Najlepšie vonné sviečky: TOP 10 produktov podľa recenzií a testov

Najlepšie vonné sviečky

Nájsť tú najlepšiu vonnú sviečku nemusí byť vôbec jednoduché. V záplave menej kvalitných až nekvalitných kusov, za to však s pútavým vonkajším spracovaním, sa dá ľahko stratiť a prepadnúť lákavej cenovke a vizuálu. Ak si chcete skutočne vychutnávať očarujúcu voňu, upokojiť svoju myseľ, cítiť sa doma alebo v kancelárii príjemne, je dobré naučiť sa rozoznať kvalitu od nebezpečného zloženia.

Ešte niekoľko rokov dozadu sa na sviečky pozeralo predovšetkým ako na interiérové doplnky a ruku na srdce – iba málokto pozeral na zloženie a zamýšľal sa nad tým, čo horením sviečka do prostredia uvoľňuje. Preto sa v našom sprievodcovi výberom pozrieme na vonné sviečky zo všetkých hľadísk, odporučíme niekoľkých kvalitných výrobcov a predstavíme vám aj najobľúbenejšie vône, kde možno nájdete svojho favorita.

Čo hovoria dostupné recenzie vonných sviečok? V tomto prípade veľa dôležitých informácií. Ak už máte doma niekoľko „lapačov prachu“, ktoré prestali voňať hneď po rozbalení, práve od reálnych používateľov najlepšie zistíte, či vyhliadnutá vonná sviečka budete skutočne pohladením pre vaše čuchové bunky.

Najlepšie vonné sviečky na trhu

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1WoodWick Coastal Sunset

Materiál: sójový vosk + kvalitný parafín
Veľkosť: 609,5 g
Čas horenia: 130 h
⭐ 100 %16 € Čítať recenzie
#2Yankee Candle Lemon Lavender

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 100 %19 € Čítať recenzie
#3Yankee Candle Clean Cotton

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 98 %16 € Čítať recenzie
#4Yankee Candle Soft Blanket

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 98 %18 € Čítať recenzie
#5Yankee Candle Lemongrass & Ginger

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 96 %18 € Čítať recenzie
#6Yankee Candle Midnight Jasmine

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 96 %16 € Čítať recenzie
#7Yankee Candle Cinnamon Stick

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 96 %25 € Čítať recenzie
#8WoodWick Rose

Materiál: sójový vosk + kvalitný parafín
Veľkosť: 609,5 g
Čas horenia: 130 h
⭐ 94 %33 € Čítať recenzie
#9Yankee Candle Black Coconut

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 94 %21 € Čítať recenzie
#10Woodwick Warm Wool

Materiál: sójový vosk + kvalitný parafín
Veľkosť: 85 g
Čas horenia: viac ako 20 h
⭐ 94 %17 € Čítať recenzie

Ako vybrať vonnú sviečku

Aj vy radi relaxujete pri romantickom svetle sviečok? Ľudstvo už odjakživa fascinoval pohľad do ohňa. Akokeby sa vtedy všetky rýchle myšlienky a zhon bežného dňa zastavili. Sviečka v spojení s vôňou predstavuje ideálny spôsob, ako si oddýchnuť, prevoňať miestnosť a prísť aspoň na chvíľu na iné myšlienky. Vonné sviečky predstavujú predovšetkým ženskú “záľubu”. Je viac ako isté, že ste si ich už niekoľko kúpili, alebo dokonca dostali do kamarátok alebo kolegýň ako darček. O tom, ako správne vybrať vonnú sviečku, ktorá bude skutočne voňať a nebude pre vás predstavovať žiadnu hrozbu si viac povieme v nasledujúcich riadkoch.

Rozdiel je v zložení

Kužeľová, oválna, hranatá, naliata v skle, gélová, s esenciálnymi olejmi, vysokoparfumovaná – musíte sa rozhodovať z obrovského množstva tvarov, prevedení, farebnosti. Ak však nejdete kupovať iba bytový doplnok, ktorý bude na mieste stáť dlhé roky a je dôležité, aby ladil s farbou sedačky, potom sú omnoho dôležitejšie materiály, z ktorých bola vonná sviečka vyrobená. Kto nie je informovaný, nemôže vedieť, čo kupuje.

Výrobcovia v snahe ušetriť a predať čo najviac pristupujú k rôznym taktikám a do sviečok pridávajú škodlivé látky, ktoré môžu spôsobovať astmu, ekzémy či dokonca až rakovinu. Kvalitu vonnej sviečky nesúďte podľa jej vonkajšieho prevedenia! Zamerajte sa na čítanie etikety a krajiny pôvodu. V tomto prípade úplne platí, že čo je lacné, nemôže byť dobré. Preto sa už viac nečudujte, keď vaša spokojná kolegyňa kupuje vonnú sviečku za 10 € a viac.

Ako vybrať vonnú sviečku

Druhy sviečok podľa materiálu

Z čoho sa sviečky vyrábajú? Je na čase povedať si niečo o ne/škodlivosti materiálov, ktoré sa na výrobu sviečok používajú a o čase, ktorý vydržia horieť. Áno, je pravda, že používanie niektorých druhov vonných sviečok je nebezpečné a v uzavretej nevetranej miestnosti iba zbytočne zvyšuje toxicitu. No existujú materiály, ktoré nielenže dlho horia, ale pri spaľovaní neprodukujú ani žiadne nebezpečné látky.

Parafínové sviečky

Najlacnejšie sviečky s bohatým zastúpením v obchodoch nie sú práve vhodnou voľbou. Parafínový vosk vzniká ako odpadová látka pri rafinovaní ropy. Pri jeho spaľovaní sa do ovzdušia uvoľňujú vysoko škodlivé látky ako formaldehyd, benzén, toluén, oxid uhličitý, ktoré sú pri nevetranom priestore toxické. Samotné pálenie sviečky vás síce neotrávi, ale pravidelné používanie môže negatívne ovplyvniť váš zdravotný stav. Pravidelné používanie parafínových sviečok sa prirovnáva k škodlivosti pasívneho fajčenia.

Gélové sviečky

Rôsolovitý gél ozdobený kúskami škorice, vanilky, mušličkami, či kamienkami vzniká umelou cestou. Látky, ktoré sa pri spaľovaní uvoľňujú do ovzdušia, majú veľmi ďaleko od prirodzenosti. Navyše – klasický knôt by v géli nedržal na mieste, preto je vystužený kovom, najčastejšie olovom, čo je ďalšie negatívum navyše (viac v odseku o knôtoch). A buďme úprimní – takéto sviečky reálne nikdy nevoňali!

Sviečky z parafínu potravinárskej kvality

Prestúpme do vyššej kvalitatívnej triedy. Väčšina vonných sviečok, ktoré sa radia medzi najpredávanejšie a s množstvom pozitívnych ohlasov, je vyrobená z parafínu potravinárskej kvality, ktorý sa bežne používa aj na výrobu cukríkov a žuvačiek, preto ani pri pravidelnom používaní, nemusíte mať oči na stopkách kvôli možných rizikám. Dokážu v sebe výborne udržať parfumované zložky a voňajú až do konca.

Sviečky z včelieho vosku

Predstavujú zdravé a prírodné riešenie, ako svoju domácnosť rozvoňať voňou medu. Parfumácia sviečok z včelieho vosku je obtiažna, preto sa najčastejšie ponechávajú v naturálnom prevedení. Pri horení sa neuvoľňujú žiadne škodliviny, horia jasným plameňom, nedymia ani nekvapkajú. Ich veľkou prednosťou je schopnosť prečistiť vzduch od toxínov. Horia pri vyššej teplote, preto majú aj dlhú výdrž.

Pozor, aj natrafíte na podozrivo lacnú sviečku z včelieho vosku. Včelí vosk môže predstavovať iba vonkajšiu, pármilimetrovú vrstvu. Jadro môže byť parafínové, v lepšom prípade z parfumovaného sójového vosku.

Sviečky zo sójového vosku

Sójový vosk vzniká zo sójových bôbov. Ide o obnoviteľný prírodný zdroj, pri ktorého spaľovaní nevznikajú žiadne nebezpečné látky. Cena takýchto sviečok je vyššia, no horia minimálne o 50 % dlhšie ako parafínové sviečky a navyše – dlho a intenzívne voňajú. Sójový vosk v sebe veľmi dobre udržuje zložky parfumu aj éterické oleje a vonia po celú dobu, kým sa vosk zo sviečky neminie.

Sviečky z palmového oleja

Typický kryštalický alebo zrnitý vzhľad majú vonné sviečky z palmového oleja. Dlho vydržia, horia rovnomerne a majú krásny plameň bez dymenia. Za nevýhodu však možno považovať spôsob získavania palmového oleja, ktorý predstavuje veľký negatívny zásah do životného prostredia.

Sviečky z ďalších olejov

Ide najmä o repkový, slnečnicový, olivový a kokosový olej. V spojení s prírodnými farbivami a voňavými silicami predstavujú zdravé a bezpečné prírodné riešenie, no pripravte sa na to, že takéto prevedenie bude pochopiteľne patriť medzi drahšie-

Prírodné vonné sviečky

Knôt si tiež zaslúži vašu pozornosť!

Knôty na sviečkach sú zvyčajne vyrobené z bavlny a papierového jadra. Aby si zachovali svoj tvar a do roztopeného vosku sa neponárali, je väčšina s prímesou cínu a zinku. Pozor na obsah benzénu a olova – toto je typická “výbava” lacných vonných sviečok. Obe látky sú toxické a pri dlhodobom vystavení môžu zapríčiňovať rozvoj viacerých ochorení (napr. olovu sa pripisuje rozvoj depresie, porúch učenia. hyperaktivity, hypertenzia).

Náš tip: Ako spoznať či je v knôte prítomné olovo? Pošúchajte papierom o čistý hrot sviečky. Ak zostanú na papieri šedé stopy, v knôte je prítomné olovo.

Syntetická alebo prírodná vôňa?

Rozlišujú sa vône synteticky pripravené, ktoré môžu obsahovať desiatky rôznych látok a vône prírodné, ktoré využívajú silu éterických olejov kvetov a rastlín.

 • Prvá skupina predstavuje bohatú rozmanitosť a prepracovanosť vôní, podobne ako pri tvorbe parfumov. V názvoch takto aromatizovaných vonných sviečok nájdete “babičkin slivkový koláč, čerstvo opratú bielizeň, vianočné kúzlo” a mnoho ďalších pútavých kombinácií.
 • Prídavok esenciálneho oleja vo vonnej sviečke je stávkou na istotu, ak sa bojíte experimentovať . Celkom ľahko si predstavíte čistú vôňu vanilky, škorice, pomaranča, borovice, ruže. Vôňam sa necháva jednozložkovo vyniknúť v ich plnej kráse a hodia sa preto aj na aromaterapiu – napr. prírodná vonná sviečka s levanduľovým esenciálnym olejom sa výborne hodí do spálne pre pokojný spánok.

Kvalitné vonné sviečky

Vyberáte vonnú sviečku ako darček? Neprehliadnite tieto tipy

 • Ak vyberáte vonnú sviečku pre muža, voľte drevité a korenisté vône. Alebo tie s tónmi tabaku, pižma, či pánskych kolínskych.
 • Vonná sviečka pre ženu by mala byť podobná parfumom, ktoré rada nosí. Ak má rada kvetinové, voľte kvetinovú vonnú sviečku. Ak preferuje ovocné, citrusové a svieže parfumy, hľadajte sviečku s prímesou ovocným vôní. Pre nositeľky výrazných hrejivých parfumov sa nebojte voliť vonné sviečky so silnými tónmi.
 • Do kuchyne sa výborne hodia sviečky s vôňu korenia (vanilka, škorica, mäta, exotické korenia).
 • Ak nedáte dopustiť na vôňu čistoty a potrebuje “prebiť” pach zvierat, stávkou na istotu sú vône čistej bavlny, mora, šalvie ale aj kombinácie, ktoré sľubujú vôňu aviváže.

Veľká alebo malá vonná sviečka?

Záleží do vášho štýlu používania. Niekto preferuje jednu vôňu pre kuchyňu, ďalšiu pre obývačku a tretiu do kancelárie. Iný je zase je verný klasikám, ktoré sa mu spájajú so spomienkami a pocitmi, ďalší rád experimentuje a nevie sa dočkať noviniek od obľúbeného výrobcu.

Správne zvolené vône totiž dokážu pôsobiť na vašu náladu, energiu aj pôsobiť proti stresu. Pokiaľ vôňu nepoznáte, vyberáte podľa uvedených zložiek, farebnosti a aj ceny, voľte menšie balenie. Nabudúce to už môže byť veľká vonná sviečka, ktorá vám vydrží podstatne dlhšie.

Základné rady pre používanie vonných sviečok

 • Sviečka v interiéri by nemala byť zapálená dlhšie ako 3 – 4 hodín. Po zahasení miestnosť aspoň na pár minút vyvetrajte.
 • Ak je po zapálení vôňa príliš silná a rozbolí vás hlava, sviečku zahaste a nechajte si niekoľko dní “stáť”. Vysoká koncentrácie voňe vyprchá.
 • Kvalitná vonná sviečka má nízky a rovnomerný plameň. Ak dymí, sviečku zahaste a knôt mierne zostrihnite. Jeho optimálna dĺžka je 3 – 5 mm. Pri horení nevytvára tunel – spaľuje sa rovnomerne po celom obvode.
 • Čím tvrdší vosk, tým lepšie! Mäkké a gélové sviečky nielenže rýchlejšie horia, ale vznikli z nekvalitných surovín.
 • Plameň nezhasujte sfúknutím. Použite zhasínadlo (veko) alebo knôt na malú chvíľu ponorte do horúceho vosku a znova narovnajte.

Cena vonných sviečok

Akú najväčšiu sumu ste doteraz za vonnú sviečku dali? Patríte k menej náročným používateľom alebo neváhate za kvalitu zaplatiť aj desiatky eur? Prevedieme vás cenovými kategóriami a možnosťami, ktoré ponúkajú.

Vonné sviečky do 10 €

V základnej cenovej kategórii nájdete obrovský výber vonných sviečok rôznej kvality. Trúfame si však tvrdiť, že prevažovať budú tie menej kvalitné – parafínové. Nedajte sa zlákať pekným obalom a reklamou v televízii. Aj v cene do 10 € môžete nájsť základné veľkosti aktuálne veľmi obľúbených značiek – vonné sviečky Yankee Candles (104 g) a WoodWick (85 g s imitáciou zvuku praskajúceho dreva).

Vonné sviečky do 40 €

V strednej cenovej kategórii nájdete viacero najpredávanejších vonných sviečok, tentokrát už vo veľkých baleniach (cca od 300 – 600 g), ktorým sú spotrebitelia po dobrých skúsenostiach aj naďalej verní.

Vonné sviečky od 40 €

Náročný “noštek” sa zrejme vyberie do najvyššej cenovej hladiny, kde môže natrafiť na výnimočné a limitované edície prvotriednych vôní za cenu aj viac ako 500 € s hmotnosťou cez 6 kg (značka Baobab). Vráťme sa však späť na zem, kde sviečka predstavuje decentnú dekoráciu na stolíku alebo komode. V cene nad 40 € nájdete krásne balené vonné sviečky, kde sa prihliada nielen na kvalitu parfumácie, ale aj na prémiové zloženie vosku.

vonné sviečky v skle

Najlepšie značky vonných sviečok

Ktoré značky vedú v rebríčkoch popularity a testoch vonných sviečok? V tomto prípade nerozhodujú technické parametre a bohatá výbava, ale niečo dôležitejšie – vaša spokojnosť a príjemný pocit z obľúbenej vône. Hovoríte si, že už bolo dosť vyhadzovania peňazí za sviečky, ktoré vôbec nevoňali? Tu sú tipy na najobľúbenejších výrobcov.

 • Yankee Candle – Aktuálne TOP 1 medzi spotrebiteľmi. Nádherné vône, bohatý výber a krásne decentné sklenené balenia. Najčastejšie vyrobené zo sójového vosku alebo z parafínu potravinárkej kvality.
 • WoodWick – Ak hľadáte kvalitné praskajúce vonné sviečky, v ponuke WoddWick si prídete na svoje. Nádherne voňajúce sviečky s príjemným efektom praskajúceho dreva pri horení sú ako stvorené na oddychové chvíle počas dlhých zimných večerov. Vyrábané zo sójového vosku.
 • Bath & Body – Netradičná parfumácia, moderné štýlové balenie patria do ponuky značky, ktorá okrem vonných sviečok vyrába aj obľúbenú telovú kozmetiku. Ideálne pre príjemný relax a domáce kúpeľňové SPA chvíle.
 • Rituals – V portfóliu známej holandskej značky Rituals nájdete celé kolekcie vôní – od vonných sviečok, po arómy do auta, telovú a pleťovú kozmetiku, parfumy a pútavé darčekové sady.
 • Maty´s – Luxusné sviečky prémiových vôní aj kvality. Vyrobené z neškodného sójového vosku s dlhou dobou horenia. Made in ČR.

Najčastejšie kladené otázky

Ako sviečka funguje? Prečo horí?

Až do vynálezu žiaroviek a elektriny predstavovali sviečky po dlhé stáročia hoci malý, no spoľahlivý zdroj svetla aj počas ponurých večerov a nocí. Inú možnosť v minulosti jednoducho nemali. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako a prečo sviečka horí?

Základ sviečky tvorí telo sviečky z vosku a knôt z prírodných materiálov. Vosk predstavuje horľavý materiál, ktorý knôt nasáva. Spaľovaním vosku vznikajú ďalšie látky, ktoré vo väčšej alebo menšej miere unikajú do prostredia. Horľavina – palivo sa postupne spotrebúva a knôt sa priebežne skracuje. Aj práve z tohto dôvodu je dôležité prihliadať na druh a kvalitu vosku a všetky vedľajšie látky, ktoré pri spaľovaní vznikajú.

Fungujú vonné sviečky i proti hmyzu?

Áno, ak vonná sviečka obsahuje pravé esenciálne oleje. Jednotkou v boji proti otravnému hmyzu je citronela, škorica, eucalyptus, bazalka, rozmarín, oregano, šalvia a tymián.

Ďalší spôsob, ako svoj domov prevoňať? Objavte čaro vôní s domácim elektrickým difuzérom!

 ProduktParametreHodnotenieCena (od) 
#1WoodWick Coastal Sunset

Materiál: sójový vosk + kvalitný parafín
Veľkosť: 609,5 g
Čas horenia: 130 h
⭐ 100 %16 € Čítať recenzie
#2Yankee Candle Lemon Lavender

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 100 %19 € Čítať recenzie
#3Yankee Candle Clean Cotton

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 98 %16 € Čítať recenzie
#4Yankee Candle Soft Blanket

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 98 %18 € Čítať recenzie
#5Yankee Candle Lemongrass & Ginger

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 96 %18 € Čítať recenzie
#6Yankee Candle Midnight Jasmine

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 96 %16 € Čítať recenzie
#7Yankee Candle Cinnamon Stick

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 96 %25 € Čítať recenzie
#8WoodWick Rose

Materiál: sójový vosk + kvalitný parafín
Veľkosť: 609,5 g
Čas horenia: 130 h
⭐ 94 %33 € Čítať recenzie
#9Yankee Candle Black Coconut

Materiál: parafín potravinárskej kvality
Veľkosť: 623 g
Čas horenia: až 150 h
⭐ 94 %21 € Čítať recenzie
#10Woodwick Warm Wool

Materiál: sójový vosk + kvalitný parafín
Veľkosť: 85 g
Čas horenia: viac ako 20 h
⭐ 94 %17 € Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej vonnej sviečky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným s výberom najlepších vonných sviečok z ponuky na trhu.
4.7/5 - (3 votes)
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin