Najlepšie samonafukovacie karimatky: TOP 7 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie samonafukovacie karimatkyPrepadli ste turistike a outdoor aktivitám? Čas strávený v prírode má svoje čaro, ktorému sa nedá dlho odolávať. Ak si svoju turistickú výbavu postupne rozširujete o nevyhnutné súčasti, potom dávame do pozornosti aj tipy na najlepšie samonafukovacie karimatky, ktoré sprevádzajú výborné užívateľské hodnotenia.

Výbava na turistiku zahŕňa viacero kľúčových prvkov – od spoľahlivého oblečenia, topánok, batohu, až po spací vak, stan či nádoby na jedlo. Jej “rozsah” záleží od času, ktorý v prírode strávite. Na turistickú výbavu sa však kladú špecifické požiadavky. Z mnohých vyberáme predovšetkým odolnosť voči poveternostným podmienkam a schopnosť dostatočnej tepelnej izolácie. Ak sa chystáte v prírode aj stanovať alebo prespávať, potom potrebujete mať istotu, že túto noc zvládnete bez rizika podchladenia a ďalších zdravotných problémov. Kvalitná karimatka je nepostrádateľnou výbavou každého outdoor nadšenca, ktorý sa v prírode nebojí nocovať. K penovým karimatkám, ktoré netreba zvlášť predstavovať, pribudli aj karimatky nafukovacie a samonafukovacie. Každý druh má svoje výhody aj nevýhody, o ktorých bude aj nasledujúci sprievodca výberom.

Dozviete sa niečo viac o tom, ako vybrať karimatku podľa svojich očakávaní, prostredia, v ktorom sa plánujete pohybovať, aj ročného obdobia. Väčšiu pozornosť však venujeme predovšetkým samonafukovacím karimatkám, ktorých prednosti sú čoraz vyhľadávanejšie. V nasledujúcom rebríčku preto nájdete overené produkty, ktoré sme vyberali na základe testov a recenzií samonafukovacích karimatiek. Osloví vás samonafukovacia karimatka Therm-a-Rest, Pinguin, Husky alebo Yate?

Najlepšie samonafukovacie karimatky podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Therm-a-Rest Trail Lite

Víťaz nášho testu
✔️ Kvalitná samonafukovacia karimatka od prémiového výrobcu
✔️ Poteší mäkkosťou a dobrou tepelnou izoláciou (tepelný odpor dosahuje 3,4R)
✔️ Vyhotovená z peny z diagonálnymi rezmi a odolného vonkajšieho materiálu s protišmykovou úpravou
✔️ Po zložení malý objem
📌 od 80 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Pinguin Nomad 50

Najlepší pomer cena / výkon
✔️ Z plnej TPU peny s tvarovaným povrchom
✔️ S protišmykovou Anti-slip povrchovou úpravou
✔️ Komfortne veľká - dlhá až 198 cm, široká 63 cm, výška 5 cm
✔️ Rozmery zbalenej karimatky 15 × 63 cm
📌 od 49 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Therm-a-Rest Trail Pro

Pre náročné použitie
✔️ Hodnotená ako veľmi pohodlná karimatka
✔️ Vybavená protisklzovou úpravou a lemom po celom obvode, ktorý vás po uložení bude držať na tom správnom mieste
✔️ Zvýšená odolnosť voči prepichnutiu
✔️ K dostaniu v troch veľkostiach
📌 od 121 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Pinguin Skyline

Nadštandardne vysoká
✔️ Pohodlná a hrubá - rozmery: 195 × 65 × 9 cm (tlmí aj konáre a šišky)
✔️ Po zbalení minimalistické rozmery
✔️ Vypúšťací ventil je vybavený silikónovou klapkou pre stopercentné utesnenie
✔️ Skonštruovaná s dôrazom na vyšší teplotný komfort
📌 od 46 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Therm-a-Rest NeoAir XLite

Najpredávanejšia
✔️ Ultraľahká, ale zároveň teplá a pohodlná karimatka najvyššej triedy
✔️ Váži iba 350 gramov a po zbalení má rozmer 23 × 10 cm
✔️ Teplé a pohodlné riešenie pre rozmanité outdorové aktivity
✔️ Protišmykový materiál karimatky nešuští a je veľmi príjemný na dotyk
📌 od 142 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Husky Folly

Najlepšie od zn. Husky
✔️ Karimatka je ľahká a nezaberá skoro žiadne miesto
✔️ Mäkká a pohodlná v každom teréne
✔️ RipStop úprava pre zvýšenie odolnosti voči mechanickému roztrhnutiu
📌 od 57 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Yate Guide

Veľmi pohodlná
✔️ Maximálne odľahčený model samonafukovaciej karimatky
✔️ Warm Zone pre dokonalú izoláciu
✔️ Ideálne pre pre camping, vysokohorskú turistiku či horolezectvo
✔️ Spodná časť je zo zosilneného polyesteru, ktorý je viac odolný proti poškodeniu
📌 od 78 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

Ako vybrať samonafukovaciu karimatku

Výber karimatky je na prvý pohľad jednoduchý, no určite netreba rozhodovanie podceniť. Možno si kladiete otázku: Potrebujem vôbec karimatku, keď mám spacák? Moderné spacáky poskytujú výborný teplotný komfort, avšak iba v prípade, ak ich výplň nie je utlačená. Nie sú zdrojom tepla, iba pomáhajú udržiavať teplo, ktoré vytvára vaše telo. Ak si teda do spacieho vaku ľahnete na zem, z časti, ktorú ste zaťažili svojím telom, je vytlačený vzduch. Z tohto dôvodu sa zhoršia aj izolačné vlastnosti spacáka. A je nespochybniteľné, že práve od zeme stúpa počas noci citeľný chlad. Ak sa chcete dobre a bezpečne vyspať aj pri nižších nočných teplotách, potrebujete nielen kvalitný spacák, ale aj spoľahlivú karimatku s výbornou tepelnoizolačnou schopnosťou.

Ako vybrať samonafukovaciu karimatku

Základné otázky pred výberom karimatky

1. Ako často a kde budete karimatku používať?

Existuje množstvo rôznych karimatiek, ktoré sa od seba odlišujú nielen dizajnom, ale predovšetkým veľkosťou, materiálom a určením. Ak trávite v prírode veľa času, potrebujete outdoor výbavu, ktorá s vami vydrží v rôznych, aj nečakaných podmienkach.

Karimatka, ktorú si so sebou beriete do stanu na pár nocí pri jazere, kde lovíte roby, nemusí patriť k top kvalite na trhu. Pravdepodobne nebudete ďaleko od civilizácie, a teda ani v náročných podmienkach, kde zostanete odkázaní sami na seba. Teploty neklesnú pod nulu a karimatku budete zrejme pokladať na rovné pieščité alebo trávnaté podložie. Ak však chodíte na vysokohorské túry, tu už potrebujete, aby každý prvok vašej výbavy spĺňal svoju funkčnosť aj v extrémnych podmienkach. Podložie tiež nebude ideálne. Ostré konáriky, kamene a šišky preveria odolnosť povrchovej úpravy karimatky.

2. V akých ročných obdobiach sa venujete outdoor aktivitám?

Pri výbere karimatky sú rozhodujúcimi faktormi tepelný odpor a hrúbka. Úzko súvisia so schopnosťou karimatky izolovať chlad od zeme, a teda aj s jej využitím počas rôznych ročných období. Kým niektoré karimatky vykazujú dobré izolačné vlastnosti iba pri plusových nočných teplotách, ďalšie si poradia aj s teplotami, ktoré klesnú k – 20 °C.

Hrúbku karimatky v popise produktu nájdete pomerne jednoducho, tepelný odpor sa neuvádza u každého produktu, čo je pre budúcich používateľov na škodu. V takom prípade sa riaďte dostupnými recenziami a hodnoteniami. O hodnotách tepelného odporu sa dozviete v odseku nižšie.

3. Cestujete autom alebo pešo?

Ako sa dostanete mimo civilizáciu? Idete na cieľové miesto autom, ktoré vezie vašu výbavu a batožinu, alebo idete dlhé kilometre pešo? Karimatka môže predstavovať jeden z rozmerných kusov výbavy, ktorý sa ani nezmestí do batohu. Avšak, rovnako tak môže byť aj skladná, priestorovo úsporná a nič nestratiť zo svojich izolačných schopností.

karimatka pre outdoor

Základné druhy karimatiek

Na predchádzajúce otázky plynulo nadväzujú základné druhy karimatiek. Hoci je tento sprievodca výberom zameraný prioritne na samonafukovacie karimatky, bez porovnania s ostatnými druhmi, by sme vás iba poťažmo presvedčili o ich výhodách pri turistike. V krátkom prehľade o nich základné informácie, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v bohatej ponuke karimatiek.

⏩ Alumíniové karimatky – alumatky

Základné prevedenie na obmedzené použitie v exteriéri. Ako už napovedá názov, karimatku tvorí hliníková fólia, doplnená o tenkú, približne 2 – 3 mm hrubú vrstvu peny. Poskytujú základnú izoláciu a ochranu spacieho vaku pred ušpinením. Sú extra ľahké, po zložení zaberajú minimum miesta. Najlacnejsie alumatky kúpite už za 5 €. Úroveň tepelnej izolácie a poskytovaný komfort sú však nízke. Vhodné na pláž, piknik či ako doplnková izolačná vrstva.

⏩ Penové karimatky – PE

Penové karimatky pozná zrejme každý. Rozvinúť, položiť a môžete si sadnúť alebo ľahnúť. Sú vyrobené z polyetylénu (PE), čo je pena s otvorenými pórmi. Dosahujú hrúbku 5 – 20 mm a patria k cenovo dostupnejším. Niektoré z nich môžu trpieť vyššou nasiakavosťou, čo sa negatívne prejaví najmä po daždi alebo vo vlhkom prostredí.

Ich tepelnoizolačné vlastnosti tiež nepatria k najlepším, no sú vhodnou voľbou na nenáročné použitie v dobrých podmienkach – pikniky, letné stanovačky, … Nevýhodami sú väčšie rozmery po zložení a “utlačiteľnosť” – po čase sa stenšujú a pri kontakte s ostrou prekážkou sa môžu prederaviť. Aj medzi penovými karimatkami z PE však nájdete modernejšie modely s vodeodolnou a oteruvzdornou úpravou.

⏩ Penové karimatky – EVA

Podstatne vyššou odolnosťou voči vlhku už disponujú penové karimatky z ethylenvinylacetátu (pena EVA). Môžete ich poznať aj pod názvami evamatky alebo evazotky. Ide o modernejší penový materiál s uzatvorenými pórmi, vďaka čomu poskytujú aj primerané tepelnoizolačné vlastnosti. Sú pružné, no pritom odolné. Vynikajú tiež výbornou životnosťou a stabilitou aj na nerovnom povrchu. Nenasiakavajú do seba vodu.

Najlepšie z nich spoznáte podľa profilovaného povrchu s výstupkami, ktorý zabezpečuje vysoký komfort pri spánku. Pre lepšiu predstavivosť – vzor sa ponáša na zmenšeninu skladacích papierových obalov na vajíčka. Majú však aj nejaké nevýhody – po zbalení ešte stále zaberajú viac miesta ako nafukovacie karimatky, a keďže si zvyčajne umiestnené na batohu, môžu sa poškodiť.

⏩ Nafukovacie karimatky

Tepelnú izoláciu v prípade nafukovacích karimatiek zabezpečuje vrstva vzduchu. Čím hrubšia karimatka, tým viac vzduchu a prirodzene aj lepšia tepelná izolácia. Nafukovacie karimatky poskytujú najvyššiu mieru izolácie, dajú sa zložiť do minimálnych rozmerov, a rovnako tak sú aj extra ľahké. Zdá sa, že spomedzi všetkých druhov vyhrávajú? Prichádza však povestné ALE.

Tento druh karimatiek je veľmi náchylný na poškodenie – mechanické (ostrým predmetom), pod vplyvom vysokej teploty (od ohňa, blízkosť variča, po dlhom vystavení na slnku) a po chemickom pôsobení (laky, opaľovacie prípravky, …). Po prederavení začnú fučať. Kvalitnejšie z nich sú už vybavené 6 – 8 komorami, čiže po poškodení jednej z nich, zvyšné komory zostanú naplnené vzduchom. Údržba a tiež aj samotné rozloženie karimatky (nafukovaním ústami, ručnou pumpou), sú však o niečo náročnejšie.

⏩ Samonafukovacie karimatky

O hlavné slovo sa hlásia samonafukovacie karimatky. Zdá sa, že šikovne vyplnili medzeru medzi penovými a nafukovacími a vytvorili funkčný kompromis s viac ako dobrými vlastnosťami. V základe tvorí samonafukovacie karimatky zosilnený obal (ideálne s protišmykovou a vodeodpudivou úpravou), vo vnútri ktorého sa nachádza špeciálny penový materiál so schopnosťou nasávať vzduch a rozpínať sa. Samonafukovacie karimatky sú vybavené ventilom (plastovým alebo kovovým), po ktorého otvorení sa karimatka sama nafúkne. Ventil uzatvoríte a zístite hustotu karimatky. Ak by ste chceli ešte hustejšiu, na pár dofuknútí ústami tento stav získate. Naopak – ak chcete mäkšiu karimatku, stačí ventil pootvoriť a z karimatky vzduch vyfúknuť.

Ak by sme ich mali porovnať s ostatnými karimatkami – predstavujú ideálnu kombináciu pohodlia a tepelnej izolácie. Zvyčajne sú vhodné na celoročné použitie, vyhovujúce aj pre podmienky našich zím. Výborne vyrovnávajú nerovnosti povrchu. Po zbalení sú kompaktnejšie ako penové, no o niečo väčšie ako nafukovacie. U aktívnych turistov patria k najvyhľadávanejšiemu sortimentu. Riziko v podobe pretrhnutia tu však ako nechcená vlastnosť zostáva. Pri správnom pokladaní a starostlivosti o karimatku sa však tomu dá predchádzať.

čo si zbaliť na turistiku

Tepelný odpor ako kľúčový parameter

O tom, aké izolačné vlastnosti karimatka poskytuje, hovorí parameter známy ako tepelný odpor (alebo inak aj tepelný koeficient) Označuje sa písmenom R a platí, že čím je hodnota R vyššia, tým lepšia je izolácia. Najčastejšie nadobúda hodnoty od R1 do R6, špičkové expedičné modely disponujú R9,5. Hodnota R tiež prirodzene úzko súvisí aj so sezónnym určením a konštrukciou karimatky. Karimatky s nízkym tepelným odporom sú nízke, zatiaľ čo karimatky s vysokým tepelným odporom sú v rámci ponuky najhrubšie, čo sa premieta do ich skladnosti. Nemusíte preto siahať po karimatke s vysokým R, ak sa v prírode zdržiavate iba v teplejších mesiacoch.

📌 Karimatky s R1 a R2 sú označované ako trojsezónne, R3 pre štyri sezóny vrátane miernej zimy (teploty do -5°C), R5 a R6 sú štvorsezónne, vhodné aj na horské kempovanie (teploty v noci – 24°C).

Hrúbka karimatky

Ak je reč o hrúbke, zvážte svoje individuálne nároky. Ak už z vlastných skúseností viete, že sa na tenkej karimatke nedokážete dobre vyspať, neriskujte to kúpou ďalšej, ani keby vás ohurovala špičkovými materiálmi. Pri bolestiach chrbta či kĺbov je pre váš každá prekážka v podobe ihličia a kamienkov nevítaným návštevníkom. Uvažujte prakticky – karimatku môžete využívať aj mimo turistiky, napríklad na festivaloch či pri prespávaní v aute.

📌Priemerne dosahujú samonafukovacie karimatky hrúbku 5 – 6 cm, vysokokomfortné samonafukovačky môžu byť hrubé až 10 cm.

Veľkosti karimatiek

S veľkosťou karimatky je to z hľadiska parametrov najjednoduchšie. Vyberajte ju podľa svojej postavy, resp. podľa spacieho vaku. Priemerne ide o veľkosť 180 – 185 cm × 60 cm. V ponuke však nájdete označenia Small (S), Medium (M), Regular (R) , Regular Wide (R – širšie) a Large (L), ktoré pokrývajú šírky od cca 50 – 65 cm a dĺžky od 180 – 200 cm. Aj tu platí jednoduchá úmera: väčšia ložná plocha = väčšie rozmery po zbalení a hmotnosť, ktorú budete pri presunoch prenášať.

Ceny samonafukovacích karimatiek

Spomedzi všetkých karimatiek nepatria samonafukovacie k najlacnejším. Odmenou za vašu investíciu vám však môže byť príjemné pohodlie bez otlačenia a izolácia, ktorá vás nesklame ani pri niekoľkodňovej túre a premenlivom počasí. Nasledujúce delenie je síce iba orientačné, no môže vám poskytnúť základný obraz o ich vybavenosti.

✅ Samonafukovacie karimatky do 40 eur

Už aj základná cenová kategória ponúka niekoľko vyhľadávaných modelov s dobrými hodnoteniami. Pravdou síce je, že ich cena začína od 30 € a v porovnaní s bežnou penovou karimatkou sú niekoľkonásobne drahšie, môžu vám ukázať kvality svojej konštrukcie. Samozrejme, občas treba počítať aj s menšími nedostatkami – napríklad slabší plastový ventil, nespevnené švy, šmykľavejší materiál. Avšak nemusí to byť pravidlom.

✅ Samonafukovacie karimatky do 80 eur

Kategória, v ktorej nájdete aktuálne najpredávanejšie samonafukovacie karimatky. Cena reflektuje vyššiu kvalitu prevedenia, ktoré ich predurčuje aj na častejšie používanie. Dôraz na vyššiu kvalitu obalového materiálu a pevnosť spojov.

✅ Samonafukovacie karimatky od 80 eur

V cene od 80 eur už nájdete výborne vybavené samonafukovacie karimatky, ktoré spĺňajú väčšinu požiadaviek na odolnosť, pevnosť, teplotnú izoláciu, komfortný spánok a zároveň aj skladnosť. Nechýbajú ani patentované technológie, ktoré predlžujú ich životnosť. Vhodné pre intenzívne používanie aj náročné podmienky.

Najlepšie značky samonafukovacích karimatiek

Na aké značky sa zamerať, ak nechcete urobiť krok vedľa? V nasledujúcom zozname nájdete výrobcov, ktorí dobre poznajú požiadavky turistickej výbavy a v ich ponuke je viacero kvalitných samonafukovacích karimatiek.

  • Therm-a-Rest – Prémiové samonafukovacie karimatky z vyššej cenovej kategórie vynikajú v mnohých vlastnostiach a posúvajú limity aj pre konkurenciu. Vhodné aj do náročných podmienok.
  • Husky – Dostatočná izolácia, komfortná hrúbka a prijateľná cena. Samonafukovacie karimatky Husky sú optimálne navrhnuté pre naše zemepisné podmienky a podnebie.
  • Pinguin – Ľahké a zbalitelné samonafukovacie karimatky s cenou cca od 30 do 50 eur.
  • Yate – Obľúbené karimatky od českého výrobcu za nepremrštenú cenu. Niektoré modely poskytujú prekvapivo vyšší tepelný odpor.
  • Trimm – Ďalšie dobre skoncipované samonafukovacie karimatky ponúkajú menší objem a hmotnosť, ktorú uprednostnia najmä cyklisti, vodáci i vysokohorskí turisti. Protišmykový povrch aj kovový ventil vo výbave.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Therm-a-Rest Trail Lite

Víťaz nášho testu
✔️ Kvalitná samonafukovacia karimatka od prémiového výrobcu
✔️ Poteší mäkkosťou a dobrou tepelnou izoláciou (tepelný odpor dosahuje 3,4R)
✔️ Vyhotovená z peny z diagonálnymi rezmi a odolného vonkajšieho materiálu s protišmykovou úpravou
✔️ Po zložení malý objem
📌 od 80 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#2Pinguin Nomad 50

Najlepší pomer cena / výkon
✔️ Z plnej TPU peny s tvarovaným povrchom
✔️ S protišmykovou Anti-slip povrchovou úpravou
✔️ Komfortne veľká - dlhá až 198 cm, široká 63 cm, výška 5 cm
✔️ Rozmery zbalenej karimatky 15 × 63 cm
📌 od 49 €
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#3Therm-a-Rest Trail Pro

Pre náročné použitie
✔️ Hodnotená ako veľmi pohodlná karimatka
✔️ Vybavená protisklzovou úpravou a lemom po celom obvode, ktorý vás po uložení bude držať na tom správnom mieste
✔️ Zvýšená odolnosť voči prepichnutiu
✔️ K dostaniu v troch veľkostiach
📌 od 121 €
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#4Pinguin Skyline

Nadštandardne vysoká
✔️ Pohodlná a hrubá - rozmery: 195 × 65 × 9 cm (tlmí aj konáre a šišky)
✔️ Po zbalení minimalistické rozmery
✔️ Vypúšťací ventil je vybavený silikónovou klapkou pre stopercentné utesnenie
✔️ Skonštruovaná s dôrazom na vyšší teplotný komfort
📌 od 46 €
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#5Therm-a-Rest NeoAir XLite

Najpredávanejšia
✔️ Ultraľahká, ale zároveň teplá a pohodlná karimatka najvyššej triedy
✔️ Váži iba 350 gramov a po zbalení má rozmer 23 × 10 cm
✔️ Teplé a pohodlné riešenie pre rozmanité outdorové aktivity
✔️ Protišmykový materiál karimatky nešuští a je veľmi príjemný na dotyk
📌 od 142 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#6Husky Folly

Najlepšie od zn. Husky
✔️ Karimatka je ľahká a nezaberá skoro žiadne miesto
✔️ Mäkká a pohodlná v každom teréne
✔️ RipStop úprava pre zvýšenie odolnosti voči mechanickému roztrhnutiu
📌 od 57 €
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie
#7Yate Guide

Veľmi pohodlná
✔️ Maximálne odľahčený model samonafukovaciej karimatky
✔️ Warm Zone pre dokonalú izoláciu
✔️ Ideálne pre pre camping, vysokohorskú turistiku či horolezectvo
✔️ Spodná časť je zo zosilneného polyesteru, ktorý je viac odolný proti poškodeniu
📌 od 78 €
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Čítať recenzie

📌 Čo si zbaliť na turistiku a outdoor aktivity? Pozrite aj našich ďalších sprievodcov s tipmi na kvalitné a obľúbené produkty v daných kategóriách:

Najlepšie turistické topánky | Najlepšie spacie vakyNajlepšie hamaky | Najlepšie trekingové palice | Najlepšie ďalekohľady | Najlepšie stany | Najlepšie termosky

Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin