staršie deti. Hoci je ich nosnosť až 13 kg, podľa recenzií komfortné nosenie poskytujú do hmotnosti cca 8 kg.
 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1Najobľúbenejšia
Be Lenka Mandala


Veľkosť: 4 veľkosti, od 3,6 po 5,2 m
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: cca 300 g/m2
⭐ 100 %75 € Čítať recenzie
#2Be Lenka Folk

Veľkosť: 4 veľkosti, od 3,6 po 5,2 m
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: cca 295 g/m2
⭐ 100 %69 € Čítať recenzie
#3Be Lenka Triangel

Veľkosť: 4 veľkosti, od 3,6 po 5,2 m
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: cca 300 g/m2
⭐ 98 %69 € Čítať recenzie
#4BOBA Wrap

Veľkosť: dĺžka 4,5m
Materiál: 95% bavlna 5% spandex
Gramáž: -
⭐ 98 %35 € Čítať recenzie
#5Womar Be Close

Veľkosť: cca 2,4 m
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: -
⭐ 96 %56 € Čítať recenzie
#6Little Frog Sugilit

Veľkosť: 5 veľkostí, od 2,6 po 5,2 m
Materiál: 100% bavlna
Gramáž: 190-210 g/m2.
⭐ 94 %47 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej babyšatky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu šatku na nosenie detí, s ktorou bude radosť tráviť spoločný čas.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin