Najlepšie detské ihriská na záhradu: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie detské ihriská na záhradu
Máte deti a záhradu? Čo tak im vytvoriť miesto, ktoré nebudú chcieť opustiť? Na mnohých záhradách sa vynímajú hotové aj podomácky zmajstrované detské ihriská. Aké prevedenie majú najlepšie detské ihriská na záhradu? Ak si netrúfate na výrobu, inšpirujte sa našimi tipmi, ktoré spestria vaše prostredie a deťom pri trávení času vonku prinesú nepreberné množstvo zábavy.

Avšak, ako vybrať detské ihrisko, aby naplnilo očakávania, poskytlo zaujímavé podnety na hru a deti zaujímalo aspoň niekoľko sezón? Investícia do detského ihriska nie je práve zanedbateľná, a preto vyžaduje starostlivé oboznámenie sa so všetkými náležitosťami. Dôležité je totiž zohľadniť vek detí, ich fyzické schopnosti a záujmy, nájsť na záhrade dostatočne priestranné miesto a vybrať do detského ihriska prvky, o ktoré bude pravidelne záujem.

V nasledujúcom sprievodcovi nájdete viacero zaujímavých rád s cieľom uľahčiť vám rozhodovací a nákupný proces. Našu pozornosť sme zamerali aj na testy a recenzie detských ihrísk a v nich sme našli niekoľko favoritov v rôznych prevedeniach a materiáloch, ktoré zaujali pozornosť rodičov a predovšetkým – splnili svoj účel a urobili veľkú radosť deťom.

Najlepšie detské ihriská na záhradu podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Marimex Play 006

✔️ Kvalitná drevená konštrukcia, opracovaná a impregnovaná
✔️ Šmykľavka 2,2 m s napojením na hadicu
✔️ Vhodné pre 6 detí, max. záťaž 300 kg
✔️ Madlá na každom vstupe
📌 od 639 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Detský drevený domček Veranda s hojdačkou

✔️ Krásny vyvýšený drevený domček
✔️ Šmykľavka 1,75 m
✔️ Pieskovisko so 4 sedadlami
✔️ Drevo je povrchovo ošetrené
📌 od 759 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Marimex Play Basic 006

✔️ Šmykľavka 2,5 m s integrovanou prípojkou na vodu
✔️ Jednoduchá, no stabilná konštrukcia pre 2 deti, max. záťaž 70 kg
✔️ Hracia zostava menej náročná na priestor
📌 od 279 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Marimex Play 013

✔️ Veľká veža + 3 metre dlhá šmykľavka
✔️ Lezecká stena, lanový rebrík, šplhanie po lane
✔️ Madlá, zábradlie, drevené schody
✔️ S kotvami na upevnenie zostavy k zemi
📌 od 1349 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Marimex Play 004

✔️ Priestranná drevená veža s pirátskym kormidlom
✔️ 2,9 m šmykľavka s integrovanou prípojkou vody
✔️ Pieskovisko so sedadlami, prvky na lezenie
✔️ Kvalitná impregnácia
📌 od 949 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Pilings House Smoby

✔️ Originálny záhradný domček na pilieroch
✔️ Atraktívne farebné spracovanie
✔️ Stabilná a odolná konštrukcia
✔️ Vhodné pre deti od 2 rokov
📌 od 339 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Set domček Nature Smoby

✔️ Set domčeka a preliezačky
✔️ Pekné farebné spracovanie opatrené UV filtrom proti vyblednutiu
✔️ Dvojité steny pre väčšiu bezpečnosť, stabilitu a pevnosť
✔️ Vhodné pre deti od 2 rokov
📌 od 345 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať detské ihrisko

Detské ihrisko – to je nová dominanta, ktorá už onedlho môže dotvárať prostredie vašej záhrady. Deti zbožňujú čas strávený na detských ihriskách. Pri preliezaní, šmýkaní či lezení si cibria nielen svoje fyzické schopnosti a vybíjajú množstvo energie, no tiež tu vznikajú tie najlepšie detské spojenectvá. Obsadiť pirátsku loď totiž vyžaduje taktiku a dávku spolupráce. Od splnenia detského sna nie ste ďaleko! Poďme si krok za krokom prejsť základné otázky a kritériá výberu detského ihriska.

Kde na záhrade umiestniť detské ihrisko?

Skôr, ako sa pustíte do prezerania dostupnej ponuky, vyhliadnite si na záhrade vhodné miesto, kde bude detské ihrisko postavené. Priestor môže byť totiž značne limitujúcim faktorom a zamýšľané miesto nakoniec vyjde ako nevyhovujúce.

  • Vo všeobecnosti potrebujete rovné miesto, aspoň s čiastočným tieňom počas dňa (napríklad strom na jednej strane). Nie je dobre celodenné svetlo, ale ani stály tieň, kde je najmä drevená konštrukcia viac náchylná na hnilobu.
  • Vyhnite sa miestam v blízkosti záhonov s kvetmi a úžitkovými plodinami. Je tu väčšie riziko uštipnutia bodavým hmyzom. Skôr či neskôr môže dôjsť k polámaniu rastlín.
  • Detské ihrisko by malo mať okolo seba dostatok miesta, aby bol bezpečný prístup ku každej časti z viacerých strán (dokonca aj pre dospelých). Pozor na blízkosť múrov, stien, plotov. Pre rozbehnuté deti pri hre môžu byť veľmi tvrdou prekážkou. Pre väčšie deti zároveň výzvou na zdolanie preskočením z veže.
  • Snažte sa na záhrade nájsť také miesto, na ktoré vidíte z viacerých strán, aby sa deti mohli hrať v bezpečí vášho dohľadu.
  • Nikdy neumiestňujte detské ihrisko poblíž bazéna, jazierka, ani pri vstupnú bránu alebo blízko parkovacej plochy pre auto.

pieskovisko ihrisko

Koľko rokov budú mať deti, ktoré budú detské ihrisko používať?

Od veku dieťaťa / detí závisí celkové zloženie detského ihriska a rozmery niektorých kľúčových prvkov, resp. výška ich inštalácie.

Životnosť detského ihriska na záhrade je niekoľko rokov. Síce konštrukčne môže vydržať viac, ak vám deti vyrastú (a nepribudnú ďalšie), už sa na ihrisku nebude mať kto hrať. Preto vyberajte detské ihrisko tak, aby poslúžilo deťom najbližšie 3 – 4 roky, pričom zohľadnite záujmy každej vekovej skupiny, hoci to môže byť spočiatku náročné.

Detské ihrisko pre deti od 2 rokov

Pre menšie deti, vo veku približne od 2 rokov sú najväčším lákadlom domčeky, v ktorých sa môžu schovávať, hrať na obchod, cukráreň, dielňu, … Rovnako tak rady majú pieskovisko a dobre dostupnú šmykľavku s dĺžkou od 150 do 200 cm. Pre najmenšie deti je veľmi dôležité dbať na bezpečnosť všetkých prvkov. Práve z tohto dôvodu sú obľúbené plastové detské ihriská, ktoré sú atraktívnejšie svojimi farbami, tvarom a riziko oškretia je výrazne nižšie.

Detské ihrisko pre deti od 3 – 4 rokov

Akonáhle malý škôlkar objaví čaro detského ihriska pri škôlke, začne zlepšovať svoje schopnosti a súperiť s kamarátmi. Deti vo veku od 3 – 4 rokov veľmi rady lezú (laná, siete, lezecké steny), zbožňujú šmykľavky a vežu umiestnenú o niečo vyššie nad zemou, ktorá sa stáva základňou a miestom pre tajomstvá.

Detské ihrisko pre deti od 5 – 6 rokov

Predškoláci a deti v prvých ročníkoch základných škôl už vyhľadávajú väčšie hracie zostavy s vysokou umiestnenou vežou, náročnejšími preliezkami, dlhšou a parádne rýchlou šmykľavkou.

Jedným zo stabilných prvkov takmer každého detského ihriska je hojdačka. Tá poteší všetky deti bez ohľadu na vek. Dobrou správou je, že ak máte stabilnú konštrukciu a dostatok miesta, prevedenie hojdačky môžete po rokoch meniť – najskôr hojdačka s opierkou chrbta pre menšie deti, potom hojdačka typu lavička, dvojhojdačka až závesný hojdací kruh s výpletom.

detské ihrisko

Najčastejšie používané materiály

Drevo, kov, plast. Táto trojica materiálov sa na detských ihriskách vyskytuje najčastejšie. Určuje životnosť, stabilitu a celkový vzhľad hracej zostavy.

Na samotnú konštrukciu sa najčastejšie používa drevo a plast. Plastové hracie zostavy na záhradu tvoria domčeky, nižšie položené “vežičky” a bunkre. Priťahujú pozornosť menších detí a tomu zodpovedá aj ich maximálna nosnosť (nižšia ako u dreva). Drevené detské ihriská patria k stáliciam na slovenských záhradách. Zvyčajne ich tvorí robustnejšia veža opatrená rebríkom a šmykľavkou, na ktorú sa plynule napája konštrukcia určená na zavesenie hojdačiek. V spodnej časti pod hradom sa ukrýva menšie pieskovisko s dreveným rámom. Dominujú dostupné dreviny – borovica, smrek, smrekovec, v luxusnejšom prevedení aj exotické dreviny a cédrové drevo. Lokálne dreviny nevyhnutne vyžadujú ochranu náterom, inak veľmi skoro podliehajú skaze pod vplyvom vlhkosti a poveternostných podmienok. Na to, či je drevo už vopred impregnované, sa zaujímajte pred samotnou kúpou. Ušetríte tak niekoľko hodín času. Trvajte na zdravotne nezávadnej impregnácii. Pamätajte však, že už o rok či dva bude treba náter zopakovať, podobne ako je tomu pri ďalších drevených záhradných konštrukciách. O drevo v exteriéri sa totiž treba starať.

Plast, najmä UV odolný polyetylén, je prítomný na šmykľavke a niektorých závesných hojdačkách. Aj napriek starostlivému skladovaniu počas zimy a UV ochrane môže časom strácať farby a krehnúť. Na záhradných detských ihriskách je to však naďalej veľmi obľúbené riešenie, pretože nerezové šmykľavky sú podstatne drahšie, pri údere boľavejšie a najmä sa na slnku rýchlo rozpaľujú.

Kov je na detských ihriskách prítomný predovšetkým na kľúčových detailov – spojovací materiál, kotviace skoby, stabilizačné tyče a výstuha, madlá a rukoväte.

Okrem spomínanej trojice materiálov môže byť súčasťou strechy na veži šindeľ, na lezeckej stene nájdete stúpacie kamene z trvanlivého umelého pieskovca. Laná na hojdačkách, laná na lezenie a lezecké siete sú vytvorené z odolných syntetických textílií, ktoré sú spletané tak, aby zamedzili oškretiu alebo popáleniu.

detské ihrisko so šmykľavkou

Detské ihriská a hracie zostavy – Najvyhľadávanejšie prvky

O tom, nakoľko obľúbené bude detské ihrisko u vás na záhrade, rozhoduje prítomnosť nasledujúcich prvkov. Niektoré zostavy sú finálne, iné fungujú ako modulové zostavy a dajú sa postupne vylepšovať alebo rozširovať.

Veža

Jednoducho najtradičnejší a najobľúbenejší prvok detského ihriska. Ide o robustnú konštrukciu – domček / hrad na hranoloch s prierezmi 7 × 7 cm alebo 9 × 9 cm. Do veže vedú rebriny, schodíky, lezecká stena, z veže dolu zase šmykľavka, niekedy aj spúšťacia tyč (ideálne pre malých “hasičov”). Pod vežou vzniká priestor na pieskovisko.

Šmykľavka

Najlepšie detské ihrisko je také, ktorému nechýba šmykľavka. Šmykľavka s dĺžkou 200 – 230 cm vedie z veže so základňou vo výške cca 120 cm. Šmykľavky dlhé 250 – 300 cm už vyžadujú základňu veže vo výške cca 150 – 160 cm. V kupovaných zostavách je dĺžka šmykľavky zvolená optimálne k veži, aby bol sklon bezpečný, a zároveň dostatočne zábavný.

Pieskovisko

Prvok, ktorý ocenia najmä menšie deti. Pieskovisko je umiestnené pod vežou, kde je aspoň čiastočne v tieni – chránené pred slnkom a dažďom (nie však na 100 %). K pieskovisku si nezabudnite zadovážiť aj ochranné veko alebo sieťku napnutú na ráme, aby sa do piesku cez noc nedostali mačky alebo hlodavce.

Hojdačky

Ďalšia klasická výbava detského ihriska. Hojdačky sú zavesené na postrannej konštrukcii, ktorá sa napája na hlavnú vežu. Univerzálne rozmiestnené konzoly umožňujú zavesiť rôzne druhy hojdačiek – sedadlové s opierkou chrbta, doskové a kruhové hojdacie siete. Vždy rešpektujte odporúčané maximálne zaťaženie.

Lezecká stena, sieť na lezenie (pavučina), lano na šplhanie

Z lezenia smerom do výšok budú mať radosť najmä deti chodiace do škôlky. Trénujú svoju silu, obratnosť, učia sa nové triky. Aj keď sa pri prípadnom páde môžu udrieť, iba málokedy ich to odradí od snahy pokračovať.

Zábradlia, madlá, schody, rebríky, stabilizačné kotvy

Vymenované prvky sú nevyhnutnou súčasťou kvalitného dreveného detského ihriska. Nemusia byť automaticky súčasťou základného balenia. V takom prípade je vhodné dokúpiť ich zvlášť, a mať tak hraciu zostavu kompletnú vo všetkých smeroch.

deti na ihrisku

Bezpečnosť detských ihrísk

Pri kúpe detského ihriska zverte svoju dôveru známemu predajcovi / výrobcovi, ktorý by si svoje meno nepoškodil predajom produktov pofidérnej kvality. Certifikované detské ihriská musia spĺňať najprísnejšie bezpečnostné normy.

Dôležitá je konštrukčná odolnosť aj pri maximálnom povolenom zaťažení, dodržanie výšok niektorých prvkov, veľkostí otvorov, umiestnenie zábran proti prepadnutiu, zakliesneniu či použitie zdravotne nezávadných materiálov a náterov. Vyberáte exteriérový hrací priestor pre deti, preto sa snažte vyberať zodpovedne, aby nebola radosť z hry ničím prekazená.

Ceny detských ihrísk

Koľko zaplatíte za kvalitné záhradné detské ihrisko?

✅ Detské ihriská do 400 eur

V cene do 400 eur nájdete rozmerovo menšie drevené detské ihriská, určené pre 2 – 3 deti a širší výber plastových detských ihrísk, ktoré sú vhodné pre menšie detičky. Nezaberajú veľa miesta, pohodlne im nájdete vyhovujúci priestor.

✅ Detské ihriská od 400 do 800 eur

Kategória, ktorú reprezentujú viaceré najpredávanejšie detské ihriská na záhradu a k rodinnému domu. Pomer cena / vybavenie je vyhovujúci aj na niekoľko rokov vopred. Všímajte si, čo deti najviac baví na verejných ihriskách a podľa toho vyskladajte ideálnu zostavu.

✅ Detské ihriská od 800 eur

Ak máte viac detí či hľadáte jednoducho perfektný priestor na hru, ktorý nezostane bez povšimnutia, vyberte sa do okúzľujúceho sveta dominantných a priestranných drevených detských ihrísk. Majú všetko po čom deťom srdce piští, vo väčšine prípadov znesú aj väčšiu záťaž a intenzívne používanie. Okrem vyššej investície sa pripravte aj dlhší čas pri pravidelnej aplikácii ochranných náterov.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Marimex Play 006

✔️ Kvalitná drevená konštrukcia, opracovaná a impregnovaná
✔️ Šmykľavka 2,2 m s napojením na hadicu
✔️ Vhodné pre 6 detí, max. záťaž 300 kg
✔️ Madlá na každom vstupe
📌 od 639 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Detský drevený domček Veranda s hojdačkou

✔️ Krásny vyvýšený drevený domček
✔️ Šmykľavka 1,75 m
✔️ Pieskovisko so 4 sedadlami
✔️ Drevo je povrchovo ošetrené
📌 od 759 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Marimex Play Basic 006

✔️ Šmykľavka 2,5 m s integrovanou prípojkou na vodu
✔️ Jednoduchá, no stabilná konštrukcia pre 2 deti, max. záťaž 70 kg
✔️ Hracia zostava menej náročná na priestor
📌 od 279 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Marimex Play 013

✔️ Veľká veža + 3 metre dlhá šmykľavka
✔️ Lezecká stena, lanový rebrík, šplhanie po lane
✔️ Madlá, zábradlie, drevené schody
✔️ S kotvami na upevnenie zostavy k zemi
📌 od 1349 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Marimex Play 004

✔️ Priestranná drevená veža s pirátskym kormidlom
✔️ 2,9 m šmykľavka s integrovanou prípojkou vody
✔️ Pieskovisko so sedadlami, prvky na lezenie
✔️ Kvalitná impregnácia
📌 od 949 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Pilings House Smoby

✔️ Originálny záhradný domček na pilieroch
✔️ Atraktívne farebné spracovanie
✔️ Stabilná a odolná konštrukcia
✔️ Vhodné pre deti od 2 rokov
📌 od 339 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Set domček Nature Smoby

✔️ Set domčeka a preliezačky
✔️ Pekné farebné spracovanie opatrené UV filtrom proti vyblednutiu
✔️ Dvojité steny pre väčšiu bezpečnosť, stabilitu a pevnosť
✔️ Vhodné pre deti od 2 rokov
📌 od 345 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin