Najlepšie zámky na bicykel: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie zámky na bicykelJednou z úloh každého cyklistu, ale aj bežného používateľa mestského bicykla by mala byť bezpečnosť a ochrana svojho majetku. Súčasné bicykle a elektrobicykle neraz stoja niekoľko tisíc eur a zaslúžia si patričnú ochranu, keďže krádeže bicyklov patria i naďalej k národnej „zábavke“. Čo iné by mohlo lepšie fungovať ako spoľahlivý a kvalitný zámok na bicykel, ktorý ho postráži, v čase, keď sa nepozeráte? Aké vlastnosti a prevedenie majú najlepšie zámky na bicykel? Predpokladáme, že k výberu svojho dvojkolesového spoločníka ste pristupovali zodpovedne a hľadali taký, ktorý vám bude plne vyhovovať. Práve preto sme si dali za úlohu priblížiť súčasný výber zámkov s ohľadom na cenu, váhu a úroveň zabezpečenia bicykla.

Možností je hneď niekoľko. Ako prvý sa vám v hlave pravdepodobne vybaví klasický lankový zámok na kľúčik alebo na kód. S tým si však väčšina zlodejov poradí za pár sekúnd. Preto je dôležité zvážiť, ako často a kde budete nechávať váš bicykel osamote. Dobrým odrazovým mostíkom sú recenzie a testy zámkov na bicykel, ktoré pravidelne preverujú odolnosť konštrukcie a materiálov. Všetko podstatné ohľadom použitia a bezpečnosti cyklistických zámkov prináša nasledujúci sprievodca.

Najlepšie zámky na bicykel na trhu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Abus Bordo Granit X-Plus 6500/85

 Víťaz niekoľkých testov 
✅ Je vyrobený z vysoko kvalitných plátov hrubých 5,5 mm, ktoré sú zo špeciálnej tvrdenej ocele. Zámok je veľmi odolný proti akýmkoľvek brutálnym metódam otvorenia.
📌 od 103 €
Typ: skladací | Dĺžka zámku: 85 cm | Hmotnosť: 1580 g | Uzamykanie: kľúč
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Kellys Fold 50
✅ Poskytuje skvelú ochranu bicykla proti krádeži, o ktorú sa stará oceľ s hrúbkou 5 mm.
📌 od 45 €
Typ: skladací | Dĺžka zámku: 78 cm | Hmotnosť: 1075 g | Uzamykanie: kľúč
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#3Abus Granit 460/150HB230+USH460
✅ Oko a telo zámku, ako aj súčasti uzamykacieho mechanizmu, sú vyrobené zo špeciálne tvrdenej ocele.
📌 od 45 €
Typ: U zámok | Dĺžka zámku: dĺžka oblúka 23 cm | Hmotnosť: 1000 g | Uzamykanie: kľúč
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#4ABUS Tresor 1385/85
✅ Nadštandardne dlhá reťaz s priemerom oka štvorhrannej retiazky 7 milimetrov pre vysokú pevnosť.
📌 od 35 €
Typ: reťazový | Dĺžka zámku: 85 cm | Hmotnosť: 1130 g | Uzamykanie: kód
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#5Abus Catena 6806K/75
✅ 6 mm hrubá štvorhranná reťaz v špeciálnom látkovom obale pre ochranu laku pred poškriabaním. Reťaz a obal uzamykacieho mechanizmu sú vyrobené zo špeciálne tvrdenej ocele.
📌 od 30 €
Typ: reťazový | Dĺžka zámku: 75 cm | Hmotnosť: 850 g | Uzamykanie: kľúč
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie
#6One CHAIN 3.0 C

 Cenový tip 
✅ Zámok je vyrobený z kvalitnej tvrdenej ocele a určite oceníte praktický ochranný nylónový obal reťaze.
📌 od 10 €
Typ: reťazový | Dĺžka zámku: 100 cm | Hmotnosť: 550 g | Uzamykanie: kód
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) Čítať recenzie

Ako vybrať zámok na bicykel

Ktorý je ten najlepší zámok na bicykel? Aké má prevedenie a koľko stojí? Zanietení cyklisti neváhajú do odolného zámku investovať aj stovky eur, poprípade kúpiť dva konštrukčne odlišné zámky, ktoré už spoľahlivo zlodejov odradia. Za posledné roky nastal v bicyklovaní taký menší pozitívny boom efekt. Je trendom voziť sa do práce na bicykli, každý víkend s dobrým počasím stráviť na rodinných cyklovýletoch alebo pokoriť na kvalitnom horskom bicykli ďalší adrenalínový zjazd. Ponuka bicyklov je široká a rozmanitá – mestské, crossové, horské bicykle aj elektrobicykle. A keďže “dlhoprstých” neubúda, je nevyhnutné poriešiť aj otázku zabezpečenia. Do zámku na bicykel by ste mali investovať minimálne 10 % ceny bicykla. Verte nám, stačí, ak vám ukradnú bicykel raz a prestanete sa na zámok pozerať ako na zbytočnosť.

Druhy zámkov na bicykel

Podľa toho, ako drahý bicykel máte a na ako dlho ho “opúšťate”, by ste mali zvážiť výber správneho druhu. Kým niektoré sú pár eurovou záležitosťou, ďalšie smelo prekročia cenu stoviek eur a sú zárukou vysokej kvality a ochrany. Ponuka je široká, veď len na portáli heureka.sk nájdete v ponuke viac ako 1000 modelov zámkov.

⏩ Lankový zámok na bicykel

Lankový zámok

Lankový zámok predstavuje kategóriu najlacnejších a bežne najpredávanejších zámkov na bicykel. Tenké lanko je obalené, aby nedošlo k oškretiu rámu bicykla. Miera zabezpečenia je však nižšia. Lankový zámok je poľahky prestrihnuteľný. Má však nízku hmotnosť a ešte lepšiu skladnosť – dá sa stočiť. Aj preto ho nájdete vo výbave horských cyklistov, ktorí vyhľadávajú čo najľahšiu doplnkovú výbavu a od bicykla sa nepohnú na dlhšiu dobu, ako na párminútové občerstvenie do bufetu. Ak máte mestský bicykel a viete, že ho neopustíte z dohľadu, tento typ plne postačí.

⏩ Zámok podkova na rám

Ide o typ zámku, ktorý znehybní koleso a na bicykli sa nedá odísť. Po namontovaní sa stáva stabilnou súčasťou konštrukcie v zadnej časti pod sedadlom. Uzamknutím zamedzí pohybu zadného kolesa. Aký bezpečný je zámok na bicykel v tvare podkovy? Pravda je taká, že neochráni bicykel pred odnesením. Preto sa tento typ zámku najčastejšie používa s iným druhom, s ktorým je rám bicykla možné zachytiť o pevný nepohyblivý prvok (stĺp, ohrada, stojan, strom).

⏩ “U” zámok na bicykel

U zámok

V testoch zámkov na bicykel ide v súčasnosti o najlepšie hodnotené modely. Predovšetkým tie, od renomovaných výrobcov, ktoré sa na vývoj zámkov zameriavajú. Pevný kovový tvar predĺženého tvaru písmena U je uzatvorený špecifickým spôsobom istenia v dolnej časti, ktoré nejde strhnúť a silný kovový U profil nie je možné prestrihnúť. Daňou sa vysokú bezpečnosť je však aj vyššia hmotnosť (1 – 1,5 kg), preto nie je obľúbeným druhom u cyklistov, ktorí si zakladajú na tom, že ich nebude nič navyše brzdiť v rýchlosti

⏩ Skladací zámok na bicykel

Ak by vám U zámok prekážal, výbornou voľbou bude moderný skladací zámok. Spomínate na klasické drevené skladacie metre? Na tomto princípe fungujú aj najmodernejšieho zámky na bicykle, ktoré ponúkajú vysokú mieru bezpečnosti a praktické skladanie. Sú ideálnym vybavením pre majiteľov drahých bicyklov. Prelomiť ich je komplikované. Skladacia konštrukcia umožňuje zámok odložiť na nosič, alebo hodiť do batohu. Váha aj obstarávacia cena zostávajú vyššie.

⏩ Reťazový zámok na bicykel

Reťazový zámok

Hrubé oceľové oká na reťazi výborne zabezpečujú uloženie bicykla v pivničných priestoroch alebo na spoločnej chodbe počas dlhšej doby. Majú vyššiu váhu aj veľké rozmery, preto odradia väčšinu záškodníkov a váš bicykel ochránia aj cez noc. Niektoré sa predávajú s kovovým očkom, ktoré môžete ukotviť do steny. Na prenášanie sú nepraktické – zaberajú dosť miesta a ich hmotnosť je najvyššia spomedzi spomínaných typov (zvyčajne cez 2 kg).

Úroveň bezpečnosti

O tom, akú bezpečnosť zámok ponúka rozhoduje hneď niekoľko faktorov:

 • použitý materiál, jeho sila a kvalita
 • druh zámku
 • uzamykací mechanizmus

Každý väčší výrobca má svoju škálu bezpečnosti, preto sa určite oplatí zorientovať v ponuke, ak sa vám nejaká značka pozdáva. Neodporúčame medzi sebou porovnávať rovnaké stupne dvoch rozdielnych značiek. Ich úroveň bezpečnosti môže byť úplne odlišná. Jedna z najlepších značiek – ABUS – má 15 stupňov bezpečnosti, pričom najvyššie hodnotené sú skladacie zámky, U zámky a reťazové zámky. Kryptonite má 10-miestnu škálu. To znamená, že zámok Abus s úrovňou bezpečnosti 8/15 bude možno o niečo slabší ako zámok Kryptonite s ochranou 8/10. Záleží však aj od prevedenia zámkov. Zámky ABUS sú už dlhodobo považované za najkvalitnejšie na svete.

Spôsob zamykania

Zvyčajne máte na výber dve možnosti a netrúfame si napísať, ktorý vám bude lepšie vyhovovať:

 • Kľúč – jednoduchý na používanie, no hrozí riziko straty. Preto sa zaujímajte o počet kľúčov v základnom balení.
 • Číselný kód – podľa vašich preferencií si môžete nastaviť 4-ciferný kód (a viac). Už ho len nezabudnúť!

Spôsob prenášania zámku

Viete, aký zámok na bicykel kúpiť, ak sa ho chystáte prevážať? Ideálne taký, ktorý sa dá zložiť alebo zmotať do batohu alebo zavesiť na rám bicykla bez toho, aby prekážal. Ak hľadáte zámok, ktorý bude zostávať na mieste – veľkosť ani vyššia hmotnosť štandardne nie je prekážkou.

Ako si bezpečne uzamknúť bicykel?

 1. Základom je správny výber zámku, na ktorom by ste nemali šetriť. Prihliadajte na kvalitu a silu použitých materiálov a dostatočnú bezpečnosť uzamykacieho systému.
 2. Zvážte čas, počas ktorého ponecháte bicykel bez vášho dozoru.
 3. Častou chybou je zlý výber pevného prvku v priestore, o ktorý sa bicykel pripevňuje. Nie je dostatočne silný, stabilný alebo je pre zlodejov ľahkou prekážkou. Nevyberajte cyklostojany, do ktorých je možné pripevniť iba koleso. Je nutné, aby zámok prechádzal aj cez rám.
 4. Ak je predné koleso bicykla opatrené rýchloupínaním (dá sa odpojiť na pár odkrútení), pouvažujte radšej o tom, že zakúpite dva zámky. Jeden uzamkne rám o pevný prvok, druhým uzamknete koleso o rám bicykla. Nikdy neupínajte zámok o prvky na bicykli, ktoré sa dajú ľahko odpojiť alebo cez ne zámok prevlečiete. Našli sa “experti”, ktorí bicykel zamkýnali okolo trúbky vedúcej so sedadla.

Niektorých zlodejov nezastaví nič!

Ceny zámkov na bicykel

✅ Zámky na bicykel do 10 €

V tejto kategórii nájdete základné lacné lankové zámky, s nízkou hmotnosťou a dobrou ohybnosťou, ale aj relatívne pevné reťazové zámky, ktorých jedinou nevýhodou je vysoká hmotnosť.

✅ Zámky na bicykel do 60 €

Ide o široký výber kvalitných a dobre predávaných zámkov na bicykel v rôznych druhoch. Majú solídnu úroveň zabezpečenia s pokročilými systémami uzamykania. Už aj v tejto cenovej hladine natrafíte na značkové skladacie a “U” zámky.

✅ Zámky na bicykel od 60 €

Ak hľadáte čo najvyššiu ochranu, siahnite napríklad po značkách ABUS alebo Kryptonite. V testoch odolnosti získavajú prvenstvá, používajú najmodernejšie materiály a aj ľahký zámok môže vynikať výnimočnou silou. V tejto kategórii sa môžete stretnúť aj s elektronickými zámkami s alarmom a senzormi pohybu, ktoré vás spoľahlivo informujú vždy, keď dôjde k zmene polohy bicykla.

Najlepšie značky zámkov na bicykel

 • ABUS – Na špičkový bicykel patrí iba kvalitný zámok od overenej nemeckej značky. Ich ponuka je široká a zahŕňa najkvalitnejšie zámky na bicykle na trhu s vysokou mierou ochrany. Odolávajú zmrazeniu a rozbitiu kladivom. Oceľ je vyrábaná v Európe, čo sa odzrkadľuje aj na vyššej cene.
 • Kryptonite – Táto americká značka patrí už dlhé roky medzi najvyhľadávanejšie v segmente cyklistických doplnkov vysokej kvality. Vyrába zámky odolné voči prevŕtaniu či inému zničeniu.
 • Kellys – Slovenský výrobca bicyklov a cyklodoplnkov nezaháľa ani v tejto oblasti a chce verným klientom poskytnúť ponuku rôznych druhov zámkov za priaznivú cenu.
 • OnGuard – Pútavá-žlto čierna kombinácia je typickým poznávacím znakom overených zámkov na bicykel, ktoré sú prémiovými produktami americkej Magnum Lock. Dlhá tradícia výroby a vývoja materiálov.

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Na koľko bicyklov môžem zámok použiť?

Zámky sa vyrábajú v rôznych dĺžkach (inak aj obvodoch). Týka sa to predovšetkým lankových, reťazových a skladacích zámkov. Záleží len od vás, či sa chystáte zamknúť jeden alebo viac bicykel.

 • Zámok na jeden bicykel má dĺžku približne 80 cm.
 • Ak potrebujete uzamknúť dva bicykle, rátajte s dĺžkou cca 110 cm.
 • Tí, ktorí potrebujú uzamknúť 3 bicykle naraz, by sa mali zamerať na zámky dlhšie ako 110 cm.

Aké zámky na bicykel ponúka Decathlon?

Táto obľúbená sieť športových obchodov predáva cca 25 zámkov na bicykel rôzneho druhu s rôznou mierou zabezpečenia, o čom vypovedajú aj rozdielne ceny. Dominuje značka B´TWIN a Abus.

Čo robiť, ak stratím kľúč?

Značkoví výrobcovia by vám na základe registrácie kódu zo zámku na oficiálnych stránkach mali poskytnúť jeden kľúč zadarmo. Registráciu však musíte vykonať do pár dní po kúpe a členstvo nemusí byť zadarmo. Za koľko už k vám náhradný kľúč príde, a či bicykel dovtedy necháte na mieste, je už v realite otázne. Podmienky, za ktoré by vám s náhradou škody alebo chýbajúcim kľúčom poskytli svoje služby, však cyklisti nemajú veľmi radi. Majú dosť rôznych zákutí, ktoré je potrebné splniť. Preto je lepšie byť obozretný, sústredený a na svoj majetok si dávať pozor.

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Abus Bordo Granit X-Plus 6500/85

 Víťaz niekoľkých testov 
✅ Je vyrobený z vysoko kvalitných plátov hrubých 5,5 mm, ktoré sú zo špeciálnej tvrdenej ocele. Zámok je veľmi odolný proti akýmkoľvek brutálnym metódam otvorenia.
📌 od 103 €
Typ: skladací | Dĺžka zámku: 85 cm | Hmotnosť: 1580 g | Uzamykanie: kľúč
5 out of 5 stars (5 / 5) Čítať recenzie
#2Kellys Fold 50
✅ Poskytuje skvelú ochranu bicykla proti krádeži, o ktorú sa stará oceľ s hrúbkou 5 mm.
📌 od 45 €
Typ: skladací | Dĺžka zámku: 78 cm | Hmotnosť: 1075 g | Uzamykanie: kľúč
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5) Čítať recenzie
#3Abus Granit 460/150HB230+USH460
✅ Oko a telo zámku, ako aj súčasti uzamykacieho mechanizmu, sú vyrobené zo špeciálne tvrdenej ocele.
📌 od 45 €
Typ: U zámok | Dĺžka zámku: dĺžka oblúka 23 cm | Hmotnosť: 1000 g | Uzamykanie: kľúč
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) Čítať recenzie
#4ABUS Tresor 1385/85
✅ Nadštandardne dlhá reťaz s priemerom oka štvorhrannej retiazky 7 milimetrov pre vysokú pevnosť.
📌 od 35 €
Typ: reťazový | Dĺžka zámku: 85 cm | Hmotnosť: 1130 g | Uzamykanie: kód
4.7 out of 5 stars (4,7 / 5) Čítať recenzie
#5Abus Catena 6806K/75
✅ 6 mm hrubá štvorhranná reťaz v špeciálnom látkovom obale pre ochranu laku pred poškriabaním. Reťaz a obal uzamykacieho mechanizmu sú vyrobené zo špeciálne tvrdenej ocele.
📌 od 30 €
Typ: reťazový | Dĺžka zámku: 75 cm | Hmotnosť: 850 g | Uzamykanie: kľúč
4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) Čítať recenzie
#6One CHAIN 3.0 C

 Cenový tip 
✅ Zámok je vyrobený z kvalitnej tvrdenej ocele a určite oceníte praktický ochranný nylónový obal reťaze.
📌 od 10 €
Typ: reťazový | Dĺžka zámku: 100 cm | Hmotnosť: 550 g | Uzamykanie: kód
4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere nového zámku na bicykel. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších zámkov na bicykel na trhu.
5/5 - (1 vote)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin