Najlepšie skialpinistické lyže: TOP 6 modelov podľa recenzií a testov

najlepšie skialpinistické lyže
Máte v sebe lyžiarskeho dobrodruha a láka vás výjazd mimo zjazdovky lyžiarskeho areálu? Nedotknuté zasnežené hory si naplno užijete pri skialpinizme. Ako to už pri zimných aktivitách býva zvykom, ani tu sa nezaobídete bez lyžiarskej výbavy. Neprehliadnite tipy na najlepšie skialpové lyže, s ktorými zvládnete pokoriť krásu zimnej krajiny.

Skialp, inak skialpinizmus, je čoraz populárnejšou športovou aktivitou v mnohých stupňoch náročnosti. Kým pre niektorých ide o príjemnú zimnú turistiku zakončenú svižným zjazdom v prašane, pre iných je to spôsob, ako sa dostať na ťažko dostupné miesta a užiť si jazdu, pri ktorej stúpa adrenalín. V rámci skialpinizmu je už vyprofilovaných niekoľko disciplín – klasický, závodný, expedičný, ale aj freeride skialp. Základom všetkých je však “odšľapať” si po svojom cestu nahor a užiť si jazdu smerom nadol. Lyžiarska výbava je prispôsobená zjazdu i samotnému výšľapu do hôr. Na skialpinistické lyže sa kladú iné nároky na hmotnosť a materiálové zloženie. Sú navyše vybavené stúpacími pásmi, ktoré umožňujú výstup. Nevyhnutnou súčasťou je aj skialpové viazanie a skialpové lyžiarky, ktoré dovoľujú vyjsť hore a pod kontrolou zísť dolu svahom.

Dobrou správou je, že výber skialpových lyží nie je tak náročný, ako sa môže zdať. Stačí vedieť, či ste skôr zástancom ležérnej lyžiarskej turistiky alebo radi posúvate svoje limity v náročných terénoch. A práve toto môže na úvod skomplikovať rozhodovanie. V nasledujúcom sprievodcovi výberom sa vám pokúsime načrtnúť kľúčové možnosti, aby ste ľahko našli svoje zaradenie. Okrem toho sme sa pozreli na niekoľko overených predajcov a ich ponuku. Nájdete tu všeobecné informácie a rebríček s veľmi dobre hodnotenými skialpinistickými lyžami od značiek Atomic, K2, Fischer či Black Crows. Zamerajte sa aj na testy a recenzie skialpinistických lyží vám. Pomôžu vám vybrať správne podľa odborných a užívateľských hodnotení.

Najlepšie skialpinistické lyže podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1K2 WAYBACK 88

Najlepšie pánske skialpy
✔️ Odľahčené drevené jadro s titanalovými výstuhami
✔️ Spoľahlivé, s hydrofóbnou úpravou
✔️ Obľúbený výrobca
✔️ Efektívne a stabilné lyže určené pre začiatočníkov až pokročilých
📌 od 480 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Atomic BACKLAND WMN 85 + SKIN 85

Najlepšie dámske skialpy
✔️ Sú ľahko ovládateľné aj cez hlboký prašan
✔️ Pozdĺžne karbónové vlákna po celej dĺžke
✔️ Určené pre stredne pokročilú až pokročilú lyžiarku
✔️ S viazaním v cene
📌 od 630 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3WEDZE Mountain Touring MT 90

Predáva Decathlon
✔️ Pohodlne ovládateľné
✔️ Veľmi rýchly výjazd
✔️ Dobrá priľnavosť
✔️ V súprave s viazaním a pásmi prispôsobenými dĺžke lyže
📌 od 650 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4WEDZE RT 500 + viazanie + stúpacie pásy

Cena / výkon
✔️ veľmi jednoduché otáčanie lyže na všetkých typoch snehu
✔️ Stredné prehnutie pre dobrú stabilitu pri miernej rýchlosti
✔️ V súprave s viazaním a pásmi prispôsobenými dĺžke lyže
📌 od 500 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Fischer X-Treme 88 21/22

✔️ S dreveným jadrom spevneným titanalovými výstuhami
✔️ Dobrý výtlak v hlbokom snehu
✔️ Perfektná stabilita pri jazde na hrane
✔️ Univerzálne určenie
📌 od 349 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Black Crows ORB 21/22

✔️ Univerzálne, vhodné pre pokročilých
✔️ Lyže sa nezarezávajú v snehu, plynule plávajú
✔️ Výborne udržujú stabilitu aj na zľadovatených plochách
✔️ Stabilné, s dlhou životnosťou
📌 od 638 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať skialpinistické lyže (skialpy)

Ako vybrať skialpy, s ktorými budete po všetkých stránkach spokojní? Zaujímavé informácie rady a tipy nájdete v nasledujúcich riadkoch. Poďme si však najskôr povedať niečo viac o čoraz populárnejšom skialpinizme a jeho podobách.

Čo je skialpinizmus?

V zjednodušenom vysvetlení si pod skialpinizmom môžete predstaviť športovú aktivitu, ktorá spája voľný pohyb v horskom teréne so zjazdom na lyžiach. Vlastnými silami a “po svojich” sa na skialpových lyžiach dostanete do cieľa, aby ste sa na tých istých lyžiach mohli spustiť smerom dolu.

Výstup pritom môže byť rozdielne obtiažny – od základného výstupu na jednoduchý svah bez upravenej zjazdovky, až po prvky horolezectva a ľadolezectva spojené s adrenalínovým zjazdom. Práve preto je aj výbava skialpinistov parametricky tak odlišná. Najčastejšie ide o rekreačných skialpinistov (turistov), dobrodruhov hľadajúcich nedotknutý prašan na freeride až po závodných skialpinistov s výbavou, ktorá plne podporuje ich výkon a schopnosti.

V rámci skialpinizmu sa objavujú nasledujúce pojmy:

 • Ski touring – Oddychová, rekreačná forma zimnej turistiky na lyžiach, v našich a českých končinách označovaná tiež pojmom “ísť na pásy” (na lyže sa pri výstupe pripájajú pásy). Odmenou menej náročného výstupu je zjazd a zlepšenie celkovej kondície.
 • Ski mountaineering – Mix lyžiarskej turistiky, horolezectva a vysokohorského lyžovania. Vhodné pre náročných a skúsených. Cieľom je cesta – dosiahnuť vrchol aj navzdory komplikovanému terénu. Lyže sú viac orientované na nízku hmotnosť, aby pri výstupe neobťažovali.
 • Freeride touring – Odmenou za namáhavý výstup nie je rýdzo iba dosiahnutie vrcholu kopca. Freerider vyhľadáva neprebádané zjazdové línie a vystupuje hore preto, aby si užil cestu smerom nadol. Freeride lyže sú preto viac prispôsobené na “divú” jazdu.
 • Speedtouring – Je ako stvorený pre ľudí, ktorí hľadajú rýchle prechody a možnosť výstupov, ktorú nemali pri bežkách. Speed touring je viac orientovaný na fyzicky náročnejší výstup, ktorý preverí a posilní kondíciu. Ideálny pre športovcov, ktorí radi posúvajú svoje výkonnostné limity.

skialpinizmus

Koľko času sa pri skialpinizme strávi jednotlivými etapami?

(… alebo aj výstup vs. zjazd)

Odpoveď na túto základnú otázku nie je jednoznačná. Kým jedna skupina skialpinistov si užíva cestu nahor a výstup hore zaberie až 90 % celkového času, ďalšia skupina uprednostní čo možno najrýchlejší výstup, ktorý trvá 70 % celkového času, aby zvyšok venovali zjazdu.

Čo je však dobré zapamätať si? Na dlhé (a náročnejšie) výstupy oceníte čo možno najľahšiu výbavu, kedy je každých ušetrených 100 gramov výhodou a vo výsledku menšou záťažou. Ak však potrebujete lyže na výkon, musíte oželieť ich o niečo vyššiu hmotnosť aj rozmery, aby ste si mohli zjazd užiť vo vysokom jazdnom komforte.

Z čoho pozostáva skialpinistická výbava?

Na skialpinizmus je dôležité precízne sa pripraviť, byť si vedomý svojich schopností a nepodceniť neznámy terén. Môžete sa ocitnúť na kilometre ďaleko od človeka, ktorý by vám bol nápomocný, preto potrebujete výbavu, ktorá vás nesklame. Základom skialpinistickej výbavy sú nasledujúce prvky:

 • Skialpinistické lyže – Na prvý letmý pohľad sa neodlišujú od zjazdových lyží. Vo všeobecnosti sú však ľahšie, zložené z niekoľkých vrstiev moderných materiálov doplnených o výstuhy. Na špičke a päte môžu mať úpravu na jednoduché zachytenie stúpacích pásov.
 • Skialpinistické viazanie – Okrem spoľahlivého zjazdu umožňuje viazanie aj uvoľnenie lyžiarky v pätovej oblasti pre jednoduchší výstup. Opierka päty je polohovateľná. Dôraz je kladený na čo najnižšiu hmotnosť viazania a vysokú bezpečnosť.
 • Skialpinistické lyžiarky – Disponujú nižšou tuhosťou a väčším rozsahom pohybu v okolí členku. Rozsah v kĺbe môže byť až 60°, čo je dobrým predpokladom pre pohodlný výstup. Dajú sa prepnúť do režimu zjazdu, kedy je fixácia nohy podstatne vyššia (označenie Walk – Ski).
 • Skialpinistické stúpacie pásy – Ide o pozdĺžne pásy, ktoré sa napínajú a “lepia” na sklznicu lyží. Pred zjazdom sa pásy odlepia a poskladajú. Zjednodušujú výstup smerom nahor. Smerom dopredu sa šmýkajú, ak by ste sa ale mali pokĺznuť smerom dozadu, zabrzdia vás.
 • Skialpinistické palice – Najčastejšie ide o teleskopické palice, dvojdielne alebo trojdielne, vyrobené z ľahkého karbónu. Keďže sa pohybujete neupraveným terénom, nezabúdajte na snehový tanier.
 • Skialpinistický batoh – Extra ľahký, spevnený, v ideálnom prípade s integrovaným chráničom chrbtice. Obľúbenou súčasťou je hydrovak a úchyt na lyže. V takom objeme, aby odniesol nevyhnutnú aj núdzovú výbavu na prežitie (cca 35 – 50 l).

zimná turistika

Základné skialpové disciplíny vs. prevedenie skialpových lyží

Na výber skialpových lyží sa treba pozerať najmä v súvislosti so schopnosťami lyžiara, jeho nárokmi a preferovaným štýlom jazdy. Pri porovnaní nasledujúcich rozdielov si už určite všimnete zásadnejšie rozdiely – najmä pri pohľade na to, akú hmotnosť, šírku pod topánkou a akú dĺžku skialpových lyží zvoliť.

Skialpinistická turistika (skitouring) >> skialp lyže s označením TOUR

Klasická skialpinistická turistika je najviac vyhľadávaná a „najprístupnejšia“. Môžete si užívať pobyt vo voľnej prírode, vidieť úchvatné scenérie, prejsť od jednej chaty k druhej a mať dobrý pocit, že ste to všetko zvládli po vlastnej línii. Vystačíte už s priemernými lyžiarskymi schopnosťami aj kondíciou. Terén zvyčajne nie je náročný, ani nebezpečný.

Výber skialpových lyží v tejto kategórií je azda najširší a nájdete tu viacero vydarených univerzálnych modelov. Ich spoločnou črtou je nízka, „neobťažujúca“ hmotnosť, aby vás lyže pri výstupe nadmerne neobmedzovali. Šírka lyže pod lyžiarkou je 80 – 95 mm. Ideálna dĺžka lyží na skitouring je o 10 cm kratšia, ako je vaša výška.

Freetouring >> skialp lyže s označením FREE / FREERIDE

Pre vyznávačov freeride zjazdu v nedotknutom teréne sú na prvom mieste dokonalé jazdné schopnosti smerom nadol. Tento free štýl jazdy je akčnejší a na skúsenosti náročnejší. Freerideri sa neboja hlbokého snehu, ani prašanu. Potrebujú pod nohami cítiť solídnu oporu, preto sú parametre skialp lyží na freeride z opačnej hmotnostnej kategórie.

Lyže určené na tento štýl sú ťažšie, robustnejšie, najviac sa ponášajú na štandardné zjazdové lyže. Pod lyžiarkami sú širšie, aby si s prehľadom poradili s jazdou v prašane. Ich šírka je štandardne od 95 mm a viac. Nebojte sa siahnuť po skialpinistických lyžiach, ktoré sú o 5 – 10 cm dlhšie ako vaša výška. Počítajte však s tým, že pri výstupe sa “namakáte”. Možno vás však na vrchol vyvezie helikoptéra.

Speedtouring >> skialp lyže s označením SPEED

Lyže na speedtouring vás nemajú obmedzovať vo výkone a zvyšovaní kondície. Speedtouring je zaujímavá disciplína, pri ktorej zdatní lyžiari doslova bežia do svahu. Väčšinou osloví bežkárov, pre ktorých už klasický pohyb po rovine neprináša patričný efekt. To, čo im dá opäť možnosť zlepšovať sa, je práve speedtouring. Stačí si do výbavy zadovážiť ľahké, úzke a krátke lyže, ktoré im umožnia prekonávať veľké vzdialenosti aj v neupravenom teréne s prevýšeniami.

Skialpinistické lyže na speedtouring teda patria k jedným z najľahších a najobratnejších. Ich šírka pod lyžiarkami je cca od 60 – 75 mm. Optimálna dĺžka lyží je približne o 10 cm kratšia ako vaša výška. Počítajte s tým, že komfort pri zjazde môže byť o niečo horší, o dokonalý zjazd však v prípade tohto štýlu nejde.

Závodný skialpinizmus >> skialp lyže s označením RACE

Veľmi podobné parametre (dĺžka, šírka, hmotnosť) sprevádzajú aj lyže určené na závodný (pretekársky) skialpinizmus. Ako je už z názvu zrejmé, pôjde o lyže pre skúsených lyžiarov, ktorí si už s najväčšou pravdepodobnosťou prešli prechádzajúcimi štýlmi.

Lyže tohto typu sú ultraľahké, no pritom vysoko odolné a v teréne plne funkčné. Na ovládanie vyžadujú vycibrené schopnosti, preto by po nich nemali siahať začiatočníci. K prednostiam okrem iného patrí aktívne tlmenie vibrácií a absorpcia nárazov.

Ceny skialpinistických lyží

Koľko zaplatíte za kvalitné skialpové lyže? Pre rýchlejšiu orientáciu sme širokú ponuku tejto lyžiarskej výstroje rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

✅ Skialpové lyže do 500 eur

Nájdete tu univerzálne modely pre začínajúcich a rekreačných skialpinistov. Môžete sa na ne spoľahnúť v jednoduchom až stredne náročnom teréne. Pri výstupe neobťažujú nadmernou váhou, pri zjazde už treba pri niektorých modeloch počítať s istým kompromisom. Hľadajte skialpové lyže, ktoré podľa recenzií neklepú pri rýchlejšej jazde, umožňujú kontrolovaný prechod cez zľadovatený úsek a s prehľadom vás podržia v oblúkoch. Do pozornosti dávame obľúbené skialp lyže od K2, Wedze, Fisher.

✅ Skialpové lyže od 500 do 750 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie skialpinistické lyže od lídrov na trhu. Veľmi dobrý pomer cena/kvalita aj cena/výkon ponúkajú skialp lyže od značiek Fischer, Atomic, Dynafit. Výber je široký, preto si môžete vytipovať model, ktorý bude plne vyhovovať vašim potrebám. Či už máte radi dlhý výstup alebo adrenalínovejší zjazd. Tak či onak, potrebujete lyže s odolnou konštrukciou a vystužením, s mimoriadne stabilnou ovládateľnosťou v rôznych podmienkach.

✅ Skialpové lyže od 750 eur

Patríte k náročným lyžiarom a vo voľnom teréne si trúfate aj na výzvy? Potrebujete mať na svojej strane “parťáka”, ktorý vás podporí bez výhrad. Ak v popise skialpinistických lyží nájdete uvedenú úroveň “pre pokročilých”, môžete už očakávať vysoký jazdný komfort a prevedenie vhodné aj do náročného terénu – či už pôjde o freeride, race alebo speedtouring. Výborné hodnotené sú skialp lyže a skialp sety od značiek Black Crows či Atomic.

Najlepšie značky skialpinistických lyží

 • K2 – Americká značka má vo svojom širokom portfóliu lyžiarskeho vybavenia aj vyhľadávané skialpinistické lyže s dobrým pomerom cena / výkon.
 • Atomic – Rakúska značka so zameraním na zimné športy vyrábe skialp lyže, ktoré sú tvarované pre ľahký výstup a zároveň poskytujú bezpečné ovládanie v zjazde. Dobrá voľba pre stredne pokročilých až pokročilých.
 • Wedze (Decathlon) – Cenovo dostupnejšie skialp lyže na skitouring ponúka obľúbená značka Wedze, ktorú nájdete výhradne v ponuke predajcu Decathlon.
 • Fischer – Rakúska značka Fisher je tradičným výrobcom lyží už od roku 1924. Skialpové lyže Fisher patria k cenovo dostupnejším. Vhodné aj pre začínajúcich skialpinistov.
 • Black Crows – Francúzska freeski značka zaujme najmä náročných skialpinistov. Orientované na výkon, s atraktívnym sviežim dizajnom.
 • Kästle – Skialpové lyže v prémiovom spracovaní od rakúskeho výrobcu využívajú najmodernejšie technológie. Zakladajú si na dlhej trvácnosti a udržaní jazdných schopností.
 • Elan – Čím vás môže osloviť slovinská značka Elan? Zaujímavým spôsobom dokážu spájať vysoký výkon pri zachovaní nízkej hmotnosti. To všetko v prekvapivo prívetivej cenovej hladine.
 • Rossignol – Hľadáte kvalitné skialpinistické lyže? Modely od Rossignol sú vytvorené tak, aby vám pomohli dostať sa ďalej a vyššie. A potom rovnako spoľahlivo aj dolu.
 • Sporten – Česká firma Sporten sa špecializuje na bežky, lyže a snowboardy. Ak ste o nej ešte nepočuli, je dobré vedieť, že na trhu je už 110 rokov. Obľúbené skialpinistické sety so špeciálnym dreveným jadrom, ktoré im zaisťuje nízku hmotnosť.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1K2 WAYBACK 88

Najlepšie pánske skialpy
✔️ Odľahčené drevené jadro s titanalovými výstuhami
✔️ Spoľahlivé, s hydrofóbnou úpravou
✔️ Obľúbený výrobca
✔️ Efektívne a stabilné lyže určené pre začiatočníkov až pokročilých
📌 od 480 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Atomic BACKLAND WMN 85 + SKIN 85

Najlepšie dámske skialpy
✔️ Sú ľahko ovládateľné aj cez hlboký prašan
✔️ Pozdĺžne karbónové vlákna po celej dĺžke
✔️ Určené pre stredne pokročilú až pokročilú lyžiarku
✔️ S viazaním v cene
📌 od 630 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3WEDZE Mountain Touring MT 90

Predáva Decathlon
✔️ Pohodlne ovládateľné
✔️ Veľmi rýchly výjazd
✔️ Dobrá priľnavosť
✔️ V súprave s viazaním a pásmi prispôsobenými dĺžke lyže
📌 od 650 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4WEDZE RT 500 + viazanie + stúpacie pásy

Cena / výkon
✔️ veľmi jednoduché otáčanie lyže na všetkých typoch snehu
✔️ Stredné prehnutie pre dobrú stabilitu pri miernej rýchlosti
✔️ V súprave s viazaním a pásmi prispôsobenými dĺžke lyže
📌 od 500 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5Fischer X-Treme 88 21/22

✔️ S dreveným jadrom spevneným titanalovými výstuhami
✔️ Dobrý výtlak v hlbokom snehu
✔️ Perfektná stabilita pri jazde na hrane
✔️ Univerzálne určenie
📌 od 349 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#6Black Crows ORB 21/22

✔️ Univerzálne, vhodné pre pokročilých
✔️ Lyže sa nezarezávajú v snehu, plynule plávajú
✔️ Výborne udržujú stabilitu aj na zľadovatených plochách
✔️ Stabilné, s dlhou životnosťou
📌 od 638 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin