Najlepšie montážne stojany na bicykel: TOP 5 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie montážne stojany na bicykel
Vzali ste starostlivosť o bicykel do svojich rúk? S bežnou údržbou netreba chodiť do servisu, určite je však dobré poznať postupy a mať po ruke správnu výbavu. Pozrite si nasledujúce tipy na najlepšie montážne stojany na bicykle a viac nebojujte s “nestabilnými” podmienkami.

Cyklistika je na Slovensku mimoriadne populárnym športom a voľnočasovou aktivitou. Či už bicyklujete rekreačne, v rámci zvyšovania fyzickej kondície, alebo na pretekárskej úrovni, isto viete, že bicykel nepotrebuje žiadne palivo, no za to musí byť vo veľmi dobrom stave, aby s vami spolupracoval na 100 %. Z času na čas je nevyhnutná kontrola alebo menší servisný úkon. A hoci chybu viete odstrániť, samotná manipulácia s bicyklom je náročná. Kým ešte donedávna boli montážne stojany výsadou servisov, alebo si ich cyklisti vyrábali doma svojpomocne, v súčasnosti je ich cenová dostupnosť veľkým lákadlom. Ďalšou dobrou správou je skladnosť. Servisný stojan so skladacou základňou nebude nikomu prekážať v garáži a dokonca ani v komore.

Aké vlastnosti a výbavu by mal mať kvalitný montážny stojan na bicykel? Akú konštrukciu najlepšie využijete na servis bicyklov, ktoré doma máte? Všetky dôležité informácie nájdete v nasledujúcom sprievodcovi výberom. Pre rýchlejšiu orientáciu si vezmite na pomoc testy a recenzie montážnych stojanov na bicykle. Nájdete v nich informácie z prvej ruky a častokrát vypichnuté hlavné prednosti, ale aj nedostatky. Sme si istí, že medzi favoritmi nebudú chýbať známe značky, akými sú napríklad Btwin, Force, Elite, Feedback či Compass.

Najlepšie montážne stojany na bicykle podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Servisný stojan na bicykel 500 DECATHLON

Náš víťaz, predáva Decathlon
✔️ Stabilná trojnožka vybavená otočným ramenom 360°
✔️ Nastaviteľná výška 110 - 153 cm
✔️ Nosnosť do 20 kg
📌 od 70 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Force BASE montážny stojan

Výborná alternatíva
✔️ Stabilná štvornožka
✔️ 360° otočná horná čeľusť pre priemer trubky max 45 mm
✔️ Nosnosť do 30 kg
✔️ Výšková nastaviteľnosť 107 - 188 cm
📌 od 63 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Servisný stojan na bicykel Elite Team ELITE

Ďalší na zváženie
✔️ Extra stabilný stojan, ľahko zložiteľný
✔️ Pevná blokovacia svorka, ktorá sa otáča o 360 °
✔️ Nosnosť do 17 kg
✔️ Výška maximálne do 145 cm
📌 od 120 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Feedback Pro Ultralight

Profi prevedenie
✔️ Ultraľahký stojan s vysokou odolnosťou
✔️ Presne nastaviteľný zverák
✔️ Nastaviteľný na výšku cca 90 - 146 cm
✔️ Nosnosť až 38,6 kg
📌 od 189 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5COMPASS XC-80038

Ľudová voľba
✔️ Praktický montážny stojan na domácu údržbu
✔️ Konštrukcia má nastaviteľnú výšku 105 – 155 cm
✔️ Z ocele
✔️ Nosnosť do 20 kg
📌 od 49 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať montážny stojan na bicykel

Ako vybrať montážny stojan na bicykel, s ktorým budete po všetkých stránkach spokojní? Už pri výbere bicykla ste určite strávili nejednu hodinu a porovnávali množstvo parametrov. Dobrou správou je, že výber montážneho stojana nebude tak ťažkým orieškom. Azda najdôležitejšie je zohľadniť jeho stabilitu, nosnosť, rozmery po zložení a frekvenciu používania. Na občasnú údržbu bicyklov dobre poslúži aj lacný montážny stojan. Pri frekventovanom používaní sa už oplatí investovať o niečo vyššiu sumu.

bicykel oprava

Prečo kúpiť montážny stojan na bicykel?

Ak sa bicykel stal vašou novou vášňou, isto viete, že jeho kúpou to neskončilo. Hneď po ňom prišiel na rad kvalitný zámok na bicykel, cyklistická prilba, svetlá, oblečenie a možno pribudne aj ergonomický cyklistický batoh, do ktorého sa zmestia všetky nevyhnutné veci. Bicykle však z času potrebujú precíznu údržbu, výmenu a nastavenie niektorých komponentov či dokonalé umytie a premazanie. Nemusí ísť pritom o profi gravel alebo enduro bike. Ani mestský alebo detský bicykel sa z času na čas nevyhne menším opravám.

Na všetky tieto činnosti je hobby montážny stojan na bicykle ako stvorený. Ak totiž bicykel otočíte naopak a položíte ho na zem, môžete oškrieť riadidlá a sedadlo. Stabilita bicykla v tejto polohe nie je vôbec zaručená. Skôr, ako sa pustíte do provizórneho istenia bicykla, inšpirujte sa výhodami, ktoré sa spájajú s montážnym stojanom.

  • Montážny stojan poskytuje stabilnú fixáciu bicykla v danej polohe.
  • Ak je stojan výškovo nastaviteľný, nemusíte sa pri servise bicykla nadmerne zohýbať. Všetko vyriešite zo sedu alebo postojačky.
  • Kolesá zostávajú voľné a pri oprave prehadzovačky, kazety s prevodmi alebo reťaze vám nič nebráni okamžite skúšať či sa pedále točia, tak ako potrebujete.
  • Zvyčajne ide o konštrukciu, ktorá po zložení nezaberá veľa miesta a na zavesenie bicykla je pripravená behom pár sekúnd.
  • Samostatne stojaci montážny stojan môžete pri oprave rozložiť kdekoľvek – v dielni, garáži, na terase, či na priedomí. Umožňuje prístup k bicyklu zo všetkých strán. Dokonca ho so sebou môžete zobrať do auta, ak sa chystáte na dlhšiu cyklotúru a chcete mať istotu, že si bicykel dáte do poriadku aj mimo domu.

Typy montážnych stojanov na bicykle

Do našej tabuľky sa dostali montážne stojany s vertikálnou konštrukciou a širšou základňou, ktoré umožňujú fixovať bicykel nad zemou. Existujú aj ďalšie typy stojanov, s akými sa pri domácej údržbe bicykla môžete stretnúť.

Stojan so zachytením o pracovný stôl

Túto jednoduchú konštrukciu tvoria dve čeľuste. Jedna čeľusť sa pevne fixuje o pracovný stôl, do druhej čeľuste sa zachytáva rám bicykla. Limitujúcim faktorom je priestor. Cenovo nenáročná pomôcka musí byť totiž zachytená o pevnú dosku, najčastejšie pracovný ponk. Ak teda nemáte okolo stola v dielni dostatok miesta pre bicykel, táto možnosť vás neosloví.

Stojan na bicykel pod zadnú stavbu

Ide o menší súmerný stojan, ktorý sa vkladá po zadnú stavbu. Nie každý bicykel však s týmto stojanom spolupracuje (prekáža reťaz, prehadzovačka). Zároveň nedosiahnete veľké zvýšenie bicykla, iba sa zadné koleso zdvihne niekoľko desiatok centimetrov zo zeme a vy môžete pri oprave a mazaní točiť pedálmi.

Stojan na bicykel s uchytením do dutého stredu

Ak je v konštrukcii bicykla zachovaná stredová dutina v šliapacom strede, zaujať vás môže jednoduchý oceľový stojan, ktorý tvorí obdĺžniková základňa, na ktorú je pripevnený stojan v tvare otočeného “L”. Jeho kratšia časť sa zasúva do dutého stredu. Bicykel je potom mierne nad zemou, kolesami môžete točiť, no pri oprave sa nevyhnete zohýbaniu. Tento typ stojana sa používa aj ako domáci parkovací stojan, ak je s vaším bicyklom kompatibilný.

Vertikálny montážny stojan na bicykel so základňou

Aktuálne najpredávanejšie montážne stojany na bicykle tvorí širšia základňa (rozkladacia trojnožka, štvornožka), zvislá konštrukcia (pevná alebo s výškovo nastaviteľnou výsuvnou tyčou) a upínací mechanizmus. Donedávna boli nevyhnutnou súčasťou v profi servisoch bicyklov, do ponuky sa už dostali aj cenovo atraktívne modely, ktoré ponúkajú zaujímavý pomer cena / využitie práve v domácich podmienkach. Ak je stojan výškovo nastaviteľný, môžete si bicykel zdvihnúť do optimálnej pracovnej výšky. Bicykel zachytávate do čeľustí buď sedlovou trubkou alebo hornou trubkou bicyklového rámu. Vo vzduchu ho vyvážite a pevne zafixujete, aby sa pri oprave nehýbal.

V nasledujúcich riadkoch si bližšie predstavíme vlastnosti a parametre vertikálnych montážnych stojanov na bicykle.

bicykel na stojane

Materiály a kvalita spracovania

Na montážne stojany sa zvyčajne používa hliník, oceľ s práškovou povrchovou úpravou a plast. Nosné prvky sú hliníkové alebo oceľové, upínacie a doplnkové prvky zvyčajne plastové.

Ak by ste si porovnali ceny, zistíte, že ľahšie hliníkové stojany majú nižšiu cenu a zároveň nižšiu nosnosť (napríklad do 20 kg). Ťažšie stojany na bicykel sú oceľové (konštrukcia a hlavné prvky čeľustí). Ich cena je vyššia, no rovnako tak vyššia je aj nosnosť (až do 50 kg). Na nosnosť myslite najmä vtedy, ak plánujete servisovať elektrobicykel. Zaujímavým kompromisom z pohľadu ceny a kvality sú masívne hliníkové zliatiny, ktoré vyhovujú širokému okruhu záujemcov a umožňujú servisovať rôzne konštrukcie bicyklov (nosnosť do 35 kg).

Stabilita montážneho stojana

Stabilitu montážneho stojana zabezpečujú 3 alebo 4 rozkladacie nožičky, ktoré vytvárajú základňu. Ich súčasťou je zároveň protišmykové ukončenie, ktorého úlohou je udržať stojan na mieste a zároveň chrániť podlahu.

Aj lacný stojan bude stáť stabilne do chvíle, kým nie je zaťažený bicyklom. Až s bicyklom máte totiž možnosť reálne otestovať stabilitu stojana. Túto informáciu sa z produktového popisu nedozviete. Prejdite si preto dostupné recenzie montážnych stojanov na bicykle, videorecenzie a užívateľské hodnotenia, kde skúsení užívatelia nešetria chválou ani kritikou.

Hmotnosť a nosnosť stojana

Nosnosť vyberajte podľa bicyklov, ktoré plánujete na stojan zavesiť. Ak vám to dovoľuje rozpočet, zamerajte sa na stojany, ktorých nosnosť je minimálne o štvrtinu vyššia, ako je najťažší bicykel o vašej výbave. Aspoň čiastočne tak eliminujete riziko, že sa bicykel na stojane prevráti, akonáhle sa pri práci do neho trochu zapriete.

Hmotnosť stojana úzko odráža druhy použitého materiálu. Hliníkové stojany sú ľahké (cca 3 – 4 kg), z hliníkových zliatín už čosi ťažšie (5 – 7 kg), oceľové a železné sú najťažšie (od 8 kg a viac).

Výšková nastaviteľnosť

Výšková nastaviteľnosť je vyhľadávanou prednosťou trojnožkových a štvornožkových stojanov. Cez aretačnú skrutku povolíte výsuvnú tyč a nastavíte čeľuste do takej výšky, ako práve potrebujete. Zaujímajte sa o maximálnu výšku (napríklad až do 180 cm) a rozsah, v ktorom sa dá výška meniť (minimálna a maximálna výška čeľustí).

Výsledná pracovná výška v mnohých prípadoch závisí od miesta, cez ktoré sa bicykel o stojan upína. Môže to byť sedlová trubka, horná trubka, ale aj pevné prvky dolnej časti rámu bicykla.

Kvalita upínacieho mechanizmu

Pri servisovaní bicykla je upínací mechanizmus (upínač), alfou a omegou vašej spokojnosti. V prípade menej kvalitných stojanov je zároveň kameňom úrazu. Prečo? Pretože plastové čeľuste po čase vypovedajú svoju funkciu alebo ich po častejšom používaní nie je možné úplne dotiahnuť tak, aby pevne obopínali rámovú trubku.

Kvalitný upínací mechanizmus kombinuje kov (hliník, zliatina) a plast, je vybavený rýchloupínacím a doťahovacím mechanizmom a nechýba mu 360°-ová aretácia vo vodorovnom aj zvislom smere. Jeho vnútorná časť je pogumovaná, aby nedošlo k poškodeniu laku na bicykli.

Video

Ceny montážnych stojanov na bicykle

Koľko zaplatíte za kvalitný montážny stojan na bicykel? Pre rýchlejšiu orientáciu sme súčasnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

✅ Montážne stojany na bicykle do 50 eur

Ak sa s bicyklom “hráte” pár krát do roka (na začiatku a na konci sezóny), môžete svojho favorita nájsť aj v ponuke cenovo dostupných stojanov. Patria sem stojany do stredovej dutiny, pod zadnú stavbu, aj niekoľko vertikálnych montážnych stojanov. Nosnosť bude predsa len o niečo nižšia, rovnako tak treba dávať pozor na množstvo plastových prvkov a ich prevedenie.

✅ Montážne stojany na bicykle od 50 do 100 eur

Kategória, do ktorej patria najpredávanejšie montážne stojany na bicykle na domáce použitie. Lákavé sú najmä pre veľmi dobrý pomer cena / kvalita. Vyrobené zo solídnejších materiálov, čeľusť otočná o 360°, široká výšková nastaviteľnosť. Dobrej stabilite šikovne sekunduje aj vyššia nosnosť.

✅ Montážne stojany na bicykle od 100 eur

Ak svoje bicykle radi udržujete v top stave a venujete sa ich údržbe aj vo voľnom čase, oplatí sa uvažovať o servisnom stojane, ktorý vám prácu výrazne zjednoduší. Drahšie montážne stojany vynikajú kvalitou spracovania, trvácnejšími a odolnejšími materiálmi a nadštandardnou nosnosťou. Profi servisné stojany už nájdete s cenovkou od 180 eur a viac.

Najlepšie značky montážnych stojanov na bicykle

  • Btwin (Decathlon) – Obľúbený servisný stojan na bicykle, ktorý je pozitívne hodnotený pre stabilitu, rýchle zloženie a rozloženie.
  • Force – Dobre predávaná štvornožka, s poličkou a nastaviteľným držiakom prednej vidlice. Nadštandardná výšková nastaviteľnosť a v danej cenovej relácii aj vysoká nosnosť (stojan Force Base až 30 kg, cena cca 63 eur).
  • Elite – Kvalitné spracované prenosné stojany s vysokou odolnosťou, vybavené rýchloupínacou hlavou a gumovými čeľusťami. Vhodné aj na intenzívnejšie používanie.
  • Feedback – Špičkovo spracované montážne stojany na bicykle, ktoré oslovia aj najnáročnejších. Vysoká nosnosť, prémiové materiály.
  • Compass – Cenovo dostupná ponuka montážnych stojanov na bicykle pre základnú domácu údržbu.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Servisný stojan na bicykel 500 DECATHLON

Náš víťaz, predáva Decathlon
✔️ Stabilná trojnožka vybavená otočným ramenom 360°
✔️ Nastaviteľná výška 110 - 153 cm
✔️ Nosnosť do 20 kg
📌 od 70 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Force BASE montážny stojan

Výborná alternatíva
✔️ Stabilná štvornožka
✔️ 360° otočná horná čeľusť pre priemer trubky max 45 mm
✔️ Nosnosť do 30 kg
✔️ Výšková nastaviteľnosť 107 - 188 cm
📌 od 63 €
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#3Servisný stojan na bicykel Elite Team ELITE

Ďalší na zváženie
✔️ Extra stabilný stojan, ľahko zložiteľný
✔️ Pevná blokovacia svorka, ktorá sa otáča o 360 °
✔️ Nosnosť do 17 kg
✔️ Výška maximálne do 145 cm
📌 od 120 €
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#4Feedback Pro Ultralight

Profi prevedenie
✔️ Ultraľahký stojan s vysokou odolnosťou
✔️ Presne nastaviteľný zverák
✔️ Nastaviteľný na výšku cca 90 - 146 cm
✔️ Nosnosť až 38,6 kg
📌 od 189 €
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#5COMPASS XC-80038

Ľudová voľba
✔️ Praktický montážny stojan na domácu údržbu
✔️ Konštrukcia má nastaviteľnú výšku 105 – 155 cm
✔️ Z ocele
✔️ Nosnosť do 20 kg
📌 od 49 €
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin