Najlepšie batohy na bicykel: TOP 8 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie batohy na bicykelVýbava cyklistu začína dobrým bicyklom. Ideálne takým, ktorý plne vyhovuje jeho jazdnému štýlu a terénu, v ktorom sa pohybuje. Nasleduje prilba, vhodné cyklistické oblečenie a v neposlednom rade aj cyklistický batoh. Jeho úloha je podceňovaná, jeho skutočný prínos však vysoko vítaný. V nasledujúcom rebríčku nájdete tipy na najlepšie batohy na bicykel, ktoré svojím prevedením oslovia náročných aj rekreačných jazdcov.

Ponuka batohov rôznych tvarov, veľkostí a výbavy je rozmanitá. Každý batoh však má svoje určenie a vynikne v podmienkach, na ktoré bol navrhnutý. Také sú aj cyklistické batohy, ktoré môže neskúsený začiatočník považovať za predražený imidžový výstrelok. Avšak, po zoznámení sa s jeho kvalitami a prevedením, zvyčajne prichádza myšlienka “Tento batoh potrebujem!”. Nízka hmotnosť, vynikajúca ergonómia, dôraz na odvetrávanie, špeciálny strih, ktorý plne rešpektuje zakrivenie chrbta pri bicyklovaní, množstvo užitočných a funkčných prvkov – aj taký môže byť váš nový batoh na bicykel.

Poďme teda pekne postupne:

 • Aký je rozdiel medzi mestským a cyklistickým batohom?
 • Aké vlastnosti a výbavu by mal mať kvalitný batoh na bicykel?
 • Kedy je dobré uvažovať o cyklistickom batohu s vakom na vodu?

Všetky dôležité informácie a odpovede na predchádzajúce otázky nájdete v nasledujúcom sprievodcovi výberom. Ak sa potrebujete rýchlo zorientovať v rozmanitej ponuke, neváhajte a vezmite si na pomoc testy a recenzie batohov na bicykel, kde nájdete informácie z prvej ruky od skúsených užívateľov. Sme si istí, že medzi ich favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Osprey, Force, Thule, Deuter.

Najlepšie batohy na bicykel podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Osprey Raptor 10

Víťaz testu MoutainBIKE
✔️ Vhodný na beh, bicykel alebo akýkoľvek iný šport
✔️ Obsahuje rezervoár na vodu
✔️ LidLock™ pre pripevnenie prilby na batoh, hrudný aj bedrový popruh
✔️ Objem 10 l, hmotnosť 720 g
📌 od 120 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Osprey Syncro 20

Slušné hodnotenie v testoch
✔️ Integrovaná a odnímateľná pláštenka na batoh
✔️ Vrecko na zips, ktorá nepoškriabe okuliare ani elektronické zariadenia
✔️ Prepracovaný chrbtový systém
✔️ Objem 20 l, hmotnosť 890 g
📌 od 95 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Osprey Escapist 18

2. miesto Bikesport E-MTB
✔️ Ramenné popruhy a bedrový pás s technológiou zabraňujúcou prepoteniu
✔️ Batoh je kompatibilný s vodným rezervoárom
✔️ Prepracovaný chrbtový systém
✔️ Objem 18 l, hmotnosť 790 g
📌 od 83 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4THULE RAIL BIKE 12L

✔️ Vynikajúca stabilita a bezpečné upevnenie
✔️ Znižuje svalové napätie chrbta
✔️ Organizované uloženie vo vnútorných vreckách
✔️ Objem 12 l, hmotnosť 840 g
📌 od 160 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#5FERRINO Zephyr 17+3

✔️ Vylepšený chrbtový systém
✔️ Vysoká úroveň stabilizácie a ergonómie
✔️ Veľké množstvo vreciek a pútok
✔️ Objem 17+3 l, hmotnosť 870 g
📌 od 106 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#6Camelbak Rogue Light Women

✔️ Ergonomický tvar rešpektujúci polohu cyklistu
✔️ Premyslený systém popruhov
✔️ Vak na tekutiny, do ktorého sa vojde 2 l
✔️ Objem 7 l, hmotnosť 215 g
📌 od 70 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7Hydrovak na MTB ST 520 6 l žltý ROCKRIDER

✔️ 1 veľké vrecko, 1 vrecko na multikľúč, 1 hydrovak, 1 pružné vonkajšie vrecko
✔️ S úchytom na prilbu
✔️ Dobrá ergonómia aj priedušnosť
✔️ Objem 6+2 l
📌 od 28 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#8Force Aron Ace 10 l

✔️ Vhodné na bicykel, behanie aj bežky
✔️ Vyššie polstrovanie chrbta pre lepšie odvetranie
✔️ Možné vložit rezervoár o objeme 3 l
✔️ Objem 10 l, hmotnosť 480 g
📌 od 24 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať batoh na bicykel

Predstava, že sa iba naľahko vyberieme na cyklovýlet, vyzerá spočiatku priam idylicky. V závislosti od prostredia aj času, ktorý trávime na bicykli, musíme uvažovať o nevyhnutnej výbave. Čo so sebou cyklista zvyčajne berie? Prilbu, okuliare, telefón, kľúče, doklady a peňaženku, vodu. Ak ide o celodenný výlet, môže sa hodiť tenká pláštenka, náhradné oblečenie a dokonca aj hygienické potreby v malom objeme. Toto všetko sa už zrejme do brašne, ktorú máte zachytenú na ráme bicykla, nezmestí. Do hry tak vstupujú praktické cyklistické batohy, ktoré majú pre cyklistov hneď niekoľko výhod.

Prečo si kúpiť batoh na bicykel?

 • Je navrhnutý tak, aby ani pri rýchlej jazde cyklistu neobmedzoval v pohybe a neohrozoval jeho rovnováhu.
 • pohodlné, priedušné a polstrované ramenné popruhy.
 • Pre lepšiu fixáciu je vybavený aj hrudným a bedrovým / brušným popruhom.
 • Chrbtová časť cyklistického batohu je spracovaná s ohľadom na vysokú ergonómiu, tvar a pohyb chrbta pri bicyklovaní. Pod dobre padnúcim batohom tohto typu sa nespotíte, ani vám nespôsobí bolesti alebo nadmernú únavu chrbta.
 • Je ľahký, no pritom dostatočne odolný, aby ochránil vaše veci pre nepriazňou počasia.
 • Jeho vnútorný priestor je členený, tak aby podporil efektívnosť a maximálne využitie. Každá časť vašej výbavy má svoje bezpečné miesto (kľúče na háčiku, doklady v zazipsovanom nepremokavom vrecku, okuliare vo vrecku so špeciálne jemného materiálu, ako ochrana pred poškriabaním).
 • K dostaniu v rôznych veľkostiach / objemoch – v závislosti od zamýšľaného využitia a dĺžky cyklovýletov. Od 7 l po 27 l. Existujú aj modulárne cyklistické batohy, u ktorých môžete objem postupne zväčšovať a zmenšovať podľa potreby, napr. z 10 l na 25 l pomocou zipsov a uťahovacích prvkov.
 • Veľmi populárnymi sa stali aj cyklistické batohy s chráničom chrbta. Zosilnená chrbtová časť stlmí náraz v situácii, kedy vás prekážka na ceste vyhodí zo sedla bicykla. Ďalšia užitočná ochrana popri prilbe.
 • Súčasťou batohu na bicykel môže byť vak na vodu (vodný rezervoár), alebo vymedzený priestor pre umiestnenie kompatibilného zásobníka na vodu.

Mestský vs. cyklistický batoh: Hlavné rozdiely

Ak máte doma mestský alebo turistický batoh zrejme sa pohrávate s myšlienkou zobrať ho so sebou na najbližšiu cyklotúru. Nemusí to byť zlý nápad, najmä ak sa vyberiete na krátky výlet po okolí a po spevnených cestách, kde vás takýto štýl batohu nebude obmedzovať. Najväčšou výhodou cyklistického batohu v porovnaní s inými typmi je skutočnosť, že ani po niekoľkých hodinách na bicykli nebudete batoh na chrbte cítiť.

Mestský batoh je pohodlný, praktický a univerzálny, avšak väčší dôraz sa kladie na estetiku ako na ergonómiu. Môže mať vystuženú chrbtovú oporu, no rovnako tak môže byť aj úplne mäkký. Pre absenciu bedrových a hrudníkových popruhov sa môže pri jazde na bicykli vysúvať po chrbte smerom nahor, tlačiť do krku a zbytočne si kradnúť pozornosť.

Turistický batoh je už z hľadiska funkčnosti a množstva vnútorných prvkov lepšou voľbou, no vzhľadom na jeho určenie (dlhé túry = väčšia výbava), je tu predpoklad, že jeho objem bude príliš veľký na to, aby ste ho pri cyklotúre naplno využili. Ak so sebou nechcete brať litre objemu navyše a ak chcete mať istotu kvalitných materiálov a výbornej ergonómie potom, je správnou voľbou cyklistický batoh.

📌 Viete o tom, že cyklistický batoh výborne využijete aj pri behu, bežkovaní a inline korčuľovaní?

cyklistický alebo mestský batoh

Objem batohu na bicykel

Veľkosť batohu na bicykel vyberajte podľa dĺžky trasy, na ktorú sa vyberiete.

 • Pri krátkych výjazdoch vystačíte s batohom do objemu 10 litrov, ktorý poskytuje priestor na nevyhnutné na osobné veci a pitný režim.
 • Stredne veľké cyklistické batohy s objemom od 10 do 20 litrov už v sebe ukryjú pre cyklistickú bundu, náhradné oblečenie a všetko nevyhnutné, čo potrebujete pre celodenný výlet.
 • Veľké cyklistické batohy s objemom od 20 litrov a viac sú vhodné aj pre uloženie spacáku a môžete sa s nimi vybrať na viacdňový cyklovýlet.

Spracovanie chrbtovej časti

Chrbtová časť cyklistických batohov je prispôsobená tak, aby verne kopírovala krivky chrbta pri bicyklovaní. Práve z tohto dôvodu majú batohy na bicykel špecifický tvar, napríklad do tvaru písmena “V”.

Batoh na chrbte musí pevne sedieť, neprečnievať do strán. Ani pri prudkých pohyboch by sa nemalo jeho ťažisko posúvať a ohrozovať rovnováhu cyklistu v krkolomných zákrutách a rýchlych prejazdoch. Pri adrenalínovej jazde totiž rozhoduje každý detail a už malý nedostatok vo výbave môže spôsobiť zranenie.

Anatomický tvar v spojení s precíznym odvetrávaním, ventilačnými medzerami, hrudným a bedrovým pásom – to je základná výbava kvalitného batohu na bicykel.

📌 Najlepšie batohy na bicykel majú celý systém cirkulácie vzduchu na chrbte pod batohom premyslený do detailov. Špeciálne kanáliky a medzery nielenže odvádzajú vzduch a chladia váš chrbát, zároveň poskytujú ochranu obličiek voči prechladnutiu.

Ramenné popruhy

Ďalšou dôležitou súčasťou cyklistických batohov sú ramenné popruhy. Dajte si záležať na tom, aby boli nastaviteľné, polstrované a odvetrávané. Správne umiestnené ramenné popruhy fixujú batoh na chrbte v ideálnej polohe a nespôsobujú preťaženie ramien.

Medzi cyklistickými batohmi pre mužov a cyklistickými batohmi pre ženy sú na prvý pohľad viditeľné rozdiely. Ramenné popruhy na batohoch pre ženy sú osadené bližšie k sebe, aby sa nezošuchovali z útlejších ramien. Rovnako tak je v inej výške umiestnený aj hrudný a bedrový pás – rešpektujúc anatómiu ženského tela.

batoh na bicykel

Odľahčené, no odolné materiály

Pri jazde na bicykli sa každý gram naviac počíta. Ak so sebou vezmete 3 litre vody a základnú výbavu (telefón, doklady, peňaženku, kľúče), na chrbte máte hneď 4 kilogramy + hmotnosť batohu. Aj z tohto dôvodu sa cyklistické batohy vyrábajú z odľahčených syntetických materiálov, ktoré vykazujú dobré vlastnosti voči oderu, natrhnutiu alebo prasknutiu.

Menší batoh s objemom do 10 l váži priemerne do 600 g, stredne veľký batoh objemom do 20 l už má priemerne 700 – 800 g. Pri väčších cyklobatohoch a batohoch s chráničom chrbta už môže byť hmotnosť do 1000 g, no je vykúpená vylepšenými vlastnosťami batohu.

Pitný režim

Možno nebudete potrebovať desiatu, no ak sa vyberiete čo i len 5 km od domu, je dobré mať so sebou dostatok tekutín. Na krátky výjazd vystačíte s menšou fľaškou v držiaku na ráme bicykla, na dlhší cyklovýlet už berte so sebou aspoň 2-litrovú zásobu vody. Základné lacné cyklobatohy majú vymedzený priestor na bezpečné uloženie fľašky. Avšak – mať na chrbte fľašu, nie je práve príjemný pocit, nech by bol batoh akokoľvek pohodlný.

Súčasťou cyklistických batohov sú v mnohých prípadoch priehradky na vodný rezervoár. Kompatibilný vak na vodu umiestnite a zafixujete cez úchyty do priehradky a hadičku s vodou vediete až do ramenného popruhu. Napiť sa cez náustok tak môžete bez toho, že by ste zostúpili z bicykla a zložili batoh z chrbta. Drahšie batohy na bicykel už majú vodný rezervoár priamo v cene, nájdete ich aj pod označením hydrovaky.

Organizácia priestoru, užitočné prvky a výbava

Síce nepatria medzi najväčšie batohy, dokážu šikovne využívať každý kúsok svojho objemu. Najmä vtedy, ak ich budete rozumne (a podľa návodu) plniť. Okrem hlavného priestoru sú tu aj vymedzené vrecká – na doklady, mobilný telefón, okuliare, základné náradie na opravu bicykla, sieťované vrecko na uloženie cyklobundy.

Rozumnú a vysoko účelnú vnútornú organizáciu však dotvára aj celý rad užitočných prvkov a zaujímavých vychytávok. Napríklad: háčik na zavesenie prilby, výstražná píšťalka, reflexné prvky a blikačky, pláštenka na batoh (zvyčajne integrovaná na dne batohu), úchytky na kľúče, na hadičku z vodného rezervoáru, …

Video

Ceny cyklistických batohov

Do ceny cyklistického batohu sa premieta niekoľko premenných – jeho veľkosť, ergonómia chrbtovej časti a popruhov, vyšší komfort, výbava. Svoju investíciu zvažujte predovšetkým z pohľadu intenzity používania. Na občasné cyklovýlety vystačíte s lacnejším modelom, pri dlhších a náročných výjazdoch už zvážte kúpu drahšieho prevedenia.

✅ Batohy na bicykel do 40 eur

Primeraná kvalita za dostupnú cenu. Nároční cyklisti môžu postrehnúť menšie nedostatky, rekreační cyklisti jazdiaci po spevnených a bezpečných cestách však budú s týmito odľahčenými batohmi spokojní. Dobre hodnotené sú modely značiek Osprey, Force a Loap.

✅ Batohy na bicykel do 80 eur

Najpredávanejšie batohy na bicykel s veľmi dobrým pomerom cena / kvalita. Prepracovaný systém odvetrávania chrbta, praktické členenie, množstvo využiteľných prvkov. Nízka hmotnosť v spojení s dostatočným objemom. Najlepšie hodnotené batohy nájdete od značiek Osprey, Salomon, Ferrino, Deuter, Camelbak.

✅ Batohy na bicykel od 80 eur

Nároční cyklisti (dlhé výjazdy, adrenalínové zjazdy, extrémny terén) si dávajú záležať na špičkovej výbave, ktorá ich výkon podporí a ani v kritickej situácii nezlyhá. Prémiové cyklobatohy a hydrovaky lákajú perfektným usadením na chrbte, dokonalým upevnením a najmodernejšími doplnkami v spojení s kvalitnými materiálmi s dlhou životnosťou. Aj v tejto kategórii vedia značka Osprey, Scott, Deuter.

Najlepšie značky cyklistických batohov

Na aké značky sa zamerať, ak nechcete urobiť krok vedľa? V nasledujúcom zozname nájdete výrobcov, ktorí poznajú požiadavky cyklistov a v ich ponuke je viacero kvalitných batohov na bicykel.

 • Osprey – Špecializovaná americká značka Osprey si zakladá na spoľahlivosti a nadčasovom dizajne. Jej ponuka je na našom trhu najvyhľadávanejšia, v rôznych cenových reláciách. Záruka kvality a spokojnosti.
 • Ferrino – Taliansky výrobca outdoorového oblečenia má na svojom konte dobre navrhnuté turistické, bežecké aj cyklistické batohy.
 • RockRider (Decathlon) – Dobrá cenová dostupnosť. Batohy, ktorých súčasťou je aj hydrovak.
 • Deuter – Ikonická značka Deuter je v segmente batohov pojmom. Patrí medzi najstaršie značky, ktoré sa vývojom batohov zaoberajú. V portfóliu nájdete oceňované batohy pre turistov, dobrodruhov, aj cyklistov. Výborné zahraničné recenzie, víťaz testov batohov na bicykle.
 • Force – Produkty českej značky FORCE ocenia nielen rekreační cyklisti a hobby jazdci, ale aj profesionáli. Batohy, ktoré sa držia v cene od 25 – 40 eur sa dobre predávajú.
 • Scott – Tip pre náročných! Vysoká kvalita spracovania, batohy, o ktorých ani nebudete vedieť, že ich máte na chrbte.
 • Camelbak – Americká značka Camelbak je v zahraničí populárna, získava vysoké hodnotenia a jej “hydratačné systémy” majú v obľube bežci, cyklisti aj profesionáli. Vyššia cena, výnimočné prvky.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Osprey Raptor 10

Víťaz testu MoutainBIKE
✔️ Vhodný na beh, bicykel alebo akýkoľvek iný šport
✔️ Obsahuje rezervoár na vodu
✔️ LidLock™ pre pripevnenie prilby na batoh, hrudný aj bedrový popruh
✔️ Objem 10 l, hmotnosť 720 g
📌 od 120 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Osprey Syncro 20

Slušné hodnotenie v testoch
✔️ Integrovaná a odnímateľná pláštenka na batoh
✔️ Vrecko na zips, ktorá nepoškriabe okuliare ani elektronické zariadenia
✔️ Prepracovaný chrbtový systém
✔️ Objem 20 l, hmotnosť 890 g
📌 od 95 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Osprey Escapist 18

2. miesto Bikesport E-MTB
✔️ Ramenné popruhy a bedrový pás s technológiou zabraňujúcou prepoteniu
✔️ Batoh je kompatibilný s vodným rezervoárom
✔️ Prepracovaný chrbtový systém
✔️ Objem 18 l, hmotnosť 790 g
📌 od 83 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4THULE RAIL BIKE 12L

✔️ Vynikajúca stabilita a bezpečné upevnenie
✔️ Znižuje svalové napätie chrbta
✔️ Organizované uloženie vo vnútorných vreckách
✔️ Objem 12 l, hmotnosť 840 g
📌 od 160 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#5FERRINO Zephyr 17+3

✔️ Vylepšený chrbtový systém
✔️ Vysoká úroveň stabilizácie a ergonómie
✔️ Veľké množstvo vreciek a pútok
✔️ Objem 17+3 l, hmotnosť 870 g
📌 od 106 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#6Camelbak Rogue Light Women

✔️ Ergonomický tvar rešpektujúci polohu cyklistu
✔️ Premyslený systém popruhov
✔️ Vak na tekutiny, do ktorého sa vojde 2 l
✔️ Objem 7 l, hmotnosť 215 g
📌 od 70 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#7Hydrovak na MTB ST 520 6 l žltý ROCKRIDER

✔️ 1 veľké vrecko, 1 vrecko na multikľúč, 1 hydrovak, 1 pružné vonkajšie vrecko
✔️ S úchytom na prilbu
✔️ Dobrá ergonómia aj priedušnosť
✔️ Objem 6+2 l
📌 od 28 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#8Force Aron Ace 10 l

✔️ Vhodné na bicykel, behanie aj bežky
✔️ Vyššie polstrovanie chrbta pre lepšie odvetranie
✔️ Možné vložit rezervoár o objeme 3 l
✔️ Objem 10 l, hmotnosť 480 g
📌 od 24 €
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin