Ako vybrať najlepší kuchynský varný robot? TOP produkty podľa recenzií

najlepšie varné roboty s receptami

Ak si chcete uľahčiť prípravu jedál a varenie, zíde sa mať po ruke niekoľko šikovných kuchynských spotrebičov. Čo ak vám povieme, že už jeden prístroj dokáže zastúpiť niekoľko pomocníkov, prekvapí funkciami, výbavou a automatickým chodom? Pozrite si nasledujúce tipy na najlepšie varné roboty s receptami a zoznámte sa s multifunkčnými prístrojmi, vďaka ktorým navaríte skvelé jedlá aj bez veľkých skúseností.

V čom sa kuchynský varný robot líši od známejšieho kuchynského robota či food processora? Aké vlastnosti a prevedenie by mal mať kvalitný varný robot? U koho nájde tento typ multifunkčného kuchynského spotrebiča najlepšie využitie? Odpovede sa dozviete z nasledujúceho prehľadu. Zmapovali sme sortiment, zamerali sa na rozmanité možnosti a recenzie varných robotov. V nich sme našli favoritov od značiek Tefal, Catler, Concept, ETA, Klarstein, ktoré sprevádzajú pozitívne hodnotenia a stali sa základom pre náš rebríček s top produktami v danej kategórii.

Najlepšie kuchynské varné roboty s receptami podľa recenzií a nášho výberu

 ProduktInfoHodnotenie 
#1Tefal Click & Cook FE506130

Najlepší varný robot s receptami
+ Automatický home food maker s 32 funkciami
+ Nahradí 12 kuchynských spotrebičov
+ 600 integrovaných receptov
+ 10 automatických programov a manuálne nastavenie
+ Skvelá voľba pre začínajúcich kuchárov a kuchárky
od 679 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Catler TC 9010

S databázou receptov
+ Vybavený výkonným motorom s príkonom 1400 W
+ Misa s objemom 4,5 litra
+ Zvládne aj hnetanie ťažkých ciest
+ Integrovaná váha
+ 8 funkcií na prípravu surovín aj varenie
od 499 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Concept RM9000 INSPIRO

S databázou receptov
+ Ponúka 8 prednastavených programov + 15 užitočných funkcií
+ Jednoduché a intuitívne ovládanie, prehľadný LED displej
+ Integrovaná kuchynská váha
+ Jednoduché čistenie
+ Bohaté príslušenstvo
od 453 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Sogo easyCOOK pro SS 14565

Najlepší multifunkčný robot – cena/výkon
+ Automatické varenie podľa uložených receptov
+ Bohaté príslušenstvo
+ Nádoba s kapacitou 3,5 l
+ Zabudovaný tablet s dotykovou obrazovkou
+ Menu kompletne v českom jazyku
od 425 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5ETA Leonardo 0070 90000

Viac ako 630 overených receptov
+ Ponúka 15 rôznych funkcií pre ľahké varenie
+ 7 automatických programov
+ S dotykovým LCD displejom
+ Obsahuje 3,5 l pracovnú nádobu
+ Databáza sa automaticky aktualizuje po pripojení k Wi-Fi
od 599 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#6Klarstein GrandPrix

Najlepší varný robot bez receptov
+ Váha zabudovaná v miske na miešanie
+ Vrátane nástavca na varenie v pare
+ Veľký a prehľadný displej
+ Rýchlosť regulovateľná v 12 stupňoch
+ Jednoduché čistenie
od 300 €
⭐ 92 % Čítať recenzie

Ako vybrať kuchynský varný robot

Varný robot, kuchynský varný robot, inteligentný varný robot, varný robot s receptami. Týmito názvami sa najčastejšie označuje multifunkčný prístroj s bohatým využitím v kuchyni, ktorý s prehľadom zastúpi niekoľko iných kuchynských spotrebičov. Jeho schopnostiam zodpovedajú aj väčšie rozmery, vďaka čomu sa na kuchynskej linke stáva neprehliadnuteľným. Dokáže spoľahlivo vykonať veľa činností v rade za sebou. Začína prípravou surovín a končí hotovým jedlom, ktoré môžete servírovať na tanier. Čo sa o kuchynských varných robotoch oplatí vedieť?

polievka varenie

Čo je kuchynský varný robot?

Kuchynský varný robot zlúčil funkcie viacerých kuchynských spotrebičov. Ide o praktický a výborne vybavený spotrebič, ktorý zvládne pripraviť celý pokrm bez toho, aby ste zašpinili veľa riadu či ďalších kuchynských pomocníkov. Aké je jeho postavenie medzi inými kuchynskými robotmi?

Má veľmi blízko ku kuchynskému robotu a food processoru. Kuchynský robot by mal s prehľadom zvládať miesenie, hnetenie, šľahanie, v lepšom prípade aj mletie mäsa či strúhanie zeleniny. Najčastejšie je využívaný na prípravu cesta rôznej tuhosti a nadýchaných krémov. Food processor je vytvorený predovšetkým na prípravné práce – krájanie zeleniny a ovocia, sekanie, strúhanie, plátkovanie. Zefektívňuje činnosti, ktoré môžu pred varením zabrať veľa času. K nim do partie vstupuje kuchynský varný robot. Dá sa vnímať ako spojenie kuchynského robota, food processora a tepelnej úpravy. Varný robot ingrediencie pripraví (poseká, nakrája, vymieša, …) a disponuje navyše funkciou varenia, varenia v pare poprípade i funkciou pečenia.

Aké spotrebiče môže kuchynský varný robot zastúpiť?

V závislosti od prevedenia, funkcií a výbavy môže varný robot zastúpiť mixér, šľahač, kuchynský robot, food processor, sekáčik, digitálnu váhu, ryžovar, polievkovar, parný hrniec, pomalý hrniec, sporák či rúru.

Je dôležité podotknúť, že neexistuje presný zoznam funkcií/činností, ktoré musí varný robot zastávať, aby dostal označenie varný robot. Niektoré modely majú 6 funkcií, iné až 32 – v závislosti od výrobcu či modelu. Každý varný robot (aby bol verný svojmu označeniu) by však mal zvládať suroviny istým spôsobom pripraviť a následne aj uvariť. Pri výbere si preto dajte záležať na prítomnosti funkcií, ktoré využijete a potrebujete.

Výhody kuchynského varného robota

 • Ide o kuchynský spotrebič, ktorý zastúpi viacero spotrebičov. Jeden spotrebič potom zaberie výrazne menej miesta v kuchyni.
 • Kvalitný varný robot je premyslený do detailov, aby umožnil ľahkú prípravu pokrmov aj menej skúseným.
 • K jeho prednostiam patrí vyššia kvalita materiálov a dôraz na bezpečnostné prvky a poistky.
 • Varný robot s receptami je vybavený dotykovým panelom a desiatkami až stovkami receptov, ktoré vás krok za krokom prevedú celým procesom.

Nevýhody kuchynského varného robota

 • Varné roboty majú vyššiu cenu. Vyššia cena však často súvisí so všestrannejším využitím, čo znamená, že sa v kuchyni zaobídete bez ďalších menších spotrebičov.
 • Ak varný robot práve varí, nedá sa použiť na sekanie, mixovanie, mletie či inú prácu. V danom čase sa venuje len jednej činnosti, nepripraví naraz viac chodové menu.

Pre koho je kuchynský varný robot dobrou voľbou?

Kuchynský varný robot zaujme ľudí, ktorí zatiaľ nemajú veľké skúsenosti s varením, no chcú si pripravovať chutné a plnohodnotné domáce jedlo na rôzne spôsoby a s možnosťou kontroly surovín.

Vhodný je pre ľudí, ktoré oceňujú minimalizmus a dávajú prednosť praktickým riešeniam. Mať jeden spotrebič namiesto desiatich ďalších je priestorovo menej náročné.

Pri príprave pokrmov vo varnom robote sa zašpiní podstatne menej riadu, preto sa jeho schopnosti budú páčiť tým, ktorí nemajú radi neporiadok po varení a veľa zašpineného riadu.

Vo všeobecnosti možno o varných robotoch povedať, že ide o moderný koncept multifunkčného spotrebiča, ktorý si určite nájde svojich verných priaznivcov a uľahčí im každodenný život.

Kuchynský varný robot s databázou receptov – ako funguje?

Medzi najpredávanejšie varné roboty sa zaradili modely, ktoré sú vybavené databázou receptov. Spoznáte ich podľa dominantného dotykového displeja, v ktorom si môžete posúvaním prsta „nalistovať“ recept presne podľa chuti. Tieto recepty v databáze varného robota sú vytvorené tak, aby zodpovedali jeho schopnostiam a nepostavili vás do situácie, že budete musieť siahnuť po iných spotrebičoch.

Krok za krokom, fáza za fázou prejdete od prvotného pridávania surovín až po konečný výsledok – hotové jedlo. Robot pracuje automaticky a samostatne – nastavuje teploty, rýchlosti a čas. Vašou úlohou je iba pridávať ingrediencie z rozpisu v množstve podľa daného receptu. Bez veľkých skúseností sa tak varenie stane rýchle, zábavné a prekvapivo chutné.

Najlepšie vybavené varné roboty s databázou receptov disponujú možnosťou pripojenia k Wi-Fi (označované aj ako inteligentné varné roboty alebo chytré varné roboty). Po pripojení k sieti si vyhľadávajú recepty, aktualizujú databázu a rozširujú svoju receptovú základňu.

Odhliadnuc od automatických programov, varný robot môže tiež ponúkať možnosť individuálne nastaviť funkciu, čas prípravy aj teplotu prípravy.

ryba jedlo

Dôležité parametre, detaily prevedenia a funkcie

Od predstavenia varných robotov, k praktickým stránkam výberu… Aby ste boli so svojím nákupom spokojní, neprehliadnite údaje o príkon/výkone varného robotu, kapacite misy/varnej nádoby, rozmeroch, bezpečnostných prvkoch či materiáloch, z ktorých je skonštruovaný.

Príkon varného robota

V prípade kuchynských varných robotov je príkon jedným z ukazovateľov ich schopnosti poradiť si s tvrdšími surovinami a vypracovaním hustého cesta. Čím vyšší príkon, tým sa dá očakávať húževnatejší výkon, vyššia efektivita práce, rýchlejšie dosiahnutie nastavenej teploty, …. Priemerne vybavené modely budú disponovať príkonom okolo 1000 W, väčšina ponuky varných robotov pracuje s príkonom 1200 – 1500 W a najvýkonnejšie modely presahujú 1500 W.

Príkon varného robota je naviazaný aj na veľkosť misy, a teda množstvo surovín, ktoré by mal bez problémov naraz spracovať. Pri vyššom príkone sa dá očakávať, že súčasťou varného robota bude objemnejšia misa.

Objem misy/Kapacita varnej nádoby

V súvislosti s objemom misy možno zostanú niektorí záujemcovia trochu sklamaní. Hoci je prístroj nadupaný funkciami, neočakávajte varnú misu veľkého objemu, kde pripravíte veľa porcií naraz.

Lacnejšie modely majú vo výbave varnú misu s objemom 2 – 2,5 litra, čo je postačujúce na varenie pre dvoch. Drahšie modely disponujú hlavnou nádobou s objemom 4 – 4,5 litra. Vtedy už možno uvažovať o rodinnom využití – orientačne pre 4 – 6 člennú rodinu (samozrejme v závislosti od druhu pripravovaného pokrmu).

Veľkosť varného robota

Veľkosť varného robota je úzko naviazaná na veľkosť hlavnej misy. Väčšia misa = väčšie telo robota, ktorý ju spoľahlivo a bezpečne udrží. Kuchynské varné roboty pôsobia vo všeobecnosti väčšie, objemnejšie a na kuchynskej linke zaberú isté miesto. Z pohľadu nárokov na priestor/miesto však určite zaberajú menej miesta, ako viacero samostatných spotrebičov s jednou-dvoma funkciami.

Materiálové prevedenie

Varný robot nie je lacný. Preto je na mieste chcieť od neho nielen multifunkčnosť, ale i kvalitné spracovanie a materiály s dlhou životnosťou. Dobrou správou je, že na výrobu prístrojov tohto typu sa zväčša podujali značky, ktoré majú bohaté skúsenosti s produkciou kuchynských spotrebičov z rôznych kategórií, preto môžu využiť skúsenosti v prospech výroby odolných varných robotov.

Aké vlastnosti sú typické pre kvalitné varné roboty? Misa a čepele z nerezovej ocele, vyššia hmotnosť (viac ocele, menej plastu), detailné dielenské spracovanie a lícovanie dielov, jednoduchá výmena nadstavcov, jednoduché zaklikávanie, …

Bezpečnostné prvky

Kuchynské varné roboty majú viacero bezpečnostných prvkov a poistiek. Patrí sem najmä poistka proti chodu naprázdno, proti samovoľnému spusteniu a poistka proti prehratiu. Oceníte aj bezpečnostný prvok, ktorý zamedzí uvedeniu varného robota do chodu pri nesprávnom zložení. Madlá, s ktorými ste bezprostredne v kontakte, by mali byť tepelne izolované, aby ste sa nepopálili. Súčasťou spodnej strany bývajú protišmykové nožičky, ktoré zamedzujú nechceným posunom varného robota.

Ovládanie varného robota

Jednoduchosť používania varného robota podčiarkuje ovládanie. Zvyčajne má podobu intuitívneho LED dotykového displeja, na ktorom máte rýchly a jasný prehľad o činnosti tohto prístroja. Displej na kuchynských varných robotoch s receptami vás jednoduchými krokmi prevedie celým procesom prípravy pokrmu – od výberu receptu až po finálne dokončenie jedla. Stačí iba nasledovať jednotlivé pokyny.

Na ovládacom paneli môže byť k dispozícii aj niekoľko fyzických tlačidiel a nie je to na škodu. Predsa len, ide o prístroj s množstvom funkcií a programov, preto je dobré mať k základným nastaveniam okamžitý prístup, bez potreby prezerania menu na displeji. Medzi fyzickými tlačidlami nájdete napríklad tlačidlo On/Off, časovač, reguláciu teploty alebo rýchlostnú reguláciu otáčok, ktoré využijete pri manuálnom ovládaní.

Funkcie a príslušenstvo varného robota

O funkciách varných robotov sme si už čosi povedali, no nezaškodí si ich v krátkosti zopakovať.

V závislosti od vybavenosti môže tento multifunkčný pomocník mixovať, miešať, hniesť, strúhať, sekať, drviť, vážiť, ohrievať, variť, variť v pare, variť pomaly, … Poradiť si dokáže s ovocím, zeleninou, orieškami, mäsom, syrmi či rôznymi cestami. S jeho pomocou pripravíte napríklad polievky, smoothie, cestá na koláče, hlavné jedlá, prílohy, omáčky a mnoho mnoho ďalšieho. (Pozn.: Schopnosti varných robotov sa líšia, nejde o rovnaký zoznam funkcií pred všetky modely na trhu.)

To znamená jediné – aj na príslušenstvo sú varné roboty bohaté. Súčasťou ich balenia je všetko, čo potrebujú k realizácii daných činností (napríklad odmerky, špachtle, naparovací košík, hlavná varná misa, veko, nástavce na sekanie, miesenie, mixovanie, …).

Ceny varných robotov

Koľko zaplatíte za kvalitný multifunkčný kuchynský varný robot so smart funkciami? Pre rýchlejšiu orientáciu sme dostupnú ponuku rozdelili do troch nasledujúcich kategórií.

Kuchynské varné roboty do 250 eur

V prvej cenovej kategórii nájdete prevahu varných kuchynských robotov bez databázy receptov, ktoré disponujú objemovo menšou varnou nádobou/misou a často aj nižším počtom funkcií. Pri správnom výbere však nie je problém natrafiť na šikovných pomocníkov, ktorí najmä začiatočníkom uľahčia varenie a zjednodušia práce v kuchyni.

Kuchynské varné roboty od 250 do 500 eur

Kategória, ktorú reprezentujú aktuálne najpredávanejšie kuchynské varné roboty, zaujme pomerom cena/výkon. Ide o lepšie vybavené modely, ktoré ohúria multifunkčnosťou, širokým príslušenstvom a intuitívnym moderným ovládaním. Obľúbené sú varné modely s veľkou databázou receptov. V takom prípade stačí robotovi iba asistovať a pridávať v správnom čase suroviny, ktoré potrebuje. V rámci jednotlivých fáz si vie automaticky poradiť s nastavením teplôt aj času.

Kuchynské varné roboty od 500 eur

Hľadáte nadštandardne vybavený kuchynský varný robot, ktorý disponuje väčšou (rodinnou) nádobou? V takom prípade sa dajú očakávať nielen väčšie rozmery varného robota, ale aj vyšší výkon, aby dokázal väčšie množstvo surovín spracovať a tepelne pripraviť. Ide o modely, ktoré uspokoja aj náročných kupujúcich. Jeden varný robot pohodlne a efektívne zastúpi viacero samostatných kuchynských spotrebičov.

Najlepšie značky varných robotov

 • Tefal – Svetoznáma značka Tefal sa preslávila hrncami, panvicami aj kuchynskými spotrebičmi. V jej ponuke nájdete okrem kuchynských robotov a multifunkčných hrncov aj varný robot s 32 funkciami, 10 automatickými programami a databázou, v ktorej nájdete až 600 receptov, ktoré sa na varnom robote dajú pripraviť.
 • Catler – Moderné technológie, špičkový dizajn a kuchynské spotrebiče profesionálnej kvality – to sú prednosti, ktorými už dlhé roky presviedča značka Catler. Varné roboty Catler uľahčia práce v kuchyni a podporia chuť skúšať nové recepty krok za krokom.
 • Concept – Česká značka Concept patrí medzi popredných výrobcov domácich elektrospotrebičov. Varný robot ponúka 15 užitočných funkcií, 8 programov, menu v slovenskom/českom jazyku, parádny dizajn a neustále rozširovanú databázu receptov.
 • ETA – Multifunkčné roboty značky ETA spoľahlivo zastanú prácu hneď niekoľkých ďalších kuchynských spotrebičov. Vybavené bohatou databázou receptov.
 • Klarstein – Nemecká značka Klarstein si získala priazeň našincov a v jej portfóliu nájdete rozmanité kuchynské spotrebiče – od bežných a dobre známych, až po menej tradičné, no vzbudzujúce pozornosť. Kuchynský varný robot od tejto značky zaujal priaznivou cenou a vybavenosťou. V rebríčkoch predajnosti na popredných pozíciách.
 ProduktInfoHodnotenie 
#1Tefal Click & Cook FE506130

Najlepší varný robot s receptami
+ Automatický home food maker s 32 funkciami
+ Nahradí 12 kuchynských spotrebičov
+ 600 integrovaných receptov
+ 10 automatických programov a manuálne nastavenie
+ Skvelá voľba pre začínajúcich kuchárov a kuchárky
od 679 €
⭐ 100 %
Čítať recenzie
#2Catler TC 9010

S databázou receptov
+ Vybavený výkonným motorom s príkonom 1400 W
+ Misa s objemom 4,5 litra
+ Zvládne aj hnetanie ťažkých ciest
+ Integrovaná váha
+ 8 funkcií na prípravu surovín aj varenie
od 499 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#3Concept RM9000 INSPIRO

S databázou receptov
+ Ponúka 8 prednastavených programov + 15 užitočných funkcií
+ Jednoduché a intuitívne ovládanie, prehľadný LED displej
+ Integrovaná kuchynská váha
+ Jednoduché čistenie
+ Bohaté príslušenstvo
od 453 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#4Sogo easyCOOK pro SS 14565

Najlepší multifunkčný robot – cena/výkon
+ Automatické varenie podľa uložených receptov
+ Bohaté príslušenstvo
+ Nádoba s kapacitou 3,5 l
+ Zabudovaný tablet s dotykovou obrazovkou
+ Menu kompletne v českom jazyku
od 425 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#5ETA Leonardo 0070 90000

Viac ako 630 overených receptov
+ Ponúka 15 rôznych funkcií pre ľahké varenie
+ 7 automatických programov
+ S dotykovým LCD displejom
+ Obsahuje 3,5 l pracovnú nádobu
+ Databáza sa automaticky aktualizuje po pripojení k Wi-Fi
od 599 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
#6Klarstein GrandPrix

Najlepší varný robot bez receptov
+ Váha zabudovaná v miske na miešanie
+ Vrátane nástavca na varenie v pare
+ Veľký a prehľadný displej
+ Rýchlosť regulovateľná v 12 stupňoch
+ Jednoduché čistenie
od 300 €
⭐ 92 % Čítať recenzie
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin