Najlepšie moka kanvice: TOP 6 produktov podľa recenzií a testov

najlepšie moka kanviceMoka kanvička, moka kávovar alebo aj dobré známe kotyogo (koťogo) – tentokrát bude reč o veľmi šikovnom a cenovo dostupnom prístroji na prípravu kávy lahodnej chuti, veľmi podobnej tej originálu z espresso kávovaru. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že všetky moka kanvičky sú si v mnohom podobné, sú tam predsa len isté rozdiely, ktoré odlišujú kvalitu od priemeru. Dali sme si za úlohu vybrať najlepšie moka kanvice, v ktorých si môžete pripraviť lahodnú kávu, takmer ako z pravej talianskej kaviarničky.

Ak si neviete svoj deň predstaviť bez šálky kávy, potom je možné, že raz nastane čas, kedy sa už neuspokojíte s obyčajným zalievaným turkom. Stačia pravidelné návštevy miestnej kaviarne, aby ste pričuchli k chuti a aróme kvalitnej kávy. Na trhu nájdete stovky až tisíce rôznych konštrukcií kávovarov – od praktických kapsulových, cez univerzálne automatické, až po pákové kávovary pre náročných. Ceny týchto prístrojov sú rôznorodé, podobne ako ich výbava, funkcie a schopnosť pripraviť výbornú kávu. Spomedzi nim sa však do pozornosti Slovákov dostali aj zaujímavé moka kanvice, ktoré pripravujú kávu pod tlakom pary a ich cena je tak nízka, že aj vy si môžete dovoliť radosť z voňavej kávy. V Taliansku je takáto jednoduchá kanvička v takmer každej rodine. A nielen jeden kus!

V našom sprievodcovi výberom si povieme všetko dôležité, čo by ste o moka kanvičkách mali vedieť. Zaujímať by vás mala ich veľkosť, počet naraz pripravených šálok kávy, materiálové prevedenie, prítomnosť vlastného ohrevu, použitie na rôznych typoch varných dosiek a tiež spôsob, ako sa o moka kanvicu starať, aby vám dlhé roky slúžila s čo najlepším výsledkom. Prešli sme desiatky recenzií moka kanvíc, aby sa do nasledujúcej tabuľky dostali iba kvalitné a spotrebiteľmi preverené modely.

Najlepšie moka kanvice na trhu

 ProduktParametreHodnotenie 
#1Víťaz testu
Bialetti Moka Express 4
✔️ Najpredávanejšia moka kanvica vôbec
✔️ Z kvalitného potravinárskeho hliníka
✔️ Vhodná pre plynové, sklokeramické a elektrické variče
Objem: 200 ml, 4 šálky
Materiál: hliník, plast
📌 od 20 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Produkt roku 2019
Bialetti Moka Express 3

✔️ Z kvalitného potravinárskeho hliníka
✔️ Vhodná pre plynové, sklokeramické a elektrické variče
Objem: 150 ml, 3 šálky
Materiál: hliník, plast
📌 od 20 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Bialetti Venus 4

✔️ Masívne telo z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele
✔️ Precízne elegantné spracovanie
✔️ Vhodná pre plynové, sklokeramické, elektrické variče aj pre indukčné dosky
Objem: 200 ml, 4 šálky
Materiál: nerez, plast
📌 od 24 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Bialetti Brikka 4

✔️ S patentovaným ventilom pre jedinečnú créme a kratšiu extrakciu pri vyššom tlaku.
✔️ Z lešteného potravinárskeho hliníka
✔️ Vhodná pre plynové, sklokeramické a elektrické variče
Objem: 200 ml, 4 šálky
Materiál: hliník
📌 od 47 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Moka Kaffia

✔️ Vyrobená z kvalitného lešteného nerezu
✔️ Rukoväť v čiernej farbe je tepelne odolná
✔️ Vhodná pre plynové, sklokeramické, elektrické variče aj pre indukčné dosky
Objem: 175 ml, 2 šálky
Materiál: nerez
📌 od 11 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Český výrobok
Tescoma Paloma 9

✔️ Vyrobená zo zdravotne nezávadného hliníka vhodného pre styk s potravinami
✔️ Vhodná pre použitie na plynových, elektrických a sklokeramických sporákoch
✔️ 3 roky záruka
Objem: 500 ml, 9 šálok
Materiál: hliník
📌 od 33 €
⭐ 94 % Čítať recenzie

Ako vybrať moka kanvicu

Znie to až neuveriteľne, no od prvého moka kávovaru, ktorý si patentoval Talian Alfonso Bialetti uplynulo už takmer 90 rokov. Za ten čas sa tento sofistikovaný prístroj stal legendou. Jeho prednosťami je nízka cena, jednoduchá obsluha, no predovšetkým – dosiahnete chuť espressa aj bez drahého kávovaru. Prečo je tomu tak? Na akom princípe moka kanvica funguje? Ako z nej chutí káva? Všetky dôležité detaily sa vám pokúsime sprostredkovať v nasledujúcich odsekoch. Nebudú chýbať ani cenové rozdiely, či značky, v ktorých ponuke nájdete aktuálne najobľúbenejšie moka kanvičky.

Ako moka kanvica (koťogo kávovar) funguje?

Poďme na to pekne od základov. Každý moka kávovar sa skladá z troch základných častí. V spodnej časti je nádobka na vodu, v strede je zásobník na čerstvo mletú kávu, v najvrchnejšej časti je zberná nádoba na kávu. Všetky tieto tri časti sú prepojené úzkym prestupným hrdlom. Moka kanvička funguje na princípe vodnej pary. Pri zohrievaní vzniká vodná para, ktorá pod tlakom cca 1,5-2 baru tlačí horúcu vodu cez zásobník s čerstvou kávou. Vzniknutý hotový kávový nápoj prestupuje cez úzke hrdlo a sústavu filtrov do horného zásobníka, kde sa ochladzuje.

V kávovaroch (automatických a pákových) sa na extrakciu kávy používa tlak od 8-15 barov. Hoci káva z moka kanvice nie je dokonalá (pripravená pri nižšom tlaku), je omnoho lahodnejšia a jemnejšia ako bežná luhovaná káva. Taliani pijú takto pripravenú kávu najmä v doobedných hodinách, keďže ide o koncentrovanú silnejšiu kávu. A tá je ako stvorená na ranný kávičkovský rituál!

ako vybrať moka kanvicu

Hliníková alebo nerezová moka kanvica?

Pôvodné moka kanvičky sa originál vyrábali z hliníku. V Taliansku sa za čias Mussoliniho vo veľkom ťažil bauxit, ktorý bol prehlásený za národný kov. V tej dobe sa z neho prakticky vyrábal všetok riad. Hliník si udržal prím aj do súčasnosti. Nemusíte sa obávať, nejde o hliník, ktorý sa používal na kontroverzný hliníkový príbor z minulej éry. V súčasnosti už ide o zdravotne nezávadný potravinársky hliník, ktorý poskytuje výbornú distribúciu tepla a už po niekoľkých použitiach získava zaujímavé vnútorné zafarbenia – patinu. Čím dlhšie sa používa, o to viac z neho cítiť kávu. Výber hliníkových moka kanvíc je široký a môžete si vyberať nielen z rôznych veľkosti, ale aj dizajnov. Má to však jednu malú chybičku – hliník sa môže používať na plynový sporák aj priamu elektrickú varnú dosku, na indukciu sa však používať nesmie.

Žiadny problém, sú tu ešte nerezové moka kanvice. Majú zaujímavý moderný vzhľad, sú krásne lesklé a výborne sa udržujú v čistote. A to najlepšie – môžete ich používať aj na indukčnú varnú dosku. Akurát ich výber je v ponuke o niečo slabší.

Zvoľte správnu veľkosť

Presne to je vaša najdôležitejšia úloha pri výbere koťogo kávovaru. Nájsť vhodnú veľkosť, ktorú u vás doma najlepšie využijete!

Musíte totiž vedieť jednu zásadnú informáciu – zásobník na kávu v moka kanvičke musí byť vždy naplnený. Ak sa rozhodnete pre moka kanvicu na 4 kávy, nemôžete si v nej pripraviť iba jednu rannú šálku kávy. Zásobník musí byť mletou kávou naplnený celý, až po okraj. Údaj o počte šálok, ktoré moka kanvica naraz pripraví je v popisoch produktov zdôraznený ako prvý.

Moka kanvica s využiteľným objemom 100 ml dokáže pripraviť 2 šálky kávy naraz, pri objeme 150 ml pripravíte 3 šálky, pri objeme 200 ml 4 šálky a pri objeme 300 ml až 6 šálok naraz. Ako to vyriešiť, ak z času na čas potrebujete aj viac, ako dve ranné šálky kávy? Taliani vlastnia doma viacero moka kanvíc s rôznymi objemami. Odporúčame začať so základným modelom, a ak takejto príprave prepadnete, môžete si ľahko zadovážiť aj ďalší, väčší rodinný model.

ako funguje moka kávovar

Spôsob ohrevu

Prevažná väčšina moka kanvičiek je neelektrická. Kanvicu postavíte priamo na sporák alebo varnú dosku a v priebehu niekoľkých minút je káva pripravená na preliatie do šálok. Ide o pomerne jednoducho konštruovaný prístroj, v ktorom nie je žiadna súčiastka alebo elektronika naviac, ktorá by sa mohla pokaziť. Jediné, na čo si treba dávať pozor, je dodržať maximálne povolené množstvo vody a počas prípravy kávy byť poblíž moka kanvice. Ak by ste ju naplnili nad povolený limit alebo zabudli na zapnutom sporáku, môže dôjsť k poškodeniu háklivého poistného ventilu.

K dostaniu sú aj elektrické moka kanvice. Fungujú samostatne, po zapojení do elektrickej siete. Majú totiž vlastné výhrevné teleso. Ide o drahšie kúsky, ktoré však majú svojich priaznivcov. Hodia sa do práce či kancelárie, ak nemáte v kuchynke veľký kávovar. Rovnako tak sú praktické aj na cesty, dovolenku alebo do kempu.

Ako často meniť tesnenie?

Súčasťou moka kanvičky je tesnenie, ktoré v jeho funkčnosti zohráva dôležitú úlohu.  Ide o časť, ktorá podlieha opotrebovaniu a v závislosti od frekvencie používania treba tesnenie meniť raz za rok či dva. Jeho opotrebovanosť spoznáte podľa toho, že úplne zhnedne alebo sa na niektorých miestach začne droliť. Vopred sa preto uistite, že k danému vyhliadnutému modelu bez ťažkostí zoženiete kompatibilné tesnenie. Ak svoju pozornosť zameriate napr. na značkové moka kanvice Bialetti či Tescoma máte istotu spoľahlivého chodu aj do ďalších rokov.

Ako moka kanvicu čistiť?

Úplne jednoducho! Stačí, ak kanvičku rozoberiete a detailne prepláchnete pod prúdom čistej teplej vody. Používanie saponátu na riad, drsných hubiek a dráteniek je nevhodné. Očistite tesnenie, sitká a dajte si záležať na tom, aby sa kávová usadenina nedostala do závitov na uťahovaní. Platí, že čím staršia moka kanvica, tým lepšia káva. Jemná patina (zafarbenie) na povrchu stien nie je prekážkou.

Ceny moka kanvíc

Láka vás vyskúšať rituál prípravy kávy v moka kávovare? Videli ste moka kanvicu u známych a káva vám na prekvapenie výborne chutila? Potom vám pomôže aj rozdelenie moka kanvíc do nasledujúcich cenových kategórií.

Moka kanvice do 10 eur

Ide o základné modely moka kanvíc, ktoré sú určené na nenáročné používanie. Ich objem je zvyčajne menší, dokážu naraz pripraviť kávu pre dve osoby. Z materiálov prevláda hliník, vzhľad je bežný. Niektoré lacné moka kanvice môžu mať problém s tesnením, a to už po pomerne krátkom čase.

Moka kanvice do 30 eur

Stredná cenová kategória už ponúka väčší výber a množstvo zaujímavých alternatív. Ak si na moka kanvicu vyhradíte rozpočet od 10 do 30 eur, môžete vyberať nielen z rozličných veľkostí, ale už aj moka kanvičku doladiť ku kuchynským spotrebičom vo vašej kuchyni. Narastá kvalita spracovania, farebnosť aj životnosť produktu. V tejto cene je viacero najpredávanejšísh moka kanvíc.

Moka kanvice od 30 eur

V cene od 30 eur nájdete kvalitné a dizajnovo výborne spracované kúsky, ktoré potešia aj náročných spotrebiteľov. Ide o značkové moka kanvice s výbornými ohlasmi, víťazov testov a spotrebiteľských porovnaní. Okrem klasických modelov na sporák, túto kategóriu ovládajú aj elektrické moka kanvice.

Najlepšie značky moka kanvíc

Ak moka kanvicu, potom od značky s dobrým menom. Vybrali sme trojicu najobľúbenejších výrobcov, ktorých produkty vás nesklamú.

Moka kanvice Bialetti

Vráťme sa teraz tam, kde to všetko začalo. Písal sa rok 1933, ked si Talian Alfonso Bialetti dal patentovať prvú moka kanvicu. Za takmer 90 rokov prešla značka Bialetti veľký kus cesty a len na našom trhu nájdete viac ako 100 vydarených modeloch vo všetkých veľkostných prevedeniach, aj zaujímavých dizajnoch. Nájdete tu nielen klasické moka kanvice, zaujať vás môžu aj krásne modely v rôznych farbách a netradičných kombináciách povrchových materiálov. Skrátka a jednoducho, držia si svoju estetiku, štýl aj funkčnosť.

Typickým poznávacím znakom najpredávanejších moka kanvíc je obrázok fúzatého mužíčka s prstom smerujúcim smerom nahor. Nie nadarmo, veď ide o jeden z najvydarenejších ikonických talianskych dizajnov minulého storočia. Vybrať si Bialetti moka kanvicu je stávka na istotu. Ide o produkty vyladené do detailov, s množstvom spokojných recenzií a globálnym predajom. Ak chcete čosi naviac, pozrite si Bialetti Brikka moka kanvice. Ich súčasťou je patentovaný ventil, ktorý dokáže pripraviť aj jemnú kávovú penu.

Moka kanvice Tescoma

Česká značka Tescoma so vzhľadom moka kanvíc neexperimentuje. V jej ponuke nájdete klasické hliníkové kávovary aj zopár neopozeraných kúskov s pútavou červenou alebo elegantnou bielou základňou. Cena je prijateľná a väčšina moka kávovarov sa predáva v cene od 15 do 30 eur.

Moka kanvice Banquet

Podobne je na tom aj dobre známa značka domácich potrieb – Banquet. Jej ponuka osloví najmä nenáročných kupujúcich, alebo tých, ktorí si chcú moka kávičkovanie vyskúšať na cenovo dostupnom modeli, ktorý nijak nezaťaží finančný rozpočet. Viacero modelov v cene do 10 eur sa dlhodobo drží na predných miestach v predajnosti.

moka kávovar

Najčastejšie kladené otázky – FAQ

Ako pripraviť kávu v moka kanvici?

Káva do moka kanvice by mala byť stredne až hrubo zomletá. Nesmie byť zomletá príliš najemno, inak cez filtre preniknú jej čiastočky do kávy. Zomletú kávu naložte do zásobníka na kávu. Neutláčajte ju husto, stačí zľahka nasypať a zarovnať po rysku. Zvykom fajnšmekrov je do zásobníka na vodu nalievať horúcu vodu. Zabránite tak prepáleniu kávy, ku ktorému by mohlo dôjsť pri dlhšom zohrievaní vody. Zároveň tak urýchlite čas prípravy kávy. Položte kanvicu na sporák (alebo zapojte do siete) a už iba počkajte, kým káva cez úzke hrdlo prebublá do vrchnej zbernej nádoby.

Kedy sa oplatí kúpiť moka kanvičku? Aké sú jej výhody?

Moka kanvica sa dokáže postarať o zaujímavú chuť kávy. Je cenovo dostupná, jednoduchá na obsluhu aj čistenie. Ak máte radi silnú chuť podobnú espressu, nemusíte mať pochybnosti. Foťogo sa vám bude páčiť. Navyše – aj pri častom prenášaní nie je náchylná na poškodenie. Môžete si ju zobrať do práce aj na dovolenku.

Moka kanvica vs. French press: Aký je rozdiel?

Rozdiel je v konštrukcii a spôsobe príprave kávy. O moka kanvici už čosi vieme, teraz si v krátkosti predstavíme French press. French press je nádoba zo skla a kovu doplnená o vrchnák s piestom. Nádoba sa najskôr vyhreje horúcou vodou, vodu vylejete a potom do nej rýchlo nasypete stredne hrubo zomletú kávu. Okamžite ju zalejete vhodným množstvom vody o teplote 97 °C (na 7 g kávy ide 120 ml vody). Zatvoríte vrchnákom, necháte 5 minút luhovať a zatlačíte piest, ktorý utlačí usadeninu dole a čistý kávový nápoj prefiltruje hore. Základné výhody? Nepotrebujete zohrievanie na sporáku a do frenchpressu môžete dať aj menšie množstvo kávy. V princípe ide o turka očisteného od kávovej usadeniny. Káva z moka kanvice je však koncentrovanejšia a bohatšia na arómu aj chuť.

Existuje aj cestovná moka kanvica?

Áno, ide najmä o elektrické moka kanvice. Nemusíte sa potom vôbec zamýšľať nad tým, či tam, kam idete, je k dispozícii sporák alebo varná doska.

Aký je pôvod slova koťogo?

Familiárna prezývka koťogo má pôvod v maďarskom slove kotoygo, teda bublotať. Presne to je zvuk charakteristický pre prípravu kávy v moka kanvičke.

 ProduktParametreHodnotenie 
#1Víťaz testu
Bialetti Moka Express 4
✔️ Najpredávanejšia moka kanvica vôbec
✔️ Z kvalitného potravinárskeho hliníka
✔️ Vhodná pre plynové, sklokeramické a elektrické variče
Objem: 200 ml, 4 šálky
Materiál: hliník, plast
📌 od 20 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#2Produkt roku 2019
Bialetti Moka Express 3

✔️ Z kvalitného potravinárskeho hliníka
✔️ Vhodná pre plynové, sklokeramické a elektrické variče
Objem: 150 ml, 3 šálky
Materiál: hliník, plast
📌 od 20 €
⭐ 100 % Čítať recenzie
#3Bialetti Venus 4

✔️ Masívne telo z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele
✔️ Precízne elegantné spracovanie
✔️ Vhodná pre plynové, sklokeramické, elektrické variče aj pre indukčné dosky
Objem: 200 ml, 4 šálky
Materiál: nerez, plast
📌 od 24 €
⭐ 98 % Čítať recenzie
#4Bialetti Brikka 4

✔️ S patentovaným ventilom pre jedinečnú créme a kratšiu extrakciu pri vyššom tlaku.
✔️ Z lešteného potravinárskeho hliníka
✔️ Vhodná pre plynové, sklokeramické a elektrické variče
Objem: 200 ml, 4 šálky
Materiál: hliník
📌 od 47 €
⭐ 96 % Čítať recenzie
#5Moka Kaffia

✔️ Vyrobená z kvalitného lešteného nerezu
✔️ Rukoväť v čiernej farbe je tepelne odolná
✔️ Vhodná pre plynové, sklokeramické, elektrické variče aj pre indukčné dosky
Objem: 175 ml, 2 šálky
Materiál: nerez
📌 od 11 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
#6Český výrobok
Tescoma Paloma 9

✔️ Vyrobená zo zdravotne nezávadného hliníka vhodného pre styk s potravinami
✔️ Vhodná pre použitie na plynových, elektrických a sklokeramických sporákoch
✔️ 3 roky záruka
Objem: 500 ml, 9 šálok
Materiál: hliník
📌 od 33 €
⭐ 94 % Čítať recenzie
Dúfame, že sme vám pomohli, alebo vás aspoň inšpirovali pri výbere novej moka kanvičky. Ak áno, budeme radi za vašu spätnú väzbu, skúsenosť, vašu recenziu, porovnanie alebo hodnotenie zakúpeného produktu. Môžete to urobiť v komentároch nižšie na tejto stránke. Možno práve váš názor pomôže ostatným vybrať najlepšiu moka kanvicu na trhu.
Rate this post
0 Zdieľanie

0 Zdieľanie
Share
Tweet
Pin